ar NEDERLAND WIL DEELNEMEN AAN KHJW FRANSE KWEEKREACTOR o79* „Blij dat ik rij99 voorzichtig succes f'i1 uMiSii Overlast illegale zendamateurs blijft onduidelijke zaak Britten hebben idylle nodig om hun economische problemen te vergeten BEESTACHTIGE MISHANDELING Indiase premier Gandhi haalt uit tegen oppositie Amsterdam introduceert geldautomaat halve liter van 96 iER ÖENSDAG 15 SEPTEMBER 1376 LEIDSE COURANT PAGINA 11 ENDIN PRINS CHARLES KOMT ALS GEROEPEN Tan onze correspondent Roger Simons ,ONDEN Sinds door de ,ondense Daily Mail werd inthuld dat kroonprins ïharles van Groot-Brittan- \jë en Davina Sheffield Iolgend jaar zullen trou- ven, wedijveren de popu- pire Britse kranten met ei- raar om het meeste aan de veet te komen, over hun h ogelijke toekomstige jeuwe koningin. Ze zijn iet eens, dat Davina (25 aar) mooi', blond en flink ut de kluiten gegroeid is. Prins Charles wordt in no- tember 28 jaar. Hij heeft troeger eens gezegd, dat roor een man rond de der- ig de beste tijd is om te trouwen. De Britten hebben een ko- linklijke idylle nodig om jun economische proble- nen te kunnen vergeten. Davina Sheffield komt dus lis geroepen. Zij kent de Britse kroonprins al twee laar en kwam vroeger ook vel eens met hem in het lieuws, zonder dat de kran en er erg in kregen, dat iet ernst was. Als Charles trouwplannen koestert, zou hij die over enkele maanden ten uitvoer kunnen brengen, na afloop van zijn vijf jaar dienst bij de marine. De Britse troo nopvolger is momenteel commandant van een oude mijnenveger, de HMS Bro- nington, die tijdens het weekeinde deelnam aan Navo-manoeuvres in het Kanaal en nu verwacht wordt in Harwich, de be kende Noordzeehaven van het Engelse Graafschap Es sex. De geruchten dat de Britse koninklijke idylle geen ver zinsel is, werden gisteren nog sterker toen bekend werd dat Davina Sheffield plotseling het romantische eiland Zuid-Uist in de He- briden had verlaten. Davi na was daar zondag aange komen voor een week va kantie met 13 andere vrien den in de Grogarry Lodge, een herbouwde boerderij, uitgerust met 10 slaapka mers, een grote eetkamer en ruime salons. Prins Charles logeerde vroeger vaak bij zijn neef Lord Granvelle, die een landgoed bezit op het naburige ei land, Noord-Uist, dat slechts 40 kilometer afligt van Da vina's huidige va kantieoord. De Britse journalisten, die nu een „toekomstige nieu we koningin" op de voet trachten te volgen, voor spelden vanmorgen al, dat prins Charles zich spoedig bij haar zou voegen op Zuid-Uist. Tot ieders grote verbazing was Davina gis termiddag echter nergens meer te vinden op het klei ne eiland. Terwijl de rest van het gezelschap op jacht ging. zou zij Zuid-Uist ver laten hebben, wat uiteraard direkt aanleiding gaf tot de veronderstelling dat de kroonprins een geheim ren dezvous met haar beraamd had. Gespecialiseerde journalis ten hebben zondag op het kleine vliegveld van het ei land Benbecula, waar Davi na aangekomen was om zich naar Zuid-Uist te kun nen begeven, een verlo vingsring opgemerkt aan een van haar vingers. Die ring zou alleen van Charles kunnen komen, want Davi na 's vroegere verloving met de 31-jarige James Beard, een ontwerper van motor jachten, dateerde van 1974 en werd nog geen jaar later verbroken. Davina Sheffield heeft een geschikte stamboom en is kennelijk welkom in de Britse koninklijke familie. Zij werd al vaak gefotogra feerd in gezelschap van ko ningin Elisabeth en Prins Philip. Davina's vader, die acht jaar geleden gestorven is verdiende zijn brood als directeur van een firma. Hij was de derde zoon van Baronet Sir Berkeley Shef field. Afgelopen jaar werd Davi- na's moeder vermoord door twee jongelui, die haar lu xueuze woning in Ramsden (Oxfordshire) binnenge drongen waren. De daders hebben levenslang gekre gen. Sindsdien zijn Davina en haar zuster Laura van plan het ouderlijke huis in Ramsden te verkopen, maar zij vinden het psycho logisch niet gemakkelijk af stand te doen van moeder's bezittingen. Davina en Laura Sheffield verblijven nu meestal in een kostbaar huis aan de Gertrude street van de Londense gemeente Ful- ham. Beide zusjes leven van een vast inkomen dat zij danken aan het geïnves teerde fortuin van hun ou ders. Davina had vroeger een winkeltje van Ierse snuisterijen in Kensington, dat echter een financiële flop werd. Voor de val van Saigon heeft Davina met een Deen se journalist vijf weken doorgebracht in de Zuid- Vietnamese hoofdstad om er te zorgen voor oorlogs weesjes. Davina kon toen maar op het nippertje vluchten voor de Noord- vietnamezen en keerde via Bangkok terug naar Enge land. Nadien begon ze gere geld uit te gaan met prins Charles. In Britse hofkringen vindt men het erg belangrijk, dat Davina Sheffield een ex-de butante is, die werd opge voed in een goed Engels pensionaat voor de doch ters van welgestelde bur gers. Daarna was ze in Londen op een school, die jonge debutantes opleidt tot secretaresse. Ze spreekL behoorlijk Frans en is dol op paardrij den, zeilen en skieën, alle maal zaken van primair be lang in de ogen van de Britse koninklijke familie. Davina werd trouwens door prinses Anne, die leeft voor de ruitersport, voor het eerst geïntroduceerd aan de kroonprins. De vas te vriendschap tussen Charles en Davina heeft al geleid tot een discreet, maar daarom niet minder grondig, onderzoek door Buckingham Palace en de Britse overheid naar haar afkomst en verleden. Vol gens de Britse kranten was de uitslag van dit onder zoek gunstig. Maastricht (ANP) In Maastricht zijn twee jongens gearresteerd die volgens de politie hun 16-jarige stadsgenoot op beestachtige wijze hebben mishandeld. De beide jongens, 16 en 17 jaar oud, dwongen de jongen zich uit te kleden, waarna ze hem sloegen en schopten. Verder brachten ze met een sigarettenaansteker op diverse lichaamsdelen brandwon den aan. Omdat de jongen geen „meneer" tegen het tweetal wilde zeggen, kreeg hij na deze afrossing nog eens een stevige mishandeling. Volgens een arts is de jongen zwaar gewond. Het tweetal had volgens de politie het plan om de jongen, die ook nog eens van zijn eigendommen werd beroofd, te doden. Hiervan zagen zij op het laatste moment af. INHEM (ANP) De directie van de Samenwer kte Electriciteits Productiebedrijven (SEP) Wt de commissarissen voorgesteld accoord te an met het nemen van een bouwbesluit voor bouw van Super Phénix in het Franse plaatsje, eys bij Lion. Deze grote snelle met natrium koelde kweekreactor moet een vermogen krij- ■n van 1240 megawatt. Het Nederlandse aandeel dit project zal 2,4 procent zijn. p 23 september vergaderen de commissarissen n de SEP over deelneming aan dit project, jrder heeft men deelgenomen in de bouw van eerste Franse kweekreactor in het Franse arcoule en over enige tijd zal de SEP meewerken n de nieuwe kweekreactor die de oude in het iitse Kalkar moet vervangen. Wanneer men niet zou meedoen aan de bouw van de nieuwe Franse reactor, zal dat niet van invloed zijn op de deelna me in het nieuwe Kalkar-project, maar dit laatste zou beter verlopen, wanneer de partners daarin allen bij de andere projecten zijn betrokken, aldus de SEP-directie. Volgens de SEP blijft het nog een open vraag of van de te ontwikkelen kweekreactoren kan wor den verwacht dat ze in de toekomstige electrici- teitsvoorziening een belangrijk aandeel van de productie voor hun rekening zullen kunnen ne men. Uit het feit dat men in het buitenland echter bereid is zich zulke grote inspanningen bij de ontwikkeling te getroosten, mag tenminste worden afgeleid dat men in deze landen zeer goede kansen aanwezig acht, aldus de SEP-directie. NEW DELHI (AFP) De pre mier van India, Indira Gandhi, heeft de oppositieleiders, „die I de agitatie tegen de regering j leidden" voor de instelling van de noodtoestand verwe- j ten niet met hun activiteit op- gehouden te zijn. Zij uitte het verwijt op een bijeenkomst die i gisteren gehouden werd in Tri- vandrum, de hoofdstad van de I zuidelijke staat Kerala. Talrij- ke oppositieleiders, die bij het I begin van de noodtoestand wer- I den gearresteerd, zijn weer op vrije voeten gesteld. 'I Mevrouw Gandhi riep het volk i op de Indiase revolutie te vol tooien. die enkele jaren geleden is begonnen en die een eind moet maken aan de sociale en economische ongelijkheid. Deze ongelijkheid is het gevolg van tradities en religie. Wij vechten voor een Indiase versie van het socialisme en voor een stuk ver wereldlijking, zo zei de premier. Zij verdedigde de door haar re gering voorgestane constitutio nele hervormingen en zei dat de oppositiepartijen nog nooit iets nieuws hebben voorgesteld. „Het enige wat ze zeggen, is dat wij niet het recht hebben de grondwet te veranderen". Mevrouw Gandhi verwierp de kritiek die op haar politiek wordt uitgeoefend met de woor den: Ze heeft op nationaal en internationaal vlak bewezen juist te zijn". Wij hebben niets te verbergen, niets te veront schuldigen en niets dat verde digd moet worden, zo conclu deerde zij. Het Japanse vrachtschip Toyota Maru nummer 12 is op de Stille Oceaan in aanvaring gekomen met een Russische vissersboot. De Japanse vrachtvaarder liep hierbij aan stuurboord grote schade op. AMSTERDAM (ANP) De Amsterdamse gemeentegiro gaat met ingang van morgen de service aan zijn rekeninghouders vergroten door invoering van een voor ons land uniek beta lingssysteem. Hierbij worden geld opnemen en storten en in de nabije toekomst betalingen en andere geldtransacties automatisch verricht. Een van de toepassingen is de geldautomaat, waar de rekening houder geld kan opnemen en storten. Daarvoor heeft hij een geldkaart nodig, die samen met een geheim codenummer moet worden gebruikt. De kaart is daarmee beveiligd tegen misbruik Wj verlies of diefstal. Ómdat de geldkaart en het bijbehorende geheime codenummer sterk persoonlijk zijn wordt de kaart niet toegezonden, maar wordt hij op vertoon van identiteitsbewijs persoonlijk op het girokantoor aan de rekeninghouder afgegeven. Op het ogenblik is het gebruik van de geldkaart nog beperkt tot de geldautomaat. Het ligt echter in de bedoeling het systeem zodanig uit te breiden, dat rekeninghouders overal zullen kunnen betalen met behulp van uitsluitend de geldkaart. kit (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT „Blij dat ik rij". Aarzelend ziet men op steeds meer auto's stickers met deze tekst verschijnen. Och, als je zo'n ding toch voor niets krijgt bij de garage, waarom zou je het dan niet opplakken ook nietwaar? Dat moet zo ongeveer wel de gedachten- gang van de gemiddelde Ne derlandse automobilist zijn want van een echt doorslaand succes van de „Blij dat ik rij"-actie kan zeker niet ge sproken worden. Daarvoor zijn er nog te veel auto's stic kerloos tot nu toe. Terwijl je toch zou mogen vewachten dat elke automobilist er graag voor uit zou komen dat hij blij is nog te kunnen rijden. Ondanks dat weinig zichtbare succes is de Bovag uitermate tevreden. Zoals men weet is djeze actie er een van RAI en Bovag, al is er nauw contact en overleg geweest met ande re organisaties op automobiel- gebied. De Bovag kreeg van de autohandel op de eerste dag van de actie al 1100 aan vragen om stickers en affi ches. De dagen daarop waren er dat 1300, 700 en 550. De oorspronkelijke oplage van 500.000 stickers moest ver groot worden tot 2,5 miljoen. Behalve aanvragen om stic kers betuigden ook velen hun sympathie met de actie, waar onder een van een aantal ambtenaren: „Wij zijn ambte naar maar willen ook stickers plakken". Natuurlijk waren er ook veel negatieve reacties, altijd anoniem, die in de grof ste bewoordingen de Bovag alle slechts toewensten. De meest alerte reactie is die van een voetgangers-actiecomité. Dat verspreidt dezelfde stic kers dan met een treurend in plaats van een blij mannetje erop, en de tekst: „Hoop dat ik loop", in plaats van „Blij dat ik rij". Bij de RAI was men wat min der tevreden over de actie. Juist de benzinepompbedien den zijn de aangewezen men sen om stickers uit te delen aan de automobilisten. Maar juist daar ontbreekt het aan inzicht en/of goede wil aldus een woordvoerder van de RAI. Zelfs acties om de pomp bedienden tot wat meer ijver in het uitdelen van stickers te bewegen, zoals het uitloven van 100 „prijs" als de grote „mystery-man" langs komt, lijken te falen. Het doel van de „Blij dat ik rij"-actie lijkt aan de man die moet leven van het autorijden van ande ren voorbij te gaan. Het gaat er tenslotte om de anti-hou ding ten opzichte van de auto en het gebruik van die auto om te draaien. De directeur van het ISK (het Instituut voor Sociale Kom- munikatie), de psycholoog drs. L. de Vries heeft getracht om de beweegredenen van de an- ti-autogroepen te doorvorsen en eveneens geprobeerd hun invloed en hun getalssterkte te bepalen. Dat was nodig om tot een goede tegenactie over te gaan. Hij kwam, zoals hij bij de introductie van de pro auto-actie op 18 augustus meedeelde, tot de conclusie dat de anti-autogroep klein is, maar hun invoed op het pu blieke denken daarentegen verhoudingsgewijs groot. Er is een kentering op komst. Economische argumenten en verstandelijke motieven zeg gen de tegenstanders van de auto niets. De anti-automen sen moeten dan ook de auto anders leren zien, de auto moet als het ware doorzichti ger worden en „de mens in de auto moet meer en meer me demens worden, een soort ver socialisering van de automo bilist". De Bovag zegt dan ook te recht: „De actie is er niet om de autoverkoop te bevorde ren. Zolang auto's kunnen blijven rijden en zo lang het gebruik daarvan door belas tingheffing niet totaal onmo gelijk wordt gemaakt vindt de auto zijn eigen weg wel. Maar het gaat om het recht van de burger op een auto en op het gebruik daarvan". Maar als deze vriendelijke ac tie niet slaagt, wat dan? Dan komen er nieuwe, misschien wel minder vriendelijke ac ties. Als dat nog nodig is ten minste, want minister Wester terp doet ook niet zo vriende lijk meer tegen het openbaar vervoer. Wig van donderdag 16 september t/m zaterdag 18 september Den Haag Of de illegale zen damateurs, die gebruik maken van de 27 Mhz-band nu wel of geen overlast berokkenen, blijft ook na de zitting die de Raad van State gisteren aan het pro bleem van de onwettige zenders besteedde, een onduidelijke zaak. De Raad van State bemoeide zich met het vraagstuk op ver zoek van twee verenigingen en één stichting van illegale zenda mateurs. Deze hadden daarom gevraagd omdat zij het recente besluit van staatssecretaris Van Huiten om gebruik van de 27 MHz-band door deze categorie hobbyisten niet toe te staan, on rechtmatig vinden. In zijn stre ven de Raad van State daarvan te overtuigen, voerde de namens de illegalen optredende advo caat mr. W. Welfort argumenten van zwaar kaliber aan. Zo be toogde hij dat het besluit in strijd is met de universele ver klaring van de rechten van de dit besluit schuldig maakt aan machtsmisbruik (détournemnt de pouvoir) en dat de staatsse cretaris de beginselen van be stuur aan zijn laars lapt door het besluit. Centraal in de discussie met de Raad en de namens de staatsse cretaris optredende ambtenaren stond evenwel het probleem van de overlast. Mr. W. Welfort voer de aan dat uit jaaroverzichten van de PTT blijkt,-dat nog niet één procent van de storingen veroorzaakt wordt door zend apparatuur. Om ook van die éne procent af te komen gaf mr. Welfort de overheid in overwe ging de fabrikanten van de door de zendamateurs gebruikte ap paratuur te dwingen storings vrije spullen op de markt te brengen. De ambtenaren die het besluit van de staatssecretaris toelicht ten, brachten naar voren dat de jaaroverzichten van de PTT geen zuiver beeld geven en dat de 27 MHz-amateurs wel dege lijk een hoop storingsoverlast bezorgen. De garantie dat alleen storingsvrije apparatuur ge bruikt wordt, kan volgens hem niet worden geschapen omdat pok de ogenschijnlijk meest on schuldige zendapparatuur op een hoge antenne kan worden aangesloten waardoor de storin gen tóch optreden. De Raad van State zal een en ander betrekken bij zijn advies aan de Kroon, die uiteindelijk beslist of het besluit van staats secretaris Van Huiten wél of niet moet worden herroepen. Pre-historische schedel opgegraven NICE (AP) - In de Sterkfon- tein-grot bij Johannesburg is een twee miljoen jaar oude schedel, klaarblijkelijk toebe horend aan de eerste ware voorganger van de mens, opge graven. De schedel, die op 9 augustus werd ontdekt, is het eerste be wijs van het bestaan van het wezen „homo habilis" in Zuid- Afrika. Dit wezen is de voorgan ger van de pithecanthropus Professor Tobias van de Zuida- frikaanse universiteit Witwater- stand omschreef de schedel als een van de drie best geconser veerde, die tot nu toe ontdekt zijn. Negen tanden en ongeveer 30 stukjes van de schedel zijn tot nu toe gevonden. De boven kant van de schedel met nog worden uitgegraven uit een van de Rotswanden van de grot.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 11