oatische kapers wacht logelijk doodstraf opkomst bij abortus- _estatie OENAME KANKER BAARMOEDERHALS Bisschoppen weigeren benoeming Seef Konijn aan KTH - Amsterdam VEEL NEDERLANDERS IN VERZET TEGEN GELIJKSCHAKELING Mgr. M. Lefebvre bij paus Paulus Frankrijk doodgeschoten ,,Mi Amigo" door storm uit de lucht Tijdens Duitse bezetting Ouders vragen verlenging minderjarigheid gehandicapten Nederlandse boer in kiMDAli id öJüFlJiiVLBJiK 1976 LEIDSE COUKAN7! pnfTRECHT Sinds 1949 is er en lichte daling waar te ne- len in het aantal sterfgeval- en tengevolge van baarmoe derhalskanker. Voor de toe- pmst is echter een toeneming e verwachten. Dit zegt me- nouw H. J. A. Collette in proefschrift „Epidemio- ie-aspecten van het cervi- ligt^rcinoom" waarop zij mor- Lijftl gen (dinsdag) hoopt te promo veren tot doctor in de medi sche wetenschappen aan de Rijksuniversiteit in Utrecht. In haar proefschrift heeft zij getracht een aantal aanwijzin gen te geven over de oorzaken van baarmoederhalskanker. Zij bevestigt in haar disserta tie de stellingen dat de leef tijd van de vrouw, vroeg trou wen, veel verschillende part ners bij geslachtelijk verkeer en onvoldoende hygiëne het krijgen van baarmoederhals kanker bevorderen. Voor de toekomst verwacht mevrouw Collette een hoger aantal sterfgevallen aan baarmoe derhalskanker, tengevolge van de vrijere opvattingen over sex en het verschijnsel om meerdere malen te trou wen. Mevrouw Collette bepleit een algemeen bevolkingsonder zoek, waardoor een hoog per centage gevallen van baar moederhalskanker vroegtijdig kan worden onderkend en ge nezen. Haar promotor, prof. dr. F. de Waard, noemt de kritiek die dr. Burema, direc teur van de GGD in Rotter dam onlangs op het bevol kingsonderzoek heeft geleverd „nogal overtrokken". Volgens Prof. de Waard slaat dr. Bure ma in zijn kritiek een aantal onderzoekfasen over, waar door hij de indruk wekt dat bij de eerste tekenen van een misschien bestaand gezwel aan de baarmoederhals, de baarmoeder verwijderd wordt of er ernstige schade wordt toegebracht aan de baarmoe derhals. Prof. de Waard verze kert, dat dit niet het geval is en dat men pas tot het verwij deren van de baarmoeder overgaat, wanneer men er vol komen zeker van is dat van een kwaadaardig gezwel spra ke is en een andere wijze van behandelen niet mogelijk is. CARCASSONE (ANP) De 51-jarige in Frankrijk wonen de boer M. J. Eckel is gisteren door zijn buurman in zijn woonplaats Carcas- sone doodgeschoten na een geschil over het recht van over pad over het land van de buurman. zich vier jaar geleden in het Zuid-franse Carcassone vestigde, had indertijd een overeenkomst over het recht van over pad gesloten met de vader van huidige ei genaar, maar na diens dood wilde de zoon dit recht niet langer erkennen. De heer Eckel, die Gisteren kwam het tot een uitbarsting toen de heer Eckel in het bewuste pad ga ten aan het dichten was, die door de re gen waren veroor zaakt. Zij buurman kwam naar buiten, schoot met een jacht geweer eerst in de lucht en toen op de heer Eckel, die dode lijk in het hoofd werd geraakt YORK (AP) De vijf Kroatische nationalisten, die vrijdag later bleek ongewapend een Boeing-727 van de Amerikaanse itvaartmaatschappij Trans World Airlines kaapten en zich lotte in Parijs aan de Franse autoriteiten overgaven, zijn ■avond met een Frans toestel in New York aangekomen om terecht te staan op beschuldiging van kaperij en gijzeling, als [kunnen straffen krijgen van twintig jaar tot de doodstraf it als gevolg van de kaping een politieagent is gedood. De itische nationalisten hadden van de Franse regering de keus egen om of naar Joegoslavië te wordèn overgebracht, of naar zie^erenigde Staten. (einde van de kaping op Tagmorgen was voorafge- door een spectaculaire kriactie van vlugschriften bo- I Londen en Parijs. Dat op n van de kapers, srdagavond daalde de ling-707, die de gekaapte eing-727 had begeleid op zijn pt van Gander op New indland naar Parijs, laag bo de Franse hoofdstad. De Boeing-707 vloog laag over de Champs Elysees, ondanks het uitdrukkelijk verbod van de luchtvaartdienst, en strooide het propagandamateriaal van de Kroaten over de grote boule vards. Tienduizenden Parijze- naars sloegen het ongewone en niet ongevaarlijke schouwspel gade. Na de strooiactie keerde de Boeing terug naar het vliegveld Roissy-Charles de Caulle waar de kapers wachtten in hun Boeing-727. De Franse autoritei ten stelden hen voor de keus of te worden neergeschoten als zij de gijzelaars maar een haar krenkten ofwel zich over te ge ven. De kapers konden niets anders doen dan zich over te geven daar Franse scherpschutters de banden van 'hun toestel hadden leeggeschoten, geen voedsel aan boord was gebracht en ook niet getankt mocht worden. Het commando eiste nog met het zelfde vliegtuig te mogen ver trekken naar New York, maar dat werd geweigerd, evenals ook de eis om per radio met president Ford en Kissinger te mogen spreken. NOORD-ITALIE GETROFFEN DOOR 2 AARDSCHOKKEN (Van onze correspondent) ROME Een serie nieuwe aardschok ken heeft dit weekeinde grote angst en paniek teweeggebracht in het Noordita- liaanse gebied van Friuli. In mei wer den bij een dramatische aardbeving in dit gebied bijna 1000 mensen gedood. Sindsdien hebben zich met grote regel maat bijna 200 bevingen voorgedaan die volgens de seismologen normaal waren, omdat de aarde tot rust moest komen. De twee schokken van zaterdagnamid dag waren van zeer sterke intensiteit Twee personen werden gedood; in di verse ziekenhuizen moesten tientallen gewonden worden opgenomen. Duizenden bewoners hebben de afgelo pen nachten in de open lucht doorge bracht of zijn teruggekeerd naar de tentendorpen die na de ramp van mei in het gebied werden opgericht De provinciale autoriteiten van Friuli hebben de noodtoestand moeten afkon digen. Een door de aardschokken van zaterdag uit zijn voegen geslagen villa in Noord-ltalië nalrik gaat in recht college ren jj STERDAM (ANP) - De dis- nte Russische schrijver An- Amalrik zal aan de Rijksu- iteit van Utrecht colleges geven. Hij zal deze winter, hijnljk begint de cursus de jaarwisseling, gaan lien over het leven van in Rusland, gehoor van Amalrik zal vrijwel uitsluitend uit bestaan omdat hij het Russisch alleen een beetje Duits kan spreken, overigens van plan bin- Engels te gaan leren hij in de zomer van 1977 twee of tweeeneenhalf jaar Amerika wil gaan. is tevens bezig met het ven van een nieuw boek toestanden in zijn vroe- vaderland. iiiiiiiiiiiiiiinujiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiirniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii WDM-jubileum De WDM vierde zaterdag haar tienjarig bestaan met een tien uur durend feest in de Merwedehal van de Jaarbeurs in Utrecht. „In het hol van de leeuw", zoals hij zelf zei, nam mi nister Vredeling van De fensie een exemplaar in ontvangst van het boek „Soldaten in het geweer", een "geschiedschrijving over de WDM van oud- WDM-publiciteitsman Fons Burger. Vredeling sprak de wens uit dat de WDM lastig zal blijven. „Maar ik hoop ook dat jullie mij de vrijheid van meningsuiting zullen laten om te zeggen dat jullie lastig kunnen zijn," aldus de minister. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMJIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIINIIIIIIINIIIIIIIIIUIlllUinillllUlllllUUIIIIIUIIIIIUIIIi AMSTERDAM (ANP) - De bisschoppen van Nederland hebben geweigerd goedkeu ring te verlenen aan de benoe ming van drs. Seef Konijn tot halftime docent in de syste matische theologie aan de Katholieke Technologische Hogeschool te Amsterdam. De bisschoppen betreuren het, dat er over de benoeming van drs. Konijn geen vooroverleg heeft plaatsgevonden en heb ben geschreven geen aanlei ding te zien motieven voor de weigering te geven, omdat de KTHA van haar kant geen redenen had opgegeven om drs. Konijn te benoemen. De laatste heeft de KTHA la ten weten, dat hij niet de inzet wil worden van een nieuw conflict tussen de bisschoppen en de KTHA. Wel wil hij de redenen voor de weigering van de bisschoppen horen, omdat het hier volgens hem toch vaat Drs. Seef Konijn is als theo loog verbonden aan het pasto raal centrum van het bisdom Haarlem. In 1971 verscheen zijn boek „Ter overbrugging, een handreiking voor gelovige volwassenen", waarop van ve le zijden kritiek is .geleverd, onder anderen door de bis schop van Rotterdam, mgr. Si- monis. (Van een onzer verslaggeefsters) AMSTERDAM Een zware storm heeft het piratenzeud- schip „Mi Amigo" zaterdagoch tend op een zandbank gewor pen en zoveel schade aange richt dat niet meer kon worden uitgezonden. I Het radioschip ligt voor de En gelse kust. De machinekamer en de studio's liepen gedeeltelijk I onder water. Een aantal beman- I ningsleden moest om veilig- heidsredenen van boord worden gehaald. Men hoopt de schade morgen te hebben hersteld, waarna de uitzendingen kunnen worden hervat i Kritiek van werkgevers en j dagbladen op VAD-plannen (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG - Het Verbond van Nederlandse Ondernemin gen en het Nederlands Christe lijk Werkgeversverbond hebben bij de bijzondere Tweede Ka mercommissie voor het wets ontwerp VAD aangedrongen op intrekking van dit wetsont werp. Ook van de zijde van de vereniging De Nederlandse Dagbladpers is inmiddels kri tiek uitgeoefend op de VAD- plannen. De twee verbonden noemen het wetsontwerp „slecht" en „on rijp". Zij vinden dat de regeling geen basis vindt in onze recht- beginselen en dat hij in strijd is met de door de regering bena drukte spreiding van macht De NDP wijst er in een brief aan de Tweede Kamer op dat ver- mogensa an was be wijzen die eventueel aan het VAD-fonds worden afgedragen bepaalde zeggenschap geven. Dit kan voor een krantenbedrijf al snel invloed op inhoud of identiteit van de krant betekenen, aldus een bezorgde NDP. de toehoorders op het Burg. de Monchyplein bevond zich zaterdag mgr. Simonis, bisschop van (op de voorgrond). k (Van een onzer verslaggeefsters) ys I^^ËN HAAG Duizenden mensen, onder wie navallend veel jongeren, zijn zaterdag vanuit iUe,k hele land naar Den Haag gekomen om te «testeren tegen de nieuwe wetsvoorstellen ntrent abortus. De schattingen over het aan- J demonstranten lopen uiteen van 15.000 tot 20.000. Een feit is, dat voorafgegaan door n luidende noodklok en in de stromende gen anderhalf uur lang een zwijgende menig- M langs de poort van het Ministerie van istitie trok en dat de kop van de stoet al het punt van vertrek terugkwam toen de UJ Etsten nog moesten starten. et anti-abortusmanifestatie begon op het Burg. °i Monchyplein, waar o.a. door pater Koopman ^|n toespraak werd gehouden. Hij noemde de •psolute bescherming van menselijk leven reen extreem, ongenuanceerd standpunt, -terrar een 6oc*delijk gebod". De huidige abortus- 'joplet is volgens pater Koopman niet verouderd. *-«1 moeten de adoptiewetten worden verruimd ie *^ent de hulpverlening aan in moeilijkheden verkerende vrouwen te worden uitgebreid. Na de redevoering trok de zwijgende stoet naar het ministerie van justitie. Hier werd een petitie overhandigd aan de plaatsvervanger van minis ter Van Agt, de loco-secretaris-generaal van het departement, mr. Oranje. „Nu de wettelooshied in Nederland dreigt te worden gelegaliseerd, doen wij u een dringend verzoek. Wij vragen u een daad te stellen, door het Nederlandse volk niet langer in het onzekere te laten, over het standpunt dat u zult innemen wanneer een van de aanhangige wetsvoorstellen wordt aan genomen en openlijk te kennen te geven, dat u zulk een wet nimmer ter goedkeuring aan de Koningin zult voordragen", zo eindigt de petitie, die was gericht aan minister Van Agt. Onder de toehoorders op het Burg. de Monchy plein bevonden zich mgr. A. J. Simonis, bis schop van Rotterdam en de politici H. J. Abma (SGP), K. Beuker (RKPN) en P. Vondeling (GPV). Ook waren er honderden Belgen en Duitsers naar Den Haag gekomen om een van de grootste manifestaties die er in Den Haag zijn gehouden, bij te wonen. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM - Tijdens de Duitse bezetting tussen 1940- 1945 heeft Nederland veel meer verzet geboden tegen de pogingen om ons land gelijk te schakelen en op die manier bij het „grote Duitse rijk" te voe gen, dan over het algemeen wordt aangenomen. Anders heeft het gelegen met de ille gale strijd tegen de Duitse be zetting. Verzet en illegaliteit liggen wellicht in eikaars ver lengde, maar hebben in de oorlogsjaren toch duidelijke verschilpunten gekend. Feit blijft echter, dat zeer vele Nederlanders zich sinds de zo mer van 1940 na de capitu latie en de bezetting van Ne Naar schatting hon derdduizend func tionarissen en gese lecteerde arbeiders, boeren en soldaten, trokken het afgelo pen weekeinde voorbij aan de baar van Mao in de Grot- se Zaal van het Volk in Peking. Het stoffelijk overschot van de Chinese par tijleider was bedekt met de partijvlag. Tijdens het voorbij trekken van de menigte deden zich uitzonderlijk emo tionele taferelen voor. UTRECHT (ANP) De nieuwe „Vereniging van ouders van gehandicapten" heeft zaterdag een telegram aan minister Van Agt van Justitie ge stuurd, waarin ze aandringt op verlenging van de minderjarigheid van geestelijk gehandicapten. De nieuwe vereniging heeft 30.000 leden en is ontstaan uit een fusie van „Helpt elkander" en „Voor het zorgenkind". De ouders willen verantwoordelijk voor hun ge handicapte kinderen blijven, ook wanneer ze 21 jaar zijn en volgens de wet volwassen. Het pro bleem is nu nog groter geworden omdat het kabinet heeft besloten de meerderjarigheidsleef tijd tot 18 jaar te verlagen. Volgens de voorzitter H. Vrouwenvelder uit Den Haag bestaat er veel onrust bij de ouders. „We moeten nu maar afwachten wie er beslist over bijvoorbeeld overplaatsing in een ander paviljoen of over bepaalde medische ingrepen". In dit ver band herinnerde hij aan de affaire-Dennendal. derland op zeer gevarieerde wijze tegen de bezetters verzet hebben: direct of indirect. Dat is een van de oorzaken, dat de Duitse opzet tot gelijkschake ling in wezen al sinds de zo mer van 1940 tot mislukking gedoemd was. Tot deze conclusie is dr. Lou de Jong, directeur van het Rijksinstituut voor Oorlogsdo cumentatie en schrijver van het standaardwerk „Het ko ninkrijk der Nederlanden tij dens de Tweede Wereldoor log", gekomen zoals hij van middag in een voordracht voor de Koninklijke Academie voor Wetenschappen in Am sterdam mededeelde. Onder de noemer „Verzet en illegali teit" schilderde dr. De Jong in grote trekken datgene wat aan verzet is geboden, maar ook wat de illegaliteit verricht heeft Hij maakte een duide lijk verschil tussen beide be grippen, om aan te tonen, dat een zeer groot aantal Neder landers zich heeft verzet, maar dat veel minder mensen met niet-legale middelen vaak krachtdadig en met geweld let terlijk de strijd met de nazi-be zetters en hun handlangers hebben gevoerd. Het niet melden voor de ar beidsdienst, of voor krijgsge vangenschap, de weigering om de loyaliteitsverklaring voor studenten te tekenen en om lid te worden van nationaal-socia- listische vakorganisaties, het niet inleveren van de radio, het opzij schuiven van allerlei voorschriften is een duidelijke manier van verzet Maar de overvallen op distributiekanto ren, het vervalsen van legiti- matiekaarten, het vernietigen van bevolkingsregisters en het uitschakelen van Duitsers en verraders, vallen onder het be grip illegaliteit Toch hebben beide activiteiten, gericht te gen de bezetters, elkaar op velerlei gebied getroffen zoals bij het verbergen van onder duikers de hulp aan joden, het onttrekken van voedsel aan de normale distributiekanalen en talrijke andere gebeurtenissen. Dr. De Jong verzette zich in zijn voordracht verder tegen de nog steeds gehoorde opvat ting als zouden de joodse land genoten (zoals veel mensen denken) zich zo gemakkelijk geschikt hebben in de aanwij zingen van de joodse raad. Niets is volgens dr. De Jong minder waar, want procen tueel hebben meer joden ille gaal werk verricht dan niet-jo den. Bovendien hebben vele joden zich vaak fel verzette tegen financiële roof en het inleveren van hun bezittingen. De illegaliteit heeft zich, aldus dr. De Jong, moeite gegeven voor het behoud van 25.000 joodse landgenoten en heeft Duitsland zeker 300.000 Neder landse arbeidskrachten ont houden. Verder konden tegen de tweeduizend geallieerde vliegers en hun bemanningsle den dankzij het illegale werk ontsnappen aan krijgsgevan genschap. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllll! „INVALLENDE DOOF (Van onze correspondent) Castel Gandolfo „Er is niets opgelost, niets concreets afgespro ken, geen plan uitgestippeld, maar het is een stap vooruit Ik heb hier lang op gewacht Ik hoop, dat het een begin is naar een oplossing. De paus heeft tot me gesproken als een vader tot zijn zoon". Aldus de geschorste Franse aartsbisschop mgr. Marcel Lefebvre zaterdag na afloop van een onverwachte en opzienbarende "audiën tie met paus Paulus. Naar verluidt zou mgr. Lefebvre tevoren schriftelijk zijn veront schuldigingen hebben aangeboden. Het Vaticaanse communiqué na afloop vermeldde slechts, dat de paus mgr. Lefebvre op diens verzoek had ontvangen, dat de paus met klem en bezorgdheid had gewezen op de ernst van de situatie en mgr. Lefebvre dringend had gevraagd zich op zijn verantwoordelijkheid te willen bezinnen. In Vaticaanse kringen wordt er met nadruk op gewezen, dat de bisschop de audiëntie heeft aangevraagd, maar men spreekt van een „invallende dooi" in dit conflict Het uitblijven van straffere maatregelen tegen mgr. Lefebvre wordt bovendien uitgelegd als een overwinning voor de meest conservatieve groep in de curie. Illlllllllllllllllllllllilllllll

Leidse Courant | 1976 | | pagina 7