Succesroes van Olympia'48 bekroond met tweede plaats batige start iolhockeyers jockey ifreugde en teleurstelling ioor Rober Wetemans ons OSEIDON BEKNELD IN STARTBOX edor den Hertog list overwinning indeling waterpolo beker Canadabeker Paardetrainster Van Beissel buitenspel NEDERLAND VIJFDE IN MODERNE VIJFKAMP Beeld van de honderd meter dames, die gewonnen zou worden door Henriette Vooys. DEN HAAG Spanning en sfeer, elementen die altijd ontbreken In de vaderlandse atletiek, werden gisteren op de tartanbaan van Sparta eindelijk wel eens gedemonstreerd. De finale van de atletiekcompetitie, nota bene stiefmoe derlijk bedeeld sportevenement, kreeg een apotheose, waar de (weinige) toeschouwers hun vingers bij konden aflikken. Als vanouds zetten AAC(heren) en ADA(dames) de kroon op het seizoen met het behalen van de titels. Maar vooral de wijze, waarop de Amsterdamse damesploeg dat moeite kostte, belooft wat voor de toekomst Otympla'48, met talrijke jeudige talenten In de ploeg, viel pas op het allerlaatste moment af in de race om de PJ.beker. Verheugend voor de Haagse atletiek waren ook de derde plaatsen van Sparta, dat daarmee bewees over de beste all-roundploeg van Nederland te beschikken. Het was maar goed, dat ADA kon bogen op een uitmuntende springploeg. Op het hoog- en verspringen namelijk verzamelde de kampioens formatie zoveel punten (Sylvia Barlag en Rola Koekoek respectievelijk 6.04 en 6.13 ver en Wanda van der Molen en Sylvia Barlag beiden 1.75 meter hoog) dat het verrassende Olym pia'48 eindelijk van de. eerste plaats werd ver drongen. De vreugde bij de debutanten in de hoofdklasse was er niet minder om. Cock Mooy- man, trainer van Olympia'48 die voor de wed strijd niet van succes wilde horen, deed einde lijk zijn bekentenis. "Ik wist het wpl hoor, dat we het konden. Maar met zo'n jonge ploeg mag je geen spanning opwekken. Veertien dagen lang heb ik de hoerastemming die na de derde competitiewedstrijd ontstond proberen te druk ken". Dat lukte Cock Mooyman niet eens lang. De start was zo sterk, dat talenten als Elly Henzen, Truus van Amstel, 2.09.9 op de 800 meter!) Monique Jansen en Lilian Mandema, de vrees onbeschroomde van zich afwierpen. Het ging vooral op de loopnummers zo goed met Olympia'48. aangevoerd door routiniers Henriet- te Vooys en Lidia van der Valk, dat men tenslotte vijfhonderd punten meer verzamelde dan de laatste topprestatie van twee weken geleden. Sparta, enigszins verzwakt door blessures, kwam pas laat op de derde plaats terecht Vooral dankzij de werpnummers (Betty Bogers en Ria Stalman) en de 400 meter van Connie Vermazen en Irene ter Hark (respect 57.5 en 60.0). De estafette gewonnen door ADA In 48.2, voor Olympia 48 gaf tenslotte de doorslag. Sparta eindigde voor Sagltta en dat betekende de derde plaats. Waarmee de Haagse atletiek (tweede en derde) een sterke vooruitgang toonde. Ook bij de heren was Den Haag door Sparta vertegenwoordigd (volgend jaar zal zeer waar schijnlijk V&LTC, dat gisteren de verloren posi tie in de hoofdklasse op imponerende wijze heroverde, ook ver komen) en dat was eigenlijk een nog grotere verrassing. De ploeg van Hens Brabers als vijfde de finale ingegaan, dankte de onverwachte progressie (ook al 400 punten meer dan ooit) aan het handjevol persoonlijke records. De 1.53.0 van Carry van Kints op de 800 meter, de 10.9 van Ron van Wilgen op de kortste sprint de 22.3 van Frank Velasquez op de 200 meter en de 9.31.8 van Frank van der Sman op de 3000 meter steeple chase, waren enkele prestaites waar het succes van Sparta (ook in breedte sterker geworden) op rustte. Trainer-voorzitter Hens Brabers: "Ik had er natuurlijk wel op gehoopt, maar nadat enkele atleten door blessures uitvielen had ik de moed al een beetje opgegeven". Wondertjes bestaan dus nog en daarom moest na zeer felle strijd, die pas in de estafettes beslist werd, het sterker geachtte Prins Hendrik het onderspit delven. AAC en AVR waren natuurlijk te sterk. De kampioensploeg uit Amsterdam bijvoorbeeld kon zich verheugen op het meedoen van Frank Nusse die, zeer ontspannen lopend (15.0 op de 110 meter en 56.0 op de 400 meter horden) vertrouwen voor de toekomst wekte. Vertrou wen. waar Den Haag na de prestaties van Olympia'48 en Sparta gisteren in mag delen. KEES KOOMAN Eindstanden finale hoofdklasse competitie: DAMES: ADA (Amsterdam) 17 450 punten. 2. Olympia'48 (Den Haag) 17.174 3. Sparta (Den Haag) 16.749.4. Sagitta (Amsterdam) 16.501.5. DEM(Beverwiik) 16.167.6.AVR(- Rotterdam 167. 6.AVR(Rotterdam HEREN: 1AAC(Am- sterdam) 28.825, 2. AVR(Rotterdam) 27.761. 3. Sparta (Den Haag) 26.186. 4. P.H. (Vught) 25 782. 3. GVAV(- Groningen) 25.376.6. Trias (Alkmaar) 25.340. LEIDSE COUR AN.". afte To)EDO Nederland heeft zaterdagavond In zijn eerste wedstrijd >r het toernooi om het wereldkampioenschap roihockey met 3-3 tegen de Verenigde Staten. De grote verrassing van Strileerste dag was het gelijkspel (eveneens 3-3) dat West Duitsland reen|liaalde tegen Portugal, een van de grote favorieten voor de titel. js ruststand was 1-1. loed;| >opm erland verloor zijn tweede wedstrijd tegen Australië met 34) Veei eldkampioen Portugal herstelde zich uitstekend, door Japan met jrens if liefst 23-2 van het veld te spelen. Spanje schoot tegen Nieuw Swaï 'and zestien maal raak en staat daardoor na twee wedstrijden jnaan met vier punten. Ook Brazilië pakte in het openings-week- He de volle winst. uitslagen van de twee dagen zijn: Brazilië-Japan 8-0, Nederland-Verenigde en 3-3. Italië-Australië 8-2, Spanje-Frankrijk 13-1, Portugal-West Duitsland BraziliëVerenigde Staten 4-2, Portugal-Japan 23-2, Spanje-Nieuw Zeeland Italië-Frankrijk 3-3, Nederland-Australiè 0-3, West-Duitsland-Argentinie 2-1. d na twee wedstrijden: Spanje en Brazilië 4 punten, 2. Portugal. Italië West-Duitsland 3. 6. Argentinië en Australië 2, 8. Nederland. Verenigde Frankrijk 1. 11. Nieuw Zeeland en Japan 0. INRESA Fedor den Hertog dacht zijn tweede zege als professional ilrenner binnen te hebben. Hij won het tweede gedeelte van de derde ippe van de Ronde van Catalonië. Maar, zo oordeelde de jury van nkomst, daarbij zou Fedor de Italiaan Chinetti hebben geduwd. De jderlander werd nu de zege afgenomen. De bloemen waren thans pr de Belg Roger de Vlaeminck, die ook het eerste gedeelte van de Ippe, een rit over 41 kilometer, had gewonnen. De leiding in het alge- len klassement blijft in handen van de Spanjaard Martinez-Heredia. I Zweed Sven Ake Nilsson heeft de amateurwielerronde van de «komst gewonnen. Nilsson, die de leiderstrui vanaf de eerste dag left gedragen, had in het slotklassement een voorsprong van niet inder dan bijna negen minuten op de Tsjech Hrazdira. Henk jbberding werd van het tweetal nog in de strijd zijnde Nederlanders He met een achterstand van ruim tien minuten. Leo van Vliet Me in het eindklassement beslag op de negentiende plaats met in verschil van ruim dertig minuten. i Ating won de profronde van Weert door in de eindspring Ad ta vers en de Belg Demynck te verslaan. Karstens werd negende. D< yjj -N HAAG Neptunus Arnhem heeft zich niet rechtstreeks kunnen «atsen voor de halve finale poules van het sportfondsenbeker- ernooi waterpolo. Direct kwalificeerden zich uit de zes voorron- M An: HZC Robben 1 en 2, AZC Alphen, De Zijl, Zwemlust en :Men ^N/Vitesse. Zes ploegen treden woensdag In Busaum aan voor strijd om de overige twee beschikbare plaatsen. zijn DZV Delft. AZPC Amersfoort. VZC Ritmeester. LZ 86. PSV Neptunus Arnhem. De wedstrijden voor de halve finales worden ndag 18 september gespeeld in Amsterdam en Bussum. In Amster- 'm komen uit HZC Robben 1 en 2 en AZC Alphen. In Breda zijn deelnemers De Zijl, ZIAN/Vitesse en Zwemlust. De finale vindt 26 september in Kampen plaatè. (Van onze medewerker) LINZ Bij een internatio nale wedstrijd moderne vijfkamp, die vorige week in het Oostenrijkse Linz gehouden is, is de Neder landse ploeg als vijfde geëindigd. Beste Nederlander was An- dries van der Woerd, die een zeer regelmatige vijf kamp draaide en vooral met het onderdeel paardrijden uitblonk. Hij behaalde hie rop liefst 1052 punten. Zijn zwakke punt was het scher men Hij haalde hiermee 769 pun ten. maar enigszins vertekend is dit cijfer wel. De klasse van de overige schermers, onder wie en kele uit Hongarije en Duitsland, was dermate goed, dat zelfs een van de beste vijf kampschermers, Ben Derksen, genoegen moest ne men met een puntenaantal van 868. Overigens kwamen de Neder landers Ben Derksen, Henk Mul der. Andries van der Woerd en Ronald Postma wej sterk naar vo ren op het onderdeel zwemmen. Ben Derksen won dit gedeelte met een puntenaantal van 1248. Henk Mulder zwom 1228 punten bij el kaar. In het persoonlijke klassement liet Andries van der Woerd zich als zesde noteren, terwijl Ben Derksen tiende werd. Behalve de Neder landse afvaardiging namen deel drie Duitse en twee Oostenrijkse ploegen, een Spaanse en een Hon gaarse TORONTO Na Tsjecho-Slowa- kije heeft ook Canada zich ge plaatst voor de eindstrijd van het ijshockeytoernooi om de Canada beker. Vandaag zal de eerste van de ten hoogste drie wedstrijden tussen beide landenteams wor den gespeeld die moeten uitma ken wie zich winnaar mag noe men van het toernooi om de Ca nadabeker. Zaterdagavond versloegen de Ca nadezen de Russen met 3-1. De tussenstanden waren 2-1. 1-0 en 0-0. De uitslagen zijn: Canada Rusland 3-1. Verenigde Staten Finland 6-3, Zweden-Tsjecho-Slo- wakije2-1. De stand is: 1 Canada 5 4 0 1 8 22- 6 2. Tsj.-Slow. 5 3 1 1 7 19- 9 3. Rusland 5 2 1 2 5 23-14 4. Zweden 5 2 1 2 5 16-18 5. Ver. Staten 5 113 3 14-21, 6. Finland 5 1 0 4 2 16-42 Trainer Joep Dekkers is druk doende met zijn helpers om Poseidon los te krijgen uit de startbox. Het paard liep hierbij kreupelheid op en kon niet meer aan de start verschijnen. (Van onze sportredactie) WASSENAAR De beroepstrainster van volbloeds op de Wassenaarse renbaan Duindigt, Annemieke van Beis-- sel, is door de strafcommissie van de Stichting Neder landse Draf en Rensport geschorst voor drie maanden, waarvan twee voorwaardelijk. Deze uitspraak werd gedaan nadat kwam vast te staan dat er doping werd aangetroffen bij haar paard Brunny Star. De volbloed, die op 1 augustus de Farmprijs won, mag drie maanden niet aan de start verschijnen. Bovendien moet de eerste prijs worden terugbetaald. Beroepstrainer Wim van Dijk, die van doping werd „ver dacht", kwam er met een waarschuwing af. Het paard dat verdacht was, Perfumed Lady, won afgelopen zaterdag met John Smith op Duindigt. geij liswa kon ren. i jntviVSSENAAR - Vreugde rette!teleurstelling gistermid- op de Wassenaarse laan Duindigt bij jockey Wetemans, trainer Dekkers en eigenaar de Kroes. |Duindigtmeeting was uitste- van start gegaan voor dit trio een overwinning van de vijfja- merrie Sainte Nitouche. Het Nanifd maakte na een jaar haar bec hipt red en en deed dit zeerover- jend, in de Societeitsprijs. Het {tal mocht de nodige ereprijzen Hntvangst nemen. In de tweede van de middag, de K.N.H.R.V.- was Rober Wetemans favo- eimet de vierjarige hengst Posei- 1 Dit paard raakte echter be id in de startboxen met zijn ■hterachterbeen. eel „man "-kracht kon het loskomen. De hengst was echter kreupel en kon niet sr starten. Het publiek, dat erg I vertrouwen had in de combi- je Poseidon (Wetemans) - geen Oder want de laatste twee ren- waren gewonnen - was zijn kwijt. Het paard was immers ir de starter geweest. giiswaar kon men nog nieuwe Iets kopen toen bekend werd naakt dat Poseidon niet zou i- Alan Jones „stuurt" Tatsuta als eerste over de finish. starten maar het geld terugkrijgen publiek was teleurgesteld maar de menten in de hand. De vraag is voor de ticket van Poseidon. Het Stichting NDR stond met de regie- echter hoe het mogelijk is dat een paard vast kan raken in een start box. Rober Wetemans: „Ik moest 52 kilo rijden, een week lang verma geren, en dan zoiets. Ik had een eerste kans". Wederom een incident met de startboxen op Duindigt. Het is voor de koersbezoekers te hopen dat herhaling uitblijft. De rensport is er evenmin mee gebaat. De overwinning in de K.N.H.R.V.- prijs ging naar de uitstekende sprinter Tatsuta die het ook over de 1900 meter kon volbrengen. Een mooi succesje voor eigenaar- trainer Huug Zuiderent en jockey Alan Jones. De rennen stonden op de Duin- digt-tweedaagse centraal. Rock Aldis bezorgde eigenaar Joop van der Touw de eerste over winning in dit seizoen. Henk van der Kraats reed het paard zater dagmiddag. De trouwe merrie Rock Aldis is aan haar laatste koersseizoen bezig. In de vorm van zaterdag kan de eigenaar de ko mende weken nog wel het nodige van de merrie verwachten. Rock Aldis versloeg Topsie en Red Countess in de eindstrijd. ARTHUR VAN RIJSWIJK PAGINA 11 MAAT REGELEN I Gangmakers bij stayers wedstrijden blijken tot het giide van de „opgewon den standjes" te behoren. Bovendien nemen sommi gen het met de sportiviteit niet al te nauw. Onlangs maakte de toch waarlijk niet van intelligentie ge speende gangmaker Nor- bert Koch het bont door op een jurylid in te rijden. Tijdens de zojuist afgelo pen wereldkampioen schappen ontnam Joop Stakenburg ons land een zekere wereldtitel. In dat wonderlijke wereldje blijkt van alles mogelijk te zijn. Om te voorkomen dat het stayeren in een uiterst kwaad daglicht komt te staan, zou de wielerbond een diepgaand onderzoek kunnen instellen en uiterst streng straffen indien dat noodzakelijk mocht zijn. Zo florissant staat de baansport er nu ook weer niet voor om excessen niet uit te bannen. MAAT REGELEN II Wat voor de wielersport geldt, zal naar alle waar schijnlijkheid binnen niet al te lange tijd ook opgaan voor het betaald voetbal dat aan hevige publieksar- moede lijdt. Elke week dat de verantwoordelijke lei ders nalaten maatregelen te nemen tegen ontaar ding, agressie en wange drag van spelers en toe schouwers, is zeven dagen te laat. Bij Ajax—Sparta gooide het publiek met blikjes, bij Feyenoord-Ro- da idem en onstonden bo vendien na afloop nog on geregeldheden, bij FC Ut recht rukten onverlaten een hek zodanig uit elkaar dat het vervangen moet worden. De betreffende clubs blijken niet in staat afdoende maatregelen te nemen. Wellicht is een maatregel helemaal geen blikjes ot (zachte) flesjes meer toe te staan. Mis schien kan een sanctie zijn dat zonder publiek moet worden gespeeld. Het zijn harde maatrege len maar er dient hard te worden opgetreden wil men niet het risico lopen dat steeds meer toeschou wers liever thuis blijven dan verzeild te raken in relletjes waarop zij beslist niet zijn gesteld. HARD Minister Van Doorn heeft op de ontvangst van deel nemers aan de Spelen van Innsbruck en Montreal en de Paralympics in Toronto gezegd dat er zonder meer topsport bestaat. Hij plaatste echter wel de no dige vraagtekens ten aan zien van topsport in Ne derland en is van mening dat uitzonderlijke presta ties vrijwel tot de onmoge lijkheden behoren omdat ons land niet de begelei ding kent die elders wel bestaat. Hij zei daarmee tevens dat er niet op gere kend behoeft te worden dat van overheidswege in dat streven steun zal wor den verleend. Zijn opmer king dat er wel tien mil joen per jaar mee gemoeid is, zou kunnen inhouden dat hij het min of meer weggegooid geld vindt, te meer omdat hij de scha mele resultaten van Mont real aanhaalde. Er bestaat topsport maar Nederland doet er in feite niet aan mee, een enkele uitzon dering daargelaten. Minis ter Van Doornheeft het wel hard gesteld.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 11