ORANJE Groenendijk iezorgt -wageningen winst \5uitenspeltreffer Geels slaat IJsland r [NVB scheldt Hbertsen boete kwijt jo Ahead beslist vandaag 'Ver contract Sörensen NIET LANGER ONDER INDRUK OPSTELLINGEN Operatie voor Bobby Vosmaei Starten Lauda is nu zeker Forse winst Canadezen en Russen J-,Cj1DOZ CUUKAN'i PAGINA 15. r ook eej jbel mee iLENDAM De wedstrijd voor de eerste divi- tussen Volendam en Wageningen, die zondag augustus bij de stand 1—1 werd gestaakt, toen aisrechter Roeders op het veld overleed, is iteravond uitgespeeld. In de resterende 44 minu- 1 scoorde Groenendijk voor Wageningen (76ste nuut), zodat deze club met 2—1 won. 19 teravond zijn enkele indschappelijke voetbal- Istrijden gespeeld. In ckholm speelde Zweden ge- tegen Hongarije: 1—1 met lpunten van Ebedli (22) en stensson (34). {eland kwam in Londen te- Ierland niet verder dan gelijkspel: 1—1. Stuart irson gaf Engeland de lei- l in de 43ste minuut. Elf luten na de hervatting am Ierland door een straf- op gelijk Ray Wilkins haal- Steve Hei gh way neer en try Daly, clubgenoot van ftrson, voltrok het vonnis, prlie George maakte zijn puut voor Engeland, maar id het onopvallend. Na de it werd hij vervangen, nrts won Schotland met (0 van Finland. De doelpun- i werden gemaakt door iich (7) Daglish (23), Gray Noorwegen won m Uslo met 1—0 van Zwitserland. Het was voor beide ploegen de eerste ontmoeting in groep zes van de voorronden voor het we reldkampioenschap voetbal. Tom Lund maakte het enige doelpunt van de wedstrijd na rust. De stand, in groep 6: 1. Zweden 1 1 0 0 2 2-0 2. Noorwegen 2 10 12 1—2 3. Zwitserland 1 0 0 1 0 02 FC Porto en Schalke'04 heb ben in het Estadio da Luz in Lissabon hun eerste wedstrijd in het toernooi om de UEFA- beker gelijkgespeeld (2—2). De Westduitsers, namen voor de rust een voorsprong van 2—0 door doelpunten van Klaus Fi scher (37e en 44e minuut). Na de hervatting sloeg Porto door Rudolfo toe: in de 47e minuut werd het 1—2. Ruim een kwar tier later buitte Cubillas een fout van libero Fichtel uit en scoorde daarna (2—2). NT. (Van onze sportredactie) !N HAAG De tuchtcommissie van de KNVB heeft FC in Haag op vragen van manager Fred van Hal meegedeeld t een eerder opgelegde boete van 200 gulden aan Roger bertsen wordt ingetrokken en zal worden terugbetaald. De lorse speler van FC Den Haag kreeg deze boete alsmede een tering nadat scheidsrechter Bakker hem wegens hard spel d genoteerd tijdens het oefenduel tegen Robin Hood, ui Hal had bij de KNVB geprotesteerd tegen het feit dat de af voor Albertsen, evenals overigens een boete voor Schoen- iker, in de publiciteit was gekomen voordat FC Den Haag arvan op de hoogte was gesteld. Bij onderzoek in Zeist bleek t de oorzaak van het uitlekken van de straf van Schoenmaker it viel te achterhalen, maar aan het licht kwam wel dat inzake bertsen een foutieve procedure was gevolgd. De tuchtcommis- had de boete opgelegd, terwijl deze instantie nog niet in t bezit was van de schriftelijke verklaring van FC Den Haag overigens wel tijdig op de KNVB-burelen arriveerde. Na t constateren van dit feit draaide de tuchtcommissie de boete ug, zodat voor Albertsen, die overigens gisteren voor Noorwe- a uitkwam in het duel tegen Zwitserland, slechts een clubboe- van honderd gulden (die hem werd opgelegd vanwege zijn we spel tegen Robin Hood) resteert. „Dat betekent dus een nst voor hem van honderd gulden," verklaarde manager Van il gisteren. i_, (Van onze sportredactie) (i ^VENTER Go Ahead Eagles neemt vandaag de beslissing de Deen Jan Sörensen wordt gecontracteerd. Gisteren maakte rensen, die vorige maand zijn debuut maakte in het Deense monale elftal, de eerste training onder Wiel Coerver mee. anager Peter Stephan legde enige weken geleden de contacten Kt Sörensen, die afkomstig is van B 1901 (Van onze speciale ver slaggever) REYKJAVIK En toch is IJsland geen wereld- ploeg. De resultaten te gen België en Nederland doen anders vermoeden, maar IJsland is en blijft voorlopig een land waar het voetballen op hetzelf de niveau staat als bij ons het zwemmen. Eén of twee redelijke toppers, maar verder louter ent housiastelingen die in het grote gebeuren geen rol spelen. Toch bracht datzelfde IJsland ook Ne derland, in voetbalkrin gen nog altijd een plaats in de wereldtop toege dicht, in problemen waarmee het zich snel af tekenende verval van ons nationale voetbal op nieuw sterk aan het licht kwam. IJsland-Nederland was eigenlijk een logisch vervolg op het pres tatiepeil van de eerste vijf com petitiewedstrijden in Nederland. Het is na alle successen op we reldniveau een harde diagnose. Maar de feiten liggen niet an ders: het Nederlandse voetbal glijdt razendsnel af naar sferen die wij al lang ontwend zijn. Tactisch wordt het spel nog al tijd goed gespeeld, maar de technische en individuele kwali teiten die Oranje twee jaar gele den in München naar de top van het wereldvoetbal voerden ont breken. Dat is op zichzelf geen ramp. Na het echec in Joegoslavië bij het Europees landenkampioenschap moest opnieuw worden begon nen, maar dan zonder de vedet tes van weleer zoals Van Hane- gem, Suurbier, Rep en de recal citrante Cruyff. Een proces dat met kwaliteitsverlies gepaard gaat omdat met name de laatst genoemde natuurlijk best nog een glansrol kan vervullen. Dat verlies moest echter allemaal maar voor lief genomen wor den. In het belang van het over het paard getilde Nederlandse voetbal. Ook als dat ten koste zou gaan van deelname aan het WK-toernooi in Argentinië. Schone lei Een pleidooi voor beginnen met een schone lei. Maar dan wel een échte schone, wat ook ge makkelijk kon worden gedaan omdat na het aftreden van Knobel ook in de hoek van de bondscoach een frisse wind kon waaien. Dat alles is echter niet gebeurd. We blijven gewoon doormodderen met van succes sen volgevreten voetballers. Nu weliswaar niet met Van Ha- negem, Rep en Suurbier, maar met spelers als Arie Haan en Willy van der Kuylen. Daarmee hopend dat de totale aftakeling voor de buitenwacht verborgen blijft. Hinken op twee gedachte derhalve, aan de ene kant verza digde toppers afvoeren, aan de andere kant toch blijven kiezen voor Argentinië. Dat laatste is natuurlijk geen slecht streven, maar het mag in de situatie waarin het Nederlandse voetbal verkeert geen remmende factor voor de ontwikkeling van de jeugd zijn. Nieuwe talenten als Jan Peters, Cees Kist en zo zijn er nog wel een paar te noemen, mogen daar nooit de dupe van worden. „We zijn op de goede weg", sprak Jan Zwarkruis na afloop van het voor Nederland bescha mende duel tegen de veel aan trekkelijker voetballende IJslan- ders monter. Maar wanneer de lijn van gisteravond model staat voor de lijn die de KNVB voor ogen heeft dan is het een trieste zaak. Weinig opwekkend Nederland kan dat al lang niet meer. „Circulatievoetbal" is de nieuwe modekreet. Ook Jan Zwartkruis is er helemaal stuk van. De bal eindeloos metertje voor metertje rond spelen, daar zijn we goed in. Waarom ook rekening houden met het pu bliek? Dat moet alleen maar betalen, Er speelde zich rond Oranje ditmaal eens geen le vensgrote rel af. Iedereen bleef tot bij terugkeer in Nederland lief voor elkaar, zowaar een lichtpuntje binnen het duistere wereldje van de voetbalbond. Zelfs Jan Peters en Jan van Beveren maakten geen amok. En dat terwijl ze er toch alle reden toe hadden, vooral Peters die op de bank bleef. Peters reageerde er na afloop mild op. „Ruim voor de wedstrijd heb ik het van Zwartkruis vernomen. Op dat moment was ik kwaad, maar ik had het eigenlijk al vermoed. Ik schiet er niets mee op om op dit moment stampij te gaan maken. Zwartkruis heeft gekozen voor Van der Kuylen, dat is een gegeven. Daar heb ik mij bij neer te Vanuit eeen positie die sterk aan buitenspel doet denken scoort Ruud Geels de enige treffer voor Nederland.Het Oranjeteam zou daarna niet verder komen dan de zondag zo schamper afgeschilderde Belgen. (Van onze sportredactie) Reykjavik Tony Knupp, Guy Thys en Danny Blanchflower, de drie trainers van nationale teams die met Nederland groep vier van de voorronde van het WK-toernooi vormen, zijn sinds gisterenavond niet langer onder de indruk van bet Nederlandse voetbal. Tony Knapp, de Britse trainer van de IJslandse ploegO „Dit team is me hard tegengevallen. Slechts één doelpunt en dan nog buitenspel. Onbegrijpelijk dat Nederland twee jaar geleden nog het beste voetbal van .de wereld speelde. Nu heb ik echt geen verschil gezien tussen mijn amateurs en jullie duurbetaalde profs. Alleen op het taktische vlak is Nederland natuurlijk veel beter". Guy Thys, de bondscoach van de Belgen, had ook weinig goeds over voor Oranje. „Nu zie je maar weer eens hoe moeilijk het voetballen is tegen een ploeg als IJsland. Vooral op dit veld. Mij is na zondag verweten dat ik te defensief heb gespeeld, maar wat doet Nederland? Goed, iets meer agressie voorin, maar het duurt uren voordat de bal in het front is, waardoor alle gevaar geweken is". En Danny Blanchflower, als spion aan wezig met het oog op de komende inter land tussen Nederland en Noord-Ierland. „Dit was ronduit slecht. Maar het zegt me niets met het oog op die wedstrijd in Rotterdam. Dan speelt Cruyff weer mee. Dan zal het ook allemaal weer anders zijn". Jan Ruiter, verrassend verkozen boven Jan van Beveren in het Oranjedoel, moet op de schoen van Thordarsson duiken om onheil te voorkomen. Ook Jan van Beveren r opmerkelijk nuchter op de ver rassende keuze van Zwartkruis voor Anderlecht-doelman Jan Ruiter. „Verwacht had ik het niet. Je komt niet terug bij Oranje om op de bank te zitten. Maar nu dat gebeurde zie ik geen reden om herrie te gaan schoppen. Ruiter is een uitste kende Keeper. Ik ben blij voor hem, dat hij een goede wed strijd gespeeld heeft". Het loodzware veld was een veelbesproken thema na afloop van IJsland-Nederland. Iede reen verschool zich erachter, gemaktshalve vergetend dat de IJslanders met hun geringe ca paciteiten wel tot redelijke combinatiepatronen konden ko men. Zwartkruis: „De FIFA zou moe ten verbieden dat een interland op zo'n veld wordt afgewerkt. Zeker als er zoals nu een be langrijke wedstrijd wordt ge speeld. En dan hebben we nog geluk gehad dat het al twee dagen droog is op IJsland. An ders zou het helemaal geen doen zijn geweest". Ook de spelers schoven hun wanprestatie af op de slechte omstandigheden. Invaller Kees Kist: „Je kon je amper overeind houden". En Ruud Geels: „Com binaties waren op dit veld niet mogelijk. Maar dat is natuurlijk geen exucuus voor ons complete falen. We hadden gewoon onze dag niet. We hadden het ook Nederland: doel: Jan Ruiter (PSV), Ruud Geels (Ajax), (Kees (Anderlecht); achter: Willy van Kist - AZ), Rob Rensenbrink de Kerkhof (PSV), Wim Rijsber- (Anderlecht). gen (Feyenoord), Adri van Kraay (PSV), Ruud Krol (Ajax); IJsland: midden: Arie Haan (Ander- Stefansson; Sigurvmsson, Ed- lecht), Wim Jansen (Feyenoord), valdsson, Geirsson, Petursson, Willy van der Kuylen (PSV); Leifsson, Torfason, Sigurvins- voor: René van de Kerkhof son, Eliasson, Hallgrimsson, Thordarson. De stand m groep vier van de kwalificatie voor het wereld kampioenschap: Nederl- 1 1 0 0 2 1—0 België 1 1 0 0 2 1-0 IJsland 2 0 0 2 0 0-2 Noord-Ierland moeilijk, want die IJslanders hielden de poort achterin goed gesloten. Ik kan me na van avond voorstellen hoe tegen standers van Ajax zich op het ogenblik voelen wanneer ze te gen ons gespeeld hebben". Sparen deed eigenlijk de gehele ploeg zich. Met uit zondering van Wim Jan sen die als enige Oranje klant z'n normale zwoe gerspelletje speelde. De rest bleef ver onder de maat. Met als exponenten van de totale wanpresta tie (toch nog goed voor 2000 winstpremie) Krol, Haan en Rensenbrink. O ja, Oranje won met 1-0 dankzij Ruud Geels. Wel echter een treffer met een buitenspelsmaak. Het paste eigenlijk in het ge heel.... Rob Hertog Bob Vosmaer (Van onze sportredactie) DEN HAAG Bobby Vosmaer, spitsspeler van AZ'67, is opnieuw gebles seerd. Maandag wordt hij geopereerd aan een achil lespees. Ook vorig sei zoen had hij veel last van deze blessure en moest hij hieraan worden geo pereerd, waarna hij vrij wel de gehele competitie miste. Milaan De fabrieksstal van Ferrari heeft naast Clay Regaz- zoni (ZWI) en Carlos Reute- mann (ARG) ook wereldkam pioen Niki Lauda (OOS) aange meld voor de strijd om de Grote Prijs van Italië, die zondag op het circuit van Monza wordt gehouden. De testritten zijn be vredigend verlopen. Niki Lauda kreeg officieel de goedkeuring van de behandelen de artsen om aan de start te verschijnen. „Ik voel me weer zo ver hersteld dat ik niet geloof enig risico te nemen", aldus Lauda. „Ik beschouw Monza nog als een race om er weer een beetje in te komen. Niemand kan van mij verlangen dat ik meteen weer ga winnen. Maar ik heb de wedstrijd in Monza nodig om in de volgende races in Canada, de Verenigde Staten en Japan weer enige kans van slagen te hebben". TORONTO Het Canadese ijs- hockeyteam heeft zijn leidende positie in het toernooi om de Canada-beker behouden. De Ca nadezen versloegen in Toronto Zweden met 4-0. De standen per periode waren: 1-0, 2-0, 1-0. De grote man bij de Canadezen was Bob Gayney, die tweemaal scoorde. De andere treffers kwamen op naam van 37-jarige Bobby Huil en Marcel Dionne. In het Forum in Montreal bleek het Russische team veel te sterk voor Finland. De Russen zege vierden met 11-3. In deze ont moeting waren de standen per periode: 4-2, 4-1 en 3-0. In Philadelphia eindigde de wedstrijd Verenigde Staten-Ts- jecho-Slowakije in een gelijk spel van 4-4. De Tsjechen maak ten grote indruk op de bijna 10.000 toeschouwers door de manier waarop zij in de laatste periode een achterstand van 4-2 wegwerkten. Na drie wedstrijddagen is de stand: 1. Canada 3 3 0 0 6 19- 4 2. Tsjechosl. 3 2 1 0 5 17- 7 3. Rusland 3 1113 17-11 4. Zweden 3 1113 8-9 5. Ver. Staten 3 0 12 1 8-13 6. Finland 3 0 0 3 0 5-30 Vilas bij de laatste vier Forest Hills NEW YORfc - Het lijkt voor Chris Evert allemaal zeer ge makkelijk te gaan tijdens de tenniskampioenschappen op de banen van Forest Hills. Giste ren won de Amerikaanse in de kwartfinales van Natasja Ch- myreva uit Rusland met 6—1, 6—2. In de volgende ronde kan Evert het totaal van honderd winstpartijen op rij compleet maken. Chris Evert treft in de halve finales Mima Jausovec (Joe), die met 61, 6—3 Virgi nia Ruzici (Roe) versloeg. Guillermo Vilas is bij de heren doorgedrongen tot de laatste vier. De Argentijn, dit jaar erg wisselvallig spelend, versloeg de Amerikaan Eddie Dibbs na een spannende partij. Vilas begon met de eerste vijf games te win nen, wat hem de set opleverde. Maar Dibbs kwam terug in de tweede set. Daarna werd het een gelijkopgaande strijd. Vilas was de gelukkigste. Twee keer ging de tie-break naar de Ar gentijn: 61, 2—6, 7—6, 7—6. De Roemeen Ilie Nastase ver sloeg in een opwindende partij in de vierde ronde „canonball" Roscoe Tanner: 7—5 6—7 1—6 7—6 64. De partij nam drie uur en twaalf minuten in beslag. Manuel Orantes had eveneens vijf sets nodig om Stan Smith te verslaan: 36 16 6—2 7—6 6—1. De Amerikaan leek aan vankelijk gemakkelijk te zege vieren, maar Orantes toonde nog wat reserve in petto te heb ben. Hij verhoogde het tempo waardoor Smith fouten ging maken.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 15