5reuk tussen NKV KWJ Werkgevers oneens met kabinetsplan selectieve groei RHODESIE AKKOORD MET VOORSTELLEN KISSINGER Werkloosheid daalt volgend jaar IMF: recessie voorbij; inflatie komt opzetten TERN: CIA HAALDE MIG-PILOOT OVER TE VLUCHTEN Steeds meer stemmen voor Lubbers als CD A-lijsttrekker LuiiJoii LUüi NN (AP) Luite- it Viktor I. Beien- de Russische pi- die twee weken iden zijn Mig-25 een vliegveld in noorden van Ja de grond e en om politiek in de verenigde [en vroeg, is over- gehaald naar het Westen te vluchten door een Oosten rijkse ingenieur die voor de Amerikaanse Centrale Inlichtin gendienst (CIA) werkte. „Stern" uit betrouw bare westerse bron nen te hebben verno men. Volgens het blad hadden de Amerka- nen al tien dagen voor de geruchtma kende vlucht van Be- lenko de Japanse mi nister van defensie, Michita Sakata, ge waarschuwd dat de Mig-25 in Japan zou landen. Belenko landde op 6 septem ber op het vliegveld van Hakodate in het noorden van Japan, nadat hij volgens Stem een andere Mig-25, die hem ver gezelde, had afge schud. Omdat de Ameri kaanse regering de landing verwachtte, waren CÏA-agenten naar de meeste vlieg velden en lucht machtbases in Japan gestuurd, aldus Stern. Even verderop in het artikel betoogt het blad evenwel dat Belenko vóór zijn brandstof dreigde op te raken van plan was naar Alaska of „een veilige lucht- Volgens Stern werd Belenko op 31 augus tus 1974 tijdens een ruimte- en lucht vaartsymposium in de Armeense stad Tsjachkadsor door de Oostenrijkse inge nieur benaderd. Aan het symposium werd deelgenomen door 1.200 ingenieurs, technici en geleerden uit zowel Oost als West. geselecteerd als ie mand die wellicht naar het Westen zou willen vluchten om dat hij aan de ont wikkeling van de Mig-25 had meege werkt, goed engels sprak en moeilijkhe den met zijn super ieuren had. ebluste brand itgebouw nog Vdacht HIED AM (ANP) De brand eer van Schiedam heeft het andende isolatiemateriaal ssen de muren van een flat Schiedam geblust, maar het jouw is nog „verdacht", brand brak donderdag uit gens het vrijkomende giftige olmonoxide moesten 24 gezin- n worden geëvacueerd. De andweer denkt alle brand- arden te hebben geblust, iar de mogelijkheid bestaat, t er hier en daar nog wat leult. Daarom zullen de gezin- ii vermoedelijk pas eind van ie week in hun woningen mo- n terugkeren. RA claimt noord op mbassadeur UBLIN (AFP) De „provisio- Js" van het ondergrondse Ier- republikeinse leger (IRA) bben zich verantwoordelijk rklaard voor de moord op de itse ambassadeur in Dublin, rart-Biggs, op 21 juli. zeggen in een verklaring, die ior het te Dublin verschijnen- blad „Sunday independent" gepubliceerd, dat Ewart-Biggs gedood „omdat hij naar Ier- id was gestuurd om de activi- van de Britse inlichtingen- insten te coördineren". Een helikopter van de reddingsdienst in de Franse Alpen schiet 36 mensen te hulp die in drie cabines van een kabelbaan bij Grenoble waren blijven steken als gevolg van een mechanisch mankement. Er waren enige uren voor nodig om het mankement te verhelpen. leningsverschil over zelfstandigheid (Van een onzer verslaggevers) TRECHT De Katholieke Werkende Jongeren, ugdorganisatie van het Nederlands Katholiek Vak- irbond, is dit weekeinde uit het moederverbond treden en zal voortaan op eigen benen verder gaan. breuk, die volgt na een sa- ■nwerking van zo'n 30 jaar, erd afgelopen zaterdag in Ut- cht een feit toen bleek dat de 'ee partijen het niet eens kon- n worden over een nieuwe rm van onderlinge relatie, ïrttraal in het meningsverschil ond de eis van de K.W.J. om zelfstandig arbeidsvoor- lardenbeleid in de bedrijven mogen voeren. Het NKV ac teerde dat niet omdat naar mening een dergelijke op ing inhoudt dat de K.W.J. zelfstandige vakbond ope- t. De jongeren organisatie de daartegenover dat zij he- aal niet als „alternatieve bond" door het leven wil ïaar om het specifieke iigerenwerk goed te kunnen wel bewegingsvrijheid in arbeidsvoorwaarden beleid fhoeft. ik verklaring voor de harde «telling van het N.K.V. wordt kringen van de K.W.J. gewe- tn op de recente federatie-vor- ling tussen N.K.V. en N.V.V. Pot nu toe hebben we ook met strekking tot het arbeidsvoor- aardenbeleid altijd vrij ons kunnen gaan. Het is duide lijk dat het N.V.V. dat niet lan ger accepteert", aldus de rede nering hier. De breuk tussen N.K.V. en K.W.J. heeft ondermeer tot ge volg dat de jongeren het voor taan zonder de jaarlijkse twee ton subsidie van het katholiek vakverbond zullen moeten stel len. luoridering Irinkwater na leze week verboden (EN HAAG (ANP) Het fluo- ideren van drinkwater zal na leze week niet langer zijn toe staan, aldus het ministerie in Volksgezondheid en Milieu- ygiëne. 1973 was er een wetsont werp ingediend dat het mogelijk noest maken fluor aan het Irinkwater toe te voegen. Toen ja een uitvoerige discussie in de weede Kanier bleek dat er '°or dit wetsontwerp geen «eerderheid was heeft de rege- •ng het wetsontwerp ingetrok- lpn- In 1970 had de Kroon al "eslist dat fluoridering ontoe- iatbaar is als er voor diegenen «e bezwaar hadden tegen het "inken van gefluorideerd wa- er geen mogelijkheid bestond ^gefluorideerd water te krij- len. n enkele plaatsen in Nederland waaronder Delft dat een gedeel- van zijn wtter van het gefluo- Jdeerde drinkwater van Rotter dam betrekt, wordt het drink water nog gefluorideerd. Daar in moet nu een einde komen. Voormalige dictator nu monnik BANGKOK (Reuter) - De voormalige sterke man van Thailand, maarschalk Tha- nom Kittikatsjorn, is uit ballingschap in zijn land teruggekeerd om monnik te worden en zo verdiensten te verwerven voor zijn zie kelijk 91 jaar oude vader, zoals de oude boeddhisti sche traditie wil. De regering van Thailand heeft Kittikatsjorn tever geefs gevraagd weg te blij ven en studenten hebben gewaarschuwd dat zij zul len protesteren. CITROËN MEMO Vergeet de 2% BTW verhoging maar. Die neemt Citroen voorlopig voor z'n rekening. Indien u voor 1 oktober bestelt en wij niet voor die datum kunnen leveren. Den Haag (ANP) De Raad van Nederlandse Werkgeversverbon den is slecht te spreken over de nota over de selectieve (op bepaalde gebieden toegespitse) groei die het kabinet enige tijd geleden heeft uitgebracht. De Raad, waarin het Verbond van Nederlandse Ondernemingen en het Nederlands Christelijk Werk geversverbond samenwerken, vindt dat het kabinet er niet in is geslaagd een samenhangend beleidsplan voor de sociaal economi sche ontwikkeling van ons land te schetsen. De verbonden brengen welis- duele ondernemingen worden waar waardering op voor het genomen. Kritiek hebben zij uitgangspunt van de nota met evenwel op de verdere uitwerk- betrekking tot de economische ing van dit principe. Zo legt het orde. Dat uitgangspunt is dat de kabinet, aldus de verbonden, beslissingen gedecentraliseerd een veel te zwaar accerit op door de leiding van de indivi- zogenaamde gerichte maatrege len, terwijl er juist grote behoef te is aan globale voor alle on dernemingen gelijk geldende maatregelen. Ook vinden zij dat in de kabinetsnota onvoldoende aandacht wordt geschonken aan het behoud van bestaande ar beidsplaatsen. Het voornemen van het kabinet om per 1 april 1977 het fiscale instrumenta rium ter bevordering van de investeringen te vervangen door een premiesysteem, wordt door de werkgevers volstrekt van de hand gewezen. Verwachting Centraal Planbureau: DEN HAAG (ANP) Het Centraal Planbureau acht in 1977 een verbetering van de werkgelegenheid mogelijk. Voorwaar de daarvoor, zo stelt het Planbureau in zijn „macro-economi sche verkenning 1977" is dat zowel de investeringen als de exportverkopen zich volgend jaar inderdaad zo gunstig ont wikkelen als nu te verwachten is. Dat wil zeggen dat onze export in omvang moet toenemen met tien procent (bij een toeneming van de wereldhandel met acht procent) en dat investeringen in vaste activa zich met acht procent moeten herstellen. In dat geval kan een productie groei van het totale bedrijfsleven met 4,5 procent worden verwacht. Een dergelijke groei zal tot gevolg hebben dat de geregistreerde arbeidsreserve daalt van gemiddeld 230.000 in 1976 tot gemiddeld 215.000 in 1977. Ter vergelijking: in 1975 bedroeg de gemiddelde arbeidsreserve 206.000. Gezondheidszorg 9 procent van nationaal inkomen UTRECHT (ANP) - De Neder landse gezondheidszorg zal in 1976 in het totaal 19 20 mil jard, ofwel 9.2 procent van het nationaal inkomen vergen. De Nederlandse Unie van Zieken fondsen heeft dit op grond van de jaarcijfers van 1975 bere kend. In het verslag wijst de unie er nogmaals op dat de bijdrage van het rijk in de bijzondere ziektekosten onvoldoende is. Het pakket van de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten is aanzienlijk uitgebreid zonder dat de rijksbijdrage is aange past. Voorzieningen die in 1968 nog niet in het pakket voorkwa men vergden in 1975 een bedrag van ongeveer 487.6 miljoen vol gens het jaarverslag. Het totale loon waarover zieken fondspremie werd geheven is iets achtergebleven bij eerdere verwachtingen. De oorzaak hier van wordt onder andere gezocht in de totale inkomensverminde ring door de werkloosheid, de partiële leerplicht, de toename van arbeidstijdverkorting en de toename van het ziekteverzuim. Met gebogen hoofd brengen deze Chinezen een laatste groet tl|dens de uitvaartplechtigheden van de overleden partijleider Mao Tse-toeng. Ongeveer een miljoen mensen namen aan de plechtig heid deel PRETORIA (RTR/AP) Volgens de Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken, dr. Kissinger, heeft premier Ian Smith van Rhodesië gunstig gereageerd op de jongste voorstellen voor een oplossing van het Ro- desische vraagstuk. Kissinger zei gisteren, na acht uur besprekingen met Smith en drie van diens ministers in Pretoria, dat de Rhodesische leider naar Salisbury was te ruggekeerd om een gunstig verslag uit te brengen aan zijn regering en leden van zijn partij. Inmiddels hebben nationalistische verzetsstrijders de guerrilla in Rhodesië opgevoerd met het doel te trachten een meerderheidsbewind op het slagveld af te dwingen. Kissinger zei gisteravond nog, dat terwijl de Rhodesische leiders verslag uitbrachten in Salisbury, hij ophelderingen zou pogen te krijgen van de presidenten van zwart Afri ka, in het bijzonder van president Kaoenda van Zambia en van president Nyerere van Tanzania. De Amerikaanse bewindsman is vandaag in de Zambiaanse hoofdstad Loesaka aangeko men, na zijn driedaags verblijf in Zuid Afrika, dat beschouwd wordt als het hoogte punt van het eerste experiment met de pendeldiplomatie in Afrika. Waarnemers in Pretoria menen, dat de ver klaring van Kissinger een belangrijke stap is naar het oplossen van de kwestie Rhodes- Hoewel bijzonderheden ontbreken over de voorstellen die Kissinger aan Smith heeft gedaan, zullen zij ongetwijfeld gaan over punten als de overdracht van macht in Rhodesië, bescherming voor de blanken in-. De Rhodesische premier Ian Smith in gesprek dien de zwarte meerderheid de macht over- met de pers na zijn eerste onderhoud met de neemt en een fonds van 4,5 miljard gulden Amerikaanse minister van buitenlandse zaken ter compensatie van het verlies van eigen- dr. Henny Kissinger dom van blanken. (Van een onzer verslaggeefsters) DEN HAAG Binnen de ARP en de KVP gaan steeds meer stemmen op om minister R. Lubbers (KVP) lijsttrekker te maken voor het CDA bij de verkiezingen in mei volgend jaar. De CHU daarentegen, zo zei de CHU-fractievoorzitter Kruisinga zaterdag in een radioprogramma, heeft zijn voorkeur uitgesproken voor de KVP-fractievoorzitter in de Tweede Kamer Mr. F. Andriessen. Tot de ARP-voorstanders van minister Lubbers behoren voor zitter De Boer en fractieleider Aantjes. Eerder heeft de heer Kruisinga laten weten, dat het CDA de eerstgeroepene is om de minister-president te leveren voor het volgend kabinet, wan neer het CDA als grootste partij uit de bus komt. „Ik acht het niet uitgesloten dat dat de heer Andriessen zou moeten zijn". Komen CDA en PvdA even groot uit de verkiezingen, aldus de heer Kruisinga zaterdag, dan is het een kwestie van onder handelen welke partij de pre mier zal leveren. Uit een enquête van het bureau Lagendijk, in opdracht van de AVRO, blijkt dat de voorkeur van het Nederlandse kiezerspu bliek voor de progressieve par tijen iets is gedaald. Winst zou den sinds een vorige peiling, de CDA-partijen boeken. Dit zou vooral te danken zijn aan een grotere voorkeur voor de KVP. HILVERSUM (ANP) „De twee artsen van Voorkomen Is Beter hebben zich na de uitstoot van het giftige arseen eind juli in Tiel schuldig gemaakt aan een ziekmakende agitatie onder de bevolking." Dit zei staatssecreta ris Hendriks van Volksgezondheid za terdagavond in KRO's Brandpunt. Hij verwijt hen het trekken van onjuiste conclusies „al kan hiervoor misschien de oorzaak in hun onervarenheid ge zocht worden". Hij vindt het onjuist van de twee artsen dat zij op eigen houtje, zon der overleg of afspra ken met de Tielse artsen, de omwonen den van de fabriek Ziekmakende agitatie van VIB-artsen De staatssecretaris verklaarde dat nog geen uur nadat hij van de arseenuitstoot had gehoord, het hele apparaat van Volks gezondheid op volle toeren draaide. Deze week zal er een ge sprek plaats hebben tussen Volksgezond heid en de raadslie den van de VIB over de door de vereni ging gemaakte kos ten. „Dit betekent niet dat wij bereid zijn die kosten te ver goeden. Wij willen wel van hen eens ho ren waarom zij vin den dat wij die kos ten zouden moeten betalen", aldus de heer Hendriks. Glinsterend in het zonlicht ligt hier de aluminium beschermkap van een van de instrumenten van de Viking 2 die zijn „oog" gericht houdt op de verre horizon van Mars. Rechts beneden ziet men een gedeelte van de Viking 2 Arm Viking-2 werkt weer PASADENA De arm van het heeft monsters van de Marsbo- Uit een foto is geblpken dat de op de planeet Mars staande dem geplaatst in het laborato- graafarm in een normale stand ruimtevaartuig Viking-2 die in rium waarin deze monsters gea- boven de trechter staat die naar het begin van de week geblok- nalyseerd worden het laboratorium leidt, keerd raakte, doet het weer en Washington (UPI) Dank zij hernieuwde akti- viteit in de Verenigde Staten en enkele andere grote insustrielanden, heeft de wereldecono mie haar zwaarste recessie sedert de crisisja ren van 1930 thans overwonnen, maar achter de horizon doemt het gevaar op van een nieuwe inflatieronde Het bovenstaande is de kern uit een van de meest optimistische rapporten die het Interna tionaal Monetair Fonds (IMF) de afgelopen jaren heeft gepubliceerd. Een van de belangrijkste factoren van dit herstel, aldus het rapport, is een teruggekeerd vertrouwen bij de consument. Dat vertrouwen blijkt uit een stijging van de consumentenbeste dingen en een aanzienlijke daling van de indivi duele spaartegoeden in de meeste belangrijke industrielanden. Het IMF waarschuwt echter dat deze economi sche expansie „voldoende plotseling komt, om algemeen bezorgdheid te wekken over het risi co van een hernieuwde golf prijsverhogingen", met andere woorden: opgepast voor inflatie! Het rapport zegt dat de produktie in de indus trielanden, met name de Verenigde Staten, West-Duitsland en Japan, „wederom met bevre digende snelheid uitdijt, terwijl de inflatie per centages behoorlijk onder het niveau lagen van die in 1974 en het eerste halfjaar van 1975", het rapport vervolgt: „Zowel de werkloosheid als de inflatie handhaafden zich echter, geme ten naar criteria uit het verleden, op een buiten gewoon hoog niveau. Het IMF-rapport constateert, dat de derde we reld, door wat economen aanduiden als een „vertragend effect", zowel later door de reces sie, als door de huidige opleving zijn beroerd. Uitzondering op die regel zijn de leden van het OPEC-oliekartel. De handelsoverschotten van deze landen bereikten in 1974 het recordbedrag van 67 miljard dollar en bedroegen in 1975, het „magerste" jaar van de recessie, altijd nog 35 miljard dollar. Geen censuur meer op buitenlandse pers in India Nieuw Delhi De Indische regering heeft alle bepalingen van de censuur jegens buiten landse correspondenten opgehe ven. Zij waren 17 maanden ge leden ingegaan tegelijk met de toen ingevoerde noodmaatrege len van premier Indira Gandhi. Minister van voorlichting Sjoe- kla maakte de opheffing bekend en zei in een toespraakje tot buitenlandse journalisten onder meer: Wij verwachten niet dat u ons alsmaar lof toezwaait en ik geloof ook niet dat uw kran ten u om die reden hierheen hebben gezonden. Maar zij heb ben dat evenmin gedaan om ons land te belasteren. Wat uw taak hier betreft die is, voor zover ik dat kan zien, eerlijk en objectief verslag te doen van de ontwik kelingen die zich hier voordoen en wel op zo'n manier dat uw lezers er belang in zullen stellen.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 7