Regering wil 4000 open hartoperaties per jaar Fhorbjoern Faelldin erloochent zijn boerenafkomst niet VOORLOPIG UITGANGSPUNT fieicUeOoura/nt Kissinger en Smith optimistisch over regeling Rhodesië vliegramp in Turkije Vederlanders omgekomen ïoiset geen succes Ecuador oekomstige Zweedse premier Besluit voor Europese verkiezingen Gromiko gaat praten over Mig-25 SDAG 21 SEPTEMBER 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 9 A!e! •HOL, (ANP) Negen Nederlanders hebben het leven n bij de vliegramp met een Turkse Boeing 727, die gisteren de normale vliegroute bij het Turkse plaatsje Antalya is stort. Het toestel had 155 mensen aan boord, en zijn geen venden. Over oorzaak en toedracht van het ongeluk bestaat einig zekerheid. derlandse slachtoffers zijn mevr. G. Baas-Kok (67, Arnhem), A. Zweers-Raam (69, Arnhem), mevr. W. Vermeulen-Wilting Tihem), mevr. J. Broekhuizen-Dake (60, Arnhem), mej. Marij- rden (34, Amstelveen), mej M. Blewanus (31, Amsterdam), Koning (43, Venlo), zijn echtgenote A. de Koning-Hendriks i E. Huisman (29, Den Haag). Behalve deze laatste zijn de anders op 12 september uit Nederland vertrokken als reizi- an Christoffel. De heer Huisman is zondag j.l. vertrokken. 0. (Rtr.) De andse parag- rard Croiset n poging om 25 augustus storte Ecuado- vliegtuig op wen gestaakt, oord bevonden 'O mensen. Hij "pagavond naar teruggekeerd. aldus een woord voerder van de luchtvaartmaat schappij Saeta in de Ecuadoriaanse hoofdstad Quito. Op aanwijzingen van Croiset werd in het bergwand ten zuiden van Quito naar het vliegtuig gezocht, maar de zoekactie vanuit de lucht lever de niets op. Men had de hulp van Croiset ingeroepen omdat hij vier jaar geleden voorspeld had dat er overlevenden waren van een vliegtuig van de Uruguyaanse luchtmacht dat in de Andes was neerge stort. svoorstel zelfstandigen J nder premie Iksverzekering HAAG (ANP) - Bij eede Kamer is een ■ntwerp ingediend in wordt voorgesteld ir kleine zelfstandigen te stellen van een pre- taling voor volksver ingen. ontwerp is ingediend minister Boersma Zaken) en de staatsse- irissen Mertens (Soc. ;n) en Van Rooijen (Fi- :iën). vrijstelling of vermin- ng van premie komen kleine zelfstandigen in nerking, van wie de lie v,oor de volksverze ngen wordt geheven via aanslag van de belas- De premiegrenzen die s 1965 niet zijn opge- ken zijn in het voorstel verhoogd. Voorge- wordt deze te laten an met terugwerkende •ht tot 1 januari van dit .De betreffende volks- ekeringen zijn: aow, aaw, akw en awbz. Ramp met Oriënt-express: 18 doden LJUBLJANA (Reuter-Upi) - De beroemde Oriënt-express, die gisteren vroeg, volgepakt met toeristen op reis van Istan- boel naar Parijs, in de buurt van de Joegoslavische stad j Ljubljana op een forenzentrein j is gebotst, heeft een stopteken genegeerd. Dit hebben de Joego slavische autoriteiten mege- deeld. Bij de botsing zijn ten minste 18 mensen om het leven geko men, ongeveer 40 reizigers heb ben verwondingen opgelopen. Alle slachtoffers zaten in de Joegoslavische trein. Een deel van de ravage die aange richt werd toen gisgeren de Orient- express bij Lubljana frontaal in botsing kwam met een Joegoslavi sche passagierstrein. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De regering mikt erop het aantal open hartoperaties in ons land in de jaren 1977-1980 uit te breiden tot 4000 per jaar. Dat blijkt uit het beleidsplan voor de hartchirurgie dat de staatssecretarissen Hendriks (volksgezondheid) en Klein (we tenschappen) maandag aan de Tweede Kamer hebben gestuurd. Het aantal van 4000 ligt nog steeds aanzienlijk onder het door deskundigen nodig geachte aantal. De uit de gezondheidsraad gerecruteerde permanente begeleidingscommissie voor de hartchirurgie vindt dat de capaciteit voor open haroperaties in 1980 tussen de 5500 en 6500 moet bedragen. Dit jaar worden er in Nederland naar verwach ting ruim 2000 van dergelijke operaties verricht. Overigens wenst de regering de voorgestane 4000 hartoperaties in 1980 nadrukkelijk als een voorlopig uitgangs punt te zien. „We willen ons niet op een streefgetal vastleggen", hebben de twee staatssecretarissen de Kamer laten we ten. De uitbreiding van het aantal open harto- perties moet naar het oordeel van de regering op de eerste plaats geschieden döor uitbreiding van de bestaande hart- chirurchische centra. Dat betekent dat het aantal open hartoperaties in de aca demische ziekenhuizen van Amsterdam, Leiden, Rotterdam, Groningen en Nijme gen moet stijgen tot 400 per jaar. )CKHOLM - (Reuter-Upi) lanks het zetelverlies (min. van zijn eigen centrum- tij, is Thorbjoern Faelldin de verkiezingen van zon- zo goed als zeker van het eeds premierschap. Wie is i 50-jarige boer en politi- die de leider gaat worden het eerste niet-socialisti- Zweedse kabinet sinds 44 es aan hem ademt het plat- ind. Faelldin is een boeren- n, hij trouwde een boeren- hter en zegt dat hij het te kan nadenken wanneer per tractor rondrijdt op boerderij in Ramvik, waar voornamelijk schapen fokt illdin is een breedgeschou- de man van ruim een me- 90 en hij heeft de ruwe, ige handen van iemand die 'end is aan fysieke arbeid. image van rust en kracht rdt nog onderstreept door onafscheidelijke pijp. illdin is echter geen man opvalt door flitsende uit- aken. v praat langzaam, met een re provinciale tongval en vel hij zeker geen geeste- v'- vedergewicht is, was 'J*f 1 elldin in politieke debatten d idelijk de mindere van de «lagen sociaal-democrati- A premier Olof Palme. Olof Thorbjoern Faelldin vjjm/ rd op 24 april 1926 geboren het dorpje Hoegsjoe in de •rdelijke kustprovincie ngermanland. In 1956 uwde hij, rechtstreeks uit ouderlijk huis, met Solveig *rg. iin volgde alleen lager vijs, maar spijkerde de- |[geringe opleiding later bij schriftelijke cursussen. P verschafte zich op die ma- <r een basis-inzicht in econo- fcche problemen, in eerste -tantie vooral om zijn buren kunnen helpen bij het invul- 1 bij hun belastingaangiften, de tweede helft van de ja- \40 was Faelldin actief in jeugdorganisatie van zijn hij, die toen nog „Boeren- rtij" heette. Thorbjoern Faelldin. gespannen kijkend naar de uitslagen van de Zweedse verkiezingen In 1958, toen de Boerenpartij zijn naam in Centrum-partij had veranderd, werd Faelldin voor het eerst in het parlement gekozen. In 1964 raakte hij zijn zetel kwijt doordat hij elf stemmen tekort kwam, maar drie jaar later keerde Faelldin terug in de volksvertegen woordiging. In 1966 werd hij lid van het partijbestuur en in 1971 volgde hij Geunnar Hed- lund op als voorzitter. Faelldin drinkt elke avond voor het naar bed gaan een glaasje melk en men heeft hem in het openbaar nog nooit kwaad gezien. Toch is hij geen man zonder emoties. Dat blijkt wel uit zijn bewogen kruis tocht tegen de kernenergie-po litiek van de scheidende rege ring Palme. In Zweden rijn reeds vijf kerncentrales in bedrijf. Nog eens vijf centrales zijn in aan bouw en per 1985 was het de bedoeling 40 percent van de Zweedse energiebehoefte met 13 kerncentrales_te dekken. Faelldin, en met hem een meerderheid van de Zweedse bevolking, is echter van me ning dat de controversiële punten van de kernenergie, zoals de beveiliging, de opslag Van radioactief afval en de bescherming van het milieu, nog niet voldoende onder de knie zijn om op dermate grote schaal met atoomenergie te werken. Hij wil zelfs dat de atoomklok geheel wordt terug gedraaid, door de al werkende kerncentrales weer geleidelijk buiten bedrijf te stellen. „Als het roer in Zweden bij deze verkiezingen omgaat, zal de Centrum-partij zich inspan nen om de kernenergie per 1985 weer geheel af te schaf fen", zei Faelldin kort voordat Zweden zondag ter stembus ging. Het roer is om. Faelldin krijgt nu de gelegenheid om zijn woorden in daden om te zet ten. Week celstraf geëist tegen 2 politiemannen AMSTERDAM (ANP) - Tegen twee agenten van de Amster damse politie is gisteren door de officier van de Amsterdamse rechtbank, mr. Van Everdin- gen, een week celstraf geëist wegens het plegen van mishan deling op een arrestant De officier acht het bewezen dat de twee agenten in de nacht van 28 op 29 februari van dit jaar de 21-jarige T.W. zonder aanlei ding hebben geslagen en ge trapt. „Dit soort zaken doet de naam van de politie erg veel kwaad", aldus mr. Van Everdin- gen. „Aan een politie-ambtenaar worden hogere eisen gesteld dan aan een minister of Kamer lid". De verdediger van de agenten, mr. Van Otterloo, vond dat de opzet tot mishandelen niet be wezen was en vroeg vrijspraak. Hij verzocht de rechtbank niet verder te gaan dan een geldboe te. „Dan kan er intern bij de politie nog wel wat geregeld worden. Op gevangenisstraf staat onherroepelijk ontslag". Vasthoudend tot het uiterste Een jongeman uit Califormië, Terry Harmon, klemt zich vast aan de motorkap van zijn auto terwijl zijn vrouw Denise met grote vaart er in de auto vandoor gaat. Een ech telijke twist tussen beiden had er toe geleid dat Denise in de wagen sprong en wegreed, waarna Terry zich op de motorkap wierp om haar tegen te houden. De rit eind-, igde meer dan tien kilometer ver der bij een politiebureau, waar het paar werd gescheiden om af te koelen. Toen Denise later weg wil de rijden sprong Terry opnieuw op de auto, waarna beiden werden ingerekend. Zij zijn een maand getrouwd. Kabinet vraagt soberheid en offers ZOVEEL MOGELIJK proberen te bereiken met een hoe veelheid financiële middelen, die duidelijk kleiner is dan het kabinet zichzelf had toegedacht toen het enkele jaren geleden van start ging. Dat is het uitgangspunt van het kabinet-Den Uyl blijkens de miljoenennota 1977 voor zijn beleid in het laatste regeer jaar. Het kabinet, dat tot voor kort het tot stand brengen van collectieve voorzieningen het hoogst in zijn vaandel had geschreven, wil thans wat dat betreft een stap terug doen en in de eerste plaats het bedrijfsleven, dat het flink in de knel, had gebracht, nieuwe impulseh geven. WANT DE BESTRIJDING van de onaanvaardbaar grote werkloosheid staat nu terecht bovenaan het werkprogram ma. Het inzicht is gelukkig gegroeid, dat men die werkloos heid niet kan breidelen door het blijven opvoeren van de bestedingen en daarmee van de overheidsuitgaven, wat onvermijdelijk lastenverzwaring inhoudt het geld moet ergens vandaan komen maar dat men de lasten voor het bedrijfsleven juist moet verlichten om het ondernemen te prikkelen en aldus nieuwe arbeidsplaatsen te scheppen. Voor een kabinet, dat tot dusver tenminste de schijn op zich heeft geladen met applaus daarvoor van de achter ban dat het 't bedrijfsleven niet zo'n goed hart toedroeg, is dit een stap, die hem in eigen kring niet populairder zal maken en die dan ook moedig kan worden genoemd. Alleen wordt de waardering voor de koerswijziging wat getemperd door de wetenschap, dat bij een eerdere aanpak in deze richting het werloosheidscijfer van dit moment er waarschijnlijk wat vriendelijker zou hebben uitgezien. VOLLEDIGE WERKGELEGHEID is het devies. „Iedereen heeft recht op arbeid", schrijft minister Boersma in zijn begroting van Sociale Zaken, en iedereen zou volgens hem, indien mogelijk, aan het werk moeten gaan om het land er weer bovenop te helpen. Dat klinkt wel iets anders dan de enkele jaren geleden wel eens gehoorde ludieke kreet, dat iedereen er recht op heeft om niet te willen werken en dan toch een inkomen zou moeten krijgen. DE CIJFERS van de miljoenennota bekijkend zou men op het eerste gezicht kunnen zeggen dat een regering, die ruim 87 miljard uit te geven heeft, op politieke rozen zit. Niets is echter minder waar, want werkend met een tekort van maar eventjes 14,6 miljard gulden 16,5 procent van het totaal aan uitgaven nemen Den Uyl en zijn ministers een niet gering risico; het staat immers niet vast, dat een dergelijk groot bedrag via de kapitaalmarkt gedekt kan worden en nieuw geld drukken kan de inflatie aanwakke ren. Het zal dan ook zaak zijn aan de eigen soberheidsvoor nemens streng de hand te houden en de overheidsuitgaven niet uit de hand te laten lopen. TEGELIJKERTIJD heeft het kabinet dan het recht een dringend beroep te doen op alle ondernemers en alle werknemers, vooral op de vakbeweging, om te helpen de huidige inzinking te bestrijden door eveneens grote sober heid te betrachten. Ook albetekent dit een periode, waarin Nederland praktisch op de nullijn van de inkomensgroei blijft. En dat betekent eveneens, dat de ondernemers een nog grotere terughoudendheid bij de prijsstijgingen moeten in acht nemen, want hoge prijzen werken als een boeme rang door in de lonen en daarna weer in de bedrijfslasten. Slechts met gemeenschappelijke inspanning kunen de be drijfsinvesteringen worden opgevoerd en kan het recht op arbeid, door minister Boersma, gepropageerd, uiteindelijk voor iedereen worden gerealiseerd. EEN KABINET MET ZOVELE problemen, of het nu progressief of conservatief is, socialistisch-CDA of liberaal, zou zijn opdracht verloochenen, als niet op deze wijze naar herstel zou worden gezocht. Elk kabinet mag in dit verband meer dan blij zijn, dat Nederland beschikt over een zodani ge hoeveelheid aardgas, dat voorlopig veel economische problemen opgevangen kunnen worden. De natuur biedt hierbij royaal de helpende hand. Het verdient waardering, dat in de miljoenennota niet meer wordt gedaan, of onze positie ten opzichte van het buitenland hecht als beton is, maar dat thans wordt erkend, dat wel populair gezegd, zonder dat aardgas nergens zouden zijn en dat de betalings balanspositie sterk geflatteerd is. Reden temeer om onze cpncurrentiepositie te versterken. DE VRAAG DRINGT zich wel op, of door de noodzakelijk geworden ingrijpende versoberingen juist niet die sectoren getroffen worden, die naast welvaart het „welzijn" van de burgers nastreven en daarbij ook van financiële middelen afhankelijk zijn. Enige jaren geleden stond dit „welzijn" hoog op het programma van dit kabinet. Door de storm der tijden moest echter veel meer aandacht aan het herove ren van een stukje welvaart worden besteed. Het is echter een noodzaak, een opdracht zouden we bijna zeggen, om het „welzijn" van iedereen nadrukkelijk naar voren te blijven brengen. Want welvaart zonder welzijn zal steeds een schijnwelvaart blijken te zijn. BRUSSEL (ANP) - Negen maanden nadat de Europese re geringsleiders (in december 1975 in Rome) het principebesluit hebben genomen dat er in mei j of juni van 1978 algemene en rechtstreekse verkiezingen voor het Europese parlement dienden te komen, is dat besluit, gisteren in Brussel, eindelijk definitief genomen. Geheel Europa kan dus in 1978 naar de stembus. Dat wil zeggen als de nationale parlementen van de negen EG- lid staten het raadsbesluit en de bijbehorende acte, die maandag plechtig werden ondertekend, goedkeuren.- LO ES AKA7 SALISBURY (AP) Zowel de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken dr. Kissinger als de Rhodesi- sche premier Ian Smith zijn optimistisch over de mogelijk heid dat binnenkort besprekin gen worden gehouden die moe ten leiden tot een zwart meer derheidsbewind in Rhodesië. Kissinger heeft gisteren in de Zambiaanse hoofdstad Loesaka met president Kaoenda een aantal punten van een defini tieve regeling besproken. Pre mier Smith zei gisteren voor de Rhodesische omroep dat er in de nabije toekomst kans be staat op een constitutionele re geling tussen de blanke en zwarte Rhodesiërs. Vandaag zou de 57-jarige pre mier Smith zijn kabinet op de hoogte brengen van de nu nog geheime voorstellen die een eind moeten maken aan het geschil over de onafhankelijkheid van Rhodesië. De hoofdlijnen van de voorstellen zijn: Alle partijen bij de meningsverschillen moeten het principe van een zwart meerderheidsbewind aanvaar den. Momenteel hebben 270.000 blanken in Rbry-w-' over zes miljoen zwarte landge noten: de verkiezingen voor de ze meerderheidsregering moe ten binnen twee jaar plaatsvin den; partijen moeten er zich ak koord mee verklaren dat er geen onafhankelijkheid kan I plaatsvinden voordat er een I meerderheidsregering tot stand is gekomen. De blanke regering zou hiermee dus haar eenzijdige onafhankelijkheidsverklaring, die nooit door Groot-Brittannië is erkend, moeten intrekken. Smith zou als voorwaarde heb ben gesteld dat de guerrillacam pagne die Rhodesische nationa listen vanuit de omringende lan den voeren, moet worden stop gezet als de onderhandelingen beginnen. Volgens een gisteren door het Christelijk Instituut in Pretoria gepubliceerd rapport heeft de politie minstens 5200 mensen gearresteerd wegens misdaden tijdens de golf van tegen de Zuidafrikaanse regering gerich te demonstraties in de neger- woonwijken van Johannesburg en Pretoria. Het rapport zegt dat 700 personen al zijn veroor deeld voor openbare geweldple ging, brandstichting en andere misdaden. (On)geluk NEW YORK (AFP) - De Sow- jet-minister van buitenlandse zaken, Gromiko, heeft tjij aan komst in New York gezegd dat de Sowjet-Unie met de V.S. gaat spreken over de Mig-25 die naar Japan is gevlogen. Gromiko is in New York om de algemene vergadering van de Weinig bleef er over van de DAF-perso- nenauto, die giste ren werd gegrepen door een sneltrein uit Eindhoven op een met Knipper lichten beveiligde overweg in het Bra bantse Boxtel. Een bejaard echtpaar, dat in de auto zat. kon de wagen, die het op de overweg liet afweten, enkele seconden voor de klap verlaten. V.N. bij te wonen. Hij zei dat de autoriteiten in Moskou van plan zijn nauwlettend in het oog te houden wat de Amerikanen met dit vliegtuig gaan doen. Het toestel is op 6 september m Japan geland met een piloot die in de V.S. asiel heeft gevraagd.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 9