OMSTREDEN VAD DE IJSKAST IN? Kaapprovincie 'bloedig slagveld Frans bedrijf weinig kans op orders China neemt week lang massaal afscheid van Mao IN EEN DAG TIJDS 22 DODEN PRINS EERVOL ONTSLAGEN UIT KRIJGSMACHT Drie jaar geëist tegen Turk voor moord op landgenoot Op tijd dicht die kraan utodief ngehouden Oproep tot protest tegen abortus in ziekenfondspakket Geen uitstel verhoging melkprijs 'Eektae (Bouw/nt DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg. rtenties (excl. BTW) 0,45 per mm. Telefoontjes 4,08 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 38,27; jaar 149,15; losse nummers: 55 cent. Vrijdag 10 september 1976, 66e jaargang no. 20526 De overval De overval, deel 1 van „Ons dagelijks beeld" op Ned. I om 22.55 uur. Om 19.05 uur Spel zonder grenzen, om 20.40 uur Voetspoor der ontdekkers en om 22.05 uur The Collaborators. Ned. II om 21.15 uur Cannon, om 22.05 uur Televizier met de bat Wiegel-Aantjes. Af en toe buien Wisselend bewolkt met af en toe buien. Vrij krachtige tot stor machtige wind, in de loop van de dag afnemend. Maxima on geveer 15 graden. Morgen: Zon: 6.0819.04. Maan: 19.55—09.16. Schev. hoogw.: 4.35—16.55. Laagw. 0.30—12.41. jslechts acht jaar oude „Kennedyflat" in het Limburgse Eygelsho- I zal waarschijnlijk gesloopt moeten worden. Het gebouw verkeert lelijk nu al in een dermate slechte toestand, dat het niet meer tdden lijkt te zijn. Zo slecht, dat de galerijen moeten worden (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Als kan worden aangetoond, dat de schade van de Vermogensaanwasdeling voor de economie en werkgelegenheid van ons land groter is dan het voordeel ervan, dan moeten we de moed heb ben om te erkennen dat we hebben misgekleund. Het wetsontwerp moet dan drastisch worden herzien, of het moet voorlopig de ijskast in. Deze opmerkelijke uitspraak doet minister Boersma van Sociale Zaken in een gesprek met twee financieel- economische weekbladen. Een en quête onder de lezers van beide bla den, had de stroom van kritiek op het VAD-wetsontwerp onderschre- De minister vindt, dat naast veel overtrokken kritiek, ook veel terech te kritiek is gekomen. „Er is zelfs op dingen gewezen, waar wij met onze deskundigen helemaal niet aan had den gedacht." P.v.d.A.-fractievoorzitter E. van Thijn, groot voorstander van de VAD, is allerminst ingenomen met de gedachten waarmee de minister speelt. Zijn reactie: „De minister kan dit niet serieus bedoelen; hij heeft het zelf toch ook over „spelen", een spelletje dus." Zie verder pagina. 11 De waterkraan moet altijd op tijd dicht. Niet te royaal met het kostbare water. Met dit in hun achterhoofd gaan vrouwenorganisaties, consumentenbonden en milieubeschermers volgen de maand een grote aktie voeren, met als motto: „Kranig met water". Volgens deze organisaties geldt zuinigheid met water 'niet alleen in droogtepe rioden, maar het gehele jaar door. Nederland ge bruikt, menen zij, nu al teveel water. Laat staan als men steeds maar meer water gaat gebruiken. En die neiging is er heel dui delijk, zeggen de aktie- voerders. I KAAPSTAD (UPI-Reuter-AP) Omvangrijke en in hevig- I heid toenemende onlusten tussen zwarte Afrikanen en kleur- I lingen enerzijds en tot de tanden gewapende oproerpolitie I anderzijds hebben van verschillende delen van de Zuidafri- kaanse Kaapprovincie chaotische slagvelden gemaakt. Ook bloedige slagvelden: als gevolg van politieoptreden verloren gisteren 22 mensen, onder wie een achtjarige jongen, het leven. In de nu al twaalf weken durende onrust zijn in Zuid-Afrika tenminste 327 doden gevallen. Onder de nieuwe: veiligheidswetten zijn 300 mensen gedetineerd; tien van hen zijn journalisten. j Aanvallen op auto's en winkels, plundering en brandstichting I markeerden gisteren het beeld van de Kaapprovincie. Het hevigst werd er gevochten in de kleurlingenwijk van Kaap stad, Mannenberg, waar alleen al twaalf mensen om het leven kwamen. In de omgeving van de universiteitsstad Stellen- bosch werd een aantal wegen voor blanken gesloten. Beto gers hadden zich in het struikgewas van de toegangswegen verborgen en bekogelden passerende auto's met stenen. Om het uur alleen mochten zwaar bewaakte konvooien door. In Paarl richtten betogers, zowel zwarten als kleurlingen, een ware ravage aan in het stadscentrum, toen zij het politiebu reau probeerden te bestormen. De Amerikaanse onderminister voor Afrikaanse zaken Schaufele meent dat het nog niet te laat is om door onderhan deling een oplossing tot stand te brengen. Hij hoopt op Kissinger die op zijn komende Afrikaanse reis wellicht Pretoria aandoet. PEKING (RTR/AP) China's 800 miljoen tellende bevolking is vandaag een tiendaag se rouwperiode begonnen. Behalve half stok hangende vlaggen en zwarte armban den was er vandaag weinig te merken van Mao's dood. De dood van de „grote leider" en een van de grootste communistische revolutionairen ter wereld, heeft China met een onzekere toekomst achtergelaten. Zwart omrande kranten voerden gisteren over de hele voorpagina een portret van IVIao onder de kop „Eeuwige glorie aan onze grote leider en leermeester voorzitter Mao Tse-toeng". Op de achterpagina na, waar ander nieuws werd gebracht, waren de kranten geheel gewijd aan Mao's leven, het begrafeniscomité en zijn levensbeschrij ving. Op het plein van de Hemelse vrede in Peking rouwden gisteren groepjes mensen om het verlies van hun leider. Velen droegen witte papieren bloemen ten teken van rouw, of de nu ook aanvaarde zwarte armband. Elders in de hoofdstad ging het leven zijn gewone gang, zij het dat de mensen duide lijk geschokt en bedroefd waren. Het nieuws van de dood van Mao is onge veer zestien uur verzwegen. Dat was ook het geval op 8 januari van dit jaar toen de dood van premier Tsjoe En-lai werd bekendge maakt. Het stoffelijk overschot van Mao zal in de Grote zaal van het volk worden opgebaard. Vanaf morgen zullen binnen- en buitenland se leiders en het volk daar gedurende een week de laatste eer kunnen bewijzen aan de Chinese leider. Tot 18 september zullen alle openbare ver makelijkheden gesloten zijn. Op die dag wordt op het plein van de Hemelse Vrede een grote herdenkingsplechtigheid gehou den. Het was op dit plein dat Mao nu bijna 27 jaar geleden de stichting van de Chinese Volksrepubliek afkondigde. Radio en televisie zullen de plechtigheid uitzenden en overal in het land zullen fabrie ken en kantoren hun personeel in staat stellen de uitzendingen te volgen. Om drie uur 's middags, dat is 8 uur 's morgens Nederlandse tijd, zal in het hele land drie minuten stilte worden gehouden. Zie ook paginal 1 [EN Een 22-jarige inwo- Alphen aan den Rijn gisteren bekend in Leiden luto's te hebben gestolen. idse politie vermoedt dat gevallen van joy riding aangezien de wagens la ir zijn teruggevonden. De :man werd in Alphen aan Rijn betrapt toen hij daar luto trachtte te stelen. krant ontvangen? Bellen tus- 18.00 en 19.00 uur nummer -122244 en per speciale koe- wordt de krant alsnog ge- Goede oogst De groenteprijzen zijn de laat ste tijd zodanig gedaald, dat zij volgens het Centraal Bu reau Tuinbouwveilingen op enkele uitzonderingen na weer normaal zijn voor de tijd van het jaar. Dit geldt ook voor het fruit. Het aanbod ervan is overvloedig, zeker van de peren. Intussen heb ben de telers alles op alles gezet, zelfs met inzet van zo veel mogelijk sproeiers, om de oogst zo groot mogelijk te houden. (Van een onzer verslaggeefsters) DEN HAAG Het Nederlands Artsenver bond, waarbij ongeveer 1000 Nederlandse medici zijn aangesloten, doet via een adver tentie in een aantal dagbladen een oproep te protesteren tegen het opnemen van abor tus in het ziekenfondspakket. Aan een ieder, die niet wil dat zwanger schapsbeëindiging wordt betaald uit haar of zijn ziekenfonds- of ziektekostenpremie, wordt gevraagd dit aan het Nederlands Art senverbond te laten weten (ongefrankeerd, Antwoordnummer 746, Leiden). Het verbond vraagt dit te doen vóórdat in het parlement besloten zou worden tot legalisering van abortus. In Den Haag wordt morgen een landelijke anti-abortusmanifestatie gehouden, die waarschijnlijk duizenden naar de residentie zal trekken en volgens de organisatoren „lijkt uit te groeien tot een van de grootste en meest indrukwekkende manifestaties in Nederland". De demonstratie begint morgen om twee uur op het Haagse Burg. de Mon- chyplein. Na drie korte toespraken zal een stille tocht, voorafgegaan door een luidende noodklok, worden ondernomen naar het mi nisterie van Justitie, waar een petitie, ge richt aan minister Van Agt, zal worden overhandigd. De organisatoren leggen er de nadruk op, dat de manifestatie een waardig karakter zal dragen en zich zal onderscheiden van de monstraties waarbij kreten en beledigende, agressieve taal basis-elementen zijn. (Van een onzer verslaggevers) Den Haag In de Staatscou rant van gisteren is het Ko ninklijk Besluit verschenen, waarbij Prins Bernhard eer vol wordt ontheven uit zijn militaire functies. De prins zelf heeft zich giste ren met een verklaring gericht tot de leden van de krijgs macht en het centrale Defen sie-apparaat. „Op dit voor mij persoonlijk, moeilijke moment wil ik allen in de krijgsmacht danken voor de samenwerking die er altijd tussen ons heeft bestaan. Dit heeft mij het werken ten be hoeve van onze krijgsmacht tot een vreugde gemaakt. Ik zal daaraan altijd de beste herinneringen bewaren". Na erop te hebben gewezen, dat hij in de oorlog heeft ge zien wat de Nederlandse strijdkrachten onder de moei lijkste omstandigheden kun nen presteren zegt de prins: „mijn bewondering en waar dering voor de toewijding waarmee in de krijgsmacht wordt gewerkt, heeft daarom een hecht fundament gekre gen. De 31 jaar die ik als inspecteur-generaal heb ge diend, hebben mij in die ge voelens alleen maar gestrekt". De Prins besluit: „vooral mijn ervaringen op het personele vlak hebben mij de overtui ging gegeven dat ons land een krijgsmacht heeft waarop ge rekend kan worden. Dat is van grote betekenis voor ons volk. De krijgsmacht en allen die daarin of daarvoor werken, wens ik het allerbeste toe bij hun verdere taakvervulling". Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll ren echter aan dit verzoek geen gehoor gegeven en besloten de prijsverhoging op maandag 20 septem ber te laten ingaan. Zoals wij reeds eer der meldden zal de minimumprijs met twee cent per liter omhoog gaan. De mi nister had om uitstel gevraagd wegens „de bijzondere tegenval lers, die de koop krachtdoelstellingen van de dit jaar door gevoerde loonmaatre gelen aantasten". DEN HAAG (ANP) maand uit te stellen. Het is minister Hij had dit dringend Lubbers van Econo- verzocht aan het pro- mische Zaken niet duktschap voor zui- gelukt de verhoging vel. Het bestuur van van de melkprijs een schap heeft giste- llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllfllllllllllllllll f miljoen zou- worden "uitgekeerd" ver- t de man met de noorder- sjejE «5e KW4-^M r^iET EENS L Meer kunt* 'at hij ruim tienduizend n Rad geleend". DEN HAAG De procureur- generaal bij het Gerechtshof in Den Haag, mr. Baron Van Voorst tot Voorst, heeft don derdag drie jaar gevangenis straf geëist tegen de twintigja rige Turk Hassan T. wegens moord op een landgenoot. De eis van de procureur is bedui dend lager dan die welke de officier van justitie voor de rechtbank had neergelegd: twaalf jaar. Het vonnis van zes jaar dat de rechtbank de Turk se jongen oplegde was dan ook voor de officier reden in appèl ,te gaan. Hoewel ook de procureur-gene raal moord duidelijk bewezen achtte, vond hij dat de jonge Turk nog een kans moest heb ben. „De eis van de officier is veel te hoog. Zelfs de veroorde ling van de rechtbank vind ik aan de forse kant en voor deze jongen waarschijnlijk van wei nig nut. Dat ik nu echter tot een lage eis kom, betekent niet dat de in Nederland verblijvende buitenlanders voortaan onge stoord hun landgenoten kunnen uitmoorden", aldus baron Van goorst tot Voorst. Hassan T. heeft zijn landgenoot Tanc op 28 februari in Leiden met pistoolschoten vermoord. „Omdat het slachtoffer de eer van zijn zuster had geroofd". Voor hem was er toen geen andere weg dan zijn zuster te wreken, aldus mr. Hamer, advo caat van de Turk. Voor de pro cureur-generaal was dit reden op te merken: '„Alle buitenlan ders moeten hun bloedwraak, eerwraak, of wat voor wraak dan ook, maar in hun eigen land nemen; bijvoorbeeld in de va- klitnties". Bouw Nederlandse kerncentrales van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG Een Frans—A- merikaans consortium doet zijn uiterste best om in ons land opdrachten weg te slepen voor de bouw van kerncentrales. Het is de Fransen al eerder gelukt om de strijd met de Nederland se ondernemingen te winnen en een belangrijke opdracht te krijgen voor de levering van materiaal ten behoeve van kerncentrales in Zuid—Afrika. Het Frans—Amerikaans consor tium heeft nu geprobeerd ga ranties te krijgen voor de bouw van drie kerncentrales in Neder land, waarover echter nog defi nitieve beslissingen moeten wor den genomen. De kans dat de opdracht naar het consortium zal gaan wordt practisch uitge sloten geacht. Aanvankelijk was het de bedoeling dat die drie kerncentrales midden 1980 ge reed zouden zijn. Op politieke gronden heeft het kabinet ech ter besloten wel de procedures in de voorbereidingstijd te laten doorlopen, maar nog geen defi nitieve beslissingen over de bouw te nemen. Een volgend kabinet zal knopen moeten doorhakken. Wanneer die opdrachten in Ne derland worden geplaatst, zal het Rotterdamse bedrijf Rijn Schelde Verolme als een van de gespecialiseerde ondernemingen op dit gebied, zeker als produ- ceift worden ingeschakeld.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 1