'Hillegoms bollenbedrijf steelt van buitenlandse werkneemsters' Alphen weert Heineken Conflict Join en Noordwijk naar climax Voortbestaan bioscoop Voorschoten bedreigd Digro's toch in Kerkstraat? Koudgewalst- en elektrolytisch verzinkt plaatijzer METAAN ALPHEN VOEDINGSBONDEN FNV IN „BONDIG": Vervanging Jeroen en Mariaschool Telex 32276 Tel. 01720-74941 r. Gaikhorst mderscheiden Kortweg I llNSDAG 28 SEPTEMBER 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 7 >apt- HILLEGOM „Het Hillegomse bloembol- iy,1enbedrijf W. R. van der Schoot steelt via een llk'Wciale belastingrege- cndjmg uit de zakken van 'C nietsvermoedende bui- Jltcnlandse werkneem sters. Het gaat hierbij om een bedrag van min stens tienduizend gul den. Daarnaast betaalt het bedrijl per week honderd gulden te wei nig uit aan ongeveer restig Ierse meisjes". Dit schrijven de voe dingsbonden FNV in het blad „Bondig". Een woordvoerder van de bloembollenhandel zei desge- raatvraagd dat hetgeen in het vak- staat, niet geheel 10f guist is. „Wij betalen de meis- jes boven de wettelijke nor men van het minimumloon", zo voegde hij eraan toe. De buitenlanders bij van der Schoot zijn voornamelijk stu denten uit EG-landen. Voor hen gelden in ons land geen beperkende werk-bepalingen. De Ierse meisjes konden bij werving thuis opgeven hoe lang zij in Nederland wilden werken. Bij aankomst in ons land kregen zij echter een pa pier onder de neus, waarin stond dat zij niet langer dan 23 werkdagen in Nederland zouden blijven, aldus de bon- f| den. De verklaring is opge steld door de katholiehe ver eniging van ondernemers in het bloembollenbedrijf (KVOB) en heeft tot doel de werkneemsters buiten de so ciale verzekering te houden. Hierdoor kan de werkgever gebruik maken van de specia le regeling „nevenwerkzaam heden". Waardoor hij is vrijge steld van het betalen van loon belasting. De regeling is door het ministerie van financiën geschapen om tegemoet te ko men aan de administratieve rompslomp die werkgevers on dervinden bij het in dienst ne men van seizoen-arbeiders. Volgens de voedingsbonden is de KVOB-verklaring nog wel wettig, maar getuigt zij van een „weinig verheffende in stelling". „Het wordt echter wetsontduiking als een bloem bollenhandelaar deze regeling tweemaal bij dezelfde werkne mer toepast, zoals bij van der Schoot is gebeurd", aldus de bonden. De woordvoerder van het Hillegomse bedrijf ontkent dat echter. De inspectie van belastingen in Leiden verklaarde desge vraagd dat het inderdaad ver boden is de maatregel toe te passen. De regeling geldt ten hoogste dertig kalenderdagen of 23 werkdagen in een jaar. Zij wordt ook toegepast door de werkgevers bij de aardbei- pluk, aldus de belastingen. Volgens de voedingsbonden licht het bedrijf ook „op een afschuwelijke wijze" de hand met het betalen van loom Het tekort schommelt per week vaak tussen de honderd en tweehonderd gulden per per soon, zo staat in Bondig. Het blad noemt als voorbeeld een 22-jarige Ierse studente. Zij ontving bij van der Schoot 120 gulden per week netto, terwijl zij volgens de bond recht heeft op 204 gulden per week netto plus een vakantiebon van ze ventig gulden. Via de speciale belastingrege ling bespaart de werkgever bovendien per week veertig gulden aan loonbelasting. Vol gens de bonden zou dat bij de werkneemster terecht moeten komen. Dat gebeurt niet. „De ondernemer kan het geld in zijn zak steken onder het mot to: wat niet weet, wat niet deert", aldus de voedingsbon den. Volgens hen maak het bloem bollenbedrijf met deze hande lingen de bedrijfstak te schan de. Maar zij is niet het enige bedrijf, °ok het bedrijf Lange- laan-Hulzebosch, eveneens in Hillegom, maakt zich schuldig aan dergelijke praktijken, al dus de bonden. i ■—■40RSCH0TEN De enige bioscoop van Voorschoten, het eenwavtheater. wordt ernstig bedreigd in het voortbestaan. Het ïater is gevestigd in het vroegere koetshuis van „Het Wapen n Voorschoten", een caférestaurant en hotel, dat historisch uw verbonden is met de geschiedenis van Voorschoten- De 'enaar van het totale complex, Hans Deurlo, heeft de huur gezegd zowel aan de exploitant van „Het Wapen van Voorscho- 1" als aan de exploitanten van de bioscoop, de heer en mevrouw euwenhuizen. De huur loopt af in maart 1977. Greenway-theater wordt scoop in Voorschoten. Zeker Dr de familie Nieuwenhuizen tien als een leuke vrijetijdsbe- iding, maar is nimmer het ofdbestaan geweest. Daarom I de exploitant van het theater k niet overgaan tot aankoop n het koetshuis. Hans Deurlo, 6 woonachtig is in Frankrijk, eft zowel de exploitanten van >t café als die van de bioscoop et recht tot eerste koop gege- en. De familie Nieuwenhuizen eet door de meer dan tien ren ervaring dat aankoop van ;t pand geen haalbare kaart is »or de exploitatie van een bio- niet op de wijze zoels dit de laatste jaren gebeurt In het theater worden slechte reprises gedraaid van goede speelfilms. In Voorschoten worden pogin gen aangewend om een zoge naamde micropolis (kleine stad) te realiseren jp de wijk Bijdorp. In dat projekt is ruimte voor een theater. De stichtingskosten zijn echter dermate hoog, dat het moeilijk zal zijn ora daarin een bioscoop exploitabel te ma ken. De gemeente Voorschoten heeft het probleem van de huisvesting van het theater behandeld in de funktionele commissie Cultuur zaken. Ook deze commissie kwam er niet uit Thans mrordt getracht om een Stichting te vormen tot instandhouding van het Greenway-theater. Of deze Stichting redding kan brengen is nog niet bekend. De heer en mevrouw Nieuwen huizen willen graag doorgaan met hun bioscooptheater. Die bioscoop kan echter nooit in een duur pand gevestigd worden. Het Greenway-theater telt 90 zit plaatsen en dat is vrijwel altijd voldoende, waardoor de ont vangsten ook relatief gering zijn. Het theater is een hobby van het echtpaar Nieuwenhui zen en de tijd zal uitwijzen of Voorschoten deze hobbyisten wil steunen. EGSTGEEST/KATWIJK i heer ir. G. Gaikhorst is gis- rmiddag benoemd tot Ridder de Orde van Oranje Nassau. t onderscheiding werd hem steren opgespeld door Kat- jjks burgemeester C. A. Bos. in en ander had plaats in de erkenhorst in OegstgeesL De «er Gaikhorst woont aan de oulevard in Katwijk aan Zee. _ij kreeg deze onderscheiding verband met zijn pensione rs op 1 oktober aanstaande Is adjunctsecretaris van de jereniging van Exploitanten an Gasbedrijven in Nederland fEGIN), waar de heer Gaik- Drst ruim 40 jaar werkzaam is eweest. te Redschuur ïaakt herrie lOORDWIJK Een aantal be woners van de Schoolstraat en Ie De Ruyterstraat hebben bij iet gemeentebestuur geklaagd (ver de geluidshinder, die zij adervinden van de bar „De edschuur". e politie heeft daarover rep ort uitgebracht. De ingediende lachten en de inhoud van het ipport zijn voor b. en w. aan- eiding geweest reeds nu te be- uiten om aan de exploitant an „De Redschuur" in 1977 :n terrasvergunning meer te erlenen. SS tan zijn muziekvergunning T°or dat jaar zullen voorwaar- en worden verbonden wat de eluidssterkte van zang en mu- iek betreft. Ook zullen tijdens iet ten gehore brengen van ang en muziek de buitendeuren n ramen van de bar gesloten noeten zijn. NOORDWIJK De vestiging van een Digros-bedrijf in Noordwijk begint op een bekend afteliépelletje te lijken. Indertijd was er sprake van dat het Van der Broek-concern de grond van het aannemersbedrijf Alkemade aan de Kerkstraat wilde aankopen om daar een van haar grootwinkelbedrijven te vestigen. Deze plannen brachten teen de gemoederen heftig in beweging, vooral onder de plaatselijke middenstand. De meningen over de komst van de „trekker", die de Kerkstraat nieuw leven zou moeten inblazen, bleken sterk verdleeld. In de gemeenteraad gaf de mogelij ke Digros-vestiging stof tiot een langdurig en fel debat, omdat daarin niet het geheel van de Kerkstraat was betrokken en geen duidelijk inzicht bestond im de verkeersproblematiek, die de vesti ging zou opleveren. Daarna is het een tijd opvallend rustig geweest omtrent de komst van Digros en op een gegeven moment heette het, dat de grond- transactie niet doorging. (Dok ging het gerucht, dat de vestiging van een grootwinkelbedrijf in het gebied ten zuiden van de Beeklaan zou worden overwogen. Thans lijkt het er op dat het Van der Broek-concern toch doorzet Het zou verschillende panden aan de Kerkstraat hebben aange kocht waaronder het bekende café-restaurant Flora, een der oudst bestaande Noordwijkse horecabedrijven. Daaruit kan de conclusie worden getrokken, dat de sutuering van Digros nogal zal afwijken van het oorspronkelijke plan. De najaarsfeesten in Lisse zijn gisteren om 10.00 uur begonnen met de jaarmarkt. 270 kramen een aantal dat dat van het vorige jaar ver overtrof, boden hun wa ren tegen aanlokkelijke prijzen aan de bezoekers aan. (Foto bo ven). In de middaguren vonden op manege Puntenburg de dres suur- en prestatieproeven plaats van de Arabische volbloedpaar- NAJAARSFEEST LISSE den. De met bolhoeden uitgerus te jury keek nauwlettend toe op de diverse onderdelen, die in het teken stonden van de gehoor zaamheid en het karakter van het paard. (Foto onder). Verschillen de ruiters moesten hun pogingen al voor het eind staken en ui teindelijk werd door de juryle den, de heer De Leyer en Baron Creutz, alleen aan de merrie Pa- va uit de Puntenburgstal het A-certificaat toegekend. Pava werd bereden door Suzanne Ver hoef uit Aalsmeer. De maandagavond stond in het teken van een zeer uiteenlopen de serie spelen en sporten. OEGSTGEEST De groeps commandant der rijkspoilitie in Oegstgeest verzoekt beloend te worden gemaakt met de eigenaar van de pick-up instal latie, die onlangs in Oegstgeest werd ontvreemd. De eiger»aar wordt verzocht zich zo spoedig mogelijk te vervoegen bij het Oegstgeester politiebureau, Rhijngeesterstraatweg 33. ZOETERWOUDE Rond het bejaardencentrum Huize IBm- maus is een beeldententoon stelling ingericht door de Ca- roluskring terwijl de klein beel dexpositie is ondergebracht in de aula van de nabije Corbuilo- school. De school is open vun maandag tot en met vrijdag van 8.30 uur tot 11.30 uur «i n van 13.30 - 15.30 uur. De expo sitie duurt tot 12 oktober. Eer der in het jaar stelde de gje- meenteraad hiervoor een ki^e- diet beschikbaar uit het Cul tuurfonds. Bij aankopen door particulieren is een rijkssubsi die beschikbaar van 20% teir- wijl instellingen in dergelijkie gevallen kunnen rekenen op een subsidie van 10%. Inlich tingen en verkoop: tel. 07(L 868766. I LISSE In Lisse is dezer dagen de Volkstuinvereniging Lisse opgericht. Tijdens eei» bijeenkomst ter gelegenheid daarvan kregen zestig tuintjes, elk met een afmeting van 9 bij 20 meter, al een bestemming. De tuintjes worden gemaakt op een complex aan de Mid denweg. In totaal is ruimte voor ongeveer 100 tuintjes. Op dit complex worden eveneens een parkeerplaats en paden aangelegd. Tot voorzitter van het dagelijks bestuur werd de heer J Hey gekozen en de heer Van Marsbergen tot secretaris. WARMOND De Warmondse U.V.V. houdt op 30 september de jaarlijkse kledingbeurs. Dit jaar wordt de beurs in het Trefpunt gehouden. Er kan niet alleen kinderkleding wor den ingeleverd maar ook sportkleding in alle maten, sportartikelen, poppewagens, kinderfietsjes, steppen en skel ters. Positiekleding is ook zeer welkom. De prijs wordt in overleg met de aanbiedster vastgesteld. Inleveren kan ge schieden op 30 sept van 9.00 tot 10.30 uur. De verkoop is van 13.30 tot 16.30 uur en de afrekening van de verkochte spullen is van 19.00 tot 20.00 uur. De niet verkochte kle dingstukken worden, als deze niet worden teruggehaald, ge schonken aan een charitatieve instelling. LEIDSCHENDAM Wethou der H. L. van Dongen opent donderdag 30 september om 17.00 uur de traditionele na jaarstentoonstelling van opge kweekte planten van de Leid- schendamse Plantsoenwacht. De tentoonstelling die in de showroom van het DAVO-au- tomobielbedrijf aan de Prinses Carolinalaan wordt gehouden heet voortaan „Eigen Kweek", een naam die via een prijs vraag werd verkregen. Behal ve de honderden planten van Leidschendamse schoolkinde ren is er een inzending van volières en vogels van de ver eniging „Tropaka" terwijl de Aquariumvereniging „Ramire- zi" zorgt voor een aantal terra ria en aquaria. De tentoonstel ling is gratis toegankelijk en donderdag open van 17 tot 21 uur: vrijdag 1 oktober van 16 tot 21 uur; zaterdag 2 oktober van 11 tot 19 uuï en zondag 3 oktober van 13 tot 17 uur. Zondagmiddag om 3 uur wor den de prijzen voor de beste kweek uitgereikt LEIDERDORP De afdeling Leiderdorp van de stichting Unie van Vrouwelijke Vrijwil ligers houdt vandaag en mor gen een kinderkledingbeurs van winter- en sportkleding. De beurs wordt gehouden in de hal van de Scheppingskerk en begint dinsdag om 19.30 uur en duurt die dag tot 21.00 uur. Woensdag wordt van 13.30 tot 15.30 uur gehandeld in kinderkleren. Inleveren kle ren: maandag 27 september van 19.30 tot 21.30 uur. Inlich tingen zijn verkrijgbaar bij tel. 890817 en tel. 133491. NOORD WIJKERHOUT Op zaterdag 2 oktober gaat de Jazzclub Noordwijkerhout zich presenteren. Ter intro- duktie speelt in hotel Van der Geest Zeestraat Ted Easton's Jazz Band. Deze avond kan men zich tevens opgeven als lid van de Jazzclub Noordwij kerhout die zich al in een toenemende belangstelling mag verheugen. Op deze intro ductieavond is stijlvolle kle ding (dames in het lang, heren in donker kostuum) zeer ge wenst. De toegangsprijs voor leden bedraagt 15,-, voor niet-leden 20,-. De avond be gint om half 10 en duurt tot half 3. Er zal ruime gelegen heid tot dansen zijn. Kaarten, waarvan het aantal beperkt is, zijn verkrijgbaar aan de zaal alsmede bij drogisterij Henk Bemelman, Havenstraat, en bij de secretaris van de Jazz club L. Schneider, Reigerlaan KATWIJK Charles J. de Wolff geeft vrijdag 1 oktober een concert in de Triumfator- kerk aan de Piet Heinlaan in Katwijk aan Zee. Het concert is georganiseerd door het ge nootschap „Pro Organo et mu- sica". Op het programma staan onder meer werken van Reger, Mozart en Bach. Aan vang 20.00 uur. RIJP WE TERING. De kontakt- avonden van de RKSV „Rijpwe- tering" voor de senior- en on dersteunende leden (met echtge noten of verloofden) zijn ver plaatst naar de donderdag avond. De eerste in het nieuwe seizoen wordt gehouden donder dag 30 september. De aanvang is om 20.30 uur precies in het klubgebouw. Zij, die na dit tijd stip binnen komen, kunnen niet meer aan het klaverjassen om aantrekkelijke prijzen deelne- (Van een onzer verslaggevers) ALPHEN AAN DEN RUN/ZOETERWOUDE De gemeente Alphen aan den Rijn heeft geweigerd grond beschikbaar te stellen aan Heineken voor de vestiging van een graanalcoholbedrijf in deze gemeente. Heineken had een aanvraag ingediend voor een stuk grond ter grootte van 10 hectare en zou met de vestiging van een graanalcoholbedrijf werkgelegenheid creëren voor onge veer 300 personen. Volgens wethouder Van Leeuwen van Alphen aan den Rijn is dat veel te laag, omdat in deze plaats wordt gestreefd naar een gemiddelde werkgelegenheid van 60 personen per hectare. De wethouder noemde de aanvraag van Heineken er overigens een van dertien in een dozijn: „Ze zullen wel naar alle gemeenten in deze omgeving een dergelijke aanvraag hebben gestuurd". Volgens de heer Elfrink van de voorlichtingsdienst van Heineken zoekt het bedrijf thans een stuk grond in het Botlekgebied om een graanalco- holfabriek en een modern distilleer bedrijf te bouwen. Volgens hem is het oog weieens op Alphen aan den Rijn gevallen, maar gaat de voorkeur uit naar Schiedam of Rotterdam, omdat daar enige soortgelijke dochters vanHeineken zijn gevestigd. Heineken heeft besloten zelf een graanalcoholfabriek met distilleerbedrijf te bou wen, nadat een poging om Bols over te nemen was mislukt. (Van een onzer verslaggevers) NOORDWIJK De moeilijkheden tussen de gemeente Noordwijk en Join hebben een climax bereikt Als het gemeentebestuur bij zijn standpunt blijft en Join geen ruimere financiële mogelijkhe den geeft dan acht Join het niet mogelijk tijdens het winterseizoen een cultureel programma te brengen voor de Noordwijkers; aldus is te lezen in een brief van de medewerkers van de vereniging aan de gemeenteraadsleden en het gemeentebestuur. De medewerkers vinden het on- dat we voor een appel en i aanvaardbaar dat raadsleden aan de hand van hun persoonlij ke smaak het budget van Join bepalen. Join meent dat er een duidelijke behoefte is onder de Noordwijkse bevolking aan de programma's die deze vereni ging al bijna vijf jaar samen stelt De problemen tussen de ge meente en Join zijn ontstaan nadat de gemeenteraad tijdens zijn vergadering van 27 maart jongstleden bepaalde dat de cul turele vereniging slechts 12.000 gulden subsidie zou ontvangen, in tegenstelling tot de gevraagde 20.000 gulden garantiesubsidie. De gemeenteraad heeft de mo gelijkheden duidelijk gelimi teerd, menen medewerkers van Join. „Was het vroeger nog zo ei try-outs konden krijgen van bekende groepen of personen, nu moeten we daarvoor de volle mep betalen omdat we een meer professionele vereniging zijn", aldus de heer Verwey, secretaris van het overkoepelend orgaan. In hun schrijven aan het ge meentebestuur verwonderen de medewerkers zich over het feit dat het college nooit heeft geantwoord op een brief van 10 mei over de bij Join gerezen problemen. Volgens de heer Verwey van Join is het met de door de ge meente verstrekte subsidie van 12.000 gulden niet mogelijk om even aantrekkelijke program ma's te bieden als in voorgaan de jaren. „We zijn nu zeer be perkt in onze mogelijkheden", aldus de secretaris. NOORDWIJK Het ligt in de bedoeling om de Jeroenaschool en de Mariaschool binnen af zienbare tijd door nieuwe te vervangen. De gedachten hier over moeten nog nader uitge werkt worden en meer informa tie komt hierover in de onder wijsnota. Beide schoolgebouwen zijn al zeer oud. De Jeroensschool is al zeventig jaar, terwijl de Maria school kan bogen op een hon derdjarig bestaan. Zij voldoen niet meer aan de heden ten dage te stellen eisen op het gebied van het onderwijs en de bouw kunde. Een algehele vernieu wing zou zoveel kosten, dat uit voering economisch niet verant woord zou zijn. Bovendien zul len volgens de prognoses de bei de scholen in de loop vande komende tien jaar een aanmer kelijk lagere bezetting gaan ver tonen. In 1974 waren in elk van de beide scholen nog twaalf klassen gehuisvest, in 1980 zul len dat nog maar zeven klassen zijn en zes jaar later slechts zes klassen. Daarbij komt nog dat de Jeroensschool over een jaar of vier toch zal moeten verdwij nen in verband met de plannen om de Lijnbaanweg door te trekken naar de Duinwetering. Gezien de gebreken aan de school wordt voorgesteld alleen de allernoodzakelijkste voorzie ningen te treffen.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 7