REHABILITATIE FC DEN HAAG 'eyenoord weet dat de techniek er nog is Ajax nog geen vertrouwen ILENHA VAN NEC: AANVALLEN OF COUNTEREN ichoenmaker icoort weemaal VANDAG 20 SEPTEMBER 1976 lenk van Leeuwen torent hoog uit boven Rob Monnee, wat het tweede doelpunt iplevert. AMSTERDAM Opnieuw werd de zwakke plek van Ajax anno 1976 onbarm hartig blootgelegd in het duel met Eindhoven. Na de voorsprong van 30 door Geels (2) en een juweel van Arnesen, trok Ajax zich zonder enige reden terug in de defen sie. De aanvallende verdediger Huls- hoff werd naar achteren gediri geerd. Op nogal theatrale wijze maakte hij zijn trainer bekend dat hem zulks niet zinde. Het typeert ook nog eens de sfeer die momenteel bij Ajax heerst: geen vertrouwen in zichzelf en nog steeds zoekend naar ver trouwen in de oefenmeester. Een kans om het publiek weer in groter aantal naar De Meer te halen, is niet aangegrepen. Het simpel spelende Eindhoven had voor het nog steeds kwaliteits- sterke Ajax geen enkel probleem mogen opleveren. Ajax had zelfs niet ontevreden mogen zijn als het wederom op eigen veld, na het échec tegen Sparta, een ne derlaag had moeten incasseren. kwam het er niet uit. Hoe weinig geloof in zichzelf de spelers momenteel bezitten kwam het duidelijkst tot uiting toen Geels in eerste instantie een strafschop (in de 25ste minuut) tegen Adjanski aanschoot. Hij kon zich echter herstellen en de terugspringende bal alsnog in het doel schieten: 10. Zelfs Geels ging gebukt onder de ma laise. Ajax mocht zich gelukkig prijzen met Krol in de achterhoede, waardoor Eindhoven niet verder kwam dan twee treffers. Een van Strik uit een strafschop tegen Schoenaker („maar het was geen hands, de bal kwam tegen mijn gezicht, de vullingen vielen uit twee tanden") en vlak voor het einde toen Krol even mistastte en Goedhart raak schoot. Scoreverloop: 25. Geels 1—0. 34. Geels 2—0. 63. Arnesen 3—0. Strik 3—1 (straf schop). 88. Goedhart 32. Scheids rechter: Draaisma. Toeschouwers: 5000. A|ax: Schrijvers; Van Oord, Hulshoff, Krol. Gluic (Ling), Dusbaba, Schoena ker (Lerby), Notten; Arnesen. Geels. Erkens. Eindhoven: Adjanski; Schalks, Bloe- mers, Savic, Blijderveen (Bruinen); Strik. Warnaar, Soers; Goedhart, Kree kels (Posthuma), Jacobs. Tweemaal haalde Lex Schoenmaker doeltreffend uit. Het betekende ook deze gelijkmaker Schoenmaker zwakte zijn aandeel in de triomf onnodig af. De twee maanden als gevolg van een voet-, blessure buitenspel gestaan heb bende Hagenaar was veel tevrede- ner over de teruggekeerde vorm. „Ik stond nu tenminste op de plaats die me lag". Dat heeft FC Den Haag baat gebracht. De brigade van Malatinsky ging na de pauze onverminderd verder op jacht naar de winst. FC VW ging vele malen langs de afgrond, alvo rens Henk van Leeuwen dan toch een kwartier voor het einde het vonnis voltrok. Hoekema vond na een knappe pass van Schoenma ker het hoofd van Van Leeuwen, die Van der Weide imiteerde: 2-1. Vanaf dat moment was FC VW definitief geslagen. De Venlonaars („Er zat wat angst in de ploeg, een verschil tussen VW uit en thuis", aldus Rob Baan) kwamen nauwe lijks meer tot aanvaardbare daden, zodat het geen verbazing wekte dat Schoenmaker in de 38e minuut de zege meer reliëf gaf. Dat daar een lichte overtreding van Van Leeuwen ten opzichte van Sobc- zak aan vooraf ging vond Beuk- man niet strafbaar. „Ik adem weer wat geruster", ver klaarde Malatinsky na afloop. „Er zat meer snelheid in het spel en ook de goede pass kwam op het juiste moment. Met Schoenmaker als vierde aanvallei hebben we een risico genomen, maar het is ge lukt. Ik ben erg tevreden over de vertoonde vechtlust. Alleen het schieten zou nog wat beter moe ten. Maar dat komt ook nog wel". FRANK WERKMAN Scorevefloop: 21. Van dor Weide 0-1. 35. Schoenmaker 1-1. 76. Van Leeuwen 2-1. 85 Schoenmaker 3-1. Scheidsrechter. Beukman. Toeschou wers. 7000. FC Den Haag: Thie; De Caluwé, Mans veld. Van Vliet, Korevaar; Kila, Perazic. Schoenmaker; Hoekema. Van Leeuwen. Jol. VW: Sobczak; Vercoulen. Rettkowski. Monnee. Kramer; Van Dinther (Ver- bong). Van der Weide. Van Rosmalen (Klerk), Pala; Jovanovic, Kursinac. Haag dat voor het eerst sinds geruime tijd redelijk soepel draai de. „Het grote winstpunt van vandaag was", oordeelde Aad Kila, „dat we als één man hebben gewerkt. Na tuurlijk werden er fouten gemaakt, maar daar stond tegenover dat er soms ook erg goede dingen wer den gedaan". Zonder uitzondering De „kilometervreter" van de Haagse equipe had het gelijk aan zijn zijde. Want zonder uitzonder ing heeft de ploeg van Malatinsky tegen FC VW gestreden voor een goed resultaat. De uitzichten daarop waren aan vankelijk nogal somber, want de Venlonaars konden zich na twintig minuten verheugen in een voor sprong. De treffer van Van der Weide, die zelf Kurcinac lanceerde en vervolgens diens voorzet af werkte met een fraaie kopstoot, omdat bewaker Kila zijn opponent niet was gevolgd, vloeide voort uit de eerste echte aanval van FC WV. De ploeg van Rob Baan, die zo opvallend het seizoen was be gonnen met vorige week als hoog tepunt de zege op PSV, was voor dien in de mangel genomen door FC Den Haag. De formatie van Mansveld was agressief gestart, maar schoten van Kila en Korevaar alsmede inzetten van Mansveld en Van Leeuwen bleven zonder resul taat. Effectief FC WV verzuimde na deze onver wachte voorsprong het tot opdrin gen genoodzaakt FC Den Haag met effectief countervoetbal op de knieën te brengen. De Limbur gers kropen terug in behoudende stellingen in de hoop in ieder geval een gelijkspel te kunnen behalen. FC Den Haag ging onstuimig druk ken op de veste van doelman Ed die Sobczak, maar vooralsnog zon der succes. Dat ervoeren Schoen maker (redding met voet van Sobc zak) en Van Leeuwen (inzet gestuit op lijn door Pala) en Mansveld (kopbal in handen van Sobczak). De Haagse druk kostte Rob Mon nee, de voorstopper van FC VW, wel een vermelding in het boekje van de goed fluitende Beukman. Monnee die al geblesseerd (achil lespees) aan het duel was begon nen. legde Van Leeuwen ongeoor loofd neer, hetgeen hem naar de mening van Rob Baan een wed strijd zal kosten. „Maar dat maakte niet zo veel uit", aldus de Lim burgse oefenmeester, „want hij zou volgende week door die bles sure toch niet gespeeld hebben". Fanatiek Ondertussen was FC Den Haag fanatiek op jacht naar de gelijk maker. Die ontstond tien minuten voor de pauze. Hoekema bemach tigde de bal na een slechte uit trap van Sobczak, lanceerde Van Leeuwen op rechts uit wiens voorzet Jol de bal voor de voeten van Schoenmaker kopte, die reso luut uithaalde: 1-1. „Ach", verklaarde deze later, „zo'n doelpunt kan iedereen maken. Het belangrijkste is dat ie er in gaat." HAAG Lex Schoenmaker en trainer Anton Mala- hebben elkaar weer in de armen gesloten. De die vorige week voortijdig uit het gehaald in het duel tegen NAC, dronk gister- schouder aan schouder met zijn trainer een in het spelershome van FC Den Haag. De over de zege van 3-1 op FC VW was van gezichten af te lezen. En daar was ook alle reden ant de Haagse triomf betekende niet alleen twee punten, wat veel meer voldoening gaf was het it FC Den Haag de overwinning volkomen verdien- met somtijds zeer verdienstelijk spel in de wacht mijn gezin, omdat ik nog steeds geen behoorlijk huis had", vertelde Hoekema. „Ik heb bijvoorbeeld de afgelopen week 1500 kilometer ge reden om mijn familie te bezoeken. Dat .heeft zijn weerslag op je spel. want je bent te veel met andere dingen bezig. Maar over ruim een week verhuizen we naar een nieuw huis. zodat die moeilijkheden dan helemaal voorbij zijn". opvallende rol was daarbij door Lex Schoenma- e spelmaker, die zich na van het treffen tegen NAC verontwaardigd had uitgela- over zijn vervanging, revan- zich volledig voor zijn optreden door tweemaal te en verder een bevredigen- voor zijn rekening te nemen. het was gisteren op het laat- moment toch nog met een zevenduizend kijkers volge- Zuiderpark niet alleen Lex die zich rehabiliteer de povere verrichtingen de voorgaande competitie- De hele ploeg van trainer gaf blijk van een op- Waarbij het voor voldoening stemde dat Oeki de verguisde spits van weken, voor het eerst competitie zijn aankoop De rossige ex- eindelijk zijn waarde FC Den Haag door zich veel te bieden en met de hem ballen vaak iets te doen. „Ik heb de laatste wat problemen gehad met Kritiek Vooral op Hoekema richtte zich de voorbije periode de kritiek, maar hij heeft zich dit - naar zijn zeggen - niet of nauwelijks aan getrokken. „Ik heb geen moment in de put gezeten", verklaarde hij gisteren na afloop van het duel tegen FC WV. „Ik had het nadeel met mijn eigen problemen te moeten spelen in een ploeg die ook als totaal niet draaide. Maar ik heb er geen mo ment aan getwijfeld dat de vorm er moest komen". Hetgeen dan gisteren al ten dele bleek. Hoeke- ma was een nuttig radertje in het gehele mechanisme van FC Den JMEGEN Na het duel met het gewillige NEC mag yenoord ervan overtuigd zijn, dat de kwaliteit nog OElop aanwezig is. De tamme, initiatiefloze Nijmeegse £wpeg gaf de Rotterdammers zo veel vrijheid dat zij -hzelf rustig konden uitproberen en nagaan of ze nog ..Al kunnen voetballen. Dat kan Feyenoord. Moeiteloos Orden de combinaties gevonden, de individuele techni- w V he kwaliteiten werden ten toon gespreid maar er werd deen nog eens aangetoond waar het grote probleem aa n gaan ontstaan: doelpunten maken. Trainer Boskov yj laamde het: „ZO veel kansen en toch maar drie talpunten. Dat is te weinig". Bl zijn collega Hans Croon was fckov het volkomen eens dat :C veel te voorzichtig had ge- seld. De pittige ploeg, die in het rige seizoen tweemaal een ge- ">pel behaalde tegen Feyenoord, *s getransformeerd in een stel steloze. afwachtende spelers. Joons dilemma is echter groter an dat van Boskov. Croon wil '^invallend voetbal „zoals tegen 'V en Twente toen we met 71 A| 14—0 wonnen" zijn ploeg wil iO' "er voortborduren op het con- ipt waarmee de laatste twee sei- fen successen werden behaald: wachten en op de countef spe- n. Ze zijn er nog niet uit. ren helemaal niet. V.d. Berg, Brritsen en Meijers, die gebles- erd zijn geweest, misten condi- Jan Peters hoe jammer toch dat hij in zo'n matige ploeg moet spelen was naar de „kraker'"' geweest vanwege zijn rugklachten en speelde evenmin op volle kracht. Niettemin won hij vrijwel alle persoonlijke duels van zijn bewaker Wim Jansen. Maar Jan Peters kon de bal nooit effectief kwijt omdat zijn ploeggenoten te zwak zijn om er iets behoorlijks mee te doen. Omdat Boskov had bevolen dat Kreuz de rappe Marij- nissen in toom moest houden, wat uitstekend lukte, viel er niets meer aan te dragen vanuit NEC's tweede lijn. Blunder Wel bij Feyenoord maar daar suk kelt men met het probleem dat de eerste lijn niet voldoende van de kansen kan profiteren. De actieve Vreijsen loopt zich nogal eens klem, Nico Jansen is alleen goed als hij achter de bal aankan maar moet niet in de combinatie worden betrokken want daan/oor is hij niet balvaardig genoeg of hij veroor zaakt overtredingen. Jan van Dein- sen wilde zich op oude, vertrouw de grond wel manifesteren en was zeer actief. Nadat hij al eens op doelman Schellekens was gestuit ook al een fraaie kopbal in de handen van de doelman had zien belanden, kwam er een blunder van Schellekens aan te pas voor Feyenoords eerste doelpunt. Na een korte hoekschop op rechts zwenkte Van Deinsen met de bal naar het midden. Schelle kens deed onnodig een stap voor uit en Van Deinsen prikte de bal In de hoek: 0—1. Toen was de strijd al geheel ver zand. Feyenoord leefde zich vrolijk uit, NEC schiep nauwelijks gevaar lijke momenten. Wel pal na de rust toen Posthumus, die even los was gekomen van Rijsbergen tegen wie hij niets had in te brengen, uit een verre pass van Gerritsen de bal tegen de paal kopte. Dat zou het recept voor NEC zijn geweest; ver re, overrompelende passes. Maar de ploeg verkoos het breiwerk, waarin constant Jan Peters werd ingeschakeld, alsof een ander niet durfde. Sije Visser wel. Hij slalomde door de defensie en werd op het laatste nippertje van de bal gedrongen door Wim Jansen, die ook de verre pass gaf waarop Sije Visser zich verkeek. Hij wist niet dat Nico Jansen achter hem stond, die de bal eensklaps voor Visser wegkop- te, even sprintte en feilloos in schoof 0—2. Visser claimde nog hands maar de goed leidende Ber- revoets negeerde dat terecht. Man extra Steeds ongeorganiseerder en bangelijker ging NEC spelen. „En dan worden er ook fouten ge maakt", aldus, Croon. Zoals bl| Feyenoords derde treffer toen Vreijsen reageerde op een foutief teruggespeelde bal en prachtig scoorde: 0—3. Croon verving Meijers, die even min als Posthumus één meter meeverdedigde zodat Feyenoord altijd een man extra kon inschake len, en De Neeling door Medik en Veeken die meteen doelpuntte maar Berrevoets keurde de treffer af. NEC kreeg er toch een, inder daad krijgen. De prima spelende Harry Vos vergiste zich en dacht dat de bal zou uitrollen. Dat was niet zo. Er volgde een voorzet en Posthumus stond helemaal vrij; 1—3. Had NEC voor het eerst in deze competitie een groot aantal toe schouwers en moest Hans Croon oprecht verklaren: „Ik zou er geen tientje voor over hebben. Met dit voetbal jaag de kijkers van de tribunes". Feyenoord was er goed mee. Het kon naar hartelust experimenteren en de laatste vijf minuten showen hoe een ploeg, die de techniek beheerst, een tegenstander niet meer aan de bal moet laten ko men. Het was frustrerend voor het wel erg zwak optredende NEC. Het kan een ruggesteun zijn voor Feye noord dat met een veel hogere score zou hebben gewonnen als er een spits had gestaan die niet klakkeloos vuurt maar balvaardig genoeg is om aan te leggen. „Ja, dat is een probleem", zuchtte Bos kov. HERMAN VAN BERGEM Scoreverloop 42. Van Deinsen 0—163. Nico Jansen 0—2. 71. Vreijsen 0—3. 86. Posthumus 1—3. Scheidsrechter: Berre voets. Toeschouwers: 22.800. NEC: Schellekens, Visser, Kornelis, Gerritsen. De Neeling (Medik); Van de Berg, Peters, Marijnissen; Hoogen- doorn. Posthumus. Meijers (Veeken). Feyenoord: Treijtel; Schneider. Rijsber gen. Van Daele. Vos; De Jong. Wim Jansen. Kreuz. Vreijsen (Verheyen). Ni co Jansen. Var. Deinsen. Nico Jansen heeft Sije Visser verlinkt. Hij is eensklaps achter hem vandaan gekomen en scoort 2—0.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 9