LANGS OMWEGEN Het KMT voorziet in gewijzigde omstandigheden in een behoefte en Jan Soldaat blijft er komen Maaltijden in mensa duurder Nieuwe cursus Vrijetijdscentrum KORTWEG Vakbonden ageren tegen afsluiting Het moest er even uit bij Magna Bonden en Dienstencentrum villen bus voor bejaarden -J 1S|INSDAG 28 SEPTEMBER 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 5 totaalgewicht van 7220 gram; vierde J. Krassenburg, 71 vissen met een totaalgewicht van 6370 gram; vijfde V. Weber, 62 vissen, totaalgewicht 5310 gram; zesde: H. Hillebrand, 30 vissen, totaalgewicht 4520 gram; zevende F. Schoutens, 30 vissen, gewicht 3915 gram; achtste J. Solleveld, 29 vissen, gewicht 3820 gram; negende P. van Vliet, 12 vissen, gewicht 3130 gram; tiende A. Disseveld, 18 vissen, gewicht 2225 gram. De grootste vis werd gevangen door B. Kastanja en had een lengte van 44 centimeter. LEIDEN De ANWB organiseert op 2 en 3 oktober een fietstocht vanuit Leiden. Deze zgn. Geuzentocht heeft een lengte van 35 km en volgt zoveel mogelijk de veldtocht van het bevrijdingsleger in 1574. De routebeschrijving kan men in bovengenoemd weekeinde afhalen op de vertrekpost, het restaurant van de Groenoordhallen. De kosten bedragen 5 gul den. Leden van de ANWB genieten reductie terwijl kinderen tot 12 jaar, onder geleide, de tocht gratis kunnen meemaken. Een huurfiets kan telefonisch worden gereserveerd bij de firma's A. Evers en J. van Zijp. DOOR TON PIETERS Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldige telefoon is 071 12 22 44; u kunt dan naar toestel 18 vragen. zetten van alle problemen van het in W.S.W.-verband willen bezig houden, kunnen bellen naar Troef: 130494 (na twaalf uur). LEIDEN - De einduitslag na zes wedstrijden van het nu afgesloten visseizoen van het viscollege OASE (Adler) is als volgt: eerste en kampioen: J. Leuering, 102 vissen met een totaalgewicht van 9205 gram; tweede B. Kastanja, 39 vissen met een totaalgewicht van 7360 gram; derde S. Tegelaar, 38 vissen met een Het zonnelied van Franciscus, één van de expositiestukken met organisator Guy Dillweg. FRANCISCUSWEEK IN VOLLE GANG LEIDEN De Franclscusweek, die deze week naar aanleiding van de 750ste sterfdag van Franciscus van Assisi wordt ge houden bij de Stichting Verbum Del aan de Plantage 16 Is inmid dels In volle gang. De week wordt georganiseerd door de werkgroep Nieuwe Levensstijl en de Stichting Verbum Del. Dat geschiedt overigens zonder eni ge subsidie, alles wordt uit ei gen zak betaald. Bij de week hoort een tentoon stelling over de ideeën en de geschiedenis van het Francisca- nisme, die wórdt gehouden in het gebouw van Verbum Dei aan de Plantage 16 en die vanaf 10 uur 's morgens voor het publiek te bezichtigen is. 's Avonds ge beurt er ook het één en ander in het kader van de Franciscus- week: vanavond zal de Francis caan L. Goossens praten over „Franciscus en zijn tijd" en zijn betekenis door de eeuwen heen. Aanvang 20.00 uur. Morgen 29 september zal er vanaf 20.00 uur tot 20.30 uur een meditatie plaatsvinden met het accent op Franciscus. Donderdag 30 sep tember vanaf 20.00 uur een be zinnende dia-serie door de zus ters Franciscanessen uit Mon ster. Vrijdag 1 oktober zullen de Claris zr. Leonarda en een nieuw ingetredene komen praten over hun keuze als volgelingen van Franciscus. Aanvang 20.00 uur. Zondag 3 oktober zal er om 20.00 uur een Franciscusviering zijn. De expositie over Franciscus is in tweeën te delen: de ene helft behandelt de historie en laat de verschenen literatuur over het Franciscanisme zien, aangevuld met bodemmonsters van het het Leids Franciscanen Klooster, dat zich vroeger boven de Nieuwe Rijn bevond. De andere helft gaat in op de ideeën van het Franciscanisme; kort gezegd ko men deze neer op de volkomen bezitloosheid en de dienstbaar heid aan de medemens. LEIDEN De NVV-bond Mercurius regio Rijn land en de Dienstenbond NKV kring Rijnland hebben in een brief aan b en w van Leiden ernstige bedenkingen uitgesproken tegen de plan nen van de gemeente met betrekking tot de afsluiting van de binnenstad. Gevreesd wordt r een vermindering van het aantal arbeids plaatsen in het Leidse winkelcentrum als gevolg van de afsluiting. Beide bonden vrezen dat door de afsluiting zonder voldoende parkeergelegenheid in of in de directe omgeving van de binnenstad het koperspubliek sterk zal afnemen met genoemde gevolgen voor de werkgelegenheid. In de brief verzoeken de vakbonden verder op korte termijn de nodige informatie over de kwestie te verschaffen. Ook wordt er bij b en w op aangedrongen om de zaak meer openheid te geven. De raad, of liever een deel van de raad, had gisteravond heel wat meer moeite met het rap port van een andere ambtelijke werkgroep, namelijk die voor de universitaire restauratieve ver zorging. Deze werkgroep heeft, in aansluiting op een eerdere beslissing van de staatssecreta ris om de directe subsidiëring van de maaltijden in de mensa af te schaffen, een aantal voor stellen gedaan voor stroomlij ning van de restauratieve voor zieningen en vermindering van de daaraan voor het Rijk ver bonden kosten. Naast de mensa, zijn bij deze regeling ook de verschillende kantines betrokken. Met name ten aanzien van deze (personeel- s)kantines wond een aantal raadsleden zich enorm op. Re den daarvoor was naar hun me ning de angst dat de staatssecre taris bezuinigingsmaatregelen zou doorvoeren over de rug van de ambtenaren. Nu bleken de voorgestelde veranderingen in het rapport, en zeker die welke op de Leidse situatie van toe passing waren, helemaal niet zo revolutionair te zijn. Hoewel, uit de bij de betreffende voorstellen behorende stukken bleek dat er zoals het college ook toegeeft van enig beleid op het gebied van de kantines en het kantine- beheer geen sprake is binnen de universiteit. Het college blijkt zelfs niet bij schatting te weten hoeveel kantines en zogenaam de uitschenkpunten er binnen de universiteit functioneren. On langs heeft het opdracht gege ven voor een inventarisatie. De voorgestelde maatregelen zullen ongetwijfeld leiden tot een geringe verhoging van de kantine-prijzen, zo is de algeme ne verwachting. Dat sprak ook 1 het college gisteravond niet te gen. Het weersprak echter wel de mening dat het, door het betreffende rapport niet volle dig af te kraken, de zelfstandig heid van de universiteit op dit terrein op het spel zette. Gaat het bij de prijzen in de personeelskantines nog maar om enkele centen per consump tie, in de mensa spelen veel hogere bedragen een rol. Nu de directe financiering is afge schaft, zal waarschijnlijk op korte termijn een verdere ver hoging van de maaltijdprijs noodzakelijk blijken. Een ope ratie die, aldus het college van bestuur, de komende tijd nog wel met enige regelmaat her haald zal worden. Tegen het beleid ter zake pro testeerde in de vorige vergade ring (toen het onderwerp niet meer in behandeling kwam) de Leidse Studenten Bond die toen het college van bestuur enige honderden handtekeningen van bezoekers aan de mensa aan bood. Deze onderschrijven de wens de prijzen van de maaltij den in de mensa voorlopig op het huidige peil te houden: een niveau waarmee Leiden op dit moment overigens toch al de hoogste van het land ,is. Uit desbetreffende vragen viel op te maken, dat het college van be stuur niet bereid is als universi teit over te gaan tot verhoogde indirecte subsidiëring. De raad liep in meerderheid niet zo erg warm voor deze pro blematiek. Een motie van het student-raadslid O. Dicker, om de prijzen voor de maaltijden in de mensa voorlopig te bevrie zen, kreeg slechts in de raad aanwezige studenten mee en werd dus verworpen. Naar mij ter ore is gekomen, is het in de eet- en drinksalon van Jo en Gerard van den Burght in de levensgevaarlijke bocht van de Zilkerduinweg onlangs schijnbaar een drukte van belang geweest. Er was zelfs sprake van „in rep en roer". Sinds dichteres oma Jo in Langs Omwegen met haar poëzie kwam aanwaaien, een paar weken geleden en sinds haar radiodebuut bij de KRO, staat de telefoon bij haar niet meer stil. Althans, die indruk moet ik krijgen, want Jo in haar muzische leven Magna genaamd heeft me al een paar keer telefonisch uitgenodigd om ter plaatse de opwinding te komen zien. Onze contacten zijn nadien telefonisch gebleven en daarbij vertelde Magna me: „Heel Nederland heeft gebeld, meneer." Magna kan er nog niet over uit. Bovendien ontving ze van meelevenden bloemen en geschenkjes. Aan de opgekropte emoties heeft Magna nu dezer dagen lucht gegeven. Het móest er weer eens uit. Magna klom in de pen en schreef een nieuwe ode, ditmaal om zoals ze het zelf noemt „de heren van de Leidse Courant" te bedanken. Dit manu script heb ik ontvangen en het gedicht moest en zou de krant in. Welnu, bii dezen dan maar. Het eaat als volet: I. „De heren van de Leidse Courant waren ook dezer dagen hier. I Zij vroegen ook naar mijn gedichtjes, antwoordde met plezier: Studeren, ach, dat was echt jammer, dat was voor mij niet weggelegd, als kind kon ik al slecht van huis af maar deed mijn best, het mag gezegd. Wij danken daarom deze heren, (ik kan me voorstellen, dat Gerard alweer in starthou ding stond, T.P.) ze maakten beide ons heel blij. J Van nu af aan heeft de Leidse Courant een trouwe klant van ons erbij. (Van een onzer verslaggevers) EIDEN De katholieke bejaarden- ond, de algemene bond van bejaarden n de stichting Dienstencentrum Leiden illen gezamenlijk een bus kopen voor et vervoer van bejaarden die slecht ter een zijn. Hiertoe is een commissie Vktie Bus" samengesteld die op korte irmijn geld in wil zamelen om een ergelijke bus aan te schaffen. lr; j de bejaarden blijkt betrekkelijk veel behoefte dergelijk vervoermiddel te zijn. Taxi's zijn ^ak voor een AOW-er niet te betalen. Het open- lar vervoer is niet berekend op slecht ter been jnde ouderen. anvankelijk was het plan een vervoersonderne- "ling in te schakelen. Bij nadere berekening bleek Vt kopen van een eigen bus, voor ongeveer negen ersonen, die kan worden aagepast aan rolstoelbe- ":ters, voordeliger. Voor de aanschaf denkt de immissie ongeveer 33.000 nodig te hebben. Dit eld wil men bijeen krijgen door het houden Van azars, verlotingen en dergelijke. De acties starten iet het optreden van een cabaretgroep in novem ber. De jaarlijkse onkosten aan een dergelijke bus zijn geraamd op 12.500. Wanneer een subsidie door het ministerie van CRM wordt verleend zou de commissie „Aktie Bus" uiteindelijk jaarlijks 4.500 kwijt zijn. Dit bedrag kan worden opge bracht door de bejaarden, die voor het vervoer een miniem bedrag betalen en bijvoorbeeld door' het verhogen van de prijzen voor consumpties in de Dienstencentra. Een chauffeur voor de bus kan de commissie in WSW-verband krijgen. De bus gaat de bejaarden vervoeren naar het ziekenhuis, het dienstencentrum, de bejaarden- bondsociëteit of naar familie in de buurt Tot nog toe hebben vijftig bejaarden op een door de commissie uitgeschreven enquête positief gerea geerd. „We vermoeden evenwel dat veel bejaarden nog drempelvrees hebben. Zij durven vaak niet te erkennen dat zij hulp nodig hebben. We ver wachten dat als de bus eenmaal gaat rijden er plotseling heel wat meer belangstelling is dan thans lijkt", aldus de heer Flippo. Bejaarden, die zich, zonder verplichtingen, alsnog over het idee van de bejaardenbonden en de dienstencentra willen uitlaten kunnen zich tot de besturen van de bonden en tot de leiders van de dienstencentra wenden. igen, Extra geld restauratie Heeren- logement LEIDEN De gemeente raad van Leiden is giste-, ren akkoord gegaan met het uittrekken van 2.425.000 gulden ten be hoeve van de tweede fase van de restauratie van het naast de Burcht gelegen Heerenlogement. Daar naast zal een bedrag van naar schatting 1,5 miljoen aan de restauratie van de ze oude stadsherberg ten goede komen. Dit geld zal na het vaststellen van het definitieve schadebedrag ten gevolge van de brand van twee weken geleden, door de verzekering aan de gemeente worden uit gekeerd. LEIDEN Aan het eind van deze maand gaan bij het Leidse Vrijetijdscentrum twee cursussen van start, te weten pottenbak ken en drukpuntmassage. De cursus pottenbakken start morgenavond en bestaat uit twaalf lessen. Door middel van kneden, draaien en de zogenaamde ringtechniek leert men praktische dingen maken. Ook zal het bakken en glazuren in deze cursus worden behandeld. De cursus wordt gegeven door de pottenbakster M. Monteba. De kosten voor' de cursus bedragen 45 gulden inclusief het materiaal. De cursus drukpuntmassage start donderdagavond onder leiding van Hugo Baas die zich al jaren met deze vorm van massage bezighoudt. Het uitgangspunt is het Chinese acupunctuursysteem. Via drukpunten op de huid worden de energiestromen beïnvloed, die zorgdragen voor het gezonde functioneren van de verschillende interne organen. Om te beginnen wordt geleerd hoe deze punten bij elkaar gevonden kunnen worden om zodoende te voelen welk effect het masseren heeft. In de loop van de cursus wordt geleerd hoe dit systeem gebruikt kan worden om een betere bewustwording van de samenhang tussen het lichaam en de emoties te bewerkstelli gen. De cursus bestaat uit twaalf lessen op de donderdagavond en de kosten bedragen 35 gulden. Voor beide cursussen dienen belangstellenden zich zo snel mogelijk aan te melden bij het Leids vrijetijdscentrum, Breestraat 66, Leiden, telefoon 146449. anse^ gen- leeft LEIDEN Studentenvereniging SSR organiseert in gebouw aan de Hogewoerd 108 vanavond een Ejen. bijeenkomst over de Pentacostal Movement Ds. Ver- jgjjj. hoef uit Vlaardingen houdt een lezing over de op- ,rige loomst van deze en andere charismatische bewegin- it in'gen- bijeenkomst begint om acht. uur. pro- het j'.acht LEIDEN - Vormingscentrum Troef wil meer bvre informatie gaan geven over wat de W.S.W.-regeling inhoudt W.S.W.-ers die zich met het op een rijtje Op de hoek van de Korte Mare en Oude Singel in Leiden staat al meer dan honderd jaar een huis van plezier, maar dan ordentelijk en manhaftig. Het staat bij slechts weinigen bekend als het KMT. Vraag een voorbijganger naar het KMT en in acht van de tien gevallen zal hij z'n schouders ophalen en zeggen „weet ik veel; nooit van gehoord". En toch bedoel ik het Katholiek Militair Te huis, een stevig bouwsel, van binnen helemaal ingesteld op gezelligheid, ontspanning en gepaste ernst als er gestudeerd moet worden. Ruim met voorzieningen toege rust: twee grote biljarttafels, een leeshoek, ruimte om te schieten, tafeltennissen, om een kaartje te leggen; op een demonstratiebord kan een partij schaak worden geanaliseerd. In de achterkamer kan gestudeerd worden. Dan zijn er de twee levende spillen waarom alles draait: „Zij" is Marianne, „Hij" is Peter, huwzaam bijeengevoegd onder de familiaire naam Hallewas. Marianne en Peter hebben over aanloop niet te klagen. Op vier avonden in de week stromen de twee zalen en twee kamers wel vol; meestal zo'n man of 80. Dat is op vier pelotons in de Morspoort- en Doelenkazerne lang niet zo dwaas. „Nee, het loopt opti maal," vindt Peter, die over dag als teletypeman aan een dagblad werkt; „We willen de Leidenaars er alleen van be wust maken, dat er een KMT is. Dat is veel te weinig be kend. Vier maanden zitten die jongens in Leiden en vier maanden kunnen ze hun hart hier ophalen. En dat doen ze, op welke manier ook. Vrijwil lig." Een jaar of twintig terug ging dat nog niet zo vrijwillig. Als roomse soldaat stond je op de gastenlijst. Dan gebeurde het wel, dat ouders een berich tje thuis kregen met de mede deling dat Klaas „niet meer kwam". Klaas stond er dan gekleurd op en doorgaans hoefde Klaas dat niet langer te flikken. Marianne Hallewas: „Ik zie me nu al aankomen, met die knapen tegenwoordig. Dat is er niet meer bij, geluk kig niet. Het zou trouwens niet helpen ook." Aan de muur, op sommige plaatsen, het bordje „Uw kof fie gratis, mits u studeert". Normaal 65 cent een bakkie, met een knipkaart zelfs aan zienlijk goedkoper. Peter: „We willen dat studeren stimule ren, vandaar die koffie. Al proberen ze maar hun EHBO- diploma te halen. Maakt niets uit." Ook voor de rest is het allemaal okay in het KMT: de schietcompetitie (elke avond na negen uur wordt het doel serieus op de korrel genomen) loopt uitstekend, evenals de biljartcompetitie. Marianne: „Er zijn enthousiaste knapen bij. Ze komen hier gewoon binnenvallen met de opmer king: we willen schieten. Vier maanden heb je ze hier, daar na gaan ze weer weg en ko men er nieuwe opdraven." Bij Marianne en Peter Hallewas, die met de KMT-affaire bijna 5 jaar geleden begonnen, is het een „doe-huis" geworden. Maar ook staat er midden in de zaak een „praatpaal", waar je aan de lus kunt hangen, net als in een bus of tram en dan maar met elkaar kletsen. Met een pilsje in de ene hand en met je andere hand hangend aan de lus. Hier zit Jan Soldaat niet als de „zuiper" of nietsnut, ook al is er een uitnodigende bar. Sinds het echtpaar Hallewas aan het roer staat beoefenen beiden een hobby. Marianne vindt, dat als je er geen zin meer in hebt, je beter er mee kunt ophouden. „We hebben een goeie naam bij de jongens. Elke dag, behalve in het lange weekeinde want dan zijn de knapen naar huis zijn we van half 7 tot 11 uur open. Uniformen zien we hier niet meer. Dat is verleden tijd. Het zijn gewoon jonge jongens die hier komen, zou je kunnen zeggen. Iemand die het in zijn hoofd zou halen om in uni form te komen, wordt voor fanatiekeling uitgekreten en zijn verblijf wordt onmogelijk gemaakt. Alleen de korporaal van dienst, als zodanig herken baar, wordt nog geaccep teerd." De tijden van een gul den per dag en in het gelid zijn waarschijnlijk voorgoed voorbij. Het KMT voorziet in een behoefte, zeggen Marianne en Peter Hallewas Er is meer veranderd. Het ac cent op katholiek is er ook niet meer. Iedereen is welkom. De aalmoezenier komt nog wel eens langs en er is twee och tenden in de twee maanden ook nog geestelijke verzorging, maar als het goed is komen dan zowel de „aal" als de veld prediker en de humanistische •raadsman. „Zo moet dat ten minste," vindt Peter. Alleen de oorsprong vindt nog wat af beeldingen aan de wand: een crucifix en St. Maarten, die nog immer zijn scharlaken sol- datenmantel doormidden klieft om de naakte bedelaar van dienst te kunnen zijn. Een fraaie schildering die het nog steeds wel doet in dit gede-uni- formeerde soldatenwereldje aan de Korte Mare. Gegeten wordt er in het KMT nauwe lijks, hooguit een tosti (soms als maandelijkse aanbieding) of een worstje tegen een ui terst billijke prijs. De jongens hebben 's avonds geen honger meer, want het eten in de Koksschool is volgens Peter Hallewas „beregoed": „Ze ko men in de paar maanden dat ze in Leiden liggen zeker zes kilo aan." Daar hoeft het KMT zich dus geen zorgen om te maken. Al leen de gezelligheid telt nog. Een keer in de maand is er een avond voor oud-strijders, althans voor oud-militairen. Dan is het „sociëteit" een be sloten toestand. Verder ver maakt men zich best, bijvoor beeld op de gekortwiekte vleu gel in de „schietzaal" waar men kan jengelen naar harte lust. Er is ook nog een goeie piano, maar die is doorgaans op slot en alleen bestemd voor de serieuze gegadigden, het betere werk onder toezicht Peter verzucht: „Nou, we heb ben geen klagen. Ook is er een goed meewerkend bestuur, in een prima samenspraak, even goed in zaken die geld kosten. Want zo'n huis kost geld en eigenlijk moeten we er soms op toeleggen." Alles bijeen ge nomen is het Kath. Militair Tehuis nog geen steek verou derd. Het voorziet duidelijk in een behoefte en dat mag we ieens aan de grote klok gehan gen worden. LEIDEN De overgang van de studentenhuisvesting van het ministerie van onderwijs en wetenschappen naar dat van ruimte lijke ordening en volkshuisvesting, waartoe het kabinet vorig jaar besloot, heeft geen invloed op de hoogte van de huren. Dat bleek gisteravond tijdens de behandeling in de universiteitsraad van de Leidse Universiteit van het antwoord dat het college van bestuur moet leveren aan staatssecretaris dr. G. Klein van onderwijs en wetenschappen op een door een ambtelijke werk groep opgestelde nota over de voorziening in de studentenhuisves ting. De Leidse Universiteit kan in het algemeen wel instemmen met de voorstellen in deze nota, zo valt uit het commentaar af te leiden. De werkgroep heeft vooral de regeling van het beheer van de tot de verschillende stichtingen voor studentenhuisvesting behorende woningen nader geregeld.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 5