KNVB moet streven naar professionalisering BESTUURDERS ZIJN NOG HOBBYISTEN imateurvoetbal s zo gezond ils een vis van Marie is een markante figuur in 'aderlandse voetbalwereld. Hij is voor- •r van de sectie amateurvoetbal in de i?B wat ongeveer betekent „opper- [d" van bijna negenhonderdenvijftig- end voetballers die elke week hun tegen aan hun amateursport beleven, loog, minder hoog of lager niveau. Jo Marle heeft al twintig jaar bestuur- aring in de Koninklijke Nederlandse tbal Bond, verdiept zich dagelijks in wel en wee, de problemen en de elijkheden van de grootste sportbond ons land en kan, rad van tong en spits gedachten als hij is, over alle aspec- zijn zegje doen. Hij doet dat ook in verhaal waarin hij allerlei aspecten roert die de voetballiefhebber moeten resseren wellicht ook anderen die lmatig vernemen van wat zo snel sstanden" worden genoemd en izfoomt niet ook de betalingen in het teurvoetbal aan een nader onderzoek iderwerpen. „Het Nederlands kampioenschap van IJsselmeervogels bewijst de kracht van het zaterdagvoetbai" „Over betalingen in het amateurvoetbal wordt enorm veel gesproken maar uit onderzoekingen komt ontzet tend weinig naar voren. De onderzoekingen worden geleid door de commissie van amateurisme die zo'n zestig rapporteurs over het gehele land heeft, die regelmatig de boeken van de verenigingen onderzoe ken. Bij deze" controles moeten bepaalde overtredin gen naar voren komen. Uit boekencontroles is echter nooit gebleken, dat er betalingen geschied zijn. Dit betekent dat betalingen buiten de verenigingskas om zijn gedaan. Het bewijs over betalingen bij de ama teurs is nog nooit geleverd. Wel het overtreden van de amateurbepalingen, zoals bijvoorbeeld onlangs het vooruit betalen van o.m. reisvergoedingen". „De narigheid met de KNVB is nu eenmaal dat alleen eigen leden aansprakelijk kunnen worden gesteld - voor de naleving van de reglementen. De KNVB heeft alleen onderzoekbevoegdheid bij haar eigen leden. De o van Marle vond twintig jaar geleden zijn stekje, als bestuurder in de KNVB bond is dus wel in staat de boeken van de vereniging maar niet die van een lid van die vereniging te controleren. Als iemand geen lid is van de KNVB kan hij doen en laten wat hij wil. Wordt hij opgeroe pen door de commissie van onderzoek, dan kan hij zeggen dat hij met de KNVB niets te maken heeft. Bovendien is het bij de KNVB niet mogelijk onder ede te worden gehoord, dus liegen is niet te voorko men". „We dokteren in de KNVB nu al jaren aan de amateurbepalingen. De een wil ze verruimen, de ander wil ze wijzigen. Iedereen is het er wel over eens dat de bepalingen enigszins moeten worden veranderd maar hoe dat precies moet gebeuren, is niet eenvoudig op te lossen. De amateurbepalingen worden overigens niet door het bestuur maar door de verenigingen gemaakt. Het bestuur is slechts de uitvoerende macht". Gedachte „Zo is er de gedachte tot het vormen van een onafhankelijkheidsklasse. De clubs moeten zelf dan maar bepalen of ze wel of niet willen betalen. Als amateurbestuur voelen we daar niets voor omdat met zo'n klasse niets wordt opgelost. Stel dat een ploeg die niet wordt betaald, wint van een elftal waarvan de spelers wel geld ontvangen. Dan vragen de leden van het winnende team direct overschijving aan naar de betalende club. Naar mijn mening is het grote bezwaar dat er dan weer een aantal semiprofclubs bijkomt. Deze kloppen bij de gemeente aan voor subsidie, komen bij toto-lotto langs voor geld en gaan naar sponsors zoeken. Zo krijg je binnen de kortste keren weer een groot aantal betalende clubs erbij en juist dat heeft de KNVB met veel pijn en moeite de laatste jaren weten te vermin deren". „Dat heeft niets te maken met een te bespeuren groeiende samenwerking tussen de prof- en amateur clubs. Daartoe diende destijds het rapport Zelfstan digheid 1, waarin allerlei discussiepunten tussen het betaalde en het amateurvoetbal stonden vermeld. Dat is aangenomen en een gevolg daarvan was, dat de vergoeding voor het contracteren van een amateur speler aanmerkelijk is opgetrokken. Dat was één van de punten die het amateurvoetbal graag veranderd zag en die gehonoreerd zijn door het betaald voetbal. Er konden worden opgemerkt dat de samenwerking tussen beide afdelingen groeiende was. Daarna ont stond het rapport Zelfstandigheid 2, waarin ook allerlei positieve punten voor de amateurs waren opgesomd, onder meer het verbieden van voetbalin ternaten en het niet mogen benaderen van amateur spelers. Ook natuurlijk een aantal pluspünten voor het profvoetbal, zoals de derde elftallen in de stan daar dklasse. Namens de zondagclubs werd toen opgefnerkt dat de pluspunten voor de amateurclubs niet opwogen tegen dat ene punt van de derde elftallen. De zondagsclubs vreesden een te grote concurrentie. Aangezien de clubs de wetgevende macht vormen, kunnen zij „nee" zeggen. Overigens moet er wel bij gezegd worden dat het zaterdagvoetbal en een deel van het Afdelings voetbal voorstanders waren van het rapport Zelfstan digheid 2. Ook het amateurbestuur was er voor. Ik was er voorstander van. Op een aantal punten moes ten de amateurs iets laten en van andere punten hadden zij voordeel. Het gehele pakket vond ik aanvaardbaar voor het amateurvoetbal en het spijt me dat het niet is aangenomen. Ik ben geen voorstan der van die derde elftallen maar de voordelen wogen zwaarder". Discussie „Om nog op verruiming van de amateurstatus terug te komen, daarover zijn gesprekken geweest tussen het NOC en de KNVB in verband met de Olympische Spelen. Iedere keer als die Spelen in zicht komen, hebben we dezelfde discussie, De Olympische bepa lingen zeggen dat niet mag worden deelgenomen aan de Spelen als ook maar één keer betaald is. Het is overigens het enige toernooi waarvoor dit geldt. Het gaat bijvoorbeeld niet op voor het toernooi voor de Europese beker voor landenteams. De KNVB wijst dan op landen als Frankrijk en Spanje, waar ook spelers van Barcelona en Real Madrid deelnemen. Voor Nederland is het, in termen van de Olympische Spelen, een nadeel dat een speler die ook maar een cent wil verdienen aan de voetballerij een formeel contract moet tekenen. In het buitenland gebeurt dat niet. Daar gaan ze als een soort stagiaire spelen. Er is dan nooit een bewijs dat er gelden zijn ontvangen. Mijn mening is dat een team voor de Olympische Spelen moet worden samengesteld uit spelers van de amateurverenigingen en daartoe behoren ook oud- contractspelers. Ik vind die regel totaal verouderd en uit een tijd die voorbij is. Wij zullen pogingen in het werk stellen om het Internationaal Olympisch Comité deze regel te laten veranderen in een bepaling waarin geen rekening wordt gehouden met het verleden van een speler. Het NOC moet dan achter ons staan en zeggen dat iedereen wordt geaccepteerd die aan de amateurcompetitie deelneemt". Fenomenen Jo van Marle is van het één op het ander gekomen maar er zijn meer „fenomenen" in het vaderlandse voetbal, zoals de gToei van het zaterdagvoetbal, zijn weigering om de afgevloeide Henk Burgwal op te volgen en de situatie in het betaald voetbal waar over hij zijn visie geeft. „De groei van het zaterdagvoetbal ligt op dit ogenblik ongeveer gelijk met die van het zondagvoetbal. Zater dagvoetbal heeft in het verleden een enorme vlucht gemaakt. Het is echter niet meer het specifieke zaterdagvoetbal maar het kan geplaatst worden onder de noemer weekendvoetbal. Deze opgang is terug te vinden in de prestaties van het zaterdagvoetbal. Het Nederlands kampioenschap van IJsselmeervogels be wijst de kracht van het zaterdagvoetbal. In het zondagvoetbal bevinden zich vele gestandaardiseerde verenigingen. Zij draaien al jaren in het tempo mee. In tegenstelling tot de verenigingen in het zaterdag voetbal. die door de opbouw daar noodgedwongen in een hogere klasse komen te spelen. Het zaterdag voetbal telt nu twee eerste klassen. Als er twee bijkomen, betekent het dat er verschillende verenigin gen uit de afdelingen moeten promoveren naar de vierde klasse terwijl ze daar nog niet rijp voor zijn. In de hoogste regionen nivellering maar (nog) niet in de lagere klassen". „Zaterdag- en zondagvoetbal moeten echter wel als een geheel worden gezien. Er is een sectie amateur- en een sectie betaald voetbal. In het verleden waren er drie amateurbesturen: zaterdag, zondagafdelingen. Dat is nu één en daardoor is de KNVB een stuk bestuurbaarder geworden. Het tweede voordeel is dat iédere amateur dezelfde rechten en plichten heeft. We zijn nog wel niet zo ver maar op den duur moet het er toch wel van komen. Het moet op een gegeven ogenblik zo zijn dat iedere amateur dezelfde contribu tie betaalt". Niet lokt „En waarom ik niet de opvolger wilde worden van Henk Burgwal als secretaris-penningmeester van de KNVB? Om de doodeenvoudige reden dat die baan mij in het geheel niet lokt. Ik heb helemaal geen behoefte om te veranderen. En ik heb nog nooit belangstelling gehad voor die functie. Ik zit al sinds 1934 in de voetballerij maar op bestuurlijk niveau bij de KNVB ben ik nu twintig jaar bezig. Toen ik indertijd bij de KNVB kwam, werd net het betaald voetbal ingevoerd. Dat is de belangrijkste ontwikkeling die ik in mijn bestuurlijke loopbaan heb meegemaakt. De problemen op bestuur lijk niveau binnen de KNVB zijn sterk toegenomen. Het is een miljoenenzaak geworden. In de tijd die ik nu aan de KNVB verbonden ben, is het aantal leden gegroeid van driehonderdduizend naar ruim negenhonderdduizend leden. Op zich is deze snelle groei een enorme propaganda geweest voor de KNVB maar aan de andere kant bracht dit ook zijn proble men mee. In je vrije tijd een bond leiden van dergelijke omvang, vraagt natuurlijk om problemen. „Iemand als Max Tripels is praktisch niet te betalen als hij in dienst van de bond zou treden". Daarom zullen we naar een sterke professionalisering moeten. De opbouw van de KNVB is nu: alle bestuur ders zijn hobbyisten. Een onmogelijke zaak derhalve zo'n grote bond te laten leiden door amateurs. Dertig tot veertig uur in de bond stoppen is een normale zaak geworden. Met het toenemen van de problemen en het toenemen van de leden komt er een tijd dat we geen opvolgers meer hebben. Het mooiste zou zijn als het bestuur zou kunnen optreden als een raad van commissarissen, die toezicht zou houden op het functioneren van het geheel en verder alles over zou laten aan de professionals. We zitten op het ogenblik in die faze maar het gaat zeer moeizaam. Het wordt extra bemoeilijkt door het feit dat deze hobbyisten in de loop der tijd een enorme praktische kennis hebben opgedaan en daarom zeer moeilijk te vervan gen zijn. Wanneer een man als Max Tripels in vaste dienst bij de KNVB zou komen, is hij praktisch niet te betalen. De taken op bestuurlijk niveau vragen veel deskundigheid, hoewel dat frustrerend zal werken voor de professionals die op dit ogenblik bij de KNVB in dienst zijn. We streven er dan ook naar zoveel mogelijk deskundigheid naar het bondsbureau te brengen." Eerste stap „Binnen vijf jaar moet dat verwezenlijkt kunnen worden. Het groeit langzaam in de goede richting. Vorig jaar zijn we begonnen met een technisch directeur, George Knobel. Hoewel dat is misgelopen, was het wel de eerste stap naar de professionalise ring. We hebben nu de ervaring dat een technisch directeur nooit te sterk moet worden gekoppeld aan het Oranje team. Technisch directeur is een hele brede functie, die echter valt of staat met de prestaties van het Oranjeteam". „We weten nu nog niet wat we gaan doen. Er is nog niet over gesproken. Met de ervaring die we hebben gehad, zullen we ons eerst uitvoerig beraden over een eventuele opvolger. Ik vind dat we £en stuk zelfkri tiek moeten hebben. Van de nieuwe directeur zullen we de zekerheid moeten hebben dat hij inderdaad de meest geschikte figuur is We waren ervan over tuigd dat Knobel de juiste figuur voor deze functie was en dat hij het rustig zou kunnen volbrengen. Hij had echter een te sterke binding met het Oranje team". „En dan nog over het amateurvoetbal. Ik hoor zo vaak dat het een rommeltje is bij de KNVB, die overigens te zeer vereenzelvigd wordt met het ama teurvoetbal. Daar zijn echter in het geheel geen problemen, we zijn evenmin bankroet of bijna dood. Het amateurvoetbal is zo gezond als een vis. Want welke vereniging, of het een omroeporganisatie, een politieke partij of een vakbeweging is, brengt ruim negenhonderdduizend leden en tienduizend vrijwilli gers op? Er zijn nooit spanningen in de organisatie van het amateurvoetbal. De competiiie is nog nooit in het honderd gelopen. Daarvoor heb ik enorm veel waardering en ik hoop dat een ander dat ook eens heeft

Leidse Courant | 1976 | | pagina 11