Icicl&e €owamt Kabinetneigtjiaar voorstel KYP-ARP Kabinet gaat werkloosheid te lijf: 350 miljoen extra Smith-Kissinger: ontmoeting bij ragby-wedstrijd Vervanging Neptunes te kostbaar MINISTER VREDELING: Minister Veroorzaakt opschudding tijdens abortusdebat :TJE f* -es) Dodelijk schot op Turk in Den Haag „Geen stijging alcoholgebruik in verkeer" 'OOO DEN HAAG De twaalf Neptune-verken ningsvliegtuigen van de marine zullen het komende jaar niet worden vervangen. Er is geen geld voor de aanschaf van nieuwe toestellen. Dit heeft minister Vredeling van Defensie gisteren laten doorschemeren in een besloten vergadering met de defensie commissie uit de Tweede Kamer. Het is bekend, dat de Nederlandse regering gen. een verdere taakverdeling binnen de Navo Minister Vredeling heeft er bij de Navo op wenst, met name ook op het gebied van gewezen, dat een klein land als het onze het maritieme verkenning en onderzeebootbe- financieel niet meer kan bolwerken om bei- strijding. De technisch en operationeel ver- de taken te vervullen. ouderde Neptunes zijn niet meer geschikt Voor de opvolging van de Neptunes zijn drie voor de bestrijding van onderzeeërs en doen gegadigden: de Lockheed p-3 c Orion, de thans alleen nog dienst als patrouillevliegtui- Atlantique-Breguet en de Nimrod. Foltering van koeien MAASTRICHT (ANP) In een weiland bij Maastricht heeft de gemeentepolitie koeien aangetroffen die voorzien waren van mar teltuig. In het lichaam van één koe was een ijzeren staaf van 90 centimeter gedreven. Voor het oog van een ande re koe bengelde een haak die, iedere keer als het beest zich bewoog, het oog trof. Drie koeien hadden strak aangetrokken touwen om hun horens en een zes de koe had een ijzeren draad om zijn poot dat diep in het vlees sneed. De politie is de daders nog niet op het spoor maar sluit niet uit dat het als „straf" voor de nog wel eens uit brekende koeien bedoeld is. Jubileumvisseu Op zaterdag 18 september, organiseert de Wassenaarse Hengelsportvereni ging in het kader van de viering van haar 25-jarig bestaan een jubileum-viswedstrijd, uitslui tend voor leden. De wedstrijd wordt gehouden van 9 tot 11 uur in de Zijlwatering bij de Hoge- boomseweg. Een zeer fraai thee-glas in een zilveren houder is uw beloning voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement op de Leidse Courant. NOTEER m.i.v als nieuw kwartaalabonnee van de Leidse Courant naam: adres woonplaats Stuur als dank voor de moeite het theeglas naar: naam adres woonplaats Deze bon in open envelop zonder postzegel sturen naar: Geen krant ontvangen? Bel tus sen 18.00 en 19.00 uur nummer 071—122244 en per speciale koe rier wordt de krant alsnog ge- apenburg 2, Leiden, postbus 11. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg. lenties (excl. BTW) 0,45 per mm. Telefoontjes 4,08 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 38,27; jaar 149,15; losse nummers: 55 cent. Vrijdag 17 september 1976,66e jaargang no. Z0532 Tv-film „Kinderen voeren oor log" (in Noord-Ierland) op Ned. II om 20.25 uur. Om 21.50 uur Televizier met aardbeving in Italië. Lous Haasdijk presten- teert laatste „Help een klant". Ned. I om 21.50 uur Haagsche Kringen en om 23.05 uur Ons dagelijks beeld, over mensen zonder tv. Plaatselijk een bui In het algemeen veel bewolking met plaatselijk regen, mogelijk met onweer. Zwakke tot matige wind. Maximum temperaturen circa 16 graden. Morgen: Zon: 6.20—18.48. Maan: 15.36. Schev. hoogw.: 9.25—22.07. Laagw.: 4.44—17.19. Minister Van Agt aan het woord in de tweede kamer Van onze parlementaire re dactie DEN HAAG Het kabinet heeft 350 miljoen gulden uit getrokken voor extra maat regelen ter bestrijding van de werkloosheid. Dit heeft minister Boersma van Socia le Zaken gisteren in een brief aan de Tweede Kamer meegedeeld. Het grootste gedeelte van dit bedrag, 210 miljoen gul den, zal het komende jaar worden aangewend om de jeugdwerkloosheid nog krachtiger dan voorheen te lijf te gaan. Over de bestem ming van het resterende be drag van 140 miljoen zal de bewindsman de kamer bin nenkort inlichten. Er zijn momenteel bijna 80.000 jongeren onder de 23 jaar werkloos. Het totale aantal werklozen is ruim 226.000. De regering streeft er naar dit aantal in de jaren tot 1980 terug te brengen tot 150.000. De extra maatregelen, waar mee het kabinet enkele tien duizenden jongeren aan de slag wil helpen, omvatten: Subsidies in de loonkos ten voor werkgevers die jongeren in dienst nemen die langer dan een half jaar zonder werk zijn. Naar schatting 7.000 jon gelui kunnen hiervan pro fiteren. De maatregel kost vijftig miljoen gulden. Stimulering van de va kopleidingen voor school verlaters. Het gaat ook hier om een subsidierege ling. Werkgevers die jon geren binnen hun bedrijf een opleiding geven in het kader van de wet op het leerlingenwezen krijgen van het rijk een wekelijk se premie van 80 gulden. Het kabinet heeft hier voor 85 miljoen gulden vrij gemaakt. Deze maat regel is gericht op onge veer 25.000 jongeren. Verlenging van de inte rim-maatregel voor jeug dige werklozen, waarmee naar schatting 2.000 jon geren aan werk kunnen worden geholpen. Kosten van de maatregel: 45 mil joen. Momenteel profite ren al 3500 jeugdigen van deze interim-regeling. Stimuleringspremies voor werkgevers die partieel leerplichtigen in dienst nemen. Hiermee is 30 mil joen gulden gemoeid. Ver wacht wordt dat voor cir ca 15.000 jongeren van de ze regeling gebruik zal worden gemaakt. Van een onzer verslaggevers) )EN HAAG Minister Van Agt van Justi- ie heeft gisteren tijdens de debatten in de 'weede Kamer over de abortusvoorstellen KVP/ARP en die van de PvdA/VVD luidelijk laten uitkomen, dat het kabinet 1 meerderheid achter het voorstel van de 1VP/ARP staat, „zolang het tegendeel niet tewezen is". De minister baseerde zijn me- naar men in politieke kringen aan- eemt, op de verhoudingen binnen het kabi- et met zes ministers van de KVP/ARP en wee „als goede katholieken bekend staan- e" ministers van de PPR Van Doorn en Jrip. Dit zou in het kabinet een verhouding van acht tegen zeven voor het voorstel van KVP/ARP betekenen Minister Van Agt, die gisteren onverwacnts in de Tweede Kamer verscheen - hoewel eerder deze week daartoe uitgedaagd door PPR-fractievoorzitter mr. B. de Gaay Fort man - zei tijdens zijn uiteenzetting over de abortuswetgeving letterlijk: „ik vind, dat alleen een regeling, die in voldoende mate de zorg voor het ongeboren kind garandeert, de goedkeuring van het kabinet verdient". Hij liet daarbij uitkomen, dat volgens hem het voorstel van KVP/ARP deze garantie het beste biedt, hoewel „amendering van het voorstel van PvdA/WD eveneens voor deze garantie zou kunnen zorgen". Mr. v'an Agt zei een en ander te kunnen mededelen als lid van en tevens „namens het kabinet, zolang het tegendeel niet bewezen is". Niet zozeer het verschijnen van de ministe. van Justitie in de Tweede Kamer bij de behandeling van de abortusvoorstellen, heeft in politiek Den Haag opschudding verwekt, maar wel het uitspreken van zijn duidelijke voorkeur voor een van de twee voorstellen, dat van de KVP/ARP. En dat terwijl deze voorstellen ook nog in de Eerste, Kamer behandeld moeten worden en daarna via de Raad van State door het kabinet. In dit licht bezien beoordeelt men thans ook zijn brief aan de Tweede Kamer destijds over de Bloemehovekliniek, anders. In be doelde brief liet de minister weten liever te willen aanblijven, om zo meer invloed te kunnen uitoefenen op een goede abortuswet geving. r f-tl' tf£6T SSPEoiiCqf; uny* litiecontrole op alcoholge- niet betrouwbaar DEN HAAG De 41-jarige Turkse caféhouder F. Sezgin uit de Haagse Van Dijckstraat is gistermiddag stap voets rijdend in een auto nabij het station Hollands Spoor doodgeschoten. De vermoedelijke dader is een 29-jari- ge, eveneens uit Turkije afkomstige vrouw, die zich twee uur na de dodelij ke schietpartij bij de politie meldde met de mededeling, dat zij twee scho ten op de man had afgevuurd. Het motief van de schietpartij is nog ondui delijk. De vrouw heeft verklaard, dat zij sinds haar komst naar Nederland enige tijd bij de man heeft gewerkt en regelmatig door hem werd lastiggevallen. Toen de man haar, lopend in de Hofwijckstraat, achteropreed en herhaalde pogingen deed haar in de auto te krijgen, zou zij de schoten hebben gelost, omdat zij niet van zijn toenadering was gediend. Het dodelijk schot trof de caféhouder in de rechteroksel. De man wist nog af te remmen en het portier te openen, maar bezweek bij een poging om uit de wagen te stappen. Een gewonde kleurling wordt verzorgd tijdens relletjes in Kaapstad, waar kleurlingen de laatste dagen een succesvolle staking hebben gevoerd. Er werden branden gesticht, een kleurling werd doodge schoten en.een 15-jarig meisje werd op een balkon dodelijk getroffen door een politiekogel. LOESAKA/JOHANNESBURG (Rtr/AFP) Steeds hardnekkiger wor dende speculaties willen dat minister Kissinger tijdens zijn pendel missie door zuidelijk Afrika morgen niet alleen een ontmoeting zal hebben met de Zuidafrikaanse premier Vorster, maar ook met diens Rhodesische ambtgenoot Smith die van plan is morgen een rugby-in- terland bij te wonen in het Zuidafrikaanse Johannesburg. Ook Kissinger woont de wedstrijd bij. Kissinger heeft herhaaldelijk gezegd dat hij niets ziet in een gesprek met Smith, zolang deze niet op voorhand akkoord gaat met een spoedige machtsoverdracht aan de zwarte meerderheid in zijn land. Smith heeft een blanke volmacht van zijn partij gekregen om te onderhandelen, al zal de manoevreerruimte voor de onbuigzame Smith uiterst beperkt zijn. Steeds meer is het probleem-Rhodesië tijdens de reis van Kissinger op de voorgrond komen te staan. Gisteren nog drukte een emotionele president Kaoenda van Zambia Kissinger op het hart haast te maken. „U hebt geen weken, maar slechts dagen. Als uw missie niets uithaalt, zullen wij vechten tot de laatste man", aldus de president van deze frontstaat. President Nyerere van Tanza nia die een sleutelpositie inneemt onder de zwarte presidenten van zuidelijk Afrika, heeft Kissinger gisteren binnenskamers het groene licht gegeven voor een ontmoeting met Smith, hoewel hij er niet openlijk zijn goedkeuring aan verleent. Kissinger zelf schat zijn kansen op minder dan 50 procent. Over enkele weken begint trouwens het regenseizoen hetgeen aanleiding kan zijn tot het oplaaien van de guerrilla-oorlog in Rhodesië. De Zuidafrikaanse organisaties hebben Kissinger gevraagd met alleen met Vorster te praten maar ook met de zwarte leiders die in de gevangenissen zitten om geen eenzijdig beeld van Zuid-Afrika te krijgen. (Van een onzer ver slaggeefsters) DEN HAAG De politiecontroles op alcoholgebruik in het verkeer geven een vertekend beeld. Er is geen sprake van een alarmerende stijging van het alco holmisbruik in het verkeer. Dit hebben minister Westerterp (Verkeer) en minister Van Agt (Justitie) geantwoord op vra gen uit de Tweede Kamer. Met uitzondering van de eerste twee maan den na invoering van het „1 november-we- tje", waarin een ster- de alcoholpromillage ke daling van het al- :n het bloed van de coholgebruik werd weggebruikers sta- geconstateerd, is biel gebleven, aldus daarna het gemiddel- de ministers. Bonden akkoord met reorganisatie O Vredestein De kaderleden van de industrie bond CNV en de Unie BLHP hadden al eerder verklaard zich niet te verzetten tegen de plan nen van de overheid. De grote vraag is echter nog, wie de lei ding van het bedrijf in handen gaat nemen. UTRECHT (ANP) De kader leden van de industriebonden NVV en NKV, die werkzaam zijn in de vestigingen van Vre destein, zijn gisteren akkoord gegaan met de uitgangspunten i voor een reorganisatie van het j bedrijf, zoals de overheid dit heeft voorgesteld. De overheid gaat er vanuit^ dat 49 procent van de aandelen van het concern overgaan naar de staat. De leiding zal in Neder landse handen komen en ook zal de samenstelling van de raad van commissarissen wor den gewijzigd. Er zal een bunde ling komen van de produktie van Loosduinen en Heveadorp in een nieuwe vestiging te Arn hem.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 1