Wesüand 19 NU presenteert zich net als destijds Westland 19 TOEN GROENTE, FRUIT, BLOEMEN EN BOLLEN IN VIJFTIG JAAR VEEL, MAAR EEN DING NIET VERANDERD: VREEMD VEILINGVERLOOP BIJ CCWS PLANTGOED TULPEN: SCHAARS EN DUUR VEEL GROENTEN WEER DUURDER t .tOiNA D minder dan tweehonderd nieu we leden nam in juli van dat jaar een regeval waar van MAANDAG 20 SEPTEMBER 197 F Het is wel een beetje vreemd veilingverloop aan de CCWS in de laatste weken. Het totale beeld verschilt afgelopen week niet zoveel van voorgaande week en eigenlijk evenmin van die in het vorig jaar, toen het in de bloemenhandel in het algemeen niet zo best ging. Toch zijn er nu produkten met gunsti ge tot zeer gunstige prijsuitschieters, hoewel dat ook soms in negatieve zin moet worden gezegd. De fresia bijvoorbeeld, die vorige week gemiddeld 1,45 noteerde kwam nu tot 3,36. In dezelfde week van het vorig jaar was dat 1,71. Waarbij meteen zij aangete kend, dat de aanvoer toen bijna 200.000 bosjes bedroeg en afgelopen week nog geen 50.000. Vandaar! En vorige week nog geen 60.000. Iets dergelijks ziet men bij de irissen. Aan voer 15.550, gemiddelde prijs 4,24, vorige week bijna 60.000 tegen gemiddeld 2,64 en vorig jaar aanvoer 45.434 tegen nog geen gulden. Ook de trosanjers houden zich goed. Bij aanvoer van ruim 400.000 bos gemiddel de prijs 3,69, vorige week 340.866 voor ge middeld 3,10. Vorig jaar 101.196 voor gemid deld 2,33. Maar de troschrysanten doen het vergeleken bij dezelfde week van het vorig jaar minder goed, toen een gemiddelde prijs van 2,14, nu 1,44 vrijwel gelijk aan vorige week. En de aanvoeren verschillen niet zo bar veel. De aanvoer van de jaarrondtrossoorten neemt enorm toe, afgelopen week zelfs tegen het miljoen bossen, het dubbele van het vorig jaar. Wat nu de totaje omzetten betreft, afgelopen week bedroeg deze 6.633.008,01 bijna ge lijk aan voorgaande Week en eveneens aan die in het vorig jaar. Wel was de totale aanvoer afgelopen week minder dan beide genoemde weken, vooral wat de snijbloemen betreft. Die aanvoer bedroeg 10.235.770 bos of stuks voor 6.132.155,34 tegen 11.121.206 bos of stuks voor 6.063.807,18 in voorgaande week met meer aanvoer doch lager op brengst in dezelfde week vorig jaar. Een forse stijging in buitenlandse bloemen valt Het kan verkeren Wijlen de heer Brero wist dat al en de bloembollenmakelaars kunnen er óók over meepraten. Ze hebben jaren gekend dat ze met het aanbod moesten leuren als waren ze handelaren—in—ongere gelde—goederen. Jaren waarin de expor teurs een hoofse minachting aan de dag legden voor offertes die slechts 0,50 per 100 boven de innameprijzen lagen. Ze von den de innameprijs sec toen ook al hoog genoegHet aanbod was immers vele ma len groter dan de vraag dus waarom zouden ze meer geven? Vele kwekers waren door financiële nood gedwongen om de pijp aan Maarten te geven en anderen besloten om hun bollen in het vervolg zelf maar te gaan broeien. Het kassen-areaal in de bollen streek breidde zich snel uit. Dat resulteerde weer in noodkreten van milieulieden die niet gehinderd werden door enige deskundigheid op dit terrein en in hun koortsige visioenen al een tweede glazen stad tussen Leiden en Haarlem zagen verrij zen. Zo is het tenslotte ook niet gegaan, al is de binnenlandse broeierij op vele bollen- bedrijven in Zuid—Holland een niet te ver smaden bron van inkomsten geworden. De bloembollenmakelaars zaten er maar mee. Hun beroep was zo lanzamerhand het ondankbaarste hondebaantje op het Weste lijk halfrond geworden. Daar kwam in 1975 op radicale wijze verandering in. Een róke misoogst draaide de zaken plotseling om: het werd een markt met veel vraag en (te) weinig aanbod, de heel matige oogst en de goede verkopen in het buitenland die de gang van zaken in 1976 sterk beinvloedden, dreven de prijzen nog verder omhoog. De heren Commissionairs en makelaars zijn de periode van het moeten leuren dan ook allang vergeten. Ze worden nu van twee kanten onder het werk bedolven. Aan de ene kant de grote vraag van de zijde der expor teurs, die ook de laatste partijen dikke bollen voor allervriendelijkste prijzen ko men „weglikken", zoals dat mateloos elegant heet en aan de andere kant een grote vraag van de kwekers die er met de huidige opbrengsten ook weer volop zin in hebben. Ze zijn bereid hoge prijzen te betalen. Ze verkopen nu miljoenen negens en tiener tr de broeiers die de dikke bollen wat i lc stevig aan de prijs vinden, en kopen pl goed terug, waarvan de prijs al naar gel W de cultivar varieert van 4,— tot 6.-! a' kilo. En dan moet men geen kilo's w2 hebben van bijv. dubbele gele Monte Ca: w want dan kan men pas over het schrijn a van een koopbriefje gaan praten als n bereid is 7.50 per kilo op tafel te leg# 's Van Apeldoorn en andere Darwinhybride Pst waarvan het plantgoed—aanbod wat ruin1 k ligt, schommelt de prijs rond 3.50 per kil!En Voor volgende jaar worden al volop zah jjn, gedaan en opnieuw op een hoog prijsnive» »ol Twaalven van Monte Carlo gaan vlot w etr voor 17,50 per 100, Rosario ligt nog ƒ0 'aa per 100 hogerterwijl ook de Starren gra Wf in de markt liggen en 18.— noteren. 1 rode Charles, die twee jaar geleden zo di in de goot lag dat deze tulp er wel no meer zou uitkomen, wordt nu grif verha T deld voor 13.— voor de twaalven en 11 voor de elven, terwijl we op de Hillegon bloembollenbeurs Christmas Marrel hebb I zien verkopen voor 15 gulden. IJ 69,4 millimeter tegen 51,4 milli meter in 1925. Proeven Ook de Bond Westland een vereniging van Westlandse vei lingen in die tijd deed her haaldelijk van zich spreken. Men nam proeven met het koelen van 100 kilo marktrijpe tomaten en zevenendertig en een halve kilo druiven in het koelhuis „Vianda" in Hoek van Holland. „Op 4 augustus werden de produkten nog on derzocht, ze bleken nog in uit stekende staat te verkeren", zo meldt een dagblad. Ook wordt in de kranten melding ge maakt van een tentoonstelling van Franse tafeldruiven in Keulen. Daar is men van de Bond Westland uit gaan kijken hoe de concurrenten voor de dag komen. Men besloot vaak tot het maken van studiereizen naar het buitenland. Verder vergaderde de Bond Westland regelmatig over het probleem van het uitschot van de toma ten. De bekende J. Barendse uit Poeldijk speelde daarin ook een belangrijke rol. Het lag in de bedoeling het uit schot te laten verwerken tot puree. In hetzelfde jaar werd de vei ling Honselersdijk aanbesteed en die van Naaldwijk in ge bruik genomen. „Van welk een omvang de produktie in het Westland wel is blijkt wel uit het feit, dat dit jaar 2340 spoorwagons naar Delft zijn vervoerd". En als was er van botulisme nog geen sprake toch lazen we ook het bericht „de laatste dagen worden in de veüinghavens veel vissen aangetroffen, die met hun bek boven het water naar lucht happen. Oorzaak is waar schijnlijk het feit, dat er zoveel rottende koolbladeren in het water worden aangetroffen". In de zomer liepen, in tegen stelling tot nu, de prijzen van groenten en fruit terug, dit als gevolg van de grote aanvoer. Alleen de tomaten en de me loenen konden zich behoorlijk in prijs handhaven. Het was in die tijd wel de gewoonte om in allerlei berich ten melding te maken van za ken, die de lezers nu niet meer zo zouden interesseren, zoals: „P. C. Jansen uit Honselers dijk voerde bij de veiling een li nieuwe blauwe druivensoort aan Emile Royal". „Nadat een troepje jongens uit V Honselersdijk een rijksdaalder bijeengebracht had voor bra- )gi vourstukje sprong een hunner van een brug over de Dijksloot M in het water en zwom langs de (s drukken Dijkstraat tot aan het rai] uiteinde der vaart. De onder- L neming genoot veel bekijks". „De meloensoort Carbonkel is Ein ongehoord duur. In Waterir.- vei ,gen werd er een aangevoerd noi voor 5,10 gulden per stuk, een 1^ prijs die in deze streek nog ia nimmer op een veiling werd [\v besteed". roe „De laatste tijd worden er op n& de Maasdijk telkens spijkers in, aangetroffen, waardoor er ;er veel lekke banden ontstaan. ieS De bus uit Maassluis had deze aa week acht lekke banden". die Ook maakte de krant melding iri van het aflopen van het drui- ter venkrenten. „Dat was dit jaar onj een reusachtigen arbeid, die gen duizenden handen met leninge In vlugge vingers opvordert, ver- gemakkelijkt door de ruimen te i stand der korrels, wat een rid voorbode is of liever kan zijn dai van een goed gevormde tros", De lading fruit is geveild: de schuit verlaat het veilinggebouw weer om plaats te maken voor een volgende De eerste steenlegging van de 's-Gravenzandse veiling in 1926 Vooral de laatste paar weken is de tomaten prijs sterk opgelopen. Als belangrijkste oor zaken vallen aan te voeren. De tijdelijke afname van de binnenlandse aanvoer, de afname van natuurtomaten in West-Duitsland, de geringe concurrentie van Italië en het uitblijven van concurrentie van Roemeense tomaten op de West-Duitse markt. De prijs kon hierdoor vorige week oplopen tot 10,30 per 6 kg. voor de A-to maten. Als het aanhoudend koel weer blijft zal de produktie van de herfstteelt geleide lijk toenemen en kunnen topaanvoeren uit blijven. Dit zal zonder meer een gunstig effect hebben op de komende prijsontwikke lingen. Aan een toename van het aanbod valt niet te ontkomen, vandaar dat er toch wel rekening gehouden moet worden met wat lagere prijzen. Komkommers De handel in komkommers blijft uitzonder lijk levendig, de aanvoeren liggen thans gelijk met die van vorig jaar. Toch is de aanvoer van weinig invloed op de prijzen geweest, de sortering 51/61 noteerde een prijs van 69 cent per stuk en lag hiermee 40 cent boven de prijs van vorig jaar. Op de West-Duitse markt was de concurrentie van geringe omvang. De Franse vraag onderging een opleving. Op de Engelse markt kregen de Hollandse kom kommers geen voet aan de grond omdat het binnenlandse aanbod groot is en daardoor de concurrentiepositie slechts klein is. De export naar Zweden nam weer wat toe. Buiten de genoemde landen is er van de overige landen een behoorlijke vraag van bijna 800 ton tegen vorig jaar 80 ton. Naar verwacht zullen de aanvoeren van de herfst teelt spoedig verder toenemen en valt er binnenkort niet aan een prijsdaling te ontko men. Dit neemt niet weg dat er op veel bedrijven al zo'n 7 a 10 stamkomkommers gesneden zijn tegen goede prijzen, zodat de spanning over het totale resultaat niet meer zo groot is. Paprika Er is een toenemende export van paprika's, dit is tendele in de prijzen tot uitdrukking gekomen. Vooral de prijzen voor de groene sorteringen zijn weer flink opgelopen, voor de sortering 65/75 klom de gemiddelde prijs van 87 cent per kg. naar 1,72. Bij de rode sorteringen verloopt de prijsvorming wat moeizamer en valt er een prijsdaling te constateren. Veel bedrijven zijn een aantal weken terug op het plukken van rode papri ka's overgeschakeld, waardoor de aanvoer van rode paprika's geleidelijk toeneemt en de prijsdruk groter wordt. Gezien de ver wachte uitbreiding van de aanvoer, veroor zaakt door de toename van het aanbod van de herfstteelt, zullen de prijzen de komende week weinig verandering ondergaan. Overige gewassen De aanvoer van sla ligt nog steeds op een zeer hoog niveau, nl. zo'n 5,5 miljoen krop pen per week, dit zijn 2 miljoen kroppen meer als vorig jaar. De prijzen kregen dan ook geen enkele kans om zich te herstellen. Naar verwacht zal de aanvoer van sla ruim blijven en zullen de prijzen niet boven de 19 cent per stuk komen. De consument kan de komende week dus rekenen op goedkope sla. De prijzen voor andijvie zullen ook de komende week rond de 80 cent per kg. blijven schommelen. Voor postelein liepen de noteringen op tot 1,20 per kg. Snijbonen en sperziebonen schommelen nog te constateren bij bijna 70.000 bos of stul opbrengst bijna 30.000 tegen bijna 29.(S bos of stuks voor ruim 23.000 voorgaaaP week. Er kwamen iets meer potplant™ ruim 300.000 stuks voor 471.147 hetnjl vrijwel gelijk is aan voorgaande week. Met de perkplanten is het wel gedaan» 237 stuks leverden 388,62 op. Te verwai lozen dus! Maar dat is de gebruikelijke ga van zaken iedere herfst. Nu nog wat gen_ delde prijzen, met tussen haakjes die dezelfde week in het vorig jaar. Anjers Uj 2 miljoen stuks, 40 (31) troschrysanten ;r (2,14) irissen 4,24 (99) snijgroen 1,21 (1 »fi trosanjers 3,69 (2,33) leliekelk 89 (2,33) le tak 69 (67). Maar er waren uiteraard e schieters zoals 55 cent voor de anjers, s groen tot 2,40. Met de geplozen troschrys er( ten ging het niet slecht bijna een guld Minder goed deden de jaarrondchrysanl het tot 3,40 en ook de gladiolen tot 2,50 liel ,n het afweten in de prijs. De grote ro: |IT liepen tot goed 60 cent en de kleine soort m tot 2,50. Als geheel dus geen reden on werkelijke klachten. en POELDIJK Of het nu 19NU of 19TOEN is, het Westland heeft altijd veel belang ge steld in een goede presentatie naar buiten. Dat was ver voor de tweede wereldoorlog al het geval, toen de fameuze pro- duktententoonstellingen de aandacht trokken. Dat werd later voortgezet met de drui ven- en oogstfeesten, die velen in aanraking hebben gebracht met de unieke tuinbouw streek. Overmorgen bewijst het Westland wederom, dat het nog springlevend is. Dan opent prinses Beatrix immers de grootste show van bloe men- en fruit in de nieuwste hal van de groentenveiling Westland Noord in Poeldijk onder de naam Westland 19NU. Al maanden geleden werd in de kranten aangekondigd, dat dit evemenemt op til was. Een publiciteit, die men in het Westland graag ziet. Want al leen als er iets mis gaat, zoals het uit de hand lopen van de groenten- of bloemenprijzen, komt de tuinbouw breeduitin de publiciteit. Voor de norma le gang van zaken is nauwe lijks belangstelling. Die toch te wekken is nu net de kunst van de organisatoren. Dat wist men vijftig jaar geleden al, hoewel daarop in de kranten heel anders gereageerd werd dan tegenwoordig. In 1926 werd ook al een tentoonstel ling georganiseerd, maar dat gebeurde in het kader van harddraverij wedstrijden in Naaldwijk. Het was nog de tijd, dat men ervan opkeek als er een „vliegmachine" in de lucht rondcirkelde, zoals een van de kranten uit die dagen meldde: 1926: Regenleiding bestond nog niet in de stoutste fantasieën van de Westlandse tuinder, dus de gieter kwam er nog aan te pas Zo werden de tuinbouwprodukten 50 jaar geleden ter veiling aangevoerd plaatselijke ziekenverpleging. Onder de blauwe druiven muntten uit de Alicante, de Frankenthaler, terwijl onder de witte de Golden Champion vooraan stond. Merkwaardig was het bericht, dat bij het afbreken van de. tentoonstelling een van de be stuursleden plotseling zijn fiets miste. „Toen de politie er naarspeurde liet een schipper, die aan het terrein lag, het vermiste rijwiel langs zijn schuit in het water zakken, wat een der agenten opmerkte. De man werd na verhoor weer vrijgelaten". Overigens wist men nog een voor die tijd vorstelijk bedrag van 96 gul den bijeen te brengen voor de ziekenverpleging door de men sen te laten raden naar het gewicht van de grote fruit mand van de heer Van Dop. „Vier mededingers rieden het juiste gewicht zijnde 77 pond". Veilingen Dat speelde zich allemaal af in het jaar 1926, waarin verschil lende nieuwe veilingen in ge bruik werden genomen. In Naaldwijk was toen een vei linggebouw in aanbouw. Dat blijkt uit een bericht, waarin wordt gemeld, dat een schilder van een stelling gevallen en op een granitovloer terecht geko men was. Hij raakte eerste bewusteloos en bleek later een zwaar gekneusde schouder te hebben opgelopen. Een ander bericht maakt melding van de opening van de nieuwe veiling in 's-Gravenzande, waarbij de heer F. V. Valstar, voorzitter van het centraal bureau van tuinbouwveilingen de tuinders op het hart drukte dat de bui tenlandse afzet alleen gewaar borgd kon worden door een prima produkt. Het Uitvoer Controle Bureau kan hiervoor het plechtanker worden", zo zei hij. „Eerst indien deze in stelling tot krachtige ontwik keling komt kan de Neder landse tuinbouw op de toe komst gerust zijn", aldus de heer Valstar, die dat jaar niet geconfronteerd werd met enig problemen van droogte en der gelijke zoals nu zijn opvolger vijftig jaar later. De proeftuin Westland die sedert de ope ning in 1925 zich kon verheu gen in het toetreden van niet steeds in prijs tussen de 2,50 en 3,001 kg. Het ziet er naar uit dat de aanvoer v jg bloemkool zijn hoogtepunt gepasseerd, 0] waardoor de prijzen de gelegenheid krij| ,n weer iets op te lopen. Voor desorter, a! „zessen" bedroeg de hoogste prijs 73 a per stuk. Vooral de sterke exportvraag n; ia prei houdt de prijzen tot nu toe in sta j nl tussen de 1,17 en 1,26 per kg. 1 K aanbod zal spoedig toenemen waardoor n prijzen toch meer onder druk komen. K Fruit Bij de appelaanvoeren is het vooral r James Grieve die de boventoon voert, 1 gemiddelde prijs ligt op 70 cent per 1 Daarnaast nemen de aanvoeren van 0 Orange en van de Goudreinette geleiddel toe. Voor de Goudreinette ligt de prijs ro de 95 cent per kg. Voor de Cox's komt prijs op 1 gulden per kg. Er moet wel rekening mee gehouden word dat hier prijzen genoemd worden voor beste sorteringen, waar dan ook niets a 1' mag mankeren. De consument kan ger 's rekening houden met lagere prijzen omi er in veel gevallen een mindere kwalit verkocht wordt. Het aanbod van peren bijzonder ruim! De belangrijkste perenso ten die thans aan de veiling komen zjyi Triomphe de Viënne (62 cent per kg.), Be i ré Hardy (51 cent per kg.) en Conféreo Pj (40 cent per kg.). Van de genoemde rassen wordt een verdi toename van het aanbod verwacht en 8 prijzen voor peren zullen daarom slenc weinig kans krijgen om op te lopen. 11 komende weken is de consument in er gelegenheid om peren te kopen die beneo - de gulden per kg. liggen. Ze moeten d tevens ook nog van een zeer goede kwalil zijn, want de peren zijn beslist goedkeu „Gisteren cirkelde hier een vliegmachine in de wijde om trek over het nieuwe veiling- terrein op de Heuvel in Loos duinen. Duidelijk zag men hoe de fotograaf met zijn toestel bezig was een luchtoverzicht te maken van de gebouwen en havens, terwijl het veilingbe drijf in volle gang was". De fruittentoonstelling die in Naaldwijk werd ingericht door Westlandse tuinders kreeg te voren nauwelijks enige publi citeit. Wel achteraf en daarin werd dan gemeld, dat de opzet volkomen was geslaagd. In een grote tent was op twee in schuine stand geplaatste tafels van ongeveer vijftien meter lengte ieder een keur van fruit tentoongesteld, bestaande uit blauwe en witte druiven, per ziken en meloenen met ter af wisseling tomaten ertussen, die steeds zo meldde een krant een „mooie schake ring teweeg brachten". Het geheel werd versierd met enige bloemstukken en enkele vruchtenmanden met als mid denstuk een fraaie fruitgroep. In een van de hoeken van de tent stond een inzending van de heer K. C. van Dop uit Honselersdijk, bestaande uit een reusachtige fruitmand met een middellijn van anderhalve meter waarin vijf zware blau we druiventrossen lagen rond om een reuzentros van zes pond en drie ons, een en ander afgewisseld met klein fruit. Deze mand was evenals de fruitgroep beschikbaargesteld voor verkoop ten bate van de

Leidse Courant | 1976 | | pagina 6