pkracht in ^Q77 anderhalf cent omhoog Spreiding P.T.T. gaat door Wetenschappelijk onderwijs moet veel zuiniger OPENBAAR VERVOER AFSTEMMEN OP FEITELIJKE VRAAG Raamwet over inkomensvorming MINISTER TWIJFELT NIET... Humanisering van de arbeid Lawine van nota's over onderwijs en tuinbouw Problemen teisteren land LEIDSE COURAN DINSDAG 21 SEPTEMBER 1976 - Op grond van betreffende ontwikkelingen komt het Centraal Plan tot de conclusie, dat de koopkracht van werknemer met anderhalf procent kan De kosten van le- zullen in 1977 - f». met 6,5 pet, wat niet "•^langrijk minder is dan de 9 pet. van dit jaar rj., „macro-economische ver sing 1977" zegt het Centraal e 3 bureau, dat het maken van het prognose voor 1977 moeilijk 1 omdat de ramingen de investeringen met een onzekerheidsmarge zijn Gedacht wordt aan toename van de investerin- (Van onze parlementaire redactie) gen in vaste activa van 8 pro cent. Dit betekent, dat die be drijfsinvesteringen reeds in de laatste maanden van 1976 een herstel moeten laten zien Ver wacht wordt voorts een produk- tiegroei van 4,5 pet voor het totale bedrijfsleven, die gepaard gaat met een lichte toeneming van de werkgelegenheid Hier door daalt de geregistreerde ar beidsreserve volgens het C. R B. van 230.000 in 1976 tot gemid deld 215.000 in 1977. Maar dan moeten de gunstige veronder stellingen betreffende de ex portmogelijkheden (stijging ex portvolume met 8,5 pet) en de investeringen wel worden gerea liseerd. De lonen zullen in die situatie totaal met 8 a 8,5 pet kunnen stijgen. Dat is dan inclusief de prijscompensatie en tevens een compensatie op basis van een „gezuiverde" prijsindex Dat wil zeggen dat prijsstijgingen als gevolg van onder meer be lastingverhogingen niet meer worden gecompenseerd. Als men ermee rekening houdt, dat er voor incidentele loonstijging 1 pet nodig is (dus voor perio dieke verhogingen en promo ties), dan kunnen de contractlo nen met 2 pet omhoog. Van die 2 pet gaat niet veel af, aldus het CPB, omdat de werknemers be halve voor de (overloop van de) BTW-verhoging nauwelijks voor hogere lasten komen te staan: de totale sociale premiedruk blijft vrijwel ongewijzigd en de belasting verandert voor de „ge wone man" ook niet Zijn prognoses samenvattend komt voor het CPB 1977 naar voren als een jaar, waarin een gunstiger beeld voor de volume bewegingen in onze economie ontstaat met daarmee gepaard concludeerd, dat de arbeidsin- de financieringsproblematiek gaande een geringere werkloos- komensquote (het aandeel van van de overheid onverminderd heid, verminderde prijsstijging de lonen in wat men in Neder- aanhoudt, zo nietgroter wordt, en gunstiger concurrentieposi- land, allen tesamen, verdient) op Wezenlijke knelpunten blijven tie. Anderzijds moet worden ge- een zeer hoog peil blijft en dat zich dus voordoen. Den Haag De spreiding van de Centrale Direktie van de P. T, T. naar het noorden gaat door. Minister Westerterp van Verkeer stelt dit nog eens na drukkelijk in zijn begroting- 1977. zonder er verder één woord meer aan te besteden. Uit de begroting blijkt, dat de P. T. T. bijna 90.000 medewerkers telt. waarvan alleen al bij de post 38.000 mensen werken. Het telefoonverkeer is zodanig toegenomen, dat zo'n tweederde van het aantal woningen in Ne derland een telefoonaansluiting heeft. Toch doet zich het merk waardige feit voor, dat het tele foonverkeer nog niet in verhou ding staat met het aantal tele foons. De P. T. T. gelooft in dit verband, dat het telefoonver keer bij nieuwe abonnees eerst op gang moet komen. Voor wat de postgiro betreft is, zo meent de P. T. T., het verza digingspunt praktisch bereikt. Wellicht, dat jongeren hierin nog enige verandering kunnen brengen. Den Haag De arbeidsomstan digheden moeten worden verbe terd en de inhoud van taken en functies moet worden verrijkt. De organisatie van de arbeid, inclusief de medezeggenschap en de wijze van leiding geven, moeten in de meest gunstige omstandigheden worden ge bracht, aldus minister Boers ma in zijn begroting, die zijn doel stellingen in dit opzicht om schrijft in termen als humani sering van de arbeid, volwaar- dige werkgelegenheid en socia le doelmatigheid. De minister kondigt voor het komende parlementaire jaar de indiening van een veiligheidswet aan. Hij zal in de sociaal-econo mische raad advies vragen over een nieuwe wettelijke regeling voor de arbeids- en rusttijden' van de werknemers. In deze nieuwe wetgeving worden de werknemers zoveel mogelijk op het niveau van de onderneming bij de uitvoering betrokken. Dat gebeurt onder meer door vor men van samenwerking tussen overheid en organisaties van werkgevers en werknemers op het terrein van het arbeidsmi lieu. Van Kemenade niet te remmen Den Haag De lawine van wetsontwerpen en nota's die minister Van Kemenade de afgelopen jaren over het parlement heeft uitgestort, zal ook het komende jaar niet tot staan komen. In zijn begroting kondigt de bewindsman opnieuw een groot aantal stukken aan. Van groot belang is het wetsontwerp op het basison derwijs, dat tot doel heeft de drempel tussen kleu ter- en lager onderwijs te slechten en alle kinderen van 4 tot 12 jaar in één basisschool op te vangen. De minister streeft ernaar dit wetsontwerp voor 1 mei volgend jaar bij de kamer in te dienen. In hét voorjaar komt er een vervolgnota op de veelbespro ken contourennota, waarin een visie wordt gegeven op de ontwikkeling van het onderwijs tot het jaar 2000. Begin 1977 is er een wettelijke regeling te verwach ten voor het wederzijds overstappen van weten schappelijk naar hoger onderwijs. Nog dit jaar komt het wetsontwerp over de studiefinanciering bij de kamer. Op korte termijn is een voorstel te verwachten om de machtigingswet voor het invoe ren van studentenstops met twee jaar te verlengen tot 1 september 1979. Verder kan worden gerekend op een nota over het speciaal onderwijs. Volgend jaar zal ook metterdaad een begin worden gemaakt met de experimenten basisschool, middenschool en open school. ïafhankelijkheid Millen in fasen *1 HAAG De regering zet planmatige voorbereidin- door om te komen tot een ,n) edige onafhankelijkheid van Nederlandse Antillen. Zo de Tilburgse hoogleraar in Nederlands Staatsrecht en Vergelijkend Staatsrecht,, f. mr. J. Jeukens momenteel onderzoek in naar alterna- Etajen voor huidige staats- aari Olijke structuur van de An- Jn. Er is bovendien een com- >ie gevormd voor het opstel van een ontwikkelingsplan ange tenrtijn op economisch, mcieel, sociaal en sociaal- ureel gebied. Deze commis- komt volgende maand voor eerst bijeen in Willemstad. DEN HAAG Hoewel in Nederland per 1 juli 3,7 miljoen personenauto's geregistreerd stonden, blijft, aldus minister Westerterp van Verkeer en Waterstaat, het openbaar vervoer onmisbaar. Maar ook dit vervoer dient aan gepast te zijn of te worden aan de feitelijke vraag. Samen met het bedrijfsleven wordt in dit verband een daarop gerichte beleid slijn opgesteld. Dit geldt niet alleen voor het streekvervoer (waarover de laatste tijd al veel te doen is) maar ook voor het stedelijk vervoer. De bezet tingsgraad zal hierbij maatstaf dienen te zijn, aldus de minister. Bij deze criteria moet ook het treinvervoer betrokken worden. De minis ter merkt in dit verband op, dat het openbaar vervoer zich als een geheel moet presenteren om zo doelmatig mogelijk te kunnen werken". Daarnaast zal het gebruik van de personen -auto zo geregeld moeten worden „dat het woon-, werk-, en verblijfklimaat met name in de steden wordt verbeterd", aldus drs. Wester terp. Wat de concrete plannen betreft, volgend jaar komen bij de N.S. onder meer gereed: het opstelemplacement reizigerstreinen Leid- schendam-Voorburg. in 1978 van de Schiphollijn het deel Amster dam-Schiphol, op of na 1981 het deel Schiphol-Leiden, eerste gedeelte Zoetermeerlijn tussen 1977- 1978, een beslissing in 1977 over de lijn Den Haag C.S.-Scheveningen kan eveneens in 1977 ver wacht worden In het kader van het vervoersbeleid past volgens de minister ook het inzetten van de taxi. Helaas zijn, zegt hij in zijn begroting, de gemeentelijke taxiverordeningen voor wat dit betreft nog vrijwel nergens definitief aan gepast. Het verhuur van taxi's'per zitplaats loopt nog erg moeizaam. Toch zal dit een onderdeel van de oplossing voor het vervoer sprobleem kunnen zijn, aldus de minister. Bovendien zal een en ander de taxiprijs gun stig kunnen beïnvloeden. DEN HAAG In de komende jaren moet de toeneming van de reële arbeidskosten achterblijven bij de groei van de arbeidspro- duktiviteit. Dit is nodig om het beleidsprogramma tot 1980 ter bevordering van de werkgelegenheid kans van slagen te geven- Minister Boersma (Sociale Zaken) heeft dit nog eens in zijn begroting uitgesproken en eraan toegevoegd, dat het jaar 1976 dankzij de loonmaatregelen een brug heeft geslagen naar lagere nominale stijgingen van lonen en prijzen in de toekomst. Voor 1977 is een uitgangssituatie geschapen, die goede vooruitzichten biedt op de zo noodzakelijke matiging van de loon- en prijsont wikkeling. Het matigingsbéleid zet overigens het door de regering voorgeno men actief inkomensbeleid onder druk, zo erkent de minister. Hij meent, dat een wenselijker inkomensverdeling kan bijdragen tot bestrijding van de inflatie en bevordering van de werkgelegeheid. Als instrumenten voor die andere inkomensverdeling noemt minis ter Boersma het reeds ingediende wetsontwerp Vermogensaanwas- deling, het komende wetsontwerp op de openbaarheid van Inko mens en het binne'nkort te publiceren voorontwerp voor een raamwet op de inkomensvorming. Door de wet Openbaarheid van Inkomens wordt het mogelijk de beloningsopbouw zowel van werknemers als van beoefenaren der vrije beroepen te toetsen aan de norm voor compenseerbare verschillen. Dat zijn de verschillen, die de regering aanvaardbaar acht namelijk voorzover die voortvloeien uit inspanningen, waar mee het inkomen wordt verdiend of uit de offers waarmee dit gepaard gaat, b.v. arbeidsduur, ongunstige werkuren, onaangename arbeid e.d. De raamwet Inkomensvorming zal de structuur van de inkomensvorming en van de inkomensverdeling langs verschil lende wegen kunnen beïnvloeden. DEN HAAG Essentieel in het onderwijsbestel is de verschei denheid van het schoolwezen. Het gaat hier om de vrijheid van de betrokkenen om, binnen de grenzen van doelmatigheid, deugdelijkheid en rechtszeker heid, vooral hun eigen beeld van mens en maatschappij in de school tot uitdrukking te kun nen brengen. Dit zegt minister Van Kemenade in de toelichting op zijn begroting voor 1977. De uitgaven voor het onderwijs bedragen volgend jaar ruim 18,2 miljard gulden. Dat is 1,2 mil jard meer dan dit jaar. Deze stijging is vooral toe te schrij ven aan salarismaatregelen en prijsstijgingen. Minister Van Kemenade heeft echter een fors aandeel, 453 miljoen gulden, moeten leveren in de bezuini ging op de overheidsuitgaven. Hij heeft de besparingen vooral gezocht bij het wetenschappe lijk onderwijs (212 miljoen) en de scholenbouw bij het voortge zet onderwijs (95 miljoen). De onderwijsvoorzieningen voor achtergebleven groepen zijn bij voorrang ontzien. Alsook het aantal Arbeidsplaatsen in het onderwijs. Van Kemenade ver klaart, dat de rechtvaardigheid even essentieel is als de onder wijsvrijheid. Die rechtvaardig heid moet worden verzekerd door het treffen van maatrege len en stimuleren van ontwikke lingen, die voorkomen dat be paalde groepen worden achter gesteld of achterblijven. Voor nieuwe maatregelen is op de begroting een bedrag uitge trokken van 120,3 miljoen gul den. Het gaat hier onder meer om taakverlichting in het kleu ter- en lager onderwijs, verla ging van het aantal leerlingen per klas in het lager onderwijs (van 33 tot 32), extra financiële injekties voor de ontwikkeling van het participatie-onderwijs, stimulering van het onderwijs in achterbuurten en achtergeble ven plattelandsgebieden en de start van de open school. Door de verlaging van de leer- lingenschaal in het lager onder wijs ontstaan ongeveer 800 nieu we arbeidsplaatsen voor onder wijzers. Voor het onderwijssti- muleringsbeleid worden 100 ex tra kleuterleidsters beschikbaar gesteld. In totaal zullen dan 1600 boventalligen in het kleuteron derwijs les geven op stimule- ringsscholen. idt jjkswegen miljoen proi enwl HAAG Minister Wester van Verkeer en Waterstaat ïoeul voor 1977 een bedrag van ft 450 miljoen gulden uitge- n aken voor de aanleg ep ver- opdking van een aantal rijks- Ie cffn. Dit bedrag wordt be id voor onder meer: schffiwegen in de nabijheid van den, Haag 14 miljoen en swegen in de omgeving van onjterdam 64 miljoen swegen nabij Rotterdam 63 miljoen wegen rond Utrecht 144 wat de vaste oeververbin- over de Westerschelde be- laat de minister weten, dat geen zinnig woord gezegd worden over het tijdstip -op hierover een beslissing f^OIJfnen kan worden. tra steun voor iere fstandigen HAAG In de eerste /an 1977 zal voor oudere tandigen met een structu- onvoldoende inkomen uit ijf of beroep en die hun men niet meer kunnen uit- ien, een bijzondere regeling len getroffen. Er zal een groepsregeling Oudere «tandigen (ROZ) in het ka- ]yan de Algemene Bijstands in het leven worden geroe- Hierbij kunnen zelfstandi- vanaf 58 jaar met een on- :ikend inkomen een supple- iu-ijgen tot het naar con- ptiemogelijkheden voor tandigen gelijke niveau van wettelijk netto-minimum- voor werknemers. Visserij beleid onder druk DEN HAAG Doordat diverse landen hebben aangekondigd hun territoriale wateren tot 200 mijl uit te breiden, komt het visserij beleid van de Europese Gemeenschap onder druk te staan. In de visserijbegroting 1977 schrijft minister Van der Stee dat gewaakt moet worden tegen aantasting van de visserijrechten. Zo snel mogelijk moet er een gemeenschappelijk beleid voor de steunverlening aan de visserij komen. Voor de kleine zeevisserij duren de moeilijkheden en beproevingen onverminderd voort. Het nadelig resultaat is vooral te wijten aan het nog steeds niet voldoende doorwerken van de sanering der bedrijfstak. DEN HAAG De afgelopen jaren brachten woelige tijden voor de land- en tuinbouw, aldus minister Van der Stee in de Landbouwbegroting 1977. Eerst was er de oliecrisis, daarna de economi sche terugslag. Dan was er het natste najaar en de droogste en heetste zomer van de eeuw. Klimaat en markten waren grillig en onvoorspelbaar, stormen teis terden de bossen. Het landbouwbeleid heeft, aldus de mi nister, op die ontwikkelingen ingespeeld. Hij laat zich in dat beleid leiden door de volgende uitgangspunten: een verantwoorde sociaal-economi sche ontwikkeling., waarborgen van een voorziening met» hoogwaardige agrarische produkten., zodanige inrichting van het platteland dat de verschillende functies ervan het best tot hun recht komen. De minister wijst erop dat het oogstjaar 15116 een belangrijk gunstiger beeld' heeft laten zien dan het slechte jaar '74/75. Volgens voorlopige berekeningen lagen de opbrengsten in 15116 bijna 20 percent hoger dan het jaar daarvoor. De minister acht de ontwikkelingen van de grondprijs zorgelijk. In toenemende mate leiden de stijgende grondprijzen tot financieringsproblemen bij bedrijfsover name en bedrijfsvergroting.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 15