SOBERHEID BLIJFT GEBODEN voor 1 h Duikers zoeken naar vermisten in wrak Regering in rijksbegroting: i SS-er naar kliniek or observatie ^Onhoudbare situatie j gezinszorg" Zoekactie naar sportduikers weer hervat DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND (AlRapenburg 2, Leiden, postbus 11. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim 8uijteweg. llSIrtenties (excl. BTW) 0,45 per mm. Telefoontjes 4,08 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 38,27; jaar 149,15; losse nummers: 55 cent. Dinsdag 21 september 1976,66e jaargang no. 20535 Stiefbeen NCRV herhaalt aflevering Stief been en zoon op Ned. II om 21.15 uur. Om 20.05 uur Suther land en Hier en nu om 21.55 uur met Prinsjesdag. Ned. I om 19.05 uur Maigret, om 21.50 uur de menselijke stem in „Er is muziek en muziek" en om 22.40 uur probleemstad Leiden. Rustig weer In de vroege ochtend hier en daar mist, overigens droog weer met zonnige perioden. Zwakke tot matige oostelijke wind. Ma ximumtemperaturen circa 20 graden. Morgen: Zon: 6.26-18.39 Maan: 04.35-17.41 Schev. hoogw.: 1.36-14.04 Laagw.:9.41—21.57 naam: adres: woonplaats: Stuur als dank voor de moeite de 4-kteuren balpen naar: naam: adres woonplaats:i Deze bon in open envelop zonder postzegel sturen naar: antwoordnr 349, Leiden. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Verbeten zet de regering de strijd tegen de werkloosheid voort. De rijksbegroting 1977 wordt daardoor getekend. Ondanks de verbetenheid kan het aan tal werklozen maar met 15.000 worden teruggebracht tot 215.000. De rijksbegroting is doordrenkt van soberheid en matiging. De rijksuitga ven stijgen volgend jaar tot bijna 87 miljard gulden. De regering loopt met het grote tekort van 14.6 miljard gul den grote risico's, maar neemt deze risico's voor het belang van de werkgelegen heid. De rijksbegroting biedt betrekkelijk weinig nieuws, omdat de regering al eerder haar bezuinigingsplannen be kend had gemaakt. Het kabinet-Den Uyl beseft dat het in het laatste jaar van zijn regeerperiode geen populai re begroting presenteert Integen deel, het vraagt van de mensen „soli dariteit". Internationaal wil het kabi net de uitgaven voor de ontwikke lingssamenwerking handhaven. De „nationale solidariteit" moet zich ui ten in een „beperking van de prive- aanspraken". Naast een beperking van de collectieve lasten acht het kabinet alleen een stijging van de lage inkomens mogelijk. Vele werk nemers zullen hun inkomenspositie in de komende jaren niet of nauwe lijks zien stijgen. Alleen de laagste inkomens kunnen in verhouding flink omhoog gaan. Beperking van de collectieve lasten en matiging van de arbeidskosten zijn nodig om de bedrijfswinsten te verbeteren en de investeringen te stimuleren. Voor een verbetering van de werkgelegenheid is dat drin gend noodzakelijk. Een matiging van de inkomensontwikkeling zal tevens de geldontwaarding doen verminde- Tot en met 1980 moet er voor 7.5 miljard gulden in de collectieve uit gaven worden gematigd. Alleen vol gend jaar wordt de uitgavenstijging met 800 miljoen verminderd. De lonen zullen, naar het kabinet hoopt, iets minder omhoog gaan dan dit jaar. De gemiddelde werknemer zal er netto 1,5 percent op vooruit kunnen gaan. Gehoopt wordt dat de gemiddelde prijsstijging tot 6.5 per cent beperkt blijft Een greep uit de mededelingen: de tarieven van overheidsbedrij ven mogen volgend jaar maar maxi maal zeven percent stijgen. ook in- '77 gaat de gasprijs weer omhoog. i enkele belastingfaciliteiten voor zelfstandigen worden gehandhaafd. in de inkomstenbelasting wordt de reiskostenaftrek woon-werkver keer verbeterd. de kinderaftrek en kinderbijslag- worden per 1 januari samengevoegd in een nieuwe kinderbijslag. Hoe ho ger het inkomen des te minder bij slag. wettelijk wordt de minimale va kantie voor werknemers op vier we ken gesteld. Voor scholing en vor ming komt er extra betaald verlof. de rechtspositie van ambtenaren zal in een wettelijke regeling worden vastgelegd. het leerlingen aantal in het basis onderwijs zal worden teruggebracht van 33 naar 32. Dat levert 800 nieu we arbeidsplaatsen op. voor de stimulering van onder wijs voor achtergestelde groepen worden 100 kleuterleidsters extra aangesteld. de bezuinigingen bij onderwijs gelden voornamelijk wetenschappe lijk onderwijs en scholenbouw. op de begroting voor Defensie is voor 246 miljoen bezuinigd. de Neptunes-verkenningsvliegtui gen worden niet vervangen. Op de lange baan geschoven zijn de bouw van een commandofregat en de aan schaf van anti-tankwapens. voor het openbaar vervoer is ruim twee miljard uitgetrokken, ruim 672 miljoen voor de NS, ruim 335 miljoen voor het streekvervoer en ruim 768 miljoen voor het stede lijk vervoer. Prijzen stijgen minder hard Den Haag Goed nieuws voor de huisvrouwen: het Centraal Planbureau verwacht dat de prijzen minder hard zullen stijgen. Dit, terwijl het inkomen van de gemiddelde werknemer er volgend jaar netto 1.5 percent op vooruit kan gaan. Met een slag om de arm heeft het Planbureau voor 1977 de volgende verwachtingen opgesteld: stijging loonsom in bedrijven verbetering netto-inkomen gem. werknemer stijging gem. prijzen groei particuliere consumptie stijging investeringen bedrijven groei uitvoer stijging invoer produktiegroei bedrijven arbeidsproduktiviteit besparingen belastingdruk sociale premiedruk aantal werklozen in percenten: 8 a 8,5 Prinsjesdag 1976 Een beeld van Prinsjesdag 1976: een sfeerrijk gebeu ren onder een wat aarzelend zonnetje, gadegeslagen door grote menigten. Op merkelijk verschijn sel was ditmaal het grote aantal vlag gen, oranje sjerpen en ander kleurig kleingoed dat de verbondenheid met ons vorstenhuis moest symboliseren. Foto: Simon E. Smit IMOND (ANP) De van ernstige oorlogsmisdrijven verdach- SS-er L. J. L. uit Hora is gisteren van het huis van bewaring aastricht overgebracht naar de psychiatrische observatiekli- van het gevangeniswezen in Utrecht. Dofdofficier van justitie in Roermond, mr. M. J. Bruigom heeft iet n aag bij de rechtbank in Roermond verlenging van de gevange- rwor* rig van L. met 30 dagen gevraagd Ie Di 8-jarige L. werd ruim een maand geleden gearresteerd. Hij de A/t ervan beschuldigd in de jaren 1942 en '43 deels alleen en samen met anderen, enige honderden Joden op gruwelijke ,1, te hebben doodgemarteld. ngehouden „vluchteling": gewenste vreemdeling wie NINGEN (ANP) De tast de politie m het duister, ingse politie, die gisteren maar de papieren van de man mannen aanhield, in de blijken vals. De gelijkenis tus- 9U" iderstelling hiermee de sen de twee mannen en de als ontvluchte gevangenen uit gevaarlijk bekendstaande meningen te pakken te heb- vluchtelingen uit de Scheven- heeft weliswaar moeten ingse strafgevangenis is tref- rgaai ejen dat dit niet het geval fend, aldus de politie. Vingeraf- '°9 laar dat een van de twee drukken moesten uitwijzen dat va" en de ongewenste vreem- zij niet de gezochte gedetineer- 9®" I. B. is van Algerijnse den waren. I. B. zal het land zonnst. weer worden uitgezet. ac de identiteit van de anaere ^P-FRACTIE STELT VRAGEN van ner, HAAG/LEIDEN De fractie in de Tweede Ka- heeft de staatssecretaris ^IINSJESDAG MofcTIK HOU HET ZO M VLAGGETJE tijd, dat heel, Nederland uit- naar de gouden koets te is voorbij. en nu met droevige gezich- de televisie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk, de heer Hendriks, vragen gesteld over de benarde situatie, waarin de Stichting Gezinsverzorging Lei den zich bevindt. Zoals bekend krijgt de stichting van het rijk minder subsidie waardoor ongeveer tweehon derd part-time medewerksters moeten worden ontslagen. Di rect gevolg hiervan is dat vier honderd Leidenaren in de toe komst blijven verstoken van hulp. De heer Van der Lek heeft na mens de PSP-fractie de staats secretaris gevraagd de beslis sing ten aanzien van de Leidse stichting te herzien, aangezien hierdoor „een onhoudbare situa tie ontstaat waar met name vele bejaarden en gehandicapten de dupe van dreigen te worden." Bosbranden Sinds vrijdag zijn in vier Zuidafrikaanse pro vincies tienduizenden hectaren door branden verwoest Bij het bestrijden van deze branden is een persoon om het leven geko men en zijn 11 anderen gewond geraakt Toren De 72 meter hoge toren van het admiraliteitsgebouw in Leningrad, een van de opval lendste bouwwerken in deze stad, wordt gerestaureerd. On derdeel daarvan is het aanbren gen van nieuw verguldsel. Daar voor zal bijna twee kilo goud worden gebruikt. B. B.—stichting De stichting Brigitte Bardot voor het be dreigde dier en de bedreigde natuur heeft opgehouden te be staan, zo heeft de actrice maan dag in Parijs laten bekendma ken. Brigitte Bardot deelt mee dat het werk voor de stichting over zoveel ambtelijke schrijven moet lopen dat het een te zware taak voor haar is. Geen krant ontvangen? Bel tus sen 18.00 en 19.00 uur nummer 071—122244 en per speciale koe rier wordt de krant alsnog ge bracht. Aanvaring Britse oorlogsschepen LONDEN (AP/RTR) Kikvors mannen van de Britse en Ne derlandse marine hebben van daag de gehele dag gezocht naar levenden in de gekapseis de en daarna gezonken Britse mijnenveger Fittleton die gis teravond 200 kilometer ten noorden van Texel in aanva ring kwam met het Britse fre gat Mermaid. Twee opvarenden van de Fittleton zijn om het leven gekomen, 32 raakten ge wond. Nog tien personen wor den vermist. De van mahoniehout vervaardi- ge Fittleton kwam met de Mer maid in aanvaring toen de twee bodems naast elkaar opvoeren met een snelheid van tien kno pen en voorraden aan het uit wisselen- waren. Beide schepen hadden meegedaan aan de NA- VO-oefening Teamwork en wa ren op weg naar Hamburg waar zij vandaag een beleefdheidsbe zoek zouden afleggen. De Fittleton bleef na de aanva ring nog twee uur en drie kwar tier drijven alvorens te zinken. De gekapseisde mijnenveger Fittleton die op een diepte ligt van veertig meter. Van Nederlandse zijde werd aan de reddingswerkzaamheden deelgenomen door een Neptune van de vliegbasis Valkenburg en twee helicopters met militaire duikers van de basis Kooi, en een berger van het Bergingsbe drijf Tak. De duikers en de berger zijn afgezet op het ber gingsvaartuig Taurus van de bergingsmaatschappij. Voorts bevindt zich het Nederlandse duikersvaartuig Roermond op de plaats waar de Fittleton is gezonken en op veertig meter diepte ligt. De Fittleton en de Mermaid stonden op de reservelijst van de Britse marine. De bemannin gen bestaan voornamelijk uit re serve-personeel dat zich ver plicht dienst te doen over een periode van vijf jaar. Er wordt dan geoefend tijdens de week einden. Elke drie weken wordt een kor te zeereis gemaakt en eens per jaar een reis van ongeveer twee weken. Uit politiebureau twee complete uniformen gestolen (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Uit het politiebureau aan het kieedkasten opengebroken. Men is het bureau Haagse Huygenspark zijn gisternacht twee com- vermoedelijk via de eerste etage binnengekomen plete politie-uniformen twee gummistokken en waar een ruit werd verbroken. Het bureau Huy- ,*wee wapentassen gestolen. Daartoe zijn twee genspark is 's nachts gesloten. SCHARENDIJKE (ANP) - Ter wijl de rijkspolitie te water in het district Scharendijke de moed heeft opgegeven om nog een spoor te vinden van de twee vermiste sportduikers in de Grevelingen, heeft de rijk spolitie van Dordrecht vanoch tend meegedeeld de zoekactie over te nemen. Twee boten zijn ingezet en de Koninklijke Marine heeft dui kers ter beschikking gesteld om de twee mannen (Corstiaan en Pieter Storm, resp. uit Monster en Roosendaal) te vinden. Hoop dat zij levend zullen worden aangetroffen bestaat er niet meer. De politie vermoedt, dat de broers zijn verdronken in een 40 meter diepe put in de Grevelingen, voor de haven van Scharendijke. De mannen ston den bekend als uitstekende dui kers. DAMESBEÜRS 150 attractieve stands 5 modeshows per dag maak gebruik van de vele VOORDEELAANBIEDINGEN HOUTRUST DEN HAAG Deze matstalen 4-kleurenbalpen is een van de kado's, waaruit u een keuze kunt maken, als dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 1