Heilig vuur" FC Den Haag dooft als een nachtkaars EYEN00RD TWINTIG MINUTEN KNAP Nanninga leidt Roda naar winst MOED NIET BELOOND SSBSÊSk!ia33 skov: „Amsterdam gruwelijk onderschat" rfc Ajax jubelt om de tweede treffer. Hans Erkens is het middelpunt van vreugde, John Dusbaba omhelst hem, terwijl Geert Meyer van plan is dit te doen. Dojo Perazic, gisteren overal aanwezig, kon niets anders doen dan berusten. René van Antwerpen is het toonbeeld van ellende. MAANDAG 6 SEPTEMBER 1976 I HAAG Het heilige vuur, de rme inspiratie die FC Den Haag 1 een wedstrijd als tegen Ajax kan rengen, doofde als een nacht- te. Dojo Perazic, uitblinker in het terpark, bracht het omringd door neest fanatieke supporters, onder ^rden. „Voor het publiek was het ^urlijk een beste wedstrijd, maar hebben wij daar aan?" Trieste, ook nuchtere conclusie die ge- (t moest worden na een misluk- (2—1 voor Ajax) die geen misluk- verdiende te zijn. Niet voor niets k Anton Malatinsky buiten de Ikamer, waarin een begrafenis- ming leefde, over „gebrek aan Een cliché, dat door de Tsje- :he trainer nooit wordt gebruikt, liet voor niets was collega Ivic duivels. „Het is leuk hoor win- maar er moet eerst wel aan en worden gedacht. Er zijn veel m gemaakt, vooral in de verdedi- En daar ben ik boos om", nog maar een schijn van het glorieteam eleer (Ivic: „Maar let op, ik ben met wat kreeg dus teveel in het Zuiderpark. En sn Haag te weinig, de tweede helft in irking genomen. Perazic, ook met Neder- praten beter op dreef dan ooit: „In de ou ik hebben gezegd: een gelijkspel is Maar na de tweede helft zeg ik: We j twee punten moeten hebben". De Joe- i wiens technische prestaties evenredig aan het vele zwoegen, dacht ook in rheid terug aan die fatale vijftiende mi- De sfeer zat er toen al in. FC Den Haag, jnd door het legioen, dat voor de wed- attent was gemaakt op de consequenties 'angedrag, was onherkenbaar fel. Om een ispeldoelpunt van Henk van Leeuwen was ibeld, alsof er een voorsprong was bereikt azic had al een schoonheidsprijs verdiend en leep passje op Mansveld. Terwijl het park zich verkneukelde op een sensatie Sören Lerby plotseling voor Van Antwer- i. Met nummer dertien notabene, maar n schotje had hij wel alle geluk van de dat de reservedoelman van FC Den Haag beginneling schutterde: 0—1. ïee was het nog niet gedaan wat de slag bij FC Den Haag betreft Luttele iden later wandelde John Dusbaba (jaze- I lie uit Den Haag) door de verdediging e equipe van Malatinsky heen om Hans i, een nieuwkomer bij Ajax, van een te voorzien. Erkens kreeg alle tijd om e leggen en via de voet van Leo de verdediging nog consequenter ingrijpen dan anders. Dat is niet gebeurd en daarom moet je spreken van defensiefouten". De ontredde ring was groot en Mansveld weer terug op zijn vertrouwde plaats. FC Den Haag leek toen al geslagen en Notten kreeg ook daadwerkelijk „Als Mansveld mee naar voren is, moet de een schone kans (in buitenspelpositie) op 3—0, De thuisploeg verdient een compliment voor de Caluwé verdween de bal achter de vertwijfeld graaiende Van Antwerpen: 0—2. Anton Mala tinsky sprak later van twee tactische blunders en Perazic wees de schuldigen aan. maar nu reageerde Van Antwerpen wel. Daar mee was het werk voor de doelman van FC Den Haag wel ongeveer gedaan, want Ajax trok zich massaal in de verdediging om er nauwelijks meer uit te komen. S ij® Dojo Perazic bekroonde zelf zij grote vorm, Piet Schrijvers valt wel, maar de Joegoslaaf richt uiterst geconcentreerd. En precies. Voor FC Den Haag was het niet genoeg. manier waarop werd terug gevochten. Diverse juweeltjes van combinaties ontstonden, met als hoogtepunt de kans van Aad Kila vlak voor de rust na een fraaie pass van Leo de Caluwé. De middenvelder schoot uit pure gretigheid hoog over. Over gretig gesproken, doelman Thie die nog steeds geblesseerd is, zag er de oor zaak van de nederlaag in. „De ploeg is te gretig geweest", sprak hij en daarmee doelde hij vooral op die fatale minuut in de eerste helft. Want over de gebeurtenissen na de rust mag niets gezegd worden. FC Den Haag speelde vooral de eerste periode beter dan ooit en de ploeg van Ivic leek onder de voet te worden gelopen. Hoekema stuitte nog op pech toen zijn ziedend schot tegen de paal belandde, maar Perazic mocht even later (het hardst) juichen. Een voorzetje van Lex Schoenmaker die (na een injectie tegen de pijn Jol kon komen vervan gen). transporteerde de Joegoslaaf tussen de benen van Piet Schrijvers door, richting net: 1—2. De treffer stimuleerde het offensief van een ontketend FC Den Haag. Met het oog op deze periode mocht Dojo Perazic later zeggen: „Dit was veruit de beste wedstrijd van het seizoen. Ook veel beter dan het gelijspel tegen PSV". Show Ook Perazic, na afloop druipnat van het zweet, besefte het: aan een show heb je weinig als de bekroning achterwege blijft Ajax, met aan het hoofd de imponerende Ruud Krol, spijker de de verdediging dicht en beperkte zich tot de counter. En zo kon het gebeuren, dat na een mislukte poging van Lex Schoenmaker, Johan Zuidema (in het veld gekomen voor Arnesen) een levensgrote kans kreeg op de beslissende voorsprong. Als een kind schoot hij. Bovendien stond er nu ook een attente René van Antwerpen die erger voorkwam bij een schot van Geert Meijer, wiens hoofd met dat van Lerby om de minuut richting dug-out ging. Vraag aan de vertoornde Ivic over dat tafereel na afloop: „Is dat geen bewijs voor de angstige tactiek van Ajax. Zijn de spelers bang voor u?" Ivic nog bozer: „Waar zijn ze dan bang voor. Ik ben toch geen leeuw". De angstige tactiek van Ajax werd wel be kroond, de moed van FC Den Haag niet. Mans veld, ook al actiever dan ooit, was nog dicht bij de gelijkmaker bij een vrije trap die een projectiel opleverde dat centimeters naast ging. En de laatste gevaarlijke actie moest ook nog op het conto van de Amsterdamse ploeg wor den geschreven. Notten was Van Antwerpen al voorbij, Roger Albertsen redde op de lijn. Een redding voor niets omdat een doelpunt aan de andere kant uitbleef. Tot immense teleurstelling, die niet kon worden verborgen. Anton Malatins ky was er het eerst overheen. Met alweer een glimlach op zijn gezicht verkondigde hij: „Het leven gaat gewoon verder". Een waarheid als een koe, waar zijn spelers zich niet bij zullen neerleggen. Er zal deze week nog honderduit worden nagekaart over de mislukte coup. KEES KOOMAN Scoreverloop: 15. Lerby 0—1, 16. Erkens 02, 55. Perazic 1—2. Scheidsrechter: Derks. Toeschouwers: 13.000. FC DEN HAAG: Van Antwerpen; De Caluwé. Mansveld, Van Vliet, Korevaar; Kila. Perazic. Albertsen; Jol (schoenmaker), Van Leeuwen, Hoekema. AJAX: Schrijvers; Erkens, Krol, Hulshoff, Dusba ba; Notten, Schoenmaker Lerby; Geels, Arnesen (Zuidema), Meyer. Simon van Vliet bereikte gisteren een mijlpaal bij FC Den Haag. Hij speelde zijn 250ste wedstrijd, reden om voor de wedstrijd in de bloemetjes te worden gezet. Mansveld overhan digde een envelop met inhoud. ruiml /A 'ERDAM Trainer Pim van eent karakteriseerde FC Am- amFeyenoord op de juiste „Nu eens hadden wij geluk, weer Feyenoord en zo ging om". Trainer Vujadin ov gebruikte scherpere taal: speelden twintig minuten uit- nd en toen hadden we ze- minuten geluk. We hebben met geluk gespeeld. Fey£ heeft FC Amsterdam onder- Maar ook sprak hij weer bijna stereotype woorden: e punten binnen, daarmee Ik tevreden maar Feyenoord zo niet spelen". Hoe zal iov dat moeten veranderen? twintig minuten dikwijls vlek- is spel trok weer de dodellj- ermoeidheid over de Rotter- ploeg, die niet meer voor- i branden was. de absolute uitblinker Wim i, de twintig minuten uitste- De Jong die toen naar zijn i vorm leek te groeien en met Treytel zijn de mannen die oog liepen, genoemd. Feye- ds aanval bracht er niet veel terecht. De jonge Swart hield sen in bedwang. Nico Jansen in Swerissen een te sterke aker en Van Deinsen kwam er imin aan te pas. Zo moest het de tweede lijn komen. En dat in het begin prima. Een rush Van der Korput bracht de bal Vim Jansen die haarzuiver op loofd van Theo de Jong mikte feilloos inkopte. Twee minuten was gespeeld. FC Amsterdam ruimte het speelde verdedi- én dan uitbreken, steeds weer, >n dat lang volhouden omdat >rd tempoloos opereerde de Rotterdamse ploeg ge- te die. Voor een schot van ie, een schroeiende inzet van Jansen net over de lat, een snerpend schot van Schneider te gen de lat, een kopbal van De Jong die via de handen van Jong bloed. ook van de lat wegspatte. Achillespees „Toen had het al 4 of 5—0 moeten staan", oordeelde Boskov later. FC Amsterdam had dus geluk. Ook echter met de gelijkmaker, ont staan door te „gemakkelijke" spel van Feyenoords centrumverdedi ging, de steeds op avontuur gaan de Rijsbergen en de „langdradig" spelende v.d. Korput. Die twee dreigen Feyenoords achillespees te worden. Alle kan sen die FC Amsterdam kreeg, ontstonden door het midden. Ook de gelijkmaker. Een schot van Van Bommel stuitte af en Peter sen stond vrij om Treytel te pas seren. Petersen, de jonge Deen, die in het verdere verloop nog een stuk of vier, vijf prachtige kansen kreeg maar er niet één kon verzilveren of op Treytel strandde die enige knappe saves op zijn naam liet schrijven. Die gelijkmaker brak ineens het vlotte verloop in de Rotterdamse ploeg. Boskov: „Van dat moment af was het contact tussen mijn spelers weg. ledereen ging op ei gen houtje pionieren". En hij riep het uit: „Feyenoord moet de volle negentig minuten strijden. FC Am sterdam is gruwelijk onderschat". De fase waarin Feyenoord geluk - In de eerste twintig minuten leverde Feyenoord knap werk af. Theo de Jong kon daardoor na eem fraaie combinatie tussen v.d. Korput en Wim Jansen feilloos koppend scoren: 1-0. had, volgde na de 1—1. Van Vee- nendaal tikte in en Treytel kon er nog net bij, v.d. Korput verzuimde de buitenspelval te sluiten en Pe tersen kwam vrij voor Treytel die weer redde. Het gezapig, tempoloos maar niettemin in het veld overheer sende Feyenoord kwam toch op 2—1, ruim een kwartier na de rust. Een identiek doelpunt als het eerste. Ditmaal legde Theo de Jong de bal loepzuiver op het hoofd van Willy Kreuz. Geluk De periode van geluk voor FC •Amsterdam brak weer aan. Kreuz schoof de bal knullig in de handen van Jongbloed. De beurt was aan Feyenoord toen Petersen voorbij Rijsbergen en Treytel stevende en v.d. Korput nog net redding kon brengen. Toen Jan Jongbloed zag dat Mar tin Vreijsen een vrij veld zou krij gen, rende hij uit zijn doel en raakte de Feyenoorder vol. Scheidsrechter Charles Corver: „Vreijsen riep direct: dit is geen gele kaart meneer Corver. Boven dien ken ik Jongbloed als een sportieve speler en heb ik hem het voordeel van de twijfel gegeven". Geen geel voor het toch al uitge dunde FC Amsterdam, dat ditmaal de geschorste Koopman moest missen. Van de Meent: „Het zijn maar semiprofs. Vijf wedstrijden afwisselend verdedigen en gaan sloopt. Heini Otto speelde met een blessure want ik had niemand meer. De Leeuw heb ik halverwege de tweede helft ingezet. Hij was de dag tevoren gezakt voor zijn herexamen eerste jaar CIOS. Trou wens. we zijn allemaal geestelijk nog niet sterk na het vorige sei zoen van hangen en wurgen. Maar dat komt wel Feyenoord? Door het vertrek van Van Hanegem en Kris- tensen is de creativiteit eruit. Maar de collectiviteit is groter. Er wordt nu gepraat in het veld en niet gescholden op elkaar. Men is be reid voor en met elkaar te wer ken". Boskov was het daarmee niet eens. „FC Amsterdam speelde col lectief beter dan wij". Hoe dan ook, Boskov was alleen tevreden met beide punten. Hij had zelfs willen tekenen voor één punt want op slag van tijd miste invaller Slee man een unieke mogelijkheid. Hij richtte, geheel vrij, op de vuisten van Treytel. Gebracht Feyenoord mag competitieleider Huijbregts dankbaar zijn het is „gebracht". Eerst vijf ploegen uit de onderste regionen FC Ut recht, Telstar, Go Ahead, Eindho ven en FC Amsterdam om in te werken. Zaterdagavond volgt de eerste confrontatie met één van de betere teams: Roda JC. Dan zal Feyenoord er keihard tegenaan moeten want de Limburgers ver foeien een gezapig spelltje voetbal. Dan zal ook blijken of Boskov zijn mannen de moeheid uit gedachten heeft kunnen praten en de spieren wat soepeler hééft gemaakt. HERMAN VAN BERGEM Scoreverloop: 3. De Jong 0—1, 18. Petersen 1—1, 64. Kreuz 1—2. Scheids rechter: Corver. Toeschouwers: 12.000. FC AMSTERDAM: Jongbloed; Flin- kevleugel, Swerissen, Otto, Swart; Van der Merkt, Wetzel, Van Vee- nendaal (Sleeman); Sorensen, Pe tersen, Van Bommel (De Leeuw). FEYENOORD: Treytel; Schneider. Rijsbergen, Van der Korput, Ever- se, Wim Jansen, de Jong, Kreuz (Verheijen); Vreijsen (Van Daele), Nico Jansen, Van Deinsen. Geen buitenspel beduidt scheidsrechter Wellinga als Dick Nanninga met een zweefduik de bal voor de eerste keer in het doel van de Eagles kopt. KERKRADE In tegenstelling tot wat de uitslag doet vermeden, heeft Roda JC veel moeite gehad met Go Ahead Eagles. In het eerste half uur hadden de Deventenaren gemakklijk een voorsprong van 2—0 kunnen nemen. De goed gegroepeerd opererende Eagles kregen in die periode twee kansen, maar Haar en Oude Wesseling vonden doelman Geilman en verdediger Ziegler op hun weg. Een solo van Lodeweges, die zes tegenstanders passeerde, werd ook niet doeltreffend afgesloten. De ommekeer kwam in de zesendertigste minuut. Na een pass van Ziegler en een voorzet van Kolding kopte Nanninga voor de eerste keer raak: 1—0. Drie minuten later liet doelman Endeman de bal los. terwijl Nanninga in de buurt was en dat betekende 20. Direkt na de rust had Nanninga, nadat Advocaat tegen de lat had geschoten, zijn ploeg aan 3—0 kunnen helpen maar hij schoot naast. Toen Roseboom de doorgebroken Van der Lem alleen door een overtreding kon stoppen, werd de strafschop door Van der Lem benut: 3—0. De definitieve beslissing viel toen invaller Toonstra na een solo de stand op 4—0 bracht. Dat Vuskovic er nog 4—1 van maakte was alleen van belang voor de statistiek. Scoreverloop: 36. Nanninga 1—0, 39. Nanninga 2—0. 53. Van der Lem (strafschop) 3-0, 63. Toonstra 4—0. 86. Vuskovic 4—1. Scheidsrechter: Wellinga. Toeschou- Roda jc°Geilman, De Wit. Pfeiffer, Ziegler. Broeks. Advocaat. Kolding (Toonstra). Meuser, Van der Lem (Degens). Nanninga. Vermeulen. Go Ahead: Endeman, Lodeweges, Kist, Walbeek, Oude Wesselink, Koopman. Roseboom, Hendriks. Körver, Vuskovic, Haar.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 9