deTijd Mannen doen stom door een jongere vrouw te KM HP NV-ers willen eeds minder eten van e federatie Unicef-actie verkoop kaarten van start in handen f di0ENE Harm Dost mag geen kritische artikelen lezen Monarchie populair bij jong en oud l iqhNDERDAG 9 SEPTEMBER 1976 LEIDSE COURAN' PAGINA 9 lifflllll minium en onzer verslaggevers) )TTERDAM Het is stom, tt mannen in het algemeen ngere vrouwen trouwen. De stelling verkondigt prof. H. Galjaard, hoogleraar in celbiologie en de genetica n de Erasmus universiteit te ttterdam. Hij motiveert zijn eschuldiging" als volgt: de imiddelde levensverwach- igen voor vrouwen is 76 ar, zes jaar langer dan voor annen. Op het einde van kar leven is de gemiddelde ouw dus zes jaar alleen, tar doen we als man nog ns een paar jaar bij, door- t we met een jongere vrouw n getrouwd. Advies van of. Galjaard: „Heren, u zou li heleboel goed doen, wan- ■er u een vier of vijf jaar dere vrouw zou trouwen, in ga je gelijk dood. Dat is ch een mooie zaak", hoogleraar is van mening, dat er in Nederland te weinig gefundeerd wordt nagedacht over het ouder worden van de mens. Het is volgens hem een verwaarloosd gebied. Een nieuw taboe. Hij voorziet dan ook grote problemen, omdat Nederland in toenemende ma te vergrijst zonder dat daar voldoende aandacht aan wordt besteed. „We verdringen het ouder worden. We willen er ook niet over praten. En de politici houden zich er weinig mee bezig", aldus de heer Galjaard. De huidige leeftijdsopbouw in Nederland is zeer jong. Enkele jaren geleden was het kinder tal nog relatief hoog ten op zichte van elk ander land. In de komende tientallen jaren staat de Nederlandse bevol king een sterke veroudering te wachten. De laatste jaren is het kindertal enorm vermin derd. De veroudering zal, zo meent de professor, voor onze sa menleving zeer belangrijke ge volgen hebben. Over 25 jaar zullen er ongeveer een half miljoen mensen meer 65 jaar of ouder zijn dan nu. In 1975 waren dat er 1,4 miljoen. Na de eeuwwisseling wordt het aantal bejaarden geschat op 2,7 miljoen. Doordat het me rendeel van de lichamelijk ge handicapten in de oudere leef tijdsgroep voorkomt, zal er ook een grote toeneming van deze mensen in ons land optre den. Thans zijn er 415.000 ge handicapten van 65 jaar en ouder in Nederland. Dit aantal zal na het jaar 2000 oplopen tot 800.000. De Rotterdamse hoogleraar is ervan overtuigd, dat de gevol gen van de veroudering van onze bevolking in de toekomst alle andere problemen in de gezondheidszorg zullen over heersen. Daarbij komt nog het probleem van de eenzaamheid. Het oplossen van ziekten zal de leeftijdsgrens nog verder omhoog voeren. De huisves ting zal eveneens veel zorgen baren. Op het ogenblik ziet het er volgens de hoogleraar naar uit, dat door de veroudering van de bevolking en het ver schil in levensduur tussen mannen en vrouwen er over 25 jaar niet minder dan 540.000 bejaarden weduwen zullen zijn. Prof. Galjaard meent, dat we ons meer bezig moeten houden met de integratie van de oude re mens in de maatschappij, omdat de pensioengerechtigde leeftijd wordt teruggedrongen. Hij voorziet over 50 jaar een verlaging van de grens tot 55 jaar, waarbij tussen de 50 en 55 jaar halve dagen wordt ge werkt. Tegelijkertijd wordt de periode van opleiding en on derwijs steeds verder ver ruimd, op den duur zelfs tot het 25ste levensjaar. Hierdoor zal over een halve eeuw nog maar 20 procent van de bevol king tot de beroepsbevolking behoren en een groter deel van het totaal zal zijn gepen sioneerd. „Hët begrip pensio nering begint een vreemde klank te krijgen als dat ge beurt, wanneer men nog 25 tot 30 jaar voor de boeg heeft". een onzer verslaggevers) HAAG Meer dan twee van de leden van de hout- ouwbond CNV vindt, dat bond er goed aan heeft an niet met de bouwbon- an het NKV en het NVV federatie te vormen, zo uit een enquête, jaar geleden, toen een der- ce vorm van samenwerking in discussie was, koos 4% van de leden van de ADVERTENTIE hout- en bouwbond CNV nog voor een federatie, terwijl van het totaal der leden op dat mo ment zelfs 45% voor een fusie tussen de drie bouwbonden ge porteerd was. Van het huidige ledenbestand van de hout- en bouwbond CNV voelt 63% wel voor een of ande re vorm van samenwerking, maar dan onder de voorwaarde dat de bonden volledig onafhan kelijk blijven. Oudere en jonge re leden blijken op dit punt nauwelijks van mening te ver schillen. Wat de samenwerking op het niveau van de vakcentrales be treft, vindt 73% van de leden van de hout- en bouwbond CNV dat tussen het CNV en de FNV enigerlei vorm van samenwerk ing moet bestaan. Als ie mei 402 n ierkante kilometer woont e wilt 'n feest geven, kan /'e d. oeilijk stilhouden, 't Beste n aardigste) dus om iedereen aar uit te nodigen. En dan toral de buren niet vergeten, 'anl die horen het altijd als rsle. Geluidsoverlast, weet u Amin breekt lans voor medicijnman NAIROBI (Reuter) Tijdens een conferentie van de Wereld gezondheidsorganisatie (WHO) in Kampala, heeft president Idi Amin van Oeganda gisteren een lans gebroken voor de medi cijnman en andere traditioneel- Afrikaanse genezers. „Of we het nu leuk vinden of niet," zei Amin, „in de derde wereld krijgt een meerderheid van de bevolking op een of an dere manier geneeskundige hulp van de traditionele heel meesters." Amin zei dit in zijn welkoms woord tot de 26e WHO-confe- rentie voor de regio Afrika, waaraan wordt deelgenomen door delegaties uit 41 landen. Een van de Unicef-prentbriefkaarten, ontworpen door de uit Duitsland afkomstige Monika Beisner. (Van een onzer verslag gevers) DEN HAAG Unicef, de organisatie binnen de Verenigde Naties, die zich speciaal bezig houdt met hulp aan kin deren van 0 tot 16 jaar in de ontwikkelingslan den, heeft gisteren in Den Haag weer het startschot van prent briefkaarten- De kaar ten kosten acht gulden per doos. „In 1975 bracht de ver koop van de kaarten over de hele wereld in totaal 8,7 miljoen dollar op. Dit betekent dat de opbrengst van de kaar ten 6,2 procent van het jaarbudget van Unicef uitmaakt. Unicef had verleden jaar in het to taal 141 miljoen dollar tot zijn beschikking. De Nederlandse bijdrage in de verkoop van kaarten bedroeg in 1975 2,5 mil joen gulden, aldus de heer Boertien, voorzitter van het Nederlands Uni cef Comité. Minister Pronk (Ontwik kelingssamenwerking) heeft in december 1975 buiten de normale Ne derlandse bijdrage, 10 miljoen gulden extra aan Unicef geschonken en hij zal dit jaar nog eens 5 miljoen gulden geven. „Dit betekent dus 15 miljoen gulden extra van de Nederlandse re gering", aldus de heer Boertien. houd gegeven. Voorheen bestond deze uit afbeel dingen van kunstwer ken, nu is de agenda uit foto's van kinderen sa mengesteld. Nieuw is ook een map met post papier, die dertig gulden kost. Educol-bouwplaten eveneens voor deze aktie is een project dat verleden jaar van start is gegaan. De pla ten kosten 12,50 en men kan er huizen in Afrikaanse stijl van ma ken. VAAK BETER DAN DE MAN DENKT De vrouw rijdt heus niet slechter dan de man. (Van een onzer verslaggeefsters) RIJSWIJK In het afgelopen jaar waren er maar liefst 65.000 meer vrouwen dan mannen die in het bezit wilden komen van het roze papiertje dat rijbewijs heet Een aantal dat bij het Centraal Bureau Rijvaardigheidsbewijzen nogal opviel. Voor begin 1974 had men wel een extra toeloop op de examenkantoren verwacht. Bekend was namelijk dat veel dames het nemen van autorij lessen voorlopig hadden uitgesteld door de olie crisis. Dat echter het animo in de tweede helft van 1974 en in 1975 niet afnam, was voor het CBR een reden om in de herfst vorig jaar een klein onderzoek in te stellen naar de oorzaak waarom de vrouw graag het stuur in handen neemt Algemeen werd aangenomen dat het invoeren van de bromfietshelm een belangrijke aanleiding was. Uit de enquête bleek echter dat slechts zeven procent bang was voor het fnuikend effect dat een bromfietshelm op het kapsel heeft. De belangrijk ste reden (voor 68 procent van de ondervraagden) bleek te zijn, dat de vrouw anno nu niet meer afhankelijk wil zijn wanneer zij zich wil verplaat sen. Dit niet-afhankelijk zijn slaat dan op het toevallige vriendje met de auto, op de echtgenoot en ook op het openbaar vervoer dat te veel tijd in beslag neemt. Zeven procent dacht een rijbewijs nodig te hebben in een toekomstig beroep en dan gaat het voorna melijk om jonge meisjes die „geen kantoorbaan willen, maar een afwisselende, ambulante job, waarbij een auto onontbeerlijk is". Voor zes pro cent blijkt het rijbewijs een bittere noodzaak. De reden is dan een invalide huisgenoot, die zonder eigen vervoer altijd aan huis gebonden zou zijn. Vijf procent der dames heeft het rijbewijs nodig voor het opvijzelen van hun status en drie procent van de geënquêteerde vrouwen heeft zich laten béinvloeden door het 1-novemberwetje: „Als een feestje voor wat mijn' man betreft uit de hand 'loopt, dan kan ik tenminste nog rijden". De onderzoekers van het CBR hebben meteen van de gelegenheid gebruik gemaakt om te achterhalen hoeveel lessen de vrouwen gemiddeld zoal nemen, voordat zij opgaan voor het examen. En toen bleek dat de meeste vrouwen gemiddeld meer lessen nodig hebben, of dénken nodig te hebben, dan hun Stam Na een expeditie van bijna twee maanden heeft de woudloper Venamu Fontes in het Braziliaanse gebied Rondo- nia aan de grens met Bolivia een primitieveindianenstam ont dekt. Hun werktuigen waren vrijwel uitsluitend van steen vervaardigd. mannelijke lesgenoten. Dat komt niet doordat vrouwen minder goed zouden kunnen autorijden. Het CBR zoekt de oorzaak hierin, dat martnen voordat zij op een rijschool afstappen, precies weten hoeveel lessen ze willen hebben. Vrouwen daarentegen laten zich in dit opzicht meer leiden door de rij-instructeur die een schema heeft opge steld. Een aantal lessen, gelijk aan anderhalf maal de leeftijd, zou een juist gemiddelde zijn, aldus het CBR. Uit het onderzoek komt naar voren dat vrouwen jonger dan 30 jaar daar over het alge meen ruim overheen gaan. Over vrouwen ouder dan dertig valt weinig te zeggen. Wel kwam men tijdens het onderzoek een paar dames tegen van boven de 45 die al vijftig lessen hadden gehad en dachten nog niet op de helft te zijn. Maar dat zijn de uitzonderingen. Want dat vrouwen slechter zouden rijden dan mannen is een verhaal dat nog steeds niet is waar het hoort: in het land der fabelen. „Het percentage dat zakt voor het examen is weliswaar hoger dan het percentage mannen, maar dat is eerder te wijten aan de nervositeit van de dames. Als zij in het begin van de examenrit iets verkeerd doen, denken ze meteen dat ze gezakt zijn. Maar wan neer eenmaal het rijbewijs is behaald, ontpoppen zij zich over het algemeen als even goede rijders als de mannen", aldus een woordvoerder van het CBR. Een idee dat wordt bevestigd door de Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Verkeersveiligheid. „Men weet zelfs statistisch aan te tonen dat vrou wen meer brokken maken in het verkeer dan mannen. Maar daarbij vergeet men een aantal oorzaken te noemen. Een vrouw rijdt gemiddeld minder kilometers dan een man en dan nog over het algemeen binnen de bebouwde kom. Wanneer men uit het totaal aantal mannelijke autobestuur ders een groep pikt met een gelijke hoeveelheid ervaring en die onder de zelfde omstandigheden rijdt als de gemiddelde vrouw, dan blijkt dat deze niet veiliger of onveiliger rijdt", aldus een woord voerder van de SWOV. Zijn conclusie: „Het zou geen kwaad kunnen wanneer een echtgenoot eens wat vaker en minder aarzelend het autosleuteltje aan zijn vrouw zou geven. Het superioriteitsgevoel van veel mannen is niet op zijn plaats". TEL AVIV (ANP) - De Israëli sche radio heeft gemeld dat het Israëlische leger over te weinig mankracht beschikt. Volgens de militaire medewerker van het radiostation zijn er twee mogelijkheden om een eind aan deze ongewenste toestand te maken, namelijk een beroep doen op vrijwilligers ter ver sterking van het beroepsleger ISRAËLISCH LEGER HEEFT TE WEINIG MAN of de diensttijd van de reservis ten verlengen. Deze laatste oplossing zou ech ter alleen in het uiterste geval in aanmerking komen. De Israë lische pers liet gisteren weten dat de mankracht van het gere gelde leger sinds 1971 verdub beld is. en zal moeten blijven toenemen om de wapens die tot het eind van de jaren zeventig verworven zullen worden, te kunnen bedienen. Volgens de Jerusalem Post die militaire bronnen aanhaalt, is Israël er zeker van dat het militaire even wicht in het Midden-Oosten in de komende jaren niet verbro ken zal worden. „Maar hier voor", aldus het blad, „is het nodig dat de Israëlische strijd krachten duizenden jongeman nen voor het beroepsleger kun nen aanwerven. Een van de middelen hièrtoe zal verhoging van de wedde zijn". ontleent aan een enque- de wetenschap dat de monar- ie nog steeds populair is bij ng en oud. "76 pet hoopt dat iningin Juliana nog jaren ijft regeren. 41 pet vindt dat prins zijn functies niet moet lerleggen". Het omslagartikel instateert dat de droogte ons lur te staan zal komen. „In ederland vraagt menig predi- mt zich af wat hem te zeggen aat op 5 november, dankdag >or het gewas". et hoofdartikel zegt over de LM—kaping: „Hier horen de :rantwoordelijkheden thuis: j gezagvoerders, luchtvaart maatschappijen en regeringen instituten die alledrie in ge- reke blijven waar het om een oeltreffende bestrijding van et terrorisme gaat". oorts een interview met de uitse bondskanselier Schmidt. er met grote zekerheid an uit dat, of Carter nu presi- ent wordt of Ford, ook de merikaanse politiek tegenover e Sovjet-Unie in wezen onver- nderd wordt voortgezet. Dit be- fkent dat ik er van uit ga dat IHIII et klimaat wa rin wij in de Amende 4 jaar Duitse politiek unnen bedrijven, niet wezen- jk veranderen zal". let blad kraakt de film Max lavelaar. „Elke onbenullige Jnerikaanse western heeft aan ramatische ontwikkeling, aan oem het maar gewoon film, meer te bieden dan deze groots Pgezette, bijna 3 uur lange ïammoetproduktie. Een film lie eigenlijk geen film is van An filmer die niet kan filmen". st De Haagse Post schrijft over een natuurlijk monsterverbond. „Zolang de besluitvormings structuren in onze samenleving niet veranderen, zal er voor de FNV niets anders opzitten dan, samen met de WD en dé CPN, de spreiding van inkomen, ken nis en macht te begraven onder de goede aarde van de particu liere consumptiemaatschappij." Professor Nauta komt aan het woord over het FVdA-beginsel- programma. „Ik geloof niet dat het voor een politieke partij ver standig is de onlustgevoelens die je hebt over het oude pro gramma, nu te verarticuleren. Dan blijft je in de gevoelssfeer steken, en dat is toch al zo'n kenmerk van veel PvdA-gedoe. Theorie is bepaald niet de sterk ste kant van democratisch-so- cialisten. Het program verplicht tot theoretische bezinning, het schept de noodzaak tot herinter pretatie van socialistische prin cipes. Anders blijven we vuren branden op de heuvels, en on dertussen met iedereen meelo pen". Voorts een interview met Peter Faber, hoofdrolspeler in Max Havelaar. „Nu ik opeens in de belangstelling sta, realiseer ik mij dat al die publiciteit geen enkele invloed mag hebben op datgene waar ik als lid van het Werktheater mee bezig ben. Als je echt aan het werk gaat, moet je alles om je heen vergeten. Zou je op zo'n moment de aan dacht die op jouw persoon is gericht, niet kunnen vergeten, dan val je op je gat". De Groene Amsterdammer is van begin tot eind, tot en mét de vaste rubrieken, gewijd aan de toestand in West-Duitsland iets wat het blad slechts een paai- maal in z'n 100-jarige be staan heeft gedaan. „We vinden dat er alle reden is voor een alomvattende uitstap over de oostgrens. Allereerst vanwege de ondermocratische ontwikke lingen die zich zo duidelijk voor doen, de onmiskenbare ver- rechtsing die er optreedt. Te meer omdat West-Duitsland zo zeer z'n stempel drukt op het politieke en economische kli maat in ons land". De politico loog Narr: „Het probleem is dat de bondsrepubliek geen positie ve nationale identiteit heeft en dat ze daarvoor ook niet kan terugvallen op een lange burger lijke traditie. We hebben onze identiteit op een negatieve wijze verkregen. We zijn groot gewor den als verdedigingsmuur en als etalage tegenover een ander maatschappelijk systeem. Onze nationale identiteit is groten deels in de koude oorlog -ont staan, vandaar ook het wijdver breide anti-communisme. Je kunt gerust stellen dat in geen enkel land de politieke verhou dingen zo bepaald zijn door de koude oorlog". Vrij Nederland schrijft over de zwarte handel in vliegtickets. „Terwijl onze nationale lucht vaartmaatschappij in eigen land hand- en spandiensten verleent aan ministerie en rijkslucht vaartdienst om prijsbrekers op te sporen, doet de KLM in het buitenland volop mee aan de zgn. wilde handel in vliegbiljet ten". Ook in dit blad een artikel over de film Max Havelaar. „Een voorwaarde voor het bij elkaar krijgen van de poen was wel dat er een groot stuk Said- jah en Adinda in zou blijven zitten. Dat was eigenlijk nogal lastig, want het zijn toch wel twee afzonderlijke verhalen die ook qua tijdsduur niet met el kaar overeenstemmen. Enig constructiewerk was dus ver eist". Voorts artikelen over „De ver drongen angst van de Zuid-Afri kaan", de slanke lijn en de Spaanse reactie die zich mobili seert De tijd schrijft over de PPR zonder kabouterpak in de vorm van een vraaggesprek met staatssecretaris Van Huiten. ,Er wordt veel te weinig in hoofdlij nen gedacht en dat hindert me wel erg. En soms merk je ook dat het veel mensen ontbreekt aan het meest elementaire ken nisbegrip. Dan word je het wel goed spuugzat". En: „Rood-Wit. Een AMJAX*VLAG. Dan zeg ik: Niet aan beginnen. Wat kun nen we dan nog voor eisen stel len? Op dat punt verschil ik met Duisenberg. Of Den Uyl het wil, weet ik niet. Het zou kunnen. Maar dan gaat de PPR in de oppositie". En: „Als de PPR er niet was, kon de FVdA haar linkervleugel veel zorgelozer be handelen dan nu. De PvdA loopt nu steeds het risico dat die mensen naar de PPR lopen". Vooruitlopend op het abortusde bat oordeelt het blad: „Het voor stel WD:PvdA is geen serieus alternatief. Het zit vol tegenstrij digheden omdat het hinkt op verschillende gedachten die niet in een constistent verband wor den gebracht. Het bedreigt met name de vrijheid van de art sen". Ook een interview met Bram van der Lek van de PSP. „Over mijn republikeinse ideeën heeft de koningin nog nooit met me gesproken. Dat geeft al iets aan van de gedwongen sfeer waarin zo'n gesprek verloopt. Zelf ben ik er ook nooit over begonnen. Ik heb mezelf weieens afge vraagd of ik dat toch eens moet doen. Maar dan denk je ook weer: is dat eigenlijk wel ge- De Tielse Oogstfee Joke Verbunt (rechts) kwamen gisteren met haar twee hofdames een kijkje nemen bij de opbouw van de fruitcorso-wagens, waarover zij zater dag in Tiel de scepter zal zwaaien. ARNHEM/DUSSELDORF (ANP) De Arnhemmer Harm Dost. die sinds 10 september 1975 in een Duitse gevangenis zit, heeft bij het gerechtshof in Düsseldorf bezwaar aangetekend tegen het besluit van de rechtbank in Kleef om door hem bestelde en betaalde tijdschriften niet door te geven. De strafkamer van de rechtbank vreest dat de orde in de Düsseldorfse gevangenis in gevaar komt. Dost had vijf exemplaren van het tijdschrift „Extrablatt" besteld. De justitie in Kleef leidde daaruit af dat Dost het tijdschrift, waarin enkele kritische artikelen zijn gepubliceerd over de functionering van de democratie in Duitsland, zal verspreiden onder de gevange nen. Harm Dost, veroordeeld tot drie jaar en negen maanden gevange nisstraf wegens beweerde verkoop van hasj aan jonge Duitsers, zegt in het bezwaarschrift niet in te zien hoe zijn belangstelling voor de instandhouding van de democratie de orde in de gevange nis in gevaar kan brengen. De actiegroep „Harm Dost moet vrij" heeft op medestanders een beroep gedaan om op vrijdag 10 september de vlag half stok te hangen. Op die dag zit Dost precies een jaar gevangen. Bovendien zijn hardere acties aangekondigd.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 9