Een keiharde Tsjechov met vraagtekens Fantastische kunst uit Joegoslavië ~^ont effectwerk ]ij Res.-Orkest )rgelreeks in Toorburg gestart \ammy Davis in \ehaaide show ONBEKENDE J. SCHMITZ GERIDDERD BU Kunst en kunstenaars MAANDAG 13 SEPTEMBER 1976 LEIDSE COURANT'" veel jongeren onder de ■ei beginnen meer en meer inreken over een „herwaar- lig van de romantiek." Het Identie-Orkest is daar al een r seizoenen mee bezig, zij pet sterk wisselend welsla- Het eerste concert dat in nieuwe seizoen zaterdag- onjid in de PWA-zaal werd ?ns(ven en dat het karakter van een „licht en luchtig" wjienadeconcert, was daar vocffrekend bewijs van. isteM2-jarige Engelse gastdiri- enj Roger Norrington, die in ing en excessief gebaar een twspel op zichzelf was en Igbade muzikale novellen van E. Hoffmann herinnerde, een lans te breken voor Fibich, een Tsjech die wonderkind in de tweede de vorige eeuw in romantische stijl compo- 0Jde. Zijn ouverture over een fcht" op de in de buurt van g gelegen mysterieuse mid- ;uwse koningsbrucht „Karl- |"was in de uitvoering te lelig om er uit te kunnen ken of Fibich werkelijk irschat is, zoals de toelichter :rde. •anse soliste France Clidat trde revanche te verkrij- voor twee verwaarloosde concertstukken van Liszt: de Hongaarse Fantasie en de Do dendans. Goed pianospel kan zij zeker, maar ze houdt zich niet aan maat en structuur en over drijft in haar expressie zo sterk dat ze Liszt ad absurdum voert en er kling klang van maakt waarmee hij beslist niet is ge diend, hoeveel succes zij zelf er dan ook mee had. Het interessantst waren een sui te uit Waltons „Facade", een typisch Engels muzikaal com mentaar bij een „megafoon"-re- cital met gedichten van Edith Sitwell uit de jaren twintig. De parodistische muziek met verte kende citaten eiste, evenals de leuke eerste Roemeense rapso die van Enesco, meer briljante en exacte virtuoziteit dan het orkest kon opbrengen. Want al was de artistieke substantie van dit promenadeconcert dan niet zo groot, het was voor orkest en dirigent wel een uitermate be werkelijke en allesbehalve ge makkelijke aangelegenheid. Als intermezzo diende een goed gespeelde toccata voor vijf slag werkers van de Mexicaan Char- los Chavez, als compositie nogal kinderlijk en beslist geen open baring. J. KASANDER list Wim vam van der opende zaterdagavond in ide Kerk aan de Voorburg- Ierenstraat een serie van concerten, waaraan o.a. ewerking zullen verlenen van Vliet, Klaas Boers- Tyn van Eyk en het Cup- :onsort. De sfeer- en stijl- Oude Kerk leent zich bij kek voor dit soort concerten getwijfeld zal de publieke telling dan ook nog Jien. i der Panne had de „Prakti- Orgelschule" van Rinck uit de kast gepakt en Tspeelde uit één van de zes den de variaties over „Ame- L", Geen meesterwerk, Rinck jient zich graag en veel van tertsenparalellen, 11 was zeker interessant dit rt-achtige werk weer eens i deurtje gaat open en bo- laan de befaamde lange trap 1 het Amsterdamse Concert- louw verschijnt een bijna lekbaar geschapen figuurtje, ftrvan je je niet kan inden- dat het straks als overwin- r te voorschijn zal komen f* het muzikale gevecht met op oorlogssterkte spelende est van George Rhodes: rimy Davis jr. ar Sammy Davis redt het Tt gemak. Hij komt op met i sigaret in z'n handen, hij pt die nonchalant uit tijdens terste nummer, maakt tus- in idoor wegwerpgebaren tegen e' ondanks alle voorzorgs- h' atregelen toch met appara- k ir uitgeruste fotograaf en v igt Er is meteen een onge- i ongenheid waaraan je de 47 die zijn carrière nu al duurt ra n aflezen. Hij geeft bij het fede nummer het ritme voor orkest verkeerd aan, laat het ipen en begint grijnzend op- f. In de loop van de ander uur optreden husselt hij irwacht de volgorde nog spontaan door elkaar met gevolg wanhopig bladerende sici, debiteert een aantal vrij- jvende opmerkingen in de 'st van „fijn dat u er bent" lakt grappen waarom hij zelf eds erg hard schokschoudë- id lijkt te moeten lachen, ar het werkt t publiek in het zo goed als verkochte Concertgebouw aatsen tussen de 75 en de 150 Wen) gaat steeds gewilliger ïgeren op de zang en de stra- tsen van de kleine broodma re Sammy („Zodra ik een bee- dikker ben, hou ik op met showbusiness") Vóór de pau- lag dat wat anders. De wat >or het orkest rondmodderen- te beluisteren, 't Ontbrak het programma van Van der Panne niet aan afwisseling. Zo hoorde men de door Monnikendam aan hem opgedragen Invocatio, een prachtige weergave van Lamen tation van Guilmant (waarbij het beheerste werk van de regi- strante wel eens genoemd mag worden), de Fantaisie van Franck en twee Toccata's, resp. van virtuoos Hesse en van Bon set die destijds in Amsterdam werkte. Van der Panne, die men toch eigenlijk te weinig hoort op de Haagse orgels, toonde zich de organist die als musicus uitge balanceerd genoemd mag wor den. Een evenwichtigheid waar door zijn spel aan rust en be heersing doch vooral aan boeiende kracht heeft gewon nen. A. H. de Nicholas Brothers missen duidelijk klasse en een geëigend vloertje voor hun nu bijna ge luidloze tapdans, Billy Eckstine blijkt een dandy-achtige ver schijning die wel z'n befaamde diep-ronde croonersgeluid mee nam maar dat in de praktijk brengt alsof hij een lesje opzegt. Kortom, Sammy zélf moet waar voor het geld brengen. En daar is hij niet te beroerd voor op de eerste avond van z'n Europese toernee van een maand. Hij komt zelfs met de bekende reeks imitaties op de muziek van „Rock-a-bye baby" (o.a. een dronken Dean Martin, Nat Cole, Humphrey Bogart en Marlon Brando met van een da me uit de zaal geleende papie ren zakdoekjes als Godfather- wangvulling. Hij laat bovendien nog eens de gouden plaat zien („M'n eerste in Europa") voor „Baretta's theme" waarover hij vrijdags op een persconferentie al erg gespeeld-ontroerd heeft gedaan en levert wat naspel op z'n oude „Clan-image" met een gezongen hommage aan „voor zitter" Frank Sinatra. Sammy Davis mist de mythe die rond zijn vroegere maat Frank hangt, maar als theaterpersoon lijkheid heeft hij meer in z'n mars. Hij sluit met een sterk gebrachte Mr. Bojangles en laat tussendoor de microfoon naar z'n voeten dalen om een gehaaid stukje tapdans hoorbaar te ma ken. Sammy belooft gauw terug te komen. Maar op z'n perscon ferentie verklaarde hij over een paar jaar liever langzaamaan op te houden, zoals een Chevalier dat deed. Geen afscheid dus. Afwachten maar. Sterren moet je nooit op hun woord geloven. BERT JANSMA Bas ten Batenburg (op de voorgrond) is „De Bos geest" met achter zich Éli Blom en Marjon Brandsma in de voorstelling van de Haagse Comedie. Er is waarschijnlijk nog nooit zoveel om een Tsjechov gelachen als zaterdag avond bij de allereerste Nederlandse voorstelling van diens „De Bosgeest" door de Haagse Comedie. Een in een aantal opzichten merkwaardige voor stelling van een onbekend en duidelijk „zwakker" stuk van de Russische mees ter, waarin de balans in speelstijl ont brak, maar die toch een paar puntgave en ijzersterke scènes telde. Je zou de benadering van regisseur Wim van Rooij een „keiharde" kunnen noemen en daarmee sluit hij aan bij een tendens in deze tijd. Bovendien heeft hij niet geschroomd de blijspeleffecten het volle pond te geven, en daarmee voldoet hij in feite aan de eis die Tsjechov zelf vaak gesteld heeft. Er valt over te redet wisten of dat mooi is, maar gezien de bar-vrolijke einde van een in al z'n „gewoonheid" even tragisch stuk is het zeker plausibel. Alleen kom je als toe schouwer niet uit de voeten met de zelfmoord van Jegor (Wim van den Heuvel) die dan best larboyant kan zijn, maar nu té gekke aanzetten kreeg, ter wijl ook bijfiguren als „Wafel" (Sacco van der Made) en de landeigenaar van Eli Bom te koddig rondhuppelden. Dat het komische element bij een aantal andere figuren wel ingepast kon wor den in het totaal van hun persoonlijk heids wijst er op dat er mogelijkheden voor Van Rooij's benadering zijn, maar dat het evenwicht niet gevonden is. Al heet het stuk „De bosgeest", een eigenlijke hoofdrol ontbreekt. Hoofd,,- persoon" is het totaal van de groep gewone mensen zonder één echte slech terik, waartussen door liefdesperikelen en levensovertuigingenkleine en grote dramatische spanningen ontstaan. Tsje chov trok het stuk terug na de eerste opvoering in 1889 en verwerkte de stof later in zijn „Oom Waanja". Dit stuk is duidelijk anders van toon en vergelij kingen trekken gaat dus niet op, al moet gezegd worden dat „Oom Waanja" een beter uitgewerkt drama is met com pletere figuren. In „De bosgeest" vindt, Francine Dreessen, Sacco van der Made, Leo de Hartogh, Kees Coolen, Bas ten Batenburg, Trins Snijders en Pim Dikkers aan tafel verenigd in Tsjechov's „De Bosgeest". nadat de weggelopen vrouw van de Wich kwamen er bij de Haagse Come- oude professor Serebrjakov is terugge- die een aantal goede dingen tot stand, keerd, Jegors zelfmoord verleden tijd is, Marjon Brandsma was opvallend op de idealistische „Bosgeest" zijn Sonjan dreef als Sonja, met als uitschieter haar heeft gevonden, een grote, blije verzoe- scène met stiefmoeder Jelena (Trins ningplaats. Het leven gaat gewoon ver- Snijders). Ook van laatstgenoemde goed der, al kan straks weer gebeuren wat werk, al is ze aan het slot te superieur er nu gebeurd is. om haar terugkeer tot haar echtgenoot In een mooi luchten-decor van Harry aanvaardbaar te maken. Een vrouw met zo'n bewuste houding berust niet in een feitelijk uitzichtloze situatie. Ook Kees Coolen als een gevaarloze losbol en Pim Dikkers als de stijle professor wisten knap raad met hun rollen Toch werd „De Bosgeest" een voorstelling met vraagtekens. En zeker geen Tsje chov die je erg lang bijblijft. BERT JANSMA „Ambassadeur van de Neder landse orgelmuziek": zo noem de wethouder P. Vink Jan Sch- mitz zaterdagmiddag in de Gro te Kerk na diens uitstekend geslaagde jubileumconcert. Veertig jaar heeft Schmitz de orgelkunst op vele manieren ge diend: door talloze concerten in binnen- en buitenland, als peda goog en propagandist voor nieuw en minder bekend reper toire, als initiatiefnemer en or ganisator voor het optreden van grote collega's uit den vreemde, vooral in Den Haag. Zijn onmiskenbare verdiensten zijn nu officieel erkend met het ridderschap in de Orde van Oranje-Nassau, waarvan de wethouder de jubilaris de ver sierselen op de borst speldde. Al eerder had prof. dr. D. Eek- hart, voorzitter van het Haags Orgel Kontakt dat het feestcon- cert organiseerde, hartelijke woorden van waardering ge sproken. Op de feestmuziek van Wim van der Panne begaven tientallen zich naar de receptie om Schmitz gelukwensen, bloe men en geschenken aan te bie den. Het voorspel van dit alles was een overtuigend pleidooi van Schmitz zelf voor de muziek die Wethouder Vink, speldt Jan Schmitz zijn onderscheiding op. hem misschien het meest aan het hart ligt en waarmee hij vrijwel van het begin van zijn carrière mee bezig is geweest: de Franse orgelkunst van de laatste honderd jaar die heel goed in omgekeerd chronologi sche volgorde werd gepresen teerd. Schmitz begon namelijk met het Te Deum waarin de nog I levende blinde meester Langlais de gregoriaanse cantus firmus als geheel en in de delen ver- I werkt, omspeelt, van tegenstem men voorziet en tot een impo sante climax voert. Op een wat conventioneler manier paste Dupré een soortgelijk procédé toe in de „Vèpres du Commu nion" waaruit drie delen ten gehore werden gebracht, waar na met donker-zingende pedaal- stemmen Francks tweede Cho ral inzette, waarvan de laatste verheven en innige melodie in Bes groot het gehele stuk zijn weidse strekking geeft. Meer werelds gerichte symfoni sche orgelkunst sloot dit wél gekozen zelfportret af: de met innerlijke stuwing weergegeven delen uit de vierde en zesde symphonie van Widor en het scherzo ep de finale uit de eer ste van Vieme. Op de grammofoonplaat die op verzoek van de jubilaris is ge maakt van zijn spel op het Maarschalkerweerdorgel in de Leidse Hartebrugkerk kom ik weldra nog nader terug. J. KASANDER PAGINA 5 1 Het Nederlands Scheepvaart museum te Amsterdam zal van 16 september tot 15 mei 1977 gesloten zijn in verband met de algehele restauratie van het ge bouw. Galerie „Ja" in het Sportfond- senbad te Wassenaar exposeert van 16 september t/m 3 oktober schilderijen van Els de Haas, schilderijen en prenten van Frans de Haas, tekeningen van Gerard Lutz en bronsplastieken van Peter van der Meer. De Kleine Stem o.Lv. Thijs Sik- king geeft op woensdagavond 29 september een concert in de Ko ninklijke Schouwburg te Den Haag, waarbij achtereenvolgens het kinderkoor, het jeugdkoor en het jongerenkoor zullen op treden. Tevens worden op deze avond voor de eerste maal de handbellen ten gehoren ge bracht die zijn geschonken door het Anjerfonds, dat daartoe 2.500,- fourneerde. Het Trio Dick Visser, bestaande uit de gitaristen Dick Visser, Theo Krumeich en Emile Hop man, verzorgt op dinsdag 21 september in Theater PePijn het 281ste Zingende Zolder-con cert. Op het programma staan werken van Carl Graun, Sieg fried Müller, Philippe Gragnam, Mauro Giuliani, José Sors, Hans-Georg Lotz, Paul Hinde- mith, Alfred von Beckenrath, Jan Maarten Komter en Dick Visser. In het Van Gogh-Museum te Amsterdam wordt van 11 sep tember t/m 24 oktober een ten toonstelling gehouden van het werk van de joegoslavische kunstenaar Joze Ciuha. Dr. Willem Mudde geeft op vrij dag 17 september een concert op het orgel van de Lutherse Kerk te Den Haag. Hij speelt werken van Bach en Walther en centraal in zijn programma van Ernst Pepping, de ver nieuwer van de lutherse kerk muziek die 75 jaar geleden te Duisburg werd geboren. Het Frans Halsmuseum te Haarlem exposeert van 11 sep tember t/m 10 oktober in de Vishal werk van Benjamins, We vers, Soemprungsuk, Ligtvoet en Pander. Mevrouw Judith Belinfante is met ingang van 1 september benoemd tot directrice van het Joods Historisch Museum te Amsterdam, waar zij al sinds 1969 werkzaam is. De Archeologische Werkge meenschap voor Nederland be staat 25 jaar. Het jubileum wordt op 24 en 25 september gevierd in „De Wintertuin" te Haarlem met om. een sympo sium. In de Van Reekum Galerij te Apeldoorn wordt t/m 3 oktober een tentoonstelling gehouden van tekeningen en gemengde techniek-schilderijen van de Duitse kunstenaar Albert Hahn Josephine van Gasteren, die momenteel repeteert voor haar rol in John de Crane's produk- tie „Een doos vol kruimels" zal de rol van Klytaimnestra in de voorstelling van Elektra van het Publiekstheater overnemen van Ann Hasekamp die ziek is. Kunsthandel Ina Broerse, Nieu we Spiegelstraat 57, Amster dam, exposeert t/m 9 oktober grafiek van Ann-Marie Le Ques- ne en Greetje Grijpsma en cera miek van Johnny Rolf. In La ren, Brink 4, worden van 18 september tot 16 oktober wand kleden van Go de Graaf en sculptures van Jean Houben ge toond en in Zevenend 2c te La ren wordt van 18 september t/m 15 oktober in samenwerking met G. Vogel BV de tentoonstel ling „Interieur en Kunst" gehou den. Icons of Mexico is de titel van de tentoonstelling die tot 10 ok tober wordt gehouden in Gale rie Mabuhay, Berenstraat 19 Amsterdam. Ze omvat een bij zondere verzameling „retablos" uit Mexico van de 19de eeuw. 4- r Vladimir Velickovic, Dier in beweging De volkeren die in de gebie den woonden welke thans de volksrepubliek Joegoslavië vormen, hebben altijd uitge blonken in muziek en Hanc terwijl rij een middeleeuwse gothische kunst hebben voort gebracht die zich zeker kan meten met het westen. Alleen, buiten de vakmensen, wist men hier te weinig van deze belangrijke Oost-Europese cultuur af. Misschien lag dat ook aan het feit dat men daar in de schilderkunst van de nieuwe tijd (dus na de renais sance) geen grote namen meer kon noemen. Functionarissen van het Mu seum voor Moderne Kunst te Belgrado die hier gekomen zijn om de Joegoslavische ten toonstelling in Pulchri Studio in te richten, benadrukten dit feit dan ook: „Wij zijn pas bezig na 1900!" zei één hunner. Dat wil dus zeggen dat er geen of nagenoeg geen romantiek verleden was en dat er geen „burgermanskunst" overwon nen moest worden. Men kon met een schone lei beginnen. staan op een mondiaal peil wat hun stijlen en werkwijze betreft: het kon overal ter we reld gemaakt zijn. Dat wil zeg gen: het karakteristieke van het volkseigene dat in de SURREALISME VERZAAKT DE KARAKTERISTIEK VAN HET VOLKS-EIGENE Nu, dat blijkt dan in Pulchri onomwonden. Deze Joegosla vische schilders die zich aan dienen als vertegenwoordigers (in beperkte zin) van de „Fan tastische kunst" van hun land. kunst altijd een belangrijke rol Bespeeld heeft, ontbreekt Daar staat echter wel iets te genover nl. dit: een gezamen lijk ernstig streven om tot een bepaald kenmerk te komen. Dat dit nodig is, laat de expo sitie ook duidelijk uitkomen. Er is, over het algemeen, een verbrokkeling te bespeuren. Velen tonen reeksen van din gen en dingetjes die verspreid zijn over het vlak zonder tot een compositorisch verband te komen. Leonid Sejka heeft dit vooral en in een romantische bui keek hij even naar Ver meer, maar dat is natuurlijk niet onverdienstelijk. Dan zijn er de gebruikelijke monster- fantasieën van het surrealis me, de akelige grootheden uit de angstdromen die geweldige proporties kunnen aannemen: Vlamidir Velickovic laat ze zien en de fantasieën hebben ook wel eens hun gemechani seerde bestanddelen, rare vlie gende mannetjes o.a. zoals Dragan Lubarda ze opteken de. Ze schijnen ontstegen aan de wel bijzonder gecompli ceerde massa's die zijn bladen vullen. Er zijn ook kunstenaars bij die iets dichter bij de realiteit ble ven: Uros Toskovic bijvoor beeld met 'n paar fors gete kende hartelijke koppen of 01- ja Ivanjicki die een soort Slavi sche Mona Lisa schilderde. Bij de tekenaars echter komt toch dikwijls hun vak-kunst om de hoek kijken. De bovengenoem de Velickovic tekende een hond in beweging, wel op een soort schaal van waar af men de snelheid kan lezen (dat is het moderne achtergrondspa troon) maar hiermee toont hij toch even zijn kunnen. En zo zijn er nog enkele aan te wij- De fantastische kunst uit Bel grado is tot de 15de september in Pulchri te zien.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 5