Jules Croiset: Alsof je naar Wim Kan zit te luisteren99 ACADEMIE BLIJVEND AANDENKEN 750STE STERFDAG FRANCISCUS Kerfverse Samson. Je proeft het verschil. Kerk en „DELFTSE BIJBEL" AANLEIDING TOT BOEK VAN DE MAAN KORTE METTEN Australië is niet langer missiegebied Religieuze leiders van Libanon achter Sarkis PAGINA 6 JLEiDbfc COUKAÏN l' DINSDAG 21 SEPTEMBE] Komiek De samenwerking met regis seur Ton Lutz blijkt uitermate belangrijk voor Jules Croiset: „Wat die man kan is ongeloo flijk. Zonder meer de beste regisseur in ons land en mis schien wel in een groot deel van Europa. Ik heb Tsjechovs verhaal „Over de schadelijk heid van de tabak" in m'n programma verwerkt. Die mo noloog wordt meestal erg tra gisch gedaan. Maar Ton heeft er een draai aan gegeven, waardoor het verrukkelijk wordt. En dan begrijp je ook dat het voor een komiek ge schreven is. Tsjechov is haar scherp in z'n kritiek. Op de toneelspelers van z'n tijd, op regisseur Stanislawski die z'n werk verknoeit. Maar Ton Lutz heeft me steeds voorge houden: „Pas op. Scherp, maar met liefde. Tsjechov kapt niet af, maar hij is ver drietig. Hij houdt van iede reen". De samenwerking van Jules Croiset en Ton Lutz gaat straks verder. Begin volgend jaar regisseert Lutz Tsjechovs „Kersentuin" bij het Publieks- theater en in die opvoering zijn zelfs drie Croisets ver enigd. Jules als Lopachin, broer Hans als Trofimov en vader Max als Gajev. Champagne Jules Croiset: „Er zitten vier lijnen in m'n programma. Ts jechov de toneelschrijver, Ts jechov de Conferencier, de liefde van Tsjechov en tenslot te z'n ziekte. Dat het allerlaat st, want daar zitten de mensen op te wachten. Nou aan het eind krijgen ze het dan te zien. Tsjechov in Duitsland in een kuuroord. Maar hij sterkt na dat hij nog een komische anec dote heeft opgehaald, met een glas champagne in z'n hand. Want zo gebeurde het". Croi set heeft zich voor „Over Tsje chov gesproken" door heel wat materiaal heengewerkt. Zoveel dat hij zelfs een klein tentoonstellinkje van oude Ts- jechovfoto's bij z'n optredens mee laat reizen. Bovendien heeft hij op het toneel, net als Tsjechov in werkelijkheid deed, een aantal kleine notitie boekjes bij zich. Ze zijn niet „voor het gezicht" volge krab- beld met loze teksten, maar bevatten eigenhandig door Croiset in een ouderwets handschrift neergeopende in formatie. „Welke acteur doet dat nog" zegt Jules. Met zijn Van Gogh-program- ma „Een zekere Vincent" trok Jules Croiset naar Londen, waar hem een opmerkelijk goede pers wachtte. Ook aan de Engelse vertaling van zijn Tsjechov-programma wordt gewerkt. Croiset: „In juni vol gend jaar ga ik er drie weken mee in Londen staan in een lunchpauze theater. Het Van Gogh-programma bren dan ook weer". Voorlopij hij in Nederland de bo) met zijn Tsjechov waarvj stelt: „Af en toe is het n| cabaretier. Alsof je naar Kan zit te luisteren. „Maj een bepaalde melanch ondertoon ontkomt ooi niet. Want wat te denkej een opmerking van Tsj als: „Als ik trouw moei vrouw net als de maan zi zal niet iedere dag hop de hemel staan". En a dan, door tuberculose ti de opgeschreven, tocl trouwt met de actrice Knipper, begroet hij dii „Hallo, dag laatste black m'n leven". BERT JAl Na Nederland volgt ook Londen voor Tsjeehov-solo principieel gekwetste Tsjechov zien, die na een rampzalig mis lukte première van zijn stuk „Iwanov" een commentaar geeft waarom het publiek aan één stuk door zit te schateren. De jarenlange vrijgezel Tsje chov die opmerkt: „Ze hebben een stoomschip naar me ge noemd. Idioot eigenlijk, terwijl geen vrouw mijn naam draagt. En misschien ook niet zo slecht, zo'n schip. Een beetje kolossaal, maar je kan er ten minste geen ruzie mee ma ken". Jules Croiset gaat com pleet op in de figuur die hij straks op de planken gaat neerzetten: „Ik haat opmerkin gen als: Ik moet in de huid van die man kruipen. Maar het is een feit dat ik door het werk aan dit programma ver anderd ben. Van mezelf ben ik nogal een Bourgondisch type. Tsjechov was een ander mens, een man die er bijvoorbeeld altijd keurig netjes uitzag. Ik heb het bier laten staan en drink nu wijn. Ik ben er me teen vijftien kilo door afgeval len. Je zal straks ook merken dat ik op het toneel veel rusti ger ben geworden. Een Maldo- ror-programma, m'n Van Gogh-solo, daarin zat een brok jongensachtige bravoure Door Tsjechov en die mislukking van „Grote Bek, Grote Buik" (met Coen Flink), ben ik veel overdachter geworden. Veel attenter en daardoor in feite veel zekerder van mezelf. Aan dit programma ben ik een enorme tijd bezig geweest. Ik heb zeven versies van het script gemaakt en ben tenslot te naar Griekenland met va kantie gegaan om het daar in alle stilte, zonder telefoon, af te maken. Ik heb nog nooit zo intensief gewerkt. Ik geloof niet dat ik solo-programma's zal blijven maken. Die romp slomp eromheen, van alles al leen doen, vreet aan je. Ik ben gewoon te weinig vader ge weest voor m'n twee kinderen de laatste tijd. Ik zie me straks toch weer bij een gezelschap terechtkomen. Vast, of voor gastrollen. Bovendien merkte ik toen Ton Lutz me in dit programma begon te regisse ren, dat ik een beetje vastge roest was. Dingen in m'n een tje te gemakkelijk deed." „Het publiek zal in mijn programma vergeefs wachten op de traditioneel-tragische Tsjechov", stelt Jules Croiset in z'n kleedkamer aan de vooravond van zijn soloprogramma over de Russische schrijver. „Mijn Tsjechov is vederlicht, met zelfspot, met een uniek gevoel voor humor en een grenzeloze liefde voor z'n medemens. Een „entertainer" zoals ook een Carmiggelt dat is, al zal die niet terecht stellen dat hij niet in Tsjechovs schaduw kan staan". Jules Croisets solo-program ma volgt het leven van Anton Tsjechov tussen z'n negentien de jaar en zijn dood. De tekst stelde Croiset zelf samen uit brieven, notities en korte ver halen van Tsjechov. Hij kreeg er een ander beeld uit dan we gewend zijn uit de toneel- en de literatuurhistorie. Croiset: „Je voelt gewoon dat het pu bliek wacht op de sombere, de zieke Tsjechov. Maar die man was gewoon niet zo. Hij was ziek, maar praat die ziekte z'n hele leven naar de achter grond. Als hij z'n huwelijks reis in een kuuroord moet doorbrengen met het drinken van moedermelk van een paard, zegt hij: „Met recht een paardemiddel". Ik jaat de Militair arts in de Krim De oprichting van een Franciscaanse Academie, als centrum voor onderzoek van de franciscaanse spiritualiteit en geschiedenis met een selecte biblio theek en een leeszaal te vestigen aan de Deken Roesstraat te Utrecht, is een van de blijvende herinneringen aan de herdenking van de 750ste sterfdag van de heilige Franciscus van Assisi op en rond 3 oktober. De herdenking voor de Franciscaanse gemeenschap in Nederland is voorbereid door een werkgroep, getiteld Kommissie 750, ingesteld in januari vorig jaar. De werkgroep heeft gewerkt aan een viering, die leidt tot bezinning, overeenkomstig de richtlijn, die de vier generale ministers van heel de Franciscaanse orde (Francis canen. conventuelen, kapucijnen en regu liere derde orde) vanuit Rome hebben aangegeven. Anders dan in 1926, toen de zeven hon derdste sterfdag in Nederland leidde tot eert, wat de werkgroep noemt, „grootse manifestatie van rijke roomse trots", met massale plechtigheden, declamatoria, to neelstukken en congressen, zal nu de herdenking veel meer gericht staan op de binnenkant van de boodschap Franciscus dan op de uiterlijke gestalte daarvan. De werkgroep K 750 heeft gemeend de bezinning te kunnen bevorderen door het op gang brengen van een aantal projec ten, sommige blijvend, andere tijdelijk van karakter Van meer blijvende waar de zijn behalve de genoemde Francis caanse Academie de uitgaven van de eigen geschriften van de heilige, van de oude levensbeschrijvingen en van de ver halen, die over hem worden verteld. Verder zijn er voor de jeugd onderwij sprojecten vervaardigd, een lesbrief over Franciscus en zijn tijd voor leerlingen van de hogere klassen van AVO en VWO. en voor volwassenen materiaal als hulp middel voor bezinning (gebedsdiensten, suggesties voor dagen rondom de bijbel en de geschriften van Franciscus) Er is een filmstrip van de audiovisuele dienst te Hilversur^ en tijdschriften, zoals Kosmos en Oecumene, Tenminste, Ver bum, De Bazuin, Franciscaans Leven, Franciscus van Assisi, zullen in oktober met themanummers uitkomen. Vrijdagavond 24 september zal KRO-tele- visie een documentaire uitzenden over Franciscus en franciscaans leven, die is samengesteld door Marga Kerklaan, on der de titel „De erfenis van een arme man". De KRO-tv zal op 3 oktober ook om elf uur een uitzending verzorgen van de eucharistieviering uit de parochiekerk van Woerden met als thema „Sterven aan jezelf". Voorgangers zijn hier de provin ciaals van de orde Op dezelfde zondag 3 oktober is er om half elf in de Bosjes- kerk aan de Hofdijk te Rotterdam een eucharistieviering door mgr. Simonis, bisschop van Rotterdam. Bij gelegenheid van het feit, dat het volgend jaar vijfhom geleden is, dat de „Delftse Bijbel" verscheen, het eerste Ne< boek, dat werd gedrukt met losse letters, zal in april als I de maand verschijnen „Woord in beeld", dat wordt geschre prof. dr. C. W. Mönnich en Michel van der Plas en wordt gei door ds. Klaas van Gelder. De eigenlijke jubileumdatum van de Delftse bijbel is 10 jani Het was geen complete bijbel, omdat in deze uitgave het rueuwe t en de psalmen ontbraken. De uitgeverij Buijten en Schipperheijr een heruitgave van deze bijbel, waarvan het eerste exemplaar o| aan de burgemeester van Delft zal worden aangeboden. Behalve via het boek van de maand zal aan het jubileum ook c wijze aandacht worden besteed. De P T T. geeft een speciaal hen zegel uit. die op 8 maart in de verkoop komt. In het Princenho wordt op 18 mei een tentoonstelling gehouden, geopend tij herdenkingssamenkomst in de Grote Kerk. Het Nederlands Bijt schap heeft het plan een bijzonder nummer van zijn blad „Met de wereld in", op grote schaal in Nederland te verspreiden. De Vaticaanse congregatie voor de geloofsleer heeft een decreet gepubliceerd, dat het mogelijk maakt ter nagedach tenis van niet-katholieke christenen een eucharistievie ring op te dragen. Voorwaar de is, dat om een dergelijke viering is gevraagd om echte religieuze motieven. In toene mende mate wordt om deze eucharistievieringen ge vraagd. De algemene regel blijft bestaan, dat een en an der niet geldt voor overlede nen, die buiten de gemeen schap van de rooms-katholie- ke kerk zijn gesteld. De voormalige lutherse bis schop van Chili, mgr. Helmut Frenz, is gekozen tot secreta ns-generaal van Amnesty In ternational in West-Duitsland, de organisatie die zich inzet voor politieke gevangenen. Bisschop Frenz werd indertijd uit Chili uitgewezen, omdat hij zich als co-president van het interkerkelijke vredescomité beijverde voor politieke gevan genen en vluchtelingen. De Belg Auguste Vanisten- dael, voorzitter van Pro Mun- di Vita heeft aangedrongen op een nog nauwere samenwerk ing binnen de kerk op pasto raal en sociaal-enonotnisch gebied. Vóór alles dient pola risatie te worden vermeden. Pro Mundi Vita, het interna tionale onderzoek- en infor matiecentrum, waarbij theo logen en andere wetenschap pers uit vijf werelddelen zijn aangesloten, voorziet onge veer tienduizend leidende ker kelijke krachten van gege vens. analyses en prognoses. Het breed moderamen van de hervormde synode heeft zijn instemming betuigd met een wijzing van de statuten van de sociale academie „De Horst" te Driebergen, waarmee een einde is gekomen aan de for meel-statutaire binding met de hervormde kerk. De academie bevolking stelde een formele band niet meer op prijs, om dat deze zou kunnen worden ervaren als een aantasting van het democratisch beginsel, dat de school graag zo consequent mogelijk wil doorvoeren. De algemene vergadering van het Nedcrands Bijbelgenoot schap zal worden gehouden op zaterdag 30 oktober in het Revius-lyceum te Doorn. Tot nu toe kwamen de afgevaar digden bijeen in congreszalen. In het kader van het streven naar doelmatigheid en sober heid is dit jaar gekozen voor een school met een goede au la. Bovendien kunnen de ge spreksgroepen gebruik maken van de schoollokalen. De r.k. kerk van Australië staat eindelijk op eigen be nen, 134 jaar nadat er het eerste bisdom werd opgericht. Paus Paulus heeft namelijk een decreet uitgevaardigd, dat dit continent onttrekt aan de Romeinse congregatie voor de evangelisatie van de volkeren. Canada en de Verenigde Sta ten waren officieel missielan den tot 1908. Het bulletin van de Romeinse missiecongregatie somt drie redenen op waarom Australië zo lang missiegebied is geble ven. Vele Australische bis schoppen hadden gestudeerd aan het seminarie van de con gregatie in Rome. Bepaalde streken van Australië zijn nog missiegebied. Directe afhanke lijkheid van Rome heeft het voordeel dat men slechts te doen heeft met één Romeinse instantie, de congregatie voor de evangelisatie, en niet met alle andere departementen Australië telt 3.454.000 kath olieken, 26 procent op een be volking van 13.345.000 perso nen. Ongeveer 35 procent van de Australiërs is anglikaan. Binnenkort komen de godsdienstige leiden van chrfa islamieten van Libanon bijeen om zich samen te schar president Sarkis, die 23 september zijn ambt aan va verklaarde te Rome de Grieks-katholieke patriarch V voordat hij naar Beiroet terugkeerde vla DamaW hij Syrische politici zal ontmoeten. Volgens de patriarch is het de rol van Syrië Sarkis in te helpen ondanks alle moeilijkheden. Daarom ond Damasci's met links Libanon en met de Palestijnen. zal Syrië de nieuwe president met het leger steun' patriarch Maximos, die zei optimist te zijn, omdat iedereen vertrouwen zou hebben in Sarkis. Over zijn gesprekken in Rome zei de patriarch dat het in stilte werkt voor de vrede in Libanon, uitgaande punten: het land mag niet verdeeld worden. Tussen c en islamieten moet een vreedzame coëxistentie bestaai het Palestijnse vraagstuk dient een rechtvaardige op komen. Het Vatikaan aldus de patriarch wil m aan de wederopbouw van het land. Een leeuw van een shag. tn Shag is pas echt lekker als-ie vers is. Kerfvers, zoals Sanison. Niet te droog, niet te vochtig. Dan geniet je het meest van die zachte, pittige smaak. Proef het zelf.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 6