Wij zullen nooit naar hegemonie streven Deining rond Israëlisch rapport over minderheden Duits ministerie gaf 'provisie' aan Lockheed mensen GRATIS ONDERZOEK INVLOED VAN BACTERIËN OP HET VOEDSEL Zeer kritische studie van VAD-ontwerp nog nodig NIEUW CHINA IN COMMUNIQUE MAO'S DOOD: Mao geroemd als laatste gigant van deze eeuw Actie tegen bezuiniging openbaar vervoer VRIJDAG 10 SEPTEMBER 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 11 PEKING Het Chinese pers bureau Nieuw China heeft Mao's dood gisteren officieel bekendgemaakt met een com muniqué dat als volgt luidt: „Boodschap aan de hele par tij, het hele leger, en aan de volkeren van alle nationalitei ten in het land. Het Centraaf Comité van de Chinese com munistische partij, het perma nent Comité van het Nationa le Volkscongres, de staatsraad van de Volksrepubliek China, de militaire commissie van het Centraal Comité van de Chinese communistische par tij maken met de diepste droefheid bekend: Kameraad Mao Tse-Toeng, de grote geachte en geliefde lei der van onze partij, ons leger en alle nationaliteiten van ons volk, de grote leider van het internationale proletariaat en van de onderdrukte naties en volkeren, de voorzitter van het Centraal Comité van de Chi nese communistische partij, de voorzitter van de militaire commissie van de partij en de erevoorzitter van het Natio naal Comité van de raadge vende politieke vergadering van het Chinese volk, is over leden op 9 september 00.10 uur in Peking na een verergering van zijn ziekte, ondanks alle intensieve zorg die hem tijdens zijn ziekte op alle mogelijke manieren werd gegeven". Vervolgens tekent Nieuw Chi na een politiek portret van voorzitter Mao, „de stichter en wijze leider van de Chinese communistische partij, van het volksbevrijdingsleger en de Chinese Volksrepubliek". Het bureau wijst op de strijd van Mao Tse-Toeng tegen de „op portunistische lijnen van links en rechts in de partij", zijn overwinningen op „politieke opportunisten" en op de „revi- sionitische contra-revolutionai re lijn van Lioe Sjao Tsji, Lin Piao en Teng Hsiao Ping". De machtsovername door de strijdkrachten in China kon slechts bereikt worden door de oprichting van bases op het platteland die de steden om singelen alvorens ze in te ne men, aldus Nieuw China. „De overwinning van de Volksre volutie in China, geleid door Mao Tse-Toeng, heeft de situa tie in het oosten en in de wereld veranderd, en een nieu we weg uitgestippeld voor de bevrijding van de onderdrukte naties en volkeren". Voorts prijst Nieuw China de rol van voorzitter Mao op het ideologisch vlak. „Zelfs na de socialistische omvorming van de eigendom van de produk- tiemiddelen bleven de klassen bestaan en duurde de klasse- strijd voort". Van voorzitter Mao is de grote theorie van de handhaving van de revolutie onder de dictatuur van het proletariaat. Hij werkte de fundamentele beleidslijnen van de partij uit voor de histo rische periodes van het socia lisme. Geleid door voorzitter Mao hebben partij, leger en volk de triomfantelijke mars voortgezet en grote overwin ningen behaald in de socialisti sche revolutie en de socialisti sche opbouw, met name door de grote proletarische culture le revolutie. Alle overwinnin gen van het Chinese volk zijn behaald onder leiding van voorzitter Mao, het zijn over winningen van de gedachten van Mao". Het communiqué wijst voorts op Mao's bijdragen aan het internationale communisme in' de strijd tegen het revisionis me, aan de consolidatie van de dictatuur van het proletariaat ter verhindering van een her stel van het kapitalisme en aan de opbouw van het socia lisme. „Hij is in het internatio nale communisme de grote strijd van kritiek begonnen te gen het moderne revisionisme van de renegate Sovjet-kliek, hij heeft de krachtige ontwik keling van de zaak van de proletarische revolutie bevor derd en de zaak van het volk van alle landen tegen het im perialisme en het hegemonis- me en de geschiedenis van de mensheid vooruit geholpen". „Zijn enorme bijdrage aan de zaak van het Chinese volk, van het internationale proleta riaat en van het revolutionaire volk van de hele wereld is onsterfelijk. Het overlijden van de grootste Marxist van de moderne tijd is een onmeet baar verlies", aldus Nieuw China. Het communiqué roept vervolgens het Chinese volk op Mao's taak voort te zetten, en de smart, veroorzaakt door Mao's overlijden, met vastbe radenheid om te zetten in kracht". „Wij moeten de taak van voor zitter Mao voortzetten wat be treft de versterking van leger en militien de opvoering van de staat van voorbereiding op de oorlog, en van onze waak zaamheid, en de vastberaden heid elke invaller te verdrij ven. We zijn vastbesloten Tai wan te bevrijden". Het com muniqué roept voorts op tot voortzetting van Mao's buiten landse politiek, de samenwerk ing met andere volkeren, met name van de derde wereld en de strijd tegen imperialisme, sociaal-imperialisme en mo dern revisionisme. „Wij zullen nooit naar hegemonie streven en nooit een supermacht zijn". De tekst besluit „Lang leve de onoverwinnelijke gedachten van Mao's Marxisme-Leninis- me. Lang leve de grote glo rieuze en rechtvaardige com munistische partij van China. Eeuwige glorie voor onze grote leider en meester, voorzitter Mao Tse-Toeng". DEN HAAG (ANP/Rtr/AFP) De wereld heeft gisteren met veel woorden van eer en achting gerea-, geerd op de dood van Mao Tse-toeng. Politici uit veel landen gaven uiting aan hun bewondering en respect voor de Chinese partijvoorzitter, de „laatste gigant van de eeuw". Het Oostblok onder leiding van de Sovjet-Unie deed er evenwel op een korte mededeling na het zwijgen toe, en alleen Taiwan reageerde andersluidend: „Nu hebben we u zeer goed nieuws te vertellen. Mao Tse-toeng, de bendeleider, is dood", aldus de door Mao van het Chinese vaste land verdreven nationalisten. Minister Van der Stoel erkende in de Tweede Kamer dat Mao „reeds bij zijn leven tot de geschiedenis behoort", en dat hij „ook na zijn dood in zijn geschriften voort zal leven". President Ford om schreef Mao als een „zeer opmerkelijk en groot man. Hij had de visie en de verbeeldingskracht de deuren te openen, zodat de Verenigde Staten en de Volksre publiek China konden optreden in een nieuw tijd perk". Later las Ford nog een formele verklaring voor waarin hij Mao prees, een ongebruikelijke geste die een teken is van het grote belang dat Amerika hecht aan goede betrekkingen met China (al zal Fords verkiezingscampagne hierin ook een rol spelen). De Russische verklaring, niet ondertekend door een van de Kremlinleiders, beperkte zich tot het uitspre ken van „diepe deelneming", een minimum aan proto col voor Moskou. Zowel de Britse premier Callaghan als de Franse president Giscard zeiden dat China's positie in de wereld van vandaag te danken is aan de kracht en vermetelheid van Mao. De Indiase premier Gandhi omschreef Mao als een eminent staatsman, al is India bezorgd over de invloed van Mao's dood op de stabiliteit in het werelddeel. In Vatikaanstad publiceerde de Osservatore Romano een levensbeschrijving van Mao, zonder commentaar. Oud-president Nixon, die in 1972 een historische ontmoeting had met Mao, noemde de partijleider een „volledig toegewijd en pragmatisch communist, maar tevens een fantastisch dichter, diepgeworteld in de geschiedenis van het Chinese volk". In Taiwan juich ten veel mensen bij het vernemen van de dood van Mao, die werd veroordeeld als de meest despotische heerser en grootste misdadiger in de Chinese historie. In Wiesbaden is een opleidingscentrum opgericht waar toe komstige scherp schutters van de Westduitse politie getraind worden om onder moeilijke omstandigheden hun werk zo trefze ker mogelijk te doen. Op een draaiend plateau zijn „overvallers" aangebracht, die vrouwen en kinde ren onder bedwang houden. De „over vallers" werden ge zien de kogelgaten, al meerdere malen uitgeschakeld. TEL AVIV Het uitlekken van een rapport waarin wordt aangedrongen op een hardere behandeling van de Arabische minderheid in Israël heeft in dit land een politieke storm doen opsteken. ,Ze willen ons kwijt' luidt de kop in El Goeds, een in het Arabisch verschij nend dagblad. In het omstreden rapport dringt Jisrael König, de beheerder voor het noorden van Israël, aan op een snelle verjoodsing van Galilea, waar de Arabieren 48 procent van de bevolking vormen. König waarschuwde dat tegen 1978 dit gebied voor meer dan de helft door Arabie ren bewoond zal zijn en hij sug gereerde Arabische jongelui aan te moedigen in het buitenland te gaan studeren en dan hun te rugkeer te bemoeilijken. König had het rapport een half jaar geleden samen met andere functionarissen opgesteld, onder wie leden van de regerende so- cialististische partij. Het was echter niet goedgekeurd door het ministerie van binnenlandse zaken of enige andere regerings instelling. Een woordvoerder zei dat het nimmer onder de ogen van premier Rabin was geko men. Het was het linkse dagblad Al Hamishmar dat maandag de tekst van het vertrouwelijke rapport publiceerde en het blad drong in dit verband aan op aftreden van König. ,Een per soon die een visie heeft die zo schadelijk is als die van König dient niet de verantwoordelijk heid te hebben voor een zo ge voelig gebied als Galilea', schreef het blad. Al Hamishmar is de spreekbuis van de Mapam-fractie in het kabinet van Rabin. In zijn hoofdartikel schreef Al Hamish mar dat de voorstellen van Kö nig, als zij zouden zijn aan vaard, ,een ernstige verslechte ring in de relaties tussen de Israëlische Arabieren en de joodse bevolking' tot gevolg zou den hebben gehad. Minister van binnenlandse za ken Josef Burg zei echter dat hij het volste vertrouwen in Kö nig heeft. De minister, een van de twee die tot de religieuze partij behoren, uitte de beschul diging dat de publikatie van het rapport een politieke manoeu vre was. Hij sprak van .smerige journalistiek' en zei dat Mapam probeert zich in een onafhanke lijke positie te manoeuvreren met het oog op de parlements verkiezingen van volgend jaar. ADVERTENTIE Mw. M. E. van der Pol, voormalig sociaal werkster en secretaresse van het Prinses Margriet Fonds kreeg gisteren op de slotvergadering van het fonds van prinses Margriet de onderscheiding ridder in de orde van Oranje Nassau. Het fonds, dat hulp bood aan zeevarenden die slachtoffer waren van oorlogshandelingen, werd opgeheven omdat er steeds minder een beroep op gedaan werd. Het resterende geldelijke middel is overgedragen aan de stichting Bekker-La Bastide Fonds. UTRECHT De initiatiefgroep Verkeer en Vervoer, waarin tal van organisaties zitten die zich sterk maken voor het openbaar vervoer, zal op woensdag 15 september overal in het land affiches en raambiljetten ver spreiden. Dit uit protest tegen de bezuinigingsplannen op het openbaar vervoer van minister Westerterp van Verkeer en Wa terstaat. Op die dag zal de mi nister zijn beleid in de Tweede Kamer moeten verdedigen. De gekozen leden van de onder nemingsraad van de NS hebben hun collega's bij de spoorwegen, streek- en stadsvervoer telegra fisch opgeroepen de actie daad werkelijk te ondersteunen. De Consumentenbond onder schrijft de actie van de initia tiefgroep Verkeer en Vervoer. (Van onze correspondent Frans Wennekes) BONN Het politieke Bonn is sinds gisteren geschokt door een 'omgekeerde' Lockheed-af faire,waarin niet de Ameri kaanse vliegtuigfabriek provi sies betaalde, maar het West duitse ministerie van financiën aan lobbyisten van Lockheed. Het meest pikante facet van deze ontdekking is, dat de beta lingen geschiedden in de perio de, waarin de voorzitter van de Beierse CSU, Franz-Jozef Strauss in Bonn minister van defensie en dat een van de be gunstigden de direkteur van een Fr ankfort se onderneming, dr. Günther Frank-Fahle, con tacten met de CSU onderhield. De zaak werd aan het licht ge bracht door het links-liberale dagblad „Frankfurter Rund schau", dat zich op een absoluut betrouwbare brief van de West duitse rekenkamer van 26 juni 1969 beroept. In dit vertrouwe lijke schrijven bekritiseert de rekenkamer het ministerie van defensie wegens het feit, dat dergelijke provisies in verband met de aanschaffing van Star- fighter absoluut niet betaald mochten worden. De eerste betaling van 1 miljoen mark had plaats op 18 juni 1961 en wel aan de Zwitserse verte genwoordiger van Lockheed in Europa, Fred Meuser, die bij de onthullingen rond Prins Bern- hard een van de sleutelfiguren was. Drie dagen later maakte het ministerie te Bonn een be drag over van twee en een half miljoen mark, dat ditmaal, be stemd was voor dr. Günther Frank-Fahle. De betaling van de provisie aan Meuser werd door de rekenkamer eveneens bekri tiseerd, omdat zijn bureau met de onderhandelingen over de aanschaffing van de Starfigh- ters niet in het geringste te ma ken had. Uit de brief blijkt voort, dat Lockheed zelf voor Meuser 2 miljoen mark geëist had, maar dat dit bedrag dank zij de on derhandelingen van een hoge ministeriële ambtenaar gehal veerd kon worden. Ook de naam van deze ambtenaar is bekend. Hoewel men in Bonn over de ware achtergronden nog in het duister tast, heeft Lockheed de provisie waarschijnlijk ver langd, omdat de Starfighter in licensie ook in de bondsrepu bliek vervaardigd werd en het hierbij dus om waardevolle op drachten aan de Westduitse in dustrie ging. Boekje Bison Lijmtlps. Met handige lijmwljzer. Geef top elke lijmvraag het antwoord. Verkrijgbaar bij uw winkelier ol postbus 160, Goes. BISON LIJMEN H [n periode van vijf jaar (Van een onzer verslaggeefsters) Utrecht Een werkgroep van de Utrechtse Rijksuniversiteit zal dezer dagen een onderzoek be ginnen naar de (slechte) in vloed die bacteriën op ons voedsel hebben. Het onderzoek, dat vijf jaar zal duren, richt zich op alle produkten waarin vlees is verwerkt, ook dat van gevogelte en schaaldieren. De werkgroep, onder leiding van professor dr. D. A. A. Mossel, wil proberen nieuwe richtlijnen op te stellen die het mogelijk moeten maken de kwaliteit van grote en kleine gerechten beter te kunnen controleren. Volgens de Rijksuniversiteit be staat er een groot hiaat in de voedselcontrole. Enerzijds houdt de Warenwet zich bezig met het testen van voedsel op de aanwezigheid van chemische middelen flood, kleurstoffen en bestrijdingsmiddelen). Ander zijds houdt de diergeneeskundi ge sector zich bezig met het voorkomen van bacteriën, maar deze controle houdt op voor de fabriekspoort. De werkgroep wil hier de draad weer opne men en er voor zorgen, dat de controle wordt voortgezet tot aan de mond van de consu ment. Volgens de werkgroep hebben de bestrijders van bacferieziekten de handen nog vol. Vooral in de warme zomermaanden wordt dat duidelijk, wanneer paratyfus weer de kop op steekt. Hierbij speelt het (bacte riologisch gezien) slechte vee voer en de onaanvaardbaar sterke besmetting van het op pervlaktewater een grote rol. Andere ziekten worden weer veroorzaakt door ondeskundig handelen in sommige horecabe drijven: niet goed bewaren van gebraden vlees of spijzen die vlees bevatten zoals nasi-go- reng. Ook onhygiënische toe standen in de keuken kunnen tot zekere kwalen leiden. Bii een beter toezicht zou men al deze ziektebeelden beter onder controle kunnen krijgen. Hier voor zal echter een efficiëntere samenwerking tussen de betref fende controle-instanties nodig zijn. De werkgroep stelt zich tot doel uit te zoeken waar de ziekteoor zaken liggen. Maar daarnaast blijft voortdurende controle van alle vleeshoudende voe dingsmiddelen geboden, aldus de Utrechtse werkeroeo. Minister Boersma van Sociale Zaken: DEN HAAG Minister Boersma van Sociale Zaken zal niet aarzelen het kabinet over te halen het wetsont werp Vermogens aanwasde- ling (VAD) in te trekken als concreet kan worden aange toond, dat het een slechte zaak is voor Nederland, met name wat betreft de werkge legenheid en onze internatio nale positie. Hij heeft dit ge zegd als reactie op de resulta ten van een enquête, die de bladen Beleggers Belangen en Sociaal Economisch Manage ment over de VAD hebben gehouden onder ondernemin gen met beursnoteringen. Volgens die ondernemingen wordt de vermogensaanwasde- ling een miljoenenstrop voor de werknemers. Bijna 45 pet. van hen zal bij invoering van de VAD de eigen bestaande winstdelingsregelingen niet (onverkort) gehandhaafd zien. De werknemers gaan dan dus een relatief hoog contant be drag missen in ruil voor een relatief klein aandeel in het VAD-fonds. Verdere uitkom sten van de enquête: Het is een nieuwe last voor het be drijfsleven, waardoor investe ringen naar het buitenland worden verplaatst; het draagt bij tot verzwakking van de gulden en tot verslechtering van de betalingsbalans; de VAD levert geen wezenlijke bijdrage aan de bezitsvor ming; de vakbeweging (enige beheerder van het fonds) krijgt geleidelijk grote politie ke macht; het bedrijfsleven wordt in onzekerheid gelaten over de hoogte van de VAD- afdracht over voorgaande ja ren; aan de vaststelling, con trole en-heffing van de VAD zijn hoge kosten verbonden, die door de werknemers moe ten worden gedragen; het wetsontwerp is onvolkomen en daardoor een onrijpe vrucht, die de sfeer bederft Minister Boersma heeft er kend, dat er naast overtrokken ook terechte kritiek op het wetsontwerp is uitgeoefend. „Er is zelfs op dingen gewe zen, waaraan wij en onze des kundigen helemaal niet ge dacht hebben." Er zal reke ning mee worden gehouden bij het samenstellen van de Me morie van Antwoord door het kabinet, die nog voor half de cember zal verschijnen. Hij noemde het ontwerp, zoals het er nu ligt, lang niet volmaakt en stellig niet voor honderd procent realiseerbaar. Hij wist nu al, dat de Tweede Kamer de terugwerkende kracht tot 1975 niet zal aanvaarden en daarmee heeft hij vrede. Ook de beheerskwestie zal nog eens goed worden overdacht, want tegenover uitsluitend be heer door de vakbeweging om dat het om een werknemersbe- lang gaat, valt ook wel iets te zeggen voor een breder beheer vanuit een oogpunt van sprei ding van macht. De minister zei over het ver minderen of aanpassen van bestaande winstdelingsregelin gen: „Als dat gebeurt komt er oorlog, moord en doodslag." Overigens geloofde hij niet erg in dergelijke „tegenacties", want zonder overleg -met on dernemingsraden of wijziging van cao's gaat dit doorgaans niet. Wel gaf hij toe, dat de VAD verbetering van bestaan de of invoering van nieuwe winstdelingsregelingen ongun stig kan beïnvloeden. „Ik ge loof, dat het met de uitvoering van dit soort dreigementen wel meevalt als het schokef fect van de VAD eenmaal is weggeëbd." Volgens deskundi gen is het mogelijk om de VAD-plicht te ontduiken of te saboteren. Boersma daarover: „Op fiscaal gebied is de vin dingrijkheid uitermate groot. Financiën zal er wel een flink aantal mensen tegenaan moe ten gooien." Over de kritiek in het buiten land op de Nederlandse VAD- plannen zei minister Boersma: „Wij trekken ons deze kritiek heel erg aan, want ze kan ons land - te weten onze concur rentiepositie en de buitenland se bereidheid om in Nederland te investeren - erg veel schade berokkenen. Ik heb de indruk, dat die kritiek voor een deel door Nederlandse tegenstan ders is geïnspireerd. Maar ook heeft onze voorlichting in het buitenland gefaald. Daar zal dringend wat gedaan moeten worden." De minister zei voorts, dat ook de regering nog vele vragen heeft over de VAD. „Deson danks ben ik blij, dat het wets ontwerp er ligt. Ook al zou het rendement de eerste jaren ni hil zijn, dan nóg vind ik het een belangrijke vooruitgang. Vooral omdat je de VAD niet alleen op zichzelf mag bekij ken, maar het plan moet zien in samenhang met andere ele menten van het sociaal-econo misch beleid, -bijvoorbeeld het streven om de loon- en prijs ontwikkeling van de laatste ja ren te doorbreken." Boersma tenslotte: „Als we al le voor- en nadelen in kaart hebben gebracht en zorgvuldig tegen elkaar hebben afgewo gen, zou best kunnen blijken - ik sluit die mogelijkheid in het geheel niet uit - dat we ons in de omvang van de gevolgen hebben vergist. En als blijkt, dat de schade groter is dan het voordeel, dat we te voorbarig zijn geweest, dat de tijd nog niet rijp blijkt te zijn, wel, dan moeten we de moed hebben te erkennen, dat we misgekleund hebben. En dan moet het wets ontwerp drastisch worden aangepast of de de ijskast in. Ik acht die kans op dit mo ment nog niet erg groot, maar de mogelijkheid sluit ik niet uit." ADVERTENTIE inderdaad prima wasdrogers Britten staken haringvanst LONDEN Van 19 september tot het eind van het jaar zullen de Britten op de Noordzee niet op haring vissen om overbevis- sing te voorkomen. Noordzeeharing mag in die pe riode slechts worden aange voerd als bijvangst, afgezien van enkele kleine plaatselijke visserijen, waar een beperkte hoeveelheid mag worden gevan gen binnen con zone van zes

Leidse Courant | 1976 | | pagina 11