STAYER MARTIN VENIX MAAKT GROTE INDRUK Man vanGrote Gok' even op Duindigt ben niet dader maar 99 Weer goud voor Keetie van Oosten IOPPIE KOCH OVER EEUWIGE PROBLEMEN: FRANK NUSSE TERUG -OP ATLETIEKBAAN h Brumel onttroond Nieuwe kans Han Berger Schockemöhle geschorst I TIPS VOOR DUINDIGT t 191- DONDERDAG 9 SEPTEMBER 1976 LEIDSE COURANT' Van onze speciale ver slaggever MONTERONIDlLECCE Keetie van Oosten-Ha- ge heeft op imponerende wijze haar tweede regen boogtrui bij een wereld kampioenschap her overd, een feit dat slechts twee keer eerder in de historie van het üameswielrennen is voorgekomen (1960 de Engelse Beryl Burton en 1961 de Belgische Ivonne Reynders). De 27-jarige Zeeuwse, die in de halve finales de Belgische Ni cole van den Broeck (der de) kansloos had gelaten, versloeg in de eindstrijd de Italiaanse Luigina Bissoli, toevallig ook tweede bij de strijd op de iveg, niet alleen moeite doos, maar reed boven dien voor het eerst in diaar carrière de vier ki lometer officieel binnen de vier minuten: 3.58.93. Keetie van Oosten die ook eens I in Varese de vier minutengrens ifloorbrak (toen bleek bij name ting echter dat zij 30 meter te Weinig had afgelegd), had in het duel met Bissoli als gewoonlijk en bliksemstart, die haar me ien ruim winst opleverde. Kee- fie: „Ik vind het altijd fijn direct voor te liggen. Dat is goed voor je moreel". Hoewel de Italiaanse luid werd aangemoedigd door (duizenden landgenoten op de llang niet volle tribunes (Keetie: [;Dat heb ik niet eens gemerkt, "uk heb alleen maar de mensen gehoorddie mijn naam rie pen"), slaagde zij ér niet in het werschil kleiner te maken. Zo moet het nu juist niet: de Italiaan Cardi gaat vlak voor de finishlijn van zijn sprintrit tegen de Japanner Nakano onderuit. Dat kostte hem behalve de nodige ontvellingen een plaats bij de laatste vier. Integendeel. Keetie bouwde haar voorsprong nog uit tot goed drie 'seconden om uiteinde lijk zelfs met een verschil van meer dan zes seconden te zege vieren. Een formidabele presta tie, die nog eens onderstreepte, dat de Zeeuwse nu pas haar hoogtepunt heeft bereikt. Het is dan ook triest te moeten vast stellen dat zij juist nu besloten heeft voortaan niet meer te zul len uitkomen op wereldkam pioenschappen. Zij liet door schemeren zelf eigenlijk nog wel zin te hebben door te gaan, maar zuiver om haar man, die het koersen van zijn vrouw maar niets vindt, te willen stop pen. Of het inderdaad zover komt, zal moeten worden afge wacht. Baancoach Frans Mahn had er zijn twijfels over: „Ik geloof niet, dat het doenlijk voor haar is om te stoppen. Ze rijdt beter dan ooit. Haar vele rijden in de winter op de baan heeft haar bovendien aanmerke lijk sneller gemaakt. Ik kan me niet voorstellen, dat zij er nu mee op kan houden. Ik heb het nog niet vaak meegemaakt dat sportmensen op hun top stop pen". Een andere Nederlander, die grote indruk maakte, was Mar tin Venix, die de eerste serie van de profstayers van begin tot eind beheerste. De Rotter dammer won zonder ook maar een keer ernstig bedreigd te zijn. Stayer-coach Martin Wierstra: „Het is fantastisch wat die jon gen presteert. Hij is pas prof. Wordt Nederlands kampioen en nu eerste in de serie. En hoe. Toen hij al een tijdje op kop lag, gebaarde ik dat hij het wat kal mer aan moest doen. Hij wilde er echter niets van weten". En gangmaker Joop Stakenburg: „Hij brulde steeds maar achter me: tempo rijden. Ik hield het niet voor mogelijk". Venix zelf, die meteen na de start vanuit derde positie naar de eerste plaats oprukte („Dat ging van zelf. Stevens had nog geen snel heid en de gangmaker van Spi noza reageerde te laat"), was uiteraard ook dik tevreden. „Het was in wezen de sterkste serie op papier. Mijn doel was de finale te bereiken. Met deze overwinning is het kampioen schap voor mij al geslaagd. En als ik nou nog bij de eerste drie eindig, ben ik super tevreden". Dramatisch einde Het wereldkampioenschap kwam voor Dieter Kemper, de titelhouder bij de profstayers op dramatische wijze ten einde. De Westduitser, die vorig jaar in Rocourt Cees Stam van het goud afhield en nu weer een van de serieuze gegadigden voor de eerste plaats was, werd het slachtoffer van een ernstige overtreding van zijn gangma ker Durst in dè eerste serie. Bij een aanval op de tweede positie van de Zwitser Savary passeerde Durst onderdoor. De Duitse combinatie kreeg onmid dellijk de rode vlag, hetgeen diskwalificatie.en daarmee geen startgelegenheid in de herkan sing betekende. Durst en Kemper bleven deson danks tot het laatst toe in de baan, wat het tweetal een forse boete zou opleveren. De gang maker zou bovendien een reke ning gepresenteerd krijgen voor het feit dat hij na het uitrijden de motor tegen de grond smak te. De twee andere Nederlandse profstayers, René Pijnen en Cees Stam bereikten ook zonder veel moeite de eindstrijd. Keetie van Oosten rijdt haar ereronde. Zij reed opnieuw naar goud ter getoond. Hij klopte de 34-ja- rige Italiaan Turrini, die ooit een keer eerder de finale be reikte (in 1973, toen hij van Robert van Lancker verloor) overtuigend in twee ritten. Na de eerste rit, waarin Nichol son met gering verschil eerste werd, diende de Italiaan een protest in, omdat volgens hem Nicholson van zijn lijn zou zijn afgeweken, maar dat werd door de jury afgewezen. Het brons was voor de Japan ner Sugata, die zijn landgenoot Makano in de belle duidelijk achter zich liet. De Polen Kocot en Kotlinski prolongeerden hun tandem-titel. Nadat zij in de halve finales veel moeite hadden met de als derden geëindigde Russen Ze- menetz en Jablunovski, tegen wie zij een belle nodig hadden, rekenden zij in de eindstrijd in twee ritten af met de Tsjechen Kucirec en Jelinek. HEIN GROOTHUIS Martin Venix Weer sterkste De Australiër John Nicholson heeft zich evenals vorig jaar 's werelds sterkste beroepssprin- (Van onze sportredactie) Na een langdurige blessureperiode waardoor de Olympische Spelen miste maakt Frank Nusse zondag rentree op de atletiekbaan. De Amsterdammer komt voor club AAC uit de finale van de competitie, die zondag op Haagse accommodatie van Sparta wordt verwerkt Nusse, van wie met het oog op de trainirigsachterstand opprestaties mogen worden verwacht, komt uit op de 110 en 400 meter horden en waarschijnlijk de estafettenum- atletiekcompetitie zullen twee ploegen, die zich geplaatst bij de „top zes" ontbreken. De NKS kwam op het idee, een blik te werpen op de nationale wedstrijdkalender, erland op dezelfde dag te organiseren. Van De Spartaan en Thor (Roozendaal) werden zoveel atleten uitgenodigd interland in Zwitserland, dat die twee ploegen zich terug trekken voor de finale in Den Haag. In plaats van (heren) en De Spartaan (dames) starten Trias en AVR, laatste ploeg zeer waarschijnlijk zonder de geblesseerde van Gooi zal starten. Noppie Koch acht zich bij de talloze conflicten rond zijn figuur niet de dader, maar het slachtoffer van de omstandigheden. (Van ónze speciale verslaggever) MONTERONI - Noppie Koch (44) uit Utrecht wordt 's werelds beste gangmaker genoemd. Hij is een omstreden figuur in het stayeren. Geroemd vanwege zijn vakmanschap, uitgejouwd door het publiek na gewaagde manoeuvres en veelvoudig beboet of geschorst omdat hij de wetten van de UCI aan zijn laarzen lapt. Noppie, zoals de zwaarlijvige gangmaker wordt genoemd, is meestal in opspraak. „Ik ben vaak de dupe van omstandigheden", klaagt hij. Tijdens het wereldkampioenschap het vorig jaar in Luik passeerde Koch met zijn moter onderdoor, hetgeen een ernstige overtreding is. Noppie werd beboet met 1.000 gulden en drie maanden geschorst. Maar daarmee heeft hij nog niets geleerd. Want onlangs tijdens' de Nederlandse kampioenschappen in Am sterdam reed hij op woeste wijze de jurytafel omver en moest kamprechter Bram Koopmans zich met een sprong in Veiligheid brengen toen Koch zijn moter op hem af stuurde. Ook nu weer had een tegenstander, ditmaal Joop Stakenburg, Noppie het bloed onder de nagels uitgehaald. En als hij zich verongelijkt voelt, dan breekt er iets in de doorgaans rustige man. Wie in Monteroni met hem spreekt, kan nauwe lijks geloven dat dit de gangmaker is die in de piste zo tekeer kan gaan. „Er bestaan misverstan den over mij", vertelt hij. „Ik ben de dader niet, ik ben het slachtoffer, ik heb de omstandigheden tegen mij". Tot voor enkele jaren was de macht van Noppie Koch in het stayerswereldje erg groot. In veel koersen bepaalde hij wat er gebeurde. Totdat de UCI bepaalde dat voortaan tijdens een titelstrijd alleen landgenoten met elkaar mochten rijden. Dus een Nederlandse renner diende met een Ne derlandse gangmaker in de baan te komen. En daarmee verloor Noppie op slag zijn broodwinning op de moter. Want voor veel geld huurden de beste buitenlandse stayers hem in, waardoor Koch menigmaal in een wereldkampioenschap lijnrecht tegenover de Nederlandse belangen stond. Hij heeft daarover een proces gevoerd tot en met de raad van Europa in Straatsburg, maar de UCI hield voet bij stuk. Optimistisch De UCI heeft Noppie dus klem gezet. Hij kan zich in zijn gevaarlijke vak niet meer ontplooien zoals hij dat wil en alleen zijn grenzeloze verbonden heid 'met de moter en met het stayeren in het algemeen houdt hem in de koersen. Want Noppie is optimistisch gestemd over de toekomst van het stayeren. „Er komt meer leven in de brouwerij", zegt hij, „Er zijn hier in Monteroni meer stayers dan in Luik, de gangmakers staan te dringen, het gaat de goede kant op. Ook in Nederland. We hebben altijd over goede stayers beschikt en ik zie op nieuw een paar jongeren zich aandienen die er beslist kunnen komen". Tot nog toe heeft Noppie Koch zich in het toernooi te Monteroni opvallend rustig gedragen. Maar de wedstrijden zijn nog niet ten einde. Mogelijk dat hij nog van zich doet spreken. „Ik heb al gezegd", herhaalt hij, „dat ligt zuiver aan de omstandigheden. Jean Nelissen (Van onze sportredactie) >EN HAAG Jockey Rober Vetemans en trainer Joep Dek- ters kwamen vorige week in de entipcompetitie elk tot 14 pun- en. Daarom mogen beiden het iog een keertje overdoen. Wete- nans heeft intussen wel 90 pun- en, goed voor een derde plaats chter Tom McGarrity 120 pun- en en Henk van der Kraats 117 mnten. )e tips voor de drie rennen van aterdag: >UR HAWKPRUS: Joep Dek- ters: Perfumed Lady, Nun's Ha- >it, Albatros en outsider: Beau- ifully Blue. Rober Wetemans: 'erfumed Lady, Alpha Rousse, ten's Habit en outsider: Lon- lentown. tOYAL STREAMPRIJS: Joep lekkers: Laureade, Rich Aun- ie, Blacky en outsider: Gran- jeur. Rober Wetemans: Laurea te, Rich Auntie, Grandeur en •utsider: Notre Debut. TWEEDE AFDELING: Joep lekkers: Topsie, Oakridge, ïock Aldis en outsider: Red -ountess. Rober Wetemans: tepsie. Rock Aldis, Red Coun tess en outsider: Pedro. (Van onze sportredactie) WASSENAAR De paardenrennen op Duindigt kregen gisterenmiddag onverwacht een literair tintje toen de Engelse thrillerschrijver Doek Francis een kijkje kwam nemen. Een vanzelfspre kend bezoek voor wie weet dat Francis zelf een beroemde ex-jockey is en al z'n thrillers in krin gen van paardenliefhebbers, gokkers, bookmakers en paardenraces laat spelen. Veel nieuwe stof zal hij op Duindigt waar hij wat als een vreemde eend in de bijt rondliep, niet hebben opgedaan, want Dick Francis was in zijn geboorteland al een topjockey. In één seizoen schreef hij de meeste achtereenvolgende overwin ningen op zijn naam en hoewel hij in 1956 als steeple chase-jockey stopte, staat hij in de race-ge schiedenis onuitwisbaar opgetekend als de man die Engelands grootste steeple chase, de Grand National, als berijder van het paard van de Konin gin-Moeder zo goed als in z'n zak had toen zijn paard vijftig meter vóór de finish instortte. Francis was in Nederland voor de presentatie van s de vertaling van zijn nieuwste thriller uit de wereld van het paard, „Grote Gok". In de win- naarsring maakte hij kennis met een collega die het ditmaal wél en met grote overmacht haalde: „De Westduitse jockey Dieter Weiss die met het paard Feuerboy de Jonker Jinks-prijs verrassend in de wacht sleepte. De uitslagen van de woensdag op Duindigt gehouden koersen zijn: Intrepid-prijs 2040 ra: 1. Nescio (M. Vergay) 2.49.1 1.22.9 2. Nico Roodnoot 3. Mientje. Winn. 1,80 pl. 2.50 6.30 6.30 kopp. 48.80 trio 896.60. Volann-prijs 2040 m: 1. Ons Fenneke (M. Bouwhuis) 2.56.1 1.26.3 2: Ökker Annemarie 3. Oglala Mendel. Winn. 16.10 pl. 9.90 7.80 9.60 kopp. 236.90. Hanover Bertha-prijs 2040 m: 1. Miss X (A. de Wrede) 2.50.8 1.23.7 2. Nappie 3. Nurejev. Winn. 7.30 pl. 2.00 1.50 2.00 kopp. 9.90 trio 155.90. Isola-prijs 1800 m: 1. King of Spring (C. Vandeuren) 2.02.9 K^Pfalzgruss 3. Maddy. Winn. 4.80 pl. 1.50 1.30 1.20 kopp. Delta-prijs 1600 m: 1. Never Worry (J. van Dooyeweerd) 2.07.5 1.19.7 2. Julia Axkitt 3. Karper K. Winn. 1.50 pl. 1.30 2.10 1.50 KOPP. 16.30 trio 45.60. Jerome-prijs 1300 m: 1. Alpha Rousse" (Mej. C. Meltzer) 1.21.5 2. Fair Swallow 3. Mactwain. Winn. 1.80 pl. 1.20 2.10 kopp. 4.30. Alkestis-prijs 2120 m: 1. Mama Mia (F. Wildhagen) 2.52.2 1,22.0 2. Massel T 3. Mia Fortuna. Winn. 17.30 pl. 2.00 1.50 1.50 kopp. 19.90 trio 146.70. Jonker Jinks-prijs 1900 m: 1. Feuerboy (D. Weiss) 2.07.7 2. Queens Birthday 3. Amber. Winn. 10.10 pl. 2.70 1.40 kopp 9.70. Zora-prijs 2520 m: 1. Olaf Fez (P. Zandt) 2.33.2 1.25.3 2. Orson Baker 3. Ottilia S. Winn. 2.40 pl. 1.60 1.70 1.60 kopp. 5.20 trio 43.20. Fleetness T-prijs 2040 m: 1. Nant Buitenzorg (M. Vergay) 2.45.0 1.20.9 2. Ka Anjo 3. Marco Cavaljos. Winn. 1.20 pl. 1.10 1.10 kopp. 10.10. Totalisatoromzet: 362.034.-. KOBLENZ Na ruim dertien jaar is de Rus Valerie Brumel onttroond als Europees record houder hoogspringen. Gister avond overtrof de Poolse Olym pisch kampioen Jaczek Wszola in Koblenz de 2.28 meter van Brumel, die jaren als wereld- en europees record heeft standge houden. Wszola haalde een hoogte van 2.29 meter. De Amerikaan Dwight Stones bracht eerder dit jaar het we reldrecord bij Philadelphia op 2.32 meter. Het meest boeiende nummer was de 3000 meter bij de heren, waarbij ook Gerard Tebroke aan de start kwam. Bij volledige windstilte eindigde negen atle ten onder de acht minuten. Rod Dixon won uiteindelijk de eind sprint van de Pool Bronislaw Malinowski, maar het verschil (7.49.6 tegen 7.50.0) was zeer ge ring. John Walker werd vijfde (7.53.8) bijna een halve seconde voor Gerard Tebroke. (Van onze sportredactie) ZEIST Han Berger krijgt een nieuwe kans van de KNVB. De trainer van FC Utrecht, inzet van een geschil tussen de voet balbond en de WON (Vereni ging van Voetbaloefenmeesters in Nederland) mag eind septem ber nog eens proberen zijn A-di ploma te halen. Waarmee, mits Berger slaagt maar daar is bijna geen twijfel meer aan mogelijk, een eind is gekomen aan een slepende kwestie die in juni ontstond. FC Utrecht slaagde er toen niet in een trainer (met A-diploma) te vinden, die de functie van Ber ger op papier vervulde. De WON dreigde met een kort ge ding, maar trok het weer in, toen de KNVB bekend maakte de dispensatie voor Berger na 1 oktober niet meer te verlen gen. Op tijd vond „Zeist" een oplossing. Tijdens de examens, waarvoor Berger zakte, zouden beoordelingsfouten zijn ge maakt. Dat rechtvaardigde een nieuwe kans. WARENDORF - De Westduit se Hippische Federatie heeft besloten topruiter Paul Schoc kemöhle een schorsing op te leggen tot eind 1977. Volgens de federatie had Schockemöhle tij dens een concours hippique in Verdun eind mei en tijdens de Olympische Spelen in Montreal zijn paard Talisman een verbo den stimulerend middel toege diend. Schockemöhle mag tot 31 de cember 1977 niet deelnemen aan nationale en internationale wed strijden. De advocaat van Schockemöhle, heeft aangekon digd in hoger beroep te gaan. Ritzege Ribbers MAINZ De Nederlander Joop Ribbers heeft gisteren de zesde etappe van de ronde van Rijnland-Palts gewonnen. Met de Duitser Michalsky had Rib bers vier minuten voorsprong op het peloton. Frits Schür werd zesde. In het algemeen klassement blijft de Pool No- wicki leider voor zijn landge noot Faltyn en Schür, die bijna twee minuten achterstand heeft. Ribbers is achtste. In de ronde van de Toekomst eindigden Lubberding en Van Vliet gisteren in de vijfde etap pe in de achterhoede; resp. 19e en 28e. De Zweed Nilsson blijft leider. Lubberding is tiende op ruim veertien minuten, Van Vliet 26e op 32 minuten. In de vijfde rit, een etappe tegen de klok over twaalf kilometer won de Fransman Chaumaz. Roger de Vlaeminck won de proloog van de ronde van Cata- lonië. Dock Francis voelt zich in zijn element. De schrijver van thrillers, die zich voornamelijk in paardenkringen afspelen, maakt kennis met Dieter Weiss. (Van onze sportredactie) DEN HAAG Zowel zaterdag (14.30 uur) als zondag (13.30 uur) zijn er op de Wassenaarse renbaan Duin digt rennen en draverijen. De tips voor zaterdag. ELSTPRIJS: Ontdekker, Noorder ster S en Oslo. ESSEPRIJS: Narko Buitenzorg, Ni- na en Nancy Harvester. STROEPRUS: Nanette, Nerva en Mae West. ANJUMPRIJS: Oermana G, Leon van IJmuiden. GRONINGENPRIJS: Massel T. Keen Speed en Lex Areta. LEIDSCHENDAMPRUS: Loes Are ta, Michael Spender en Makore du SCHIJNDELPRIJS: Orient Holland- ia, Nova Zembla en Max Record. OUR HAWKPRIJS: Albatros, Perfu med Lady en Nun's Habit. ROYAL STREAMPRUS: (eerste af deling): Rich Auntie, Marcus en Lau reade. Tweede afdeling: Topsie, Pe dro en Rock Aldis. De tips voor zondag: SOCIETEITSPRIJS: High Tree. Abervale en Guiltless. K.N.H.R.V.-PRUS: Tatsuta, Midgeti- na en Riki Lash. URANIEPRUS: Mai Regina, Lazuur en Nanouk. ALMFEUERPRIJS. Marisca Han over, Nomic Buitenzorg en Nel Noordlandia. YANKEEPRIJS: Nescio. Nico Rood noot en Mientje. GASTENTR1BUNEPRUS: Jade. Jo- CHIMENÊ MACPRUS: Lara Besk, Martina Norma en Job. QUERONICAPRUS: Leo Buiten zorg, Marjon Hess en Jacco R. AMOURETTEPRIJS: Lola van Voorne, Lord Easter en Koly B.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 17