LANGS OMWEGEN HOE ZUUR TOCH ZOET WERD Stropers wandelden graag in de duinen Warmgewalst staf- en balkijzer METAAN - ALPHEN DAHLIA-WISSELBEKER NAAR KLAAS PETERS )erde generatie foetbalt voor bruidspaar Van Dam Telex 32276 Tel. 01720-74941 Lftï Projekt '75 verhuisd Adviesraad stemt in met rehabilitatie Oostdwarsgracht -^NSDAG 21 SEPTEMBER 1976 LEIDSE COURANT "AG'INA 5 DOOR 0p mi'n omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke TON morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertellen wie 1 UN u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn PIETERS geduldige telefoon is 071 12 22 44; u kunt dan naar toestel 18 vragen. pelden zal er een huwelijksgeschenk in levenden lijve op dt roene grasmat worden neergezet. Een wat kryptische zin rellicht, maar bij de viering van de veertigjarige echtvereniging an P. L. J. van Dam en M. M. Kortekaas uit Leiden werd jiderdaad een feestpresentje op een grasveld geformeerd. Elf lleinzoons van het bruidspaar Van Dam-Kortekaas speelden Iveemaal twintig minuten een partijtje voetbal tegen elf neefjes ilit Warmond. Het werd op het sportterrein aan het Piet ipaltjenspad achter het Academisch Ziekenhuis een complete nmilieaangelegenheid, want een paar alleraardigste nichtjes |aren bereid gevonden als grensrechter te fungeren. neig )e bruid wist nergens van. Ze •ist werkelijk niet wat ze zag, ladat bruidegom Van Dam ïaar op de een of andere ma- lier naar het voetbalveld had neegelokt. „Dat had ik nooit 'erwacht; ik vond het een irachtig cadeau voor ons Leuk hoor. Zelfs de leinsten deden mee. Had u kleinzoon van vier en een lalf jaar eens moeten zien truinen. De oudste die mee leed was vijftien". De bruide- ;om had alles van tevoren een leetje bedisseld en ook de pu- ilic relations verzorgd. Op dit gebied weet hij van wanten; hij was destijds mede-oprich ter van de Leidse atletiekver eniging De Bataven. In sep tember 1974 nam P. van Dam, die 64 jaar is, officieel af scheid als bediende van Socië teit Minerva aan de Bree straat. „Dat was wel officieel, maar ik ben er nog steeds te vinden, hoor, tenminste erg vaak". Overigens, die familiai re voetbalwedstrijd was ge slaagd. Alleen weet ik niet wie er gewonnen hebben, de neef jes of de dappere kleinzoons. Het veertig-jarig bruidspaar Van Dam met hun kleinkinderen op het sportterrein aan het Piet Paaltjenspad voordat de familiewedstrijd van start ging. Er moet even iets rechtgetrokken worden, na de 15e Leidato die zondagmiddag sloot na plusminus 68.000 mensen getrokken te hebben. Een van die grote kijk- en kooplustige horde was donderdagavond 16-jarige Angelique Loomans uit Warmond. Ze kocht aan het loket haar „lucky number" en mocht zich nadien de 50.000 ste bezoeker noemen. Angelique kwam in de krant, de volgende dag, en iedereen zag dat Leidato-voorman Jan van Zijp haar hand had geschud en men vernam ook dat Angelique met geschenken overladen werd. Ze was met haar buren meegekomen. Nu was daar ook iemand, die gesignaleerd had, dat die bu ren een beetje zuur hadden gekeken. De boot was aan, want dat schrijf je natuurlijk niet in een krant. Maar het stond wél in de krant. Reden voor de goede buren van An gelique om in de telefoon te klimmen en te verklaren, dat ze helemaal niet zuur hadden gekeken. Een buurvrouw: „In tegendeel, we vonden het heus wel best. Angelique had van thuis een tientje meegekregen en ging fijn een avondje uit met ons. Dat ze daarbij met de neus in de boter viel von den we geweldig voor haar. Het is op z'n minst een beetje overtrokken, te beweren dat we „zuur" keken. We hebben die avond verder niets van de Leidato gezien. Daarom zijn we met z'n allen zaterdag avond teruggegaan op de ex tra kaartjes die Angelique ge wonnen had. Toen hebben we nog eens extra genoten". Met een beetje geluk kan ook zuur in zoet veranderen. mETAAn rmtT/UUr HILLEGOM De wisselbeker voor de beste grootbloemige dahlia van Nederlandse kom-if is eindelijk weer eens in de Bollenstreek terechtgekomen. Gistermorgen om kwart voor twaalf nam de heer Klaas Pe ters uit Hillegom de cup in ontvangst uit handen van de voorzitter van de Dahliacom missie, de heer L. A. Hoek. Pe ters' aanwinst die zo hoog op de hitparade kwam, draagt de naam Bloemswaard. Het is een fors gebouwde dahlia die rijk bloeit, goed groeit en heel apart gemodelleerde bloemen heeft die intens lilarose gekleurd zijn. Deze bloem heeft ook op de Proeftuin van de Kon. Alg. Ver. voor Bloembollencultuur al een hoge score gemaakt Al leen dahlia's die een getuig schrift eerste klasse hebben ge kregen kunnen in aanmerking komen voor deelname aan de bekerwedstrijd en men kan al leen een getuigschrift eerste 'klasse verwerven als de dahlia aan de eisen van de Proeftuin voldoet. De wisselbeker voor de beste grootbloemige Nederlandse dah lia 1976 staat een jaar bij de heer Peters te pronk. De Hille- gommer is extra blij met deze trofee omdat hij dit jaar zijn gouden zakenjubileum viert. De heer Peters werd in de strijd-om-de-cup fel belaagd door de fa. Aartsen uit Harder wijk. die met de zalmkleurige Zuster Clarentine ook heel hoge ogen gooide, mede als gevolg van een zeer hoog proeftuinge middelde. De fa. Aartsen viel trouwens tóch in de prijzen. Met de sierlij ke semicactus Show, een ster vormige aanwinst met gele, rood gepunte bloemen, verover de Aartsen de wisselbeker voor de beste dahlia van buitenland se origine. De beker voor de beste middel grote dahlia kwam weer in de Bollenstreek terecht. De fa. Lindhout-Ornata uit Noordwijk wist met de merkwaardige Gar den Wonder deze prijs te ver overen. Merkwaardig omdat de ze bloem forse helderrode bloe men heeft, die gedragen worden door zeer korte stengels. Een aanwinst die niet de indruk van een kind-met-een-waterhoofd maakt. Het is het resultaat van een streven om te komen tot dahlia's die flinke bloemen pro duceren maar toch kort van stengel blijven, omdat dit genre beter past in de moderne tuinen en ook is aangepast aan de ge makzucht van de diverse tuin be zitters. De meeste dahlia's groeien nogal hoog en moeten opgebonden worden, wil men ze in de tuin overeind houden. Dat laatste weerhoudt vele tuinbezit- ters ervan om dahlia's te kopen. Opbinden is met aanwinsten als Garden Wonder volkomen over bodig. De plaquette voor de beste in Nederland gewonnen kleinbloe- mige dahlia werd toegekend aan de rose decoratieve Erich Kast- ner van Dahlia Maarse uit Aals meer, terwijl de heer Nuyens uit Limmen op zijn basis terugkeer de met de wisselbeker voor de beste enkelbloemige dahlia. De gloeiend-rode mini-dahlia Ideal Dwarf bleek in deze klasse geen concurrenten van enige impor tantie te hebben. De Dahliacommissie komt dit jaar nog eenmaal in actie. Dat gebeurt a.s. maandag. Dan wordt in het Bloembollencen trum te Hillegom een speciale keuring voor de beste houdbare dahlia gehouden. Dahlia's zijn als showbloem nauwelijks te evenaren, maar de houdbaar heid van de bloemen op het water is vaak maar zó-zö. De speciale keuring van maandag a.s. gaat dus niet zo zeer om de mooiste, maar om de dahlia cul- tivars die het op de vaas het langste uithouden. De bloemen moeten voor dit doel reeds donderdag voor 's middags twaalf uur in het Bloembollencentrum worden af geleverd en mogen uiteraard niet met een of ander chemisch houdbaarheidsmiddel behan deld zijn. De tjloemen worden daar in een voor ieder afgeslo ten ruimte in vazen gezet en dan is het maar afwachten in welke conditie ze maandag te voor schijn zullen komen. De buiten temperatuur kan een rol spelen, want die beïnvloedt ook weer de temperatuur die in de ruimte heerst. Niettemin is de ene dah lia veel beter houdbaar dan de andere. Bij de ene cultivar han gen de bloemen na vier dagen als een minder frisse vaatdoek over de rand van de vaas, ter wijl andere er dan nog heel acceptabel uitzien. agen over itestactie itharinastraat DEN - Het PSP-raadslid r.d. Zande heeft b. en w. |jen gesteld over het opbre- i van de Catharinastraat I de bewoners een week ge il. De bewoners kwamen in I uit protest tegen de toene- pe verkeersoverlast in hun t, veroorzaakt door vracht- ftns, die puin afvoeren ten Jeve van de nieuwbouw werkende jongeren aan Btrechtse Jaagpad. aadslid vraagt zich af of ldoende overleg is geweest de gemeente en de bewo- toen er sprake van was dat n nieuwe flat zou worden iwd. Zij stelt dat de ge- te het aan haarzelf te dan- ïeeft dat de bewoners tot ergelijke actie zijn overge- „De bewoners hebben immers in een vroeg ge- stadium tot de gemeente nde de verkeersoverlast de bewoners zoveel moge- beperken doet mevrouw ie Zande b. en w. de sugge- et puin in het vervolg over rater van de Oude Rijn te eren. PRTWEG De studentenvereni- SSR houdt vanavond een 1 over Zuid-Afrika. De pro- atiek van Zuid-Afrika en in lijzonder die van politieke igenen zullen het thema sprekers voeren het woord, dr. Van Arkel, hoogleraar sociale geschiedenis, zal de lansgeschiedenis van het ne uiteenzetten. Kleinschmidt zal over zijn ringen als politiek gevange- ertellen, terwijl Bram van zijn werk toelicht. Van is coördinator van het van Amnesty Internatio- n Zuidelijk Afrika. avond wordt gehouden in SSR-gebouw, Hogewoerd Leiden. Na afloop is er Benheid tot discussie. De DEN In de Leidse Meren- wordt morgen begonnen de bouw van het wijk- en hcentrum. Dan zal het 'd van de afdeling Algemeen ommodatiebeleid van het 'sterie van CRM, de heer W. der Linden de eerste paal iet bouwterrein aan de Ke- 'eerlaan slaan. Een en ander Plaatshebben rond half drie LEIDEN „Wij wandelen graag in de duinen", verklaarde één van de twee stropers, die gisteren voor de kantonrechter moesten verschijnen in verband met stroperijen in de Noord- wijkse duinen. De twee werden enige tijd geleden aangehouden door twee duinbewakers op verdenking van het vangen van konijnen met niet minder dan 80 strikken. De duinbewakers hadden zich verdekt opgesteld na het ontdekken der strikken, waarop enige tijd later het „wandelende" tweetal opdook. Blijkbaar hadden ze de twee duinwachters in de gaten gehad want laatstgenoemd duo kon niets belastends aan de twee mannen ontdekken. Ze staan echter wel als stropers te boek bij de twee duinbewakers, het geen nog eens extra werd geïl lustreerd door één van de twee die bijna triomfantelijk toegaf dezelfde ochtend nog, gistere nochtend dus, op heterdaad be trapt te zijn bij de beoefening van het stropersambacht. „Wij ontkennen ook niet dat we stropers zijn", verklaarde deze, „maar die keer waren we ge woon aan het wandelen." Offi cier van justitie, mr. Lubberink kon dat alles niet zo erg waarde ren en maakte zich bovendien erg kwaad over het feit dat één van de stropers het lef had ge had om zelfs nog op de dag dat hij verantwoording moest afleg gen te gaan stropen. Hij eiste daarom voor elke stroper een boete van 200 gulden of acht dagen hechtenis en bovendien veertien dagen voorwaardelijke hechtenis met een proeftijd van twee jaar. De verklaring van het zwijgzamere deel van het duo dat „hij niet zo erg als een stroper bekend stond", deed daar voor rechter mr. Van Dijke weinig aan af. Hij veroordeelde ze conform de eis van de offi cier. Laagvlieger Het te laag vliegen in de letter lijke betekenis van het woord kostte een Noordwijkse land- bouwvlieger 200 gulden, waar van dan wel 150 gulden voor waardelijk. De man had met LEIDEN Projekt '75 is onlangs verhuisd naar de Rembrandtstraat 17. Het nieuwe telefoonnummer van de groep, die zich beijvert in het organise ren van spelletjes voor la gere schooljeugd, is 123097. een helikopter een paar zweef vliegers de stuipen op het lijf gejaagd toen hij op vier meter hoogte over het opstijgterrein van de zweefvliegtuigen scheer de. „Ik bracht niemand in ge vaar", luidde zijn commentaar, „ik was nieuwsgierig en ging even kijken." Hij verliet hoofd schuddend over de zware tol, die zijn nieuwsgierigheid had geëist, de zaaL Waarschijnlijk met het doel het vleesverbruik te bevorderen reed een Leidse taxichauffeur bij het naderen van een voor- rangsweg een vrouw in een Daf je regelrecht de etalage van een slagerij in. Volgens verklaringen was de man wat al te snel de voorrangsweg opgereden en verschrikte hij de voorrang heb bende vrouw zodanig, dat ze haar stuur richting vlees draai de. Honderd gulden of vier da gen, eiste de officier waar de advocaten het bepaald niet mee eens was; de verklaringen zijn onduidelijk, de vrouw in de Daf wist niet wat ze deed, was haar commentaar. De rechter maakte er toen maar 50 gulden of twee dagen van. Bloemist Een fors meningsverschil met de politie had een bloemist ertoe gebracht een zeer lange verkla ring af te leggen over het on recht wat hem was aangedaan. De politie had hem, toen hij bij een benzinestation m een auto zat, nogal onheus bejegend. De benzine van de bloemist was namelijk bijna op, en de politie vond zijn aanwezigheid bij het verduisterde benzinestation het was nacht nogal verdacht. Het werd echter pas onaange naam toen de agenten ontdek ten dat de bloemist buiten zijn schuld geen deel III van het kentekenbewijs op de auto had. De politie wilde de auto onaan gekondigd meenemen, de bloe mist was het daar niet mee eens en werd, volgens zijn verklarin gen, nadat hij de agenten had aangeraden achter echte misda digers aan te gaan zitten, bij het verzet „gepijnigd, in de poli tieauto gesleurd, in een cel ge gooid," kortom nogal onaardig behandeld. Zijn onschuld bleek later en zijn verzet tegen de politie werd hem daarom door de officier niet al te zwaar aan gerekend. Schuldig zonder straf, waarmee de rechter instemde. De bloemist eiste echter een na der onderzoek en er zal daarom een nader proces-verbaal wor den opgemaakt. Voor de derde keer had de Lei- denaar V. zijn gaspedaal te ver ingedrukt, dit keer 80 kilometer te veel. Zijn verklaring dat hij „een defensief rijder" was en dat hij in verband met een af spraak haast had, weerhield of ficier mr. de Wit er niet van voor het te hard rijden en nog wat bedenkelijke manoeuvres in totaal 500 gulden boete te eisen en een halfjaarlijkse ontzegging van de rijbevoegdheid, onvoor waardelijk. Zijn advocaat kon zich de snelheid van zijn cliënt nauwelijks voorstellen: „Ik heb zelf zo'n scheurijzer (BMW 2002), en 180 zit er bepaald niet in." Bovendien voerde hij ver zachtende omstandigheden aan, zoals de huiselijke situatie van verdachte indertijd. De rechter, mr. Attema was lankmoedig en verlaagde de boete tot 375 gul den en de onvoorwaardelijke njbevoegdheidontzegging tot twee maanden, wel daarbij nog zes maanden voorwaardelijke ontzegging der scheur bevoegd heid. Frank Buurman De Adviesraad voor de binnenstad heeft een gunstig advies uitgebracht inzake het rehabilitatieplan Oostdwarsgrach- t/Emmastraat. Wel doet de Adviesraad b en w de suggestie geluidsmetingen te verrichten bij de Oostdwarsgracht Hij stelt dat de resultaten van de geluidsmetingen, die op verzoek van de Adviesraad zijn verricht naar aanleiding van het project Langegracht, schrikbarend waren. Wanneer mocht blijken dat ook in het thans te rehabiliteren gebied de geluidsoverlast hinderlijk is, stelt de Adviesraad voor de woningen van dubbele beglazing te voorzien.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 5