„Brein" achter Fokker met pensioen Dialoog met )aus hervat Katholieke plattelandsjongeren niet langer door Rome erkend Ontwikkelingsbank kan in januari beginnen ictuurservice in Leimuiden IGR. LEFEBVRE: KORTE METTEN uUÜuAiii IpHOL Als hij niet wil, hoeft hij i de toekomst niet meer te ergeren, Hendrik Greidanus. Hij hoeft van- directeurskamer in het Fokker- lex op Schiphol-oost niet langer neer ;en op wat hij noemt „die absurdi- ant zijn welverdiende emeritaat jch pensioen geheten is ingegaan, omdat hij voorlopig aanblijft als •ur, zal zijn walgende blik nu en dan i die metalen cylinder heen kunnen, lonument, jawel. Een kunstwerk, itelle zich voor: de entree tot het •r-hoofdkwartier is verlucht met een kende, misschien wel vijf meter hoge Wie is over een fiks deel van zijn doormidden gezaagd. Op een ui- xslordige, zigzaggende manier boven- K «De argeloze binnenkomer denkt be- Nzo'n knaap van een scheur zal maar vliegtuig zitten. Een logische vrees, raaien Fokker vliegtuigen bouwt. En C) f Hendrik Greidanus zijn werk was J/~\ ie vliegtuigen te ontwerpen. Vandaar VJ Jonument is er neergezet tot meerdere van Fokkers 50-jarig bestaan. Grei- I pas op, deze man pleegt zich jchtig uit te drukken smaalt: „Bij ldracht is die Jansen van de televisie letrokken geweest, geloof ik. Maar de f enaar heeft er voor geen cent raad "i c geweten. Geen sterveling ziet de zin 0 n die snee dwars door de cylinder, ijnt een grafiek voor te stellen, een rve. Alles goed en wel, maar wat artist over het hoofd gezien? We een technisch bedrijf waar men 'linder met enige eerbied tegemoet Als je hem doorzaagt, is het een •worden in plaats van het ding met rekere perfektie waarvan het in onze agf*Hiaatsen barst. We zouden hem weg ur£*-(n doen, maar dat kan niet, want het geschenk van het personeel geweest. 1 geen werknemer die er iets in [et is een bron van ergernis. Die maar heeft een prachtige cylinder ren. Hij heeft niet geweten hoe ze in ichnisch bedrijf tegen een metalen Ier aankijken. Het is totaal absurd." >g Greidanus beschouwen als een van (einen achter de F-27 Friendship en jrein achter de F-28 Fellowship, al hij veel lof weg in de richting van «1 -^oorganger, ir. H. van Meerten. Deze III Se echter, nu commissaris bij Fokker, Hven letter- als ruiterlijk: „Greidanus |de grote theoreticus en de beste tis" van het bedrijf. Hij had bijzonder iele ideeën en toonde veel initiatief. (ist het beste uit zijn medewerkers te i Bovendien is hij een geweldig eer- han die precies zegt wat hij denkt." uitspraak die blijkt te kloppen wan- iwe komen te spreken over het aan- ivan Nederland in de ruimtevaart van Greidanus een verbeten voor- pr is geweest. Citaat: „Wij zijn geen foor zulke projecten meer voor de n psychische nazorg en zo. Allemaal ge dingen, maar voor nieuwe tech- ontwikkelingen hebben we vanuit aditie niet zoveel gevoel. We zijn een 'lsvolkje. Het eerste wat we denken f teveel vang ik? Nou, aan astronomen m je niks. Dat zijn luxepaardjes. Kijk naar Amerika. Daar staan ze te jen voor de tv als zo'n Viking geland Mars. Hier krijgen we die rare snij- van een Chriet Titulaer op de buis .schien dat er een handjevol mensen Wanneer wij als industrie een be- zouden willen of kunnen opbouwen ruimtevaart, dan zou het gebrek aan kkenheid van het Nederlandse volk tij een groot nadeel zijn. Je bent ikeli-jk van regeringscontracten, dus het parlement, dus van het volk en, 5 gezegd, de kans om er geld mee te ienen is klein". i was het deze Greidanus die zich in IN VLIEGTUIGINDUSTRIE LACHT OF HUILT JANTJE ALTIJD de zestiger jaren namens Fokker opwierp als doorbijter bij de ontwikkeling en de bouw van een Nederlandse kunstmaan, de Astronomische Nederlandse Satelliet, afge kort ANS, die in 1974 werd gelanceerd en waarmee opzienbarende wetenschappelij ke ontdekkingen zijn gedaan. „Ik heb me daarvoor ingezet vanwege de technische know-how die je ermee opdoet en die je weer ten goede komt bij het ontwikkelen van vliegtuigen. Kijk, de zorgvuldigheid, de nauwkeurigheid die je moet betrachten bij de bouw van een satelliet, gaat uit boven die bij een vliegtuig. Zo'n kunstmaan ver dwijnt in een vijandige omgeving, de we reldruimte, en je komt er nooit meer bij. Je moet in één klap het vereiste niveau van betrouwbaarheid bereiken. Daarvoor blijkt een enorm geraffineerde ontwerp techniek en ontwerpfilosofie nodig te zijn waarmee je weer je voordeel doet bij vliegtuigen. Als we de ANS niet gedaan hadden, zouden we nooit deze precisie in onze handen en hoofden hebben gehad. De ruimtevaart levert waardevolle ervarings gebieden. Daar mag je niet buiten blijven. Ir. J. H. Greidanus, voorvechter van Nederlandse deelname in de ruimtevaart. Ik vind het zeer bevredigend dat we on danks de mentaliteit in Nederland genoeg opdrachten hebben gekregen om een ruim tevaartafdeling op te hebben kunnen bou wen die zijn mannetje staat. Nederland moet dit blijven doen zo niet, dan glijdt de know-how ons uit de vingers en dat zou Fokker als vliegtuigindustrie een onaan vaardbare terugslag geven. We willen nu weer een wetenschappelijke satelliet bouwen, de IRAS, die onderzoek moet gaan doen naar infrarode stralen. De plannen zijn bij de regering ingediend. We voelen ons geruggesteund door het feit dat de ANS een enorm succes is geworden. Hoewel onze ervaring eigenlijk nul was, is hij precies op het afgesproken tijdstip gelanceerd en heeft hij voortreffelijk ge werkt. Wat we hadden toegezegd, heeft hij gedaan. De astronomen hebben er meer aan gehad dan ze hadden durven hopen En de ANS muntte uit door eenvoud. Mijn kopzorg is dat dit bij de IRAS die over vijf jaar de ruimte in zou moeten gaan, met meer het geval is. Iedereen wil tegen woordig pret beleven aan de ruimtevaart. Er is competitie en jaloezie. Dat maakt de organisatie van een project ingewikkeld. Bij de ANS was alles in kannen en kruiken voordat iemand in de gaten had waarom het precies ging. Maar we hopen op 1 januari met volle kracht aan de ontwikke ling van de IRAS te kunnen beginnen." Voorts nog een project waaraan Johan Hendrik Greidanus, ofschoon directeur ontwikkeling in ruste, in zijn kwaliteit van adviseur bij Fokker zijn krachten hoopt te blijven geven. De F-27 en F-28 zijn onder zijn handen uitgegroeid tot aviatische pa radepaarden, wereldwijd even vermaard als Groninger blaarkoppen, Lisser bloem bollen en Sijtje Boes. Wat verder? „We werken aan de ontwikkeling van de F-28- 1/2. Dat lijkt een rare naam, maar ik vind hem wel juist, want van een F-29 kun je niet spreken. Het toestel zal zijn afgeleid van de F-28, en er toch anders uitzien. Het zal bij voorbeeld een zogenaamde „super- critical-wing" hebben een zeer geavan ceerde, ambitieuze vleugel waarbij tijdens kruissnelheden geen schokgolven aan de bovenzijde optreden, hetgeen aërodyna misch minder weerstand betekent en dus economisch een lager brandstofgebruik. Met de huidige vleugel zijn we aan het einde van ons latijn. Je kunt de F-28 niet groter maken zonder die te zwaar te belas ten. Een super-critical-wing dus. Ook zal de F-28-1/2 andere motoren hebben. Er is nog geen beslissing, maar ze zullen zo modern mogelijk zijn. Wat dat betreft, heeft Fokker prima contacten met Rolls Royce. Tenslotte zal de F-28-1/2 ruimte hebben voor meer passagiers. We denken aan 95 tot 120 stoelen. We houden vast aan de eisen die de klanten van de huidige F-28 stellen, maar denken dat we de F-28-1/2 ook kunnen verkopen aan de grote maat schappijen, hetgeen een verbreding van onze markt zou betekenen." De eerste tekening van de F-28-1/2 - zo blijven we hem maar noemen dient volgens de planning begin januari 1979 op de plank te komen. De eerste vlucht is geprikt op januari 1981 waarna de aflever ing aan de eerste klant in 1983 plaats kan vinden. In die tussentijd zal een richtgetal van globaal 500 miljoen gulden in de ont wikkeling van de F-28-1/2 zijn gestoken, 300 miljoen op te brengen uit Nederlandse fondsen, de rest afkomstig van buitenland se deelnemers in het project. (Ter vergelij king: de ontwikkeling van de F-28 heeft 240 miljoen gulden gekost, 140 miljoen uit Nederland en 100 miljoen uit het buiten- larfö). Pittige bedragen, maar als Fokker in plaats van de afgeleide F-28-1/2 een geheel nieuwe F-29 had willen ontwerpen, zouden de kosten zeker 800 miljoen gulden hebben belopen. Knibbelen dus. Greidanus: „Ja. Het eerste jaar waren we tevreden over de verkoop van de F-28. Maar sinds oktober zijn we vast komen te zitten. Wel, in de vliegtuigindustrie lacht of huilt Jantje altijd. Daartussen is niets. We zijn gewoon in moeilijkheden gekomen met de produktiekosten. We zijn te duur geworden. We hebben te kampen gehad met veel grotere prijsstijgingen dan de concurrenten. Dat komt door de kostenont wikkelingen in Nederland, met name op het terrein van de lonen en de sociale voorzieningen. Dat maakt het bijna hope loos. We zullen daartoe is ook een verzoek ingediend door de regering geholpen moeten worden. Hetzelfde geldt voor heel Europa. We kunnen noch vlieg tuigen ontwikkelen noch vliegtuigen verko pen als de regeringen de projecten niet steunen. Fokker is de laatste in Europa die zo'n steun heeft gevraagd. Maar je ziet de prijzen met de dag stijgen. Er zit niets anders op. Het lijkt wel of de Europese vliegtuigindustrie zit te klungelen en dan wijzen de critici naar Amerika. Daar lukt het wel, zeggen ze. Dank je de donder. Ze vergeten dat Amerika zijn vliegtuigindus trie allang steunt. Ten eerste door te hel pen bij de verkoop. Alle Amerikaanse ambassades doen daaraan mee. De Neder landse diplomatieke dienst helpt ook wel, maar het is niet te vergelijken. Die vindt handelsbevordering eigenlijk een onwaar dige zaak. En op de tweede plaats zijn er de Amerikaanse exportbevorderende maatregelen. Hadden wij die maar.... In Europa is daarover een discussie op gang die uitmunt door machteloosheid. Er heerst een ongelofelijk wantrouwen jegens elkaar, een onderlinge jaloezie waardoor de vraag zelfs niet aan de orde kan komen in welke hoofdstad zo'n export-bank geves tigd zou moeten zijn of welke nationaliteit de directeur zou moeten hebben." De toekomst van Fokker of van de burger luchtvaart? „Ach, verder dan de F-28-1/2 kijk ik niet. Het is al moeilijk genoeg om vijf jaar vooruit en bijna onmogelijk om tien jaar vooruit te kijken. Verder in de toekomst te kijken is nonsens. Inclusief de hele introductie zijn we met de F-28-1/2 tot 1988 bezig. Ondertussen kan er van alles gebeuren, in de politiek, in de techniek, in samenwerkingsverbanden." Zijn eigen toe komst? „Ik blijf dus adviseur bij Fokker. En ik ben lid van de Koninklijke Akade- mie van Wetenschappen. Dat geeft ook zijn bezigheden. Mijn hobby is de electronica. Sinds mijn 2e Idas HBS in 1923 heb ik mijn eigen radio's gebouwd. Ze zullen me zeker op de komende Firato zien. Voorts verricht ik enig filosofisch werk. Op dat gebied heb ik al een paar publicaties gedaan, hande lend over de verhouding tussen geest en stof. Ik heb een paar suggesties gedaan over de manier waarop de dingen in elkaar zouden kunnen zitten. Biologen en psycho logen en hoe heten die beestjes meer hou den zich er ook mee bezig. Maar ik ben van huis uit natuurkundige en in de na tuurkunde moeten we de oplossing zoeken, want alles wat bestaat, komt voort uit de materie. Ik heb daarover nog een voor raadje ideetjes en die komen er straks eindelijk uit." PIET SNOEREN •DEN De Stichting Algemene Buren- ■erweegt een lectuurdienst in te stellen tken en bejaarden. Het idee is van me- r. Ooms-Anema en zij zal dan ook met ames van de Burenhulp deze tak van irlening leiden. jieling is, dat eenieder die lectuur heeft, i Ier ook kinderlectuur dit bezorgt bij on- I ide adressen. Mensen, die in hun eenzaam heid of door ziekte juist behoefte hebben aan wat leesmateriaal, kunnen van deze service gebruik maken door bij dezelfde adressen boeken of tijd schriften aan te vragen. De medewerkende dames zijn: T. Ooms-Anema, Kerklaan 44, tel. 8157; C. Angenent-Bezemer, Gou denregenstraat 8, tel. 8663; G. W. Berendsen-Koe- nen, Drechtlaan 115, tel. 8887. Het centrale magazijn is bij mevrouw Ooms. MARKTEN RIJNSBURG (bloemen), 15 septem ber - alstroemeria2810, 0,486, Anemo nen 600. 0,115, Anjers am. 22960, 0,507, Anthurium 5537, 17557, Asters 13653, 1,342, Chrys. gepl. n.c. 45355, 0,440, Chrys. tros n.c. 21190, 1,549, Chrys. gepl. jr.c. 6560, 0,415, Chrys. tros jr.c. 17325, 1,734, Wirral supreme 220, 0,280, Dahlia 10230, 0,157, Eike blad 100, 1,205, Freesia 715, 1,567, Gerbera 10770, 0,460, Gladiolen 327495, 0,245, Glad. colvillo 820, 0,530, Glad. Nanus 38590, 0,263, He lianten 54721, 0,131, Iris 2903, 4,909, Korenbloemen 500, 0,050, Krokus 2500, 0,359, Lathyrus 1200, 0,511, Le lie kelk 2150, 0,565, Lelie tak kas 97790, 0,495, Liatris 88550, 0,327, Mar griet 316, 1,188, Orchideeën 87, 1,342, Ornithogalum 12160, 0,236, Rozen grootbl. 6100, 0,284, Rozen kleinbl. 34010, 0,152, Scabiosa 1420, 0,271, Snijgroen 992, 0,847, Statice 3706, 1,563, Tulpen 473, 3,889, 2e soort per bos 546, 1,308, 2e srt per stuk 13985, 0,207, Anjers tros 26040, 0,328, Rozen baccara 6280, 0,530, Rozen sonia 9560, 0,266, Rozen ilona 40, 0,460, Lelie tak kou.gr 5790, 0,219, Stro/- droogbl. onb. 1704, 1,160, Stro/droog- bl. bew. 1120, 0,967, Div. snijbloemen 10475, 1,687, Div. snijbloemen 25330, 0,313, Orchid, arach. imp. 3750, 0,753, Orchid, demdr.imp. 11200, 0,083, Pro- tea imp. 1500, 1,070, Div. bladsrt. imp. 2093, 1,758, Div. snijbl. imp 327, 9,007. ROELOFARENDSVEEN, bloemen, 15 september Alstroemeria 35 p.s., Anjers tros 38 p.s., Asters 96 p.b., Chrysanthen stuks: Cüngendaal, Bornholm, Spider, Cremon. Migolie, Alex Betser, Breitner, Janet Rowe, Shandy, Astro, Gemengd 30-65 p.s. Chrys. tros: Gemengd, Lilian Hoek, Gompy, Clarette, Gerry Hoek, Cre mon, Koens Elite, Sonja, Lizette, 160- 235 p.b. Chrys. jaarrond Spider w/g 160-200 p.b. Dahlial30150 p.b. Ger bera 49 p.s. Gladiolen: Peter Pears. Traderhorn, Sportlight, Oscar, Euro- vision. Gemengd 160—270 p.b. Lelie 34 p.s., Montbretia 100—170 p.b.,Ne- rine 47 p.s,. Ormithogalum Ornitho galum p.b. Staticen 180—245 p.b., Rozen: Belinda, Carol, Evergold, Garnetté, La Minuette, Marimba, Zo- rina, Baccara, Ilona, Est. Ofarim, Anabel, Motrea, Teach In, Golden Times, Mercedes, Sonia, Yellow Be linda, Lifirane. 1465 p.s. Iris: Prof. Blaauw, Ideaal, 400—530 p.b. Anjers: Alice, Carnaval, Charmeur, Rose, Lena, New Arthur, Keefer, Nora, Le Reve, Rode Sim, Espérance, Dark Lena,Witte Sim, Helga, Tangerline, Yellow Dusty, Sacha, 37-65 p.s. VEEMARKT DEN BOSCH (15 sept.) - Totaalaanvoer 9419 dieren, waarvan weideschapen 90-130. lammeren 85- 125, vette schapen 120-180 en vette lammeren 135-190. Prijzen in guldens per kg geslacht ge wicht: STIEREN 1e kwal. 6.7:-7.20 en 2e kwal. 6,35-6,60, vaarzen 1e kwal. 6,30-6,90 en 2e kwal. 5,70-6,20, koeien 1e kwal. 6,05-6,65 2e kwal. 5,15-5,95 en 3e kwal. 4,90-5,10. worstkoeien 3.90- 4,75. Prijzen in guldens per kg levend ge wicht: vette kalveren 1e kwal. 5,35-5,55. 2e kwal. 5,10-5,30 en 3e kwal. 4,75-5,05. nuchtere slachtkalveren 1,45-1,70. slachtzeugen 1e kwal. 2,75-2,80, 2e kwal. 2,70-2,75 en 3e kwal. 2,60-2,68. slachtvarkens 2,95-3,15. Overzicht (resp. aanvoer, handel en prij zen): melk- en kalfkoeien groter - willi ger - stijver; guiste koeien tamelijk groot - iets levendiger - vaster; jongvee als vorige week - williger - ruim prijs houdend; vette kalveren normaal - vrij goed - stijf duurder; nuchtere kalveren even ruimer - lui - duur; schapen en lammeren minder - redelijk goed - iets vaster; slachtvee behoorlijk - levendiger - vaster; slachtzeugen groter - redelijk vlot - prijshoudend. ERK EN WERELD fr. Marcel Lefebvre, de Franse r.k. bisschop die in juli or paus Paulus in zijn ambtsbediening is geschorst, omdat I de besluiten van het tweede Vaticaanse concilie niet kent en de na-conciliaire ontwikkeling verwerpt, heeft in p vraaggesprek voor de televisie verklaard dat hij zijn trekkingen met de paus hervat heeft, gr. Lefebvre, zei naar aanleiding van zijn onderhoud met i paus dat hij „de Heilige Vader enkele voorstellen heeft paan en hem verzocht heeft de traditie te mogen voortzet- p". De paus had hem geantwoordt dat hij de zaak zou erwegen. „De dialoog is hervat", aldus mgr. Lefebvre. „Ik "op dat er nog meer gesprekken met de paus zullen volgen. 1 paus heeft mij te verstaan gegeven dat er nog meer jeenkomsten zullen komen". llgens mgr. Lefebvre is er bij de traditionalisten geen rake van een schisma. „Wij zijn een voortzetting van de irk. Voor een schisma moet er een afscheiding van de kerk staan". gr. Lefebvre verklaarde dat hij en zijn volgelingen volko- rn één met de paus zullen blijven zolang deze volkomen h is met zijn voorgangers en „ons de denkbeelden en larheden van zijn voorgangers overlevert". Alleen als er th veranderingen voordoen, aldus de bisschop, zullen wij peten nagaan of deze veranderingen in overeenstemming pt de traditie zijn. *ar aanleiding van berichten als zou de komst van mgr. Ifebvre naar Castel Gandolfo een „gang naar Canossa" zijn iweest heeft de Vaticaanse persdienst meegedeeld, dat de lUs geen onderwerping van mgr. Lefebvre heeft geëist prdat hij hem in audiëntie zou ontvangen. Ij heeft de geschorste aartsbisschop op de eerste plaats ttvangen, „omdat deze nog steeds bisschop was, die per- Jonlijk onder zo bijzondere omstandigheden in het huis van f gemeenschappelijke vader een voorstel indiende" en op l tweede plaats „omdat zijn verzoek om een audiëntie in dergelijke vorm was gesteld, dat de paus kon verwachten )t de bisschop van gedachten zou veranderen", aldus de pticaanse verklaring. De Internationale Beweging van Katholieke Plattelandsjongeren is niet langer door Rome erkend als internationale katholieke organisatie. Dit heeft de voorzitter van de lekenraad, mgr. Moreira Neves, laten weten aan de voorzitter van de organisatie, Epifanio Gonzalez Mendoza uit Panama. Om als internationale katholieke organisatie te worden erkend dient de evangelisatie een belangrijk doel te zijn en moet er een. speciale band bestaan met de hiërarchie, die de aalmoezeniers benoemt en akkoord moet gaan met de kandidaten voor het voorzittersambt. In feite is vooral sinds het concilie de doelstelling van vele katholieke organisaties uitgebreid tot de hele mens in alle vormen van engagement. Het conflict dateert van 1970 toen de organisatie besloot zelf de hoofdaalmoezenier te kiezen en ook over de functie van voorzitter Rome niet langer te raadplegen. Vorig jaar werd inzake de hoofdaalmoezenier een compromis bereikt. De organisatie legt drie namen voor aan Rome, erbij vermeldend welke persoon haar voorkeur heeft. Dit gebeurde in november 1975, maar een benoeming is nog niet uit de bus gekomen. Een doorn in het oog van de Romeinse instanties was de linkse opstelling van de plattelandsjongeren, die vooral de afgevaardig den van Latijns-Amerika toonden op het wereldcongres van 1974. Een woordvoerder van de Nederlandse Katholieke Plattelandsjon geren verklaarde desgevraagd dat de K.P.J. behoort tot het tamelijk gematigde Germaanse blok. Er zijn 26.000 leden en 600 afdelingen, die zich bezighouden met vrijetijdsbesteding, vorming en agrarisch jongerenwerk (technische vorming en belangenbe hartiging). Aan de katholieke universi teit te Nijmegen is benoemd tot gewoon lector in de facul teit der godgelerdheid dr. A. H. M. Scheer. Hij zal onder wijs geven in de liturgie en de liturgische pastoraal. Dr. Scheer (41) studeerde in Parijs en Rome, waar hij in 1968 cum laude promoveerde in de liturgiewetenschap op het proefschrift „De Menswor ding van Christus in de litur gische traditie van de grieks- cn latijn-sprekende kerken". Hij is lid van de adviesraad van de Nationale Raad voor Liturgie. De ex-abt Giovanni Granzoni, die door Rome tot de leken stand is teruggebracht, schikt zich in de kerkelijke maatrege len tegen hem. In een brief aan de vicaris-generaal van Rome, kardinaal Ugo Poletti, schrijft hij, dat hij het betref fende decreet niet als ongeldig! kan beschouwen, omdat de paus er akkoord mee is ge gaan. „Ik moet gehoorzamen en ik gehoorzaam", schrijft hij, al wijst hij de beschuldi gingen van de hand, omdat zij niets met het leerambt hebben te maken, tenzij dan zijn be trekkingen tot de communisti sche partij. Maar van die par tij ben ik geen lid, aldus Fran- zoni. De vredesmarsen van protes tantse en katholieke vrouwen in Noord-Ierland, die daar tienduizenden vrouwen op de been brachten, vinden nu na volging in Groot-Brittannië. Zaterdag wordt de eerste vre desmars in Liverpool gehou den. Dan volgens Glasgow, Birmingham, Leeds, Newcast le, Cardiff, Manchester, Edin burgh, Bristol en Londen. Be doeling van deze marsen, die door de kerken Worden onder steund, is vooral het geven van morele steun aan het vre- desverlangen van de Noord- ierse vrouwen. De vroegere bisschop van Stockholm, Joh. E. Taylor is 62 jaar oud in Rome overle den. De uit Amerika afkomsti ge mgr. Taylor werd in 1962 bisschop van Stockholm, welk bisdom heel Zweden omvat. Zijn wijding was de eerste katholieke wijding in Zweden sinds de Reformatie. De Raad van Kerken in Ne derland heeft er in een brief aan premier Indira Ghandi op aangedrongen dat de politieke gevangenen in India terstond worden vrijgelaten en dat de uitzonderingstoestand wordt opgeheven, zodat de democra tie normaal kan functioneren. De raad, die zijn brief schreef op verzoek van en in overleg met de raad van kerken in India, toont zich diep bezorgd over de voortdurende hechte nis en behandeling van een groot aantal politieke gevan genen in India. De Oecumenische Ontwikke- lings-Coöperatie (EDCS) van de Wereldraad van Kerken zal waarschijnlijk op 1 januari 1977 met haar credietverle- ning kunnen beginnen, zo meldt de sectie publiciteit van de raad van kerken in Nederland. Bij de bank is thans ruim 600.000 US dollar binnengeko men. Als de geldstroom van de laatste tijd aanhoudt, zal de EDCS vóór het einde van het jaar beschikken over het vast gestelde beginkapitaal van 1.000.000 US dollar. Dit heeft dr. Cyril J. Bennett, full-time directeur ad interim, de Raad van Kerken in Nederland mee- De EDCS, een onafhankelijke financiële instelling, is een op coöperatieve grondslag rusten de „ontwikkelingsbank". Zij is opgericht op 4 november 1975 in Rotterdam, om de kerken meer mogelijkheden te bieden aan de ontwikkeling van de arme bevolkingsgroepen in de wereld bij te dragen. De EDCS wil gelden van de kerken aanboren en in de vorm van leningen op gemak kelijke voorwaarden ter be schikking van ontwikkeling sprojecten stellen. Omdat al leen kerken en aan kerken verwante organisaties lid kun nen worden van de EDCS, heeft de Raad van Kerken in Nederland de NVOC (Neder landse Vereniging tot steun aan de Oecumenische Ontwik- kelings-coöperatie) in het le ven geroepen. De NVOC beoogt onder meer particulieren alsook plaatselij ke kerken en aan kerken ver wante groepen die niet recht streeks aan de EDCS kunnen meedoen, in staat te stellen certificaten van aandelen in de EDCS te verwerven. De Raad van Kerken in Nederland heeft dezer dagen de statuten van de NVOC goedgekeurd. Directeur Bennett heeft de lof van dit Nederlandse initiatief gezongen. Naar zijn zeggen is het Nederlandse voorbeeld ge volgd door Groot-Brittannië, de Verenigde Staten, de Bondsrepubliek, Australië en Aziatische landen. De EDCS en de NVOC zijn beide geves tigd in het gebouw van de Raad van Kerken te Amers foort.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 9