TROON SCHUITEN WANKELT inneboo grijpt wereldtitel iidens onbetaald verlof WIERSMA ONTKENT AANTIJGINGEN VAN TON SIJBRANDS Ferrari wil geen verantwoorde lijkheid Ritzege Lotto en toto Marijke Lagerlof er uit jser voor mille baan PAGINA 13 MODENA Ferrari wil geen verantwoording dragen voor de beslissing van Niki Lauda zon dag te rijden in de Grote Prijs voor formule één wagens op Monza. Dit vertelde een woord voerder van de fabriek giste ren. Directeur Enzo Ferrari toonde zich verheugd dat de Oosten rijkse wereldkampioen weer ge zond is, maar zei er wel bij dat het voor verantwoording van Lauda zelf en de doktoren was, als hij zou starten in Italië. Lauda, wiens hoofd nog wel in verband zit, reed als test 30 ronden op het circuit, voordat hij bekend maakte dat hij aan de wedstrijd zal meedoen. Hij moet nog een medische test on dergaan van een team artsen van Monza, maar de verwach ting is dat dit slechts een forma liteit zal zijn. Borg met moeite langs Orantes New York Na Guillermo Vi las hebben ook Jim Connors, Ilie Nastase en Björn Borg zich geplaatst bij de laatste vier van het toernooi op Forest Hills. Van het laatste drietal had de Wimbledonkampioen Borg het verreweg het zwaarst. Hij kon zich pas na vijf sets ontdoen van de titelhouder van vorig jaar van Forest Hills, de Span jaard Manuel Orantes. Pas bij 6—4 in de vijfde reeks capitu leerde Orantes. Nastase had weinig moeite met de Amerikaan Dick Stockton, terwijl Connors in drie sets Jan Kodes uitschakelde. Bij de dames bereikte Yvonne Cawley eenvoudig de laatste vier. Zij versloeg de Amerikaan se Rosie Casals. Yvonne Cawley ontmoet nu de Amerikaanse Dianne Fromholtz. Tom Okker bereikte met Marty Riessen de achtste finales door de Indiase gebroeders Amritraj te verslaan. Uitslagen: herenenkelspel: kwartfinales: Borg- Orantes 4—6, 60, 62, 57, 64; Nastase-Stockton 46, 64, 6—2, 63; Connors-Kodes 7—5, 6—3, 6—1; dames kwartfinales: Cawley—Casals 6-1, 6—2. MORZINE De slechts uit twee man bestaande Nederland se „wielerploeg" in de ronde van de Toekomst beleefde giste ren een succesje. Henk Lubber- ding slaagde er in de zesde etap pe op zijn naam te brengen. Van Vliet werd zestiende. Lubber- ding is nu zesde in het algemeen 'klassement achter de Zweed Nilsson met een achterstand van twaalf minuten. Van Vliet staat veertien plaatsen lager in de algemene rangschikking. De Pool Nowicki heeft de ronde van Rijnland-Palts gewonnen. De beste Nederlander was vete raan Frits Schür, die derde werd. De laaste rit werd gewon nen door de Pool Lang voor Havik., die in het slotklassement twaalfde werd. Ribbers werd achtste en Koot 16e. Marino Basso won de eerste etappe van de ronde van Catalo- nië. De Vlaeminck, die tweede werd, behield de leiding in het algemeen klassement. Fedor den Hertog is „algemeen" ne gentiende op 21 seconden. DEN HAAG De uitkomsten van lotto en toto 36 van het afgelopen weekeinde zijn: lotto aantal deelnemers: 793.042; inleg: fl 3.150.126,-; prijzenbedrag: fl 1.619.549.52; le prijs: geen winnaar, van het be drag van de le prijs gaat 1/5 deel naar de jackpot van de lotto week 37:' het overige deel (4/5) wordt in gelijke delen verdeeld over de overi ge prijsklassen van de lotto van week 37; 2e prijs; 2 winnaars, die elk bruto fl 139.510,- ontvangen; 3e prijs: 89 winnaars, die elk bruto fl 3.975,- ontvangen; 4e prijs: 4.575 winnaars, die elk fl 93,- ontvangen; 5e prijs: 6.867 winnaars, die elk fl 62,- ontvangen; jackpot voor de lotto van week 37 fl 129.389,64; toto aantal deelnemers: 210.723; inleg: fl 643.360,-; prijzenbedrag: fl 305.596,-; le prijs: 23 winnaars, die elk bruto fl 5.314,- ontvangen; 2e prijs: 801 winnaars, die elk fl 95,- ontvangen; 3e prijs: 9501 winnaars, die elk 11,- ontvangen. Marijke Lagerlof jVan onze speciale verslaggever JNTERONI Dl LECCE - Voor rijke Lagerlof was het sprinttoer- pi snel ten einde. De Nederlandse t een Zweedse vader, die nog voor geboorteland is uitgekomen op [Olympische spelen, kwam moeite- i door de series. In de kwartfina- verloor zij echter kansloos in t ritten van de Amerikaanse Shei- Voung. Dat was overigens geen schande voor Marijke Lagerlof, want Sheila Young behoort nu eenmaal tot 's werelds beste sprintsters. De Ame rikaanse veroverde in 1973 in San Sebastian het goud. Vorig jaar ver speelde zij haar kans op de titel door in de belle van de halve finales de Russin Zajikavo een geweldige zwie per te geven. Dat betekende voor Sheila Young, die nog wel het brons greep, diskwalificatie. (Van onze speciale verslaggever) MONTERONI Dl LECCE Gaby Minneboo, de huizenhoge favo riet, faalde niet. De 30-jarige Zuidhollander sleepte voor de tweede achtereenvolgende maal de wereldtitel bij de amateurstayers in de wacht, waarmee hij de Nederlandse oogst aan goud op drie bracht. Schijnbaar met het grootste gemak gebeurde dat. „Het leek mis schien heel gemakkelijk te gaan", aldus de nuchtere postbode uit Heenvliet, „maar dat was beslist niet zo. Ik heb er nu net zo hard voor moeten werken als vorig jaar. Deze baan wringt nogal en bovendien kreeg ik elke keer Meuleman (De Belgische gangmaker, red.) voor mijn neus". Voor de finale was Minneboo hypernerveus. „Toen ik op dat bankje zat te wachten had ik zo wel weg kunnen lopen. Ik dacht bij mezelf: waar ben je toch bezig. Je kunt veel beter thuis achter een pilsje zitten. Nu ik die trui weer binnen heb is het echter natuurlijk het mooiste wat er is". Minneboo, die de gunstige twee de startpositie had geloot het lot was ook Martin Rietveld en Mathe Pronk, die respectievelijk als derde en vierde van start gingen, goed gezind nam bin nen de 20 ronden de leiding over van de Italiaan Stitz, die onmiddellijk daarna ook gepas seerd werd door Martin Riet veld en de Spanjaard Calden- tey. Hoewel Caldentey Rietveld al spoedig van de tweede plaats verdrong, schroefde Minneboo het tempo niet op. „Ik heb zo veel mogelijk gewacht", aldus Minneboo, „om er ales aan te doen voor de anderen. Ik hoopte dat Pronk of Rietveld daardoor ook bij de eerste drie zou ko men". Grandioos Minneboo kreeg door die tactiek tussen de 20e en 30e kilometer twee aanvallen van de Span jaard te verduren, maar die, sloeg hij de eerste na een gevecht van drie ronden en de tweede vrij snel grandioos af. Caldentey drong na die twee mislukte pogingen niet meer aan en was er kennelijk op uit om het alleen in de slotfase nog een keer te proberen. Minneboo wachtte de slotaanval van de Spanjaard evenwel niet af, ook al omdat hij de Duitser Podlesch, die het brohs verover de, naar voren zag komen. Min neboo: „Ik was erg bang voor die Spanjaard. Ik merkte dat hij nog niet kapot zat en wilde niet het risico lopen op het laatst nog te verliezen. Tenslotte had ik bij een aanval van hem van de rol kunnen raken. Daarom riep ik tegen Bruno (Walrave) dat hij het tempo moest verho gen". De grotere snelheid (Min neboo legde de 50 kilometer overigens af met het formidabe le gemiddelde van 72.697 kilo meter per uur) werd funest voor Martin Rietveld, die dertig ron den voor het einde volkomen kapot zat en uiteindelijk met de zesde plaats (Pronk werd vier de) genoegen moest nemen. Veel belangrijker echter was dat Minneboo er de regenboogtrui mee in veiligheid bracht. Geen enkele maal kon Caldentey meer in zijn buurt komen. Basis op weg Minneboo, vader van een jongen van acht en een meisje van zes jaar, legde de basis voor zijn succes op de weg. Hij reed bij zonder veel criteriums hij eindigde zestig maal bij de eer ste tien en in augustus zelfs zecentien maal bij de eerste ze ven, zonder er overigens een te winnen en kwam in één etap pewedstrijd uit. De ronde van Engeland. „Vooral die ronde heeft mij goed gedaan. Je kunt wel elke dag trainen, maar het is veel beter als je veertien dagen con stant met het fietsen bezig bent". Om zijn hobby te kunnen be drijven moet Minneboo zich gro te opofferingen getroosten. De Zuidhollander, die er nooit aan gedacht heeft over te stappen naar de beroepsrenners, is na melijk tot en met een amateur. Hij werkt hele dagen en steekt al zijn vrije tijd in het wielren nen. Minneboo: „Sinds ik ge trouwd ben, ben ik een keer met vakantie geweest Dat was vorig Gaby Minneboo op weg bij de amateurstayers. jaar, toen we op wintersport in Oostenrijk zijn geweest. De an dere jaren waren er nooit daen voor over". Voor dit kampioen schap had Minneboo, die dit jaar drie nationale titels ver- gaaarde, eigenlijk geen vrije da gen meer. Hij kreeg evenwel naar zijn tweede wereldtitel onbetaald verlof van de poste rijen. Maandagmorgen om zes uur moet de wereldkampioen, die zaterdag in de namiddag met de Nederlandse ploeg op Schiphol arriveert, echter al weer aan de slag.... HEIN GROOTHUIS li onze speciale verslaggever) rERONI De troon van Roy ten wankelt. De schier onklop- geachte achtervolgingsspecia- weevoudig wereldkampioen te real en Rocourt, maakte gister- I in Monteroni een povere in- Zijn start, die altijd al zwak reest, is nu uitermate slecht, mstandigheid heeft Schuiten kwartfinale tegen de Italiaan ïo Borgognoni in gevaar ge- De piste in Monteroni is 333 meter lang, en als een tander snel start, dan kijkt luiten zo in de rug. Halverwe- vijf kilometer gebeurde dat, werd een uiterst gevaarlijke situatie, want plotseling zag Bor gognoni Schuiten voor zich, hij had een doel om op te rijden en dat kostte Schuiten bijna zijn plaats in de halve finale. Dankzij een uiterste inspanning kon Schuiten gisteravond de zaken op het nippertje nog naar zijn hand zetten, hij versloeg Borgognoni met gering verschil en plaatste zich daardoor in de halve finale waarin hij moet uitkomen tegen de Noor Knut Knudsen, een oude tegen stander. Roy Schuiten is nerveus. Gelegen op de massage-bank in de catacomben onder het stadion, vertelde hij na afloop: "Ik weet niet wat het is, maar ik kom niet op gang. Dat heb ik al vaker gehad in het begin van een toernooi, maar nog nooit zo erg. Ik geloof dat de druk van het moeten winnen mij parten speelt. Iedereen zegt tegen me: jij gaat zeker voor de derde keer wereldkampioen worden, maar dat zal heus niet eenvoudig zijn. Heb je die Moser zien rijden? Geweldig, zoals hij over de baan ging". Startgeld Francesco Moser, tweede in het wereldkam pioenschap op de weg achter Freddie Maer- tens en door de organisatoren voor een start- geld van 30.000 gulden 'verleid' om op de baan te debuteren als achtervolger, stal gisteravond in de kwartfinale tegen zijn landgenoot Zano- ni de show. Het publiek stond recht op de tribunes, toen Moser eerst Zanoni inliep en vervolgens in fantastische stijl doorging. Hij riep herinne ringen op aan zijn beroemde voorgangers van weleer, Antonio Bevilacqua en Guido Messi na. Moser legde de vijf kilometer af in de beste tijd van het toernooi, 6.00.79- en Roy Schuiten bleek vijf seconden langzamer te hebben gereden. "Moser wordt een heel harde noot om te kraken", meent Schuiten, "en ik moet eerst in de halve finale nog een grote inspanning leveren om Knudsen te verslaan. Als ik tenminste zover kom..." liet hij er zuchtend op volgen. Tegenslag Schuiten begon dit seizoen in dienst van de Franse firma Lejeune erg goed. Hij won de, etappe-wedstrijd Ronde van de Middellandse Zee, maar kreeg daarna veel tegenslag te verwerken. "In Parijs-Roubaix werd ik bijna door een auto overreden, bij die val kneusde ik in de Hel van het Noorden een pols, daar heb ik twee maanden last van gehad", vertelt hij. "Toen dat over was kreeg ik last van mijn voeten, ik ben naar een voetspecialist gegaan en die heeft nieuwe steunzolen in mijn schoe nen aangebracht". Dit seizoen behaalde Schuiten tien overwin ningen op de weg, desondanks spreken insi ders van een min of meer verloren seizoen. Want van het grote talent Schuiten had men meer verwacht. Schuiten weet, dat er zo over hem geroddeld wordt. Daarom is hij tijdens het wereldkampioenschap in Monteroni, waar voor hem zoveel op het spel staat, zo nerveus. "Als ik voor de derde keer wereldkampioen achtervolging word, brengt mij dat geen cent meer op", zegt hij. "Ik doe het alleen voor mijn naam". Vandaag weet Schuiten waar hij staat. Of zijn seizoen inderdaad als verloren moet worden beschouwd en of zijn critici gelijk hebben, die zeggen, dat hij veel klasse heeft, maar te weinig karakter om topsport te bedrijven. JEAN NEUSSEN IAAG Harm Wiers- ids kort in het bezit wereldtitel dammen, gistermiddag: tijdens or het verzekerings- Ennia belegde pers- :ntie publiekelijk zijn ivaardiging geuit e door Ton Sijbrands ierde aantijgingen. In ikel in een landelijk flblad had laatstge- 6 de bewering naar gebracht als zouden ia sn Koeperman i zijn gekomen dat beider belang was iersma de titel van n man overnam. Op nden - een revanche- in Nederland is voor lik (man aantrekkelijk wereldtitel lokte a - zou de Rus opzet- zijn partij tegen a hebben verloren, eweerde Sijbrands. alen zijn in tegenwoor- is het antwoord van i op de verrassende zet ,rands. "Ik hoef daarbij laar aan alles wat met 3q en te maken heeft te y Om op de kern van de komen. Ik ontken de neringen van Sijbrands igste. Koeperman heeft laten winnen; er was rake van een afspraak derde van een vriend- iet Koeperman mijner- nij niets bekend. Ik zou lijn beurt met bepaalde chuldigingen aan het n Sijbrands kunnen ko- Ndoe dat echter niet, dan je de toestand alleen maar. Het is jammer dat de pers de zaak zo subjectief heeft weergegeven. Ik ben ervan over tuigd dat als ik geen wereld kampioen zou zijn geworden, dit verhaal niet gepubliceerd was. Maar ja, Sijbrands is nog steeds een autoriteit op damgebied en helaas verbindt men daaraan wel eens de verkeerde gevolg trekkingen". Om vervolgens kort en krachtig te besluiten. "Ik ben er echter voor mezelf ook van overtuigd dat ik ook wereldkampioen was geworden, als ik remise tegen Koeperman had gespeeld! De aanwezigheid van Harm Wiersma in Den Haag was te danken aan de nieuwste stunt die de Ennia heeft uitgedacht. Teneinde de denksporten dammen en scha ken weer eens uitgebreid in de belangstelling te zetten zullen Harm Wiersma en de schaker Hans Böhm op vijf en zes no vember gedurende zesentwintig achtereenvolgende uren op twintig borden in actie zijn. Zo doende hoopt men het wereldre cord dammen respectievelijk schaken volgens het roulatiesys teem te verbeteren. Volgens dit systeem zullen de beide simul- taangevers ieder meer dan vier honderd tegenstanders ontmoe ten. Het geheel staat onder aus piciën van de KNDB en RNSB - beide bonden spraken hun dankbaarheid en erkentelijk heid uit voor dit initiatief - de wedstrijdleiding is in handen van de Haagse Districts Dam- bond en de Haagse Schaak bond. Tijdens hun recordpoging zullen Wiersma en Böhm de gehele tijd onder medische controle staan. Hans Böhm: "Niemand heeft zoiets ooit gepresteerd. Je hebt dus geen idee wat je te wachten staat. Maar als ik eerlijk ben verwacht ik niet dat ik het vol-' houd. Na een uur of achttien zal de afknapper wel komen". Voordat het zover is resten nog bijna twee maanden. Voldoende tijd om tenminste enige conditie op te doen. PAUL HOVIUS Hans Böhm (links) en Harm Wiersma: „Afknapper kan haast niet uitblijven".

Leidse Courant | 1976 | | pagina 13