Landing op Larnaca was dubbeltje op zijn kant £cid6c@otiAcmt LUCHTHAVEN BEN GOERION POTDICHT Kaping uitgevoerd door organisator van „Entebbe"? Okamoto stond weer boven aan de lijst OP LAATSTE LITER BRANDSTOF Kapers sprongen als duveltjes uit 72 doosje overeind KLM vergiste zich in veilig Malaga „KLM" VOOR TWEEDE MAAL GEKAAPT MAANDAG 6 SEPTEMBER 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 5 Nicosia (AFP) De vrijgela ten passagiers van het KLM- vliegtuig 'City of Madrid' heb ben gisteren, bekomen van de eerste schrik, met grote een stemmigheid verteld dat de drie Palestijnse kapers hen goed hebben behandeld. Sam Bloembergen, een van de Nederlandse passagiers, ver telde dat de DC-9 vrijwel on middellijk na de start in Nice werd gekaapt. Bloembergen zag het begin van de kaping als geen ander, want de twee passagiers naast hem bleken bij het commando te horen. „Nauwelijks waren we in de lucht," vertelt Bloembergen, „of het tweetal sprong als du veltjes uit een doosje overeind, pistolen en handgranaten in de vuisten." Zij schreeuwen de passagiers toe dat het vliegtuig was gekaapt. De derde kaper zat verder naar voren in het vliegtuig. Hij ontpopte zich later als de lei der van de operatie. Volgens een passagier, die zei oud-militair te zijn, was het trio gewapend met automati sche pistolen van het Belgi sche merk "Herstal'. Twee van de kapers, waaron der de leider, waren erg vrien delijk" vertelde Bloembergen „maar de derde was bijzonder zenuwachtig." Alle passagiers kregen de op dracht zich naar de staart-van het toestel te begeven. Hand bagage, paspoorten en andere persoonlijke bezittingen moes ten op de zitplaatsen worden achtergelaten. Portefeuilles met geld mochten de passa giers wel in hun zakken hou den. „De leider van het trio was erg beleefd," aldus de heer Bloem bergen. „Hij heeft ons herhaal delijk op ons gemak proberen te stellen en was ook de enige- die zijn pistool in de broeks band stak en de veiligheidspal terugklikte. De twee anderen hadden de hele tijd hun pis tool in de ene - en een hand granaat in de andere hand, behalve tijdens het starten en landen." Tijdens de onderhandelingen met de toren van het vliegv eld van Larnaca, toen de tanks van het vliegtuig bijna droog stonden, waren de meeste pas sagiers volgens Bloembergen erg bang geworden en was er een 'begin van paniek' ont staan. De passagiers konden het ver loop van de onderhandelingen, die in het Nederlands en in het Arabisch werden gevoerd, ho ren via de luidsprekers in de passagierscabine. Bloember gen vertelde ook, dat de ka pers erg beducht waren voor een Israëlische verrassings aanval la Entebbe, reden waarom de gordijntjes voor de patrijspoorten dicht moesten blijven. Via de Nederlandse ambassa deur en de Cyprische autori teiten, die zich bedienden van een Arabische tolk, konden de kapers er echter van worden overtuigd dat er op het vlieg veld van Larnaca geen Israëli sche commando's in hinder laag lagen. De passagiers waren vol lof over de 'buitengewone koel bloedigheid' die gezagvoerder Jansen gedurende het hele drama tentoon heeft gespreid. Volgens sommigen leken de verkeerstorens van Tunis en andere vliegvelden 'zich niet te realiseren dat het vliegtuig krap in zijn brandstof zat." Gezagvoerder Jansen, zo ver telden de passagiers, had zijn toestel op de gebarricadeerde baan van Tunis „met geweld" aan de grond gezet en was bereid geweest dit huzaren stukje in Larnaca te herhalen •als de onderhandelingen daar geen verlof tot landen hadden opgeleverd. (Van een onzer veslaeeevers) AMSTELVEEN De veiligheidsmaatregelen hebben ge faald. Dat was gisteravond het algemene gevoelen op het crisiscentrum van de KLM in Amstelveen van waaruit de zwerftocht van de gekaapte Dc-9 boven de Middellandsche Zee van minuut tot minuut werd bijgehouden en waar nogelijk begeleid. Van de kaping zelf was men onmiddellijk op de hoogte omdat gezagvoerder Piet Janssen het stil alarm kon inschakelen dat in de cockpit van alle KLM- machines zit ingebouwd en dat onmiddellijk de vluchtleiding op het hoofdkantoor waar schuwt. Maar hoe de 3 Palestij nen met hun wapens aan boord hebben kunnen komen, was gisteravond nog een raadsel. Vast staat, dat zich aan boord van de „City of Madrid" geen veiligheidsagent bevond. President - directeur S. Orlandini: „Bij vluchten op verdachte bestemmingen is dat wel het geval, maar bij een drukke dienstregeling als, de onze moet je een keus maken. Alle luchthavens worden' uiteraard door ons op hun risico's bekeken en Malaga stond als een veilig veld te boek. Daar hebben we ons dus in vergist." Naar alle waarschijnlijkheid zijn de 3 kapers in Malaga aan boord gekomen. Ondanks hun Arabische namen werden ze evenmin als de 27 andere instappers gecontroleerd - dit in tegenstelling tot Nice waar de overige passagiers aan boord kwamen. De zorgeloosheid in Malaga wordt verklaard uit het feit dat het een vakantiebestemming is waar men geen terroristen verwacht. Bovendien was het er zaterdag uiterma te druk in verband met het einde van de vakantie en zorgden de stiptheidsacties op de luchthaven voor overlast. Arabische types wekken in Malaga geen achterdocht omdat er veel gastarbeiders passeren. de ij (Van een onzerverslaggevers) Den Haa& De «City of Ma- jarig drid" is het tweede tot nog toe rjjk gekaapte KLM-vliegtuig. Het rt jn eerste, de Boeing 747 „Missis- de sj siPP'" we*d 'n de avond van 25 De november 1973 boven Bagdad schal gekaapt na een tussenlanding ut0 I in Beiroet. Dit vliegtuig maak- VJ te een lijnvlucht van Amster- dam naar Tokio, had 264 men- w sen, onder wie 17 bemanning- sleden aan boord. Zeven passa ge sj. giers waren Nederlanders, 174 afkomstig uit Japan. De overi- j ge passagiers hadden andere I nationaliteiten. 'MM* Na 68 uur kwam aan dit ka- pingsavontuur een einde, toen de drie Palestijnse commando's met de elf bemanningsleden als dekschild het vliegtuig verlieten op het vliegveld van de kleine DADER BLOEDBAD VLIEGVELD LOD i Aartsbisschop Capucci Kozo Okamoto (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Op de lijst met namen van gevangenen wier vrijlating uit Is raëlische gevangenissen de kapers van de „City of Madrid" hadden willen berei ken, komen er enkele voor, die bij prak tisch iedere Palestijnse vliegtuigkaping opnieuw worden genoemd. De eerste is die van Kozo Okamoto, de Japanse terrorist die samen met twee medeplichtigen in mei 1972 in de passa giershal van de luchthaven Lod van Tel Aviv een bloedbad aanrichtte, dat aan meer dan 100 mensen het leven kostte. De 28-jarige Japanner, die de aanslag uitvoerde in opdracht van het volksfront voor de bevrijding van Palestina (PFLP) is tot levenslang veroordeeld. De tweede naam is die van aartsbisschop Hilarion Capucci, de Grieks orthodoxe prelaat van Jeruzalem die in december 1974 tot twaalf jaar gevangenisstraf werd veroordeeld omdat hij vanuit Libanon wapens en explosieven had gesmokkeld naar guerrillagroeperingen op de door Israël bezette westelijke Jordaanoever. De derde is Hamoed Ben Achmed Dar- wish, een belangrijk leider van El Fatach en leider van het Palestijnse commando dat op 6 maart vorig jaar met zeven andere terroristen een overval pleegde op hotel Savoy in Tel Aviv. Daarbij vielen aan Israëlische zijde elf doden en elf gewonden; Hamoed is de enige overleven de van de groep, de anderen werden bij deze actie gedood. De vrijlating van dit drietal is in de afgelopen 1 1/2 jaar bij tenminste zes terroristische acties geëist. De Israëlische regering heeft deze eisen steeds afgewe zen. In eerste instantie hadden de kapers gisteren de vrijlating van vijftig Palestij- nen geëist, later werd dit aantal terugge bracht tot zes, waarna uiteindelijk eerder genoemd trio overbleef. Vreugde met schaduwkanten DE ONVERWACHT GOEDE AFLOOP gistermiddag van de kaping heeft uiteraard opluchting en vreugde gebracht, niet alleen bij de inzittenden van het KLM-vliegtuig en hun familieleden, maar bij iedereen die het drama via radio en televisie gespannen heeft gevolgd. Daarnaast is er in het algemeen reden tot tevredenheid, omdat een zo volledig mislukte kaping de kans op nieuwe pogingen ongetwijfeld zal doen afnemen. PALESTIJNSE TERRORISTEN hebben kort na elkaar tot tweemaal toe geen enkel resultaat behaald bij pogingen om politieke eisen ingewilligd te krijgen ten kostte van volko men willekeurige en onschuldige slachtoffers. Gisteren is die poging zelfs zonder bloedvergieten verhinderd, terwijl een misdadiger als de Japanner Kozo Okamoto, die zich vier jaar geleden heeft schuldig gemaakt aan het bloedbad op het vliegveld Lod, nog veilig achter slot en grendel zit. TWEE ASPECTEN WERPEN EEN SCHADUW op het succes van al diegenen, die met de terroristen hebben onderhandeld. Opnieuw is gebleken dat de veiligheidsmaat regelen, bijvoorbeeld op het Spaanse vliegveld Malaga, onvoldoende zijn. Daarnaast is het vooral teleurstellend, dat de kapers, die wel degelijk het leven van passagiers en bemanning in ernstig gevaar hebben gebracht - na hun misdaad vrijuit gaan. Slechts het feit dat over hun eisen zelfs niet is onderhandeld en dat de kaping zonder bloedver gieten is geëindigd maakt het verlenen van een vrijgeleide enigszins verteerbaar. (Van een onzer verslaggevers) LARNACA/DEN HAAG - De gekaapte KLM-DC-9 „City of Madrid" had bij zijn tweede j landing op de Cyprische lucht haven Larnaca, waar het bijna 18 uur durende drama gister middag rond vijf uur een geluk kige ontknoping vond, nog maar nauwelijks voldoende brandstof aan boord voor één enkel rondje boven de landings baan. Het was een van de meest kritieke situaties waaraan de 79 passagiers waaronder een baby, en vijf bemanningsleden hebben bloot gestaan. Nog maar nauwelijks bekomen van de schrik van het kapen zelf, hadden de passagiers, voorna melijk Nederlandse toeristen die van vakantie in Spanje en Frankrijk terugkeerden, het hart reeds in de keel voelen kloppen toen bleek dat de Tu nesische autoriteiten, die gezag voerder Janssen geen toestem ming hadden willen geven om op het vliegveld Carthago te landen, de landingsbaan, waar alle lichten waren gedoofd, met benzineblikken hadden ver sperd. Evenals bij de tweede landing op Larnaca was een landing op de Tunesische luchthaven nood zakelijk wegens brandstofge brek. Wonder boven wonder konden de obstakels worden vermeden. Vanuit het Haagse crisiscentrum liet minister van der Stoel van Buitenlandse Za ken gistermiddag na afloop van het kapingsdrama ernstige kri tiek horen op de handelwijze van de Tunesische autoriteiten. De Tunesische luchthaven was de eerste uitwijkplaats voor de „City of Madrid" nadat de ma chine zaterdagavond rond elf uur, twintig minuten na een tus senlanding in het Zuidfranse Ni ce werd gekaapt. Via een gehei- De route die de gekaapte DC-9 van de KLM gisteren aflegde. Het toestel was op weg van Malaga naar Amsterdam en werd na een tussenlanding boven Nice gekaapt oliestaat Doebai aan de Perzi sche Golf. De „Mississippi" maakte tijdens de kaping een zwerftocht door het Middellandse-Zeegebied met in totaal zes tussenlandingen. Na een urenlang durend overleg met de verkeerstoren werden de uitgeputte Palestijnen tenslotte murw gepraat. Zij beëindigden het avontuur in de hoop dat de sjeik van Doebai woord zou houden met zijn toegezegde vrij geleide. Het vliegveld van Doebai was in juni 1973 al het toneel geweest van een kaping. Een boven Ne derland gekaapte Jumbo van Japan Airlines bracht toen 70 uur door op de landingsbaan van het vliegveld, voordat het naar Benghazi (Libye) vertrok, daar mochten alle inzittenden eruit waarna de kapers het toe stel opbliezen. me code bracht gezagvoerder Janssen zowel het vluchtlei- dingscentrum van de KLM in Amstelveen als de luchthaven van Nice op de hoogte van de situatie. Het toestel brak bruusk zijn koers af en vloog over Ro me en Sardinië naar de luchtha ven Carthago bij Tunis. Bij de noodlanding hier werd het land ingsgestel beschadigd. Het was op dat moment ook, dat de drie Palestijnse kapers hun. eisen bekend maakten: vrijla ting van een vijftigtal in Israël gevangen zittende Palestijnen, onder wie de Japanse terrorist Okamoto en de Grieks-orthodo xe aartsbisschop van Jeruzalem. Zo niet, dan zouden zij het toe stel opblazen. Zowel in Den Haag als bij de KLM in Amstelveen werden cri siscentra ingericht Ook het Is raëlische kabinet kwam in spoedzitting bijeen, omdat ge zagvoerder Janssen inmiddels had laten weten, dat de kapers naar Tel Aviv wilden. Israëli sche straaljagers werden naar de KLM-machine gedirigeerd, die na een tussenlanding op La- narce op Cyprus richting Israël koerste. Omdat de begeleidende jagers zowel kapers als passa giers zenuwachtig maakten, ver zocht minister Van der Stoel zijn Israëlische collega's het ui terste te doen om de veiligheid van de inzittenden van de DC-9 te waarborgen. Daarop besloten de Israëlische autoriteiten, die het vliegveld Ben Goerion reeds hadden gesloten voor alle ver keer, de militaire vliegtuigen weg te halen uit de onmiddellij ke omgeving van het gekaapte toestel. De kapers, die inmiddels wel hadden ingezien dat er in Israël zelf weinig te halen viel, en hun aanvankelijke eis van vrijlating van 50 Palestijnen hadden te ruggebracht tot drie (Okamoto, Capucci en Darwish) eisten toen, dat dit trio met een Israë lisch vliegtuig naar een Ara bisch land zou worden gebracht, waar dan de uitwisseling zou kunnen plaats vinden. Bij terugkeer naar L an area werd echter duidelijk, dat de tweede landing een dubbeltje op zijn kant zou worden. De brand stofsituatie was zo kritiek ge worden, doordat de kapers in eerste instantie weigerden te ge loven dat de tanks bijna droog stonden. Zij konden daarvan pas worden overtuigd, door een journalist van het Franse pers bureau AFP, die als tolk optrad omdat hij de enige in de buurt was die Arabisch sprak. Op La- narca waren reeds maatregelen getroffen om een reddingsactie uit te voeren in geval de „City of Madrid" op zee zou moeten landen. Het toestel landde ech ter veilig, als het ware op de laatste liter brandstof. Eenmaal op de grond begonnen de kapers opnieuw te dreigen. Er werd een ultimatium gesteld. Twee vertegenwoordigers van het Palestijnse bevrijdingsfront PLO en de Libische zaakgelas tigde slaagden er echter in de kapers van de zinloosheid en uitzichtloosheid van hun actie te overtuigen. Voor iedereen on verwacht meldden de kapers rond vijf uur dat zij hun actie wensten te beëindigen, op voor waarde dat zij een vrijgeleide zouden krijgen naar Libië. De doodvermoeide passagiers en bemanningsleden werden in hotels op Cyprus ondergebracht en keerden vandaag behouden thuis. Zowel premier Den Uyl als mi nister Van der Stoel lieten na afloop weten, blij te zijn dat er geen politieke concessies zijn gedaan, maar zij betreurden het toch, dat de kapers vrijuit gaan. Uitgangspunten van waaruit in het crisiscentrum in Den Haag voortdurend is geopereerd wa ren volgens minister Van de Stoel, dat het uiterste gedaan moest worden om de veiligheid van bemanning en passagiers te verzekeren, en dat het niet mo gelijk was concessies te doen, omdat concessies het toekom stig gevaar van hernieuwde da den van terrorisme vergroten. Dat lijkt in tegenspraak met elkaar, zo zei de minister, maar er is nog een derde element, dat overvloedig en met succes is toegepast: het voortdurend pro beren te overreden tot opgeven van het voortzetten van het avontuur. En dat heeft ook nu weer tot resultaat geboekt N. W. Gijsendorpr-er In het vluchtregelingscentrum van de KLM te Amstel veen heerste gisteren grote bedrijvigheid i.v.m. de kaping van de DC-9 (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De internationa le luchthaven Ben Goerion bij Tel Aviv werd gisteren onmid dellijk voor alle verkeer geslo ten toen bekend werd, dat de gekaapte KLM-machine wel licht zou proberen er te landen. Uit de verklaring van minister Van der Stoel van Buitenlandse Zaken gistermiddag op een persconferentie in Den Haag is niet duidelijk geworden of de Israëlische regering toestem ming tot landen zou hebben ge geven indien de gezagvoerder van de KLM-machine daarom gevraagd zou hebben. Minister Van der Stoel, die vanuit het Haagse crisiscentrum regelma tig contact opnam met zijn Is raëlische collega Allon, zei, dat de Nederlandse regering Israël niet had gevraagd concessies te doen, maar haar gesprekspart ners wel continu zonder uitzon dering had voorgehouden: besef dat hier 84 onschuldige mensen in levensgevaar zijn. De laatste keer dat een gekaapt vliegtuig op de luchthaven Ben Goerion landde, was in mei 1972, toen twee Arabische man nen en twee vrouwen met een gekaapt vliegtuig van de Belgi sche luchtvaartmaatschappij Sabena de vrijlating probeerden te verkrijgen van 317 Arabische activisten. Na 21 uur van onderhandelen, bestormden 18 Israëlische com mando's, die als mecaniciens verkleed waren, het toestel. De twee mannelijke kapers werden gedood, de twee vrouwelijke gearresteerd. Bij de actie werd een vrouwelijke passagier ge dood. Nicosia (AFP/UPI) Hoewel het van morgen nog steeds niet duidelijk was tot welke organisatie de drie kapers van de KLM-DC-9 behoren en' hun identiteit evenmin vaststaat, ver moedt men in Palestijnse kringen dat Wadih Haddad, leider van een groepe ring die zich van het volksfront voor de bevrijding van Palestina (PFLP) heeft afgescheiden, de organisator van de kaping is. Er wordt op gewe zen, dat Haddad ook verantwoorde lijk was voor de kaping van het Air France-toestel in juli, waaraan Istae- lische commando's toen op het Oe- gandese vliegveld Entebbe met een Bij de onderhandelingen met de ver keerstoren van Larnaca, waar een cor respondent van het Franse persbu reau AFP als tolk fungeerde, eisten de kapers steeds „instructies" die zij verwachtten „via de Libische of Iraak- se regering". De onderhandelaars vroegen het trio steeds met wie of welke organisatie deze regeringen dan contact zouden moeten leggen. De kapers antwoord den daarop telkens: „met het volks front voor de bevrijding van Palestina (PFLP) of het PFLP-algemeen com mando in Tripoli of in Bagdad". Zowel de Palestijnse bevrijdingsorga nisatie PLO (de „parapluie" van vrij wel alle andere Palestijnse guerrilla bewegingen) als het volksfront voor de bevrijding van Palestina hebben ont kend de hand te hebben gehad in de kapingsactie. De PLO zei „acties buiten het bezette gebied (Israël) af te wijzen, omdat onze organisatie anders geïdentifi ceerd wordt met terrorisme." Een woordvoerder van de radicalere PFLP zei „wij hebben kapingen opge geven omdat ze nutteloos zijn. Wij zullen de vijand (Israël) blijven treffen door zijn militaire en economische basis in de gehele wereld aan te val len, maar wij hebben niets te maken met het kapen van burgervliegtuigen". De Libische diplomatieke vertegen woordiging op Cyprus had in eerste instantie geweigerd om met de kapers in contact te treden. Pas na hardnek kig aandringen van de Grieks-Cypri sche autoriteiten en de Nederlandse 'ambassadeur toonden tweede ambas sadesecretaris Mohammed Akasha en twee van zijn assistenten zich bereid naar de verkeerstoren van Larnaca te komen. Op de Libiers werd eveneens druk uitgeoefend door de PLO-vertegen- woordiger op Cyprus, codenaam „Za karia', en een tweede Palestijn die zijn naam niet wilde opgeven. Het zijn die twee PLO-mensen en de Libische zaakgelastigde op Cyprus geweest die het trio kapers uiteindelijk hebben overreed zich over te geven aan de Grieks-Cyprische autoriteiten als ver tegenwoordigers van een „bevriende en zijn woord gestand doende mo gendheid". Het PLO-duo smeekte de kapers niet te blijven proberen .naar Libië terug te komen', maar de kapers bleven even hardnekkig zeggen ,we willen naar Libië terug'. Volgens de AFP-correspondent die op de toren tolkte, spraken zij Arabisch met een sterk Palestijns accent. Toen de kapers erin toestemden de passa giers vrij te laten, zeiden ze dat te doen „ter nagedachtenis aan hen die vielen in Tall-al Zaatar", het Palestijn se kamp in Beiroet dat half augustus na een langdurige belegering door Li banese christen-milities werd ver overd. N. H. Th. Peperkamp F. C. Neuman Den Uyl vol lof (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Onmiddellijk na afloop van het kapingsavon- tuur heeft premier Den Uyl in een telefonisch contact met de 48-jarige gezagvoerder P. A. Janssen uit Alphen a/d Rijn zijn bewondering uitgesproken voor de koelbloedigheid waar mee deze en de rest van de bemanning heeft gehandeld. Gezagvoerder Janssen is sedert 1956 in dienst van de KLM en reeds 4 1/2 jaar captain DC-9. De bemanning bestond verder uit de 38-jarige tweede vlieger N. W. Gijsendorpher uit Sant poort, de 47-jarige purser N. H. Th. Peperkamp uit Amsterdam, de 23-jarige stewardess A. M. Nuis uit Amstelveen en de 22-ja- rige stewardess F. C. Neuman uit Den Haag. Mej. Neuman, dochter van de heer H. J. Neu man, directeur van het Neder lands Instituut voor Vredes vraagstukken en politiek com mentator, was net 31/2 maand in dienst van de KLM.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 5