C Utrecht doet geheimzinnig over maatregelen tegen oproerkraaiers Districtswedstrijden redmiddel voor bloedarme boksavonden Bobby Fischer bevestigt onderhandelingen [ees Akerboom heeft een trek in Oranje Puntenzege "iHuussen «BENOEMING JANBROERS VERKEERDE KEUS" RVCCW itgesteld RMAS STOPT SPONSORING WIELERPLOEG gelukspel rolhockeyers [NSDAG 21 SEPTEMBER 1976 NSD LEIDSE COURANT IECHT Zuidamerikaanse taferelen bij een gewone eredivi- jvedstrijd in Nederland vormden zondag en gisteren het onder- ia*p van gesprek. De supporters van FC Utrecht gevreesd als groep terroristen, hadden zich in Haarlem misdragen. politie moest krachtdadig optreden en stuurde de bereden rto( tie naar de tribune, waar een horde supporters van FC Utrecht to s-wat los en vast zat in elkaar sloegen. De Haarlemse politie to teerde dezelfde stelling en joeg de menigte hardhandig uiteen, aantier Cees Werkhoven van lem_ was het eens met zijn Bijeenkomst Utrecht beschuldigde op de Haarlemse politie van eskundig optreden. „Met rden de tribune opgaan is 'inzin. Ook onschuldige toe- juwers werden door deze T; 10de getroffen. Er zijn veel bf chouwers gewond geraakt", k Hut, voorzitter van Haar- tfe Utrechtse collega en zei veront waardigd: „Allemaal onzin wat Werkhoven vertelt. Het optre den van de Haarlemse politie was een knap stukje werk. Deze week stuur ik een bedankbrief naar de commissaris van politie. Ik vind het bijzonder jammer, dat dergelijke tonelen in Neder- Het bestuur van FC Utrecht heeft zich gisteravond in een spoedvergadering beraden over de te nemen maatregelen. Ut recht-manager Peter Zeijlma- ker zei na afloop van deze bij eenkomst. „In het bestuur zijn maatregelen besproken, maar wij hebben besloten niets in de publiciteit te brengen. FC Ut recht staat openheid voor maar we zijn door de houding van deze onwillige supporters in een dwangpositie gemanoeu- „FC Utrecht zal proberen de rust in de Galgewaard te hand haven. Door speciale servicever lening willen wij een fijne sfeer scheppen. Elke publicatie naar buiten kan deze rust verstoren. Het bestuur van FC Utrecht vormt één blok en wil daarom niets van de te nemen maatrege len aan de openbaarheid prijs geven", aldus manager Zeijlma- ker. Mr. Kernkamp, oud-voorzitter van FC Utrecht en bestuurslid van de KNVB, heeft geen pas klare oplossing voor het pro bleem van zijn supporters. „Leeds United en FC Liverpool geven aan de vaste supporters legitimatiekaarten uit en alleen mensen die in het bezit zijn van zo'n kaart, kunnen een toe gangsbewijs kopen. Deze maat regel werkt preventief, want je past al een zekere voorselectie toe. Misschien moet FC Utrecht ook wel overgaan op deze me thode, maar of het een haalbare zaak is betwijfel ik". Voorbereid Zondag over een week strijkt de Utrechtse supportershorde neer in het Zuiderpark. De poli- tie-autoriteiten van Den Haag zijn op de komst van het los bandige legioen voorbereid. „In Den Haag", zegt politievoor- lichter Kasemier, „zijn we op het gebied van politiebegelei ding het een en ander gewend. Natuurlijk nemen we voorzorgs maatregelen. In elk geval zullen we geen overdreven toestanden creëren. Wij hebben hier vaker Utrechtse supporters gehad en toen hebben zich nooit proble men voorgedaan. We gaan er van uit dat die moeilijkheden ook nu zullen uitblijven. HARRY BRINK Ook oud voorzitter van FC Utrecht mr. Kernkamp zag niet zo een-twee-drie een oplossing. JUTPHAAS Tijdens bokswedstrijden in Jutphaas heeft Adri Huussen gisteren ook zijn achtste partij als prof in een overwinning omgezet. In een uitstekend gevecht won de Utrechtse middengewicht duidelijk op punten van de in West-Duitsland wonende Spanjaard Francesco Panos. DORDRECHT Het district Zuid Holland van de Nederlandse Boksbond organiseerde gisteravond bij gastheer „Bouwlust" in Dordrecht gebouw Ameri- cain de eerste internationale wedstrijd van dit seizoen. Een versterkt Zuidhollands team kwam uit tegen de Londense club Rep ton Amateur Boxing Club. De uitslag 5—5 is niet eens het belangrijkst, hoewel dat van de districtsploeg een uitnemende prestatie is. ,Er was uitstekend georganiseerd, er werd op tijd begonnen en op een zeer redelijke tijd geëindigd maar bovendien lijken die districtswedstrijden het redmid del om de bloedarme boksavonden te injecteren. Tot nu toe werden slechts teleurstellende avonden gegeven: weinig kwaliteit, veel te lange duur. Gister avond werd het publiek vergast op veelal kwalitatief uitstekend boksen., dat na de pauze van minder kaliber was. Repton bracht toen o.m. een zwaargewicht in de ring die van boksen in het geheel geen kaas had gegeten. Dat was David Horn, die tegen de over het paard getilde John Doornbos uitkwam, die destijds nog aan spraken wilde maken op uitzending-naar Montreal. Het werd de slechtste partij van de avond en Doornbos bewees, ondanks zijn winst maar dat is nauwelijks een verdienste, eens te meer dat hij voor het „grotere werk" ten enemale ongeschikt is. In plaats van afstand te nemen, liet hij zich het warrelige lijf-aan-lijf van de Brit opdringen. Toen Doornbos had gewonnen, was de stand gelijk: 55, waarmee afdoend revanche was genomen voor de nederlaag van 7—2 die in mei een Zuidhollands team in Londen leed. Sensatie Er waren enige uitblinkende partijen, en een sensatio nele, de Dordtse middengewicht Adrie Magielse'tegen Bill Bailey, kampioen van Trinidad. In de eerste ronde moest Bailey acht tellen nemen op een rechts-linkse combinatie. De Brit legde in de tweede ronde veel meer agressie in zijn boksen maar moest toch tegen het eind een enorme serie verwerken van de weinig stijlvol boksende maar gevaarlijke en keihard stotende Dord- tenaar die onmiddellijk na het begin van de derde ronde werd getroffen door een rechtse, wat acht tellen rust betekende. Er volgde een felle strijd waarin beiden risico namen. Bailey het meest want op een geweldige linkse moest hij weer acht tellen rusten waarna de scheidsrechter intervenieerde ten gunste van Magielse. Bouwlust was niet steeds succesvol met zijn inbreng in het team. Lichtgewicht Dolf Krijgsman, te eenzijdig en te ongecontroleerd boksend, was verre de mindere van Moss O'Brien. Zwaarwelter Nico de Rooy kreeg een pak slaag van de Engelse juniorkampioen Trevor Andrews. Toen zijn linkeroog in de derde ronde dicht kwam te zitten, werd ook deze partij door de scheids rechter gestaakt Junior-lichtgewicht Tira Bachau kreeg te weinig met zijn nederlaag van 30 tegen Dabs Edun die onophoudelijk aanviel maar weinig zuiver stootte. Zo bleef de winst voor Bouwlust beperkt tot Magielse. Interventie Wim de Haan (Schiedam) leverde twee boksers, van wie half zwaargewicht Wim Radings in de eerste ronde op een rechtse hoek van John Andrews acht tellen moest rusten en pal daarop nogmaals. In de eerste ronde reeds intervenieerde de scheidsrechter. Een uit stekende partij bokste evenwel zwaarwelter Rob Cza- bania, die fysiek sterker was dan Tony Godfrey maar ook uit de verdediging kan stoten en goed overneemt Een felle serie dwong Godfrey in de tweede ronde tot acht tellen rust. Hij stond bij de achtste tel niet in de bokshouding, dus was in feite k.o. De Engelse scheidsrechter maakte er interventie van. Tonny van Eek (Bisschop, Amsterdam) was een van de „gasten". Hij kwam in het lichtwelter gewicht uit tegen Graham Moughton, die in 1972 uitkwam op de Spelen van München en in 1974 evenals Van Eek, op het wereldtoernooi in Cuba. De snel, zuiver en hard stotende Londenaar bezorgde Van Eek een moeilijke eerste ronde. Elk gaatje in de defensie van de Amsterdammer werd gebruikt voor een treffer. Daarna verhoogde Van Eek het tempo en in de derde ronde kwam hij door met enige rechtse opstoten maar toen was het al te laat Zijn puntenne- derlaag was niet twijfelachtig. De k.o. van lichtwelter Hans van Vleuten (Doorenbosch, Den Bosch) wachtte zijn kans af tegen Bailey evenals alle kleurlingen die Repton in de ring bracht, een opgewonden boksertje. In de derde ronde plaatste Van Vleuten een rechtse counter pal op de kin van Bailey die volledig k.o. ging. Dat middengewicht Kobus Schmidt (Doorenbosch) op dezelfde rustige wijze Amos George versloeg, was nauwelijks meer een verrassing. Ook hier een te gretige bokser tegen de „defensief' optredende Schmidt die van zijn langere reach goed gebruik maakte en overtui gend op punten won. HERMAN VAN BERGEM den BOSCH Kees Akerboom voelt er ig meer voor om in het Nederlands 7etballteam uit te komen nadat Bill idan als bondscoach is vervangen door Janbroers. De voor het Bossche Sperry ington spelende Akerboom, die alge- wordt beschouwd als de beste Neder- e basketballer, is nogal teleurgesteld het wegzenden van zijn tegenwoordige coach na de voortreffelijke prestaties leze de afgelopen twee jaar met Oranje t geleverd. Met zijn ongedwongen aan- en zijn grote mate van vrijheid voor pelers bracht Sheridan zijn ploeg naar op van Europa en het olympisch kwali- ietoernooi van Hamilton; een verrich- waarvoor Akerboom de grootste be- dering heeft. respect had het bondsbestuur ook wel, ir de officials hebben andere argumen- [ehanteerd om hun keuze te rechtvaardi- „Ze hebben gezegd", aldus Kees Aker- n, „dat het de voorkeur verdiende dat bondscoach niet tevens als clubcoach leerde. Daar kan ik enigszins inkomen, lat dat inderdaad niet de ideale situatie laar er hebben volgens mij andere facto- een rol gespeeld. Ik heb de stellige uk dat het dreigement van Kinsbergen zijn spelers niet meer aan Sheridan ter 'hikking te stellen, een grote invloed ft gehad. De'Bond heeft ook financiële ;nen genoemt om een andere coach aan tellen, maar Sheridan deed het vrijwel niets. Maar afgezien daarvan vind ik het een trieste zaak dat een coach op straat wordt gezet die zulke goede dingen heeft gedaan. Juist nu hij na twee seizoenen met goede Nederlanse Amerikanen zou kunnen doorborduren op de ingeslagen weg, wordt het werk hem bij de handen afgebroken. Twee jaar heeft Sheridan gewerkt met niet zulke beste spelers en daar toch goede resul taten mee geboekt. Nu waren'de omstandig heden veel gunstiger en nu mag iemand Besluit anders het doen". Kees Akerboom trekt zich zolang de competitie speelt terug uit het Nederlands team. vind persoonlijk Sheridan ook een veel bete re coach dan Janbroers, al is het alleen al omdat hij een Amerikaan is. Die weten veel meer van basketball dan een Nederlander. Ook veel kleine dingen beheersen ze veel beter. Natuurlijk heeft Janbroers veel ken nis van basketball, maar zijn benadering is totaal verschillend". Ervaring Kees Akerboom, vaak de grote drijfveer in het Nederlandse basketballteam, beeft er varing opgedaan met de nieuw benoemde bondscoach Janbroers in een periode dat hij in Haarlem en Den Bosch onder hem speelde. Op grond van die ervaring komt hij tot het oordeel dat Janbroers niet de juiste man is voor de coaching van het nationale team na de twee seizoenen onder Sheridan. „Ik wil vooropstellen dat ik niets tegen Janbroers persoonlijk heb", zegt Kees Akerboom, „de man kan er ook niets aan doen dat hij is benoemd. Maar ik ben bang dat de Bond een verkeerde keus heeft gedaan. Janbroers is een keiharde coach die puur zakelijk denkt zonder aanziens der persoons. Sheri dan was een menselijk type dat zijn spelers zo individueel mogelijk benaderde, maar daar is bij Janbroers geen sprake van. Ik „Ik heb in ieder geval", vervolgt Kees Akerboom, „voor mezelf besloten me niet voor het Nederlands team beschikbaar te stellen tijdens de competitie. Als de ploeg bij- voorbeeld tijdens de kerst dagen ergens een toernooi speelt zal ik er niet bij zijn. Jn hoeverre ik me voor andere evenementen buiten de competitie beschik baar stel, zal afhangen van inwilliging van enige persoonlijke eisen. Ze willen een pro fessionele aanpak, maar dan zullen ze daar van zelf ook eerst eens blijk moeten geven. Zolang er niet eens voor goede kleding voor het Nederlands team is gezorgd, heb ik er weinig trek in. Bovendien spelen bij mij privé zaken een rol. Ik heb nu vijf jaar in het Nederlands team gespeeld, waardoor je zowel voor als na de competiie maanden met basketball bezig bent. Op een gegeven mo ment gaat ook je gezin meespelen. Nee, ik ben er nog niet helemaal uit wat ik ga doen. Mijn club stelt in ieder geval ook bepaalde eisen". FRANK WERKMAN MANILLA Oüd-wereld- kampioen Bobby Fischer, heeft ontkend dat een even tuele wedstrijd met de huidi ge wereldkampioen Anatoli Karpov om vijf miljoen dollar (ongeveer dertien miljoen gul den) zou gaan. Wel bevestigde Fischer dat hij met Karpov onderhandelde over een tweekamp. Hij hoopt binnen kort definitief uitsluitsel te kunnen geven. Florencio Campomanes, de Philippijnse vice-president van de FIDE, bestempelde de di verse berichten over de hoogte van het eventuele prijzenbe- drag van de tweekamp als spe culaties. Geïnformeerde bron nen hadden eerder gezegd dat Karpov 65 procent van het prijzengeld zou incasseren. Karpov werd in 1975 tot we reldkampioen uitgeroepen, toen Fischer weigerde tegen hem te spelen. De excentrieke Amerikaan betwistte de door de Fide vastgestelde voor waarden voor de tweekamp. In een toekomstige ontmoeting tussen Karpov en Fischer zou de wereldtitel niet op het spel staan. De plaats van handeling is nog niet bekend. De Russische verblijf oud-we- Bobby Fischer ...onderhandelen... reldkampioen schaken Boris Spasski verblijft in Parijs. Hij woont met zijn Franse vrouw Marina bij zijn schoonouders De Russische autoriteiten heb ben de schaakgrootmeester verboden tijdens zijn verblijf in Frankrijk schaakactivitei ten te ontplooien. „Ik geloof", vertelde Spasski, „dat het in het belang van zowel het comi té voor sport in Rusland als van de staat zou zijn, indien ik als Russisch staatsburger tijdens mijn verblijf in Fran krijk de sportieve belangen van mijn land zou kunnen ver dedigen en aan internationale toernooien zou kunnen deelne men. Ik probeer sinds het be gin van 1976 al een dergelijke toestemming te "krijgen". ui (Van onze sportredactie) DEN HAAG De door de KNVB vastgestelde inhaalwed strijd CW—RVC, die morgen avond in Rijsw;jk gespeeld zou worden, is door dezelfde KNVB gezien een protest van CW weer van het programma ver wijderd. Het duel is nu vastge steld op 27 oktober. NICO BUNNIK WINT j BU SPARTA j (Van onze sportredactie) DEN HAAG In het Zuider- park hielden de wielrenners j van Sparta weer wedstrijden, I waarbij ook de „veteraan" Ger- rit van Noord weer van de par- I tij was. Met succes. In de eind sprint met de veel jongere Nico Bunnik verloor Van Noord met slechts gering verschil. Derde Werd Hans van Rossem. De wedstrijd voor nieuwelingen i werd gewonnen door R. Lange- I veld, terwijl M Hartman als I tweede over de streep ging. 'THOVEN Het computer- rijf Ormas bv te Bilthoven 't gisteren besloten aan het Ie van het wielerseizoen de nsoring van de wielerploeg stoppen. Dit betekent dat renners Harm Otten- Albert Huize bosch, Ben Janbroers, Jos Schipper, Ri chard Bukacki, Cor Schuurman, Jan Bakker en Wil de Vlam op straat komen te staan. Ormas-directeur G. W. de Moor motiveerde het besluit om de Ormas-Sharp-ploeg op te heffen met drie redenen: 1. De kosten voor een kleine ploeg zijn, in dien men de renners en begelei ders sociale zekerheid wil ge ven, naar verhouding te groot. 2. Het is voor een kleine ploeg bijzonder moeilijk, zoniet onmo gelijk, zich te handhaven tussen de grotere ploegen, ondanks de goede inzet en wil van de ren ners. 3. Het is niet mogelijk binnen Ormas-verband, gezien het loka le karakter, uitbreding aan de ploeg te geven. (Van onze sportredactie) DEN HAAG Tips voor de drie rennen en zeven draverijen die woensdagmiddag op de Wassenaarse renbaan Duindigt worden gehouden. Eerst start om half drie. DANCINGPRIJS: Laristo, Al- lentown en Mactwain. DANCINGPRUS: (tweede afde ling): Blacky, Kracinska en Go ne Spare. DANCINGPRIJS: (derde afde- TIPS VOOR DUINDIGT ling) Gala Gift, Hera en Pfalz- gunst. NUBAR VAN ECHTENPRUS: Nancy Hagheweyde, Nalias tar V en Ons Fenneke. MONTY BUITENZORGPRUS: Ottilia S, Otavi en Ospar Baker. JOFFERPRLJS:Petite Monique, Paarl D en Petra Fortuna. JONKERPRUS: Paloro du Bois, Peter Snell en Peijn. OLAFSKI ITENSKAPRUS: Nanika H, Miss Holland en New Yelly. ORANGE BOWLPRUS: Keen Speed, Iron en Konkorde. LADYPRIJS: Ostara Hanover, Nicander Boy en Nappie. Causerie van Ben Peeters (Van onze sportredactie) DEN HAAG Tijdens de we kelijkse clubavond van de Haagsche scheidsrechters Ver eniging zal Ben Peeters donder dag vertellen over zijn ervarin gen tussen trainers en scheids rechter. Aanvang van de avond is om 20.00 uur, plaats van han deling het restaurant van FC Den Haag. OVIEDO - Het Nederlands rol- hockeyteam heeft zijn voorlaat ste wedstrijd in het toernooi om het wereldkampioenschap in de Spaanse stad OVIEDO met 4-4 gelijkgespeeld tegen Italië.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 11