„Actie van winkeliers zinloze ^tijdbesteding TAFELTENNISSTERS UIT BOEDAPEST WINNEN JAARBEURS BEKER Kuyper doet uithaal naar college en K &0 ijVoor 5 mille laan sieraden I ontvreemd B. EN W. VAN LEIDEN j j O Tentoonstelling Zoeterwoudenaren MERCASOL BUITONI Gemeente Leiden verleent geen hinderwetvergunning aan Teekens LEIDSE COURANT/ LEIDEN - Het college van B. en W. vindt de voorgenomen actie van het Leids City Centrum, die van daag van start is gegaan, „een zinlo ze tijdbesteding", die tevens voorba rig is". Bovendien begrijpt het colle ge niet tegen welk plan de actie precies is gericht. In een reactie op de aankondiging van de actie stellen B. en W., dat er twee plannen voor de binnenstad zijn, die volgens hem „beide beogen mede een noodzakelijke verbe tering van het winkelklimaat in de binnen stad" te creëren. Met nadruk stellen B. en W. dat de nota's voordat zij in november in de raad zullen worden behandeld, nog met alle groeperingen, die in welke vorm dan ook hebben gereageerd, zullen worden doorge praat. Het college spreekt het vermoeden uit dat de voorgenomen actie is ingegeven door de raad van het grootwinkelbedrijf, „die blijkens eer dere berichten gericht zou zijn „tegen plannen die verscheidene gemeenten met hun binnen steden hebben". Blijkens die berichten staat de gemeente Leiden „die op dat gebied nogal wat op stapel heeft staan", zelfs nummer één op de zwarte lijst van het grootwinkelbe drijf", aldus B. en W. in hun reactie. Te koop Zoals wij reeds gisteren meldden, zal van avond de Leidse binnenstad „te koop" staan aangeboden. Aan vijfhonderd etalageruimten prijkt een affiche waarop staat: „Te koop bij voortgang huidige Leids binnenstadsbeleid. Te bevragen: Van Aken en Waal, stadsontwik kelaars". Het is voor het eerst, dat ergens in Nederland middenstanders zo massaal in be weging komen tegen gemeentelijke plannen. Vandaag zal het winkelend publiek pamflet ten worden aangeboden om hen te informeren over de gang van zaken. Volgens het Leids City Centrum komt werkgelegenheid van meer dan vierduizend personen in gevaar, wanneer de Breestraat wordt afgesloten en daarvoor in de plaats niets wordt gedaan aan de afwikkeling van het verkeer. „Praten helpt niet meer", is de teleurgestelde constatering van LCC-voorzitter J. van Eg- mond. „Met deze actie hopen we alsnog het college tot andere gedachten te brengen. We dachten bij andere groeperingen lukt het ook. De LCC-voorzitter noemt de „Te koop-aan bieding" een harde actie. Hij voorspelt, dat de middenstanders door zullen gaan. „We zullen niet rusten voor we ons gelijk hebben. Desnoods brengen we het in de Tweede Ka mer. In de komende maanden zullen er zaken gebeuren, die niemand van middenstanders zou verwachten. Het water is ons zo langza merhand tot de lippen gestegen". De heer Van Egmond wil niet ingaan op de vraag welke acties zoal te verwachten zijn. „Dan is het verrassingseffect weg". De heer Van Egmond betreurt het bijzonder dat de middenstanders naar wat hij zegt: „Tot actie gedwongen worden. Er wordt niet geluis terd naar ons. Het overtuigende voorbeeld is de Steenstraat. Tegen een democratische be slissing van de Verkeerscommissie in, wordt het verkeer anders gedirigeerd. Maar, wat nog erger is, de winkeliers hebben hun boeken open gelegd om aan te tonen dat de omzet de laatste paar maanden gedaald is. Dat is gewoon terzijde geschoven als niet ter zake doende". Vandaag is de vijfjaarlijkse tentoonstelling begonnen van werken van inwoners van de gemeente Zoeterwoude, die tot en met zon dag wordt gehouden in het Don Boscohuis aan de Zuidbuurtseweg. Tentoongesteld zijn onder meer tekeningen, foto's en schilderij en, terwijl ook werk te bezichtigen is van de zogenaamde vrije clubs" van de Aloy- siusschool. De expositie is tevens een kom- mage aan de overleden zondagsschilder A. C. Slingerland die met zijn schilderijen lan delijke bekendheid verwierf. Een inmiddels in de voetsporen getreeden kleinzoon van Slingerland verichtte vanmorgen om 12 uur de openingshandeling. De expositie is van daag te bezichtigen tot 22.00 uur en morgen van 12.00 tot 19.00 uur. HAZERSWOUDE Niet Avanti uit Hazers- woude, maar SE Boedapest verzekerde zich vrijdagavond in het fraaie clubhuis van eerstgenoemde vereniging van een plaats in de tweede ronde van het toernooi om de Jaarbeurssteden Beker voor damestafelten- nisteams. Het team uit de Hongaarse hoofd stad bleek bij nader inzien iets sterker in de breedte dan de ploeg, die door Gerard Bakker wordt getraind. Triest voor Avanti was overigens dat niet eens alle partijen gespeeld behoefden te worden. Want toen Bettine Vriesekoop tegen de verwachtingen in klop kreeg van Susanne Ruzsenski, was er een score van 25. En daarna had het dus geen nut meer dat de twee nog te gane wedstrijden werden verspeeld. Het zag er aanvankelijk voor Avanti niet slécht uit. Annemieke Smits, een verdedig ster pur sang, immers startte zeer voortva rend tegen Eva Merenyi. De Hazerswoudse opende met 21—19, maar moest uiteindelijk de zege aan de 20-jarige opponente laten. Deze won de tweede (17—21) en derde set (13—21). De sterkste speelsters van beide teams, Bettine Vriesekoop en Gabrielle Ivas- ko, gaven elkaar geen duimbreed toe. De Avantispeelster won eerst (21—18), waarna de pupil van trainer Ferenc Neumann de eer opeiste (21—23). In de derde, beslissende set trok Bettine met ruim verschil (2113) aan het langste eind. Score derhalve 1—1. Brigitte Kooter, vorig jaar nog uitkomend in de promotie-overgangsklasse, maar dit seizoen doorgebroken naar een plek in „het eerste", stond daarna aan de tafel tegen Susanne Ruzsenski. Het lange meisje van de thuisclub liet er in de eerste ronde geen gras over groeien (22—20 winst). Daarna volgde een inzinking, zodat de Boe- dapestse gemakkelijk tot een 7—21 kon ko men. Het herstel van Brigitte tekende zich daarna evenwel duidelijk af. Helaas, ze liet de winst na een 1612 voorsprong schieten en kreeg uiteindeijk nog klop (20—22). Sco re: 1—2. Bettine Vriesekoop bracht de stand weer in evenwicht (22). Ze pakte Eva Merenyi in twee sets in: 21—16 en 2114. Daarna was het gedaan met de winst-vloot van de thuisclub. Immers, Annemieke Smits ging met 12—21 en 22—24 ten onder tegen Susanne Ruzsenski (2—3 düs). En Brigitte Kooter was kansloos tegen Gabrielle Ivasko (13—21 en 10-21). De 24 achterstand was, zo meenden de Avanti-supporters, die m groten getale de speelzaal en foyer bevolkten, echt nog wel te overbruggen. Want Bettine Vriesekoop zou het stuk gaan redden tegen Susanne Ruzsenski. Ze startte inderdaad formidabel: 21—16. De spanning in de tweede set bleek te groot: na een gelijkopgaande strijd pakte de frêle Hongaarse de tweede set (20—22). En in de beslissende set was Bettine op een gegeven ogenblik uit haar spel. Ze werd geconfronteerd met een 13—20 achterstand, kwam zelfs terug tot 17—20. Helaas voor haar was toen de Hongaarse koek op, want Ruzsenski maakte aan alle onzekerheid een j definitief einde (17—21). Ondanks die 2—5 nederlaag geen teleurge stelde gezichten in Avanti-kringen. „Dit was toch geweldig", aldus Avantivoorzitter Aart jan van de Poel. „Dat had je toch nooit kunnen dromen, een jaar of wat geleden, dat hier, in Hazerswoude, een Europa Cup wedstrijd zou worden gespeeld!" Wat na tuurlijk ook niet uit het oog mag worden verloren: de Hazerswoudsen hebben een ge weldige ervaring opgedaan na hun ontmoe ting met de Hongaarse topspeelsters. „Interland" in Voorschoten VOORSCHOTEN - Een voetbalelftal bestaande uit Londense ambtenaren van sociale zaken speelde gis termiddag tegen Voorscbo- tense gemeente-ambtena ren. De interland kreeg de aftrap van wethouder L. Marselis. Het werd een doelpuntrijpe strijd. De uitslag werd 8—5 in bet voordeel van de Voorscho tenaren. Na de sportieve strijd volgde een uitwisse lingsontmoeting in bet rui me clubbuis van SVLV. De Londense ambtenaren uit het district Islington maken een oriëntatie-reis door Nederland. Omdat ie der rechtgeaard Engelsman graag reclame maakt voor de sport, die eenmaal in Engeland ontwikkeld werd. moest er ook gevoetbald worden. De Voorschotena ren hadden weinig interes se voor deze gelegenheids- interland. De regen hield velen thuis. Onder de toe schouwers bevonden zich wel de drie Voorschotense wethouders. ito voor cretaressen ille 9 Holiday Inn-vestigin- in de Benelux stond gis- 5) |vond een glanzende don- ilauwe Alfa Romeo Sud de deur. Een auto die tn kon worden door de vele tientallen se- ;es van bedrijven die hun relaties veel met H.l. jken hebben. In Holiday Ie Leiden waren ongeveer deze functionarissen uitnodiging aanwezig, jon- Brouwen, die meestal ach- le schermen werken en nu i voor het voetlicht wer- gehaald, beloond met een Het winnende lot viel N^Jter niet in Leiden: secreta- hu: 1 Nicole Marchand uil NW eroi ging met de Alfa Maar in Leiden ge verschillende secretares- Och met fijne vooruitzich- jmJnaar hu's: weekeinden die (J0, gebracht konden worden verschillende H.l.'s in de landen of in het hotel in 50i Ibruck. |W5 Pr «ioor uit Ede U lezoekt eiden 'i' ElDEN Het Antomus-jonge- tb. akoor uit Ede verzorgt aan- a; Uande zondag om kwart over op raaif een speciale dienst in de Yj, ntoniuskerk aan de Vijf-Mei- 8St! hu. Het koor, dat zestig leden 70) flt, komt naar Leiden met een wabo en een eigen liturgie- °ep. Pater Van Eeuwijk leidt dienst. w Iet koor uit Ede komt naar *'den in het kader van een uS itwisseüng met het inter-kerke- 10 )k Petra-jeugdkoor dat in mei i) 1 an dit jaar een gastoptreden in de verzorgde. De twee koren karnen via de gemeenschappe- ike grammofoonplatenmaat- H ®aPPij met elkaar in aanra- 7.0 Uhg. LEIDEN Zeven gouden- en witgouden ringen werden don derdagavond ontvreemd uit ga lerie Van der Vlist aan de Bo termarkt. Vrijdagochtend werd de diefstal ontdekt. De zeven ringen maken deel uit van de collectie van de Delftse ontwer per-edelsmid Hans Karreman en hebben een waarde van 5.000 gulden. Voor Hans Karreman is het behalve een financiële strop - de ringen waren niet verze kerd - ook een strop dat hij de ringen, die hij al bij volgende exposities in het programma had opgenomen niet meer ten toon kan stellen. De dieven hebben waarschijn lijk tot de bezoekers van de expositie behoord en hebben van een moment van onoplet tendheid geprofiteerd om de glazen stolpen van de expositie zuiltjes af te nemen en de rin gen weg te pakken. Het moeten er minstens twee zijn geweest. De politie heeft nog geen duide lijke aanwijzingen gevonden. De expositie gaat overigens gewoon door tot 30 september, zij het met nauwkeuriger toezicht op de tentoongestelde sieraden. DE ERE DIVISIE BASKETBALL competitie gaat weer beginnen. Uw eigen Leidse vereniging MERCASOL gaat daar dit jaar een opmerkelijke rol in spelen: Het aantrekken van Amerikanen als Victor Bartolome, die elders zijn sporen al heeft verdiend en Gregory Bell. spectaculair en zeker, wijst daar al op. Is de eerste wedstrijd Kom dus ook voor een zaterdagavond basketball op 18 september naar de Vijf Mei-hal, Boshuizerkade, waar om 20.30 uur kapper Bosman u weer van harte welkom zal heten. LEIDEN Teekens b.v. krijgt geen hinderwetvergunning. De Leidse vleesfabriek heeft enige dagen geleden van de gemeente Leiden te horen gekregen dat zij de werkzaamheden aan de bouw van een nieuwe fabriek aan de Rooseveltstraat meet staken. Teekens had aanvankelijk het oog laten vallen op de voormalige Olga-fabriek aan de Hansenstraat om te kunnen uitbreiden. Tegen dit plan kwamen de bewoners van de wijk Groenoord in opstand. Na enig heen en weer gepraat tussen gemeente en de leiding van ie vleesfabriek is uitgeweken naar een open terrein aan de Rooseveltstraat. Hier is begonnen zonder hinderwetvergunning. De bouw van de nieuwe fabriek is overigens zo goed als gereed. Het is niet bekend of de opening, die was gepland op 2 oktober ;n die zou worden verricht door mr. A. van der Stee van Landbouw iu doorgang zal vinden LEIDEN Het voormalig raadslid voor D'66, W. Kuyper, heeft in een brief aan het Leidse college een uithaal gedaan naar het Leidse college. Hij verwijt de B en W „lamlendig gebrek aan beleid" ten aanzien van het personeel van de schouwburg. Voor het voormalig raadslid is een en ander aanleiding om feestelijk te bedanken voor het bijwonen van de officiële opening van de gerestau reerde schouwburg. Tevens heeft hij zijn mede werking aan een openingsexpositie geweigerd. „Wanneer u desondanks mijn materiaal bij de opening te zien zou krijgen, betekent dat geen instemming met het beleid. Ik heb het materiaal nog steeds niet teruggehad". De woede van de heer Kuyper richt zich eveneens tegen de houding van de K O-bestuursleden Weiland en Gmelich Meylingh tegenover schouw burg-directeur Hans van Dam. Volgens de heer Kuyper hebben deze bestuursleden zich denigre rend tegenover de schouwburgdirecteur uitgelaten in het bijzijn van derden. Tevens zouden zij het doen en laten van de heer Van Dam hebben trachten na te gaan. Een en ander komt volgens de heer Kuyper voort uit het streven van K O om de heer Van Dam als schouwburgdirecteur te wippen. „Typerend voor de mentaliteit van het dagelijks bestuur van K O is bijvoorbeeld de opmerking van Gmelich Meylingh: „Na een even tuele overname van het artistiekbeleid van de schouwburg zou de heer Van Dam eventueel mede-directeur kunnen worden", aldus de heer Kuyper. Veel belangstelling gitaar-recital ZOETERWOUDE - Meester-gi- tarist Rob Bakker uit Den Haag heeft gisteravond in Ons Huis een recital gegeven dat een zeer grote belangstelling heeft ge trokken. Gitaar-promotor Jef van Jole, die Bakker naar Zoe terwoude heeft gehaald, denkt dat nu de tijd rijp is om in deze gemeente de gitaar zijn gerecht vaardigde kans te geven. Meer dan honderd mensen waren naar het concert gekomen, on der wie burgemeester Detmers die evenals de overige be langstellenden zijn enthou siasme niet onder Stoelen of banken stak. Na zijn klassiek en Latijn-Amerikaans spel moest Rob Bakker een toegift gegeven. Als het aan de heer Van Jole ligt, kan er na gister avond zó met een gitaarcursus worden begonne: „Ook volgens de voorzitter van de Jeugdraad moeten deze gitaarvoordrach ten worden voortgezet", aldus Jole. Het ziet ernaar uit, dat de gitaar een deel van Zoeterwou de althans heeft veroverd. Bloemenveiling Honselersdijk (Bloemenveiling CCWS) Vrijdag 17 sept. '76.— Euphorbia 8592, snijgroen 67-225, amaryllis 77- 110, anjers 37-55. anjers iros 3684560, anthurim 120—275, chr. Tros normaal- cult. 150—205, chr. gepl. j. normaalcult. 47—165, chr. tros jaarrondcult. 221—380. chr. gepl. jaarrondcult. 56—200, fresia enkel 395—705, fresia dubbel 140—140, gerbera gemengd 22—25, gerbera op kleur 38—70, gladio len 157—225, irissen 330—415. leliekel ken 88—160, lelietakken 47—150, orchi deeën 323—400, rozen groot 30—74. rozen klein 1538. strelitzia 283350 3e directeur van „De Hooge Burch" mr. N. Geleynse (rechts) overhandigt concertmeester Van Dijk van de band de eerste langspeelplaat. L.P. voor 10-jarige Josti-band Alphen aan den Rijn De „Jostiband" van de zwakzinnige ninrichting „De Hooge Burch" te Zwammerdam heeft het tienjarige bestaan gevierd met het maken van een langspeel plaat. De instrumentale nummers zijn door de grammofoon- platenmij. EMI/Bovema uit Haarlem opgenomen op 20, 21 en 22 januari j.l. in het dorpshuis van de instelling. Daar werd gisteren ook de plaat feestelijk overhandigd aan de 118 leden van de Jostiband. De band wordt geleid door de heren Ben Rietveld, dirigent, en Wim Brussen, orgel, die samen ook de arrangementen voor him rekening namen. Een delegatie van de band heeft gistermorgen op verzoek van staatssecretaris Hendriks van Volksgezondheid een bezoek gebracht aan dit departement. Dë staatssecretaris kon op het laatste moment niet aanwezig zijn bij de officiële overhandi ging. Daarom verzocht hij de rollen om te draaien. In Den Haag nam de Heer Hendriks in dank de hem aangeboden plaat in ontvangst. Na deze te hebben beluisterd nodigde hij de Jostiband uit om op het departement een uitvoering te komen geven. Tot nu toe zijn er rond de 1500 exemplaren van de plaat verkocht. De winst die gemaakt wordt zal worden besteed voor recreatieven doeleinden voor de instelling zelf. De L.P. is niet in winkel te koop. Wel bij de receptie van de Hooge Burch. Voor telefonische informatie: 01726-19200. Adviesraad voor woonbebou wing Morssingel LEIDEN De Adviesraad voor de Binnenstad heeft advies over de bebouwing aan de Morssingel uitgebracht aan het college van b. en w. De Advies raad voor de Binnenstad juicht het toe, dat aan de Morssingel woningen worden gerealiseerd. De Adviesraad meent dat de plannen, zoals die door de heren Schaap van de afdeling Grond zaken van Gemeentewerken en De Lussanet van het architec tenbureau aan de Raad zijn voorgelegd, lijken te passen in de omgeving met name tegen over het Museum van Volken kunde. De Adviesraad vraagt b. en w. om de parkeerproblemen voor de bewoners onder de aan dacht te brengen van een amb telijke commissie. Ook vraagt de raad b. en w. om hem tijdig op de hoogte te stellen van even tuele verdere plannen. Milieucursus aan universiteit LEIDEN De vakgroep Mi lieubiologie en het Instituut voor Internationale Studiën houden een interfacultaire mi lieucursus aan de Leidse Uni versiteit. De cursus staat onder auspiciën van de Commissie voor Regionale Samenwerking tussen de Universiteit Leiden, de Technische Hogeschool Delft en de Erasmusuniversiteit te Rotterdam. De cursus bestaat uit twee on derdelen, elk met een eigen the ma. te weten een cursus over „Openluchtrecreatie en het be heer van natuur en landschap" en een cursus over „Milieu en Politiek ui internationaal per spectief". De milieucursus duurt tot 15 december Voor inschrijving voor of inlich tingen over de cursus „Open luchtrecreatie en het beheer van natuur en landschap" kan men zich wenden tot drs. P. E. de Jongh, Zoölogisch Laborato rium, Kaiserstraat 63, Leiden, telefoon 071-130645, toestel 23 of 071-12862. Wie inlichtingen wenst over dan wel zich op wil geven voor de cursus „Milieu en politiek in internationaal perspectief" kan terecht bij drs. J. P. van Stip hout, Instituut voor Internatio nale Studiën, Hugo de Groot straat 27, Leiden, telefoon 071- 149641.toestel 326

Leidse Courant | 1976 | | pagina 3