(Misver weg geweest.., Vrouwen van Ulster organiseren zich in vredeseenheden GELD DIERENSMOKKEL ROLT IN WREEDHEID PAGINA 10 LEIDSE COURANT DONDERDAG 9 SEPTEMBEF^ Markten WO| 1 alver (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Britse waarnemers volgen met hoopvolle belangstelling de verdere ontwik keling van de vrouwelijke vredesbeweging in Ulster, die nu vier geslaagde openbare demonstraties op haar aktief heeft. Om in leven te kunnen blijven en iets te bereiken moet deze nieuwe beweging ook tijdens de komende weken de aandacht gaande hou den. Lukt dat niet, dan is ze gedoemd om roemloos te verdwijnen. De vredesbeweging wordt geleid door Betty Williams en Mairaed Corrigan, die in Belfast hun eerste bureau hebben geopend. Het bevindt zich in een van de weinige overblij vende „gemengde" wijken van de Noordier- se hoofdstad, waar protestanten en katholie ken nog kunnen wandelen zonder elkaar ir de keel te vliegen. Betty en Mairaed maken van dit kantoor hun hoofdkwartier. De organisatoren stellen kleine vrouwelijke „vredeseenheden" samen, die in individuele straten een oogje in het zeil zullen houden. Het vijfledige vredescomité van de nieuwe beweging geeft elke unit een korte blitsoplei- ding over de manier waarop zij het hoofd moeten bieden aan extremisten. Elk lid krijgt een blikken fluitje waarmee het een waarschuwend signaal kan blazen als er onraad dreigt. Vrouwen hopen op die manier te kunnen optreden om para-militair geweld te voorkomen. 8000 fluitjes werden door huisvrouwen van Hamburg geschon ken aan de vredesbeweging en door een Duitse tv-reporter naar Belfast gebracht. De vrouwelijke vredesbeweging is ook over gewaaid naar het zuiden, waar sinds haar ontstaan enkele geslaagde demonstraties ge houden zijn. In de platenwinkels van de republiek wordt nu een nieuwe „hit" ver kocht, die de titel draagt: „De vrouwen hebben gelijk". Hij werd een week geleden voor het eerst gezongen tijdens een grote betoging in Dublin. Sindsdien is deze song zowel ten noorden als ten zuiden van de grens, die Ulster van Eire scheidt, het strijd lied van de vredesbeweging. Voor volgende zaterdag staat een nieuwe demonstratie op het programma in het Noordierse Dungannon. Mevrouw Williams en miss Corrigan hopen ook een popfestival te organiseren om kinderen aan te trekken van het soort dat tijdens rellen met stenen en flessen gooit. Afgelopen zaterdag mar cheerden Betty en Mairaed aan het hoofd van ongeveer 25.000 protestanten en kath olieken door Londonderry waar zij zich symbolisch opstelden op de brug over de Foyle en demonstreerden tegen het geweld dat al sinds 1968 geregeld gepleegd wordt in die stad. De leidsters van de nieuwe vredesbeweging gaan er prat op, dat zij niets te maken hebben met politieke partijen en officiële organen. Volgens de voorlopige IRA is de vrouwenbeweging een geheime organisatie van de Britse regering. Dominee Ian Paisley beschouwt haar als een propagandavleugel van de katholieke kerk. In andere kringen worden de vrouwen echter geprezen en toont men zich geneigd een beweging, die getuigt van een eerlijk verlangen naar vrede, ruime steun toe te zeggen. DEN BOSCH (8 sépt.) Aanvoe 9789, runderen 2628. graskalvefl i vette kalveren 84. nuchtere k 1 2734, schapen en lammeren 33 i ten 78. slachtvarkens 802. slach ren 1130 Prijzen: (in guldens) n kalfkoeien 1275—2410, guiste 950—1475, roodbonte kalh e 15252375, zwartbonte 1350 K klamvaarzen 1275—1650, guiste i K 1075—1425, pinken 775—1075,51 veren 475—725, roodbonte n; kalveren voor fok en mesterij 34 1 zwartbonte 310480, weides It 85-125, lammeren 75—120, sti kwal 6,65—7,15, 2e kwal 6.3 vaarzen 1e kwal. 6,20—6,80, 5,606,10, koeien 1e kwal. 5,9$*' 2e kwal. 5,00—5,85, 3e kwal. 4,80 H worstkoeien 3,804,65, vette ki M 1e kwal. 5,25—5,45 2e kwal. 5,00 3e kwal. 4.604,90. nuchtere sla i veren 1.40—1,65.slachtzeugen ie 2,75-2,80, 2e kwal. 2,70—2,75.3 2,60—2,68, slachtvarkens 2,95 R vette schapen 115175, vette lam qi minder groot, iets levendiger, prijshoudend, guiste koeien gunstiger, stevig gehandhaafd, veren beperkt, redelijk goed, goel houdend, vette kalveren minder, lijk, vrijwel onveranderd, nuchte veren behoorlijk minder, rustig, handhaven, schapen en lammer» groot, traag, aflopend, slachtver j maal, williger, hoger, slachtzeugi I woon. goed stijf duurder. Bloemenveili Honselersdijk (Bloemenveiling woensdag 8 september 1976 bia 66-120. snijgr. 106-290. a» 83-106. anjers 39-65, anjers anth. 116-345, chr. tr. norm. 170, chr. gepl. norm. cult. 43-13 tr jaarr. 144-400, cht. gepl. jaarr. fresia enkel 335-710, fresia dubt* 520, gerbera gem. 42-71, gerberi 45-96. gladiolen 181-235. irisse* 530, leliekelken 82-148, lelietaW 250, orchideeën 157-430, rozen 21-59, rozen klein 12-49, strelitzit 390 AMSTERDAM Amsterdam dreigt een slechte naam te krijgen doordat tal van mala fide figuren onze hoofdstad gebruiken als centrum van hun verschillende soorten ille gale handel. Dat Amsterdam het Europees middelpunt is van de narcoticahandel wordt al niet meer ontkend. Dat Amsterdam tevens het verza melpunt schijnt te zijn van handelaren in veelal be schermde diersoorten is min der bekend en er wordt ook minder gedaan om hieraan een einde te maken. Het Amsterdamse gemeente raadslid dr. A. Pais (WD) poogt tot nu toe vergeefs zijn burgemeester en wethouders er toe te brengen de controle op Schiphol en in het hoofd stedelijke havengebied uit te breiden. Het college van B en W antwoordt steevast op de vragen van de heer Pais, dat er geen bewijzen bestaan van een grootscheepse handel. En dus bestaat er geen reden maatregelen te treffen. Maar volgens de heer Pais bestaan er wel degelijk aanwijzingen, die erop duiden dat Amster dam als doorvoerhaven of eindpunt wordt gebruikt voor de verwerpelijke en wrede smokkel van dieren. Het gaat volgens hem niet om die ene mevrouw die stiekem probeert een hagedisje mee te nemen in haar koffer. Het gaat meent hij om hele ladin gen, vervoerd per vliegtuig en per boot, op een wijze die iedere dierenvriend de haren te berge doen rijzen. De han del wordt voornamelijk ge voerd in vogels, afkomstig uit Australië en Zuid-Amerika. Een van de bekende methoden is, dat de dieren worden ver voerd in kisten of kratten met een dubbele bodem. De vogels worden verdoofd en vastge- spalkt aan de bodem. Ook zon der dit spalken is de leefruim te gedurende de reis bijzonder krap: hij past precies in zijn hokje. yeel vogels komen halverwege de reis bij uit hun verdoving. Vele sterven onderweg. Hetzij door de erbamaelijkelevens- omstandigheden, hetzij door het feit dat de dieren proberen los te komen en zichzelf daar mee aan flarden scheuren. Wat er uiteindelijk nog over blijft aan „verhandelbare" vo gels, schijnt echter nog zo winstgevend te zijn, dat het alle moeite en het verlies van een aantal vogels, ten volle loont. Volgens het Amerikaan se weekblad Newsweek, een van de bladen die Amsterdam als centrum aanduiden, levert een doodgewone gekleurde pa pegaai, die in Australië even veelvuldig voorkomt als bij ons de straatmus, op de zwar te markt zo'n duizend gulden op. Om dan maar niet te spre ken van de zaldzamere dieren. Een van de oorzaken van de smokkel is, dat Australië in de jaren vijftig iedere handel in de op dit continent voorko mende diersoorten heeft ver boden. Op zo'n moment kan men alleen nog illegaal aan deze dieren komen. Vanuit Zuid-Amerika gaat de handel op half-legale, half-ille- gale wijze, aldus de heer Pais. De dieren worden de Zuida- merikaanse landen uitgesmok keld op valse certificaten. Op Curasao worden deze certifi caten „gewassen": geldig ge maakt. En vanaf dat moment wordt de reis legaal voortge zet. Maar hoewel legaal, de omstandigheden tijdens het vervoer zijn evenmin ideaal en ook op deze tochten vallen er vele slachtoffers. In Nederland aangekomen, per boot of per vliegtuig, worden ze of door- vervoerd naar andere Europe se landen, of er worden afne mers in eigen land gevonden. „Dat zijn dan de dierenhande laren zonder vergunning, han delaren die de vivisectie voor zien van hun proefdieren. Voor onze eigen dierentuinen durf ik overigens mijn handen in het vuur te steken; die hou den zich niet bezig met aan koop via illegale handel. Van die in het buitenland durf ik dat echter niet te beweren", aldus de heer Pais. Ook over de weg worden ille gaal dieren vervoerd. De heer Pais is van mening dat hierop met veel meer controle kan worden uitgeoefend dan op het ogenblik gebeurt. Maar volgens hem kan dat wel op Schiphol en in de Amsterdam se zeehaven. Ook hij kan (nog) geen keihar de bewijzen over de handel en de omvang daarvan op tafel leggen. Maar alleen al de aan wijzingen in die richting die nen aanleiding te zijn tot een diepgaand onderzoek. Dit on derzoek moet niet beperkt blij ven tot het stellen van slechts een paar vragen en bij een handel-ontkennend antwoord worden stopgezet. LONNEKE VAN KOOT heeft het spoor gevolgd van de 'Spaanse veroveraars'. Divars door Peru, Equador, Colombia en Mexico. Zag ruïnes van Inca-tempels, offerputten van Azteken. Slechts ruïnes en de prachtige kleurrijke motieven zijn als onuitwisbare sporen overgebleven. C&A past deze motieven toe in exotiese nieuwe mode. Felgekleurde tumek, afgezet met 'jacquard-rand'. 138-44) 35. Dik gebreide tuniek met ceintuur en afgezet met Peru-motief «M2>55 C&4- U tocA \texOtMiqeA

Leidse Courant | 1976 | | pagina 10