Ëeidóe(SouAa/nti STRIJD OM MACHT NA DOOD MAO ifl Britse zeelieden willen gaan staken 'cherp menings erschil over Iwogteschade DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg ïrtenties (excl. BTW) 0,45 per mm. Telefoontjes 4,08 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 38,27; jaar 149,15: losse nummers: 55 cent. Donderdag 9 september 1976, 66e jaargang no. 20525 Dood Mao Necrologie Mao in Achter het nieuws op Ned. II om 22.20 uur; dit programma duurt daardoor een kwartier langer. Om 19.05 uur Pipo. Ned. I om 20.45 uur ijzige doe. De zilveren berg en om 22.20 uur celloconcert van Haydn. Ook wordt in Nader bekeken, om 21.50 uur aandacht besteed aan de dood van Mao. Veel wind met buien Veel bewolking, en perioden met regen. Matige tot krachtige wind. Maximumtemperaturen onge veer 17 graden. Morgen: Zon: 6.06-19.06 Maan.: 19.31-08.12 Schev. hoogw.: 4.04-16.25 Laagw.: 12.10 Aardschok kondigde dood aan (Van een onzer verslaggevers) Den Haag Als men bepaalde Chi- na-kenners in het westen moet gelo ven, moet de dood van de grote „leider" Mao niet als een verrassing zijn gekomen. Chinezen zouden namelijk grote waarde toekennen aan natuurver schijnselen. De afgelopen twee jaar is China geteisterd door enkele zwa re aardbevingen: begin dit jaar over leed de populaire premier Tsjoe En- Lai en verdween zijn aangewezen opvolger Teng Hsiao-Ping als gevolg van verbitterde discussies in de par tij plotseling van het toneel. De jong ste aardbeving was voor vele bijgelo vige Chinezen- hét bewijs van het overlijden binnenkort van Mao. PEKING (Rtr/AP) - De dood van Voorzitter Mao, de 82-jarige leider van de Chinese revolutie, heeft de strijd om de macht in Peking nieuw leven ingeblazen. De dood van Mao Tse-toeng werd vanmor gen door radio Peking bekend ge maakt. Mao is gestorven aan de gevolgen van een ziekte die steeds erger werd, ondanks de uiterste medische zorg die hem in alle op zichten is gegeven tijdens zijn ziek te, aldus de officiële bekendma king van de Chinese partij, het parlement en de strijdkrachten. Eerder dit jaar werd in Peking al een felle strijd om de macht ge voerd na de dood van Mao's oude revolutionaire kameraad, premier Tsjoe En-lai. Voorzitter Mao was de eenvoudige aan spreektitel van de partijvoorzitter, tevens voorzitter van de volksrepubliek (dus staats hoofd) gedurende een tiental jaren. Maar de invloed die hij op de ontwikkeling van het revolutionaire denken in de twintigste eeuw heeft gehad, is nauwelijks in een paar woor den te schetsen. Hij heeft de loop van de geschiedenis van zijn land ingrijpend gewij zigd. Hij wist de achting te winnen van de meeste van zijn honderden miljoenen land genoten en wist hen door een spartaans revolutionaire aanpak tot eenheid en disci pline te brengen. Evenveel miljoenen buiten China hebben echter zijn bedoelingen ge vreesd, terwijl anderzijds een hele generatie van jongeren zijn revolutionaire ideëen over de wereld verspreidde. „Politieke macht groeit uit de loop van het geweer", zo luidt een van zijn gevreesde uitspraken. Maar hij sprak uit ervaring. Zelden heeft een man zoveel macht over zoveel mensen uitgeoefend als hij, maar zelden is het ook ten koste gegaan van zoveel ontberingen en strijd als hij zich heeft moeten getroosten. De weerslag hiervan is te vinden in hét Rode Boekje met Mao's gedachten. Op 1 mei 1949, toen de communisten hun verovering van China vrijwel hadden vol tooid, verzekerde Mao dat de revolutie niet beperkt zou blijven tot China, maar dat zij uiteindelijk moest leiden tot de „bevrijding van de één miljard mensen die in Azie lijden". Zijn woorden kregen betekenis tij dens de oorlogen in Korea en Indo-China, waar het Amerikaanse „imperialisme" met grote kracht bestreden werd. Overigens kwam later een verzoening met de Verenig de Staten tot stand, mede onder invloed van de rivaliteit tussen Peking en Moskou. Mao werd op 26 december 1893 geboren in het dorpje Sjao Sjan in de provincie Hoe- nan. Zijn vader was een betrekkelijk welva rende boer. Als jongen zag Mao hoe boeren tijdens de steeds terugkerende hongersno den in opstand kwamen en vervolgens ter Tijd van 'j Ot en Sien herleefde ELD (Van onze verslaggevers) HAAG/BRUSSEL - Zowel in ërland als in de andere landen de Europese Gemeenschap zijn e meningsverschillen gerezen de land- en tuinbouwschade, in deze landen tijdens de droge er ontstaan is. Het Landbouw- \p becijferde deze schade voor jerland gisteren op maar liefst e miljard gulden. Maar het mi- Brie van Landbouw haastte zich I daarna dit bedrag tegeni te [ken. „Het kan onmogelijk zo k zijn", aldus de officiële woord eer van minister Van der Stee Landbouw, zonder te kunnen illen, hoe hoog de droogtescha- wel geschat wordt. iien de Europese Gemeenschap- izijn de meningsverschillen hier- I al even groot. In Brussel bleek Jaag, dat Nederland totnutoe ze niet meer dan 15 miljoen gulden {hulpverleningsmaatregelen had Jieven te treffen. Daarbij zijn r niet de claims geteld, die een aantal Nederlandse agrariërs [zal indienen. Maar ook dat is al twistpunt geworden, omdat agrarisch Nederland verbijsterd heeft begrepen, dat zij daarvoor in wezen een beroep op de Bijstands wet moeten doen. Vandaag vergaderend in Brussel hebben de landbouwministers van de Europese Gemeenschappen wel nadrukkelijk verklaard, dat de con sumenten niet het slachtoffer mogen worden van de droogteschade. Daar om zal een aantal ministers voorstel len het douanetarief op aardappelen, die de Gemeenschappen binnenko men,- tot 31 december op te schorten. De schorsing op andere produkten zoals bloemkool, witte en rode kool, bleekselderij, wortelen, erwten, die al bestond, moet tot 31 december gehandhaafd worden, terwijl dit nu ook moet gaan gelden voor boontjes, uien en enkele andere produkten. Dit om te voorkomen, dat in de diverse landen een schaarste en daardoor een prijsstijging van deze produkten ontstaat. Met alle gevol gen vandien voor de consument. Landen, die weinig van de droogte geleden hebben, zoals Italië, zullen zich vandaag waarschijnlijk wel met kracht tegen deze voorstellen verzet ten. ADVERTENTIE De Haagse School vereniging in het Willemspark die de ze maand haar vij fenzeventigjarig be staan viert met een drie dagen durend feest, liet gisteren de kinderen van de ze school in de kle ding van Ot en Sien paraderen over de Denneweg en om liggende straten. De tocht werd rond het middaguur onder broken op het Lan ge Voorhout waar de kinderen door een jury in het hotel Des Indes op hun historische kledij werden beoordeeld. Toen de echtgenoot van prinses Mar griet, de heer Pieter van Vollenhoven die op dat moment in het Paleis Lange Voorhout vertoefde, de bonte kinder schare zag, kwam hij naar buiten en onderhield hij zich geruime tijd met de kinderen. dood werden gebracht. Zijn solidariteit met de boerenmassa's vinden in deze periode hun oorsprong. Zijn opstandige werden ge voed door het optreden van de eerste grote Chinese revolutionair, Soen Jat-sen. Hij trainde zich in hardheid door het maken van lange marsen, het zwemmen in ijskoud wa ter en het overnachten in de open lucht onder alle weersomstandigheden. In 1921 nam hij deel aan de oprichtingsbij eenkomst van de Chinese communistische partij. In de strijd om de koers binnen de partij koos Mao voor een eigen Chinese aanpak: de steun van het boerenproletariaat in plaats van het industriële proletariaat. De strijd met de nationalisten en de militaire leiders van China mondde in 1934 uit in de Lange Mars, de befaamde tocht van 100.000 militairen en hun gezinnen over een afstand van 10.000 kilometer naar het onherbergza me noordwesten van China, Sjensi, van- waaruit Mao de revolutie over China zou verbreiden. (Zie ook pagina) GEEN SPOREN VAN ARCEEN VERGIFTIGING TIEL (ANP) Twintig Tiele- naren, die volgens de artsen van de vereniging „Voorko men Is Beter" door inademing van gifgas ziekteverschijnse len vertonen door arceenver- giftiging, zijn door het Tielse Bethesda-ziekenhuis grondig onderzocht, maar konden weer naar huis worden ge stuurd omdat er geen sporen van vergiftiging werden ge vonden. „Dat de artsen van VIB ze wel vonden wordt hier geweten aan een bepaalde onervarenheid en vooringeno menheid", aldus een woord voerder van het ziekenhuis. Hij sloot de mogelijkheid dat de mensen twee weken gele den wel ziektebeden vertoon den overigens niet uit. Vrouw lag week naast dode man ROTTERDAM (ANP) Een invalide vrouw uit Rotterdam heeft een week lang naast haar overleden man gelegen, omdat zij niet in staat was iemand te waarschuwen. Toen omwonenden al enkele dagen geen teken van leven hadden gezien, waarschuwden zij de politie. Deze trof de 70-jarige overledene aan, naast hem lag zijn echtgenote. Zij is naar het Dijkzigtziekenhuis overgebracht. jaar waren er liefst 65.000 r vrouwen dan mannen die 'n ju/ijs wilden hebben. LEIDEN Een 64-jarige Leidse huisvrouw is vanmorgen op de Willem de Zwijgerlaan door een hond aangevallen. De vrouw kwam te vallen en liep een wond aan de rechterarm en een geblesseerde rug op. Zij werd ter behandeling naar het Diaco- nessenhuis gebracht. De politie heeft de eigenaar van de hond kunnen achterhalen. Babyhandel In Hackensack in de Amerikaanse staat New Jersey zijn zeven personen, van wie vijf advocaten, in staat van beschuldiging gesteld wegens handel in zuigelingen. Vuurgevecht Dertien gewa pende bandieten zijn om het leven gekomen in een vuurge vecht met de politie in het noordelijke district Rangpoer in Bangladesj, zo is in Dacca be kend gemaakt. Hagenaars op Moskous karwei (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Vijf Haagse bouwvakar beiders zijn gisteren naar Moskou ver trokken om daar enkele werkzaamheden te verrichten aan de Nederlandse ambas sade. Het vijftal blijft volgens het minis terie van Buitenlandse Zaken minstens drie weken weg. De leiding heeft aannemer Hans van Gent, de andere zijn tegelzetter Hans de Ruiter, zijn collega Fred van Beek, en de loodgieters/timmerlieden Piet Hadel en Cor Krens. Mevrouw De Ruiter is meege gaan om de mannen te verzorgen. In de ambassade zullen vier badkamers wor den opgeknapt. Bovendien moet er een warm water-installatie worden aange legd. De mannen hebben hun materialen en gereedschap alsmede een flinke hoe veelheid ingeblikte etenswaren meegeno men. Ontvoerd meisje na half jaar terug PORT MOODY, (AFP) - Het 13-jarige Canadese meisje Andy Drover, die begin maart ontvoerd werd, is na 181 dagen gevangenschap teruggevonden. Ze was opgesloten in een oude schuilkelder on der een garage, dicht bij haar ouderlijk huis. Ze werd bij toeval ontdekt. De vrouw van de ontvoerder, die van niets wist, ging naar de politie omdat ze dacht dat haar man, Donald Hay, zich in de garage had opgesloten om zelfmoord te plegen. Andy verkeert in een staat van ernstige onder voeding. Haar ontvoerder, die haar her haaldelijk misbruikte, gaf haar slechts af en toe een stuk chocola te eten. ONDANKS STEUN TUC AAN REGERING (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN rDe militante vakbond van ongeveer 40.000 Britse zeelieden heeft gistermiddag besloten de wapens op te nemen tegen de regering Callaghan en een nationale staking uit te roepen, die zaterdag te middernacht begint. De zeel ieden eisen een onmiddellijke loonsver hoging van 6 pond per week, die echter van de centrale van vakverenigingen en het departement van arbeid zeker niet voor 1 januari toegekend mag worden. De staking wordt uitgeroepen, ondanks het besluit van het Britse vakverbond (TUC) de regering te blijven steunen bij de bestrijding van de economische crisis. In het kader van de huidige loonpolitiek moeten tussen iedere belangrijke loons verhoging 12 maanden verstrijken. Sinds juni 1975 kregen de zeelieden een opslag van 37 procent, verdeeld in drie fasen, waarvan de laatste afgelopen juli toege kend werd. Een gemiddeld weekloon is er ongeveer 21 pond mee omhooggegaan. De eis van zes pond is volledig in strijd met de huidige loonpolitiek, di? alle loonsverhogingen beperkt tot 4 1/2 pet., zodat de zeelieden ten hoogste 4 pond. kunnen krijgen. De zeelieden hebben met een meerder heid van slechts 309 gestemd voor indus triële aktie om hun looneis kracht bij te zetten. De definitieve beslissing lieten ze over aan hun centraal bestuur in Londen, dat bijna eenparig besliste er een natio nale staking van te maken. Het besluit van de zeelieden is een zware tegenslag voor de wankele Britse economie en de socialistische regering Callaghan, die geen sterke parlementaire meerderheid achter zich heeft. Het bestaan van de regering zou nu ernstig in gevaar ge bracht kunnen worden. Tien jaar geleden kreeg labour-premier Wilson af te rekenen met precies hetzelf de probleem. Hij zei toen, dat de nationa le staking van de zeelieden geleid werd door „enkele extremisten met politiek oogmerk". Geen krant ontvangen? Bellen tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071—122244 en per spe ciale koerier wordt de krant alsnog gebracht. Overleden De voorinalige voorzitster van de Hongaarse sociaaldemocratische partij, An na Kehtly, is dinsdag in haar ballingsoord Brussel op 87-jari- ge leeftijd overleden. In de omgeving van de Zwitser se stad Zürich zijn gisteren zes spoorwegarbeiders om het leven gekomen en heeft een zevende verwondingen opgelopen, toen een lokomotief op de groep in reed. Hout verspert rijksweg ROELOFARENDSVEEN Een gekantelde vrachtwagen met hout heeft vanmorgen op de rijksweg tussen Amsterdam en Den Haag ter hoogte van Roelofarendsveen een kilome terslange file veroorzaakt. Door een nog onbekende oor zaak kwam de vrachtwagen in botsing met een andere vracht wagen. De wagen kantelde en verloor de lading hout. Hierdoor ontstond op de rijbaan in de richting Amsterdam een file van ruim zeven kilometer. Omdat het verwijderen van het hout een flinke tijd in beslag nam, leidde de politie het verkeer om. De chauffeur van de houtwagen liep slechts lichte verwondingen op, die ter plaatse door een arts werden verbonden.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 1