Ex-politiemannen betrokken bij heroïnehandel Voorrang aan werkloosheidsbestrijding 500 ONTSLAGEN NEDERKORST Strauss eist inel onderzoek Aantal werkende Nederlanders licht gedaald -F WD-VERKIEZINGSPROGRAM Ford neemt dubbelganger Carter in dienst {otterdammer klaagt 4rins Bernhard aan oeldiouder zonder 8 min. terug Russen eisen vergeefs teruggave Mig Staking bij Nieuwe Revu van de baan Solzjenitsyn vlucht voor KGB naar VS KREDIETEN Als u tekort komt. Voor een onverwachte kans. Als u direkt over geld wilt beschikken t ~~APen Koop-Krediet-^ Jassar Arafat wordt vervangen DNDERDAG 9 SEPTEMBER 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 13 Stijging autoverkoop zet door I AMSTERDAM De stij ging in de autoverkoop zet door. Zo blijkt uit de berekening van de RAI die in juli is gemaakt. In de eerste zeven maan den van di jaar zijn 320.163 nieuwe auto's ver- kocht. In de overeenkom stige periode van het vori ge jaar werden er onge veer 300.000 auto's ver kocht. (van onze parlementaire redactie) DEN HAAG In het regeringsbeleid dient voor alles voorrang te worden verleend aan de strijd tegen de werk loosheid en geldontwaarding. De uitga ven in de collectieve sector mogen ver houdingsgewijs niet toenemen. De over heidsuitgaven moeten worden ingedamd en dd sociale voorzieningen zijn aan een kritische herwaardering "toe. Dat zegt de WD in het ontwerp-verkiezingspro- gramma, dat op een congres in maart zal worden vastgesteld. Het wordt de hoogste tijd, dat het bedrijfsleven van zijn knellende banden wordt bevrijd. Het ondernemingsklimaat is de laatste jaren verziekt, de lasten voor het bedrijfsleven zijn verzwaard. De belangen van de werkgelegenheid worden op geofferd aan dogmatisme en ideologie. Hans Wiegel heeft op verzoek van het hoofdbe stuur van de WD dit ontwerpverkiezingsprogram samengeszeld. Hij is van mening dat ons land dringend een ander kabinet en een andere stijl van regeren nodig heeft. Een nieuw kabinet moet het vertrouwen tussen overheid, werkgevers en vakbeweging herstellen. De particuliere onderne mingsgewijze produktie moet weer gezien worden als „hoeksteen van onze samenleving", als „bron Over het onderwijs zegt het program dat de WD tegen een „uniforme middenschool" en verlenging van de leerplicht is. In een volgend kabinet moeten de ministeries van Volksgezondheid en Milieuhygiëne, van Volkshuis vesting en Ruimtelijke Ordening en van CRM worden opgeheven. Ten aanzien van het buiten lands beleid meent de VVD dat de Navo moet worden versterkt. De Democratische kandidaat voor het Amerikaanse presidentschap, Jimmy parter aan het werk voor zijn campagne tijdens een vlucht van Pittsburgh haar Washington. Washington President Ford zou een dubbelganger van zijn rivaal Jimmy Carter in dienst genomen hebben om deze van repli *k te dienen met het oog op de komend televisieduels tegen de echte Carter, d kandidaat van de De mocratische Partij voor het president schap. Dit heeft mevrouw Rosalynn Carter gisteren verklaard, toen zij campagne voerde voor haar man in Indianapolis. Hetzelfde heeft een zoon van Carter, Jeff, gezegd bij een campagne in Missis sippi. Een woordvoerder van het comité voor de verkiezing van Ford heeft gezegd, dat het verhaal over de gehuurde dub belganger van Carter van alle grond ontbloot is. De president heeft geen dubbelganger van Carter nodig, aldus de woordvoerder. Hij zei wel, dat de president zich zou oefenen met ver scheidene missen, die het standpunt van Carter aangaande de onderwerpen waarover gediscussieerd wordt, grondig kennen. (F-Stork in de problemen B.V, (Van een onzer verslaggevers) ge instantie, bijvoorbeeld de Nederlandse herstruc- tureringsmaatschappij. Aangezien de problemen rechtGorkum Vier werkmaatschappijen bij VMF-Stork een onderdeel vormen van de totale ',4 i VMF-Stork, met in totaal 1400 arbeidsplaat- problematiek in de metaalindustrie, zijn de bonden verkeren in zodanige moeilijkheden, dat reor- van mening, dat de regering moet meehelpen bij lisaties noodzakelijk zijn. Het bedrijf wil stu- het vinden van oplossingen. De VMF-Stork-bedrij- s hiervoor zelf uitvoeren, maar daar hebben ven die onderwerp van studie worden, staan in vakbonden zich al tegen verzet, gezien de Utrecht, Hengelo, Velsen en Sneek. (Zie ook de 'aring die ze wat dit betreft met VMF-Stork financiële pagina) iben. Eerder dit jaar zijn er bij het concern ds 300 arbeidsplaatsen verloren gegaan door Wat de problemen bij1 Nederhorst in Gorkum m!jIS:uties"in"€Jfen;-beheer. betreft, heeft minister Boersma gisteren na overleg Nederhorst m Gorkum zullen met minder dan met de Tweede-Kamercommissie economische en mensen worden ontslagen. Deze ingreep is sociale Zaken gezegd, dat het nieuwe plan van ig om werkgelegenheid voor ongeveer 200 men- Hollandia (Lubbefs) en De Groot voorziet in de te behouden. Ongeveer 275 mensen zullen opzet van een nieuw bedrijf, dat in eerste instantie "lïSJ!?, A1! P,aats biedt aan 200 werknemers, maar dat binnen crocorwo to <io oo oov o anderhalf jaar moet uitgroeien tot ongeveer 400 leidsreserve, die geheel door de overheid 'den gesponserd. de reorganisatieplannen van VMF-Stork willen AlThet plan van Hollandia-De Groot doorgaat, vakbonden de inschakeling van een onpartijdi- het bedrijf weer De Vries Robbé gaan heten. )TTERDAM (ANP) De Rotterdamse, zich filosoof noemende, n Vis heeft een aanklacht tegen prins Bernhard ingediend, ndat hij zich door het optreden van de prins in de Lockheed-af- ire persoonlijk beledigd voelt. Hij baseert zijn aanklacht tevens ideëele gronden. Praktisch resultaat van zijn aanklacht vindt s niet belangrijk. Janssen, de Rotterdamse officier van Justitie, meent dat een nklacht tegen een zo hoog geplaatst figuur als prins Bernard et bij een officier van Justitie thuishoort maar bij de procureur- neraal van de Hoge Raad. Bovendien heeft de regering al sloten geen strafvervolging in te stellen. INCHEN De voorzitter van de Beierse vleugel van de isten-democraten (CSU), Franz-Josef, Strauss, heeft de West- itse regering dringend verzocht zo snel mogelijk kontakt op nemen met de Amerikaanse regering om de beschikking te ijgen over alle documenten van het steekpenningenschandaal Lockheed. De betrokken documenten moeten dan volledig len onderzocht. 'auss zei gisteren in München dat de regering in Bonn mogelijk grond van gebeurtenissen in de jaren vanaf 1970 er belang bij eft niet voor de Bondsdagverkiezingen van 3 oktober over wijsstukken te beschikken. i wees hierbijop pogingen tot omlopen door de Amerikaénse egtuigfabriek Northrop. In dit verband noemde hij een briefwis- ing in 1970 tussen prins Bernhard en de toenmalige minister a defensie, Helmut Schmidt. De briefwisseling ging over het litaire vliegtuig Cobra, dat door Northrop wordt geproduceerd, rijs (UPI-DPA) Hervé de Vathaire, de vroegere hoofdboek- 'ader van de Franse vliegtuigfabriek Dassault is vrijwillig uit lekenland in Frankrijkteruggekeerd en daar officieel in staat n beschuldiging gesteld hangende het onderzoek naar de ver- istering van acht miljoen franc. Hij is opgesloten in dé Sante-ge- ngenis. !rvé de Vathaire heeft verklaard dat hij door zijn vriend, de jcgere huurling Jean Kay, bedrogen is. Deze zou er met de acht joen vandoor zijn gegaan. Voorts zou hij in Griekenland, op eiland Korfu door personen, die hij niet met name wilde emen, gechanteerd zijn. TUNESIE: Landingsbaan grotendeels vrijgemaakt Den Haag (ANP) „Van af het moment dat het vliegtuig de landingsma noeuvre had ingezet, is opdracht gegeven de landingsbaan vrij te ma ken, hetgeen grotendeels is gebeurd", aldus een verklaring van de Tunesi sche zaakgelastigde in Den Haag, T. Ameur, over de kapingsaffaire van het afgelopen week einde. Wel „Wel Tunesië in be ginsel gekant tegen het ontvangen van gekaapte vliegtuigen op zijn grond gebied". De verklaring suggereert dat men er van uitging dat de piloten on der dwang verzochten te mogen landen en dat zij in opdracht van de kapers meldden vrijwel geen brandstof meer te heb ben. De Tunesische verklaring spreekt met geen woord over het feit dat de baan- verlfchting was uitgescha keld en tijdens de landing uitgeschakeld bleef, noch over de aard van de ver sperringen die waren aan gebracht. Twee van de drie Pales tijnse kapers worden nog steeds door de Cyprioti sche politie vastgehouden in afwachting van hun vervoer haar Irak of Li bië, zo maakten regerings functionarissen gisteren in Nicosia bekend. AMSTERDAM (ANP) Zeker tien voormalige cier van heroine aan West-Europa overgenomen, politieambtenaren uit Hongkong zijn in Amster- De organisatie en financiering zouden echter nog dam betrokken bij de handel in heroïne. Het heeft steeds in handen zijn van de grote bazen in daarom weinig zin, Hongkongse rechercheurs in Hongkong. Volgens de Britse politieman zijn er Amsterdam te stationeren, omdat zij onmiddellijk ongeveer 25 van deze grote bazen in de kroonkolo- door hun vroegere collega's zouden worden her- nie. Zij zijn moeilijk te pakken omdat zij zich niet kend. Deze zouden hen hartelijk de hand schud- rechtstreeks met de handel bezighouden, den, maar zich tegelijkertijd wel afvragen wat In een commentaar op de arrestatie van twee zij'in de Nederlandse hoofdstad komen doen. Nederlandse koeriers op het vliegveld van Bang- Dit zei gisteren hoofdinspecteur Jack Johnston, kok, die 138 kilo zuivere heroïne bij zich hadden, hoofd van de narcoticabrigade in de Britse kroon- zegt Johnston: „Als deze partij in Amsterdam was kolonie Hongkong. Hij brengt een tweedaags be- aangekomen, zou de prijs van heroïne in Neder- zoek aan zijn Amsterdamse collega's. land sterk zijn gedaald met als gevolg dat meer Volgens de „superintendent" heeft overigens de mensen aan heroïne verslaafd zouden raken. De Thailandse hoofdstad Bangkok de laatste maan- prijzen zouden daarna natuurlijk weer omhoog den de rol van Hongkong als voornaamste leveran- zijn gegaan". Prinses Beatrix heeft gisteren de Pacificatiedag in Gent bijgewoond. Bij haar aankomst in de stad werd zij door prins Albert (rechts), de burgemeester van Gent en de Gouverneur van Oost-Vlaanderen verwelkomd. Pionier KLM- vliegveiligheid overleden SCHIPHOL (ANP) Een van Nederlands pioniers op het ge bied van de vliegveiligheid, George C. Wansbeek, die begin van dit jaar om gezondheidsre denen met vervroegd pensioen de KLM verliet, is deze week op 63-jarige leeftijd in Amstel veen overleden. Hij heeft zich de laatste vijfen twintig jaar van zijn leven be ziggehouden met de verhoging van de vliegveiligheid, eerst vijf jaar bij de Rijksluchtvaart dienst als inspecteur belast met ongevallenonderzoek, daarna twintig jaar bij de KLM, eerst als adjunct, doch al spoedig als hoofd van de afdeling vliegvei ligheid. Wansbeek ontwikkelde de visie dat niet alleen uit ongevallen met vliegtuigen lering kan wor den getrokken, maar vooral ook uit de veel minder spectaculaire incidenten in de lucht. TOKIO (AP) De Sovjet-Unie heeft gister- De nieuwe Russische eis volgt op openlijke met een staatsburger, die in Japan bij een avond van Japan geëist dat het de overge- kritiek van een Japanse regeringsfunctiona- ongeluk is betrokken of is gearresteerd. De vlogen vlieger, luitenant Viktor Belenko, en ris op het gebrek aan diplomatieke beleefd- piloot wordt vastgehouden op beschuldiging zijn geheime Mig 25 onmiddellijk naar de heid van de zijde van de Russen. Volgens van illegale grensoverschrijding, illegaal wa- Sovjet-Unie terugzendt. Nadat eerdere ver- de Japanners duurt het meestal enkele da- penbezit en schending van de luchtvaartwet- zoeken via de Russische ambassade in To- gen voordat de Russen een bevestiging ge- ten. kio waren overgebracht, was het gisteren ven, ingeval een Japans staatsburger in de het ministerie van buitenlandse zaken in Sovjet-Unie wordt gearresteerd. Daarna Moskou dat de eis aan de Japanse ambassa- duurt het nog enkele dagen voordat men Het onderzoek naar de geheimen van de Mig deur stelde. Japan heeft tot nu toe steeds toestemming krijgt voor een onderhoud. De 25 gaat voort, aldus de Japanse vice-minister hetzelfde antwoord gegeven op de verzoe- Russen wijzen van hun kant op een overeen- van landsverdediging, om een indruk te ken: de noodzakelijke maatregelen zullen komst die in 1966 in Tokio is gesloten, krijgen van het Russische denken met be- worden genomen met inachtneming van de waarin volgens de Russen de garantie wordt trekking tot de oorlogvoering in de lucht en Japanse wetten. gegeven voor een „onmiddellijk" onderhoud de taktische eisen die zij stellen. DEN HAAG (ANP) De Nederlandse beroepsbevolking telt ongeveer 5 miljoen mensen, van wie 1,4 miljoen vrouwen. Aldus een voorlopige uitslag van de telling die door het Centraal Bureau van de statistiek in het voorjaar van vorig jaar is gehouden. Dit aantal van vijf miljoen houdt in, dat van de totale bevolking van 15 jaar en ouder 51,3 procent tot de beroepsbevolking behoort. In het voorjaar 1973 was dit nog 52 procent. De lictye daling is tot stand gekomen door enige tegengestelde ontwikkelingen. Er zijn meer vrouwen van 15 jaar en ouder gaan werken en dan voornamelijk vrouwen in de hogere leeftijdsgroe pen. Bij de mannen deed zich echter in alle leeftijdsklassen een daling voor. Deze daling was het sterkst bij de mannen van 55 tot 65 jaar en onder de 20 jaar. Bij de telling bleek dat er ruim 300.000 personen waren die geen werkkring hadden maar er een zochten (tegen 200.000 in 1973) Ongeveer 56 procent, van deze personen verklaarde „werkloos" te zijn; de overige werkzoekenden waren huisvrouwen, scholieren, studenten en gepensioneerden. AMSTERDAM (ANP) - De re dactie van het weekblad Nieu we Revu heeft gisteren een voorstel van de uitgever, de Geillustreerde Pers, aanvaard om de hoofdredactionele lei ding van het weekblad voor een interimperiode in handen te leggen van een driemanschap. De staking, die de redactie had aangekondigd, is hiermeer van de baan. Het conflict onstond door de ontheffing uit zijn func tie van waarnemend hoofdre dacteur Ton van Dijk. De redac tie accepteerde dit niet en eiste, dat de maatregel ongedaan zou worden gemaakt. Het hoofdre dactionele team zal bestaan uit de heer S. Kapteyn (redactie chef van het maandblad Ave nue), de heer H. Wilbrink (re dacteur Nieuwe Revu) en Ton van Dijk. Kapteyn heeft als voorzitter van het driemanschap een beslissende stem bij verschil van inzichten binnen de waarne mend hoofdredactie. UITWIJZING MEDEWERKER NOVIB DOOR EQUADOR DEN HAAG (ANP) De Ne derlandse ambassade in Equa- dor heeft gisteren aan de Novib bericht dat de Chileense Novib- medewerker Rodrigo Egana wordt vastgehouden door de politie in Quito, de hoofdstad van Equador. De immigratiepolitie van Equa dor heeft een vlucht geboekt richting Schiphol, aldus een be richt van de KLM en de Neder landse ambassade. De Nederlandse ambassade heeft geen contact kunnen leg gen met de heer Egana zelf, omdat de politie dat niet toe staat. Uit kringen van de Ver enigde Naties in New York werd aan Novib meegedeeld dat de VN bericht heeft gekregen dat de heer Egana uitgewezen zou worden. De Novib maakt hieruit op dat de heer Egana in ieder geval niet naar Chili is ontvoerd. Zürich (AP) De verbannen Russische schrijver Alexander Solzjenitsyn is vorige maand in het geheim uit Zwitserland ver trokken aldus is woensdag ver nomen uit welingelichte bron nen. De schrijver zou zijn afge reisd uit angst voor bedreigin gen van zijn gezin door de Rus sische geheime dienst KGB. Solzjenitsyn is vermoedelijk vertrokken naar de Verenigde Staten, waar hij het afgelopen jaar een groot aantal lezingen heeft gehouden. Het bevolkings register in Zürich heeft beves tigd dat de schrijver samen met zijn gezin begin augustus is weggegaan. Informatie over zijn huidige verblijfplaats kon ech ter niet worden verstrekt. Vol gens de Zwitserse pers kreeg Solzjenitsyn herhaaldelijk in het Russisch gestelde dreigbrieven. Spaanse regering zoekt steun bij militaire top MADRID (Rtr) Premier Sua- rez van Spanje heeft gisteren een onderhoud gehad met de militaire bevelhebbers van Spanje over het pakket hervor mingsmaatregelen dat hij, naar wordt verwacht, het komende weekeinde bekend zal maken. Suarez zoekt kennelijk steun van de militaire top tegen even tueel verzet van rechts in de Cortes tegen zijn plannen om volgend jaar vrije verkiezingen te laten houden voor een twee- kamerparlement. een Doorlopend Plan of Krediet. Snel beschikbaar en tegen aantrekkelijke voorwaarden. LEIDSE SPAARBANK DAMASCUS (DPA) De leider Saika troepen van Mohsen vech- van de Palestijnse Bevrijdings- ten in Libanon aan de zijde van organisatie (PLO) Jasser Arafat, de Syriërs wordt vervangen. Hij zal moe ten wijken voor een drieman schap met aan het hoofd Sohier Mohsen, leider van de door Sy rië gedirigeerde Palestijnse guerrillabeweging Saika. De In de Syrische hoofdstad Da mascus is gisteren bekendge- Deze firma, waarvan de naam niet bekend is gemaakt, zou on der meer mortieren, zware ma- maakt dat de Palestijnse guer- cliinegeweren en stukken 120 rilla-organisatie al Fatah een be langrijk contract voor de lever- mm geschut aan Al Fatah lev- :IV

Leidse Courant | 1976 | | pagina 13