^Mosselen eten bij de jukebox Hitchcock met een knipoog En verder... AGENDA Leijden anno 1626" „Geschildert tot etens- ap±'9h de Gouden Lantaern DEZE WEEK IN LEIDSE BIOSCOPEN ebben h< amen? gekome ij naar C de voorlig /F T J T aSTGEEST Ze zijn niet ir zo talrijk als vroeger, die erwetse horecagelegenheid Ir eten, drinken en slapen onder een dak verenigd De bistro's en steak-hou- die in stad en dorp als destoelen uit de grond ieten hebben dit stuk fai re goeddeels overwoekerd, 'h zijn ze er nog, ook in e omgeving. Bijvoorbeeld Oegstgeest aan de Rhijn- sterstraatweg, waar sinds 5 de Gouden Lantaern is igen. Een aardig pand met Ier de zeven kamers tellen hotelruimte een flinke zaal t een dominerend biljart, het café vormt en een klei- ie serre met 20 stoelen die restaurant onderdak biedt lIs de meeste van deze een- idige gelegenheden is het t in de Gouden Lantaern carte werk: de Hollandse fstuk, de Hollandse halve i en de Wiener Schnitzel, ch heeft ook deze eenvoudi- herberg zijn eigen speciali- f: nog enkele dagen en het een van de plaatsen waar euwse mosselen geserveerd irden. it gebeurt in de Gouden ud 1976;ntaern al heel wat jaartjes, ien de huidige eigenaar J. n Vreeswijk vijf jaar gele- n in Noordwijk zijn barkee- I rsbestaan vaarwel zei en 1 n mevrouw Konijnenburg ~<sl „Lantaern" kocht, nam hij kt f steen van de toenmalige kok 't recept voor Zeeuwse mos- len over. Eerst was het zijn 'ouw die achter het fornuis ond, maar toen zij wegviel, 'ond Van Vreeswijk er in zijn intje voor. Hij moest maar ien dat hij zich redde en de aak draaiende hield zonder at de klanten er wat van ouden merken. Naar zijn ei- en zeggen is 't hem aardig elukt en sindsdien fungeert e eigenaar als kok, barkee er, kamermeisje en zo nog et een en ander,want perso- eel is nu eenmaal erg duur andaag de dag... loewel de Gouden Lantaern uidelijk de indruk maakt van en gezellig buurtkroeg krijgt Van Vreswijk naar zijn zeggen toch ook wel langslopers- fiet sers en -rijders binnen. En ze ker in de mosseltijd, want de Lantaern schijnt daar toch wel bekend om te staan. Voor 10 gulden of voor 12,50 krijgt men vanaf volgende week een portie van deze schelpdieren te eten, begeleid door de juke box op de achtergrond. Bij de prijs inbegrepen zijn de groen ten, frites en een glaasje wijn, bier of ander vocht, al dan niet voorzien van alcohol. De verschillende sausjes die bij de mosselen genuttigd kunnen worden moeten apart betaald worden. Mossplliefhebbers kunnen zo lang de „R" in de maand is dagelijks in de Gouden Lan taern terecht tot 21.00 uur want dan is de keuken onher roepelijk dicht, evenals zondag trouwens als Van Vreeswijk een dag vrijaf neemt. En als men ze toch lie ver eens zelf klaar wil maken volgt voor de le zers van de Leidse Cou rant hier de „gebruiks aanwijzing" van deze Zeeusw trots, zoals die in de Gouden Lantaern wordt gehanteerd. Gekookt: Eén zakje mosselen voor twee personen bij de vis boer. Was de mosselen drie maal om het zand kwijt te raken, en laat de mosselen uit lekken in een schone pan. Zet de pan met de schelpdieren en het „uitgelekte" water op het vuur totdat de mosselen open gaan. Een flinke winterpeen, een strook prei en een ui in fijne stukjes gesneden gaan bij de mosselen in de pan met zout en peper naar smaak. Gebakken gaat het allemaal wat simpeler: voor twee perso nen is zes ons gepelde mosse len voldoende. Een stukje bo ter in de pan, het gesnipperde uitje met peper en zout en enkele minuten later zijn ze klaar. Een sausje bij de mosse len is niet te versmaden. Met de basis van een coctailsaus (Mayonaise vermengd met wat tomatenketchup of kerriesaus, 2 delen sherry en een deel cognac eventueel aangevuld met wat gembernat) komt men een heel eind en kan naar hartelust verder worden geex- perimenteerd. UNIEKE TENTOONSTELLING IN LAKENHAL LEIDEN De tentoonstelling „Geschil dert tot Leyden anno 1626" die van 18 november 1976 tot 10 januari 1977 in het Stedelijk Museum De Lakenhal wordt gehouden, draagt een geheel uniek ka rakter. Op de tentoonstelling zullen na melijk schilderijen, tekeningen en pren ten te zien zijn die 350 jaar geleden, in het jaar 1626 in Leiden zijn ontstaan. Het idee voor de tentoonstelling is afkom stig van de directeur van de Lakenhal, de heer M. L. Wurfbain. Voor zover hij weet is alleen in 1974 een vergelijkbare expositie gehouden in de Duitse stad Dresden waar de tekeningen van Duitse kunstenaars gemaakt in Rome in het jaar 1838 waren tentoongesteld. Overigens heeft men zich in Leiden tot de schilder en tekenkunst beperkt, maar uit de tijd rond 1626 zijn heel wat meer kunstwer ken overgebleven om te exposeren (voor al meubelstukken). Het jaar 1626 werd gekozen omdat dat jaar veel activiteit van Leidse schilders plaatsvond. Uit dat jaar bleven dan ook veel schilderijen over. Bij het samenstellen van de expositie is men uitgegaan van negen schilderijen uit het bewuste jaar waarover het museum zelf beschikt. Hieronder bevinden zich verscheidene schuttersstukken en een Rembrandt. Vervolgens zijn de schilderij en verdeeld in de verschillende genres die in die tijd bestonden: portretten, his toriestukken, landschappen en stillevens. Uit Nederland en het buitenland werden bij de musea en particulieren schilderijen en tekeningen aangevraagd, waarop in de meeste gevallen positief gereageerd werd. Naar verwacht zal de tentoonstelling in november ongeveer zestig kunstwerken tellen. Behalve uit Nederland zijn deze afkomstig uit België, Duitsland, Fran krijk, Oostenrijk, Engeland en de Ver enigde Staten. Het is overigens een vrij kostbare zaak om deze schilderijen naar Leiden te halen. Alle kosten zijn voor de lener; de verzekeringskosten, die een be paald promillage van de vaak zeer hoge waarde van de kunstwerken uitmaken; de transportkosten, behalve voor vervoer per vliegtuig of trein ook verblijfkosten voor een eventuele begeleider van het kunstwerk. De Lakenhal kweekt altijd reserves voor dit soort tentoonstellingen, maar voor deze expositie is een extra krediet bij de gemeente aangevraagd. Tijdens de tentoonstelling zal een uitge breide geïllustreerde catalogus te verkrij gen zijn die veel achtergrondinformatie zal geven. Aan het samenstellen van de catalogus zal medewerking worden ver leend door mejuffrouw I. Moerman, die als historicus aan het museum is verbon den en in de inleiding de sociaal-economi sche achtergrond van het Leiden van die tijd zal schetsen'. Verder wordt mede werking verleend door R. Eckart, conser vator van het academisch-historisch mu seum en E. de Wetering, verbonden aan het centraal laboratorium voor onder zoek van voorwerpen van kunst en we tenschappen. Hij zal de techniek van met name Rembrandt proberen te beschrij ven aan de hand van onder meer micros copisch onderzoek van diens schilderijen. De expositie zal de werken tonen van de toen 20-jarige Rembrandt, Lievens, die samen met Rembrandt in een atelier werkte, (er zal in de catalogus ook wor den ingegaan op de wederzijde beïnvloe ding van deze twee schilders), Jan vari Goyen, Jan Porcellis (zeegezichten), De Heem, (stillevens), Van Schooten, (por tretten), Van Ravestein, Bailly, Couwen- hoven, Neyn, Stooter, Liefrinck, Van Slingelant, Elsevier, Schilperoort en Brosterhuizen. Van de schilderijen is „De doop van een kamerling" nog vermel denswaard, het pas ontdekte schilderij van Rembrandt Leidato huishoudbeurs, geopend 10 september van twee uur tot half elf, 11 t/m 18 september van zeven uur 's-avonds tot helf elf en 19 september van een uur 's-middags tot zes uur. Groenoordhal, W. de Zwijgerlaan, Leiden, 11 en 12 september een uur tot half drie start speurwandel- tochten. Stadsgehoorzaal, Breestraat 60, Leiden, 15 september modeshow van de Fa. Gronheid. Aanvang om half drie 's-middags en acht uur. Hotel Toor, Stationsplein 2, Alphen aan de Rijn, 13 september, aan vang acht uur, een lezing met de monstratie over tin en tingieter door de Fa. Roesingh v. Iterson. Rijksmuseum voor Volkenkunde, Steenstraat 1, Leiden 11 september half drie, de kinderfilm: „Anoop en de olifant". Sociëteit De Fuik, gebouw Taber- na, Julianalaar. 1, Oegstgeest 11 september Hogh Mc Haze met luis- termuziek. Het café chantant duurt van acht uur tot helf elf. Toegang leden 2,50 gulden, niet-leden 3,50 gulden. Karen Black oude is hij niet meer. In zijn laatste film „Family Plot" blijkt de vos een niet gering aantal van zijn streken te zijn kwijtgeraakt, want zijn 53ste film is een amusante, lieve thriller geworden waarnaar je best je hele familie kan mee nemen, maar de pittige ver dachtmakingen, dubbele bo dems en schrikeffecten van weleer zijn uit zijn repertoire verdwenen. Hitchcock's nieuwste is ge maakt naar het boek „Het Rainbird Complot" van Victor Canning. Scenarioschrijver Ernest Lehman is daarbij zo vrij met z'n stof omgespron gen dat de titel van het boek in 'elk geval niet gehandhaafd mocht blijven van de schrij ver. „Family Plot" brengt twee verhaal-lijnen onverwacht en knap bij elkaar. Dat is de ge schiedenis van een nep-me- dium die via haar vriend, een gesjeesde acteur, informatie over mensen vergaart en die van achter haar glazen bol met veel poespas tegenover haar cliënten uitspeelt Een her en der kruimelend oplich tersduo dat sympathiek blijft. Daarnaast staat dan het ver haal van twee veel gehaaidere „boeven". Eveneens een man vrouw duo dat hooggeplaatste personen ontvoert en steeds een losprijs in de vorm van zeldzame diamanten incas seert. Het medium, Madame Blan che, moet een als baby „weg gegeven" buitenechtelijke telg van de schatrijke familie Rain bird opsporen tegen een riante beloning. Van mini-oplichters worden zij en haar als taxi chauffeur opererende vriend daardoor opeens gepromo veerd tot een stel amateur pri- vé-detectives. Ze raken zonder het te beseffen verwikkeld in de „grote misdaad" die hun dan ook boven het hoofd dreigt te groeien. Het andere duo moet steeds meer moeite doen om allerlei sporen uit het verleden uit te wissen en gaat in het nauw gebracht rare sprongen doen. Hoe die twee verhalen elkaar kruisen moet maar buiten deze regels blijve- n.Ingenieus bedacht, maar als je eenmaal weet (en dat is nogal gauw) hoe de vork in de steel zit, valt er weinig meer aan echte spanning te beleven. Aardig blijft het allemaal wel, daarvoor heeft Hitchcock toch nog genoeg origineel filmbloed in de aderen. Maar het opval lendste aan „Family Plot" is de komedie-achtige toon die in het verhaal doorklinkt Nie mand (trouwens nogal gebrui kelijk bij Hitchcock) van de boeven en boefjesmaten wordt écht onsympathiek. Vooral de nog niet zo bekende actrice Barbara Harris steelt de show als Madame Blanche met naast een fragiel vrouwen- stemmetje een rochelende bas als ze met haar contactper soon in het Hiernamaals praat. BERT JANSMA CAMERA - Once upon a time in the West (18) - De inmiddels vrijwel legenda rische western van Sergio Leone opnieuw uitge bracht, ditmaal in onver korte versie. STUDIO - One flew over the cuckoo's nest (18) - Jack Nicholson als patie nt in een psychiatrische inrichting. In Amerika be loond met vijf Oscars. LIDO - Family Plot (14) met Karen Black en Bruce Dern. Regie: Alfred Hitch cock. Alfred Hitchcock gaat zo langzamerhand de Methusa- lem van de film worden. On langs werd hij 77 jaar en Hitchcock blijft maar films maken. Oud is de „master of suspense" dus zeker, maar de „Christus aan de geselpaal" van Jan Lievens. De wraak van Clint Eastwood in „The Outlaw" LUXOR: The outlaw Josey Wales met Clint Eastwood, Chief Dan George, Sondra Locke, John Vernon en Paula Trueman. Regie: Clint East wood. Volgens Clint Eastwood is de held in de western nog altijd springlevend. „In „The Outlaw Josey Wales", is dat goed te merken. Clint Eastwood, die behalve de hoofdrol ook nog de regie voor zijn rekening heeft genomen gaat als de vo gelvrij verklaarde wreker Jo sey Wales de schietpartijen niet uit de weg en voorziet op gezette tijden de aardbodem van een fikse hoeveelheid speeksel. Zoals het een goed held betaamt, raakt hij daarbij slechts gewond „en niet eens ernstig". Het verhaal gaat uit van de situatie in de Verenigde Staten vlak na de Burgeroorlog, als de strijd tussen „Noordelij ken" en „Zuidelijken" eigen lijk nog niet is uitgewoed en het land wordt geteisterd door wraakzuchtige guerrilla-ben des. Clint Eastwood sluit zich bij één van die bendes aan nadat zijn vrouw en zoon door „Noordelijken" werden afge slacht. Na als enige amnestie te hebben geweigerd volgt dan een barre tocht naar de staat Texas; onderweg rekent hij als vogelvrij verklaarde scherp schutter met een groot aantal boeven af om zich tenslotte van zijn grootste vijand te ont doen. Ondanks het heldendom van Clint en het zeker niet nieuwe gegeven is het daar mee best een aardige western geworden. Clint Eastwood in zijn nieuwste film j EXPOSITIES Calerie v.d. Vlist, Botermarkt 3. Leiden. Schilderijen van Piet Ger- tenaar, aquarellen van Marjon de Wit en Andries Beeftink, edels- meedwerk van Hans Karreman. inanJ GeoPend di. t/m za. van tien tot vijf leenj UUPi donderdag tot negen uur. ge. Galerie 't straatje, Nieuwstraat 23, den,! Leiden. Handwerken van Thea ordl Gouverneur. Geopend di. tlm za. uilt m3" tien t0t rij* uur- Rijksmuseum van Oudheden, Ra- loaej penburg 28, Leiden. Geopend di. t/m za. van tien tot vijf uur, zondag van één tot vijf uur. Amro-filiaal, Rosmolen 19, Leiden. Illustraties, affiches en boekomsla- r gen van Dick Bruna tot 21 septem- iom k>er- Geopend ma. t/m vr. van ne- riee r?n tot viif uur- rk Pe Ruif, Janvossensteeg 59, Leiden u 'i Landschapsfotografie van Wouter hijl Daams, tot 23 september, dat Le Waag, Aalmarkt, Leiden. Arto- jjl theek tentoonstelling. Geopend do. 1 van elf+ot negen uur. De rest van de week van elf tot zes uur. Academisch Historisch Museum, Rapenburg 73, Leiden. Heinrich Witte en de Hortus Botanicus 18551898. Geopend ma., di., do. en vr. van twee tot vijf uur. Galerie de Pomp, Dorpsstraat 38, Warmond. Een expositie over vrij tijdsbesteding. Geopend ma t/m zo. van een tot vijf uur en van zeven tot tien uur, woensdag van tien tot twaalf uur. Atelier De Scherf, Nassaulaan 41, Oegstgeest. Schilderijen, glas- en aardewerk van Ans van der Heide- Kort. Geopend na telefonische af spraak. Galerie Pulchri Studio, Passage 10, Oegstgeest. Grafiek van Willy Rie- ser tot en met 16 september. Geo pend ma t/m za van tien tot vier Galerie JA, Sportfondsbad, Wasse naar, Tentoonstelling van leden van de Nederlandse Vereniging van Zeeschilders tot en met 12 september. Geopend wo. van acht tot tien uur 's avonds, do t/m zo van tien tot vijf uur. CONCERTEN Marekerk, Lange Mare, Leiden 10 september P. van Egmond geeft een orgelconcert Aanvang kwart Dorpskerk, Voorschoten 13 sep tember. Orgel-Beiaardconcert m.m.v. het Kamerorkest „Concerti no". H. van Nieuwkoop speelt op het orgel en A. de Jong op de Beiaard. Soefitempel.Sportlaan, Katwijk, 11 september, half negen Quartetto Estherhazy. THEATER LAK-Theater, Levendaal 150, Lei- dem, 10 september, aanvang om kwart over acht „Rose" van Jaen Genet. LAK-Theater, Levendaal 150, Lei den 16 september, kwart over acht, „Ik ben geen kind meer" door groep Genesius uit Groningea DIVERSEN Groenoordhal, w. de Zwijgerlaan, Leiden 10 tot en met 19 september, TRIANON - De Max Ha- velaar (14) - Langdurige maar uitstekende verfilm ing van een der standaard werken van de Nederland se literatuur. „De Gouden Lantaern" REX - André van Duin's Pretfilm (a.l.) - De meest geslaagde scenes van Van Duin's t.v.-shows zijn aan elkaar geplakt tot een an derhalf uur durende rol prent.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 7