Turkse Boeing-72 7 met toeristen stort neer: 152 doden ÏTwee gevaarlijke Inannen ontsnapt gevangenis §n Scheveningen Zweedse socialisten regeren niet meer Stadsgehoorzaal gesloten Verkiezingszege gematigden twee dagen laag: Haagse invaliden 17 uur in auto opgesloten Ramljak: weer pijn O 2eidóe6owumt DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoof dredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg. tenties (excl. BTW) 0,45 per mm. Telefoontjes 4,08 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 38,27; jaar 149,15; losse nummers: 55 cent. Maandag 20 september 1976, 66e jaargang no. 20534 Slag om Arnhem „Slag om Arnhem" uit 1945 op Ned. I om 19.45 uur. Stan Ken- ton in „Blow that hom" om 21.50 uur. Ned. II om 19.05 uur Run, Joe, om 20.25 uur Switch, om 21.45 uur Aktua met negen fractielei ders en hun beloften uit 1972 en Toon Hermans over nieuwe show. Rustig weer In de vroege ochtend plaatselijk mist. Overigens droog en vrij zonnig, weinig wind. Maximum temperaturen circa 20 graden. Morgen: Zon: 6.24-18.41 Maan: 03.18-17.14. Schev. hoogw.: 0.47- 13.18 Laagw.: 8.47-21.07. ISTANBOEL (AP) Een Boeing-727 van de Turkse luchtvaartmaatschappij Turkish Airlines is vannacht op een vlucht van Istanboel naar Antalya aan de Middelland se zee tegen een 1100 meter hoge bergtop gevlogen en neergestort. Alle 152 inzitten den, waaronder vermoedelijk zes Nederlan ders zijn om het leven gekomen. Het toestel met hoofdzakelijk toeristen aan boord kwam uit Milaan en had een tussenlanding in Istanboel gemaakt. Ooggetuigen verklaarden dat zij voor het toestel neerstortte een explosie hadden ge hoord. Maar een woordvoerder van het Turkse ministerie van Verkeer en Water staat deelde mee dat het nog niet duidelijk is of de waargenomen explosie of de botsing met de 1100 meter hoge berg Karakaya het eerst gebeurde. Aan boord van de Boeing- 727 bevonden zich passagiers uit Milaan, Het ernstigste ongeluk in de luchtvaartge schiedenis gebeurde in maart 1974 in de omgeving van Parijs, toen er 346 mensen omkwamen bij een ongeluk met een Turks DC-10 toestel. Het ongeluk van gisteren is echter het ernstigste dat ooit op Turks grondgebied plaats vond. (Van een onzer verslaggevers) ««•EN HAAG Cit het Huis van ""bewaring in Scheveningen zijn Iterdagavond twee, als zeer ge- larlijk gekenmerkte gedetineer- en ontsnapt. Tot nog toe zijn zij _loorloos. Het zijn een 24-jarige arijzenaar, die in april 1974 was ^.strokken bij een schietpartij in pnsterdam, waarbij een agent de >od vond en een 32-jarige Alge- in. Beiden zijn beruchte bank- ervallers. Parij zenaar moest tot december 1986 straf uitzitten wegens medeplichtigheid i doodslag, zijn metgezel had tot mei 52 een gevangenisstraf voor de boeg. t tweetal ontkwam rond negen uur 's- avonds door op de eerste etage van de C-vleugel van het gebouw een ruit stuk te slaan. Een van de bewakers van de strafin richting had echter kort daarvoor iemand in de C-vleugel horen lopen en omdat deze afdeling wegens verbouwing is gesloten, sloeg hij onmiddellijk alarm. De twee ge vangenen ontkwamen echter via een plat dak vanwaar men in de achtertuintjes van de bewaarderswoningen aan de Pompsta- tionsweg terechtkwam. Getuigen hebben de twee mannen over de Van Alkemade- laan via het „Boetveld" de duinen in zien gaan, richting watertoren. De Haagse politie zette met 25 man het duingebied af om dit tot aan Wassenaar te onderzoeken. Men werd daarbij geassi- teerd door de Wassenaarse politie. Ook na het inzetten van speurhonden bleef de zoekaktie tevergeefs. STOCKHOLM (AP) - De gematigde par tijen in Zweden hebben de verkiezingen gewonnen en zo een einde gemaakt aan een jarenlang bewind van sociaal-demo craten. De Conservatieven wonnen 55 zetels, het centrum 86 zetels en de libera len 39 zetels (tezamen 180). De sociaal-de mocraten veroverden'ü2 zetels en de communisten 17 zetels (tezamen 169). De 50-jarige Falldin, voormalig schaapher der en de belangrijkste man van de winnende coalitie zal Palme als premier opvolgen. De sociaal-democraten gingen 0,7 pet achteruit in vergelijking met de verkie zingen van 1973 en de communisten ver loren 0,6 pet van hun aanhang. Toekomstige premier Falldin liet zich in een onderhoud met de pers in zeer vage termen uit over het nieuwe beleid dat hij denkt te gaan voeren, maar waarnemers zijn van mening dat de verhoudingen met de VS, waarop met name Palme scherpe kritiek heeft geleverd, zullen verbeteren. Ook kan de uitslag van invloed zijn op West-Duitsland, waar op 3 oktober ver kiezingen worden gehouden en een ware nek-aan-nek-race aan de gang is tussen sociaal-democraten en christen-democra ten. Thorbjoern Falldin; van schaapherder tot premier De verkiezingscampagne in Zweden heeft een bijzonder rustig verloop gehad. Per soonlijke aanvallen bleven achterwege. Het voornaamste verkiezingspunt was het conservatieve verzet tegen regerings plannen om Zweedse particuliere onder nemingen onder staatsbeheer te stellen. ortduikers moedelijk dronken •n onzer verslaggeefsters) LRENDIJKE Zoekacties renlang dreggen door de olitie te water hadden bij luiten van deze editie nog spoor opgeleverd van de vermiste sportduikers in revelingenmeer. mder betreft de 23-jarige Cor- 4lNG-jn Storm uit Monster en zijn ige broer Pieter uit Roo- Zij zijn gisteren met schipper aan het roer en twee sportduikers aan Amsr vanuit de haven van pendijke op Schouwen Dui- d vertrokken om buiten- de plantengroei op de bo te onderzoeken. Vijf minu- ia elkaar zijn de duikers aan twee te water gegaan, ladden alle twee cilinders ERN0?ucht bij zich, waarmee zij jeiaaif kwartier onder water kon- uari i blijven. Twee duikers kwa- op tijd weer boven. De broers, die met een lijntje ongeveer een meter aan el- vastzaten, echter niet. De ie neemt aan dat zij zijn rnken. Tl omgeslagen Gisteren is ïoogte van de 'Costa del Sol panje een motorboot gekap- I waarbij acht inzittenden, wie zeven kinderen, zijn ronken. In de motorboot n negentien mensen gaan i hoewel er maar officieel ts was voor zes. PWschokken Twee aard- 'ken hebben gistermiddag gebied 70 kilometer ten len van Ljubljana geraakt ^waren geen slachtoffers en geen schade aangericht, irnemers vrezen dat de serie schokken die zich de laatste anden in Noord-Oost Italië ft voorgedaan thans op weg ■0% 100 6 TV M DINSDAG EN WOENSDAG BIJ ALBERT HEIJN De invalide heer en Edel van de Oude Haagweg DEN HAAG „We dachten: dit gaat nog dagen duren, dit wordt ons einde. Want wat hadden we bij ons? Vijf Milky- Ways, een paar kano's en een flesje water. Daar hou je het niet lang mee uit". De invalide Hagenaar H. J. Edel (58) is van zijn avontuur op de Veluwe, dit weekeinde, nog lang niet bekomen. Zeven tien uur lang hebben hij, zijn eveneens invalide vrouw en zijn schoonouders (78 en 80 jaar oud) afgelopen vrijdagnacht in een zandverstuiving nabij Nunspeet op hulp moeten wachten nadat hun twee Dafjes daarin tot aan de assen waren vastgeraakt. „Ons tochtje begon vrijdagmiddag, de laatste dag van onze vakantie op de Veluwe, als een heerlijke sensatie", vertelt de heer Edel. „We reden op goed begaanba re zandpaden, alles ging heerlijk. Op een gegeven moment sloegen we een hoek om en toen was het opeens goed fout Zowel mijn auto als die van mijn schoonouders kon niet meer voor of achteruit. Geen van ons was voldoende goed ter been om hulp te gaan halen. Pas zaterdagmorgen om tien uur kwam er een boer met een tractor langs. Die bracht er nog vijftig gulden voor in rekening ook. Auto's lostrekken was een bijverdienste voor hem, zei hij. Maar wij waren al lang blij", aldus de heer Edel die evenals zijn in Haarlem woonachtige schoonouders inmiddels weer veilig thuis is. LEIDEN Op last van loco-burgemeester T. Van Aken is de grote zaal van de Stadsgehoorzaal tijdelijk gesloten. Oorzaak is het afbrokkelen van stukjes pleisterwerk van het plafond onder het balkon. De heer Van Aken vond het onverantwoord om nog publiek in de grote zaal toe te laten zonder dat er eerst een nauwkeurig onderzoek heeft plaatsgevonden. „Het is niet onmogelijk dat er ook op andere plaatsen stukken gaan afbrokkelen, en het is erg gevaarlijk om een stuk stukadoors werk, dat soms wel meer dan een pond weegt, op je hoofd te krijgen," aldus de heer van Aken. Door de sluiting van de zaal moest op zaterdag een leerlingen-feest afgelast worden. Zie pagina 3 DOBBERS DIE LICHT GEVEN: INLEVEREN (Van een onzer verslaggeefsters) DEN HAAG Er zijn lichtge vende dobbers en wakers voor sportvissers in de handel, die de radioactieve stof tritium be vatten en die in ons land verbo den zijn. Deze dobbers moeten, wil men niet in overtreding zijn, voor 1 november worden ingeleverd bij de Keuringsdienst van Waren, zo heeft het ministerie van Volksgezondheid en Milieuhy giëne meegedeeld. Voor dobbers en wakers die de ze radio-actieve stof bevatten, wordt door de Nederlandse overheid geen vergunning gege ven, omdat als ze kapot gaan dit gas vrijkomt. Voor de gezond heid levert het niet zoveel ge vaar op, maar het ministerie wil voorkomen dat nog meer ra dioactieve stoffen aan de hoe veelheid, die zich al in de lucht bevindt, wordt toegevoegd. ADVERTENTIE ALLE BUSLIJNEN STOPPEN in direkte omgeving groot parkeerterrein op 30 seconden afstand en uw hakken in 3 minuten klaar WEET U WAAR? Bij De Schoenmaker sinds 1929 KOREVAARSTRAAT 9 ONDER DE LUIFEL Geopend van dinsdag t/m zaterdag. Asiel Twee Litouwse vlieg tuigkapers, Pranas Brasinskas en zijn zoon Algridas, die in 1970 een Sovjet-vliegtuig kaap ten om het land uit te kunnen komen, hebben asiel gevraagd in de V.S., waar zij bijna een maand geleden illegaal waren binnengekomen. Bij de kaping werd destijds een stewardess gedood en twee an deren gewond. De Turkse auto riteiten hebben de twee kapers tot gevangenisstraf veroordeeld, maar zij kwamen vrij door een amnestie. balgoochelaar bij PSV minder zal moeten gaan verdienen om niet torenhoog boven de Eindhovense vedetten uit te steken. Deze eventuele aankoop houdt waarschijnlijk ook ver band met de blessure van Ralf Edström, die ernstige rugklachten blijkt te hebben, waarvoor zelfs een masseur uit Zweden is aangetrokken die hem al veertien dagen behandelt. SAMENWERKING BRUSSEL Per 1 november willen de atletiekbonden van Nederland en België nauw gaan samenwerken op technisch gebied. Daarover is in Brussel gesproken. Het is de bedoeling dat er gezamenlijke indoorwedstrijden worden gehouden. België heeft geen indooraccommodatie. Nederland momenteel trouwens evenmin want de KNAU kan niet meer beschikken over de Rijnhal in Arnhem en heeft nog geen ander onderkomen gevonden. Voorts willen beide bonden trainingsstages in Parijs houden, gezamenlijke trainingen organiseren onder leiding van Belgische en Nederlandse coaches en onderlinge landenwedstrijden met drie of vier deelnemers per nummer houden. Op 15 oktober worden de afrondende besprekingen gevoerd. ROTTERDAM Hij heeft al zo lang niet meer bij Feyenoord gespeeld dat hij bijna vergeten is: Mladen Ramljak. Vorige week dinsdag speelde hij in de oefenwedstrijd tegen Zwad Wit'28 een halve wedstrijd, na zijn liesopera tie. Afgelopen zaterdag probeerde Ramljak het in het C-elftal tegen Jong—NEC. Na één helft kwam de pijn weer terug en moest hij uitvallen. Trainer Boskov: „We zullen weer moeten wachten, zeker tot half oktober." Feyenoord gebruiKte overigens de eerste KNVB-bekerzondag (10 oktober, zonder eredivisie) om in Bel grado op 6 oktober tegen Rode Ster te spelen en daaraan een bezoek aan Hon garije (waarschijnlijk Ujpest Dosza) vast te koppelen. GEDRAG -© Na alle verrassende uitslagen van AI/lilTCM het vorig weekend.. VVIIA VUI I EN HAARLEM De op roerkraaiers onder de Utrechtse supporters al menigmaal nega tief in het nieuws hebben weer huis ge houden. In Haarlem, waar hun ploeg speel de. sneuvelden voor de wedstrijd al winkelrui ten. werden auto's be krast en muren beklad. Onder de wedstrijd liep het zo de spuigaten uit flesjes en kiezelste nen gooien dat de politie ingreep en de tribune schoonveegde waarop de raddraaiers zich bevonden. Daarbij vielen rake klappen en werden, zoals meestal, onschuldigen (ook kin deren) de dupe. Twee van de grootste Ut rechtse schavuiten werden gearresteerd. Enige dagen tevoren had de supportersclub nog beloofd een eigen bewakingsdienst in het leven te roepen. Niets van terecht gekomen. Keiharde straffen lijken de enige remedie. heeft de eredivisie zich deze week beter gedragen. '"PiE HAARLEMSE FbL.nE HtEFfCzEEH VOOP homoR4 Niet echter de supporters van F. C. Utrecht, die er in Haarlem weer een beestenbende van maakten. Roda JC gaat echter nog steeds

Leidse Courant | 1976 | | pagina 1