speculaties over -nisstap van Ford ven groeien Mr. Van der Stoel in VN: Kemproeven verbieden "Felheid en weinig humor in Duitse verkiezingsstrijd In Londen geen post zolang honden bijten Italiè voorbereid op koude winter ARRESTATIES BIJ DEMONSTRATIES IN SPANJE Gevangenen in Leuven eisen salariswarm zwembad en telefoon AUTOMATISCH SPAREN Vandaag denken aan morgen. Rechi op het doel af: studeren, trouwen,. INSDAG 28 SEPTEMBER 1976 if LEIDSE COURANT Van onze correspondent Frans Wennekes De enige overeenkomst tussen Helmut »hl en Helmut Schmidt is, dat zij beiden schor zijn. vaij kunnen hun kelen smeren zoveel zij willen, maar alst helpt zo weinig dat de vrolijke, met wijn gedoop- iren, Rijnlander Helmut Kohl moet uitroepen: „Het t bijmt niet aan op mijn stem, maar op die van u". eeat is zo ongeveer het summum aan humor in deze i deiitse verkiezingsstrijd. Als hij niet aan zijn stamta- i del zit, is het leven voor een Duitser bittere ernst, t deet voor niets heet het dat de gefingeerde uitgave watn „100 jaar Duitse humor" het dunste boek ter irSreld is. Aan de geestigheid van de christen-democraat Kohl voegt de socialistische kanselier Schmidt hooguit toe: „Wij, sociaal-democraten, belichamen de vrijheid, zelfs de vrijheid om zat te worden". En dit moet dan gelden als antwoord op de slogan van Franz Joseph Strauss „Vrijheid in plaats van socialisme". De overal rijkelijk toestromende luisteraars knikken instemmend wanneer de kanselier bezweert dat voor de SPD de vrijheid al meer dan een halve eeuw lang een zaak van levensbelang is geweest. „Toen de christen-democraten nog sliepen, hebben wij de arbei ders uit de ketens van hun slavernij bevrijd". En niet zonder schaamte slikken zij de constatering dat ontel bare sociaal-democraten onder Hitier voor vrijheid en socialisme in de gevangenis of onder de handen van de beul terecht kwamen. Ook Kohls aantijging dat de staatsschulden onder het sociaal-democratisch bewind duizelingwekkend hoog zijn gestegen en dat sociaal-democraten „dus" niet met geld kunnen omgaan, pareert de econoom Sch midt met een zweepslag: „De heer Kohl verzwijgt dat hij als minister-president van de Rijnland-Palts onge veer de hoogste schulden van alle deelstaten in de Bondsrepubliek heeft gemaakt". Na een tamme start trekken nu alle kopstukken van de partijen al wekenlang volle pleinen en zalen, waar grote menigten in enthousiasme raken. Terwijl de wat norse Noordduitser Schmidt bij voorkeur als staats man optreedt, en niet de zwier heeft om uit de huid van de alledaagse politieke zorgen te kruipen, presen teert Kohl zich als een joviale vader, die men door dik en dun kan vertrouwen. Zijn forse gestalte en zijn sympathieke verschijning belichamen ouderwetse burgerlijke deugden. Zo heeft Kohl geleerd zichzelf nu te overtreffen door evenveel of zelfs meer luiste-, raars te trekken als destijds „Der Alte", Konrad Adenauer. Niet alleen het grote aantal partijen het zijn er ditmaal 16 die aan de verkiezingen deelnemen maakt de beslissing voor de kiezers moeilijk, maar ook de vrijwel evengrote aantrekkelijkheid van de twee voornaamste kandidaten. Het davert daarom van het gejuich „Helmut" of „Hannelore", zoals de vrouwen van de twee Heimuts ook beiden heten. Op 3 oktober gaat het dus om Helmut of Helmut. De liberale FDP mag zich in de handen wrijven, nu de partij de tien procent benadert, terwijl de overige tien partijen niet meer dan een kleurrijke decoratie vormen aan de zijkant van het politieke toneel. Om ongeveer zeven uur 's avonds zal men de uitslag van de stemming kennen. Ongeveer een uur na de sluiting van de stembureau's laten de computers weten hoe ongeveer 90 procent van de 41.6 miljoen kiesgerechtigde Westduitsers hebben gestemd. tage X. der-I 1 de M iSHINGTON (Rtr) Waarnemers in Washington menen, dat bewering als zou president Ford indertijd misbruik hebben inaakt van donaties voor de Republikeinse partij, kan uitgroeien i een „zaak" die gevaar oplevert voor zijn verkiezingskansen november. het afgelopen weekeinde had- 9 kranten gemeld, dat Water- te-aanklager Charles Ruff be is met een onderzoek tegen rd. Uitgezocht zou worden of president indertijd, als afge- ardigde van de staat* Michi- n, bijdragen aan de Republi- inse verkiezingskas in zijn heeft gestoken. De bewuste Jiaties zouden afkomstig zijn sveest van twee vakbonden. It Witte Huis handhaaft tot ^ver over deze berichten een lur van stilzwijgen en het ptoor van Ruff weigerde te bevestigen of er inderdaad een onderzoek tegen de president gaande is. Maar Bob Woodward en Carl Bernstein, het verslaggeversduo dat indertijd een groot deel van het Watergateschandaal boven water bracht, schreven gisteren in de Washington Post dat de beschuldigingen tegen Ford „ernstig en betekenisvol" zijn. Die uitspraak schrijft „Wood- stein" toe aan een gezaghebben de funktionaris in de regering Ford. Het lijkt mogelijk dat de verslaggevers in de zaak Ford wederom beschikken over een „Deep Throat" (de geheime bron die hen bij de Watergate- zaak herhaaldelijk wezenlijk be langrijke informatie toespeelde). Wanneer de Watergate-aankla- ger zou bevestigen, dat de kran tenartikelen op waarheid berus ten, zou dit volgens waarnemers zeer schadelijk kunnen zijn voor Fords campagne, net op het mo ment dat hij bezig is zijn tegen stander Jimmy Carter in het defensief te drijven. Uit een naar aanleiding van het eerste tv-debat tussen Ford en Carter uitgevoerd opinieonder zoek blijkt, dat Ford vooral bij de niet-partijgebonden kiezers de hoogste ogen heeft gegooid. President Ford bracht gisteren tijdens zijn verkiezing- stoernee door Florida een bezoek aan een verzorgingste huis voor ouden van dagen in Miami. Van een van de bewoonsters ontving hij een boeket bloemen. ^spirant "aper met e lederlands s "laspoort "angehouden J™ JMBAY (AFPI - De Indiase hetheef' gisteren op de ine ,ch<haven van Bombay na een een p via de internationa,e P°ü" «organisatie Interpol, een rei- fer met een Nederlands pas- ort aangehouden die van B. in zou zijn geweest een vlieg- ij Ie kapen. rda- *nc*'ase Politie was enkele ica- gen tevoren °P de hoogte ge- adè lcllt ^at Passa6ier. die zou gen nPathiseren met het Volks- och 'nt voor bevrijding van lestina van dr. George Ha- ^en >j, in Bombay een vliegtuig ar Europa wilde nemen om de start de bemanning te ingen naar e^ers te vliegen. Nederlander was 24 septem- in Nieuw Delhi aangekomen met Indian Airlines ^^ir Bombay gevlogen. VD wil pvangplan uidafrikaanse luchtelingen an een onzer verslaggeefsters) IN HAAG Mevrouw A. ippeijne van de Coppello, lid n de Tweede Kamer voor de (D zal er dezer dagen bij het binet op aandringen, dat er al voorbereidingen worden troffen voor een eventuele 'oom vluchtelingen uit Zuid- rika. j wil hiermee voorkomen dat zich moeilijkheden voordoen bij de komst van de vele irinamers naar ons land. Vol- ns haar was de opvang van iksgenoten slecht geregeld, fzien de huidige situatie in jidelijk Afrika sluit mevrouw appeijne de mogelijkheid niet t, dat vele oud-Nederlanders j verslechtering naar Neder- fid zullen vluchten. Op het tenblik vertoeven ongeveer iOOO mensen met een Neder- nds paspoort in Zuid-Afrika. sraëlische anval op «„„mphip (URO-BEIROET (Reuter-UPI) Volgens het Libanese parle- itslid Albert Mansoer heeft Israëlisch oorlogsschip zon- een aanval gedaan op een it waarmee de linkse leider Joemblatt van Libanon Cyprus voer. loer vertelde dat de Is'rae- het vuur op de boot had- geopend na hem zes keer I hebben geramd. Niemand left letsel opgelopen. 'ft bericht van Mansoer is in icosia bevestigd door de kapi- ijin van de onder Cyprische llag varende „Phoenicia". Kapi- hn Ali Soecar, een Libanees, ti dat zijn vaartuig was bescha- Van onze correspondent ROME De Italianen bereiden zich op last van de overheid voor op een koude winter. De Italiaanse betalings- en handels balans wordt steeds slechter, omdat vrijwel alle olie duur moet worden ingevoerd. Min der olie- en benzineverbruik kan dus tot besparing leiden. Vandaar dat de regering vandaag zal besluiten om het verbruik van stookolie met minstens 15 procent te ver minderen. Uit de tot nu toe uitgelekte details blijkt, dat de regering de kamertemperatuur in de huizen maximaal 20 graden wil laten zijn. Ook in alle openbare gebouwen, in kantoren en winkels zal het vanwege deze maatrege len een stuk killer worden. Om het hoge benzineverbruik in te perken wil de regering alle historische stadscentra afsluiten voor gemotoriseerd verkeer. Juist het stadsverkeer slurpt enorm veel benzine op. Een bijkomstig voordeeltje is dat de atmosfeer in de meeste steden er beter op zal v/orden. De Italianen vrezen ook een verhoging van de benzineprijs, alhoewel daarover in het parlement de hardste strijd verwacht wordt. De linkse partijen zijn fel tegen een verho ging van de benzineprijs. Het gerucht van duurdere benzine blijft evenwel hardnekkig voortbestaan. Eerder is al sprake geweest van een soort rantsoenering. De politie in München heeft giste- ren een ben- de valsemun ters opge rold. In het westelijk stadsdeel werd een drukkerij ontdekt waar voor een waarde van twee miljoen M gulden valse Joegoslavi- sche dinars waren ver vaardigd en opgeslagen. lllllllllllllllllllillUIIIIII (Van onze correspon dent Roger Simons) LONDEN Id de Ro nald Avenue, een boch tige straat van Oost- Londen, wordt geen post meer besteld. Aan dat rustige laantje wo nen een paar mensen, die honden fokken. Overdag troept hun ge broed samen vóór de huizen. De honden hebben de vaste brievenbesteller al zo vaak gebeten, dat hij zich niet meer in hun buurt waagt. Afge lopen juli werden alle postbestellingen tot na der order officieel ge staakt. Sindsdien moe ten de bewoners elke dag bijna 2 km. lopen om hun brieven op te halen. En dan nog eens 2 km. terug naar huis. Postbode Tommy Farr moest driemaal ver zorgd worden in een ziekenhuis, omdat de meute hem in het nauw gedreven had. Terwijl Tommy wat vakantie nam, werd zijn plaats vervanger gebeten. Toen Farr zich vervol gens liet vergezellen door een inspecteur van Tante Pos, hapten de boosaardige dieren die opziener prompt in de schoenen. Zij scheurden ook een gro te lap uit zijn jasje. Toen vond Tante Pos, dat het zo welletjes was. Ze gaat er niet gauw toe over haar be stellingen stop te zetten, maar in dit geval zat er niets anders op. Hoewel het meestal een maatre gel van korte duur is, zal postbode Farr pas opnieuw in de Ronald Avenue verschijnen als de honden opgesloten worden. Een bezoek van de politie aan hun eigenaren heeft echter nog steeds geen veran dering gebracht. De si tuatie is nog even ge vaarlijk als afgelopen zomer, want de opge wonden honden blijven op straat rondhangen. Ze zijn een lawaaierig en onrustwekkend voorbeeld van de snel heid waarmee Groot- Brittannië's hondenbe volking aangroeit. In de jaren vijftig telde dit land 3 miljoen honden; in de jaren zestig 4 mil joen. Momenteel zijn het er al minstens 6 miljoen. Er worden driemaal meer jonge honden geboren dan baby's. Niet iedereen vindt dat een aanlokkelijk voor uitzicht. Sommigen zien er een gevaar voor de openbare gezondheid in. Volgens dokters kunnen honden (en dan vooral het verwaarloos de soort) dragers zijn van wel 40 kwalen, die de mens van hen kan krijgen. In 1975 veroor zaakten Britse honden niet minder dan 50.000 auto-ongevallen. Volgens de socioloog Dr. Bryan Cheepling komen op dit eiland steeds meer honden, omdat de Britten voort durend eenzamer wor den. „Mensen van alle leeftijdsgroepen gaan vandaag de dag gebukt onder de eenzaam heid", zegt Dr. Chee pling. „Het ontbreekt hen aan genegenheid iets dat niemand kan missen. Daarom nemen ze .een hond in huis, hetgeen hun probleem echter niet oplost". Uitstel dreigt voor verdrag over Rijn (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De onderteke ning van het verdrag dat de zoutvervuiling van de Rijn aan banden moet leggen dreigt op nieuw te worden uitgesteld. Duitsland en Frankrijk zijn te elfder ure met bezwaren tegen de concept-overeenkomst op de proppen gekomen. Aanvankelijk zouden de ver schillende betrokken Rijnoever- staten het verdrag begin okto ber ondertekenen. Volgens Ne derland zijn de nu opgetreden knelpunten kwesties van onder geschikte aard. Een probleem waar Frankrijk mee in zijn maag zit is de me thode die is gevolgd bij het uit rekenen van de bijdrage die de drie andere Rijnoeverstaten (Zwitserland, Nederland, Duits land) aan de zoutopslag in de Elzas leveren. Duitsland vindt de definiëring van het stroomge bied van de Rijn onduidelijk. Minister Westerterp van verkeer en waterstaat zal in de gerezen conflicten als bemiddelaar op treden. NEW YORK (ANP) - Minister Van der Stoel heeft vandaag de algemene vergadering van de Verenigde Naties gevraagd, een beroep te doen op Amerika en Rusland om snel tot resultaten te komen in de onderhandelingen over beperking van de strategische wapens. De assemblee zou tevens moeten aandringen op een akkoord waar bij alle proeven met kernwapens, ook onder grondse, moeten worden verboden. Zorg over de verspreiding van kernwapens en de bewapening in het algemeen, de noodzaak om de steeds dieper wordende kloof tussen arme en rijke landen te overbruggen, en een einde te maken aan de schendingen van de rechten van de mens, waren de belangrijkste thema's van Mr. Van der Stoels rede als Nederlands minister. Als voorzitter van de ministerraad van de Europese Gemeen schap sprak hij vooral over zuidelijk Afrika en het Westduitse voorstel, een internationale conven tie te sluiten om het nemen van gijzelaars tegen te gaan. „De negen", aldus mr. Van der Stoel, „hopen dat de aanvaarding door Ian Smith van de Engels- Amerikaanse voorstellen over Rhodesië een keer punt in de geschiedenis van Rhodesië zal zijn". De negen zullen Transkei, het eerste bantoestan* dat (26 oktober) onafhankelijk wordt, niet erken nen zoals eerder deze maand in het Friese Beet- sterzwaag werd afgesproken. Het verzet dat de laatste maanden in Soweto en Kaapstad is losgebarsten zou de regering in Preto ria ervan moeten overtuigen „dat apartheid geen toekomst heeft", aldus minister Van der Stoel. Strijd om bergen van Libanon begonnen BEIROET (UPI) Syrische troepen zijn vanmorgen in de bergen ten noordoosten van Beiroet in het offensief gegaan en men veronderstelt dat de al lang verwachte slag om Cen traal Libanon hiermee begon nen is. Bij Sofar en Dahr el Baider, aan de weg van Damascus naar Beiroet, proberen de Syriërs met tanks en artillerie door te stoten in de richting van Aintou- ra en Metein om de bevoorra- dingsweg van de „gemeenschap pelijke strijdkrachten" (Palestij- nen en progressieven) af te snij den. Vanuit het noordwesten probe ren de christelijke strijdkrach ten de Palestijnen terug te druk ken. IIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIII MADRID (Rtr.) Bij botsingen tussen politie en demonstranten die zich gisteren in verscheidene plaatsen in het Spaanse Basken land hebben voorgedaan, zijn zeker 40 mensen aangehouden. Een onbekend aantal personen, onder wie enkele politiemannen, werd gewond. In Baskenland staakten gisteren naar schatting 430.000 werkne mers, enerzijds ter herdenking van het feit dat precies een jaar geleden vijf stadsguerrilleros, van wie twee Basken en drie leden van de Maoïstische verzetsorganisatie FRAP, werden terechtge- steld, en aan de andere kant om kracht bij te zetten aan eisen j voor uitbreiding van de amnestie tot alle politieke gevangenen. In Guernica, Durango, Morebieta, San Sebastian, Bilbao en vele andere steden maakte de politie met geweld een eind aan verboden betogingen. (Van onze correspondent Jan Schils) Leuven Het Belgische ministerie van justitie heeft de speciale anti-terreurbrigade van de rijkswacht naar Leuven gestuurd omdat daar een nieuwe opstand en staking van de gevangenen in de centrale gevangenis wordt gevreesd. De cipiers van de Leuvense gevangenis hebben te kennen gegeven dat ze zich door de gespannen situatie bedreigd voelen. Sedert de ontsnap ping van vier gevangenen heeft bovendien bijna een vijfde deel van het totaal aantal van honderdvijftig ci piers zich ziek gemeld omdat ze bang zijn voor nieuwe on geregeldheden in deze gevan genis, waar ongeveer drie honderd gevangenen verblij- De gevangenen zelf, die on langs nog hebben gestaakt en een groot gedeelte van hun eisenpakket ingewilligd zagen, hebben nu een nieuw eisenpakket samengesteld. Zij eisen: een salaris van 15.000 frank (ruim 100 gul den) per maand; een openba re telefooncel op iedere ver dieping; geregeld en op zijn minst wekelijks bezoek van vrouw of vriendin in de cel; omvorming van twee cellen tot een, zodat de ruimte per gevangene groter wordt; een jaarlijkse, betaalde vakantie; een verwarmd zwembad. Prins Bemhard bemiddelde voor Northrop in Bonn Van onze correspondent BONN Prins Bemhard heeft in het voorjaar van 1971 op het vliegveld Wahn bij Keulen een ontmoeting gehad met de toen malige Westduitse minister van defensie Helmunt Schmidt De prins zou Schmidt toen ge vraagd hebben een vertegen woordiger van Northrop te ont vangen om te spreken over de aankoop van een nieuw wapen systeem. Schmidt heeft dit ge weigerd. Dit heeft een Westduitse rege ringswoordvoerder gisteren me degedeeld naar aanleiding van de aantijgingen van Frans Jo seph Strauss, dat Schmidt als minister van defensie in een Northrop-affaire zou zijn ge raakt. Volgens de Westduitse woordvoerder heeft de toenma lige staatssecretaris van defen sie, Ernst Wolff Mommsen, wel twee ontmoetingen gehad met functionarissen van Northrop. Amerikaanse wapen-leveranties aan Saoedi-Arabië aangehouden WASHINGTON (AP) Een re solutie waarin wordt aange drongen op een verbod op de voorgenomen verkoop van 650 Maverick projektielen aan Saoedi Arabië, is gisteren van de agenda van de Amerikaanse senaat afgevoerd en terugge zonden naar de senaatskommis- sie van buitenlandse zaken. De voorzitter van de kommissie deelde mee, dat hij daarom had gevraagd op verzoek van vice- president Nelson Rockefeller. De Amerikaanse regering was „zeer geschokt", zoals Rockefel ler dat had uitgedrukt, door de aanbeveling door de kommissie om de wapenverkoop te verbie den. Rockefeller had verder ge wezen op berichten, dat Saoedi- Arabië dreigt haar olieboycot tegen de Verenigde Staten weer in te stellen omdat de V.S. dis- kriminerende akties zou onder nemen. Hiermee wordt gedoeld op het schadeloosstellen van Amerikaanse bedrijven die'na deel zullen ondervinden van het feit, dat zij geen Israëlische maatschappijen zullen uitsluiten van hun handel bouwen, reizen., elke maand maakt baar. Dat kart uw salaris of 'n Goed spaarplan een vast bedrag - wensen snel bereik i automatisch van pensioen bij de BS LEIDSE SPAARBANK

Leidse Courant | 1976 | | pagina 11