Geen rijkssteun voor vrijwillige werkloosheid Volgend jaar 105.500 woningen in aanbouw MILJOENENNOTA 1977 RECHT OP ARBEID VOOR IEDEREEN INGRIJPENDE VERBETERING Minder groei in sociale voorzieningen PROEFNEMING MET VERKEERSONDERWUS Academisch ziekenhuis in Leiden Betaald verlof voor studie Belasting op plezierjacht Elke gemeente eigen rampenplai Nieuwe regeling rechtspositie van overheids personeel Opvallend resultaat in strijd tegen drughandel Samenwerking of fusie KLM-Sabena KLM Gas weer u duurder DINSDAG 21 SEPTEMBER 1976 LEIDSE COURANT (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Volledige werkgelegen heid heeft de hoogste prioriteit gekre gen binnen de sociaal-economische doelstellingen van de regering. Ze vormt een elementaire voorwaarde voor het recht op arbeid voor iedereen die kan en wil werken. Dit recht, zo zegt minister Boersma van sociale za ken in zijn begroting, is het wezenlijk uitgangspunt voor het arbeidsmarktbe leid. De regering is dan ook niet van plan vrijwillige werkloosheid finan cieel mogelijk te maken. Het verrich ten van arbeid is voor onze maatschap pij van wezenlijk belang voor het be houd van onze welstand en het veilig stellen van de collectieve voorzienin gen. Met het oog op het recht op arbeid is een beleidsprogram ontwikkeld, gericht op het terugdringen van de werkloos heid tot 150.000 in 1980. Dat betekent een operatie tot handhaving van de werkgelegenheid en het scheppen van 200.000 arbeidsplaatsen tot 1980. Voor de komende jaren is daarom 200 mil joen gulden per jaar extra uitgetrokken voor aanvullende arbeidsmarktmaatre gelen. Het gaat om maatregelen ter verbetering van de mobiliteit en om maatregelen tot het aantrekkelijker ma ken van arbeidsplaatsen alsmede om sociale maatregelen bij' herstructure- reing. Bovendien is er een bedrag van 300 miljoen gereserveerd Voor een kort lopend program. De groei van het aantal langdurige werklozen Ganger dan zes maanden) geeft bijzondere reden tot zorg. Deze mensen zijn erg moeilijk te plaatsen, het gaat vooral om ouderen, gehandi capten, vrouwen en jeugdigen. In de afgelopen periode was het nodig om de plaatsing van deze catagorieën te bevor deren. Minister Boersma kondigt aan, dat deze maatregelen ook in 1977 moe ten worden toegepast. Extra aandacht krijgen ouderen en vrouwelijke (part-time beschikbare) ar beidskrachten, omdat voor hen geen specifieke maatregelen bestaan. Tegen de jeugdwerkloosheid zijn al maatrege len getroffen. De regering streeft daarnaast ook naar volwaardige werkgelegenheid. De men- Den Haag Voor volgend jaar heeft het ministerie van Volks huisvesting en Ruimtelijke Ordening de bouw van 105.500 wonin gen op zijn programma staan, met daarbij nog 6000 zogenaamde wooneenheden. Deze laatste zijn bedoeld voor alleenstaanden en tweepersoons huishoudens. In de sociale sector kunnen 36.500 woningen gebouwd worden, in de sector duurdere huurwoningen 8000, aan gesubsidieerde eigen woningen 37.000, aan ongesubsidieerde woningen 24.000. Met de sociale sector bedoelen de bewindslieden van Volkshuisvesting woningwetwoningen, te bouwen door woningcorporaties en ge meenten. Daaronder vallen ook de zogenaamde eigen woningen in de beschutte sfeer. In dit verband wijzen de bewindslieden erop, dat er een sterke ontwikkeling is van de vraag naar eigen woningen en de financiële mogelijkheden daartoe. Daarom is besloten de bijdrage voor de nieuw te bouwen eigen woningen te wijzigen. Voor de zogenaamde vernieuwbouw komen volgend jaar 20.00Öwo- ningwetwoningen in aanmerking. Daarbij zullen naar schatting 9000 vooroorlogse woningwetwoningen zijn. De begroting-1977 opent echter ook goede mogelijkheden voor wat de bewindslieden noemen een ingrijpende verbetering van 16.000 particuliere wonin gen en van ongeveer duizend monumentwoningen. De bewindslieden wijzen er wel op, dat door de grote budgettaire moeilijkheden een minder aantal woningen met rijksleningen gefi nancierd kan worden, dan voorheen. Het rijk wil echter meewerken aan leningen uit de kapitaalmarkt, die door de overheid gegaran deerd worden. Op het ministerie is intussen een ontwerp-huurprijzenwet woon ruimte voorbereid. Daarin wordt een vaste norm vastgelegd, waar op de huurprijs gebaseerd moet zijn. Daarnaast is een wetsontwerp in voorbereiding op dë huurcommissies. Deze huurcommissies komen in de plaats van thans fungerende huuradviescommissies. Bij dit alles moet de positie van de huurder verbeterd worden, aldus de bewindslieden. Voor wat de toegankelijkheid voor gehandicapten van woningen en gebouwen betreft wordt een interdepartementale nota daarom trent voorbereid. rer selijke aspecten moeten naast det^ rnische en technische een eigenLr krijgen in het bedrijfsgebeuren. tja tie en capaciteiten van de weTg mens moeten tot hun recht kof zijn arbeid. Dit streven komt tokjn in activiteiten ter verbetering lef kwaliteit van de arbeid en de ajbi omstandigheden. Evenals in het[pr leren van het democratiseringspri,0, d Den Haag Minister Boersma en staatssecretaris Mertens heb ben in hun begroting benadrukt, dat een afremming van de groei der sociale voorzieningen on misbaar is om de werkgelege- heid en de collectieve voorzie ningen in de toekomst veilig te stellen. Prioriteit bij de afrem ming krijgt het wegnemen van onevenwichtigheden in de socia le voorzieningen door het instel len van één algemene loonder vingsverzekering en het corrige ren van geleidelijk gegroeide systeembouten, zoals bij het in dexeringsmechanisme. Al op 1 januari a.s. moeten en kele kostenbesparende maatre gelen ingaan: - samenvoeging van de kinder bijslag en kinderaftrek tot één nieuwe kinderbijslag - aanpassing van het percentage maximum bruto WAÓ-uitkering (80 pet) aan dat van de WWV (75 pet). - correctie van het mechanisme, waarmee sociale uitkeringen aan de lonen worden aangepast - het als niet-kostwinner aan merken van bij hun ouders in wonende kinderen voor de WW en de WAO. De sociale premiedruk zal in de komende jaren niet aanzienelijk stijgen. Dit is vooral het gevolg van de beleidsombuigingen die het kabinet voor ogen staan. In een meerjarenraming maakt mi nister Boersma een berekening, volgens welke de premiedruk van 1976 tot 1980 toeneemt van 20,6 tot 20,9 procent van het netto nationaal inkomen. Eerde re ramingen, die uitgingen van een ongewijzigd beleid, kwamen uit op een stijging van 24,8 pro cent. DEN HAAG In opdracht van minister Westerterp van Verkeer en Waterstaat moet de gemeente Den Haag samen met de Groningse universiteit een zogenaamd demonstratie project ontwikkelen op het gebied van het verkeersonder- wijs. Dit project moet beginnen op de kleuterscholen onder nadrukkelijke samenwerking met de ouders. Dit is een door minister voorgestelde maatregel omde verkeersveiligheid sterker op te voeren. Drs. Tj. Westerterp wijst er in zijn begroting—1977 voor Verkeer en Waterstaat op, dat het aantal verkeersslachtoffers weliswaar gedaald is, maar dat deze daling bij personenau to's in feite te gering is. Dit ondanks het verplicht dragen van de autogordel. Daarom blijft het zaak, aldus de bewinds man, de verkeersveiligheid met alle beschikbare middelen te bevorderen. Hij denkt daarom aan: een demonstratieproject voor het verkeersonderwijs, zoals hierboven is omschreven, een totaal nieuw actieprogram voor concrete maatregelen voor de nabije toekomst, een zogenaamd geavanceerde verkeerssignalering met ingang van 1978, te beginnen op de rijkswegen tussen Den Haag en Rotterdam, Oudenrijn—Maarn en Amsterdam—Vianen, Demonstratieprojecten te beginnen in 1977 in twee ge meenten boven 50.000 inwoners met indelingen voor verkeersruimten en verblijfsgedeelten. De minister denkt hierbij, ook voor kleinere gemeenten, aan onder meer ver keersdrempels, woonerven, het aanpassen van schoolomge- vingen, inrichting van winkelerven en dergelijke. IN OKTOBER BESLISSLNG: DEN HAAG Het kabinet zal oktober een definitieve be slissing nemen over de bouw van een niéuw academisch zie kenhuis in Leiden, aldus de be groting van Onderwijs en We tenschappen. In november zal de regering beslissen over de bouw van een nieuw academisch ziekenhuis in Utrecht Dit ziekenhuis zal mo gelijk worden geïntegreerd met dat van Sint Anthonius, het al gemene ziekenhuis in die regio. De bouw van het nieuwe acade misch ziekenhuis van Amster dam in de Bullewijker-polder gaat onvertraagd door. Dit ze- kenhuis zal 900 bedden tellen. Zoals bekend was het aanvan kelijk de bedoeling in Leiden, Amsterdam en Utrecht drie identieke academische zieken huizen te bouwen. DEN HAAG Binnenkort ko men van de zijde van het minis terie van Sociale Zaken voor stellen over een diepgaande studie betaald verlof voor werknemers, die zich willen scholen of vormen in de meest brede zin. Het gaat hierbij niet alleen om scholing in het belang van een functie maar ook om vorming voor het kunnen meedenken en meedoen in allerlei maatschap pelijke verbanden. Het parle ment krijgt dit parlementaire jaar ook een wetsontwerp, arin het minimum aantal va kantiedagen voor werknemers OOK LANGERE VAKANTIE van 18 jaar en ouder wordt verhoogd van drie maal tot vier maal het aantal overeengeko men arbeidsdagen per week. DEN HAAG Op het ministe rie van Financiën is een studie naar verschillende aspecten van een vaartuigenbelasting bijna voltooid. De resultaten van deze studie zullen binnen kort in de vorm van een nota worden gepubliceerd. Studies en onderzoeken zijn op dit departement voorts nog gaande over belastingen in de vermogenssfeer, de heffing van loon— en inkomstenbelasting van de gehuwde vrouw, de fis cale positie van de weduwnaars, knelpunten in de regeling van de fiscale oudedagsreserve, wij ziging van het heffingssysteem van de vennootschapsbelasting (voldoende op aangifte), de ta riefindeling voor de omzetbelas ting en het systeem van heffing van motorrijtuigenbelasting. Den Haag Een doelmatiger rampenbestriding en 1 ning kunnen volgens minister De Gaay Fortman niet i op de reorganisatie van het Binnenlands Bestuur.. F een wetgeving in voorbereiding, die onder meer zal i dat elke gemeente een rampenplan moet opstellen en lj den. dat de commissaris van de Koningin c.q. de centrale ov bovendien het opstellen van regionale rampenplannen voorschrijven. dat de commissaris van de Koningin toezicht houdt ilt tot stand komen van rampenplannen en deze beoordeelt dat de minister van Binnenlandse Zaken aanwijzingdfj geven met betrekking tot de inhoud van de rampenplanneiu dat elke provincie zal moeten beschikken over een „proi le rampenstafwaarin kennis en ervaring van de samenwf I de diensten is ondergebracht. v; dat deze rampenstaf een adviesorgaan is ten behoef i het bevoegd gezag. a 1 dat een zekere mate van uniformiteit bestaat ten ake van organisatievorm en taken van de rampenstaf, opdril doeltreffende samenwerking zowel onderling als met de ctfn overheid in noodsituaties is verzekerd. ld Mede in dit verband is ook de reorganisatie van de Beschffw Bevolking noodzakelijk. Zij zal ingepast moeten worden, H provincialenoodwachten om naast brandweer, politie en few lance-diensten bij rampen tekunnen optreden. Enkele onlte len van de BB blijven hier buiten. DEN HAAG Het kabinet heeft besloten tot een wettelijke rege ling, waarbij in hoofdlijnen de rechtspositie van het gehele over heidspersoneel wordt vastgelegd. Dit sluit aan op het voornemen van het kabinet om voor te stellen de bepalingen in de grondwet inza ke ambtenaren zodanig te verande ren dat de wetgever wordt opge dragen de ambtelijkerechtstoe- stand te regelen. Hierover is over leg gestart met het Centraal Geor ganiseerd Overleg, aldus Binnen landse Zaken. Minister De Gaay Fortman zal nog deze kabinetsperiode de volgende zaken in het georganiseerd overleg aan de orde stellen: - de vaststelling van de onderwer pen van het overleg die te maken hebben met fusies en reorganisa ties; - de samenstelling van de dienst commissies; - de invoering van werkoverleg en het stimuleren daarvan met aan passing van de AAW; Een voorstel inzake beperking sala rissen van topfunctionarissen is in voorbereiding. Tenslotte zal omstreeks 1 oktober een wetsontwerp tot herziening van de Algemene Pensioenwet politieke ambtsdragers de kamer bereiken. DEN HAAG Vermoedelijk nog dit jaar komt g er een gesprek op gang over de eventuele fusie of Hs welke vorm van samenwerking ook tussen de KLM, de Belgische Sabena en de Luxemburgse Luxair. Dit overleg gebeurt aan de hand van een rapport van het Amerikaans bureau Mackinsey over deze kwestie. Aldus minister Westerterp van Verkeer en Waterstaat in zijn begroting. Waarschijnlijk spelen bij de komende besprekingen ook mee de doelstellingen van de KLM over de stabilisatie van de capaciteit en de opvoering van de beladingsgraad. Over de aanleg van een tweede nationale luchtha ven blijft minister Westerterp ook in zijn begroting- 1977 zeer vaag. Hij merkt slechts op, dat een beslissing hierover „te zijnertijd alleen genomen kan worden in het groter verband van de beslissing over een struktuurschema burgerluchtvaartterreinen." Den Haag De daartoe aangestelde instan ties nemen de laatste jaren in Nederland steeds meer verdovende middelen in beslag. Was dit in 1970 nog betrekkelijk weinig, sinds 1973 is het totaal aan in beslag genomen verdovende middelen steeds groter. Opvallend daarbij is, dat in het eerste kwartaal van dit jaar, vergeleken bij dat van vorig jaar de in DEN HAAG - Mini Lubbers van Econc sche Zaken heeft in begroting een veri verhoging van de a gasprijs voor de kl f verbruikers in 1977 nog enkele jaren aangekondigd. Etai gewijs moet de aar< sprijs aldus worden n bracht op het niv sj' van de huisbrai De fasering van c~ hogingen is nog in die. beslag genomen hoeveelheid drugs en v stegen is. Aldus de gegevens in de tx o 1977 van justitie U g« Om enkele voorbeelden te noemen: v januari en 1 april werden ruim 80to opruim in beslag genomen, bijna 3201 m heroine, meer dan 550.000 gram has 26.500 gram hasj-olie en ruim 36.00 LSD (trips). Deze cijfers vergelijkend p gehele vorige jaar, dan blijkt, dat in IJ sommige soorten verdovende middele (J taal voor minder is opgespoord, dan eerste kwartaal van dit jaar. Sommige f, er bijna tegenaan, zoals hasj. Het hele jaar werden bijna 700.000 gram has. spoord. In het eerste kwartaal van al ruim 550.000 gram. Heroine het J vorige jaar bijna 60.000 gram, in hef13 kwartaal van dit jaar al ruim 30.000 gr .f De moeilijkheid bij het internationaal I*1 ren van verdovende middelen is, aldu :e ter van Agt van Justitie, de voorti verandering van de exportplaatsen en voerlijnen. Amsterdam is nog steeds h '*j naamste handelscentrum. Maar de har plaatst zich steeds meer naar elders land. J pt ta

Leidse Courant | 1976 | | pagina 14