Problemen rond bouw milieuwoningen Merenwijk Diamanten echtpaar r4i WEINIG KRITIEK OP BEGROTING 1977 Misrekening lijkt gemeente tonnen te kosten Weidse universiteitsraad eroordeelt handelswijze an College van Bestuur 'AUTOMATISCH SPAREN Vandaag denken WSDAG 21 SEPTEMBER 1976 LEIDSE COURANT/ PAGINA 3 If Hm ran een onzer verslaggevers) sss, CIDEN Een flinke misre- ening op bet stadhuis bij de oorbereiding van de bouw in een aantal milieuwonin- n in de Leidse Merenwijk lat de stad Leiden vermoe delijk enkele tonnen kosten. BB plaats van 250.000 gulden HRor grond en bouwrijp maken het terrein zou alleen al bouwrijpmaken een be- ag vergen van rond 500.000 3 lilden. De prijs van de grond lf is daar nog niet eens bij begrepen. orzaak van deze strop proö hijnt een fout te zijn op de deling grondzaken van de ems, meente. De raad ging in juni t jaar akkoord met de ver- >1, ba >op van de grond voor de 10 ilieuwoningen in de Meren- ijk die achter de school aan Zwartemeerlaan gebouwd uden moeten worden. Hier- I A ee was een bedrag gemoeid '#^in 250.000 gulden en de ond zou bouwrijp aan de ichting Milieuwoningen, de (drachtgeefster van de bouw m de huizen, worden overge- ne,at is intussen nog steeds niet ibeurd. Toen het WD-raad- id Kuijers donderdag jongst- ■oa den de vvthouder naar de [•1 irzaak hiervan vroeg kreeg ™j te dat ER WAT MOEI- IJKHEDEN WAREN TEN ANZIEN VAN HET BOU RIJPMAKEN VAN DE ond. De heer Schaap ambte- lar van de afdeling Grondza- tn die deze zaak in porte- lille heeft, liet zich toen ont- llen dat de prijsopgaaf van Dienst Gemeentewerken dit werk voor zijn rekening nemen dermate hoog was [evallen, dat „hier eerst nog robbertje over gevochten st worden." Gistermiddag ;lde de heer Schaap aan een 'genwoordiger van de ichting Milieuwoningen mee it de oorzaak van de vertra- ig lag in de misrekening van kosten van het bouwrijp- lijkt door deze ontwikkeling toch al tanende te zijn. Als derde mogelijkheid noemde Waal verder nog dat de meer kosten voor rekening komen van de post algemene uitgaven Merenwijk, die verband houdt met de hele ontwikkeling van dit stadsdeel. Over de oorzaak van de misre kening kon de wethouder geen mededelingen doen. Hij stelde dat het wijzigen van dit soort zaken bij nieuwbouw een vaak voorkomende aangelegenheid was en dat in die gevallen overleg tussen de afdeling Grondzaken en de bouwers tot een oplossing pleegt te leiden. Verder verwees de wethouder voor nadere inlichtingen naar de heer Schaap. Deze ver klaarde gisteren nadrukkelijk dat een en ander geen finan ciële nadelen voor de kopers van de milieuwoningen met zich mee zal brengen. Schaap garandeerde bovendien dat de overdracht van de grond voor 1 oktober een feit zal zijn. Merkwaardig Hel terrein dat voor 1 oktober aan de Stichting Milieuwoningen moet zijn overgedragen. an naar een bevesti- hiervan zei de heer ap van niets te weten, jet bedrag van 500.000 gulden hij naar het land der elen en hij kon zich ook et meer herinneren in de atste commissie een opmer- over tegenvallende kos tenberekeningen te hebben ge maakt. Uit betrouwbare bron komt echter de mededeling dat vanuit het Stadhuis zou zijn beweerd dat de totale kosten op meer dan het dub bele van het geraamde bedrag uitkomen en dat dit de oor zaak van de vertraging is. Bo vendien zou het nog zeker tien dagen duren voor een en an der zou zijn uitgezocht en dat impliceert dan ook nog eens een flinke - financiële strop voor de toekomstige bewoners van de tien milieuwoningen. Schadepost Zij komen met een schadepost te zitten van rond 10.000 gul den per maand totdat met de bouw kan worden begonnen. Contractueel is namelijk vast gelegd dat zij 1 procent van de bouwsom per maand moeten betalen voor elke maand dat de bouw niet op tijd kan wor den begonnen. De uiterste aanvangsdatum was bepaald op 15 september jongstleden. En de bouw zal pas kunnen beginnen als de grond bou wrijp en wel is overgedragen. Als de voortekenen niet be driegen zal hiermee niet bin nen tien dagen worden begon- Voor de kopers doemt echter nog een tweede strop op. Als voor 1 oktober de overschrij ving van de grond naar de Stichting Milieuwoningen niet heeft plaatsgehad zullen zij niet meer gebruik kunnen ma ken van het lage hypotheekta rief van 8% dat zij destijds zijn overeengekomen. Omdat er dan opnieuw een termijn zal worden overschreden zal op dat moment de huidige, veel hogere hypotheekrente van kracht worden en dat betekent een strop van 2,5 procent bij een koopprijs van gemiddeld 200.000 gulden. Onduidelijk Voor wethouder Waal (stads ontwikkeling) was het gisteren nog maar de vraag of de ge meente de tegenvaller zelf zal moeten betalen. Hij wees erop dat er ambtelijk overleg plaats vond over deze vraag en dat daar ook de Stichting Milieu- wonigen bij betrokken was. Volgens Waal was het best mo gelijk dat de kosten uiteinde lijk nog voor rekening van de Stichting zouden komen. Dat zou echter betekenen dat de bewoners hier tenslotte de du pe van zouden worden en de animo voor de milieuwoningen ÏÈZAKE BEZOEK ZUIDAFRIKAANSE ffiCTOR MAGNIFICUS onder Ork VA BI 1< Het aar iergel i,, kelijk U rstaan ie wij i hij reft ite mi IOFH 'EN De Leidse Universiteitsraad heeft in vergadering gisteravond met 16 stemmen acht tegen en twee onthoudingen een motie enomen waarin wordt geëist dat het College Bestuur van de Leidse Universiteit in het olg ontvangst van bestuurders van een uni- >rl iteit op racistische grondslag weigert Eén en :te r geschiedde naar aanleiding van het bezoek de Zuidafrikaanse professor Hamman, rector ice-chancelor van de universiteit van Preto- 0< inlangs aan de Leidse Universiteit bracht e motie wordt verder de afkeuring uitgespro- over de handelswijze van -het College v^n uur om prof. Hamman in een dergelijke situa- bedoeld wordt de recente gebeurtenissen in 1-Afrika - aan de universiteit te ontvangen. De ellers van de motie dringen er vervolgens bij College van Bestuur op aan dat het alsnog protest ten aanzien van de Zuidafrikaanse l€ "theidspolitiek kenbaar maakt aan de universi- van Pretoria. Tenslotte verzoekt de motie het van Bestuur om de contacten van de Universiteit met Zuidafrikaanse universitei- te inventariseren en binnen zes maanden een stel voor te bereiden inzake het al of niet j inueren van deze contacten. in geaccepteeerde motie werd aangeboden met andere moties, die het niet haalden. De eerste b komt in grote trekken overeen met de :cepteerde, zij het dat deze nog een stapje ;r gaat met de uitdrukkelijke eis aan het ;e van Bestuur de contacten van de Leidse 'tTversiteit met de universiteiten in Zuid-Afrika lC erbreken en het verzoek aan het college pogin- in het werk te stellen tot vrijlating van ei !e' studenten en medewerkers van de Zuidafrikaanse universiteiten, die op basis van hun verzet tegen de apartheid gearresteerd zijn. De tweede motie is van een geheel andere strek king. Deze stelt, dat het College van Bestuur wellicht onzorgvuldig doch niet onbehoorlijk heeft gehandeld met betrekking tot het werkbezoek van prof. Hamman. Het College van Bestuur verklaarde op de verga dering de afkeuring van het apartheidsregime te begrijpen en te delen, maar meent verder dat een afkeuring van het werkbezoek van prof. Hamman zou betekenen dat de universiteit verbindingen gaat leggen tussen internationale contacten van universiteiten en politieke regimes, hetgeen de consequentie zou hebben dat voortaan iedereen, afkomstig uit een land met een regime dat door het college wordt afgekeurd .zou moeten worden geweigerd. Bovendien, zo verklaart het College van Bestuur, zou de afkeuring van het werkbezoek een vorm van discriminatie betekenen alsook vrij heidsbeperking voor het internationale verkeer tussen universiteiten. De Centrum Groepering Leiden stelde zich met zijn verklaring achter die van het College van Bestuur, onder meer refererend aan de Universele Verklaring van de Rechten van de Mens en het Verdrag van Helsinki waarin een vrij verkeer van goederen, personen en meningen is gewaarborgd. Daarnaast wijst de Centrumgroepering erop dat zonder het aanhouden van dit principe het aantal universiteiten, waarmee in het buitenland contac ten worden onderhouden tot een minimum wordt gereduceerd. ADVERTENTIE »iam morgen. Recht op hel doel af: studeren, trouwen, kiiouwen. reizen... ££^QX7'n Goed spaarplan :lke maand een vast bedrag - $naakt wensen snel bereik paar. Dat kan^A. automatisch van iw salaris of pensioen bij de LEIDSE SPAARBANK Kledingbeurs in ,,De Burcht" LEIDEN De Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen en de Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers houden vandaag en morgen weer een Leidse da mes-, tiener-, en kinderkledings- beurs (winterkleding). In de grote zaal van „De Burcht" kunnen dan aan 13 tafels ver schillende in goede staat verke rende kledingstukken worden ingenomen. Ouderwets, vuil of versleten komt niet in aanmer king. Ook babykleertjes worden niet geaccepteerd. De goederen kunnen dinsdag 21 september van 10 uur 's mor gens tot en met vier uur 's middags worden ingeleverd. Diezelfde dag wordt er van ze ven uur tot en met negen uur 's avonds verkocht. Woensdag 22 september wordt er van tien uur 's morgens tot en met twee uur 's middags verkocht Het afrekenen geschiedt woensdag van vier uur 's middags tot en met half zes. Nadere inlichtin gen kunnen verkregen worden via de volgende telefoonnum mers: 132920, 766729, 131335 in Leiden. Burgerlijke stand LEIDEN Geboren: Angela d.v. J. W. van 't Hoofd en P. J. van der Hoogt. Jeaan Mohamed z.v. A M. I. H. Naipal en G. van Lottum. Jeffrey z.v. A. van der Linden en J. R. E. Bakker. Jorieke Anne Maije d.v. C. H. M. Jansen en M. A. H. Kunst, Eduard Pieter z.v. A. J. I. Kortekaas en T. A. M. Blom, Bastiaan Piefer z.v. A. H. Spelbos en B. C. J. J. Bezuiien, Adrianus z.v. A van Es en E. van Heenen. Marjolein Rebecca d.v. J. van Vliet en J. 6. Beij, Robert Jan z.v. J. Bedijn 9n A H. Romijn, Martinus z.v. M. Pauw en J. Sparreboom, Robert Johannes z.v. C. R. L Noordermeer en W. M. Avan Gerven, Fiona Angelique d.v. C. M. L. Schrama en P. H. C. van der Meer. Johannes Antonius z.v. R. B. Schenk en A. E. Leferink, Paco z.v. P. Pieterse en F. B. A. van KeVnpen, Joost z.v. B. Hartlief en A. M. W. Koek. Vincent Alfonso z.v. A. M. N. van der Zijden en E. M. C. Duivenvoorden. Jo hanna Theodora Maria d.v. J. J. M. Mollers en M. P. Keijzer, Anna Johanna d.v. P. L. G. Warmerdam en M. M. C. Bakker. Elizabeth Sarah d.v. P. J. L O'Keeffe en J. E. Thompson, Rudy Ro- bertus Georaius z.v. R. P. M. van der Geer en A. C. Meijer. Suzanne Helena Elisabeth d.v. J. J. M. van Zundert en M. H. E. Wubben. Bart Adriaan z.v. F. C. L de Graaf en M. M. J. Vervoort. Ondertrouw: H. Altink en M. J. F. van Pelt. J. N. Breunese en H. Roeloffzen. L. Dees en M. Slootweg. J. A. M. Elderhorst en H. J. Kooij, C. L. M. Hoogenboom en M. E. Jeuster. R Karel en J. van Rossen, F. A. Prins en J. W. M Grimbergen. G. van Schie en B. A. M. J. Geijer. H. J. J. Sipkema en M. Ober. O. Staalman en P. B. J. van Walsum. F. Trabelsi en H. C. Los, W. F. G. E. J. M. Wijnen en A. Stahle. R. van der Zwan en T. Burgers, G. T. Zonderop en E. J. M. van den Oudenho ven Gehuwd: J. F. Kieft en A Smit. N. J. M Waasdorp en M. A Spadon, J. Trippenzee en M. E. Jonk. N. A van Velzen en J. M. Derksen, C. M. Brouwer en L. van Gent. A. J. A. H. Voshart en J. L A van den Hil. B. J. C. va en M. Laurier. I Pot en Th. C. Schra- Wat in deze hele zaak merk waardig aandoet, is de nadruk die er van gemeentewege steeds op is gelegd dat toch vooral op tijd met de bouw van de woningen zon moeten worden begonnen. De over eenkomst met de Stichting Milieuwoningen spreekt van het „uiterlijk aanvangen van de bouw op 1 juli tegen het verbeuren van een boete van 25.000 gulden per keer of 1000 gulden per dag of een gedeelte daarvan". De datum van 1 juli is precies twee dagen na het besluit van goedkeuring van de gemeenteraad. Sindsdien is er echter juist van de zijde van het Stadhuis niets meer ondernomen totdat twee we ken geleden de dienst gemeen tewerken bezig bleek met het onderzoek naar de kosten van het bouwrijpmaken. En dan te bedenken dat een brief van het college van burgemeester en wethouders aan de Stich ting Milieuwoningen van 2 de cember vorig jaar de zinsnede bevat: „De realisering van de bouw willen wij krachtig on dersteunen maar deze mag naar wij menen niet ten koste gaan van de grondprijs..." ARJEN BROEKHUIZEN Uw mening Schijnheilig De heer en mevrouw Rijnsburger, die aan de Leidse Zijlsingel wonen, kregen gistermorgen burgemeester en mevrouw Vis op bezoek. Dit ter gelegenheid van hun zestig-jarig huwelijksfeest. Bruid en bruidegom gaven elkaar in Leiderdorp het ja-woord. Al vijfentwintig jaar wonen ze aan de Zijlsingel. De heer en mevrouw Rijnsburger hebben zeven kinderen en zesentwintig kleinkinderen. LEIDEN Evenals bij de voorbehandeling van de begroting voor dit jaar het geval was, ziet het er niet naar uit dat het college aan het einde van dit jaar veel moeite zal krijgen de begroting 1977 van de stad Leiden door de raad te krijgen. Tijdens een voordiscussie in enkele commissies behield de oppositie welis waar zijn stem voor, maar klonk er nauwelijks kritiek op. Behalve het vragen naar de beken de weg plaatsten alleen Beijen (PPR) en Hout man (SGP/GPV) wezenlijke kanttekeningen bij de ontwerpbegroting. Beijen vroeg zich af waarom Leiden nu juist de lokalen van de volgend jaar te stichtten dependance van de Louise de Colignyscholen- gemeenschap in Leiderdorp moet betalen. Wethouder Van Dam (financiën) vertelde daar op dat Leiderdorp geen toestemming had ge kregen een eigen school te stichten maar dat Leiden wel het groene licht had gekregen om een dependace te bouwen. „Wat Leiderdorp had gereserveerd door de stichting van een eigen school zal nu ten goede komen aan de dependance van Leiden", aldus Van Dam. Vol gens de wethouder kan Leiden er niet onderuit om tot de bouw van nieuwe, lokalen over te gaan. „Het maakt weinig verschil of we ze in Leiden of Leiderdorp neerzetten", meende hij. Het SGP/GPV-raadslid Houtman verklaarde zich gisteren tegenstander van het uittrekken van extra geld voor de peuterspeelzalen, omdat die in het afgelopen jaar al genoeg extra middelen zouden hebben gekregen. Ook de 50.000 gulden voor de Schouwburg zag Hout man liever anders besteed. Hij dacht aan de opvang van migranten en het subsidiëren van de psychosociale hulpverlening in Leiden. Het te koop aanbieden van win kelpanden in de binnenstad door het Leids City Centrum is een schijnheilige actie. De orga nisatoren doen alsof de winke liers de zielige slachtoffers zijn van een kwaadaardig gemeente beleid. De werkelijkheid is wel wat anders. Het gemeentebe stuur is. helaas wat minder voortvarend dan we gehoopt hadden, bezig met de uitvoering van beloften die bij de verkie zingen van 1974 gedaan zijn: uitbreiding van het wandelge bied, en aanpassen van het ver keer aan de binnenstad in plaats van andersom. Dat zijn gedachten die helemaal niet in strijd hoeven te zijn met een gezond winkelklimaat in de binnenstad. Integendeel, het we ren van doorgaand verkeer uit de Breestraat kan alleen maar positief zijn. Hoe minder uitlaat gas, hoe beter. De binnenstad van Leiden zal, in tegenstelling tot winkelcentra als Leidsenhage, nooit grote gratis parkeervlakten op een paar meter van de winkeldeur kunnen bieden. -Leiden moet het hebben van de combinatie van winkelen, markten en ontspan nen in het kader van een aan trekkelijke historische binnen stad. Dit college heeft een duidelijk begin gemaakt met het weer aantrekkelijk maken van die binnenstad, al is het jammer dat zo'n begin altijd bestaat uit stappels papier die niet zo tot de verbeelding spreken. Natuur lijk is niet elk plan even goed wij hebben ons altijd verzet te gen de knullige manier waarop de „sierbestrating" van de Haar lemmerstraat is aangepakt. Je zou verwachten dat de bin nenstadswinkeliers het herstel van de binnenstad zouden steu nen en hun best zouden doen om opbouwende kritiek te leve ren op die punten waar ze be zwaren hebben. In plaats daar van weigert het L. C. C. elke inhoudelijke discussie en schuift het alle bestaande problemen in de schoenen van dit college. Het was Vroom en Dreesmann dat een paar jaar geleden zijn fietsenkelder aan de Breestraat sloot, hoewel er dagelijks grote aantallen fietsen in gestald wer den En er zijn veel binnenstadswin keliers die door het parkeren van hun eigen auto's het winke lend pubüek dwars zitten. Ik ken er één (de kantonrechter schijnt hem al geen boetes meer op te leggen voor parkeer- overtredingen) die zijn auto af gelopen zaterdag de hele dag op dezelfde plaats op de Haarlem merstraat heeft laten staan. De stelling dat het college „hon derden winkeliers en duizenden medewerkers tot werkloosheid doemt, zonder reden, zonder uit leg en zonder dat deze ook maar de kans krijgen zich te verdedi gen" is ontzettend demagogisch. Laurens Beijen, gemeenteraad slid voor PPR/D'66 Maredijk- hofje 3, Leiden. Studentenflat De tekeningen die donderdag jl. de commissieleden van Ruimte lijke Ordening en openbare wer ken ter beoordeling kregen van de studentenflat aan de Kaiser- straat waren enigszins gewij zigd. De tekening vanaf de Non- nenbrug gezien geeft boven de gevelwand van het Rapenburg een uitstekend bouwsel te zien en is volgens het „beschermde" stadsgezicht niet te aanvaarden. (De wethouder zou doen alsof het al zo was... heeft hij gezegd!) Deze tekeningen waren niet aanwezig op de Adviesraad toen deze plannen ter beoordeling la gen. Een overschrijding van de bouwhoogte zou dan ook zeker zijn afgekeurd. Bij de verslaggeving is wegge vallen dat de heer Van Rooyen mededeelde dat het juridisch niet mogelijk is om in het huur contract de bepaling op te ne men, dat bewoners geen auto mogen hebben. De Adviesraad heeft bepaald niet gunstig op deze plannen gereageerd dan alléén op de vóórgevel aan de Kaiserstraat. Het toenemen van de (eenzijdi ge) bevolkingsdichtheid en de consequenties daarvan werd met nadruk onder de aandacht gebracht. En de parkeeroverlast nu al te groot deed de Adviesraad adviseren eerst een parkeervoorziening te laten tref fen voordat een bouwvergun ning mag worden afgegeven. Rapportrice projectgroep Kai serstraat van de Adviesraad voor de Binnenstad. M. Bosch Gans. P.S. Het zou aan te bevelen zijn wanneer het gemeentebestuur deze grond en ook het overige, want dit is nog maar een' deel- van de plannen, over zou nemen met de vele subsidies die het in deze ten dienste staan, om wo ningbouw te plegen voor de Leidse bevolking die en dat komt nog steeds voor, het veld moeten ruimen voor dit soort projecten. Daarbij dient het ta boe voor de Stichting Studen tenhuisvesting in enkele wijken van Leiden geen panden te mo gen kopen opgeheven te wor den, daar dit in andere wijken tot onverantwoorde concentra ties en een onevenwichtige be volkingsopbouw leidt.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 3