'OMWEGEN één Op een middagje Leidato kun je alle kanten uit le gitaar krijgt in Tragisch dat er maar sporthal is EIDSE TIENTALLEN NAUWELIJKS GEWIJZIGD 'oeterwoude een kans DERDAG 16 SEPTEMBER 1976 LEIDSE COURANT DOOR mi'n omwe9en door stad en 'and kom ik gracig mensen tegen. Elke T_ morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertellen wie 'ON u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn PIETERS geduldige telefoon is 071 —12 22 44; u kunt dan naar toesteM8 vragen. Van onze schaakmedewerker EIDEN De Leidse topscha- efs en clubs zijn inmiddels met het treffen van de laat- oorbereidingen voor de '-competitie, die zaterdag »ati start zal gaan. De tientallen de Leidse regio hebben wei- 'g spectaculaire veranderingen ondergaan. De afwezigheid van een sponsor was hiervan de be langrijkste oorzaak. Philidor zal ook dit jaar weer met twee tientallen in de compe titie vertegenwoordigd zijn. Het eerste komt in de hoofdklasse en het tweede in de eerste klas se uit. Kampioen zal Philidor zeker niet worden, een plaats bij de eerste vijf lijkt echter zeker haalbaar. Grote favorieten zijn hier het zeer hechte Desisco/Wa- tergraafsmeer en Volmac/Rot- terdam. Het laatste tiental zal uitkomen met o.a. Timman, Kortsnoi, Böhm en Prof. Eu we. De eerste tegenstander van Phi lidor is BSG (Bussem). De ver wachting is dat Philidor deze wedstrijd zal winnen. Het tweede tiental zit evenals LSG 1 in de eerste klasse B. Een echte favoriet is hier niet aan te wijzen. Philidor 2 zal het waarschijnlijk niet eenvoudig krijgen. De eerste wedstrijd te gen Spangen zal wel eens zeer belangrijk kunnen worden. LSG versterkt met Kuijpers, de kam pioen van de RSB en Poelstra zal waarschijnlijk in de subtop mee kunnen draaien. Voorschoten zal uitkomen in de tweede klasse C. Als eerste te genstander wordt het tweede tiental van Charlois/Europoort ontvangen. Een nederlaag lijkt welhaast verzekerd. In de overi ge wedstrijden moet Voorscho ten echter zijn mannetje kunnen staan. De enige veranderingen zijn hier: Sluiter en Houwehng sr. er uit en Bot en Brouwer er ARC c3 19 maal Van onze sportredactie LEIDEN Ook de tweede, m samenwerking met Sporthuis Wout Bergers „uitgeloofde" Leidse Courant Bal is in Alphen terecht gekomen. ARC C3 scoorde negentien maal in het treffen met Altior C2: 19-1. Ruim voldoende voor een eerste plaats. Zaterdag het winnende elftal én de bal op onze sportpagina's. Het consumenten- en detaillistenparadijs, dat een Leidato nu eenmaal moet zijn, heeft aspecten die opvallen. Ik bedoel niet direct de vleessnijmachines, of de woonkamers die een glorieus leefgenot in het vooruitzicht stellen. Eventueel wil ik ook nog aan de slaapkamerconcentratie voorbijgaan of aan de kaas specialist met zijn gerede brokjes uit de vuist. Je kunt er nauwelijks omheen, maar je hóeft niet per se stil te blijven staan bij de zoetgevooisde orgelklanken die vanuit een elektronische bron zowat de hele Groe- noordhal vullen, ofschoon het altijd „lekker" over komt. En laat (alweer) die Ton Menken maar aanmod deren met zijn ijsbaan; die rooit het wel. Gistermid dag werd evenwel mijn oog getroffen door iets rommeligs: de rommelmarkt die de nationale rommel- naam Waterlooplein draagt. Het enige dat deze stand met alle stands ter wereld -en dus ook op deze lustrum-Leidato- gemeen heeft is, dat het om de centen gaat. Alleen niet om het eigen gewin. En daar zit 'm nou juist de kneep. Waterlooplein leurt op instigatie van de Leidse Hut spotten, de hartgrondige carnavallers die behalve de leut ook een sociale bewogenheid op het blazoen geschreven hebben staan. Vorige Leidato was de club zelf luidruchtig en effectief aan het woord (uit een Leidato-comité-mond vernomen: „die jongens hebben al herrie genoeg gemaakt"), maar ditmaal werken ze met de stille trom die evenwel uitstekend geroerd wordt, want -aldus een Hutspotten-voorman- „we draaien beter dan vorig jaar; er komt veel meer binnen en je kunt merken, dat we in Leiden en omgeving naam hebben gemaakt". De opbrengst van het rommelige Waterlooplein, ergens in een hoekje van een der bijhallen komt ten goede aan het bejaar- denfeest, dat de Hutspotten in de Stadsgehoorzaal aan de 65-plussers weer gaat aanbieden. Daar mag je best even bij stilstaan. Op deze vermomde Hutspotten-aangelegenheid tref je rommel aan die eigenlijk geen rommel is. Vaak zijn het snijsterijen die aan „toen" doen terugdenken en daarom weer thuis een warm plekje krijgen. Tussen de borrelglaasjes, bloempotjes en dames-zomer- schoentjes, tussen de lampekappen ontwaart men ook fauteuils die eens in goeden doen waren, of uit de tijdse stoelen met fluweel bekleed die er weer inko men. Ga zo maar door: wastafels, mantelpakjes van enigszins besproken snit, houtblikken „voor uw open haard", televisietoestellen voor 3 gulden, dekens, een bromfietsershelm - valhelm, geloof ik - stapels boeken voor twee kwartjes per stuk - bijna vooroorlogs. De gekste dingen, die de grootste belangstelling hebben. Er wordt gegraaid, getrokken, geneusd, bekeken en betast. Uit een oud t.v.-toestel klinkt terloops: „Zo zijn er ook tweeslachtige sponzen..." Het geluid is nog prima, alleen het beeld laat te wensen over, maar een goeie knutselaar of een bereidwillige installateur weet daar wel iets aan te doen. Zo is het Leidato-Waterlooplein. Niets zo gek, of je komt het er tegen. Ook Captain Kidd in volledige piratenuitmonstering, met al z'n boekaniersattributen als bouwdoos verkrijgbaar. Verder gaat het. Langs de nering die om tering vraagt, maar dat is een kwestie van aandacht en koopkracht. Langs onver woestbaar inklapbare werktafels, langs het geloof in God, door het Leger voorgehouden, langs verpieterde poffertjes op een warme plaat die op een hongerige maag liggen te wachten (een moeder tegen zeurend zoontje: „Nee Dolf, we hebben pas wentelteefjes gehad"). Langs een meneer die beslagen ramen en voorruiten weer helder kan maken, maar nu niet anders te doen heeft dan ontspannen onderuitgezakt z'n krantje te lezen. En langs -hoe is het mogelijk- Jan Wolfslag, de scheidende Leidato-ontwerper, die er eigenlijk nog geen genoeg van kan krijgen en voorbij z'n klanten beent, hoewel zijn gezicht een zonrng verlangen weerspiegelt. Wolfsllfe, altijd goed voor een joke (dzjook), want een Joke kent hij niet), terwijl hij voelt aan het apparaat dat schuurt zonder schuurpapier. „Ik zie opeens weer die Johnny Jordaan, op een van de eerste Leidato's -wat zeg ik?, het was de eerste, in de Stadsgehoorzaal. Hij huilde, Johnny. Er was niet hard genoeg geklapt Ik zei tegen z'n impresario: geef hem een pilsje. „Niks te pilsje", vloog deze op; „dat weet je, Johnny, dat staat in je contract". Hij werd en een taxi gewipt en daar ging het, naar Rotterdam, voor een ander optreden. Voor een schijntje, want de impresario stak meer dan de helft van de gage in z'n zak". Jan Wolfslag weet nog niet goed, of-ie dat schuurgeval zal kopen, „al kan ik het^straks best gebruiken". Kredietwaardig is hij wel, want Jan haalt nonchalant tussen een paar dubbeltjes een briefje van duizend uit de zak van zijn vrijetijdspak. „Het is wel vals, hoor". Je kunt gebruikmaken van de gratis proefhapjes en -slokjes en je verwonderen over wat je niet allemaal met gesneden groente kunt doen. Je kunt ook meteen doorlopen naar de bijna Gregoriaanse stand van de Stichting Orgelfonds Hartebrug, het stalletje dat de hele dag de langspeelplaat van Jan Schmitz en het Toonkunstorkest van René Verhoeff laat horen. Ik kan het niet helpen, maar ik sta achter die plaat.Het is niet alleen fijne muziek, maar een gretige afname brengt het gezondmaken van het uitzonderlijke Maar- schalkerweerd-orgel dichterbij. Jammer vn het He- rerilogement, maar het Hartebrug-orgel moet blijven. De verkoop loop best. Zaterdagmiddag, na het jubi leumconcert van Schmitz in de Grote Kerk in Den Haag werden er al bijna 50 van verkocht. De afname op de Leidato overtreft dat aantal verre. tel voor BADMINTONSPORT GROEIT OOK IN LEIDEN: iterwoude, dat op het jied van sport en tosmuziek toch niet minste der nederzet ten in de Rijnstreek [oemd mag worden, |s iets. Althans som- re ingezetenen, vooral 'die de Zoeterwoudse tawbouw bevolken en ik uit grotere agglo- taties met meer mo- fjkheden afkomstig L menen dit. Dat ge- E doet zich dan voelen het - wat je er ook temaal van mag den- f- culturele vlak. Na- (rlijk, er is een aardi- i muziekafdeling; de Igd springt hier en ar al aardig om met piano en zeker met blokfluit. Er wordt leuk aan creatieve idenarbeid gedaan, niet zelden speelse zelfs gedurfde pro- in oplevert. Maar Wat namelijk Westeinde-bewoner van Jole dwarszit is ontbreken van een ere uitgesponhen- van het cultuurpa- We - dat zijn een medestanders en ik illen gaan proberen it cultureier werk te ingen in Zoeterwou- vertelde hij me. gitaarlessen. Toch willen we, dat er wat gaat gebeuren met die gitaar. Daarom zal het par ticulier moeten, met die les- Welnu, de gitaar wordt in Zoe- terwoude serieus geïntrodu ceerd Dat gebeurt morgen avond, 17 september, in Ons Huis aan het Kosterspad. Dan komt Rob Bakker een gitaar- concert geven. Van Jole kent deze Haagse muzikant heel goed: „Het is een fantastische solo-gitarist. Klassiek hele maal. Maar ook vreselijk goed in Zuid-Amerikaanse gitaar muziek, Braziliaanse vooral. Daar zal ik nooit aan kunnen tippen. Misschien nog niet de grootste in ons land, maar wel er tegenaan. Hij komt met een erg fijn programma, dat niet al te klassiek is opgezet, maar waarin de Latijns-Amerikaan se klanken de boventoon zul len voeren. Ik wil in Zoeter- woude gitaarlessen gaan ge ven onder supervisie van Rob Bakker, die in Den Haag zelf een gitaarschool heeft. Ik hoop in elk geval, dat vrijdagavond mensen enthousiast voor de gitaar zullen worden en les willen nemen. Ach, het is een idealisme, dat wellicht een boel geld gaat kosten." Maar dat probleem gaat gitarist - en straks leraar - Van Jole niet uit de weg. Om de paar maanden dacht de heer Van Jole iets cultu reels te gaan brengen in Zoe- térwoude. Op welk gebied ook. En kalm aan, dan breekt het lijntje niet. „Eens kijken, hoe% dit experiment voor Bakker en mij uitvalt. Dan zijn er verre toekomstplannen die buiten dit bestek vallen. Gedacht wordt - zo in '77 of *78) aan een Creatief Centrum Zoeter- woude, dat uitgebreid van op zet moet. worden. Ik denk aan keramieken, muziek, voor drachten, toneel, bewegings leer. Een paar Zoeterwoude- naars zoals acteur Henk Votel, mevr. Schaepman, Agnes van Gent, willen daar graag aan meewerken." Maar nu eerst Rob Bakker, voor de sonore donkere akkoorden die Zoe- terwoude cultureel een stapje verder moeten helpen. heer Van Jole, die zich al jaar Zoeterwoudenaar t, maar een Haagse achter- 1 heeft, kan hier in zijn iplaats wat betreft klein- klassieke muziek en die f;en, niet uit de voeten. En weet wat dat wil zeggen. SlNGifroeger had xk veel met mu- TBek te maken. Ik speelde kla- gnvjnet in een combo, maar meer og heeft de gitaar mijn hart, Jwel klassiek als jazz. Ik ;lde merendeels jazz. Zo'n 0 jaar geleden was er veel te beteven op het terrein de jazz. Door de pop 'en jj is het wat in elkaar gezakt, Heft jaren op een laag pitje staan en nu wordt het weer °°n at opgekrikt. Wat hem bij- inder spijt is, dat het gitaar- rolei «1 met name in Zoeterwoude lerii ijwel onbekend is: „de ge- eente vindt dat daar geen |.t langstelling voor is en daar- e]J i is er geen subsidie voor Dp Piket Het open Leider- ?s schaakkampioenschap is twee beslissingswedstrijden onnen door Joop Piket. Na legen rondes waren Joop en o Piket beiden op 71/2 punt ekomen. Vluggertjes moes te; toen uitmaken wie van hen 3pr, den de beker mee mocht ne- laatse avond vertolkte <EU fred Binnendijk nog een op- m lende rol. Hij wist Theo Piket verslaan en Joop Piket op rflfuse te houden. Een neder- tegen Piet Selier hield hem ter op 6 punten, hetgeen ge- Eg was voor een derde plaats. w irde, met 5 1/2 punt, werd irst i> Barendse die Joop Piket ton eneens een half puntje af- 'iaii Depte. Beste jeugdspeler was 'oen Selier, vijfde met 5 pun- tweede groep leverde ook al ee winnaars op. Goedhart sr. Koppes speelden onderling vco O'se en versloegen alle overi- ai deelnemers. Derde werd hier Ci Et Zwetsloot met 6 1/2 punt. 6 dernaal spannend was het in derde groep. Niet minder <E|n vier deelnemers eindigden 3 punten. Spoel, Van der h Van Tol en Willemsen be am Dten de prijs maar te delen, is» i enige groep waar direct een slissing viel was groep 'vier. jeugdspeler Andius Tijgler 'haalde als enige 7 1/2 punt. P minimale achterstand volg- en Corporaal en Van der Aart. Swift weer favoriet Van onze sportredactie LEIDEN Viervoudig Neder lands clubkampioen Swift (in de jaren '66 tot en met '69 was de Leidse wielervereniging onver slaanbaar) gaat zaterdag in Dronten als een der favorieten van start. Voor het eerst sinds jaren is Swift er weer in ge slaagd het sterkste viertal bijeen te brengen. Om kwart voor twee starten Gerben Karstens, Joop Zoetemelk, Piet van Leeuwen en Teun van Duuren voor de zware tijdrit die de clubkam pioen van Nederland '76 zal moeten gaan opleveren. Het Waterlooplein van „De Hutspotten (Van onze badminton medewer ker) LEIDEN - De „Sleutelstad", Voorschoten, Oegstgeest en Lei derdorp kent een ongekend aan tal enthousiaste badminton- beoefenaren. In maar liefst ne gen clubs spelen zo'n gemiddeld 1800 badmintonners elke week het subtiele spel met shuttle en verderlichte racket. Leiden heeft twee clubs in de op een na hoogste landelijke klasse spelen: B.C. Veglo en B.C. Lei den. De badmintonsport is een' zo razendsnel groeiende sport dat het mogelijk was in Leider dorp een club op te richten die binnen de 1 1/2 jaar van zijn bestaan met ruim 300 leden, op twee na de grootste club van Nederland werd: B.C. „De Spot vogels". Van de twee landelijk spelende Leidse clubs kan Veg lo misschien de sterkste wor den genoemd. De voorzitter Marien Jacobs (33): „We hebben een sterke top, vooral wat de heren betreft Jammer is dat er daarna een groot gat is in de kwaliteit. Het verschil met het eerste team en de andere is kwalitatief erg groot. We hebben wat talenten van ongeveer 12 jaar, maar die kunnen we over 5, 6 jaar pas in die hoge klasse gebruiken." „Marien Jacobs begon 5 jaar geleden indienst badminton te spelen en meldde zich na zijn diensttijd bij Veglo. Hun speel terrein is de Universiteitssport- hal aan de Wassenaarseweg. „Het istragisch", aldus Marien Jacobs, „dat Leiden met 100.000 inwoners maar éénn sporthal heeft, de 5 Meihal. Wij hebben als „burgers" geen zekerheid dat we altijd in die Universi teitshal kunnen blijven spelen. We hebben vroeger met de toen malige voorzitter van B.C. Lei den, de heer Post, eens plannen opgevat om een eigen hal te bouwen, maar dat bleek in Lei den niet haalbaar. Toen de sportzaal van de MEAO aan de Lammenschansweg onlangs ge reed kwam verdween voor ons de noodzaak een eigen hal bou wen." bouwen. Bij Veglo (120 leden) trainen de betere spelers de leden. „Ik snap niet," vervolgt Marien Ja cobs, „dat andere verenigingen soms twee trainers kunnen beta len. Wijkunnen het niet. De con tributie is 130,— per jaar en na betaling van zaalhuur en shuttles is de beurs leeg." Voor wat betreft het komende bad- mintonseizoen voorziet voorzit ter Jacobs minder problemen dan vorig jaar. Hij vindt de poule-indeling voor Veglo gun stig. BC Leiden Enzo Spadon (36) voorzitter van B.C. Leiden, kan binnenkort een jubileum vieren. Dan speelt hij 25 jaar badminton. Enzo meldde zich zo'n 24 jaar geleden bij B.C. Smash welke club 3 jaar terug fusioneerde met B.C. De Racketeers. B.C. Leiden telt nu ca 200 leden en is, aldus voorzit ter Spadon, tevreden over de door de club gebruikte accom modatie, de 5 Meihal. Hij zal er niet afkerig tegenover staan om met Veglo een fusie aan te gaan om dan eindelijk eens gezamen lijk te proberen de hoogste klas se, de landelijke hoofdklasse, binnen te stappen. Veglo en Lei den zijn echter twee totaal ver-» schillende verenigingen zodat fusie van de twee le klassers wel een droom zal blijven. Routinier Enzo Spadon, speelt alsof hij het badminton heeft uitgevonden, is waar het komen de competitieseizoen ter sprake komt niet zo optimistisch ge stemd als teamcaptain Jan Slin gerland. „We hebben geen ka rakter in de ploeg". We zijn te gespannen. Badminton is een individuele sport waarbij je ont spannen en toch geconcentreerd moet kunnen spelen. Bij mij bestaat geen „omgeving" bij m'n spel. Waarmee hij doelt geen last te hebben van geluiden of lawaai rond de baan. Hij vindt het leuk ingedeeld te zijn in dezelfde poule als Veglo zodat op zondag 10 oktober in het Studenten- sportcentrum voor badminton nend Leiden en omgeving een badmintonderby van de eerste orde te aanschouwen is. B.C. Leiden gaat dan op bezoek bij Veglo in het Studenten Sport centrum. Op zaterdag 18 decem ber komt Veglo op bezoek 'bij B.C. Leiden in de 5 Meihal. Eer ste klas badminton dus, voor elke liefhebber in de regio een „must" om te gaan kijken. Spotvogels Ronald Veeren (39) voorzitter van B.C. „De Spotvogels" (300 leden) in Leiderdorp is kwalita tief nog niet zo ver met zijn zeer grote club. De Spotvogels heb ben een team in de 3e klasse district spelen en zeven in de 4e klasse. De club bestaat nu ruim een jaar en iedereen moet on deraan beginnen. Hij verwacht dit jaar toch wel enkele kam- Drie badminton-voorzitters op rij: V.l.n.r. Marien Jacobs van Veglo, Enzo Spadon van BC Leiden en Ronald Veeren van „Spotvogels". pioensteams te kunnen begroe ten zodat de speelsterkte uitge breid zal worden met een team in de 2e klasse.De wedstrijd- groep van B.C. De Spotvogels is maximaal voorbereid op deze, tweede competitie, door onder linge wedstrijden, conditietrai ning en de theorieavond in hun speelzaal „Op Dreef'. „Het enthousiasme stijgt met de week", aldus voorzitter Ro nald Veeren. „Het aantal leden ook. Jammer genoeg is er niet voldoende zaalruimte in Lei derdorp om de lange wachtlijst te doen wegwerken. Leiderdorp is hard aan een sporthal toe. Als andere dorpen het kunnen moet Leiderdorp ook mogelijk

Leidse Courant | 1976 | | pagina 5