Eltjo Schutter als eerste Nederlander over vijf meter Karstens en Zoetemelk helpen Swift aan clubtitel RECORD VAN POLSSTOKHOOGSPRINGER Hele competitie voor kampioenen van eerste klas Tennisploeg nu tegen Israëli's SPORTTRIBUNE winkels voor levende keer keetkam- ioen p lotte bijl n Portugal velt yrolhockeyploeg Bridgezege voor Sint en Rebattu HOCKEYBOND BESLUIT: ZIJDELINGS Europees zilver Marlon van Dijk IDDINGHUIZEN Eric Swinkels, zilveren medaille-winnaar bij Olympische Spelen in Mont- al, is gisteren in Biddinghuizen oor de zevende achtereenvol- me ende maal Nederlands kam- loen kleiduiven schieten (skeet) worden. eg AS? wapenhandelaar uit Best even- lïrde met het maximale aantal ffers van 200 het wereldrecord. ..linkels was met vijf andere Jiutters al houder van het we- Idrecord. de eerste maal dat Swin- ,ee els na de Olympische Spelen |er reer in een officiële wedstrijd uit kwam. De tweede plaats achter iwinkels ging naar Johnny Pierik i iit Zwolle, die tot een totaal van l 95 treffers kwam. Kampioen in de -klasse werd Harry v. d. Laar met .en totaal van 196 duiven. Charles lieuwenkamp uit Amsterdam werd ia barrage met Jan Dasselaar sugdkampioen met 141 punten. ;Pel )e jeugdschutters schoten 150 'f uiven. Aan de tweedaagse titel- j99 trijd namen 47 schutters, die na lar electie waren overgebleven, deel. EUSDEN Cor Westbroek is op Leusderheide Nederlands beste Schutter op het groot kaliber ge neer 300 meter drie houdingen ibleken. Hij verzamelde 528 pun- H en. J. Achilles eindigde met 527 lunten op de tweede plaats en A. imout werd derde met 513 pun- <8' 61 OVIEDO Het Nederlands rol- j] hockeyteam heeft op de zevende ,d'dag van het wereldkampioen schap rolhockey in de Spaanse stad Oviedo moedig gestreden te gen de Portugese kandidaat voor de titel. de rust was de stand veelbelo vend 1-1, hetgeen voor de Spaanse ®c eschouwers aanleiding was om Nederlanders hartstochtelijk an te moedigen. Dit had echter een enkele invloed op de Franse scheidsrechter Girelda. die partij- Portugees voordeel leidde. Girelda stond toe dat de Portuge- >ch zen na de rust de botte bijl han teerden. Dat kwam Nederland op een nederlaag (5-2) en drie gebles seerde spelers (Doorn. Gijzeels en Dijkhuizen) te staan. De twee eerstgenoemden kunnen in de vol gende wedstrijd niet van de partij Sbjzijn. Op de achtste dag heeft het Neder lands team met 8-0 gewonnen van iJapan. Argentinië won met 4-1 van Frankrijk. West Duitsland versloeg Australië met 8-0 en de Verenigde Staten zegevierden met 6-2 over Italië. Door de nederlaag tegen Portugal blijft Nederland op de tiende plaats staan. De Nederlandse scheids rechter Beitjes mag na een protest van de Nederlandse delegatie, de finale tussen Portugal en Spanje fluiten. hl geei h#f& 'dig Var Gire OEN HAAG Het grote zomer- toernooi, waarmee traditioneel het nieuwe bridgeseizoen wordt geopend, is gisteren in Den Haag gewonnen door het koppel Sint/- Rebattu uit Broek in Waterland- Amstelveen. Er deden 308 paren aan het toer nooi mee De uit Marokko overge komen Bob Slavenburg, die met Boekhorst speelde kwam niet ver der dan 14.088 punten, niet vol doende voor een plaats bij de eerste tien BRUSSEL Pas tegen het slot van de jaarlijkse landenwedetrljd tussen België, Nederland en West-Dultsland werd het zaterdag aan het begin van de avond in Brussel voor Nederland aardig. Onder de lichtmasten in het Heizelstadlon in Brussel waren toen drie Nederland se atleten bezig een uitstekende prestatie te realiseren. Polsstokhoog springer Eltjo Schutter, Ruud Wlelart bij het hoogspringen en Gerard Tebroke op de 10.000 meter. Zij gaven het optreden van de Nederland se herenploeg in de laatste Interlandwedstrijd van een voor ons land zeer matig verlopen atletiekselzoen nog enige glans. Eltjo Schutter hield aan Brussel tenslotte nog een nieuw nationaal record over. De 24-jarige Nijmeeg se student werd de eerste Neder lander die met de polsstok de vijf meter passeerde. ..Ik had voor dit seizoen op drie hoogtepunten ge gokt een Nederlands record op de tienkamp, deelnemen aan de Olympische Spelen en het halen van de vijf meter met de polsstok", vertelde Schutter na afloop. „Ik heb alles gehaald al had ik mij naturlijk van Montreal wat meer voorgesteld". Bijzonder tevreden was ook Gerard Tebroke. De 26-ja- rige Arnhemmer werd de tweede Nederlander na Jos Hermens (27.46.5) die de grens van 28 minu ten doorbrak. De 27.56.8 van zater dag leverde Tebroke een gedeelde twaalfde plaats op de wereldran glijst van dit seizoen op. Impone rend was de wijze waarop de twee voudige nationale kampioen zijn prestatie tot stand bracht. Tebroke ondervond in Brussel totaal geen tegenstand. Alleen de eerste 3000 meter, die in 8 minuten en 19 seconden werden afgelegd, kon den de Belgen Puttemans en Rom- baux het tempo van de Nederlan der volgen. „Puttemans had mij voor de wedstrijd al gezegd dat ik van hem niet veel hoefde te ver wachten. Op hem rekende ik dus ook maar niet. Het gevolg was dat ik alles alleen moest doen". Toch had Tebroke met enige zorg de wedstrijd m Brussel tegemoet gezien". De hele week had ik last van mijn linkerbeen en ik had ook weer last van mijn rug. Een massa ge heeft vrijdag goed geholpen. Jammer dat ik hier niet wat meer tegenstand kreeg. Loop je in een goed veld dan scheelt je dat 10 tot 15 seconden. Maar die kans komt nog wel". Miel Puttemans. de Belgische wereldrecordhouder op de 5000 meter die in Montreal zowel op de vijf als tien kilometer uit de baan stapte, maakte ook zaterdag zijn race niet af. Na 6800 meter verliet de Belg de baan en zocht de kleedkamers op. GEEN VERRASSING De verbetering van hef Neder landse record polsstokhoogsprin gen door Eltjo Schutter vormde geen verrassing. Bij de Neder landse kampioenschappen in Den Haag, nog geen maand geleden, kwam de Nijmegenaar tot 4,90 meter, twee weken later in Vught Eltjo Schutter sprong als eerste over vijf meter. purgis en de Belg Van Vlierberghe het mochten proberen. Alleen Wal- purgis en Schutter slaagden. Toen de lat daarna tien centimeter ho ger ging, was het ook voor hen afgelopen. Hoogspringer Ruud Wielart, die in de ogen van het Nederlands Olym pisch Comité niet voldoende kwali teit had om naar Montreal te gaan, slaagde niet in zijn pogingen om over 2.21 meter te komen. Hij strandde op 2.14. TITEL De Rus Venjamin Soldatenko heeft zaterdag in Malmö de reldtitel snelwandelen over 50 ki lometer veroverd. Hij maakte een tijd van 3 uur, 54 minuten en 40 seconden. Tweede werd de Mexi caan Enrique Vera in 3.58,14 en derde de Fin Reima Salonen, die 3.58,53 nodig had. Nico Schroten (Holland Leiden) eindigde als 35e De Leidenaar noteerde een tijd van 4 uur 42 minuten en 53 seconden. Schroten kwam daarmee op de tweede plaats van de nationale ranglijst aller tijden. Lasse Viren heeft gisteren in Praag de Rude Pravo Cross over 11,4 kilometer gewonnen. Viren. die in Montreal de gouden medailles op de vijf en tien kilometer won. be haalde in Praag voor het eerst sedert zijn overwinningen bij de Olympische Spelen weer een eer- a ste plaats. De Fin legde de afstand gehaald), sloeg vervolgens 4.70 af in 33 minuten en jg seconden, meter over en slaagde op 4.80 m Jan de Jonge (BWV) heeft de 28 tn zijn tweede sprong. Daarna ging uur van Boupajx gewonnen. De de lat naar 5.00 meter, een hoogte Rotterdamse snelwandelaar legde QC 3 een afstand van 235,5 kilometer af. AMSTERDAM Tijdens de zaterdagmiddag In Amsterdam gehouden algemene ledenvergadering van de Koninklijke Nederlandse Hockey Bond is besloten met onmiddellijke Ingang een hele competitie van de drie kampioenen eerste klasse voor twee plaatsen In de hoofdklas se te houden. Tot nu toe was dit slechts een halve competitie. Zonder op- of aanmerkingen van de aanwezigen werd de beleidsvisie van het bondsbestuur met betrekking tot kunstgras en competitie goedgekeurd. Voorzitter F F. Sijmons, die zijn eerste algemene ledenver gadering presideerde, wees er in een toelichting nog eens op dat het in de bedoeling ligt het spelen op kunstgras voor de competitie in alle klassen met ingang van het seizoen 1977-78 toe te staan. Op het ogenblik beschikken Kampong en de HC Rotterdam over kunstgrasvel den. Dieneke van der Poel-Doyer trad na zestien jaar af als bestuurslid en werd benoemd tot erelid van de KNKB. Haar opvolgster is Anneke Staring uit Amsterdam. De heer Hogerhuis, aftredend voorzitter van de commis sie zaalhockey, werd lid van verdienste en voorts waren er erepenningen voor Jules Ancion, die dit seizoen bondscoach Wim van Heumen terzijde stond en de hockeyclub Amsterdam. Ontstemming Bij enige spelers van de Nederlandse heren-basket- balploeg is de nodige ont stemming ontstaan over de benoeming van Jan Jan broers tot nieuwe bonds coach. Niemand ontkent de capaciteiten van de als vak man bekend staande Jan broers, maar een aantal spelers van het nationale team maakt niet ten on rechte bezwaar tegen het afdanken van Bill Sheridan na twee zeer succesvolle seizoenen. Het bondsbe stuur vond het bezwaarlijk dat een clubcoach tevens fungeert als bondscoach, hetgeen met Sheridan het geval was. Ondanks dit mo gelijke nadeel boekte Sheri dan opmerkelijke resulta ten. waarvan enige leden van de selectie zich afvra gen of die onder de Neder landse coach Janbroers kunnen worden bereikt Voorat het feit dat Sheridan met grote onbevangenheid elke tegenstander tegemoet trad en met flair succes nastreefde, is de selectie goed bevallen. Het is de vraag of de basketbalbond er goed aan heeft gedaan Sheridan zonder meer te laten vallen. De Amerikaan heeft het niet verdiend op zo'n manier opzij te worden geschoven. Weerstand In paardesportkringen wekt het steeds meer weerstand dat bij belangrijke rennen buitenlandse paarden de vette prijzenpot weghalen. Het gebeurt naar de smaak van Nederlandse eigenaars, die grote investeringen moeten doen om hun stal len op peil te houden, te vaak dat hoge bedragen aan prijzengeld over de grens verdwijnen. Die kri tiek is begrijpelijk, want het is bekend dat Nederlandse paarden geen partij zijn. Zodra een grote geldprijs naar het buitenland ver dwijnt betekent dat tegelij kertijd dat de Nederlandse stallen hun kwaliteit niet kunnen opvoeren. Lofwaardig De KNAU heeft een lofwaar dig initiatief genomen door te onderzoeken of er moge lijkheden zijn tot samen werking te komen met de Belgische atletiekbond. Dat heeft voor de Nederlandse atleten het voordeel dat kan worden gewerkt onder be kwame Belgische looptrai ners, die met de regelmaat van de klok talentvolle lo pers naar voren brengen. Op een enkele uitzondering na heeft Nederland nauwe lijks lopers en loopsters van internationale allure, zodat een dergelijke samenwerk ingsverband alleen maar is toe te juichen. LEIDSE COURAN PAGINA 11 De uitslag is: 1. Sint/Rebattu 15.070 punten. 2. Tammens/Pol (Schiedam) 15.019. 3. De Jongh/- Nolf (Amsterdam) 14.916. OOSTENDE Het Nederlandse bridgepaar Kreijns/Van Besouw Is gisteren in Oostende in het toer nooi om de Europese beker op de zesde plaats geëindigd. Win naars werden de Belgen Rubin/- Van Spaenhoven, die 6809 uit 10.620 punten scoorden (64.12). MILAAN Marlon van Dijk uit Rijswijk is gisteren In Milaan tweede geworden bij de Europese kampioenschappen waterski. De Francais Chantel Escot won ii de omgeving van Milaan de ge combineerde titel van Europa, Afri ka en de Middellandse Zeelanden. Met een puntentotaal van 2725. Marlon van Dijk. die eerste werd op het onderdeel figuren, eindigde 'o het totaal klassement op de tweede plaats met 2407 pnt. De ''•el bij de heren ging naar de |onge Brit Mike Haztewood. Hij won het springen met een afstand van 98.90 meter en werd tweede bij de figuren en de slalom. De Swift combinatie uit Leiden heeft In Dronten het Nederlands clubkampioen schap gewonnen. Vlnr Kar stens, Van Leeuwen, Zoete melk, en Van Duuren. DRONTEN Joop Zoetemelk en Gerben Kar stens hebben zaterdag hun wielerclub Swift uit Leiden het clubkampioenschap van Nederland geschonken. Zij weken op het parkoers van 65 kilometer in het zeer rustige polderland rond Dronten niet af van de gewoonte In het wielermetier hard te werken. Getooid In het uit een hoekje van de kast opgedoken clubte nue traden zij veelal op als gangmakers van de zwoegende Piet van Leeuwen an Ton van Duuren, die echter zeker In de beginfase nog de nodige steun verleenden. Karstens en Zoetemelk, beiden ooit winnaars van olympisch goud op de 100 kilometer ploe gentijdrit (Karstens in 1964 in Tokio en Zoete melk in 1968 in Mexico), kwamen met de 'steun' van Van Leeuwen en Van Duuren uit op één uur, 30 minuten en 46 seconden. Zij waren anderhalve minuut sneller dan de ploeg van de IJsselstreek uit Dronten met de gebroeders Den Hertog. Allan en De Ruiter. Onder de beste Nederlandse renners zij mochten nergens anders dan in Dronten aan de start komen was ook Cees Bal. De Zeeuw, die een maand lang van de aardbodem verdwenen leek, is weer op zijn fiets geklommen en reed nu samen met Raas. Priem en De Wilde in de ploeg van Theo Middelkamp naar de vierde plaats. Vele goede renners zagen zich te weinig gesteund door ploeggenoten. De meeste clubs konden geen viertal profs in de strijd brengen en moesten een aantal amateurs laten meerijden. Opvallend daarom was de prestatie van de amateurploeg van de Windmolens uit Geffen. Bierings. Mut- saers. Akker en Lunenberg reden de derde tijd. van de dag: één uur 32 minuten en 19 secon den. De pas korté tijd bij de profs koersende telg uit de wielerfamilie Van Katwijk, Fons, heeft gisteren in Oosterhout de ronde van de Molen gewonnen. Hij reed de 110 kilometer in 2.25.10. Bert Pronk werd op 1.15 vierde. TEL AVIVDe tennisploeg van Israël heeft zich in Tel Aviv door een overwinning op Turkije ge plaatst voor de tweede ronde van het toernooi om de Davis-beker voor landenploegen. In de tweede ronde komen de Israëli's van 24 tot en met 26 september in Velp uit tegen Nederland. Op de tweede dag nam Israël door een overwinning in het dubbelspel een beslissende voorsprong van 3-0. Yair Wertheimer en llan Sherr versloegen de Turken Murat Gurler en Ali Yenilmez in drie sets: 6-1, 6-1,6-0. Israël sloot de ontmoeting af met 5-0. Op de derde dag won de nationale kampioen Yair Werthei mer met 6-1, 6-3, 6-1 van Murlat Gurler. Shlomo Glickstein versloeg daarna Ali Yenilmez, eveneens in drie sets. met 6-0, 6-3, 6-0. Ook België heeft zich voor de tweede ronde geplaatst. Bernard Mignot won gisteren met 6-2, 6-4, 6-4 van de Bulgaar Matej Pampoe- lov, waardoor België een beslis sende voorsprong van 3-1 nam. Lijoeben Genov versloeg daarna Patrick Hombergen met 2-6. 6-3. 4-6, 6-3, 6-1. zodat de eindstand 3-2 werd voor België. Patrick JHombergen en Bernard Mignot versloegen in het dubbel spel de Bulgaarse broers Bojidar en Matej Pampoelov met 6-3, 6-4, 6-2. Fred Hemmes heeft gisteren in Nieuwerkerk aan de IJssel een invi- tatietoernooi gewonnen. Hij ver sloeg in de eindstrijd Martin Koek met 6-2, 6-3. In de halve finales had Hemmes een overwinning be haald op Renè Heffels (6-0, 6-2), die eerder Wouter Fok had uitge schakeld. Koek bereikte de finale via Nederlands kampioen Louk Sanders, die zich bij de stand 6-6 in de eerste set tijdens de tie break met een blaar op de rechterhand moest terugtrekken. De wedstrij den golden als training voor de Davis Cupselectie, die volgende week in Velp tegan Israël speelt. Davis Cupgeselecteerde Marian Laudin is gisteren in Vianen voor de vierde achtereenvolgende maal kampioen bij de tennisleraren ge worden. In de finale van dit toer nooi zonder geldprijzen versloeg hij de Hilversummer Otto Blom met 6-4, 6-3. Bij afwezigheid van titelhoudster Nellemieke Brouwer, die wegens een blessure niet kon spelen, werd de titel bij de dames veroved door Renè de Jong. die onlangs als tennislerares slaagde. In de eindstrijd versloeg zij Marijke Ruiterman met 4-6, 6-2. 6-4. Laudin won met Gerard Scholtes ook de titel in het heren dubbelspel en met Marijke Ruiterman die in het gemengd dubbel. Drastisch Opnieuw is een ditmaal zeer ernstige voetbalrel ont staan. En weer waren daar supporters van FC Utrecht betrokken. De aanhangers uit de Domstad beginnen nu wel een zeer kwalijke reputatie te krijgen. Het ver velende voor de betrokken voetbalclubs is evenwel dat juist deze belhamels de „trouwste" volgelingen zijn die hun ploeg ook bij verre uitwedstrijden door dik en dun steunen Maar zo ver als nu de Utrechtse aan hang is gegaan, kan toch zelfs de eredivisieclub niet meer tolereren. Het zal FC Utrecht sieren als de club drastisch maatregelen neemt. Veel verder kan het toch nauwelijks meer gaan. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII

Leidse Courant | 1976 | | pagina 11