aDA-er kritiseert estigingsbeleid in Leiden ajW einig middelen ior aankoop van ovatiepanden" Zwembad ,De Zij F feestelijk geopend LINKANTO *4)ldus mag eindelijk naar ,,De Waard" -•ladscommissie wil 5rkeer ontheffing voor anenstadsbedrijven r^HOUDER VERBOOM: Enquête winkelbehoefte Merenwijk mislukt Studie universiteit: Jeugdwerkloosheid in Leiden lijkt stabiel Co BS- Het gemeenteraad- 1 het CDA, drs. W. eft gisteren opnieuw I gedaan op het vesti- u9dPfo van de gemeentelij- d. Hij deed dit in de *jiissie voor economi- i waar hij het verzoek n lakenfabrikant Arnol- jle orde stelde. Deze lstre«ujt haar huidige on- aan de Minnebroe- vertrekken en een Deze wens van Amoldus is vooral ingeven door het feit dat zijn pand ligt naast de slooppan- den van onder meer de Grof smederij en dat door de Leidse jeugd herhaaldelijk zijn eigen bedrijf meteen bij deze sloop werkzaamheden wordt meege nomen. Het CDA-raadslid Bleijie ver weet de gemeente opnieuw ui terst laks te zijn opgetreden. Hij wees erop dat de heer Arnoldus al maanden lang op antwoord van de afdeling grondzaken wacht. „Ik krijg er tranen van in mijn ogen", zo stelde Bleijie gisteravond. „Het industriege bied „De Waard" is slechts met de grootste moeite vol te krij gen. Het zou eigenlijk zo moeten zijn, dat wanneer zich vandaag iemand aanmeldt we gisteren al in V* l f loemei 5)d' v3~ De gemeenteraads- verteltt voor economische amerrt dat de stad Leiden Akt' !er&aat a,,e bedrijven [aa pinnenstad zijn geves- it siapevraagd hebben om Tontheffing, deze op basis te verlenen, moeten gebeuren iting van een defini- lissing over hun aan- Fake i' ihtwer missie kwam tot dit ™*bij de behandeling van Gf van de eigenaar van Van der Zon die geves tigd is op de hoek van de Haar lemmerstraat en de Vrouwen- kerkchoorstraat. De heer Van der Zon had zich erover be klaagd dat de verkeerssituatie naast zijn bedrijf dusdanig was gewijzigd dat hem parkeren on- rhogelijk werd gemaakt. In de Vrouwenkerkchoorstraat zijn enige tijd geleden paaltjes ge plaatst waardoor auto's niet meer kunnen parkeren. Van der Zon maakte hier vooral be zwaar tegen omdat zijn slagerij aangewezen is op "de aanvoer van vers vlees gedurende de hele dag. De commissie kon gisteren alle begrip opbrengen voor het pro bleem van de heer Van der Zon. Deze stelde op zijn beurt niet alleen voor eigen parochie te willen preken maar het geven van een ontheffng te bepleiten voor alle Leidse middenstanders en zeker als ze zoals hij zelf aangewezen zijn op aan en af voer de hele dag door en de bevoorrading niet op bepaalde uren van de dag kan geschie den. En dat was een opvatting die de commissie kon oveme- dedell op,fi p'W'T "I "I "I "I „We hebben niet veel zicht op de an het aankoopbeleid inzake panden die dienen te worden", verklaarde wethoq- Jerboom op de raadscommissievergade- volkhuisvesting gisteravond. „We zijn Qk van toevallig aanbod van panden, we rjeen heel straatje kopen. Daar hebben we n ook de middelen niet voor", aldus de juder ging op deze zaken in naar aanlei- ide beschikbaarstelling van een krediet ,lankoop en verbetering van de panden Jat 31 en 33. Bij het punt van het beschik ken van een gestoffeerde wisselwoning ten Jan de particuliere woningverbetering in in Noorderkwartier rees bij enkele com- jèn de vraag of de bewoner van de wissel- Jet voor al te hoge kosten zou komen te iten voor huur van de wisselwoning, 190 sp daarbij nog eens de hypotheekkosten eigen woning. Ze kregen ten antwoord dat de voordelen van de „wissel" voor de bewoner van het te verbeteren pand zoals waardever meerdering ruim opwegen tegen de kosten. Tijdens de bespreking van het punt inzake het bestratingsoverzicht over de maand september bracht de heer Bosch (CDA) het basketbalpleintje op de Lorentzkade ter sprake. Volgens hem ver keert dit pleintje in een zeer slechte staat van onderhoud en hij drong daarom aan op een spoedige herbetegeling van dit pleintje. „Aange zien er door de jeugd in deze buurt veelvuldig gebruik van wordt gemaakt", aldus de heer Bosch. Met betrekking tot de gang van zaken inzake de renovatie en nieuwbouw in de Sophiastraat deelde de wethouder mee dat de bewoners hebben geko zen en dat de huren later nog in Den Haag zullen worden besproken, met een afvaardiging van de bewoners". Met name over de huur van'de eenge zinswoningen is nog geen overeenstemming be reikt", aldus wethouder Verboom. 'ity Centrum: wordt met gesold" I „Het Leids City is van mening dat er lordt met de belangen jetailhandel". Dit stelt i de belangenorganisa- de winkeliers in de fnnenstad in een brief tollege van b en w naar van de onlangs be kakte reconstructie- voor de Breestraat en (enroute. ADVERTENTIE- MEUBELEN KOPEN Doe mee en koop voordelig in. Via onze in koopclub ontvangt u 10-15%WINSTDELING I UNMtNIO V CONSUMENTENORGANISATIE gereageerd zouden moeten heb ben. De traagheid bij de afde ling Grondzaken is voor mij vol komen onverklaarbaar", aldus Bleijie. Hij verweet het college het vesti gingsbeleid dat in eerste instan tie het werk is van de sector economische zaken, stelselmatig onder de handen van die com missie vandaan te halen. Het CDA-raadslid sprak van een „aanklacht" en eiste van wet houder Van Aken dat deze op nieuw zijn college Waal van ruimtelijke ordening de mantel uit zou vegen. De wethouder zegde op zijn beurt toe opnieuw zijn best te zullen doen. Hij kon overigens nog meedelen dat het college gisteren juist had besloten de gevraagde verhuizing naar het industriegebied De Waard toe te staan. TONNEN SCHADE BIJ BRAND IN HEERENLOGEMENT LEIDEN Een felle uitslaande brand heeft vannacht omstreeks twaalf uur in ruim een half uur tijd voor vele honderdduizenden guldens schade aangericht aan het Heerenlogement aan de Nieuw- straat. Het vermoeden bestaat dat de brand is uitgebroken in de toneelzaal van het logement. De oorzaak van het uitbreken is nog niet bekend. De politie stelt een onderzoek in. Klokslag twaalf uur kwam de melding van de brand op de meldkamer van de brandweer binnen. Kort daarna volgden talloze telefoontjes van verontruste omwonenden. De brandweer, die met drie autospuiten, een hoogwerker en een autoladder, uitrukte, was om half een de brand meester. De nablussingswerkzaamheden duurden tot half zeven vanochtend. Een aannemersbedrijf was al enige maanden bezig met de restaura tie van het gebouw. Het lag in de bedoeling het Heerenlogement om te bouwen tot een openbare bibliotheek. Vlak voor de brand weer arriveerde ontplofte één der gasflessen waarmee het aanne mersbedrijf laswerkzaamheden verrichtte. Een groot deel van de materialen van dit bedrijf ging eveneens in de brand verloren. Wethouder D. Tesselaar geeft het startsein voor de zwemestafette in het nieuwe overdekte bad. L IDEN Wethouder van sportzaken D. J. Tesselaar opende gisteren officieel het combi bad „De Zijl". Voordat deze opening plaats had, wa ren er diverse activiteiten in en rond het zwembad. Zo trok er een bloemencorso door de Kooi. De Volkstuinvereniging „Ons Buiten" had voor die gelegenheid de fietsen van de kleinere kinderen uit de Kooi met bloemen versierd. Deze stoet trok, begeleid door de KLHK drumband een vol uur door,de wijk en om acht uur 's avonds eindigde het bloe mencorso bij „de Zijl". In het zwembad gaf het majo- rettenpeloton „The Kooi Girls" een show getiteld „Zeg het met bloemen". Uit handen van de leidster van het peloton ont ving de heer G. Philipsen van de sportstichting een grote bos bloemen. Na deze majorettens- how gaf D.S.Z. uit 's-Graven- hage een kunstzwemshow. Op de tonen van zowel klassieke als moderne muziek brachten de leden van D.S.Z. een water ballet. Overigens waren gedu rende deze twee shows ver schillende duikers quasi on verschillig bezig met het leg gen van de laatste hand aan het zwembad. Op de meest onverwachte momenten wer den er hamers, breekijzers en kapotte tegels voor de voeten van de verbaasde bezoekers gegooid. Het volgende pro grammapunt stond aangekon digd als ,,^en nimf uit haar vreugde" maar in plaats van de tederheid die zo'n titel doet verwachten werden de toe schouwers getrakteerd op een stel stoere duikers. De duikers van de Calypso hadden meer weg van een stel wilde dolfij nen, met al dat gespring door die ringen, dan van een groep lieftallige nimfen. Na al deze shows was het de beurt aan de sprekers. De voorzitter van de Sportstich ting de heer P. Biegstraten opende de rij. Iedereen die weet hoeveel moeilijkheden wij hebben moeten overwin nen voordat dit zwembad er Wethouder H. van Dam van financiën probeert een van de föhns die het zwembad rijk is. was kan zich indenken wat voor een intens gelukkige man er nu in dit zwembad staat", aldus de heer Biegstraten. Na de heer Biegstraten hield wet houder Tesselaar zijn toe spraak. Hij benadrukte dat het dit college is geweest die voor het nieuwe zwembad had geij verd en hij sprak de hoop uit dat ditzelfde college binnen af zienbare tijd ook de beslissing zou nemen voor de bouw van een tweede zwembad. Na zijn toespraak verrichte de heer Tesselaar de officiële openingshandeling. Deze be stond uit het geven van het startsein voor een zwemestaf ette voor diverse zwemvereni gingen. De wedstrijd werd ge wonnen door de vereniging L.Z.G.'88. De clowns van „Icarus" zorg den vervolgens voor de verpo zing. verposing. Zij gooiden mijnheer Philipsen in het wa ter en haalde de meest vreem de stunts uit op de spring plank van het zwembad. Het spreekt vanzelf dat geen der toeschouwers op de eerste rij droog kon blijven gedurende dit optreden. LEIDEN De door de winkeliers van het winkelcen trum „De Kopermolen gehouden enquête over de verdere bewinkeling van de Merenwijk is uitgelopen op een trieste mislukking. Dat bleek gisteravond in de raadscommissie voor economische zaken waar dit punt aan de orde kwam. Van de 16.000 exemplaren van het eigen blad van het winkelcentrum die onder de bewoners van de Meren wijk, Leiden-Noord tot aan de singels en Leiderdorp zijn verspreid, kwamen slechts 72 reacties bij de winkeliers terug. Hieruit viel op te maken dat er in De enquête was bedoeld om een inzicht te krijgen in de wens van dé klanten van het winkelcentrum in de Merenwijk. Dit met het oog op de nieuwe winkelvesti gingen die daar te zijner tijd zullen komen. Hierbij kan worden gedacht aan de winkelruimten onder het complex van de Stichting De Rosmolen dat thans in aanbouw is. Voorts zijn er in de Merenwijk nog enkele ambachtelijke bedrijven gedacht. Naar de mening van de winkeliers van de Kopermolen voldoet dit winkelcentrum kennelijk dermate goed wat zijn assortiment van vestigingen betreft, dat dit de consument van het invullen van het vragenformulier heeft weerhouden. De heer P. Edelbroek, bestuurslid van het wijkcomité Slaaghbuurt meent daarentegen dat de geringe belang stelling voor deze enquête te wijten is aan het gebrek aan vertrouwen van de bewoners in deze vorm van inspraak. Bij de inrichting van „De Kopermolen" heeft de gemeente namelijk helemaal geen aandacht besteed aan de verlangens van de bewoners", aldus de heer Edelbroek. LEIOEN. Hootgric LEIDEN De jeugdwerkloos heid in Leiden en Omgeving lijkt zich te stabiliseren. Verge leken met vorig jaar valt er dit jaar een stijging te constateren van 5% tegen 41% over de perio de 1974—1975. Dat staat te lezen in een deze week gepubliceerde studie over de jeugdwerkloos heid die gemaakt is door de vakgroep klinische psychologie van de Rijksuniversiteit De samenstellers komen tot de conclusie dat de duur van de werkloosheid onder de jongeren steeds toeneemt. Het percentage dat langer dan 3 maanden werk loos is, stijgt van 50% naar 57%. Voorts is er een stijging te zien in het aantal jongeren dat voor het eerst werkloos is, hetgeen ongetwijfeld voor rekening komt van de schoolverlaters. De jeugdwerkloosheid in het district Leiden beliep in mei 740 en bestaat voor 2/3 uit jongens. De stad Leiden neemt daarvan 79% voor zijn rekening. Het grootste percentage werklozen ligt bij de jongeren met een lagere opleiding. Bij de jongens komen de meeste werklozen voor in de sector van het han dels- en kantoorpersoneel (27%) en in de bouwsector (22%). Bij de meisjes is dit naast de sector handel en kantoor vooral die van het onderwijs en de verzor gende beroepen (beide 30%). Wijksgewijs Bezien naar de verschillende wijken scoort Leiden-Noord de trieste score van het hoogste werkloosheidspercentage onder de jeugd: 9.8% van de jongens tot 21 en 5.7% van de meisjes uit deze wijk heeft geen werk. De werkloosheid in het Haven kwartier ligt in dezelfde orde van grootte. De absolute kroon spant echter het Leidse woon wagenkamp, onderdeel van het Boerhaave district. Blijkens de studie van de rijksuniversiteit is hier 71.4% van de jongens zon der werk en 17.9% van de meis jes. Bij de studie van de vakgroep psychologie moet overigens aangetekend worden dat het hier gaat om een momentopna me van de situatie zoals die in mei van dit jaar op de Leidse arbeidsmarkt was. De grote groep schoolverlaters die na het einde van de cursus niet aan de slag kon komen is der halve nog niet in deze cijfers verwerkt.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 3