TS Voorhout officieel i>pen op historische dag Voor service en kwaliteit METAAN - ALPHEN FETHOUDER N. OOSTERBAAN OOS OP COLLEGA VAN AKEN Telex 32276 Tel. 01720-74941 JfMmi otterdammer stal meer an half miljoen in andstad 'I Woonwagenkamp Leiderdorp op lange baan REVISIE CARILLON CDA Voorschoten officieel een feit ENSDAG 15 SEPTEMBER 1976 !97r LEIDSE COURANT l°m^ lOEDERSCONGREGATIE „OLV VAN ZEVEN SMARTEN" 125 JAAR OUD" (Van een onzer verslaggevers) I iRHOUT De Katholieke Technische School in Voorhout I |t donderdag 23 september door de minister van onderwijs I etenschappen dr. J. A. van Kemenade officieel geopend. Die I wordt ook een herdenkingsbijeenkomst gehouden ter gelegen- I van het 125-jarig bestaan van de broederscongregatie „Onze t Vrouw van de zeven smarten". Uit deze congregatie is de Aloysiusstichting voortgekomen, die onder meer het beheer I t over de nieuwe KTS in Voorhout. De opleiding tot banketbakker is een van de bekendste van de voormalige Bisschoppelijke Nijverheidsschool. herdenkingsbijeenkomst I jehalve door de minister onderwijs en wetenschap- ook worden bijgewoond de bisschop van Rotter- monseigneur Simonis; mr. Zeevalking, staatssecreta- lm justitie; plaatsvervan- commissaris van de konin- h Zuid-Holland de heer Eij- de algemene overste van I ongregatie broeder Dalma- iran Heel, Voorhouts burge- tter Van der Wouw en ssecretaris Schaefer, die fezig is als voormalig leer- van de Bisschoppelijke Nij- feidsschool. De heer Schae- op 5 april 1974 de ie paal van de ongeveer 5,5 ien gulden kostende school, lerdenkingsbijeenkomst be- _pm 13.30 uur en de opening t plaats rond half vijf. S-KTS A 1923 werd het voormalig Z. i seminane „Hageveld" de broeaerscongregatie WP te Lieve Vrouw van de ze- j| smarten" van het bisdom ri riem gekocht De bedoeling ~^met behulp van overheids- ™^idie van het pand een mo- m'inle, goed geoutilleerde, nij- 6eriueidsschool te maken. Als olg van het „stopwetje vant I", waarbij de subsidiëring P's rijks schatkist van na 6 91 jber 1921 opgerichte scholen d opgeschort, financierde de van. den. congregatie zelf de totstandko ming van een nijverheidsschool. In 1924 werd de Sint Gerardus- vakschool „Schoonoord" met in ternaat officieel in gebruik ge nomen. In 1926 kreeg de vak school het predicaat „Bisschop pelijke Nijverheidsschool". Pas na de oorlog, in 1947, kreeg de school subsidies van rijk en ge meente, maar tot 1958 moest de Aloysiusstichting, die in 1954 werd opgericht voor het beheer van scholen, nog 10% van de kosten zelf betalen. Na de oorlog werd het aantal interne leerlingen aan de BNS •steeds groter en werd ook een ■beperkt aantal externe leerlin gen aangenomen. In 1950 was de school aan uitbreiding toe. In 1958 bijna twintig jaar gele den diende het bestuur van de Aloysiusstichting een schets- plan in voor de bouw van een nieuwe technische school. Een bouwstop legde de voorberei dende werkzaamheden stil. Door de stichting werd met het ministerie overeengekomen dat men voor de periode van tien jaar van nieuwbouw zou afzien als noodvoorzieningen getroffen zouden worden. Deze werden gerealiseerd in 1960 en zijn in middels dit jaar weer afge broken. Na veel heen en weer gepraat heeft op 8 oktober 1973 de aan besteding plaats van de nieuwe technische school. De nieuwe school wordt thans bezocht door ongeveer 650 leerlingen. De De nieuwe KTS in Voorhout KTS heeft overigens ook te kampen met ruimtegebrek en heeft inmiddels weer twee loka len in gebruik van de oude BNS. Frappant is dat de techni sche school in Voorhout geen werklozen produceert. Op één na hebben alle eindexamenkan didaten werk gevonden of zijn geplaatst op een andere school. De Bisschoppelijke Nijverheids school heeft reeds van het begin van zijn bestaan af een bijzon dere plaats ingenomen in de opleidingen banketbakken en brood-banketbakken. De nieuwe school beschikt over een grote hoeveelheid lokaliteiten, waar leerlingen zich bezighouden met consumptieve technieken. De oude BNS wordt waarschijn lijk over twee jaar gesloopt, als het verzorgingstehuis voor broe ders elders op het terrein is gerealiseerd. De directie van de school verwacht dat tegen die tijd het aantal leerlingen iets is teruggelopen en dat dan alle lesuren in het nieuwe pand kun nen worden gegeven. De Broederscongregatie „Onze Lieve Vrouw van de zeven smarten" werd op 20 september 1851 in de Elandstraat in Am sterdam door pastoor P. J. Hes- seveld en pater A. Frentrop s.j. in het leven geroepen. Het doel van de congregatie was het on derwijs en de opvoeding vem arme en onverzorgde jongens; een doelstelling die in de afgelo pen 125 jaar nimmer is veran derd. Ze is echter wel aangepast aan de eisen van de tijd. In Nederland verrezen diverse in stituten die zich bezighielden met de opvoeding en het onder wijzen van arme en onverzorgde jongens. Ook buiten Nederland zijn de broeders van de congre gatie werkzaam: in Indonesië en Canada. In de jaren 1927 tot 1948 zijn de broeders ook werkzaam geweest in Tangsjan (China), gelegen in het gebied dat onlangs door een zware aardbeving werd getrof fen. Engeland had in die tijd enige mijnconcessies in dit ge bied. Omdat nogal veel Engelse mijnwerkers omkwamen tijdens hun werkzaamheden, werden veel kinderen ouderloos. De broeders namen de opvoeding en het onderwijzen van deze kinderen op zich. In 1954 heeft de congregatie de Sint Aloysiusstichting in het le ven geroepen, bestemd als rechtspersoon voor de onder haar beheer staande scholen. Thans voert de stichting het be heer over twaalf scholen, waar van vijf zijn gesitueerd in Am sterdam. In 1954 werd eveneens de Fren- trop-stichting in het leven geroe pen als rechtspersoon voor de activiteiten van de congregatie in de sector justitionele kinder bescherming. Deze stichting voert thans het beheer over zes instituten, waaronder jongens dorp „De Widdonck" in Hey- thuysen en jongenshuis „De Schalmen" in Tilburg. Volgens broeder Dalmatius van Heel, algemene overste van broederscongregatie „Onze Lie ve Vrouw van de zeven smar ten" is het de bedoeling dat op den duur Voorhout het centrum wordt van alle activiteiten van de congregatie. Het secretariaat van de Sint Aloysiusstichting, nu nog gevestigd in Amsterdam, en het secretariaat van de Fren- tropstichting in Lisse worden over enkele jaren onderge bracht in de nieuwbouw van de broeders op het terrein nabij de nieuwe school in Voorhout. Hageveld „Verga het oude Hageveld, Vi vat, het wordt herboren, in Schoonoord weer hersteld". Zo luidt het refrein van het tafel lied dat ter gelegenheid van de opening van het nieuwe Hage veld in Voorhout werd geschre ven. Het landgoed Schoonoord werd in 1845 gekocht van am bachtsheer C. Coster van Voor hout. De plaatsvervanger van de bisschop P. Kervel kocht het landgoed met opstallen voor ruim 36.000 gulden. Een lang gekoesterde wens van de hoge Hollandse geestelijkheid ging daarmee in vervulling: een klein seminarie in het midden van Zuid-Holland, gelegen aan een waterweg. „Hageveld" verhuis de in 1847 van Velsen naar Voorhout. Het seminarie was daar in 1817 opgericht. In dat jaar werd voor „gemeenschap pelijke rekening van Cornelius van Bommel, Cornelius Ludovi- cus Baron van Wykerslooth en Wilhelmus Franciscus van Niel uit handen van de familie Elias de uitgestrekte buitenplaats „Haegenvelt", gelegen te Drie huizen, gekocht. Dat staat te lezen in het gedenkboek dat is uitgegeven ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van klein seminarie Hageveld op 2 mei 1917. De Leidse bouwmeester Molkenboer maakte een ont werp voor het nieuwe klein-se- minarie dat ruim 118.00 gulden kostte. De eerste steen werd ge legd op 14 april 1846 door de bisschop van Curium, een bis dom op Cyprus. Aan het einde van de zomer van 1847 kwam het pand gereed en werd het op 16 november van dat jaar inge wijd. Ruim honderd priesterstu denten verbleven op het nieuwe klein-seminarie. In 1871 was het aantal studen ten dermate gegroeid dat uit breiding van het pand noodza kelijk was. Na de uitbreiding liep het aantal priesterstudenten op tot ruim 300. Enige decennia later had het klein-seminarie wederom met ruimtegebrek te kampen. De toenmalige bis schop van het bisdom Haarlem verkoos de bouw van een nieuw klein-seminarie boven een ri goureuze uitbreiding van het ou de. In 1924 verhuisden de bewo ners naar het nieuwe klein-semi narie Hageveld in Heemstede. In dat jaar werd het pand te Voorhout opgekocht door de Broederscongregatie „Onze Lie ve Vrouw van de zeven smar ten". Henk v.d. Post HtSCHOTEN De Voor wethouder N. Ooster- meent dat de Leidse wet- Mtffcder M. van Aken onjuiste ^Bchten de wereld instuurt F^fcneer deze zegt dat Voor- ■Soten nooit heeft kenbaar ge- *A»kt dat zij met het idee Helt een eigen antennemast kabeltelevisie te exploite- rschoten heeft reeds jaren geleden gewezen op de bestaan de mast op het voormalige Mari ne Opkomstcentrum. De mast was toen nog niet beschikbaar in verband met het gebruik voor defensie-doeleinden. Voorscho ten heeft steeds de eigen mast gezien als een reële poging voor het verkrijgen van kabeltelevi sie. Thans is de mast vrij en de gemeenteraad van Voorschoten zal volgende week vrijdag mo gen beslissen over een voorbe reidingskrediet ten aanzien van de kabeltelevisie. Ook de uitlating van de heer Wentholt van de Stichting Ka belnet Merenwijk als zou Multi- visie achter de plannen van Voorschoten zitten, zijn volko men uit de lucht gegrepen vol gens de Voorschotense wethou der, die zich kwaad maakt voor de nonsens van de heren Van Aken en Wentholt. Overigens gaat Voorschoten rustig door de bestaande mogelijkheid met de eigen mast verder uit te zoeken en te testen en het is genoeg zaam bekend bij de mastenbou- wers in Leiden en Oegstgeest, dat Voorschoten de kabelnette levisie ziet als een nutsbedrijf zoals ook de voorziening van gas, licht en water een nutsbe drijf is. !N HAAG De procureur generaal bij het Haagse gerechtshof ft tegen een 29-jarige A.V. uit Rotterdam drie jaar gevangenis- ®f met aftrek van voorarrest geëist. Rotterdammer pleegde honderdachtentwintig inbraken en dief den ondermeer in de Rijnstreek en Katwijk. Ruim een half Ijoen schade werd er door hem toegebracht. De buit bedroeg fneens ruim een half miljoen. Door hem werden plaatsen als Wegraven, Wassenaar, Voorhout en Katwijk onveilig gemaakt, oor de Rotterdamse rechtbank was V. reeds veroordeeld tot drie fr gevangenisstraf. In hoger beroep zag de procureur generaal Jen aanleiding de straf te verminderen. Het Haagse gerechtshof (I op 28 september arrest wijzen. I MARKTEN j RIJNSBURG Bloemen, 14 septem ber: Alstroemeria 550 0,676; Anemo nen 220 1,118; Anjers Am. 58540 0,481; Anthurium 5848 1,625; Asters 9711 1,354; Chrys. gepl. N.C. 58075 0,426; Chrys. tros N.C. 15719 1,600; Chrys. gepl. Jr.C. 1600 0,532; Chrys. Eikeblad 645 0,874; Fresia 1083 1,103; Gerbera 13300 0,438; Gladiolen 313933 0,198; Glad. Colvill. 1449 0,592; Glad. Manus 48710 0,217; He lianten 29425 0,116; Iris 3806 3,713; Ixia 120 1,150; Lelie Kelk 3020 0,617; Lelie Tak kas 120814 0,435; Liatris 95860 0,319; Margriet 702 1,303; Or chideeën 32 3,200; Ornithogalum 16680 0,181; Rozen grootbl. 4880 0,300; Rozen kleinbl. 39380 0,121; Scabiosa 1440 0,245; Snijgroen 800 0,506; Statice 3098 1,800; Tulpen 515 3,950; 2e soort per bos 407 0,959; 2e srt. per stuk 30210 0,196; Anjers tros 13860 0,356; Rozen Baccara 10720 0,371; Rozen Sonia 17240 0,208; Ro zen Ilona 4160 0,400; Lelie tak kou.- gr. 2585 0,364; Stro/Droogbl. onb. 905 1,166; Stro/Droogbl. bew. 671 13,307; Kerstgoed 5 0,500; Div. Snijbloemen 22810 0,343; Alstroemeria imp. 20 0,600; Orchid. Arach. imp. 1738 0,810; Orchid. Dendr. imp. 20480 0,062; Pro- tea imp. 2440 1,244; Div. bladsrt. imp. 2115 2,167; div. snijbl. imp. 964 2,403. ROELOFARENDSVEEN - Bloe- men, 14 september: Alstroemeria 25 p.s.; Anjers tros 32 p.s.; Asters 108 p.b.; Chrysanthen stuks: Migolie, Ja net Rowe, Clingendaal, Spider, Cre- mon, Alex Betser, Shandy, Astro, Regalia, Breitner 25-61 p.s.; Chrys. tros: Lilian Hoek, Gerry Hoek, Cre- mon, Lizette, Majola, gemengd, Koens Elite, Sonja, Clarette 125-210 p.b.; Chrys. Jaarrond spider w/g 120- 165 p.b.; eikenblad 90-110 p.b.; Ger bera 30-45 p.s.; Gladiolen: Trader- horn, Carmen, Gemengd, Eurovi- sion, Peter Pears, Junior Prom, Cor- dula, Renows, BonoS Memory, Spot light 160-250 p.b.; Lelie 30 p.s.; Lia tris 263 p.b.; Montbretia 122 p.b.; Nerine 49 p.s.; Ornithogalum 146 p.b.; Staticen 146 p.b.; Rozen: Belin da, Carol, Evergold, Garaette, La Minuette, Marimba, Zorina, Baccara, Bona, Est. Ofarim, Annabel, Mont- rea, Teach In, Golden Times, Merce des, Sonia, Yellow Belinda, Lifirana 13-65 p.s.; Iris: Ideaal 400-540 p.b.; Golden Yellow, Golden Melody 220- 290 p.b.; Anjers: Alice, Carnaval, Charmeur, Rose, Lena, New Arthur, Keefer, Nora, Le Rêve, Rode sim, Esperance, Dark Lena, Witte Sim, DERDORP De totstand- van een aan de Dwars- ter hoogte van „Al- Corner" geprojecteerd >nwagenkamp sal vermoede- 1 worden vertraagd. Het mi- 'terie van CRM heeft het in diende plan afgekeurd we- de daaraan verbonden ho ge kosten. Dat deelde wethou der Gordijn (PCG) gisteravond mee tijdens een vergadering van de raadscommissie maat schappelijk welzijn. Het college van burgemeester en wethouders wil niet de schijn op zich laden dat deze zaak onnodig wordt vertraagd en heeft daarom aan de stichting „regionale woonwagenkampen" gevraagd de nodige spoed te betrachten. Wethouder Gordijn was optimis tischer ten aanzien van het te bouwen onderkomen voor bui tenlandse werknemers, dat vol gens het bestemmingsplan ach ter het PTT-gebouw aan de Lijnbaan zal verrijzen. De teke ning voor het gebouw is inmid dels gereedgekomen. Met de mensen die belast zijn met de huisvesting van buitenlandse werknemers is overeenstem ming bereikt 'over de wensen van de toekomstige bewoners. Wethouder Mooy bij het in aanbouw zijnde winkelcen trum. Bouw winkelcentrum Anjelierstraat van start RIJNSBURG Met het storten van de eerste lading cement voor de bovenbouw gaf wethouder De Mooy gistermorgen het sein voor de start van de bouw van het winkelcentrum Anjelierstraat. Het winkelproject, waarin op een verkoopoppervlak van bijna 2200 m2 een supermarkt en negen andere middenstands bedrijven zijn opgenomen, moet eind volgend jaar gereed zijn. In zijn toespraak memoreerde de wethouder de talloze moeilijkhe den die het gemeentebestuur ondervond bij de planning van dit winkelcentrum. Vooral met het uitkopen en onderbrengen van de winkeliers ging een hoop tijd verloren. In het winkelcentrum zijn opgenomen een slijterij, een huishoudelij ke artikelen annex ijzerwaren- en speelgoed-zaak, een kledingzaak, een radio- en televisie-zaak, een opticien, een meubelzaak, een juwelier en een drogisterij/parfumerie. Dat zelfs nu nog niet alle moeilijkheden zijn opgelost, mag blijken uit het feit dat nog steeds niet bekend is of en hoe de Anjelierstraat tot „voetgangersdomein" zal worden omgebouwd. Succesvolle uitvoering "t Centrum" RIJNSBURG Toneelgroep '"t Centrum" heeft gisteravond met succes het blijspel „Pas op de drempel" gebracht De to neelgroep o.l.v. Jan van Nieuw koop bracht het stuk ter gele genheid van de opening van het winterseizoen van het gerefor meerde jeugdwerk in de Petra- kerk. Er bestond veel belang stelling voor dit stuk dat met elan werd gespeeld. Het stuk handelde over twee heren, die dachten zonder vrouw op vakantie te zijn. Twee hippies, die met een ver zonnen verhaaltje over verbete ringsgestichten en dievenpad daar ook logeren en twee oude mannetjes, «lie eerst oude boer tjes zijn, zich later voordoen als politie in burger en naderhand als minnaars van de meisjes voor de dag komen. Daarbij werd het stuk nog vervolmaakt met een butler die het niet meer zag zitten en een pensionhouder. Al met al een leuk stuk, dat zeker de moeite van het bekij ken waard was. ALPHEN AAN DEN RIJN De firma Eijsbouts uit Asten heeft van de gemeente Alphen opdracht gekregen om het caril lon te reviseren. Het gemeente lijk carillon dat ondergebracht is in de toren van de Advents- kerk, zal hierdoor twee maan den niet spelen. Die tijd is nodig om alle bewegende delen van het carillon (de magneten, kle pels, tuimelaars) weer in een optimale conditie te brengen. De klokken kunnen in de toren blij ven hangen. VOORSCHOTEN De drie christen-democratische partijen heb ben gisteravond in Voorschoten een afdeling van het CDA opge richt. De laatste jaren werkten de drie partijen al intensief samen in de gemeenteraad. Wethouder L. Marselis toonde zich namens de gemeenteraadsfractie verheugd dat er thans een werkelijke achterban is gevormd. Speciaal voor de gelegenheid sprak dr. R. Kuisinga, fractie-voorzit ter van de CHU in de Tweede Kamer voor een gehoor van ruim honderd personen. Hij stelde dat het CDA de plicht en de kans heeft om op te komen voor de geestelijke waarden van het leven. Hongaarse tafeltennissters in Hazerswoude HAZERSWOUDE - Vanmid- dag arriveren de speelster van de Hongaarse tafeltennisploeg SE Boedapest om ongeveer twee uur op Schiphol. De Hon gaarse ploeg, vrijdagavond te genstander van Avanti in de eerste ronde van de Jaarbeurs- stedenbeker, wordt om vijf uur door het college op het gemeen tehuis ontvangen. Daar wacht de speelsters een toespraak van burgemeester Ten Heuvelhof, die daarin zal worden bijgestaan door een tol uit Leiden. De burgemeester zal de Oosteuropese dames even eens een tinnen herinnerings bord overhandigen. De wedstrijd tussen Avanti en SE Boedapest begint vrijdag avond om half acht in het club huis van Avanti. Tot dan ver blijven de leden van de Hon gaarse ploeg in hotel-restaurant Groenendijk.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 7