HOE HOUD IK DE DIEF BUITEN? Fout is: hoe pak ik hem als hij binnen is? ï- Inbrekers lachen om beunhazerij in alarm installaties Politie staat voor Jandoedel bij 92 proeent loos alarm Slechts het versturen van uitnodigin gen lijkt te ontbreken, zo gemakkelijk maakt Nederland het zijn geboefte. Eén simpele beweging met een schroevedraaier, boortje of ijzer draadje was vorig jaar in 95 procent van de ruim 100.000 gevallen van diefstal met braak ruim voldoende om ongestoord het waardevolste ge deelte van het Hollandse huisraad of de kantoorinboedel te kunnen be machtigen. Een kwart van de heren inbrekers nam brutaalweg de voor deur, 65 procent was voorzichtiger en koos de achterdeur. Het percentage geveltoeristen, dat vervolgens via het dak binnendrong, bleek in 1975 maar drie te bedragen. Via ramen aan de zijkant baande zich zeven procent van het inbrekersgilde een weg naar de lokkende buit. Van de weeromstuit ontstond er een hausse m alarminstallaties: ruimtelij ke beveiliging met radar of infrarood licht, elektronische ogen, contacten aan deuren en ramen, sirenes', zwaai lichten, bellen of een stil alarm naar de politie, subsidiair een particuliere bewakingsdienst. De handel zag brood in de nationale paniek. In een oog wenk lieten 600 bedrijven zich regi streren bij de kamers van koophandel als specialist op dit (onbeschermde) terrein. Maar de installaties blijken ondeugdelijk: niet minder dan 92 pro cent van alle elektronische alarmen is vals. De politie gaat het danig de keel uithangen telkenmale voor Jandoedel uit te moeten rukken. Vaak 's nachts, wanneer de bureaus toch al een mini male bezetting hebben, en vaak naar afgelegen villa's of bungalows, met alle tijdroof van dien. Er wordt natio naal getimmerd aan een regeling die de gever van een vals alarm gaat verplichten de kosten van het onnodi ge uitrukken (1000 tot 1500 gulden) te betalen. In Duitsland is dit sinds lang al een normale zaak. Ook de politie van Delfzijl heeft een juwelier al een rekening van 700 gulden gepresen teerd. Vals alarm wordt mogelijk reeds komend jaar een kostbare grap. Toch kan men er vaak weinig aan doen, zoals komiek André van Duin ondervond toen hij onlangs de politie van de Haarlemmermeer voor niets naar zijn kapitale molen liet uitrukken omdat iemand per ongeluk op het knopje van zijn stil alarm had ge drukt. Overijverige werksters kunnen daar een handje van hebben bij het uitmesten van de kleinste hoekjes, maar het zijn vooral honden, katten, muizen en ratten die alarmsystemen in werking zetten. „De beunhazerij op het gebied van de elektronische beveiliging is de belang rijkste boosdoener". Dit zegt Wim van Leuverden, die aan het hoofd staat van het Amsterdamse bedrijf Inbraak preventie BV. „Die installaties zijn ingenieuze dingen. Ze zijn ontworpen door ingenieurs, maar iedere koeke- bakker mag ze ophangen. Er zijn nota- bene doe-het-zelf-pakketten op de markt, bestaande uit contactjes voor deuren en ramen, een sirene, een scha kelkast en honderd meter elektrische draad. Weggegooid geld meestal, want de onderdelen worden vaak op ver keerde plaatsen gebruikt met als ge volg een golf van valse alarmen. Daar probeert het Technisch Bureau Bevor dering Schadepreventie, dat de verze keringsbedrijven hebben opgericht, nu iets aan te doen. Men stelt richtlijnen vast waaraan elektronische alarmap- paratuur moet voldoen en men be schikt over een lijst van betrouwbare installatiebedrijven die men boven dien streng controleert. Daar staan maar 40 van de 600 geregistreerde firma's op". Dan nog is Wim van Leuverden verre van tevreden „Vroeger dachten we dat je een inbreker met zo'n installatie kon pakken. Dat is niet zo. Het ding geeft alleen een signaal. Voordat de politie ter plaatse is, kan de dief zijn slag al geslagen hebben door bij voor beeld een greep uit de etalage te doen. Dat zien we meer en meer gebeuren. Ik heb klanten die al jaren over elek tronische apparatuur beschikken.Toch krijgen ze keer op keer inbrekers op bezoek. Ze grissen binnen enkele se conden kostbare schilderijen van de muur en zijn weer verdwenen. Maar zelfs al betrap je ze na het afgaan van het alarm. De inbreker schrikt. Er kan een escalatie van geweld^ ontstaan, waarbij gewonden vallen, zelfs doden. Of hij gaat in paniek over tot gijzeling. Natuurlijk hoort elektronische bewa king bij het totale beveiligingspakket. Het is er een waardevolle aanvulling op. Maar men heeft één grote fout gemaakt. Toen de grote stap vooruit van de electronica kwam, is men gaan vergeten sloten op zijn deuren te zet ten. Terwijl het eerste principe van inbraakpreventie toch dient te zijn: hoe houd ik de dief buiten? En niet: hoe pak ik hem als hij binnen is." Waarmee we zijn aangeland op het terrein van de mechanische inbraak beveiliging, de specialiteit van Wim van Leuverden. Dr. E. Wessels, direc teur van het Technische Bureau Be vordering Schadepreventie, daarover: „Beveiligen komt neer op het leggen van een drempel tussen de inbreker en de goederen die hij wil ontvreem den. Zo'n drempel is bijvoorbeeld de tijd die het gaat kosten om de inbraak te realiseren. Inbrekers hebben geen tijd. Hoewel de meeste beveiligingen op de duur overwonnen kunnen wor den, zal de dief zijn risico steeds afwegen tegen zijn begeerte. Met an dere woorden: hoe meer moeite hij moet doen om binnen te komen, hoe eerder hij van zijn plannen zal afzien". Wim van Leuverden: „Onze filosofie is heel eenvoudig en erg gezond. Wij zeggen namelijk: Laat ze komen, maar hou ze wel buiten. Dat kan alleen door bouwkundige voorzieningen. Soms door het aanbrengen van een speciaal slot, soms door een beglazing van onbreekbaar glas, soms zelfs door pantserplaten in de grond te graven. Ons bedrijf heeft daar 732 specifieke materialen en onderdelen voor, waar onder lexan. Dat is een kunststof die je niet kunt onderscheiden van glas - even helder, even doorzichtig - maar waarop je met een moker kunt slaan zonder dat het breekt en waarop je bij een bepaalde dikte zelfs een uzzi- mitrailleurpistool leeg kunt schieten. We hebben er proeven mee genomen, de kogels blijven in het spul steken als krenten in een pudding". Mechanische beveiliging heeft door de eeuwen heen aan de inbraakpreventie ten grondslag gelegen. Denk aan de dikke muren van de duistere midde leeuwen, het traliewerk, de slotgrach ten, de ophaalbruggen, de minuscule raampjes tegen inklimmers. Van Leu verden: „Maar geleidelijk kwam Ne derland in gezapig vaarwater.We wer den een rustige natie, prat op haar welvaart, 's avonds de gordijnen open liet. We pronkten graag met onze rijk dommen, we gingen ze tentoonstellen achter royale ramen of in grote etala ges. De beschermende rolluiken ver dwenen omdat ze ontsierend werkten. Allemaal pracht, die openheid, maar zij liet criminele elementen wel precies zien wat er in onze huizen, winkels en banken te halen viel. En criminele elementen kwamen er, door het tekort aan gevangenissen en de lichte straf fen die de rechtbanken uitdelen, steeds meer. Dit gevoegd bij de feiten dat men bij de bouw niet meer op de inbraakveiligheid van de materialen lette, dat men steeds goedkopere slo ten ging gebruiken en dat het hang en sluitwerk de sluitpost van de begro ting werd, verklaart voor mij dat het aantal inbraken in tien jaar tijd heeft kunnen vervijfvoudigen. In 1960 nog geen 8500 inbraken, dit jaar waar schijnlijk meer dan 110.000. Die cijfers spreken boekdelen." Gezien de spectaculaire inbraken via riolen en tunnels bij banken in Nice en Parijs zijn dieven niet te stuiten als het om een miljoenenbuit gaat. Van Leuverden: „Met zo'n thermische lans kom je inderdaad overal doorheen. Maar de daders investeren zoveel in een dergelijke inbraak dat ze alleen doelen kiezen waar ze een maximale buit kunnen verwachten. En dergelij ke doelen eisen dus weer een optimale beveiliging. Om bij de kluizen van de Nederlandse Bank op het Frederiks- plein in Amsterdam te komen, moet je door verschillende gepantserde mu ren breken, waartussen zich dan weer elektronische apparatuur bevindt die de klok rond door bewakers in de gaten wordt gehouden. In Nice en Parijs ontbrak die extra menselijke bewaking. Je kunt uiteindelijk overal doorheen komen, maar wat in Nice en Parijs gebeurd is, zou bij de Neder landse Bank nooit hebben kunnen ge beuren. Het principe luidt: naarmate de te halen buit groter is, moet je je beveiliging verscherpen, want wat je daaraan uitgeeft, staat in geen verhou ding tot de omvang van je eventuele verlies". Buitenlandse ambassades (Israël, In donesië) eisen evenzo een optimale beveiliging, vaak met mensensluizen die gijzelingen onmogelijk maken. Van Leuverden: „Maar de visboer be veiligen we desgevraagd ook. In de Bijlmermeer en in Amsterdam-noord hebben we die zinloze vernielingen gehad in zaken waar niets te halen viel. Pure baldadigheid, maar er ging wel voor tienduizenden guldens verlo ren. We hebben stomerijen beveiligd alsof het juweliers waren. En beveili ging wil helemaal niet zeggen dat je van een zaak een bunker maakt. Je hoeft er niets van te zien. We leveren in samenwerking met architecten hele puien die er prachtig uitzien, maar die toch inbraakvrij zijn. Het scheelt na tuurlijk kapitalen als je meteen bij de bouw de nodige voorzieningen laat aanbrengen." Door de verzekeringswereld geregi streerde, erkende en gestimuleerde fir ma's als Inbraakpreventie bv hebben hun clientèle in kringen waar het doodgewoon is 50.000 tot 60.000 gulden neer te tellen voor 'n beveiligings pakket, dat dan ook helemaal com- pleet is. („We gaan het hele pand ■bekijken, we praten met de buren, we bestuderen de omgeving, we analyse ren de vraag waar, waarom, bij wie en hoe een inbreker zijn slag zou willen slaan voordat we met ons bevei ligingsplan komen"). Een belangrijk onderdeel zijn computerruimtes ge worden. Van Leuverden: „Daar ligt letterlijk een schat aan informatie op geslagen - moeizaam verzamelde en onvervangbare gegevens. Bijna nie mand beseft bijvoorbeeld hoe groot de waarde is van een adressensysteem. Hoe lang heeft het niet geduurd voor zo'n systeem is vergaard en opge bouwd? Hoeveel kosten zijn er niet ingestoken aan tijd, mankracht en pu bliciteit? Een baldadige inbreker kan, gefrustreerd door het ontbreken van buit, het werk van jaren teniet doen. Legio is het aantal voorbeelden van brandstichtingen, verscheuren, weg smijten, waardoor een heel informa tiesysteem ontredderd wordt of verlo ren gaat. Een bedrijf kan maanden plat komen te liggen. Erger nog is het wanneer men het bewust gemunt heeft op het vernielen van informatie (bedrijfsspionage, ter reurgroepen). Met slechts kleine hulp middelen is het mogelijk ontstellende schade aan te richten. Ik herhaal dat er slechts één afdoend antwoord is: inbrekers buiten houden dpor bouw kundige beveiligingen. Zo kennen we bijvoorbeeld controlock, een systeem waarbij alleen bepaalde sleuteldragers een ruimte kunnen betreden en verla ten. Ze worden bovendien nauwkeurig geregistreerd op dag en tijd van bin nenkomen en weggaan. We beschik ken ook over een trekmetaal dat er uitziet als gewoon traliewerk, maar dat je met geen mogelijkheid kimt forceren. De maasopeningen en de dikte van het materiaal zijn dusdanig ontworpen dat een zware hydraulische knijp schaar er geen vat op kan krij gen, terwijl kleinere tangen te zwak zijn om erdoorheen te komen." Allemaal goed en wel, maar de gewo ne particulier? Wat kan hij doen om inbrekers te weren? Van Leuverden: „Achterdeuren vor men altijd een zwakke schakel. Ze zijn uitgevoerd als binnendeuren - met het slot van een binnendeur. Als je een rijtje huizen hebt, zul je zien dat om de zoveel huizen dezelfde sleutel op een achterdeur past. Vaak zijn de ventilatieraampjes te groot. Er zit te veel glas in deuren. Openslaande ra men laten zich gemakkelijk forceren en glaslatten aan de buitenkant wip je er heel gemakkelijk af. Bijna geen huizen hebben afsluitbare spanjolet ten. Een enkel afsluitpunt op ramen is te weinig. Het hang- en sluitwerk is te goedkoop en dus te zwak. In het algemeen geldt: beveilig de woning zo dat het een inbreker moeite kost om binnen te komea Bedenk dat hij geen uren de tijd heeft. En maak de beveili ging zwaarder waar te verwachten valt dat hij wel uren de tijd zal heb ben". PIET SNOEREN

Leidse Courant | 1976 | | pagina 15