Regering twijfelt aan roede wil van Rusland ONTWIKKELINGSHULP vooral voor de allerarmsten Beleid van CRM doelgerichter Kabinet-Den Uyl te optimistisch" aldus tal van commentatoren MILJOENENNOTA 1977 p NTSPANNING NOG VER TE ZOEKEN Defensielasten dicht bij uiterste grens tetere regeling iftrek reiskosten MILJOENEN- nootjes 97NSDAG 21 SEPTEMBER 1976 LEIDSE COURANTPAGINA 17 DEN HAAG Minister Van Doorn van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk wil het welzijnsbeleid het komende jaar nog sterker richten op de zwakste groepen in de samenleving. In de toelichting op zijn begroting zegt hij, dat het beschikbare geld doelgerichter zal worden besteed. Op een ongeremde groei van allerlei voorzieningen en aktiviteiten hoeft niet te worden gerekend. De zaken, die voorrang hebben in het welzijnsbeleid mogen niet in het gedrang komen, aldus de bewindsman. Voor CRM is 8,2 miljard gulden beschikbaar. Ondanks de bezuini gingen is dat bijna een miljard meer dan dit jaar. Bij het streven naar een rechtvaardiger inkomensverdeling ligt het accent op verbetering van de positie van de laagstbetaalden Minister Van Doorn en Staatssekretaris Meijer hebben hier op hun terrein al veel aan gedaan onder meer door wijzigingen in de Bijstandswet. Binnenkort valt weer een verandering in deze wet te verwachten. Deze wijziging heeft tot doel de indirekte financie ring van dienstverlenende instellingen via bijstandsuitkeringen zo aan te passen dat er meer ruimte komt voor hulp aan de allerzwaksten. De bewindslieden van CRM willen het komende jaar ook veel aandacht geven aan de bewustwording van vooral de achtergeble ven groepen, mensen die vroeger te weining kansen hebben gekregen op Vorming en onderwijs. In samenwerking met minister Van Kemenade van Onderwijs worden voorbereidingen getroffen voor proefprojekten op het terrein van onderwijs en vorming in de grote steden en de achtergebleven streken op het platteland. In het kunstbeleid zal voorrang worden gegeven aan aktiviteiten, die aan meer mensen ten goede komen en die kunnen bijdragen aan een culturele en maatschappelijke bewustwording. Aan het vormingstoneel is ruimere armslag gegeven. Cynisch Het is een cynische gedachte te moeten constateren, dat het be nauwende welvaartsverschil tussen ons land en zovele ande re landen, nu weliswaar minder groeit" dan vroeger, maar dat dit een gevolg is van het feit, dat een steeds kleiner deel van onze bevolking in het arbeidsproces de welvaart voortbrengt, die in ons land steeds gelijkmatiger verdeeld wordt. Het zou beter zijn, dat een groter deel van de bevolking in onze volkshuishou ding een bijdrage zou leveren en dat wij tegelijk onze inspannin gen in het kader van de ontwik kelingssamenwerking zouden vergroten, aldus minister Lub bers in zijn begroting. De commentaren van politici, vakbeweging en ondernemers organisaties op de Troonrede en de Miljoenen-nota-1977 zijn over het algemeen weing opge wekt. De meeste commentaren spreken van een zeer moeilijke periode, wijzen er soms op, dat het kabinet-Den Uyl te optimis tisch de werkelijheid voorstelt en waarschuwen voor verschil lende gevolgen op financieel en economisch gebied. Er zijn vol gens diverse commentatoren nog steeds teveel onzekere fac toren, die de Nederlandse fi- nancieel-economische situatie kunnen dwarsbomen. Andnessen (KVP) KVP-fractievoorzitter Andries- sen acht het twijfelachtig of de zeer snelle toenadering van de laagste inkomens tot de modale zonder meer kan worden voort gezet. Werkgelegenheid dient, priori teit nummer een in het rege ringsbeleid te blijven. Daarover doen Miljoenennota en Troonre de optimistischer dan de macro- economische verkenning en de minister van economische za ken. Het voor de komende jaren ontworpen beleid als geheel ba lanceert in economisch opzicht te zeer op het scherp van de snede en is dan ook afhankelijk van te veel onzekere factoren. Aantjes (AR) AR-fractievoorzitter Aantjes vindt de Miljoenennota realis tisch in zijn schildering van de situatie, te optimistisch in het licht van de vermoedelijke toe komstige ontwikkelingen en on voldoende vooruitgrijpend op reeds vaststaande toekomstige ontwikkelingen. Het bereiken van de regeringsdoelstellingen via de eenprocentsoperatie zou naar zijn mening wel eens te optimistisch gedacht kunnen zijn. De nu beschikbare gege vens bevestigen de juistheid van het concept-CDA-programma, die een beperking van de collec tieve uitgaven tot 0,7 pet van het nationaal inkomen wil. De om vang van het financieringste kort komt hem zeer riskant voor. Hij denkt daarbij aan de jongste waarschuwingen van de president van de Nederlandse Bank, Zijlstra. Kruisinga (CHU) Een duidelijke ombuiging van het beleid, zoals de president van de Nederlandse Bank, dr. J. Zijlstra onlangs heeft bepleit, blijft in de Troonrede helaas achterwege, aldus de reactie van CHU-Fractievoorzitter Kruisinga. Onze verzoeken om verdere ma tiging van de stijging van het uitgaveniveau honoreert het ka binet onvoldoende. Volgens hem toont de miljoenennota een ang staanjagend groot financiering stekort. Het is voor hem tevens de vraag of de investeringen wel zullen toenemen op basis van de aangekondigde maatregelen. Van Thijn (PvdA) PvdA-fractievoorzitter Ed van Thijn vindt de doelstelling van de regering ten aanzien van de werkloosheidsbestrijding te be perkt. „De regering meent dat door het stimuleren van de par ticuliere bestedingen tot 1980 150.000 200.000 nieuwe ar beidsplaatsen geschapen wor den. Maar dan blijven er altijd nog 150.000 werklozen in 1980 over. Dit aantal is onaanvaard baar hoog", aldus drs. Van Thijn in zijn commentaar op Troonrede en Miljoenennota. WD-fractie De WD-fractie laat van de aan gekondigde beleidsvoornemens voor 1977 weinig heel. Want, aldus het commentaar van deze fractie, het kabinet heeft ge faald in de aanpak van werk loosheid en inflatie. „Machteloos en krachteloos staat het kabinet voor de problemen van 1977. Voor de jaren daarna voert het een politiek van „na ons de zondvloed". „Extra bezuinigingen voor 1977 en volgende jaren zullen dan ook nodig zijn, nu ons volk met de brokken zit". De Gaay Fortman (PPR) PPR-fractievoorzitter De Gaay Fortman vindt het .ronduit te leurstellend", dat de Troonrede geheel voorbijgaat aan de drei gende crisis in ons economisch- maatschappelijk bestel. Zijn commentaar: „De regering blijft het zoeken in het oude groeige- loof en het daarbij behorende middel van bevordering van de investeringen zonder meer. Voor de bedreiging van het mi lieu en het toenemende energie verbruik, dat hiervan een gevolg is, heeft de regering nauwelijks aandacht", aldus De Gaay Fort man. oogstjaar zonder akker. Op im materieel gebied ontbreekt een oogst, aldus dr. Drees. M. Bakker (CPN) De CPN-fractie is van mening dat deze miljoenennota een slechte begroting is. Ze koerst op een langdurig koopkracht- vermindering bij iedereen die niet rijk is, breekt zelfs wezenlij ke voorzieningen af, zoals bij onderwijs. Zodoende worden, aldus Marcus Bakker, bedragen vrijgemaakt voor de winstver groting van de grote onderne mingen, zonder een enkele ga rantie dat daaruit ook werkgele genheid zal voortvloeien. Terlouw (D'66) De ruimte die ontstaat door de beperking van de groei van de overheidsuitgaven zou de rege ring moeten gebruiken voor ge richte maatregelen, die de pro- duktie meer doen beantwoorden aan de maatschappelijke be hoeften, aldus D'66-fractievoor- zitter Terlouw. Het beleid gaat er verder vanuit dat de bevolking niet bereid is om offers te brengen voor die immateriële goederen. Drees jr. (DS 70) De miljoenennota-1977 schetst een mislukte economische be leid. Aldus DS'70 - fractievoor zitter Drees. Hij staaft zijn op vatting met er op te wijzen, dat de inflatie onrustbarend hoog blijft, de werkloosheid nog toe neemt en de redelijke toekomst verwachtingen ontbreken voor een groot deel van het bedrijf sleven. Er is sprake van een CNV Het Christelijk Nationaal Vak verbond (CNV) constateert dat het tot nu toe gevoerde over heidsbeleid onvoldoende effect heeft gehad op de werkloosheid. Ook dreigt het gevaar dat de regering er niet in zal slagen haar eigen doelstelling - hand having van de reële inkomens van de laagst betaalden - te verwezenlijken. Het beleid dat de regering voor ogen staat bevat grote risico's en gaat gepaard met een zeer groot begrotingstekort, aldus het CNV. Het vakverbond meent echter dat nu al het mo gelijke zal moeten worden ge daan om de vergroting van in vesteringen en werkgelegenheid te bevorderen. Het uit de daar toe noodzakelijke maatregelen voortvloeiend begrotingstekort voor 1977 zal dan ook moeten worden aanvaard. FNV In een voorlopig commentaar zegt het FNV-bestuur uit de troonrede af te leiden dat over het arbeidsvoorwaardenbeleid voor 1977 en volgende jaren weer vrij zal kunnen worden onderhandeld. De beperking van de stijging van belastingen en sociale premies is onvermij delijk ter wille van de werkloos heids- en inflatiebestrijding. De collectieve en sociale voorzienin gen voor de werknemers zijn evenzeer van belang als een be steedbaar inkomen. De federatie noemt het onver teerbaar dat volgens de progno ses de werkloosheidscijfers in 1977 en daarna zo hoog blijven. De overheid zal een actiever investeringsbeleid moeten gaan voeren dan is voorzien. Het sti muleren van particuliere inves teringen is niet voldoende, de overheid zal zelf investeringen moeten doen, zo meent de FNV. MHP Volgens de Raad van Middel baar en Hoger Personeel „ba lanceert onze samenleving met deze miljoenennota op de rand van de afgrond". In alle ramin gen rekent de regering zo naar zich toe dat er geen enkele vei ligheidsmarge overblijft. Een enkele tegenvaller kan al een crisis veroorzaken, aldus de Raad MHP. Bovendien wordt genoegen ge nomen met een veel te hoge werkloosheid en te grote infla tie. „Onbegrijpelijk is het dat het kabinet volstrekt onvoldoen de maatregelen neemt voor de gezondmaking van de economie. NCW Met de miljoenennota 1977 wordt geen bijdrage geleverd aan herstel van de bedrijfswin sten. Ondanks gewekte ver wachtingen ontbreken maatre gelen voor verbetering van ren dement. De vooruitzichten voor de werkgelegenheid blijven i tussen somber. Aldus het Ne derlands Christelijk Werkge versverbond in een commen taar. De reële arbeidskosten gaan weer fors stijgen. Ze blijven niet achter bij de stijging van de produktiviteit hetgeen noodza kelijk is vóór verbetering v; werkgelegenheid. Zo wordt een kans gemist om in te spelen op de groei van de wereldhandel en verhezen we terrein. VNO Het kabinet blijft voortbouwen aan een huis dat steeds verder wegzakt in het drijfzand van te optimistische economische ver wachtingen, verkeerde afwegin gen in het beleid en het door schuiven van oplossingen naar volgende jaren. Aldus het Ver bond van Nederlandse onderne mingen in een eerste reactie op de miljoenennota. Het kabinet klampt zich ook nu weer vast aan een geflatteerd beeld van de ontwikkeling van onder meer de wereldhandel en de investeringen in ons land. In het voorgenomen beleid is op nieuw geen sprake van een re delijk evenwicht tussen de ar beidskosten van de bedrijven, de inkomens van de werkne mers en de collectieve uitgaven. Middenstand De rijksbegroting 1977 vermag geen positieve verwachtingen te wekken bij het midden- en kleinbedrijf, aldus het overle gorgaan van de centrale organi saties van ondernemers in het midden- en kleinbedrijf mee. Samenvattend zegt het orgaan: kwetsbaar, niet verrassend, lost de fundamentele vraagstukken niet op. „Wat als stimulans voor werkge legenheid en investeringen wordt geëtaleerd blijkt neer te komen op een aantal noodver banden met twijfelachtige bij effecten". Vuile lucht Dit najaar komen de bewind slieden van Volksgezondheid en Milieuhygiëne met een schema tisch meerjarenprogramma voor de bestrijding van de luchtverontreiniging. In het ka der van het definitieve program moet in de komende jaren al een aantal uitvoeringsbesluiten ingevolge de raamwet op de luchtverontreiniging van kracht worden. Het zijn: het besluit loodgehalte benzine; het bijdragenbesluit provincies luchtverontreiniging en het besluit voor permanente ei sen voor motorrijtuigen ter be perking van de uitworp van koolmonoxyde en roet. Bedrijven Minister Lubbers wil het aan trekken van buitenlandse be drijven nog meer gaan bevorde ren. Hij wil hiertoe de sterke punten van ons land wijdere bekendheid geven. Hierbij speelt de overweging, dat vesti gingen van internationaal opere rende ondernemingen veelal hoogwaardige arbeidsplaatsen betreffen. Vrijwilligers Minister De Gaay Fortman wil dat bij de regionalisatie van de brandweer wordt gewaakt voor het in standhouden van de vrij willigheid. „De vrijwillige corp sen zullen op zodanige wijze in de grotere verbanden moeten worden ingepast, dat de nauwe relatie van de vrijwilligers tot het plaatselijk bestuur gegaran deerd blijft", aldus de minister. Energielabel Het plan bestaat om electrische huishoudelijke apparaten te voorzien van een energielabel. Hierop zal het energieverbruik gedurende een bepaalde periode worden aangeduid. Het ministe rie van Economische Zaken praat hierover met fabrikanten en handel.Het aanbrengen van een dergelijk label kan slechts geschieden op basis van vrijwil* ligheid. Levensmiddelen In de toekomst zullen op het etiket van levensmiddelen de ge gevens moeten staan van alle gebruikte grond- en hulpstoffen; een zogenaamde ingredlenten- declaratie. Hiertoe is binnenkort van de bewindslieden van Volksgezondheid en Milieuhy giëne een wijziging op de Wa renwet te verwachten. Ceremonieel Minister Vrede ling wil het mili tair ceremonieel bij parades, beëdigingen, begrafenissen en dergelijke gebeurtenissen ver der versoberen. Voorstellen op dit punt worden voorbereid. Er is al besloten om bij bezoeken van ministers van Buitenlanse Zaken aan ons land militair ce remonieel achterwege te laten. DEN HAAG De op- lomstleeftijd voor lienstplichtigen zal van (0 op 19 jaar worden ge- kracht Minister Vrede- ing van Defensie zal bin- enkort een voorstel hier- oe bij de Tweede Kamer adienen. )eze maatregel gaat in in. De wedde zal rorden gekoppeld aan iet netto-minimumjeugd- oon van een 19-jarige. Iverigens kan de maatre- el betekenen, dat ie- nand op zijn achttiende 1 in dienst moet Men ;aat namelijk uit van het evensjaar waarin men de ipkomstleeftijd bereikt. )e minister heeft nog een tantal besparende maat- egelen in de personeels- ifeer op het vuur staan. )nder meer wordt beke- ten of er mogelijkheden :ijn voor militairen om vervroegd met pensioen e gaan. Verder zullen de >elastingfaciliteiten voor lankoop van goederen door in West-Duitsland gelegerde militairen wor den verkleind. DEN HAAG Nederland heeft met zijn inspanning voor de defensie de grenzen van het mogelijke dicht benaderd. Dit zegt minister Vredeling van Defensie in de toelichting op zijn begro ting voor 1977, die bijna 8,4 miljard gulden bedraagt Er is voor 246 miljoen gulden op de defensie-uitgaven voor volgend jaar bezuinigd. Volgens de bewindsman tast deze besnoeiing de taken van de krijgsmacht en de bijdrage van ons land aan de NAVO, het westerse militaire en politieke bondgenootschap, niet wezen lijk aan. Als gevolg van het krappere budget is wel besloten tot het uitstellen van een aantal investeringen op het gebied van het materieel. Volgens Vredeling wordt daardoor de taakuitvoering niet onaan vaardbaar aangetast, al ontstaan tijdelijk problemen. De veelbe sproken Neptune-vliegtuigen van de marine zullen ook in 1977 niet wQrden vervangen. Verder is de bouw van een commando-fregat voor de marine in de ijskast gestopt en is de bestelling van anti-tankwapens en verbindingsmaterieel voor landmacht op de lange baan geschoven. Ook in de personeelssfeer zal worden bezüinigd. Hier zijn de besparingen gezocht in verruiming van de vrijstelling voor dienstplichtige gehuwde kostwinners, matiging van bevorderingen en verhoging van de financiële bijdrage van militair personeel aan de geneeskundige verzorging. Nu voor onze defensie-inspanning de grenzen van het mogelijke in zicht zijn, is het volgens minister Vredeling voor de gemeen schappelijke verdediging uiterst belangrijk dat binnen de NAVO ernst wordt gemaakt met het standaardiseren van materieel en met de taakverdeling. „Binnen de NAVO kan daarover niet veel langer vrijblijvend worden gepraat", aldus de minister. N HAAG Het belastingplan voor 1977 biedt niet zo veel iws. De reiskostenaftrek voor het woon-werkverkeer zal wor- verbeterd. De zelfstandigenaftrek, waarvan vooral het mid- en kleinbedrijf profiteert, wordt verlengd. >r afstanden tot tien km. zal de reiskostenaftrek in de inkom- ibelasting worden verhoogd van 150,- tot 200,- gulden. Voor tanden boven tien km, zullen de bedragen, die daarenboven 'ekbaar zijn, ongeveer worden verdubbeld. De vrijgestelde ver dingsbedragen zullen worden verhoogd door deze af te stemmen de kosten van het openbaar vervoer. zelfstandigenaftrek wordt gehandhaafd op het niveau van 1976, nelijk 1600,- gulden. Ook zullen volgend jaar zelfstandigen in belastingaanslag rekening mogen houden met verliezen uit de e voorgaande jaren. Het betreft hier in 1975 ingevoerde tijdelij- belastingmaatregelen die ook volgend jaar van kracht blijven, toegestane lijfrentepremieaftrek zal worden afgestemd op het tag dat ten hoogste aan de oudedagsreserve kan worden levoegd. „DE HOOP" KRUGT MINDER SUBSIDIE DEN HAAG Voor 1977 is voor de exploitatiekosten van het hospitaal kerkschip De Hoop een bedrag uitgetrokken van ongeveer 1,5 miljoen. Dat was 1,8 miljoen. Minister Van der Stee is van mening dat deze bijdrage absoluut en relatief dient te worden verminderd. Dit temeer nadat gebleken is dat zijn ambtgenote van volks gezondheid en milieuhygiëne en de minister van CRM geen bij drage in de exploitatiekosten kunnen leveren. Toch heeft de minister Van der Stee in overleg met het bestuur van De Hoop de bereidheid uit gesproken de jaarlijkste bijdra ge geleidelijker te verminderen dan het plan was. (Van onze parlementaire redactie) J HAAG De regering twijfelt aan uil van de Sovjet-Unie om tot ontspan- te komen in de verhouding tussen en west Dit blijkt uit de toelichting minister Van der Stoel van Buiten ge Zaken op zijn begroting voor 1977. regering wil niettemin het streven betere relaties met de landen van -Europa voortzetten. In de huidige •ldsituatie is geen alternatief denk- aldus de bewindsman, ens minister Van der Stoel zal in de ende tijd veel afhangen van de ontwik kelingen in zuidelijk Afrika, de onderhan delingen tussen de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie over de beperking van strate gische wapens, het overleg tussen oost en west over wederzijdse troepenverminde ring in centraal-Europa en het nakomen van de afspraken op de veiligheidsconfe rentie in Helsinki in 1975. Minister van der Stoel voert hier redenen aan voor de gerezen twijfels aan de ont- spanningswil van de Russen. Allereerst heeft het Russische optreden in Portugal en Angola aangetoond, dat de Sovjet-Unie niet schuwt om haar machtsinvloed in de DEN HAAG Minister Pronk van Ontwikkelingssamenwerk ing zal zijn beleid nog meer dan voorheen richten op de armste mensen en landen in de wereld. Hij heeft het komende jaar de beschikking over iets meer dan 3 miljard gulden. Dat is 252 miljoen meer dan dit jaar. Hoewel de minister ook een aandeel heeft moeten leveren in de algemene bezuiniging op de rijksuitgaven, blijft de totale Nederlandse ontwikkelingsin spanning gehandhaafd op het, internationaal gezien, hoge peil van 1,5 procent van het netto nationaal inkomen. De verhoging komt zowel ten goede aan zuivere hulp als aan activiteiten die meer indirect, met de hulp te maken hebben. Verhoudingsgewijs is deze laat ste post wat meer gestegen. Zo zijn onder meer de uitgaven voor de opvang en begeleiding van rijksgenoten, een activiteit die eigenlijk niet bij ontwikke lingssamenwerking thuis hoort, verdubbeld. De directe financiële hulp aa de armste landen zal het komende jaar uitsluitend in de vorm van schenkingen worden verleend. Het gaat hier met name om Bangla Desj, Boven-Volta, Noord-Jemen, Soedan en Tanza nia. Voor de hulp aan Suriname dat eind vorig jaar een zelfstandige republiek is geworden, is 120 miljoen gulden uitgetrokken. In het kader van de schuldenrege ling is voorts nog eens 105 mil joen voor dit land beschikbaar. wereld uit te breiden. In de tweede plaats hebben de landen van het oostblok nauwe lijks laten zien, dat zij ernst maken met de afspraken van Helsinki, met name op het gebied van humanitaire samenwerking. Verder is gebleken, dat de Russische mili taire macht in verschillende opzichten de zuivere defensieve behoeftente boven gaat. Tenslotte vindt de minister het teleurstel lend dat de landen van oost-Europa zo lauw hebben gereageerd op de jongste westerse voorstellen in het overleg tussen oost en west in Wenen over wederzijdse troepenvermindering in centraal Europa. Minister Van der Stoel: groot vraagteken achter ont spanning oost-west.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 17