andelijk onderzoek naar terreurgroep Kabinet: ruimte voor loonoverleg Syriërs veroveren Palestijnse bolwerken F enzine liet uurder Ludwina J. een schat van een kind" ziekengelduitkeringen ans in aantal stabiel Talloze bejaarden ten onrechte in verpleeghuizen Met Holiday Inn kunt u alle kanten op!! DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND |(or1 Rapenburg 2. Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V.. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Ivertenties (excl. BTW) 0,45 per mm. Telefoontjes 4.08 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 38,27; jaar 149,15; losse nummers: 55 cent. Donderdag 30 september 1976,66e jaargang no. 20S43 Hard roepen Hard roepen in het donker, met verweer Rhodesië tegen kolonia len op Ned. I om 22.15 uur. Om 20.05 uur Simplisties Verbond, om 20.20 uur Familie Van Vel- vert en om 21.50 uur All in the family. Ned. II om ,20.25 uur Beryls lot, om 21.40 uur Reuben, m'n jon gen en om 22.05 uur Achter het nieuws met Mitteraand. Hier en daar een bui Half tot zwaar bewolkt met hier en daar een bui, mogelijk met onweer. In de ochtend nog plaatselijk mist. Middagtempe- raturen van 16 tot 20 graden. Morgen: zon: 6.40-18.18. Maan: 14.20-23.20. Schev. hoogw.: 8.34- 21.11. Laagw.: 4.08-16.32. EN HAAG (ANP) e prijzen van super- inzine en normale ben- me worden niet ver- >ogd, ondanks de TW-verhoging van 1,8 it per liter die op 1 ingaat. Een irdvoerder van het isterie van Econo- :he Zaken heeft dit :ren meegedeeld. BTW-verhoging irdt wel in de prijs autogas (LPG) door- kend. Na 1 oktober een liter 44,1 cent, irmee de literprijs 0,7 it hoger komt te lig- De prijs van stook- met een maximum ivelgehalte van 2,5 :ent zal met 3,90 ton omhooggaan, irigens is de Voorge- verhoging van ,75 voor het deel drie n het kentekenbewijs [gesteld tot 1978. arkt Van een onzer verslaggevers TEL AVIV/DEN HAAG Politie, binnenlandse veiligheidsdienst en justitie stellen thans een grootscheeps onderzoek in naar het werk van een aantal Nederlandse sympathisanten van de Palestijnse terreur. Op verscheidene plaatsen in ons land heeft de politie invallen gedaan, op zoek naar wapens en explosieven. In Amster dam en het Drentse Nieuweroord werd niets gevonden, in Breda werden enkele pamfletten aangetroffen. De actie is een gevolg van de aanhouding in Tel Aviv van de 23-jarige Ludwi- na J. uit Breda, die tegenover de autoriteiten in Israël heeft bekend een terreuractie te heb ben willen voorbereiden op de luchtlijn Bom- bay-Tel Aviv-Parijs. Op grond van haar beken tenis werd haar vriend, de 31-jarige Marius N. begin deze week in India gearresteerd. Ludwina J. heeft bij haar arrestatie ook ver klaard dat zij behoort tot het Bredaas Kamerkol- lektief, een groep die op radicale wijze actie- voert door sociale verbeteringen, en dat zij op verzoek van het Volksfront voor dé bevrijding van Palestina van dr. George Habasj in de afgelopen zomer, tesamen met twaalf andere Nederlanders, een trainingskamp in Zuid-Jemen heeft bezocht. Hier werden zij getraind in het gebruik van vuurwapens. Haar verklaringen wer den doorgespeeld naar de Nederlandse justitie, die gisteren op drie plaatsen een onderzoek instelde. Dit onderzoek wordt nog voortzet. Op korte termijn zal de commissie voor inlichtingen diensten uit de Tweede Kamer van de resultaten op de hoogte worden gesteld. De ouders van Ludwina J., die in Bergen op Zoom wonen, zijn gistermiddag van de arrestatie van hun dochter op de hoogte gesteld door een. andere dochter, die dit in België via de radio had vernomen. BREDA „Een schat van een kind", „een opgewekte joviale griet", „een hartelijk, spon taan en erg sociaal voelend meisje", „een pretti ge collega met veel verantwoordelijkheidsge voel". Dat zijn enkele reacties van mensen die de Bredase Ludwina J. van nabij hebben meege maakt. „Een meisje dat erg gemakkelijk te beïnvloeden was" aldus de ouders van Ludwina in Bergen op Zoom. Dit laatste sluit aan bij wat verschillen de vroegere vriendinnen zeggen: „Ludwina is in korte tijd sterk veranderd, nadat ze Marius had leren kennen". Marius haar 31-jarige uit Vlissingen afkomstige vriend, wordt door een kennis omschreven als „een ultra-linkse, vervelende vent die in discus sies onlogisch en onredelijk was en die op geen enkele manier open stond voor de mening van anderen". Ludwina bleek haar werk met moeilijke kinde ren en psychisch zwakke volwassenen niet aan te kunnen. Ze veranderde vaak van werkkring en de spanningen werden steeds groter toen ze in aanraking kwam met links-radicale kringen. Een vriendin die jarenlang met haar heeft sa mengewoond, moest haar zelfs uit huis zetten. indelijk 'vrouw Eli Bischof, een i -jarige Chinese met de ^^luitse nationaliteit, ont- oette gisteren voor het ;t sinds twintig jaar lar zoon Heinz in de estduitse stad Hildes- In 1929 trouwde ze dTsingtau met de Duitser iinrich Bischof. De Chi- ise autoriteiten hebben evrouw Bischof, toen ar man in 1970 overleed China, steeds een uit- isvisum geweigerd om ar zoon te bezoeken, nieu n|< zjj bemiddeling van jndskanselier Helmut Avnidt, die in 1975 een mek eking bracht, eeg mevrouw Bischof •gin deze maand toe- emming China te veria- (Van (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het kabinet is van plan voor de werkgever sorganisaties en vakbewe ging een dusdanige ruimte te scheppen, dat zij over enige tijd weer vrije loononderhan delingen kunnen gaan voe ren. Dit kon de regeringsdele gatie, die gisteren in het Catshuis een bespreking had met ondernemers, midden stand, landbouw en vakbewe ging, haar gesprekspartners in het vooruitzicht stellen. Minister Boersma van Sociale Zaken wilde na afloop van de urenlange be sprekingen echter niet zo ver gaan te verklaren, dat deze toezegging betekent, dat er in geen geval een loonmaatregel komt. De vakbeweging, die absolute vrijheid eist, kwam dan ook niet bijster bemoe digd uit het Catshuis terug. Men had de indruk, „dat het kabinet toch nog wel de grenzen zal gaan aangeven waar binnen de vrijheid van onderhandelen zich zal dienen af te spelen." In een communiqué over de bijeen komst werd gesproken over een ronde tafelgesprek dat diende om na te gaan in hoeverre gemeenschappelijke uit gangspunten aanwezig zijn voor het be leid tot het overwinnen van de economi sche moeilijkheden. Londen wordt leeggekocht LONDEN (AP) Door de daling van het Britse pond blijven drommen vaste landers naar Lon den komen waar alles vaak stuk ken goedkoper is dan „thuis". In de nacht van dinsdag op woens dag moesten onge veer honderd toe risten slapen op stoëlen en banken van het vliegveld Heathrow, omdat er in de stad geen hotelkamer meer te krijgen was. Niet mis Het 24-jarige foto model Dinah May uit de Britse stad Neston voelt haar kroon goed zit. Ze werd giste ren in Morecombe gekozen tot Miss Groot Brittannië 1976. Nieuwe serie Peppi en Kokki HILVERSUM - De KRO zendt met ingang van 6 januari dertien nieuwe af leveringen Peppi en Kokki uit die alle 15 minuten du ren. Eén van deze aflever ingen wordt bet 75ste Pep pi en Kokki-verhaal. De KRO werkt aan plannen om daar een bijzonder pro gramma van te maken. Onafhankelijk van de nieu we serie wordt de laatste band gelegd aan de bio scoopfilm Peppi en Kokki bij de marine". Deze film gaat zaterdag 9 oktober in Den Haag (Odeon) en in Amsterdam (City) in pre mière. De film bestaat voor de helft uit nieuw mate riaal; de andere helft is eer der op t.v. uitgezonden. Van een onzer verslaggevers Itrecht Aan de jaarlijkse groei van het aantal iekengelduitkeringen lijkt dit jaar voor wat letreft de bedrijfsvereniging voor detailhandel en 'nbachten (Detam) een einde te komen. li de eerste acht maanden van dit jaar werden 335.000 aanvragen 1 een uitkering ingediend en dat aantal is vrijwel gelijk aan dat i de overeenkomstige periode van vorig jaar. Het uitgekeerde Irag nam evenwel met ongeveer 16 procent toe, maar die stijging r met name toe te wijzen aan inflatie en periodieke loonsverbete- stijging van het aantal WAO-uitkeringen stijgt nog steeds. Het ital personen dat WAO-uitkering ontvangt is in de eerste maan- met 17.5 procent toegenomen, terwijl het uitgekeerde bedrag J>nd 34 procent hoger was dan in de eerste acht maanden van men prig jaar. Einde staking VOETBAL Gisteravond is een einde geko men aan de sta king van Spaan se PTT-ambte- naren. Stapels zakken post wachten in het hoofdkantoor van de posterij en in Madrid op venwerking. ooo BEIROET Met de val van twee Palestijnse bolwerken in het centrale Libanese bergland, heeft het Syrische offensief tegen de verbonden linkse strijdkrachten gisteren aan het slot van zijn tweede dag dramatische successen geboekt. Een Palestijnse zegsman bevestigde de val van Aintoura en Metein, twee bergdorpen 31 kilome ter ten zuidwesten van Beiroet. De twee Pales-' tijnse dorpen hadden gisteren de hele dag onder vuur van zware Syrische artillerie en raketwer pers gelegen. In de late middaguren ontruimden de verdedigers hun stellingen, waarna een Syri sche tankmacht Aintoura en Metein kon binnen rukken. Met de val van Aintoura en Metein hebben de Palestijnen een zeer zwaar verlies geïncasseerd. De linkse strijdkrachten vormen niet langer een samenhangend geheel en zijn gereduceerd tot geï soleerde haarden van verzet, zonder goede verbin dingen en aanvoerlijnen. Inmiddels lijkt het vrijwel zeker dat Syrië de rest van de Arabische wereld in Libanon dan toch voor een militair voldongen feit heeft gezet. Egypte, dat de Palestijnen en moslim-links wel met woorden, maar niet met daden steunde, bepleitte gisteren een 'kleine' Arabische topconferentie bin nen 48 uur. Daar zou moeten worden gesproken over de hulp die Arafat dinsdag, na de start van het Syrische offensief, heeft gevraagd. Een zeer fraai thee-glas in een zilveren houder is uw beloning voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement op de Leidse Courant. naar PSV speelde wat met Dun- c en Feyenoord bleef ondanks nederlaag in de running. Hoe ké\n ik/hou tellen) X h£LS IKN.5TKAM ZIE^OF] 'E Z'T OF MIET j commentator heeft Herman \iphof een nieuwe bril, een tel- 3m en een spelregelboekje no- NOTEER m.i.vals nieuw kwartaalabonnee van i Leidse Courant woonplaats: Stuur als dank voor de moeite het theeglas naar: woonplaats Deze bon in open envelop zonder postzegel sturen naar: antwoordnr. 349, Leiden. STAATSSECRETARIS HENDRIKS: (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM In de Nederlandse verpleeghuizen zijn talloze bejaarden opgenomen die daar niet thuis horen, omdat ze de zeer intensieve hulp die in die huizen geboden wordt, helemaal niet nodig hebben. Dat heeft staatssecretaris Hendriks gisteren gezegd bij de officiële opening van het verpleegtehuis Stadszicht in Rotterdam. De staatssecretaris meent dat één op de tien bejaarden in een verpleegtehuis daar ten onrechte verblijft. Oorzaak daarvan is volgens de bewindsman niet dat deze instellingen een verkeerd opnamebeleid voeren. Hij wijt het falen aan de omstandigheid dat de terugplaatsing naar de maatschappij van „senioren" die eenmaal zijn opgenomen erg stroef verloopt Ook in andere opzichten wordt volgens Hendriks veel oneigenlijk gebruik van de bejaardenzorg in ons land gemaakt. „Veel ouderen geven zich alleen maar op voor een verzorgingstehuis om in de toekomst van een plaats verzekerd te zijn", zo berispte hij gisteren. De conclusie van de staatssecretaris: de coördinatie van de hulp aan bejaarden moet veel beter gecoördineerd worden dan nu het geval is. Dubbele moord: geen vervolging D O BREDA (ANP) De 34-jarige computerdeskundige R. de W. uit 's-Gravenmoer die begin deze week zijn 27-jarige vrouw en een 4-jarig dochtertje door wurging en het inslaan van de schedel doodde, zal naar zich thans laat aanzien niet gerechtelijk worden vervolgd- Om een paar landen te noe men: Polen, België, Duitsland, Luxemburg, Frankrijk, USA, Canada, Maleisië, Ita lië, Venezuela, Spanje, Bolivië, Brazi lië, Australië, Engeland, Botswana, Zweden, Zwitserland, Ceylon, Hong kong, India, Thaïti, Thailand etc. U kunt ook gewoon in Leiden blijven en a.s. vrijdag 10 oktober ONBEPERKT MOSSELEN ETEN!! voor 14 Zeeuwse florijnen incl. heerlijke sauzen en Belt u wel even. het wordt weer gezellig druk. KAAT MOSSEL 071-769310 Holiday-lnn-evenementen altijd anders. I SwvC LEIDER BOWUmt FDN CENTER 071-miO Overige vestigingen in- Utrecht 030-910555; Eindhoven 040-433222; Brandstichter op vrije voeten LEIDEN De 17-jarige jonge man, die brand heeft gesticht in De Burcht en het Heerenloge ment, is na zijn voorgeleiding bij de officier van justitie, gis termiddag door de rechter-com- missaris in afwachting van zijn berechting in vrijheid gesteld. De jongeman had begin deze week beide branden bekend. Hij had de branden gesticht om wraak te nemen voor zijn ont slag als medewerker van De Burcht. De branden richtten een totale schade aan van ruim tweeeneneenhalf miljoen. Olifanten-tweeling In een regeringsorgaan The Daily Tanzaniaans wildreservaat News vond de geboorte van de heeft een olifant het leven ge- tweeling (mannetjes) zes weken schonken aan een tweeling, het- geleden plaats in het nationale Frans H. weer voor rechter MAASTRICHT (ANP) - De hoofdverpleger Frans H„ die er van wordt verdacht verscheide ne bejaarde patiënten in de Lückerheidekliniek in Kerkra- de met insuline te hebben dood gespoten zal op 25 oktober op nieuw voor de rechter verschij- Tegen Frans H. was tweemaal levenslang geëist, maar de u-.t-- spraak werd tot enige keren uit gesteld in afwachting van de gegevens van een nieuw psy-

Leidse Courant | 1976 | | pagina 1