„Slimme jongens die zaalvoetbal- „Derde plaats moet mogelijk zijn.." Mercasol Leiden zal het weer niet gemakkelijk krijgen Jan van der; Weijden {Unitas Leiden): AFDELINGSHOEK Leidse Courant Bal naar ARC C3 L^iDbt; UUUKAJNT iAitttUJAU lö OEjf I JLiVlDrm f Na de scheids- rechturscursus „veldvoelbal" met succes (en een diploma) te heb ben bekroond, volgt: onze spor tredacteur Gert- Jai» Onvlee na de cursus voor „zaal-fluitist." Hieronder zijn in drukken van de tweede, en laat ste theorie-avond. - Vv r r. w r t Greg Bell, de tweede Amerikaan van Mercasol maar hopen dat elke rechter inziet waar een ophoudt en wangedraj Nadat we nog hebben dat er geen nieuwe gras de Groenoordhal zijn („Streng optreden tegi aanvallen dus") en dat in het veld maar moetei ken wat we willen hoi misser van een fraaie ka je maar even laten ui komen de dia's aan kleur. We zien „slappe" rechters („Die maken druk"), spelers die niet! ren („Niet fluiten"). ke< allerlei standjes („Die wel, die niet") en go< strueerde spelers die w alles fout doen. Eén serie dia's springt Een speler van partij A speler van partij B t grond slaat via een k plaatste rechte hoek tt neffect. „Aardig", den totdat de docent vertelt actie werkelijk is uitj „Hij sloeg echt raak. bekijken de dia's nog horen lachend aan dat c van partij A later z'n heeft aangeboden. OV de straf voor een dl overtreding is wel d weg ermee. Na een laatste goed („Geen diagonaal lopen, dicht bij de bal blijven") we zaalvoetbalscheidsre zijn. De praktijkles vo oktober. We verheugen op. (Van onze sportredactie) LEIDEN „Sinds we, nu zeven jaar geleden op de Boshuizer- kade zijn gekomen, is het met de vereniging steeds beter gegaan. Er zit duidelijk vooruitgang in. Niet alleen op het prestatieve vlak, maar ooit algemeen gezien. De vereniging groeit nog altijd, we hebben nu al weer zes jeugdelftallen en, wat ook erg belangrijk is„ de mensen kennen Unitas nu ook." Jan van der Weijden, voorrzitter van datzelfde Unitas Levden, is ervan overtuigd dat de over gang van zijn vereniging naar de Boshuizerkade de lift om hoog in werking heeft gesteld. „Op het Piet Paaltjesp.ad kon je eigenlijk geen kant c.p, zat je aan alle kanten ingeklemd. 'Daarbij kwam nog (lat we op. 'universitair terrein za/ten. Op de Boshuizerkade hebben we veel meer aanloop gekrogen, hg je ook veel bereikbaarder voor veel mensen." Het nu al weer -vierenveertig jaar bestaande Ucitas Leiden (Van der Weijden: „Er zijn nog altijd mensen die donken dat we zeven jaar geleden pas zijn op gericht") heeft het naar z'n zin op het oude LDWS-veld. Waar overigens al wel weer het nodige is veranderd. Zo werd 1 februari 1975 b/et nieuwe club huis officieel g«?opend (Van der Weijden: „Dat oude was nauwe lijks een clubhuis te noemen. Indertijd heeft onze penning meester Teun Vonk daar nog eens een bordje „onbewoonbaar verklaard" op gespijkerd..") en ook is het terrein zelf, waar in totaal vijftien elftallen op moe ten spelen aanzienlijk verbeterd. „Die verbeterde accommodatie heeft vanzelfsprekend ook posi tief op onze vereniging doorge werkt. Maar ja, er blijft altijd wel iets te wensen over. De trai ningsmogelijkheden bijvoor beeld zijn voor vrijwel alle Bos- huizerkade-verenigingen erg slecht. Een verhard oefenveldje waar je met twee clubs per avond op moet trainen. En een uitwijkmogelijkheid naar je ei gen veld heb je eigenlijk niet. Want dan trap je dat veld weer kapot en krijg je daar later in de competitie weer narigheid mee.." „Let wel. Dit is geen aanval op de Sportstichting. Beslist niet. Die heeft het zelf al moeilijk genoeg, mist volgens mij ge- Jan van der Weijden: „Overgang naar Boshuizer kade heeft positief ge werkt." woon de mogelijkheden Iets aan de situatie te veranderen. Maar we zitten er wel mee." Daarom is Unitas Leiden ook mede-gegadigde als de overgang van een Boshuizerkade-club naar de .Mors" definitief ter sprake komt. Van der Weijden (39): „Als het zwembad achter de Vijf-Meihal komt en er inder daad een vereniging weg moet, houden we ons in principe aan bevolen. Al geloof ik persoonlijk wel dat ZIC de grootste kandi daat zal zijn." Jan van der Weijden ziet, on danks de moeilijke trainings omstandigheden het seizoen op timistisch tegemoet. „Vorig jaar hebben we nog een plaats in de middenmoot veroverd. Dit jaar zie ik wel een derde plek zitten. De sfeer is goed, de mentaliteit van de spelers ook. De stijgende lijn van de laatste jaren moet volgens mij dan ook weer kunnen worden doorge trokken. Worden doorgetrokken in een Gouds/Leidse afdeling. Van der Weijden: „Die samenwerking mag tot in het oneindige door gaan. Wij, als Unitas Leiden, zouden in ieder geval die Goud se tegenstanders al niet meer willen missen.." Prognoses Gidion van der Bom van Leidse Boys kwam in de eerste voor spellingen van dit seizoen tot een percentage van 44.82%. Nu de beurt aan Unitas Leiden- voorzitter Jan van der Weijden. (Van onze basketbalmedewerker) LEIDEN De „gouden tijden" van het Leidse basketbal liggen voor velen nog vers in het geheugen. Het seizoen dat het toenmalige Bona Stars derde werd in de eredivisie. Of de stuntzeges op Transol (nu Disco Danser) van twee jaar geleden. Maar roem is vergankelijk. De voorbeelden lig gen voor het opscheppen. Ook naast de deur, of in de Vijf Meihal om precies te zijn. Vorig seizoen boekte Mercasol Leiden slechts een paar overwinningen het publiek bleef weg. Goed, die ruim honderd vaste bezoekers kwamen. Maar meer uit gewoon te, dan om eens een goede „pot" te zien. Het komende seizoen, dat vanavond van start gaat met de thuiswedstrijd Buitoni, zal Mercasol het opnieuw moeilijk krijgen. Niet zo moeilijk echter als in de vorige jaargang, want de ploeg van Hennie Blom lijkt sterker aan de start te gaan verschijnen. Bovendien is er nu niet —als zoals vorig jaar slechts één ploeg gelijk waardig, het zijn er nu zeker drie. Transol stopte zijn sponsoring en Rotterdam-Zuid vond een nieuwe geld schieter in de plantenhandelaar Danser. Weinig geld en daarom slechts één Amerikaan: speler-trainer Vince Fritz. In een oefenduel werd DD/RZ door Leiden ruim verslagen. Ook Markt Utrecht terug van weggeweest en Arkereizen zijn zeker niet sterker dan Mercasol. Positief punt is in elk geval dat beide Amerikanen inmiddels in Leiden zijn. Victor Bartholome speelde vrijwel alle oefenwedstrijden mee en Greg Bell kwam een paar dagen geleden aan. Hoewel er van Bell in feite niets bekend is en helemaal zal moeten worden afgewacht hoe hij in de ontmoeting tegen Buitoni uit de verf komt, lijkt de ploeg meer inhoud te hebben. Met Peter de Jong en Paul Hoeksema als geroutineerde spelverdelers, Peter Paulides als zeer nuttige stand-in is de opbouw beter verzorgd dan voorheen, toen Al Williams in feite alles moest doen. Peter Kop bleek in de oefenduels al redelijk in vorm en van de beide Amerikanen moet worden aangenomen dat zij ieder goed zijn voor 20 a 25 punten per wedstrijd. Mercasol mist natuurlijk wel de linkshandige schutter Hans van Rooden, die naar Amerika vertrok, maar heeft in jeugdinternational Peter Paul Maassen een bekwaam vervanger. Belangrijk is zeker de komst van Bartholome, want hij is een pure center en die heeft Leiden vorig jaar node gemist. Ane van Dijk, na wat omzwervingen weer terug is de tweede zeer lange man. Of zijn aanwezig-» heid binnen de Leidse ploeg van grote betekenis zal zijn moet worden afgewacht. Van Dijk verliet Leiden twee seizoen eerder, omdat hij het eredivisieniveau niet haalde. De oefenwedstrijden hebben nauwelijks aange toond dat hij dat nu wel kan. Vanavond dus voor Mercasol de vuurdoop tegen Buito ni. De ploeg, dit seizoen voor het eerst gecoached door oud-speler Frank Kales, behoort tot de kanshebbers (met Kinzo, Pioneer en Remington) op de titel. Merca- soi zal deze partij vermoedelijk niet in winst kunnen omzetten, maar het spel, de inzet en een klein beetje Het keurkorps van zijn zater dag-afdeling ziet hij tegen SJZ niet tot winst komen; Unitas zondag wint naar zijn mening wel: „Het zal moeilijk worden tegen WOA. Dat blijft een al tijd lastige tegenstander. Maar, het moet kunnen.." Zondag: Groep A: Bergambacht - Nieuwerkerk 1; KRV - War- munda 3; Alphense Boys - Am- merstol 1; Gouderak - Oranje Groen 3; Leidse Boys - Alphia 2; Stolwijk - Schoonhoven 2; VTL - Stompwijkse Boys 2. Groep B: RVC - ESTO 1; Kic kers '69 - Soccer Boys 1; Wete- ringse Boys - VNL 1; Unitas Leiden - WOA 1; Meerburg - VNA 1; ZLC - SJZ 2; Nicolaas Boys - Floreant 2 Zaterdag: Eerste klasse: KRV - Woubrugge 2; SC Lisse - WSB 2; GWS - Valken '68 2; Hazers- woudse Boys - MVKV 2; Leiden - Oegstgeest 1. Tweede klasse: SJZ - Unitas Leiden 1; Abbenes - SVLV 1; Kickers '69 - Alphia 2; LSW '70 - Stoxwijkse Boys 2; Meerburg - Bernardus 2. GOUDA: Waddinxveen - Zwam- merdam 1Aarlanderveen - Sportief 1Bergambacht - Siveo 1; Reeuwijk - Rijnstreek 1; Flo reant - Rohda 1Gouda - Oude water 2 GERT-JAN ONVLEE Een herhaling van de eerste les zit far dit keer niet in. We pak ken de draad weer op waar we here vorige week dinsdag heb ben laten liggen, bij regel tw/aalf: de hoekschop. „Als er toch vragen mochten zijn, ho ven we ze wel", stelt de docent vol vertrouwen. En inderdaad: er zijn geen vragen. „Slimme jongens, die zaalvoetbalscheids rechters Ook regel twaalf, die hoek- schopregel werpt bij de verza melden geen rond-, strik- of an dere vragen op. Niet zo vreemd. De regel is al even eenvoudig als op het veld. Alleen moet je er in de zaal voor zorgen dat de tegenpartij op drie meter af stand staat. Dat kan geen pro bleem zijn. De „drie-seconden-regel" vormt de rode draad in het zaalvoet- balgebeuren. Bij vrijwel elke spelhervatting treedt die regel in werking. Terecht. Het bevor dert de snelheid van het spel en daarbij voorkomt die regel ook nog eens dat vervelende „vertra- een scheidsrechter na een geno men strafschop affloot om ver volgens de „verdedigende" par tij een vrije schop toe te kennen. „De nemer van de strafschop stond buiten de stippellijn", hoorde je dan. „En dat mag niet". Maar nee hoor. Tegen woordig moet de scheidsrechter voordat hij fluit voor het nemen van zo'n zeven-meter-trap, de strafschop-specialist er op wij zen dat bij binnen de lijn dient te staan. Eerder mag die straf schop niet worden genomen. Al leen als die speler dan toch nog terugstapt, kan je als scheids rechter bestraffend gaan optre den. Vaak zal dat overigens nu niet meer gebeuren. Toch wel jammer Nog twee wetenswaardigheden rondom die strafschop: hij mag nu ook in tweeën worden geno men, maar wel binnen drie se conden. Ook hier dient de scheidsrechter dus met recht op z'n tellen te passen. Ja dat ^nuurtje" wil wat. De toch al heersende onduidelijk heid („Wat is een muurtje? Wan neer is iets een muurtje? Enzo voort) is eigenlijk alleen maar verergerd nadat de zaalvoetbal heren hebben besloten een van de weinige duidelijke regels te laten schrappen in het grote spelregelboek. Die regel „De nemer van een vrije schop mag de bal niet opzettelijk tegen een stilstaande speler aanschieten. De nemer wordt bestraft met twee minuten straftijd" hield in principe in dat een vrije schop nooit richting muur en doel gespeeld kon worden. Nu lijkt dat opeens wel moge lijk. De docent brengt redding: „Een speler mag een bal nooit opzettelijk tegen een speler aan schieten. Dat is wangedrag, dus twee minuten". Toch: de ondui delijkheid blijft. Waarom is die regel dan geschrapt? vragen wij ons af. Maar goed. Laten we ook het resultaat, kunnen wel een vingerwijzi* voor de mogelijkheden dit seizoen. Behalve voor Mercasol begint dit weekeinde o de overige „Leidse" landelijk spelende competitie. De dames van Mercasol weer in de eerste divisie en wellicht heden om het damesbasketbal in Leiden op ste niveau ie brengen. De herenteams in de beide tweede minder kans te maken op promotie. Lisse spelverdeler en -maker Jan Willen Jansen, Alphen vrijwel het complete basisteam zag Jan Schappert, de oud-international, stoi Dick Sas ging terug naar het Rudy van Eijck, de speler-trainer, en Roy vertrokken naar het Leidse LISC, de studentenclub, die dit seizoen debuteert in divisie. Datzelfde LISC kan hoge ogen gaan al zal de overmacht ongetwijfeld niet zo groot het afgelopen jaar. toen de ploeg met kampioen van de distrilts-eerste klasse werd. Luba is de vierde ploeg uit de die tweede divisie speelt. Wat binnen de ploeg van Ton Kallenberg schokkend nieuws. De enige nieuweling selectie is Christiaan Uhlenbeck van LUSV. was LUBA subtopper en dat moet er minimaal toch weer inzitten. Het programma voor de dames en de tweede nisten voor vanavond is: Mercasol dames—J Ros Forcial—Luba, LISC—Van den Bosch E; BV O—Red Stars. De C3junioren van ARC heb ben, de tweede, door Sporthuis Wout Bergers beschikbaar ge stelde Leidse Courant Bal ver overd. De jeugdige ARCertjes wonnen afgelopen weekeinde hun wedstrijd tegen Altior C2 met ,19-1 en dat bleek ruim voldoende voor de fraaie wed strijdbal van „Ome Wout". Doelpuntenmakers gedijen overigens toch bijzonder goed, daar in Alphen. Niet alleen won Alphen A2 vorige week de eer ste Leidse Courant Bal, maar ook was het deze week een Alp hens team (ARC Cl...) dat de tweede plek veroverde met zes tien treffers. Jeugdbestuurder Vis van ARC daarover: „Voor dat elftal is het natuurlijk een enorme stimu- LEIDSE COURANT BA lans om door te gaan. Zij willen ook wel een „eigen" bal verdie- Op de foto pronkt doelverdedi- ger Paul de Kloet met de zojuist uitgereikte bal. Verder, van links naar rechts trots op de prent: staand: Bert-Jan van Wijk, Jan Koenekoop, Chris van Londen, André van Hemert, Do nald Hagenaars en leid huizen. Zittend: Fred Paul de Kloet, Peter v; Richard Feringa, Rob c en Sander Schagen va wen. Peter van Wijk (vi en André van Hemert (v punten) zorgden tegen voor het leeuwendeel doelpunten-productie. gen"; een onderdeel waarin zo langzamerhand iedere voetbal ler uitblinkt als zijn ploeg voor staat. Het sadisme van iedere goede scheidsrechter in de zaal is overigens danig beteugeld. Vroeger zag je nog wel eens dat

Leidse Courant | 1976 | | pagina 10