"oggoslavisch duo van VW verslaat AZ: maar grote investeringen geen topploeg QDA JG OETBALT BETER 1 Feyenoord vegeteert op vergane glorie KRAAY TOCH NOG REALIST UNIEKE PLAATS VAN FC TWENTE! VOORLAATSTE 5RDSE COURANT r MAANDAG 13 SEPTEMBER 1976 i -jn i' Hi or 2 correspondent) "Het zit hem niet in de benen maar ergens anders. Hier Rijvers tikte met zijn wijsvinger tegen zijn voorhoofd na het B tegen FC VW. "Wij hebben bar slecht gespeeld. VW heeft ichrikkelijk hard voor gewerkt en twee mooie doelpunten die niet hadden mogen vallen. Wij hadden geen mensen ploeg konden dragen". door Deijkers. die alle aandacht aan Kurcinac had moeten beste den met Poorvliet van plaats te laten wisselen maar ondanks krachtspel van PSV bleef succes uit. FC VW werd er wel weer onzeker en nerveus van maar toen de twee Joegoslaven weer hadden toege slagen. was ook dat voorbij. Ste vens verspeelde de bal van Jova- novic die Kurcinac ,in kansrijke positie zag staan. Van Kraay ver zuimde in te grijpen en Kurcinac schoot raak. De twintigduizend in het uitverkochte stadion De Koel hielden nog het hart vast. omdat PSV niet meer van de Venlose helft was weg te branden maar gevaar kwam er niet uit voort. Wel brak WV nog tweemaal uit en invaller Gerrie de Jonge schoot daarbij over en nog eens tegen de benen van Van Beveren. Rijvers: "Woensdag spelen we in Dundalk en die leren willen ook wel werken. Als wij dan zo optre den als tegen VW Scoreverloop: 10. Jovanovic 1-0. 55. Kurcinac 2-0. Scheidsrechter: Mulder. Toeschouwers: 19.500. FC WV: Sobczak; Vercoulen. Rettkows- ki, Monnee, Kramer; Pala. Van Dinter, Van der Weiden (Klingen); Kurcinac. Jovanovic en Van Rosmale (De Jonge). PSV: Van Beveren; Poortvliet, Van Kraay, Stevens (Hooyer). Deijkers; W. v.d. Kerkhof, Lubse, Van der Kuylen; R.' van de Kerkhof. Deacy en Dahlqvist (Postuma). I het niet maar doelde kenne- i Willy van der Kuilen die rdacht vrije trappen in de jamde en Van Kraay die zeer ■speelde en oorzaak was van jede doelpunt van VW jnlonaars speelden met twee Kurcinac en Jovanovic. die herhaling grote verwarring [en in de slecht georgani- isie van PSV dat een schrijnend gebrek aan [jviteit toonde. is voor het initiatief aan iten maar nam wel een rong uit een hoekschop, ir Weide liet de bal bij de paal dalen en Jovanovic daar om in te koppen. J T nac had de stand op 2-0 brengen maar wilde Van en omspelen, wat niet lukte, rerhoogde de druk maar de naties bleven zwak. Lubse laari banden gelegd door Van (ex-PSV), spits Deacy had irug van de stevig ingrijpen- mnee terwijl ook Vercoulen Dahlqvist afdoende fors op- ieinig indrukwekkende maar ard werkende René v.d. Kerk- oucheerde eenmaal de paal v.d. Weide te kort had terug- Deacy de bal had s|chtigd om hem naar v.d. lof te schuiven. rs probeerde nog na de rust diepte in het spel te brengen PSV wilde de bal er wel invliegen blijkens de hoogstandjes van Deacy (links) en Postuma. Doelman Sobczak klaart de situatie, 'ondersteund' door Monnee. (Van onze sportredactie) ENSCHEDE Het lijkt er op dat FC Twente de impasse waarin de ploeg sinds het begin van de competitie verkeert nog lang niet te boven is. Tegen debutant Haarlem ging de ploeg van Spitz Kohn weer onderuit. Voor het eerst sinds AZ'67 in mei '75 in Enschede een overwinning behaalde ging een tegenstander weer met twee punten weg. Haar lem liet FC Twente vanaf het begin van het duel uitrazen om op het laatst toe te slaan. Haarlem won met 1-0 dankzij een doelpunt van Wentink. FC Twente scoorde voor de vijfde achtereenvolgende keer met. Het heeft tot gevolg dat FC Twente nu op een plaats staat die men in geheel de historie van de vereniging nog niet eerder is tegen gekomen: voorlaatste. Scoreverloop. 80. Wentink 0-1 Scheidsrechter: Van Dijken. Toeschou wers: 8500 FC Twente: Gross; Van lerssel. Over weg. Drost. Van Santen. Bloemberg (Achterberg). Van der Vall, Mühren.' Thyssen. Gritter en Pahlplatz. Haarlem: Boersma; Wentink. Peys (Mel- chers). Huyg. De Vries. George. Wild- bret. Van der Ban. De Winkel. Reynolds en De Kip. UTRECHT Bij de leiding van AZ'67 had scheidsrechter Berrevoets het gedaan. De Alkmaarse voorzitter Arie Ligthart noemde hem een joker, trainer Hans Kraay vond dat hij ongelooflijk slecht had gefloten. Berrevoets leidde inderdaad niet foutloos maar de nederlaag van AZ tegen FC Ut recht is niet zijn schuld. AZ is doodeenvou dig geen topploeg, al pretendeert de leiding dat wel. AZ was vooral verontwaardigd over de gele kaart voor Arntz. Kraay: "De overtreding tegen Hamberg wil ik niet aanvechten, wel dat ik er zo meer heb gezien waarvoor geen kaart werd getoond." Hoe dan ook. AZ verloor door drie persoonlijke fouten die bekwaam door FC Utrecht werden afgestraft. Ondanks de enorme investeringen die de broers Molenaar zich hebben getroost, is er slechts een conclusie: AZ is nog onvolwas sen. Als het even tegen zit, raakt men van de kook. AZ begon overigens verbluffend goed. Vonk. Van Marwijk en Van Hanegem - voor het eerst na zijn schorsing - waren de uitblinkers die voor een soepel draaiende ploeg zorg den. Van Marwijk scoorde dan ook terecht. Maar na een kwartier al ven/iel AZ van de ploeg die zelfbewust speelde en het predi kaat topploeg toen inderdaad verdiende tot een team vol complexen. Spelbos timede verkeerd en Van Veen, de beste speler van het veld, strafte dat af. Het geloof in eigen kunnen ebde weg bij AZ en alleen Vonk en Van Marwijk hand haafden hun hoge niveau. Ook Van Hanegem zakte weg. Hij lijkt zo geobsedeerd door de gedachte dat scheids rechters het op hem hebben voorzien, dat hij zich zö veel mogelijk aan het strijdgewoel onttrekt. Wankel Er bleek weer dat AZ een leider mist in de achterste linie en zonder hem kan AZ niet tot een topploeg groeien. Het verdedigend wankele AZ kwam steeds meer in de proble men door de druk die Utrecht uitoefende. Een fout van doelman Vooys stelde Hamberg in staat om de Utrechters aan de leiding te brengen, nonchalance van Nygaard werd uitgebuit door Hulshorst (3-1) en omdat AZ na de rust zonder overtuiging te werk ging. bleef het bij het verkleinen van de achter stand door Kees Kist. Hans Kraay:"Het is om te huilen. We kunnen alles wel op de scheidsrechter schuiven maar de fout ligt bij ons." Waarmee hij toch nog blijk gaf van realiteitszin. RqB ^artOG Scoreverfoop: 14. Van Marwijk 0-1. 15. Van Veen 1-1 22 Hamberg 2-1. 41 Hulshorst 3-1. 73. Kist 3-2 Scheidsrechter: Berrevoets. Toeschouwers: 14 000 Utrecht: Istatov; Wilschut. Paunovic. Schubert (Van Maurik). Cabo; Oostrom (Van der Ham). Cotè. Streuer. Hamberg. Van Veen. Hulshorst AZ'67: Vooijs; Van Rijnsoever. Mol (Meister. Ur- sem). Spelbos. Vonk; Van Hanegem. Nygaard. Hovenkamp, Arntz, Kist. Van Marwijk. TTERDAM Vujadin Boskov speelde de rol van stery-man. Feyenoords trainer was vijfmaal na een erwinning ontevreden over zijn ploeg. De zesde keer, lerdag tegen Roda JC, werd verloren en stak Boskov loftrompet over zijn manschappen „die in de tweede lit zo agressief speelden als nooit tevoren". Helaas >or Boskov: een wedstrijd is twee helften lang en in eerste deed Roda JC wat geen van de vijf ploegen voren had gedurfd. Roda JC speelde zonder angst or grote namen, die onterecht worden gevoerd, at kon Roda gebeuren? Het stond weliswaar op de «ede plaats achter de koploper uit Rotterdam maar een Merlaag zou geen man overboord betekenen. De Lim- irgse ploeg, zonder vedetten maar wel een „elftal als n blok" speelde fris en daardoor aantrekkelijk voetbal, '9 niet kopje onder door intimidatie, was sneller en etbalde vooral met interesse. Die knapen hebben nog izier in hun sport. De verdiende beloning bleef niet I Toen zaterdagavond na een chaotisch laatste half uur i belachelijk leidende heer Beek de fluit opborg, stond MJa na een zege van 2—0 op de eerste plaats en ïyenoord op de tweede. Een fervente Rotterdamse ■pporter riep dan ook dramatisch uit: „Waar moet dat tar toe". was in de voorgaande vijf duels, waarin Feyenoord ams ontmoette die toch nog onder de indruk waren in wat eens een flonkerende ploeg was, al was duidelijk al het elftal dat niet door vrees werd verlamd hoge ogen gooien. Roda JC is zo'n ploeg. Zonder ingewikkelde atronen maar met een verheugende opvatting van hun. lak het publiek net zo plezieren als zij zichzelf doen ■rukte de ploeg van Bert Jacobs (eens jeugdtrainer bij C Den Haag) in het eerste part onweerstaanbaar op naar a zege Het verlepte spel van Feyenoord stak als dag 'I nacht af tegen het bijna vrolijke van Roda JC, zonder apsones femand bij Feyenoord kon het duel naar Rotterdamse znd zetten. Zelfs Wim Jansen niet, die op het middenveld m onder ging aan het trage spel van Theo de Jong n het ineffectieve van Willy Kreuz. De bal eindeloos rengen was troef bij Feyenoord. de bal het werk laten ten bij Roda dat bovendien over razendsnelle flankspe- 6fs beschikte. Everse was verre de mindere van Vermeu- f 'en die Feyenoords linkferverdediger constand voorbijliep, als hij al niet onderuit was geschopt. Toonstra was Schneider al gepasseerd eer deze zich had omgedraaid. Die twee van Roda voerden Feyenoord dan ook naar de nederlaag. Terwijl Everse aarzelde met aanvallen, zwenkte Vermeu len voor hem langs en bereikte met een prachtige pass Toonstra (waar was Rijsbergen, waar was Schneider?) die feilloos scoorde. Geen geluk Boskov later: „Je kunt erover praten, je kunt argumente ren maar een feit is dat Roda zo'n keer of drie schoot waarvan tweemaal raak en wij geen greintje geluk had den". Daarbij doelde Boskov op het daverende schot van Nico Jansen in het begin dat doelman Geil man (ooit door Feyenoord afgedankt) wonderbaarlijk uit zijn doel dook, op het schot van eveneens Nico Jansen dat toevallig tegen Geilmans borst ketste, op de kans die Kreuz een halve meter voor doel kreeg. Vrijwel niemand zal het hem nadoen maar hij wipte de bal nóg over de lat. Boskov releveerde ook het moment dat Theo de Jong schoot, precies in de voeten van de uitlopende Geilman en het enorme schot van Jan Verheijen dat de ex-Feyenoorder fraai greep. Maar dat gebeurde allemaal pas na de rust toen Feye noord desperate pogingen deed de achterstand in te lopen, die in de eerste helft was ontstaan. Een eerste helft waarin Van de Korput zich had verdraaid toen hij hooghartig de uitblinker bij Roda, Dick Advocaat (eens FC Den Haag) trachtte voorbij te gaan. V.d. Korput moest vervangen worden, na een kwartier al. door Van Daele. wat niet eens een verzwakking was want v.d. Korput had al enige fouten begaan. Weer bleek dat de centrale defensie van Feyenoord. ondanks de namen Rijsbergen (ook enige blunders) en v.d. Korput. kwetsbaar is, en de flankverdedigers zwak. Onbekwaam Intussen had scheidsrechter Beek al getoond niet be kwaam genoeg te zijn om een chaos te voorkomen. Hij negeerde consequent zJjn instructie door grof neerleg gen te tolereren. Geen wonder dat tenslotte, toen Feyenoord na de rust constante druk uitoefende, de zaak uit de hand liep. Het trieste hoogtepunt kwam op naam van Nico Jansen die een onbeheerste charge uitvoerde tegen Bram Geilman die de wedstrijd met een scheur in zijn lies moest uitspelen. Toen pas durfde Beek eerder een laf-Beck enigszins in te grijpen. Hij gaf Jansen een boeking! Onmiddellijk verving Boskov zijn spits door Verheijen. Nico Jansen was woedend, liep naar de dug out en wees op zijn voorhoofd, wat Boskov ontging. Jansen: „In die laatste tien minuten kon nog van alles gebeuren. Dan haal je toch geen spits eruit". Boskov: „Nico Jansen was nerveus, verloor zijn hoofd en dan moet ik het wel erbij houden". Bij dat incident was de chaos al compleet. Roda verdedigde furieus en hanteerde het weg-is-weg. Het publiek, toch maar 31.000 bij nummer een tegen nummer twee. schold massaal Beek uit met het bekende woord, er werd met blikjes gegooid en Beck deed niets. Vrij Veld In dat tumult van Rotterdamse aanvallen zonder kans te zien tot uitspelen en (Limburgs) verdedigen zeilde eens klaps de bal uit een uittrap van Advocaat Geilman kon dat niet meer na zijn blessure ver naar voren. Rijsbergen maaide finaal over het leer heen. Toonstra kreeg een vrij veld. wachtte tot Treytel uitliep en passeer de hem koel: 0—2. Bert Jacobs: „Zonde en jammer van Geilman want we moeten woensdag tegen Anderlecht voor Europa Cup II. We zullen ook wel te veel kracht hebben gegeven. Na de rust waren er bij ons spelers die helemaal op waren. Maar deze groep weet niet wat sparen is. Ik heb het met v.d. Lem zelf gedaan. Hij had zo veel schoppen gekregen dat ik hem heb gewisseld voor Kolding". Boskov: „Een groot compliment voor de wijze waarop mijn ploeg na de rust tot het laatste toe heeft gestreden. Het geluk, dat wij tegen FC Amsterdam hadden, had nu Roda. Als we zo de hele wedstrijd spelen, komen de doelpunten en de overwinningen". Dat zou een droombeeld van Boskov kunnen zijn. HERMAN VAN BERGEM. (Van Daele), Everse: Wim Jansen. De Jong, Kreuz; Vreij- sen. Nico Jansen (Verheyen). Van Deinsen. Roda JC? Geilman: De Wit. Pfeiffer. Ziegler, Blatter. Advocaat, Meuser, Van der Lem (Kolding); Vermeulen, Nanninga, Toonstra. Na dit moment zei Boskov: "Nico Jansen verloor zijn hoofd" en hij haalde hem eruit. Op de grond Bram Geilman die door een onbeheerste charge van de spits van Feyenoord (links) een vrij ernstige blessure opliep. Rechts scheidsrechter Beck die volstond met een boeking en de chaos veroorzaakte door abominabel te leiden.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 9