T Medicijnkast regelmatig opruimen Makelaarswereld zit vol trucs Naaimachine met'geheugen' Pas op voor zwervende schoorsteen vegers Rennie Paulus de Boskabouter-Het beest van Ploemanac Suske en Wiske De Raap van Rubens Lucky Luke „De genezing van de Daltons' dinsdag 28 september 1976 LEIDSr; COUKaNI, in: pagina 10 De dagen worden korter, de temperaturen lager en het kan 's avonds best weer velen de kachel aan te steken. Hetgeen er aan doet denken, dat de schoorsteen hoognodig weer moet worden geveegd. Wanneer er dan dezer dagen twee mannen op de stoep staan die aanbieden dit klusje even voor u op te knappen, lijken ze als uit de hemel gezonden. Tot de rekening wordt gepre senteerd. Normaal kost schoorsteenvegen 10 tot 20 gul den. Zwervende schoorsteenvegers willen soms heel wat meer in rekening brengen. Het beste kan men bij de leverancier van de gasapparaten informeren naar een betrouw baar adres. Ook het plaatselijk gasbedrijf kan die informatie verstrekken. Vraag verschillen de tarieven op en vergelijk ze, zo luidt een advies van de Consumentenbond. Laat een schoorsteenveger alleen vegen. Dat is zijn vak. Laat eventueel voorgestelde reparaties over aan andere vakmensen. Laat het schoorsteenvegen over aan de vakman. In de makelaardij spelen zich vreemde tonelen af, waarvoor zelfs de term machtsmisbruik gebezigd kan worden. Er is een systeem van dubbele courtage (het betalen van bemiddeling zowel door de verkoper als door de koper) ontwikkeld, waartegen de koper zich maar met moeite kan verweren. De Consumen tenbond eist in het oktobernummer van de Consu mentengids dat de Nederlandse Boi\d van Makelaars (NBM) nieuwe voorwaarden opstelt, waarbij wordt uitgegaan van één opdrachtgever per bemiddeling, zonder dat courtage mag worden gevraagd aan de andere partij. Op 1 juli heeft de NBM nieuwe voorwaarden bekend gemaakt, waarbij niet het systeem van de Makelaars vereniging Amsterdam is gevolgd, die zijn leden verplicht slechts aan één van de bij een bemiddeling betrokken partijen courtage te vragen. De NBM gaat ervanuit dat een makelaar heel goed de belangen van zowel de verkoper als de koper kan behartigen, en ontkent daarmee dat deze partijen tegengestelde belangen hebben. In de voorwaarden van de NBM wordt de dubbele courtage niet genoemd, maar ook niet uitgesloten. En omdat veel kopers niet weten dat zij zonder betaling van courtage ook aan het huis van hun keuze kunnen komen, betalen ze de berekende cour tage omdat ze denken dat dit gewoon is. Courtage- betaling is alleen verplicht als de koper een huis koopt dat in opdracht van hem door de makelaar is gezocht. Een handige makelaar zal proberen de koper in een positie te dringen waarin hij niet meer onder betaling uitkomt door het aanbieden van diensten. Vaak wordt de koper trouwens pas over de courtage ingelicht, wanneer de onderhandelingen allang op gang zijn en de koper niet meer terug wil of kan. Allerlei trucs worden toegepast om de koper tot betaling te dwingen, aldus de Consumentengids. De voornaamste is natuurlijk het dreigement dat de koop zonder betaling niet doorgaat, een truc die herhaaldelijk door de Adviezencommissie Tarieven en Voorwaarden van de VBM, de beroepsinstantie van de bond in geval van klachten, is veroordeeld, maar die desondanks door de voorwaarden van de NBM in de praktijk niet wordt uitgesloten. j p11 Andere argumenten om de koper tot betaling vaij ku courtage te dwingen zijn o.a. opmerkingen a 1st he „hoogst ongebruikelijk" als antwoord op bezwaren, Bi; het gebruik laten maken van een antwoordkaart bijrot een lijst van te koop staande huizen, waaruit eent is opdracht gelezen kan worden, het opnemen in desits» lijst van huizen van andere makelaars, waarna dd zi< koper lange tijd in de waan wordt gelaten met deet makelaar van de verkoper te doen te hebben, en watn de „versiertruc" genoemd wordt: in geval de kopenreh bezwaar maakt tegen het betalen van de courtage deze in rekening te brengen bij de verkoper van het** huis, zodat deze schade lijdt in plaats van dat diens1 belangen worden behartigd. De Consumentengids besluit zijn onderzoek met een: aantal deviezen, waaronder: kijk of u kunt kopen zonder makelaar, richt u direct tot de verkoper en haal een koopkontrakt bij de notaris. Ook ongeorga niseerde makelaars vragen vaak dubbele courtage (een uitzondering is Hopman in Zoetermeer). Onder handel in elk geval alleen met de makelaar van de verkoper. Op de internationale consumentenbeurs Femina, die van 1 tot 10 oktober in de Ahoy-hallen in Rotterdam wordt gehouden, lijkt men er op uit te zijn het de mensen zo makkelijk mogelijk te maken. Een van de nieuwtjes die er te zien zijn, is een naaimachi ne met „geheugen". Deze elec- tronische machine maakt het mogelijk automatisch allerlei steken te maken. Aardig na tuurlijk, maar het lijkt ons dat de kosten van een derge lijke naaimachine het voor deel van het zelf maken van kleding teniet doen. Verder op de Feminabeurs: plantenbakken met automati sche watervoorziening. Een meubelfabrikant toont er meubilair dat van alle gemak ken is voorzien: een tafel die met een simpele handbewe ging in hoogte en breedte kan worden versteld al naar ge lang de wensen van de gebrui ker, die bovendien kan be schikken over een gemakkelij ke stoel met verstelbare voet steun en rugleuning. Vele zuinige en om tijd verlegen Nederlanders grijpen bij een verkoudheid, griepje of pijntje in de medicijnkast die in bijna iedere badkamer te vinden is. Zonder de dokter te raadple gen neemt hij daaruit een middeltje „dat vroeger al eens zo goed geholpen heeft". De vraag is echter hoe lang zo'n medicijn bewaard kan wor den als er geen houdbaar heidsdatum op staat. Vaak worden de werkzame stoffen door het lange bewaren te nietgedaan en soms worden er door chemische reacties gifti ge stoffen gevormd. De houdbaarheid hangt voor een groot deel af van de ma nier van bewaren. Een hoge vochtigheidsgraad van de lucht (zoals bijvoorbeeld in de badkamer) kan tot snel bederf leiden. Het is dan ook belang rijk om de medicijnkast in huis en in de auto regelmatig te controleren en preparaten liefst niet langer dan twee jaar te bewaren. Bij het weggooien van oude medicijnen moet men er voor zorgen dat ze niet in handen van kinderen of in het bereik van dieren komen. Het beste kunnen e aan de potheek wor den teruggegeven, die de vei lige vernietingsmethoden kent. Wanneer medicijnen te lang worden bewaard verliezen ze dikwijls hun werking. Postbode heeft geen boodschap aan sticker tegen reclamedrukwerk Al zit er een sticker van Konsumenten Kon- takt op de brievenbus, die de postbode ver zoekt reclamedrukwerk in zijn tas te houden, de besteller hoeft zich daarvan niets aan te trekken. Minister Westerterp heeft dat onlangs duidelijk laten weten. „Het is de doelstelling van de PTT om alles te bezorgen wat wordt aangeboden. Het is overigens niet het oogmerk van de PTT om een zo groot mogelijk deel van de reclamedrukwerk-markt te veroveren, maar wel om het personeel aan het werk te houden. Bovendien, aldus de bewindsman, zor- gen die reclame-orders er voor, dat de tarieven niet al te zeer hoeven te stijgen. £j In dat verband is het aardig te weten, dat de T PTT-tarieven de laatste vijf jaar buitensporig zijn gestegen. Met 50% ongeveer. De PTT mag wel als de grootste prijsopdrijver worden ge- nomed. 'O Slijterbon onslijtbaar Op de slijtersbon staat ver meld dat de bon bij iedere slijter in Nederland in te wis selen is voor een of meerdere flessen geestrijk vocht. Een onderzoek van de Consumen tenbond heeft echter uitgewe zen dat men bij slechts een derde van de Nederlandse slij ters met de bon terecht kan. Raad van de Consumenten bond: Negeer die bon. Superlijm te super „Slechts één druppel hecht in seconden", luidt de aanbeve ling. Inderdaad, maar ook de huid en dat maakt deze lijm zo gevaarlijk. Bij het lostrek ken laat eerder de huid dan de lijmlos. Alleen aceton schijnt het spul te kunnen verwijderen. Verzekeringsboekje In een boekje van 64 pagina's „Verzekeringen, welke er zijn en welke u nodig heeft", doet de Consumentenbond uit de doeken wat er op het terrein van de assuranties aan te be velen en af te raden is. Dat wil zeggen: waarom bijvoor beeld een aansprakelijkheids verzekering in ieders belang is, maar een begrafenisverze kering die bij overlijden een vast bedrag uitkeert zeker j* niet Daarnaast besteedt het boekje aandacht aan sluiting, I of opzegging, geeft het een wegwijzer voor klachten en bevat het een formulier waar- 'c op de lopende verzekeringen t kunnen worden genoteerd, in- j clusief tussenpersoon, maat- 1 schappij en uiterste opzegda- turn. Overigens is geen indica- tie opgenomen hoeveel schade men lijdt door het opzeggen van een verzekering). Toch een uiterst nuttig boekje. Te bestellen door ƒ.4,50 te storten op gironr. 27874 van de Consu- 5 mentenbond te Den Haag, on- der vermelding van „verzeke ringsboekje". W-97 Men begon zich nu voor te kwam het hoge woord eruit. „Ik wil wel hoor, maar ik geloof toch dat- bereiden op het vertrek. Het beest met jullie mee," verklaarde hij. „Als hm zie je..." Het was Oehoeboeroe van PloemanÉrc liep intussen met een er tenminste genoeg te eten is in dat die de knoop doorhakte. „Het kan sip gezicht heen en weer te drente- grote bos. Paulus schrok nogal van niet," beslist hij. „De hangmat is te len en juist toen Paulus hem ten die wens. „Beste Ploe," hakkelde hij, klein en bovendien is Ploe nogal wel afscheid de poot wilde drukken, „ik vind je een erg aardig dier, dat zo tamelijk veel te zwaar." Kunst is een kwestie vjn temperamenten 1 \bmparsment is een kwestie van emmers verf!) (c) Dargaud 1976 PAARDENMARKT UTRECHT. (27 sept.) Op de paardenmarkt in Utrecht zijn maandag 451 dieren aangevoerd. De prijzen waren voor: luxe paarden 2400- 3400. werkpaarden 1400-2225. oude paarden 1250-2075. 3-jarige paarden 1175-1925. 2-jarige paarden 800-1525. veulens 400-1050. hitten 700-1125. pon- nies 150-550. Slachtpaarden (per kg gesl. gew.) 3.70-4.70. jonge slachtpaar den 4.20-4,90. De handel voor oude slachtpaarden was gedrukt, voor jonge redelijk en ponnies matig. VEEMARKT LEIDEN. (27 sept.) Totale aanvoer 2773: slachtrunderen 1424. vet te kalveren 10 varkens 219 en schapen en lammeren 1109. Prijzen (per kg): stieren 1e kw. 6,90-7,30. 2e kw. 6,60- 6.80. vaarzen 1e kw. 6.60-7,05. 2e kw., 5.95-6,40. koeien 1e kw. 6,30-7,05. 2e kw. 5,35-5.90. 3e kw. 4.90-5.30, worst- koeien 4.1 CM.80. siachtvarkens extra kw. boven notering, 1e kw. 3,23-3.25, 2e kw. 3,21-3,23. 3e kw. 3.19-3.21, slachtzeugen 2.60-2.65 en zware var kens 3,05-3,15. Prijzen (per stuk): scha pen 175-200 en lammeren 180-220. Overzicht (resp. aanvoer, handel en prij zen): slachtrunderen ruim redelijk stabiel, varkens ruim stroef lager en schapen en lammeren ruim vlot GROENTEVEILING LEIDEN (27 sept.) Andijvie 73-86; Snijbonen 4.-; Kroten §ekookt 110; Rode kool 50; Prei 110; pinazie 135-168; Spruiten A 91-97; Spruiten B 90-98; Spruiten C 81-90; Tomaten A 4-430; Tomaten B 4.-420; Tomaten C 270-290; Tomaten CC Witlof 6,-640; Komkommers AA 72. Komkommers A 58-62; Komkommer 51-53; Komkommers C 44-47; Kom» mers D 36-39; Komkommers E 38;) zwaar 12-32. EIERVEILING BARNEVELD. (27 septj Aanvoer 1.633.431 stuks (352.080 f ?iens veilinglijst), stemming vfot. Prif per 100 stuks): eieren van 50 gf 13,11, van 55 gram 14,20, van 60 g|i 15.46 en van 65 gram 16,29. -

Leidse Courant | 1976 | | pagina 10