Sociaal isolement bedreigt Surinamers „Doorgeschoten" naar Tweede Kamer Politiek nog veel te veel mannenzaak DEN HAAG Sinds de massale over tocht van Surinaamse emigranten met het onafhankelijk worden van Surina me op 25 november 1975 tot stilstand kwam, verblijven volgens opgave van het ministerie van CRM ruim 130.000 Surinamers in Nederland. Samen vor men ze meer dan een derde van het totaal aantal inwoners dat de huidige Republiek Surinaamse thans telt. Ver wachtingen dat ze even massaal zou den terugkeren als ze gekomen waren, uit opiniepeilingen dit voorjaar kwamen percentages naar voren van rond de vijftig procent werden on der meer door de socioloog Frank Bo venkerk op overtuigende wijze ontze nuwd en door de praktijk gelogen straft. Velen gaven bij de opiniepeilin gen op grond van emotionele overwe gingen wel te kennen dat ze terug zouden willen, maar de slechte écono mische omstandigheden die de emi granten juist ontvluchtten, laten hen geen andere keus. De mensen blijven hier hangen aan de sociale kapstok die> de bijstandsuitkeringen voor hen vor men. Bovendien, en dat bleek ook weer toen het regeringsbeleid ten aanzien van de Surinamers onlangs in de Ka mer werd behandeld, staat Suriname niet te trappelen om mensen zonder enige voorbehoud terug te nemen, ook al was. dat bij de souvereiniteitsover- dracht beloofd. Er bestaat in Suriname alleen behoefte aan geschoolde vaklie den, maar in Nederland is men niet erg geneigd om aan een selectief remigra tiebeleid mee te werken. Blijft voor de meeste Surinamers als enig aanvaardbaar alternatief over ge wone leden te worden van de Neder landse samenleving. In feite is daar de (integratie)politiek van CRM, dat een speciaal kantoor in Den Haag opzette om de Surinamers een bescheiden plaatsje in de Nederlandse welvaarts- zon te geven, op gericht Maar dat beleid vindt bij de vertegenwoordigers van de Surinaamse ingezetenen, afkom stig uit de 21 door het land verspreide welzijnsorganisaties geen onverdeeld gunstig onthaal. Begin juli staakten de welzijnsorganisaties hun medewerking aan het georganiseerde overleg. Afge zien van de grieven tegen de spreiding van Surinamers („de mensen worden als postpakketjes door het land ge stuurd" zegt men in Utrecht bij de Federatie van Surinaamse Welzijns- stichtingen; dat geeft dan aanleiding tot uitbarstingen van de soort anderhalve maand geleden in Zeist, toen drie Suri naamse gezinnen weigerden een op vangcentrum te verlaten omdat ze niet buiten die gemeente, gescheiden van elkaar wensten te wonen), leven de voornaamste bezwaren tegen het moe ten opgeven van de dienstverlening door de Surinaamse instellingen. Die kregen zij toen de migrantenstroom massaal werd, improvisorisch toegewe zen. .Afbouw" inplaats van opbouw, terwijl de problemen voor de Surina mers alleen maar groter worden", zo reageert men bij de Surinaamse wel- zijnsstichtingen op de plannen van CRM. Deze putten zich uit in intellec tualistisch getinte tractaten over de Jeugdopvang, behandeling van aan drugs verslaagden, vormingsprojecten, allemaal vallend onder het ondoorzich tige etiket dienstverlening moeten terug naar de Nederlandse instellingen. Schrale troost daarbij is dat die overhe veling zich over een lange periode kan uitstrekken, ze is niettemin onvermijde lijk. Het motief valt wel te raden: de uitbouw van twee welzijnsnetten kost veel te veel geld en zou verder sociaal onverantwoord zijn. De directeur van de Federatie van Suri naamse Welzijnsstichtingen in Utrecht, drs. H. Roseval, beschouwt de belofte van de minister om het overleg weer op gang te brengen als een positieve toezegging, maar vraagt zich af in hoe verre de Surinamers een werkelijk aan deel in de beleidsbepaling zullen heb ben. „We zijn enigszins gerustgesteld over de plannen tot afbouw v/d stich tingen. Het ligt er immers maar hele maal aan hoe ruim de overgebleven taken op het ministerie worden geinter- preteerd". Hij staat niet te juichen over het integratiebeleid van de regering. „Integratie veronderstelt dat twee groe pen gezamenlijk een stap in eikaars richting doen, maar integratie is hier hetzelfde geworden als assimilatie". Zijn opvatting vindt een vervolg in de onuitgesproken mening van menig Suri naams maatschappelijk werker dat het welzijnswerk voor de Surinamers als een van elders komende groep in eigen hand gehouden moet worden. Met lede ogen zien ook vele Surinaamse intellec tuelen toe, hoe het Centraal Bureau in Den Haag (dat het vestigingsbeleid van CRM uitvoert), de Surinamers over het land verspreidt zonder dat de welzijns stichtingen er aan te pas komen. Nu hen het dienstverlenend werk wordt afgenomen, ervaren zij dat als een rechtstreekse bedreiging voor de identi teit van hun groep. Toch lijkt het aantal dat zich om cultu- reel-etrtische redenen wil verschansen maar klein te zijn in vergelijking tot de Surinamers die door allerlei oorzaken maatschappelijk tussen de wal en het schip dreigert of al zijn gevallen, en die daardoor in een sociaal isolement ver zeild raken zonder zich daarbij overi gens ook maar in het minst te bekom meren om zoiets abstracts als identiteit Op de gevaren van zo'n géisoleerde groep in de samenleving (men moet daarbij direct aan de Zuidmolukkers denken) is herhaalde malen gewezen. Volgens Bovenkerk is de kans niet denkbeeldig, dat hier net als al in Ame rika en Engeland het geval is, een sub- proletariaat ontstaat met alle gevaarlij ke frustraties die in zo'n groep gaan leven. Het kan voorkomen worden, zo stelt Bovenkerk, door scholing en vor ming van deze groep nü op grote schaal aan te pakken. De identiteit van de Surinamer zou daarbij in eerste aanleg positief benaderd moeten worden. Of welzij nsverbe te ring echter door middel van scholing en vorming in de mate waarin dat in deze kritieke fase wense lijk wordt geacht, haalbaar is, blijft door de bezuiniging die ook het beleid van het ministerie van CRM bepaalt. MEVROUW GARDENIERS'BERENDSEN Mevrouw M. Gardeniers-Be- rendsen is een vrouw in de politiek. Zij is, lid van de KVP-fractie in de Tweede Ka mer. „Ik ben er vóór dat er meer vrouwen in het parle ment komen. Maar te weinig vrouwen zijn lid van een poli tieke partij. Willen we in het parlement een fifty-fifty ver houding tussen mannen en vrouwen krijgen, dan moet dat in de politieke partijen ook zo zijn, anders liggen de verhoudingen nog scheef. Nu is de keus te klein, waardoor er te weinig door kunnen bre ken. Maar het is aan de ande re kant ook weer zo dat ook de politieke partijen graag een vrouw in het parlement hebben en dan soms een vrouw vóór laten gaan, ter wijl er mannen zijn die betere capaciteiten hebben. Ik ben ervan overtuigd dat ik een beetje ben „doorgeschoten". Er waren mannen die beter waren". „Dat wij kritischer gevolgd worden dan onze mannelijke collega's in de Kamer? Nee, daar heb ik niets van gemerkt. Ja als je er voor staat willen ze wel zien wat je kunt, ze willen zien wat je waard bent. Maar dat vind ik een normale zaak. En gelukkig is het nu zo, en dat geldt voor mannen en vrouwen, dat je niet meteen bent afgebrand als je een fout maakt Ien van den Heuvel- heeft inderdaad flink wat te verduren gehad naar aanlei ding van haar uitspraken om trent de Berlijnse muur. Maar ook Bas de Gaay Fortman is in ronde termen duidelijk ge maakt, ook in zijn eigen partij, dat hij fout zat met de uit spraak dat er in Nederland enorm veel misbruik gemaakt 30U worden van de sociale voorzieningen". „Vrouwen zijn beslist op hun plaats in de politiek. Ze heb ben bepaalde eigenschappen waardoor ze er erg geschikt voor zijn. Volgens mij hebben wij meer incasseringsvermo gen dan mannen en durven we het risico te lopen een blunder te begaan. Mannen nemen vaak alleen maar genoegen met honderd procent en voe len het als een afgang wan neer zij die niet bereiken. Ik geloof dat wij wat nuchterder in dat opzicht zijn en durven inzien dat je ook met tachtig procent nog tevreden mag zijn. En ik denk dat wij wat flexibeler zijn dan mannen. Misschien ook wel door de rol die wij normaal in deze maat schappij hebben. Neem de vol gende situatie: de telefoon gaat, de melk staat op overko ken en er begint een kind te huilen. Zo'n situatie los je ta melijk vlot op. Gas uit, klinkt het gehuil erg alarmerend dan ga je daar onmiddellijk naar toe en dan laat je de telefoon rinkelen. Wanneer het gehuil wat minder dringend klinkt, dan ga je naar de telefoon. Een situatie die geen zeld zaamheid is, maar de vrouw heeft zich hierdoor een grote moeilijkheden van de Surinamers zon der dat men zelf effectief hulp kan bieden. Het meest acute probleem is het zich als een olievlek uitbreidende drugge bruik onder Surinaamse jongeren. Al leen in Den Haag al schat de Stichting besluitvaardigheid eigen ge maakt, die in de politiek erg belangrijk is, aldus mevrouw Gardeniers. „Veel vrouwen durven de poli tiek niet aan omdat ze vinden dat ze te weinig geleerd heb ben. Nou, om in de politiek goed te functioneren hoef je echt niet academisch gevormd te zijn. Politiek is voor een groot gedeelte een aantal tech nieken beheersen en die zijn aan te leren als er voldoende intelligentie aanwezig is. Ik was ook vaak erg onzeker. Dan hoorde ik iemand spre ken, een man met een hele rits titels, en dan dacht ik: Ja, maar dat is helemaal niet zo. Dan hield ik mijn mond omdat ik dacht dat hij het met al die titels wel beter zou weten. La ter bleek dan dat ik toch gelijk had. Zo onzeker was ik toen nog. Die onzekerheid moeten we kwijtraken, daarin moeten we solidair zijn en elkaar hel pen. En kritisch zijn, ook over ons vrouw zijn. Weet je wat ik afschuwelijk vond in het jaar van de vrouw? Dat alles zo overtrokken werd. Bij ieder wissewasje wilde ze een vrouw hebben, omdat het nu eenmaal het jaar van de vrouw was en niet omdat zij de persoon was die er het meeste van af wist Kijk, dan moet je durven zeg gen: „Er zijn betere dan ik en dan geeft het niet of dat een man of een vrouw is". voor Surinamers dat er twaalfhonderd Surinaamse jongeren uit verveling in de stad rondhangen die gebruik maken van drugs en in vele gevallen er in meer of mindere mate aan verslaafd raken. Hoewel zij de deskundigheid missen geloven de Surinaams» welzijnsorgani saties dat alleen zij hen effectief kun nen opvangen. Minister Van Doorn van CRM die tij dens de verdediging van zijn beleid in de Tweede Kamer beloofde te proberen het opgeschorte overleg met de welzijns organisaties weer op gang te brengen; wil deze instellingen slechts twee taken laten behouden: een groepsbindende taak bij voorbeeld tot uiting komend in het scheppen van ontmoetingsruim ten en het signaleren van problemen zodat de daarvoor verantwoordelijke instanties erop kunnen inspelen. DEN HAAG De Nederland se bevolking bestaat voor iets meer dan de helft uit vrou wen. Op een totaal van 150 leden van de Tweede Kamer zijn slechts 20 vrouwelijke Kamerleden, verdeeld over de fracties van de PvdA, WD,% ARP, KVP, PPR en DS"70. Wanneer het kabinet-Den Uyl zijn regeringsperiode normaal uitdient zullen er in mei 1977 weer Kamerverkiezingen ge houden worden. De Neder landse Vereniging voor Vrou- wenbelangen wil deze gele genheid aangrijpen om meer vrouwen in het parlement te krijgen en heeft daarom alle politieke partijen aangeschre ven met het verzoek vrouwen op verkiesbare plaatsen op de lijst te zetten. Geven de poli tieke partijen aan deze oproep geen gehoor dan zal Vrouwen- belangen, net zoals al eerder bij de verkiezingen in 1972 is gebeurd, een actie „voorkeur stemmen voor vrouwen" ont ketenen. Vrouwenbelangen wil niet kos te wat het kost een vrouw op een ministerszetel krijgen, om dat men daarmee zou voorbij gaan aan de vraag of die vrouw wel geschikt is voor die positie. De voorzitter van Vrouwenbe langen, mevrouw Evenhuis- van Essen: „Wij kiezen ook voor de juiste mens op de juiste plaats. Maar wij vragen ons wel af of de juiste vrouw de kans krijgt om op de juiste plaats te komen. Ook Neder land kent deskundige vrouwen en met die voorradige deskun digheid moeten zij ook de kans krijgen een hoge positie te bekleden. In Nederland is de politiek echter nog steeds een mannenzaak. Kijk maar naar de cijfers van de verde ling man-vrouw in de verschil lende fracties. Bij de PvdA zijn er 6 vrouwen op 43 frac tieleden, bij de WD 4 op 22, bij de ARP 2 op de 14, bij de PPR 1 op de 7, bij de KVP 6 op de 27 en bij DS^O 1 op de 6. Ik heb het gevoel dat mannen nog steeds moeilijk kunnen accepteren dat ook vrouwen op hun manier een funktie goed kunnen vervul len. Er wordt in de politiek op dit moment nog niet zo naar een bekwame vrouw gezocht. Men kijkt eerst of er geen mannen voor die positie zijn", aldus mevrouw Evenhuis. „Vrijwilligerswerk van vrou wen, bij voorbeeld in de be jaardenzorg, wordt inmiddels wel geaccepteerd. Komt zij echter in een concurrentieposi tie met de man, dan wordt het moeilijker. Bereikt een yrouw een hoge positie, zoals Ien van den Heuvel, voorzitter van de PvdA, dan wordt haar doen en laten met argusogen gevolgd. Wee haar gebeente wareneer ze een fout maakt. Dan wordt dat meteen breed uitgemeten. Maakt een mannelijke partij voorzitter daarentegen een fo it, dan wordt dat doodge zwegen", aldus mevrouw Even huis. „We kunnen de emancipatie er alleen doorkrijgen wanneer we een politieke stem in het parlement hebben. Er zullen dus meer vrouwen in het par lement moeten komen", meent zij. Maar is er dan niet de kans dat het een te elitaire zaak gaat worden? „Die kans loop je natuurlijk Mevrouw Evenhuis: „Wij de juiste plaats". als je het daar bij laat. Van daar dat Vrouwenbelangen ook in het veld werkzaam is. Wij geven onder andere poli tieke scholingscursussen om de vrouwen te laten zien hoe regeren eigenlijk in zijn werk gaat, en hoe het staatsbestel eigenlijk werkt. Ze maken er kennis met de verschillende politieke partijen en waar die partijen voor staan. De cursus sen werden dit jaar door ruim 5000 vrouwen bezocht, dus be langstelling is er wel. Maar lid worden van een politieke par tij is nog een andere zaak, gezien de praktijk dan. In de praktijk komt het erop neer dat de mannen lid worden van een politieke partij. De vrouw stemt wel op een partij maar wordt meestal geen lid. De willen de juiste vrouw op vrouwen moeten dus beslist actiever worden op dit ge bied", aldus mevrouw Even huis. „Maar ja, dan zullen ze wel uit de beschutting van hun huis houden moeten komen. En dat is vaak een grote en moeilijke stap. Ik zie dan ook vaak dat vrouwen de extreem feministi sche groeperingen aangrijpen om te kunnen zeggen: „Eman cipatie? Moet dat zo? Moet ik dan naar een vrouwenhuis?" Maar dan zeg ik weer: Waar haal je als vrouw eigenlijk het recht vandaan om na je vijfen veertigste, wanneer de kinde ren uit huis zijn, niets meer te doen. Terwijl je man op zijn negenenveertigste een hartin farct heeft". MIEKE GOEDEMANS

Leidse Courant | 1976 | | pagina 17