Modieuze vrouw ziet er komende winter uit alsof ze zo uit de steppen komt „Sorry" zeggen f is geen s jjwN^nnsJuiT^ ZEELAND VRAAGT DUIZEND BOUWVAKKERS Kissinger herhaalt steu aan zwart Afrika MOEDERS HEBBEN WEK EENS GEEN BESTE BUI Voor werken in Oosterschelde: Bevolking Noord-Italïé geteisterd door schokken, koude en zware regens WOENSDAG 15 SEPTEMBER 1976 PAGINA 12 J< Het laatste nieuws uit Parijs over het wintersei zoen is dat het chic is het hele lichaam te wikkelen in ruim vallende, wollen tops, pullovers, vesten, bloesende blouses met overblouses op wijde gerim pelde rokken. Daarover kan dan nog een los gewatteerd (mouwloos) jasje, een driekante shawl; de voeten steken in stevige laarzen, het hoofd gaat schuil in een grote bontmuts met een bontstaart opzij. De modieuze vrouw zal eruit zien of ze zo uit de barre wereld van de Russische steppen komt. Het lijkt soms op een ver kleedpartij voor een slede- tocht Dit is althans de opvat ting van toonaangever St Lau rent die zelfs voor de avond de vrouw nog inmoffelt in zijn boutique lange strakke panta lons met goud afgebiesd, die ontzettend nauw vallen door dat ze tot de enkels met negen knoopjes zijn dichtgemaakt. Hierop laai hij een met goud afgebiesde splittuniek dragen. Door al die helmen, shawls met bijvoorbeeld daarop nog een hoed, door mutsen en ca puchons (terug van lang weg geweest), de ingewikkelde lij ven en in een broek verstopte benen lijkt het wel of er zo min mogelijk van de vrouw zichtbaar mag zijn. Alle coutu riers zijn het voor hun boetiek mode erover eens: de folklore- look uit de Balkan, Rusland, Oostenrijk (Dirndl) moet het maken. Wie daar niet van houdt kan- kijken naar Balmain's boetiek mode: er zijn begeerlijke man telpakken met ceintuur, maar die worden dan wel op gerim pelde rokken gedragen. Ze zul len, evenals Valentino's (Ro me, Parijs) camelpantalons met plooitjes aan de voorkant en bij de enkels gebreide boordjes zeker vertaald in de Nederlandse rekken komen. Harembroeken ziet men spora disch (Paco Rabanne had ze in de couturecollectie). Typerend echter dat de pantalon, die bij de couture over de hele linie op een zijspoor werd gezet, ruimschoots is vertegenwoor digd. Maar men moet in het oog houden, dat ondanks de nauwe pantalon (natuurlijk is er ook nog de sportieve wijde broek) het silhouet rond en welig is, zeker boven de heu pen. Maar er zijn geen regels om de kleren te dragen. Bonneterie is er veel. De dikke gebreide 7/8 jassen van Valen tino met capuchon zullen het wel doen, evenals de strakke maillotjumper met een mouw loos bont- of bloemetjes-mate- lassé bolero'tje erover. Tunie ken op lange aangeplooide rokken of smalle broeken heb ben de voorkeur. Daaronder laarzen of schoenen met hoge hakken. Men moet daarbij op passen voor het verzwikken van de enkels. De hakjes zijn gegroeid. Roklengte varieert van „op de knie" tot „kuitbe- dekkend". De keuze is aan de vrouw zelf. In het wereldje van de modevorsten is een lichte verschuiving te signale ren. St. Laurent is onbetwist ko ning, de Givenchy, minder hip. Keizer Chloë, waarvoorKarel Lagerfeld ontwerpt is een min dere grootheid, maar zijn kle ren gaan vooral in Amerika weg als warme broodjes. Cas- telbajac brengt internationale mode. De vroeger aanbeden Jap kwam wat lorrig en klungelig voor de dag met kielen tot op de knieën. Kay Cosserat, jong en artistiek, geeft de ditseizoen zeer geliefde gebreide spullen een eigen gezicht Kenzo en Daniel Hechter mik ken op fantasiekleren, franje- poncho's, Indiaanse en Z. Amerikaanse folkore. Dessins hebben grote verscheidenheid: Incastrepen, vensterruiten, plaids, Dimdlbloemetjes en folkloristische motieven. Dit allemaal in een kleurpalet dat varieert van aarde tinten als bruin en grijs, tot een oogver blindende kleurexplosie, waar voor een enorme artisticiteit nodig is om goed „uit de verf" te komen. Bij elkaar zien we een vrolijke winter tegemoet met terugko mende lurex in goud en zilver. Een gevaarlijke grap, want als dit niet met mate wordt ge bruikt zit men gauw tegen het vulgaire aan. TEKST: TINY FRANCIS Moeders hebben ook wel eens geen beste bui Een huishonden kan soms geraffineerd treiteren. De wasmachine loopt in een onbewaakt ogenblik over en het water zit tot achter het behang. Een nieuwe koffiekan valt in diggelen en als je de boel gaat opruimen, belt er net een zeurvriendin op, die nog niet is af te schepen al staat het huis in brand. Als ze haar verhaal heeft afgedraaid, moeten de scherven bijeen worden gegraaid. Alles bij elkaar maakt dit het humeur niet stralender en klap op de vuurpijl is de hoge rekening van de tandarts, waarmee de post aan komt zetten. Intussen is het met al diebedrijven twaalf uur geworden en Mireille komt uit school gehuppeld. Er is nog een boel te doen. Door al bet gedweil en gezemel is er meer dan een uur verloren gegaan en het kind loopt in de weg, want de koffiemaaltijd moet nu ijlings op tafel komen. MAN NEN TROUW De „plumbago ca- pensis" uit Zuid- Amerika is een dankbare half- struik. Door zij takken weg te snijden schiet ze hoger de lucht in, maar dat is over het algemeen kwe- kerswerk. De bloemen, die op korte steeltjes staan hebben de blaadjes wijd open. Ze vormen aan lange stengels een soort hangend parapluutje van een hemelsblauwe kleur met aan de achterkant van de blaadjes kleine weerhaakjes of schubjes. De bijnaam „Man- nentrouw" heeft Verschillende uitleggingen. Sommigen zeg gen: ze heet „Mannentrouw" omdat de blaadjes wel eens neiging hebben te verbleke- n Anderen: „De bloemetjes klitten zo, je loopt er langs en je zit er aan vast". Geen der beide meningen is vleiend voor meneerVergeten dus maar. Maar men moet wel be denken dat de plant veel zon en water wil, 's winters koel maar wel op een lichte plaats wil staan en ook in het voor jaar een fris plekje ambieert, anders groeit ze te veel. De bloei duurt bij voldoende warmte tot in de herfst. Voe ding van lente tot augustus. Vanaf 9,50. De plant op het plaatje kost 15,-. centrum te Rotterdam een ten toonstelling „Planten in Huis". Toegangsprijs ƒ2,- (kinderen in gezinsverband onder 14 jaar gratis) scholieren, bejaarden en studenten reductie. Ope ning: maandag 13-17 uur, dins dag tot en met zaterdag 9-17 uur. "Ga maar wat spelen in de tuin", zegt moeder dan afge trokken en ze ziet niet dat Mireille iets op haar hart heeft. Misschien had ze bonje met een vriendinnetje of was ze door een jongen uit de zes de geplaagd- Ze piekert erover of ze mamma haar verhaal kan doen, maar merkt dat ze haar ei nog niet kwijt kan. Mamma heeft een blik in haar ogen van: bemoei je niet met me. Ik ben aan het brood snij den. En straks komen Onno en Peter ook nog thuis. Mireille verveelt zich en omdat ze zich verveelt pakt ze een vaasje van de schoorsteen, dat van de vakantie uit Italië is meegeko men: een glazen pronkstukje uit Merano. Geen duur, maar wel een leuk ding, herinnering aan een zonnige dag op het glaseiland. Mireille is niet de handigste thuis. Ze bekijkt het vaasje en moeder is te druk bezig om haar beleefd te ver zoeken dat souveniertje op zijn plaats telaten. Natuurlijk kiepert het in gru- zels op de plavuizen...Nu vliegt moeder het bloed naar het hoofd. "Stommerd", valt ze uit. "Blijf toch met je tengels van de boel af. De heb nog nooit zo'n onhandige meid ge zien. Wat jij in je vingers hebt, maak je kapot". Het komt hard aan. Het kind- schrikt zich dood. En haar reactie blijft niet uit. Zonder iets te zeggen loopt ze de kr mer uit, barstens vol wrolr Zwijgend eet ze later haar bo terhammetje. Als Mireille 's middags naaj^ school gaat, krijgt moed^, geen kus zoals anders. "Daw mam", zegt ze stijf en hoj| meteen de deur uit. "Pas o^ met oversteken", roept Z| ineens in een verlangen oik het glad te strijken. Mireilljt. hoort het niet meer. Zo vluy, rent ze weg. "Van mij", den% ze onwillekeurig en de hetyn middag is verder naar dfo knoppen. Er is het gepieke over ongelukken, die kinderen overkomen als ze niet oplettei in het verkeer en de school lig aan een grote weg. De wijzer van de klok schuiven uiters langzaam naar vier uur. T¥ ruggekomen lijkt Mireille hy voorval vergeten te zijn. Zei komt moeder er weer niet mei over de brug, tenslotte is ej overal wel eens iets, denkt z gemakzuchtig. Maar elke moe der weet als ze scheef hangt..® Het valt op dat Mireille waiyjj neer ze als gewoonlijk helj^ met afwassen pijnlijk voor zichtig de borden en glazen oL het aanrecht zet. Telken., gluurt ze even naar moedeij Wat is er in vredesnaam tegen om dan eindelijk te zegger^, "Sorry Mireille, ik was middag niet aardig tegen je. 1 weet best dat je dat vaasje r expres hebt kapot gemaak^ Maar ik had zo'n vervelendl" ochtend gehad. Daarom deec ik zelf vervelend." NiemanS hoeft zijn stand op te houdei tegen zijn eigen kind.Zekel niet als er een zekere onrech® vaardigheid in het spel is. dank slingeren twee armen oil haar nek en de uitgeblevej kus belandt op haar wang. vallen twee stenen van twej harten. De stofnesten zijn geruimd. MIDDELBURG )anp) Zeeland zal in de periode 1977—1985 twee tot twee en een half duizend bouwvakkers extra nodig heb ben in verband met de uitvoeringen van de Oosterscheldewerken. Uit een enquête die de federatie Hout- en Bouwbonden in Zeel and heeft ingesteld bij Rijkswaterstaat en de aannemers van de pijlerdam, de combi-, natie dijksbouw Oosterschelde, blijkt, dat door deze vraag de spanning op de arbeids markt enorm al oplopen als er niet bijtijds maatregelen worden getroffen. Om vroegtijdig op deze situatie te kunnen inspelen, wil de federatie dat er zo snel mogelijk een begeleidingscommissie Ooster scheldewerken ingesteld wordt, die verbon den is aan de Zeeuwse Raad voor de Ar beidsmarkt. De commissie zal een inventari satie dienen te maken van het aantal ar beidskrachten die nodig zijn voor de uitvoe ring van de Oosterscheldewerken en in wel ke tijdfasering deze uitgevoerd moeten wor den. De commissie kan daarbij advies uitbrengen ten aanzien van ten eerste in hoeverre het arbeidsaanbod afgestemd kan worden op de vraag, regionaal en nationaal, door middel van scholing, migratie en pendel. Ten twee de in hoeverre de vraag afgestemd kan worden op het arbeidsaanbod, regionaal en nationaal, door middel van spreiding van de werkzaamheden, zodat pieken worden voor komen, prefabricage van bouwelementen el ders in Nederland, ontwikkeling van andere, bijvoorbeeld staalconstructies. Ten derde: scholingsmogelijkheden vanuit het bedrijf, waarbij het centrum vakopleiding voor vol wassenen ingeschakeld kan worden. Wan neer eerst een dienstverband tot stand komt, waarvan de eerste periode besteed wordt aan her- en bijscholing, zal een betere moti vatie ontstaan, omdat er garantie bestaat om na de opleiding onmiddellijk aan de slag te kunnen. Bovendien kan het scholingspro gramma afgestemd worden op de uit te voren werken. Volgens de Hout- en Bouwbond zou in de commissie vertegenwoordigers zitting moe ten hebben van de Arbeidsvoorziening, Rijkswaterstaat, bedrijven die de werken uitvoeren, werknemersorganisatie in de bouwnijverheid en de opleidingsorganen in de bouwnijverheid. UDINE (AP-Reuter). Het noordoosten van Italië is giste ren en vanmorgen opnieuw ge troffen door aardschokken, die grote schade hebben aange richt, veel paniek hebben ge zaaid en indirect drie doden hebben geëist. De bevolking van het getroffen gebied heeft gedreigd hotels en lege huizen in vakantieplaatsen langs de Adriatische kust en de Dolo mieten te bezetten. Ruim 70.000 mensen, wier hui zen door eerdere aardbevingen dit jaar verwoest zijn, zijn in tenten ondergebracht. Zij heb ben zeer te lijden van koude en aanhoudende regenval. In het gebied van Friuli is, zoals ge meld, de noodtoestand afgekon digd en de ondersecretaris van het ministerie van binnenlandse zaken, Zamberletti als buitenge woon gevolmachtigde benoemd. Seismologen rekenen er op, dat de aardbevingen nog maanden lang zullen voortduren. Het wo ningbouwprogramma kampt met een enorme achterstand en het ziet er naar uit, dat de over volle tentenkampen, die opge slagen zijn na de grote aarbe- vingsramp in mei van dit jaar voorlopig gehandhaafd moeten blijven. De aardschokken van gisteren en vanmorgen hadden een kracht van 5 tot 7 op de schaal Richter. Zij werden gevoeld tot in Milaan en tot in Venetië, maar richtten daar geen schade Oostenrijk pakt terroristen hard aan WENEN (AP) De Oosten rijkse kanselier Bruno Kreisky heeft gisteren verklaard dat zijn regering zal blijven vast houden aan het principe dat bij mogelijke aanvallen van terro risten alles moet worden ge daan om mensenlevens te red den. Hij voegde daar echter aan toe dat een aangepast gebruik van geweld niet geheel uitge sloten kan worden. Kreisky's verklaring kwam als antwoord op vragen van journa listen in verband met berichten dat de internationale terrorist Ilich Ramirez Sanchez, alias Carlos, in Joegoslavië is geweest en mogelijk naar Oostenrijk wil de komen. Geen enkele terrorist mag erop rekenen dat hij in Oostenrijk gespaard zal worden, aldus de kanselier. Landelijke boycot-Amro AMSTERDAM (ANP) In on geveer 80 gemeentes in Neder land zal morgen een boycot- Amro actie van start gaan. Dit heeft het landelijke aktie korai- te boycot-Amro vandaag mee gedeeld. Volgens het comité zal geduren de twee dagen overal in het land actie worden gevoerd. Daarbij zal onder andere worden gepost bij filialen van de Amro-bank en zullen folders worden uitge deeld. In deze folders zitten briefkaarten waarmee men zijn rekening bij de Amrobank kan opzeggen. De aktie wordt ge voerd als ondersteuning van de oproep tot boycot door de we reldraad van kerkekn en zuide lijk Afrikapgroepen in Neder land. Deze hebben bezwaren te gen de Amrobank omdat deze volgens hen betrokken is bij het verlenen van kredieten van Zuid-Afrika. De actie wordt on dersteund door de partijbestu ren van de PvdA, PPR, PSP en de Arjos. Den Uyl tekent condoleanceregister Premier Oen Uyl heeft gisteren op de Chinese ambassade In Den Haag het condoleanceregister getekend In verband met het overlijden van de Chinese partijleider Mao Tse-toeng. Naast hem de Chinese ambassadeur in Nederland Chen Hsin-jen. Nieuw type afsleepwage* voor politie* AMSTERDAM (ANP) - I laatste jaren genoodzaakt 8 meer automobielen weg t pen. In het merendeel va aantal gevallen gaat het h om personenauto's, die er zijn geparkeerd. Alleen f Amsterdam moesten het^ jaar rond 24.000 automof (gemiddeld 65 per dag) w£ weggesleept. De Amstenf politie beschikt nu ovef nieuwe sleepwagen, waarb man in drie minuten een nenauto of lichte bestel" kan optillen om weg te s|_ Als afsleepwagen heeft dl sterdamse politie een D/ sis, type 1200, gekozen, de carrosseriefabriek J. boo uit Zoetermeer de verzorgde. DAR ES SALAAM (AR/RTR) Amerika's minister van buitenlandse zaken dr. Kissin ger heeft vanmorgen zijn eerste besprekin gen gevoerd met de president van Tanzania, Julius Nyerere, in zijn tiendaagse pendel missie om op korte termijn onafhankelijk heid voor Namibië te verkrijgen en een meerderheidsregering in Rhodesië tot stand te brengen. Tanzania heeft er als spreekbuis voor de front-linie staten, Tanzania, Zambia, Mo zambique en Botswana, bij de Verenigde Staten op aangedrongen de nationalistische guerillastrijders te steunen als vreedzame oplossingen voor de brandende problemen in zuidelijk Afrika onmogelijk mochten zijn. Kissinger verklaarde gisteren aankomst dat hij niets zal ondernemen dat niet de instem ming zal hebben van de leiders van zwart Afrika. De Verenigde Staten zijn niet uit op hun eigen voordeel en werken slechts in het belang van de vrede en de economische en maatschappelijke vooruitgang, aldus Kissin ger. Volgeny het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken probeert de Sovjet Unie Kissingers missie te saboteren. Een hoge functionaris van het State Department wees in dit verband op de vijrandige demonstra ties vein honderden studenten gisteren bij de aankomst van Kissinger in Tanzania. De demonstranten droegen leuzen bij zich als „Weg met Kissinger" en „geen CIA in Afri ka". Uit officiële documenten zou ook blij ken dat de Russische ambassadeur bij de Verenigde Naties, Jacob Malik, zich per soonlijk heeft gewend tot Afrikaanse diplo maten om hen te waarschuwen tegen Kissin gers initiatieven. Malik zou hebben gezegd dat Kissingers plannen racistisch waren en slechts tot doel hadden de Brits Ameijï se overheersing over zuidelijk Afrifo handhaven. jr De Zuidafrikaanse premier John Voii zijn Rhodesische ambtgenoot Ian Smite ben gisteren viereneenhalf uur niet b( gesproken in Pretoria. Vorster heeft Sta de hoogte gebracht van zijn ontni- onlangs met de Amerikaanse ministrl buitenlandse zaken, Henry Kissinger, jc Zevenhonderd Zuidafrikaanse school ren die protestoptochten hielden zijnj ren in Durban en Port Elizabeth dól politie aangehouden en ter onderv|« meegenomen. J\ Volgens Afrikaanse journalisten het; politie in Soweto de afgelopen twee) zestien negers doodgeschoten. Ongen ventig procent van de werknemers ir daag niet aan het werk gegaan. ra

Leidse Courant | 1976 | | pagina 12