Het wonder van Niki Lauda Borg Connors titel Forest Hills België wint weer Motorcross der naties SCHECK- TER NAAR STAL WILLIAMS NASTASE WEER GESTRAFT Benzinei probis men j nekken James Hunt SPQRTTRIBUNE CHRIS EVERT BINNEN UUR TITEL mmmmsm MONZA Twee gebeurtenissen hebben de race om de Grote Prijs van Italië gisteren op het circuit van Monza beheerst. De rentree van wereldkampioen Niki Lauda, die zes weken gelden op de Nürburgring zwaar gewond raakte, en de aanvankelijke diskwalificatie van drie coureurs (Hunt, Mass en Watson). Enkele kuren voor het begin van de wedstrijd werd bekend dat een Italiaans instituut had vastgesteld dat het trio coureurs tijdens de training gebruik had gemaakt van benzine met een ontoelaatbaar hoog octaangehalte. Volgens het reglement mag dit gehalte het getal tOO niet overschrij ven. In het geval van de Mclarens van Hunt en Mass bleek dit echter 101,6 te zijn en bij de Penske van Watson zelfs 105. De coureurs werden eerst gedis kwalificeerd maar mochten later toch aan de staart van het veld van start gaan. Mass viel al in de derde ronde uit. Hunt stopte in de elfde ronde en Watson finishte als elfde. De resultaten voor het onderzoek hebben tevens de jongste succes sen van vooral Hunt en Watson in een ander dagldicht gesteld. Hunt won dit seizoen vijf races en Wat son zegevierde op de Osterrei- chring. Protesten Zowel Mclarenbaas Teddy Meyer als Roger Penske lieten protesten horen. Penske kreeg per telex een bevestiging van de Ameri kaanse benzinefirma, waarmee hij contacten onderhoudt, dat de ver strekte benzine volgens de regels was samengesteld. "Voordat we naar Italië kwamen wisten we al dat de organisatoren alles zouden doen om Ferrari te bevoordelen", aldus Penske. "We zouden wel gek geweest zijn als we met de samenstelling van de benzine iets zouden hebben geprobeerd". Neutrale deskundigen spraken er hun verwondering over uit dat het chemische instutuut zo snel een analyse met exacte cijfers klaar had. Teddy Meyer van Mclaren maakte bekend dat zijn protest voornamelijk betrekking had op de juistheid van de metingen, die ver richt waren. Volgens een woord voerder van het instituut konden de gebruikte apparaturen een fout maken van hooguit 0,2 procent. Experts lieten hierop weten dat een afwijking van minder dan één procent niet mogelijk is. De protes ten van de Mclarenstal en Penske moeten nog worden behandeld. Indien de klachten gegrond wor den verklaard zou het resultaat van de Grote Prijs van Monza wel eens kunnen worden geannuleerd. Ook het protest van Ferrari tegen de overwinning van Hunt in Engeland moet nog in behandeling worden genomen. Door al deze ontwikkelingen ver bleekte de zege van de Zweed Ronnie Peterson enigszins. Peter son, die voor de race nog maar één punt bezat in de strijd om het wereldkampioenschap, nam in de elfde ronde de leiding om deze niet meer af te staan. Hij weer stond met succes de aanvallen van Regazzoni en Laffite. Nikl Lauda vierde zijn comeback met de vierde plaats. Jacky Jackt Stewart sprak van het "wonder Lauda". De Oostenrijkse wereld kampioen was 42 dagen geleden tijdens de strijd om de Grote Prijs van West-Duitsland op de'Nurbur- gring ternauwernood ontsnapt aan de dood en 27 dagen geleden uit het ziekenhuis ontslagen. In dit licht bezien was zijn vierde plaats ronduit sensationeel. Na tien ronden lag Lauda nog In de MONZA De autocoureur Jody Scheckter zal in het seizoen 1977 r1|den In een formule-één wagen van stal Williams. De 26-Jarlge Zuidafrikaan zat dit jaar aan het stuur van een Tyr rell. Hiermee Is tevens defi nitief geworden dat een overgang van wereldkam pioen Niki Lauda van Fer rari naar Williams niet door gaat. Het is nog niet zeker of Carlos Reutemann vol gend jaar het team van Ferrari zal versterken. In ieder geval heeft de Argen tijn zich voor 75.000 dollar (bijna 200.000 gulden) vrij gekocht van het Martinl- Brabhamteam. Reutemann reed op Monza in een Fer rari. Ook Lauda en Regaz zoni reden met Ferrari. Voor de laatste drie Grand Prix van dit jaar zal Enzo Ferrari slechts twee cou reurs aan de start brengen. Alleen Niki Lauda Is zeker van deelneming. zevende positie. Vervolgens reed Lauda in 1.43,2 een zeer snelle ronde. Nog twee ronden later be gon de Oostenrijker aan een in drukwekkende opmars. Hij pas seerde de Italiaan Brambiila, de Zuidafrikaan Scheckter en de Fransman Oepalller. Daarmee stelde Lauda zich kennelijk tevre den, hoewel hij vijf ronden voor het einde niet meer dan vijf se conden op Peterson achter lag. Na afloop moesten vijftien carabi nieri Lauda in bescherming ne men tegen de opdringende, ent housiaste toeschouwers. Ontluisterend Ontluisterend was de race voor James Hunt De Brit die in de afwezigheid van Lauda sterk op de Oostenrijker was ingelopen in de stand voor het wereldkam pioenschap en in die periode de Grote Prijs van Nederland op Zandvoort op Indrukwekkende wij ze won, was niet in staat de race op Monza uit te rijden. De Brit, die door de problemen rond de dreigende diskwalifikatie als laatste in de startopstelling stond, slaagde er weliswaar in na een paar ronden enige plaatsen in het veld op te schuiven, maar zijn opmars naar de voorste gelederen was zo driest dat hij in de aan vangsfase (elfde ronde) zijn bolide al naast de baan parkeerde. Doordat zijn Mclaren temidden van een hoop zand terecht was geko men kon hij zijn bolide niet meer op de baan krijgen. Dat betekende het einde van een martelgang van Hunt, die bij het Italiaanse publiek geen goed kon doen. Fluitconcer ten striemden de oren van de 29-jarige Brit waar hij ook ging en de wandeling van de plaats waar zijn bolide naast de baan stond naar de pits werd begeleid door hoongeroep van het publiek. Geen succes Voor Larry Perkins, die na zijn avontuur op Zandvooort niet meer werd gesponsord door de beken de bewakingsfirma, werd Monza ook niet het succes waarop hij had gehoopt. De Australiër, die zijn Boro vrijwel op eigen kosten en met behulp van enige bevriende monteurs op de baan had kunnen brengen, be leefde een niet eens zo slechte start. Hij lag enige ronden rond de dertiende plaats, maar zijn optre den duurde niet lang. Met een rokende motor moest hij zijn wa gen al spoedig naast de baan -zetten. Voor brokkenpiloot Ronnie Peter son betekende de zege op Monza zijn derde triomf op dit circuit. Eerder boekte de Zweed, die 's- morgens nog zijn wagen buiten het asfalt had gestuurd - maar de bolide kon nog tijdig worden her steld - een triomf in de Italiaanse Grand Prix in 1973 en 1974. Dit seizoen had hij nog vrijwel niet één race tot een goed einde ge bracht, maar zijn triomf op Monza heeft zijn nieuwe werkgever, Tyrell, uiteraard gunstig gestemd. In het klasement voor de wereldti tel heeft Niki Lauda door zijn opmerkelijk vierde plaats zijn voorsprong op James Hunt wat kunnen vergroten. Zijn vierde po sitie leverde Lauda drie punten op, zodat zijn voorsprong op de Brit nu vijf punten bedraagt Met nog siechts een klein aantal races te gaan lijkt het er nu op dat Niki Lauda zijn wereldtitel op eenvoudge wijze kan prolongeren, waarmee dan een klein mirakel zal zijn geschied. Want wie een zestal weken gelden durfde voorspellen dat Lauda toch nog de wereldtitel zou veroveren zou onmiddellijk voor dwaas zijn uitgemaakt. Maar ook in de autorensport zijn de wonderen de wereld nog niet uit. Stand wereldkampioenschap: 1. Niki Lauda (Oost), Ferrari, 61 punten. 2. James Hunt (Eng) Mclaren 56. 3. Jody Scheckter (Z-Af.) Tyrrell, 38. 4. Clay Regazzoni (Zwi), Ferrari. 28. 5. Patrick Depailler (Fra), Tyrell, 27. 6. Jacques Lafitte (Fra), Ligier-Matra, 20. 7. John Watson (Ier), Penske, 18. 8. Jochem Mass (W.-DI), Mclaren. 14. 9. Ronnie Peterson (Zwe), March en Gunnar Nils- son (Zwe) Lotus JPS. 10. NEW YORK Jimmy Connors heeft zondag voor het eerst sinds twee jaar weer eens een belang rijke tennistitel gewonnen. In de finale van de open kampioen schappen. van Forest Hills, waar 30.000 dollar op het spel stond, versloeg hij na een ruim drie uur durend baseline-duel Wimbledon- kampioen Björn Borg met 6-4, 3-6, 7-6, 6-4. Met deze zesde overwin ning in de laatste zeven ontmoe tingen tegen de Zweed heeft de 24-jarige tevens de leiding geno men in de Grand Prix, waarvan de acht finalisten aan het eind van het jaar een miljoen dollar te verdelen hebben. Met de 160 punten voor de zege van Forest Hills erbij, is Connors gekomen op 575 punten. Hiermee is hij de Mexicaan Raul Ramirez voorbijgegaan. Deze staat op 493 punten. De 120 punten, die Björn Borg voor zijn finaleplaats kreeg, teken rol - Huygensparkweg 50 Den Haag Tel.070/464226 rkweg 15 bij Rotonde Voorburg) Tel.070/863433 WestdurM«g 156 Scheverwtgen brachten het totaal van de Zweed op 480 punten, waarmee hij derde staat. Tot aan de vitale service- doorbraak in de vijfde game van de vierde set was het onzeker wiens kant de overwinning in de finale zou opgaan. Beide spelers vertrouwden meer op de zuiver heid van hun passeerslagen dan op de kracht van hun aanval. Als het even kon bleven ze weg van het net. Aanvankelijk-had Connors het ini tiatief. De geblokte Amerikaan gaf de bal zoveel vaart mee, dat Borg te weinig tijd had om zijn topspin- slagen goed in te zetten. Eén door braak in de zevende game besliste de eerste set. Maar Borg, de kam pioen van Wimbledon, de WCT en de Amerikaanse profs, kwam terug in volgende set. Met lange rallies vanaf de achterlijn bouwde de 20- jarige Zweed een voorsprong op van 4—1. Vervolgens pakte hij de set. De monotomie van de service hegemonie werd gebroken in het begin van de derde set. Zes door braken in de eerste zeven games. Borg blesseerde zijn knie. toen hij in de tweede game een diagonaal geslagen bal van Connors trachtte te achterhalen. De set ging verder tot 6—6. De teabreaker trad in werking. Bij 6—4 had Borg een setpoint, maar Connors bracht met een moeilijke bal terug. Bij 9—8 nam de Amerikaan de leiding over om vervolgens de set in te palmen. Na afloop zei Connors, dat dit het keerpunt was geweest. „De uit komst gaf me nieuwe moed, terwijl het tegenovergestelde het geval was met Borg." De Zweed was het daar mee eens. In de vijfd? game van de vierde set forceerde Con nors de beslissende doorbraak. NEW YORK llie Nastase heeft een boete van ruim 2600 gulden gekregen voor zijn beschamende gedrag in de partij in de tweede ronde van het toernooi van Forest Hills. De Roemeen stond tegenover de Westduitser Hans Jürgen Poh- mann. Vijt keer overtrad hij de regels van de internationale tennis federatie. Bovendien wacht Nasta se een schorsing van 21 dagen, omdat hij binnen een jaar voor meer dan 3000 dollar beboet is. NEW YORK De reusach- tige taart, die Chris Evert zaterdag ter gelegenheid van haar honderdste ach tereenvolgende overwin ning op verharde banen mocht aansnijden, heeft de hanger van de 21-jarlge Amerikaanse multi-miljo- naire niet gestild. Gisteren won zij ook partij nummer 101: 6-3, 6-0 tegen de Aus tralische Evonne Cawley- Goolagong. Met de eind overwinning van Forest Hills de 21ste titel, die zij op rij veroverde, ver diende Chris Evert 75.000. Evonne Goolagong was de laatste speelster, die Evert op gravel een overwinning afhandig maakte bij de kampioenschappen van Cin cinnati van drie jaar geleden en een hernieuwde confrontatie tus sen beide speelsters leek vanaf het begin van Forest Hills onafwend baar. Gisteren was het zover. Na de kampioene van Italië Sue Bar ker en de Wimbledon jeugdkam pioene Natasja Chmyreva rekende Evert in een door regen onderbro ken wedstrijd af met de houdster van de Franse titel Mima Jausovec. De Joegoslavische werd met 6-3, 6-1 verslagen. Evonne Cawley had een minder eenvoudige passage. Ze werd door de Tsjechische Regj- na Marsikova in de derde ronde en haar Australische landgenote Dianne Fromholtz in de halve fina les gedwongen tot het roulette- werk van de „tiebreak". Toen ze dat eenmaal had gewonnen was het gedaan met de tegenstand van Fromholtz: 7-6, 60. De finale was in 52 minuten voorbij. Het breek punt was de zesde game, toen Evonne genadeloos op het ver keerde been werd gezet. Evert Chris Evert met beker ten teken van haar titel op Fo rest Hills. nam voor net eerst de leiding in de daarop volgende game, toen zij de service van haar tegenstandster op love won en werd niet meer bedreigd. De Amerikaan Jimmy Connors en de Zweed Björn Borg zetten in de halve finales van het heren enkel spel hun tegenstanders zozeer onder druk, dat die fouten begon nen te maken. Ze buitten dat genadeloos uit en wonnen belden SINT ANTHONIS Voor de zevende maal In de 29-jarige historie heeft België In Sint Anthonls de motorcross der naties gewonnen. De Belgen, die de wereldkampioen in de 500 cc-klasse Roger de Coster in de gelederen hadden, eindigden op een totaal van 41 strafpunten, vijf minder dan Nederland. Het totaal van België was aanvankelijk veel lager (32), maar een protest van de Amerikaanse ploeg tegen Jaak van Velthoven, die Rex Staten gehinderd zou hebben bij de start, werd door de jury toegewezen. Daardoor heeft het maar weinig gescheeld of Nederland had voor de eerste maal in de geschiedenis de Coupe des Nations gewonnen. Gerard Rond viel echter In beide manches uit, omdat hij zonder benzine kwam te staan. Had hij de tweede omloop alleen maar uitgereden dan zou Nederland boven de Belgen zijn geëindigd. De motorcross der naties is in zijn 29e jaargang een tweestrijd geworden tussen België en Nederland. De beste individuele prestatie kwam op naam van Roger de Coster. Hij werd in de eerste manche tweede achter Gennadi Moisejêv uit Rusland en won de tweede voor de Fin Heikki Mikkola. In het landenklassement stond Nederland na het eerste gedeelte er, door goede prestaties van Herlings en Sigmans, iets beter voor, maar dat minimale verschil van een punt werd in de tweede manche snel weggewerkt. De bijna 30.000 toeschouwers waren getuige van schitterende motorsport, waarbij de spanning tot de allerlaatste ronde bleef. Voor de Noorse ploeg liep de strijd erg vervelend af. Nils Ole Rönning moest naar een ziekenhuis worden overgebracht, waartr dat hij een been had gebroken. Elf van de vsj landen werden tenslotte geklasseerd. Tsjechof kije, Italië en Zweden kwamen in de eindrangschj niet voor, omdat zij niet volledig beide m^ uitreden. 218. Marianske Lazne Voor de derde maal na 197 heeft de Nieuw-Zeelander Ivan Mauger in d sche plaats Marianske Lanze op de wereldti way behaald. Mauger eindigde in de laatste op de laatste plaats. Zijnpuntenaantal (26) k door niemand meer worden bereikt. De Olsen werd tweede met 25 punten en de pioen van 1974 en '75 de Westduitser Eg derde met 21 punten. Diens landgenoot A bock eindigde met eveneens 21 punten op plaats en de Tsjech Jiri Stancl werd vijfd punten. in straight sets op een zonnig, winderig centrecourt Connors overblufte de als derde geplaatste Gulllermo Vilas met 6-4, 6-2, 6-1 in een partij tussen de beste spelers van Noord- en Zuid- Amerika, terwijl de als tweede ge plaatste Borg het duel tussen Noord- en Oost-Europa tegen llie Nastase afsloot met een eindstand van 6-3, 6-3, 6-4. Het dubbel Okker/Riessen legde voor het eerst beslag op de titel in het herendubbelspel. De als vierde geplaatste Nederlands/Ame rikaanse combinatie won met 6-4, 6-4 van de Australiërs Paul Kronk en Cliff Letcher. Het gerenom meerde duo Okker/Riessen was algemeen als favoriet bestempeld tegen de niet geplaatste Austra liërs, die in voorgaande ronden verrassend hadden gewonnen van Nastase/Gerulaitis en de Zuidafri kanen Hewitt/Mcmillan. Okker en Riessen hadden op hun beurt een gemakkelijker programma afge werkt: overwinningen op Stolle/- Graebner, Vijay en Amand Amritraj en Dowdeswel I/Kachel. In de fina le, die op goed peil stond, kwamen Okker en Riessen vrijwel niet in moeilijkheden. Tweemaal een doorbraak op de service van Kronk gaven hen de zege in ruim een uur spelen. Betty Stöve en de Zuidafri kaan Frew Mcmillan bereik ten de eindstrijd van het gemengde dubbelspel. Zij versloegen de Australische combinatie Lesley Hunt en Geoff Masters met 6-3, 6-4. Betty Stöve bleet twee ga mes verwijderd van de eind zege in het gemengd dub belspel. In de finale zege vierden Billie Jean King en Phil Dent (VS/Aus) met 3-6, 6-2, 7-5 over Betty Stove/- Frew Mcmillan (Ned/ZA). Gerrit Wolsink was gedwongen om tpe te zien. Hij brak vorige week een ving) ■BBBBBmnn LEIDSE COURANT/" Mariene Lauda kijkt nog wat bezorgd toe terwijl haar Ronnie Peterson en Clay Regazzoni op het erepodium als eerste en tweede van man Niki zijn rondjes rijdt tijdens de Grand Prix van de Grote Prijs van Italië. Monza

Leidse Courant | 1976 | | pagina 18