Keetie van Oosten wacht acht jaar op (laatste) titel Eenheid levert slechts vierde plaats op ..ÏIJ1HB" HELPT HMBTENS MN REGENB00GTRUI SPORTTRIBUNE Van kilometer tot kilometer LEIDSE COURANT/ PAGINA (Van onze speciale ver slaggever) OSTUNI Keetle van Oos- ten-Hage heeft de laatste gelegenheid voortaan komt zij niet meer op we reldkampioenschappen uit aangegrepen om haar tweede regenboogtrui op de weg te veroveren. Acht jaar na haar triomf in Imola (ook in Italië) zegevierde zij zaterdag opnieuw voor de Italiaanse Luigina Bis- soli (tweede) en de als der de eindigende 39-jarige Belgische Yvonne Reyn- ders, die vorig jaar na een non-activiteit van zeven jaar haar come-back maak te, op overtuigende wijze voor te blijven in de mas sasprint. „Ik ben geweldig blij. Ik heb ook zo lang moeten wachten op deze tweede keer," verklaarde de glunderende Zeeuwse, die de titel overnam van Tineke Fopma, de verras singskampioene van Met- tet. Het besluit om na deze titelstrijd haar internationale carrière te beëindigen („Ik rijd denk ik vol gend jaar nog wel wat criteriums om het af te leren"), maakte de 27-jarige lerares naaldvakken za terdagavond bekend. Hoewel zij wel eens eerder aankondigde te zullen stoppen, is het volgens de in Kloetinge wonende Zeeuwse nu definitief. „Je moet er zoveel voor doen werken en daarna nog eens trainen en dat is toch wel zwaar voor mij gaan wegen. Licha melijk is het allemaal gemakkelijk op tt brengen. Geestelijk is het echter veel moeilijker." te bewegen te stoppen. Keetle: „Als mijn man het koersen van mij zou stimuleren, zou ik mis schien nog wel zijn doorgegaan. Maar omdat het niet zo is, stop ik er nu mee. Hij vindt het niet gezellig als ik weg ben." Een belangrijke rol bij haar af scheid speelt ook haar man Rinie, een employé op een laboratorium voor graszoden, die totaal niets om wielrennen geeft en zijn vrouw herhaaldelijk heeft trachten Keetie van Oosten-Hage trekt zich m terug op het hoogtepunt van haar rTOStdtfeS rijk met successen gelardeerde loopbaan. Dat toonde zij in Ostuni, waarvoor zij zich niet speciaal had voorbereid („ik heb veel minder gedaan dan andere jaren. Deze zomer heb ik me lekker ontspan nen en met dat warme weer heb ik veel aan het strand gelegen"), overduidelijk aan. Zij was de ac tiefste van het 44 dames tellende veld, zorgde voor de enige ont snapping van betekenis (zij werd teruggehaald door de Canadese Strong en de Francaise Bost) en toonde haar inzicht door dankbaar te profiteren van de veel te vroeg aangegane sprint van Truus van de Plaat. De Zeeuwse, die met haar ploeg genotes zonder enige afspraak de koers was ingegaan, is de baan- breekster geweest voor het da- meswielrennen in Nederland. Haar prestaties hebben ervoor gezorgd dat het dameswielrennen dat overigens nog door velen onesthetisch wordt gevonden, be staansrecht heeft verworven. Er is een redelijk aantal wedstrijden gekomen (dit jaar zo'n 45) en de populariteit bij het zwakke ge slacht is enorm toegenomen (dit jaar het recordaantal van 73 li centiehoudsters). Desondanks is e/ nog niet bijster veel waardering voor de dames. Keetie van Oosten: „Opmerkingen hoor je nauwelijks meer langs het parkoers. Alleen af en toe nog eens in een plaats, waar ze nog nooit een dameskoers hebben ge had. Maar met reisvergoedingen is het bijvoorbeeld maar slecht ge steld bij ons. Het jaar nadat ik in Imola de titel had behaald kreeg ik grif honderd gulden, maar sindsdien mocht ik blij zijn met 25 gulden. Vijftig gulden is al een uitschieter. Soms krijg ik ook niets. Dan zeggen ze: jij verdient genoeg aan prijs en premies." Wat de toekomst zal bren gen is volslagen onduide lijk. Keetie laat een geweldi ge leemte achter. De top in Nederland is weliswaar on tegenzeglijk breder gewor den, Maar een opvolgster van de Zeeuwse staat no lang niet klaar. Dat blij! wel uit het feit dat Keeti van Oosten zaterdag has 37ste seizoenzege behaa de. Een kreet van vreugde slaakte Keetie van Oosten-Hage toen zij in Ostuni voor h laatst in haar carrière de wereldtitel veroverde. Ostuni Pas 62 kilometer voor het einde heeft Freddy Maertens zich voor het eerst laten zien. In de slotfase verdween hij niet meer uit het beeld en veroverde met overmacht zijn eerste wereldkam pioenschap. Joop Zoetemelk werd als vierde de beste Nederlander. Het verloop van de wedstrijd was: 5 km: Eerste aanval Knetemann, Campaner en Santambrigio groot ste voorsprong vier minuten na 55 kilometer. Peloton komt terug na zeventig kilometer. Onder aan drang van de Belgen voorgegaan door Merckx. 76 km: Fedor den Hertog springt weg. Het verschil groeit, mede om dat Nederland zeer attent is aan de kop van het veld, tot 5 minuut 20 seconden na 125 km. 141 km: Lekke achterband van Den Hertog. 160 km: Tempoverhoging in pelo ton, voornamelijk door de Italianen Bertoglio, Conti en Moser. Voor sprong van Den Hertog slinkt snel. 180 km: Den Hertog ingelopen na solo van 104 km. Hij staakt de strijd. 181 km: Kortstondige solopoging van Merckx. 195 km: Actie van Perurena, terug gepakt door Fabbri. In de volgende acht kilometer roept Fabbri nog eens Perurena en ook Zoetemelk tot de orde. 203 km: Gimondi test weerstand van het nog steeds compacte veld. 210 km: Hinault, Priem en Perure na opnieuw in de aanval. Fel ver zet van Italianen en van Merckx. Gemiddelde van de zeer snelle zesde ronde: 44 km per uur. 226 km: Een aanval van Maertens. Onmiddelijk teruggepakt. Het voor beeld werd gevolgd door Poggioli, Lopez Carril, Verbeek en Kuiper. 255 km: Hezard ontsnapt bij het ingaan van de laatste ronde. Meer dan tien seconden kan hij niet pakken. 266 km: Merckx in de slag op het zwaarste stuk van het parkoers. Moser zorgt ervoor dat de groep bijblijft. Daarna gaat Moser zelf aan de haal, onmiddellijk gevolgd door Zoetemelk. 272 km: Zoetemelk en Moser inge haald door Maertens en Conti. 279 km: Zoetemelk wordt, op kop rijdend, in de afdaling verrast door Moser en Maertens. Conti weigert samenwerking om weer terug te komen. Winst van viertal was der tig seconden. 288 km: Moser zet de sprint aan. maar Maertens blijft gemakkelijk bij en wint zoals hij wil. Conti in het gevecht om de bronzen me daille duidelijk sterker dan Zoete melk. OSTUNI Hoewel Joop Zoetemelk met zijn vierde plaats de hoogste klassering bereikte, die hij oojt bij de wereldkam pioenschappen behaalde, was de renner van Gan Mercier toch een teleurgesteld man. Succes leek verzekerd toen hij sa men met Francesco Moser op kop reed. „Ik had gedacht," aldus Zoetemelk, „dat we weg zouden blijven. Het was echter erg lastig voor twee man. Op het moeilijk ste gedeelte van het parkoers moesten we pal tegen de wind in." Joop Zoetemelk weet het aan Dino Conti, die hem van het brons afhield. Zoetemelk: „Op het moment dat Moser demarreerde en meteen Maertens in zijn wiel meekreeg, reed Conti op kop. Zodra die zag dat Moser sprong, kneep hij in zijn remmen, waardoor ik moest inhouden. Ik snapte het eerlijk gezegd niet. want met een ploeggenoot erbij had Moser naar mijn mening toch beter gezeten in de finale dan alleen Maertens bij zich. Ik zei nog tegen Conti dat hij en/oor moest rijden. Hij schudde echter alleen maar met zijn hoofd. Ja, en als je dan even hebt getwijfeld zijn ze weg." Ook Hennie Kuiper, de onttroonde wereldkampioen, werd in de laatste ronde van succes afgehouden. Kuiper: „Toen Maertens vanuit tweede positie op de klim demarreerde en Conti met zich meekreeg, lag ik op de zesde plaats. Normaal zou ik meegeweest zijn, maar Van Impe reed naar links, waardoor ik vol in de remmen moest knijpen. Hij deed de deur voor me dicht. Direct daarna had ik allemaal Belgen en Italianen om me heen, zodat er niet meer aan wegko- men viel te denken. Het was jammer, want anders hadden wij ook met zijn tweeën van voren gezeten." Eenheid Kuiper roemde de nationale ploeg. „Er is een echte eenheid geweesL Er Is tot en met gewerkt. WIJ hadden het parkoers echter tegen. Je kon er bijna niet op uit de voeten komen. In Barcelona, Montreal en Yvoir had Je een flinke klim, waardoor je een beslissing kon forceren. De klim hier was niet lang en niet lastig genoeg. De mannen, die strijd wilden leveren, konden hier niet aan de bak komen." Volgens afspraak zou Gerrie Knetemann meegaan als zich in het begin een kopgroep zou vormen. Knete mann was inderdaad vertrokken bij de eerste ontsnap ping. Hij had evenwel zelf het initiatief genomen. Knetemann, die al vroeg afstapte („Ik was op na die vlucht") deed dat liever dan afwachten. Knetemann: „Ik ben zelf maar gesprongen. Dat is gemakkelijker dan vijf keer achter elkaar meespringen. Het was alleen jammer dat er niet een paar groten meewaren. Ons groepje had duidelijk te weinig inhoud." Fedor den Hertog was de tweede Nederlander, die de strijd probeerde open te gooien. Den Hertog: „Toen Knetemann terug was gepakt, zei hij: Probeer jij het nou maar eens, maar zorg ervoor dat je niemand meeneemt". Zijn solo vond een einde na 180 kilometer, nadat zijn grote voorsprong in korte tijd teniet was gedaan. Den Hertog, die meteen afstapte toen hij werd ingelopen: „Vlak voor het einde van de vierde ronde reed ik lek. Ik kreeg een wiel van de neutrale materiaalwagen, waar mijn verzet niet op zat. Ik kreeg waarschijnlijk daardoor kramp, waarna ik helemaal niet meer ging." OSTUNI „Ik ben dank verschuldigd aan Eddy Merckx', vandaag heeft hij goedge maakt wat hij mij in 1973 te Barcelona heeft aangedaan." Freddy Maertens toon de zich in de roes van zijn nieuwe geluk vergevingsgezind. Nadat hij de regenboog trui over zijn schouders had getrokken, dankte hij alle ploegmakkers. .en Eddy Merckx, tot voor kort zijn grootste vijand. De 'zwarte van Tervueren" heeft Maertens vier jaar geleden op het circuit van Montjuich door kunstgrepen zijn eerste wereldtitel ontnomen. Maertens was toen een jonge prof, vol ambitie en eerzucht. In de finale te Barcelona ontstond een kopgroep met Merckx. Maertens. Gimondi en Ocana. „Trek de sprint voor mij aan." fluisterde destijds de grote Eddy Merckx in de oren van Maertens. Onder de indruk van de macht en de gigantische erelijst van Merckx durfde Maertens niet te weigeren, hoewel hij zelf voelde dat hij evenveel kans had om te winnen. En wat bleek? Merckx had de zege „verkocht" aan de Italiaan Gimondi, want hij was niet bij machte zelf aan die sprint deel te nemen. Veel te laat merkte Freddy Maertens dat hij beetgeno men werd en dat heeft hij Merckx nimmer kunnen vergeven. Sinds die dag verkeerden Merckx en Maer tens op voet van oorlog en het vooruitzicht dat beide Belgische vedetten in één ploeg te Ostuni zouden moeten rijden, gaf voeding aan wilde verhalen dat het bij de Belgen wel weer op een fikse ruzie zou uitdraaien. Heuvel Het is aan de sportieve houding van Eddy Merckx te danken geweest dat Freddy Maertens gisteren In een goede uitgangsstelling werd gemanoeuvreerd waardoor hij voor het eerst wereldkampioen op de weg kon worden. Toen in de laatste ronde, na een vrij vlakke koers waarin nauwelijks Iets gebeurde en de kanshebbers zich verscholen, Joop Zoetemelk en Francesco Moser vijfhonderd meter voorsprong na men, riep Freddy naar Merckx: „Rijden Jullie een zo hoog mogelijk tempo tot de laatste heuvel, op die helling spring ik dan wel naar die twee toe." Merckx reageerde prompt. In de wetenschap dat zijn grote dagen toch voorbij zijn, dat hij geen kans had op een vierde wereldtitel, en in elk geval omdat hij zich niet de toorn van de Belgische supporters op de hals wilde halen, commandeerde hij zijn persoonlij ke luitenant Joseph Bruyère naar de kop van het peloton. Kilometers lang reed Bruyère zo hard als hij kon, daarna werd zijn taak overgenomen door Walter Godefroot, die voor de start ook al als een vijand van Maertens te boek stond. Eddy dirigeerde het spel en de voorsprong van Moser en Zoetemelk werd alsmaar kleiner. Aan de voet van die laatste helling sprong Maertens kennis te maken met een krant waarin u óók het nieuws uit eigen omgeving kunt vinden: de Leidse Courant. 14 dagen krijgt u 'm toegestuurd, gratis en vrijblijvend, als u nü de bon invult. inderdaad weg volgens de afspraak. In een ommezien overbrugde hij de vijftien seconden, die hem nog van Moser en Zoetemelk scheidden. Het was een indruk wekkende achtervolging, die getuigde van grote macht, waarin ook de Italiaan Conti meeging. De wedstrijd was beslist, in een lange afdaling kende Zoetemelk weer een van die besluiteloze momenten, waardoor hij ondermeer dit jaar Parijs-Nice verloor. De Italiaan Conti trok aan de remmen, liet een gat vallen en Zoetemelk begon tegen hem te schelden in plaats van onmiddellijk naar het wiel van Maertens te springen. Maertens de supersnelle Belg had in de eindspring toch nog de nodige moeite met Moser. „Ik heb veel van mezelf moeten geven," verklaarde Maer tens, „vergeet niet dat ik in de laatste ronde eerst die sprong naar de kopgroep moest maken, vervolgens vier a vijf kilometer keihard aan de leiding heb moeten rijden om Zoetemelk niet terug te laten komen, daarna moest ik een hele felle demarrage van Moser neutrali seren en toen begon de sprint. Het kan ook wel eens wat te veel worden." Vertroeteld Aan zijn zijde op het erepodium stond ploegleider Lomme Driessens, de man die Maertens dit Jaar „gemaakt" heeft, die zijn zelfbewustzijn gesterkt heeft, die hem vertroeteld en verzorgd en begeleid heeft en die zorgvuldig het seizoen heeft afgestemd op dit wereldkampioenschap, met tussendoor (getui ge de maar liefst 48 overwinnjngen) nog de nodige hoogtepunten ook. „Elf maanden hebben wij naar deze dag toegeleefd," vertelde de gelukkige Dries- sens, „en voor mij komt deze regenboogtrui niet als een verrassing. Ik wist dat Freddy de beste Is en dat hij in de komende jaren de plaats van Eddy Merckx als de nieuwe superkampioen zal gaan innemen." Inderdaad kan men Ostuni zien als een keerpunt in de wielersport, als het begin van een nieuw tijdperk, het tijdperk van Freddy Maertens en ook in iets mindere mate van Francesco Moser. Volgens de ver wachting, beide renners waren favoriet, bereikten ze samen de eindstreep. Freddy Maertens, nog slechts 24 jaar, in eigen land door velen lange tijd miskend, zelfs gehoond en uitgefloten waar hij zich vertoonde, omdat hij het gewaagd had de handscheon op te nemen tegen het idool Merckx, boekte gisteren zijn 129ste over winning als beroepsrenner. Waarschijnlijk wordt hij nu eindelijk ook in België aanvaard als een grote kampioen. Gebeurt dit. dan is Maartens grootste over winning daar. Jean Nelissen Tevredenheid spreekt uit het gelaat van Freddy Maertens. Met de veroverde regenboogtrui is de tijd van miskenning voorbij. Grote verschillen in Toekomstronde SANTEYRE De vijftiende editif van de Ronde van de Toekom? heeft een enerverende start gq had. Na de eerste twee etappea die door de Franse Alpen voeri den, is het rennersveld al doof verschillen van vele minuten uL teengescheurd. De Zweed Sven-Ake Nilsson draag) na de forse schermutselingen vai het afgelopen weekeinde de gelij trui. Van de Nederlandse deelne mers plaatsten Henk Lubberdinj en Leo van Vliet zich in de voorst gelederen, maar twee renners i de Oranjeploeg Maarten de Vo en Michel Jacobs moesten i(| de tweede etappe de strijd al sta, ken. ^Ant Stuur deze bon in open envelop, zonder postzegel naar Antwoordnr. 349. Leiden. Leidse Courant Poolse leiding in Rijnland-Palts WITTLICH De Poolse vertegen-1 woordiging leidt in de wiaiurmnria. van Rijnland-Palts voor Miecislaw Nowicki, die de tweede etappe de gele overnam van zijn landgenoot chard Szurkowdki, bleef het algemeen klassement. Van Nederlandse deelnemers is Schür met de derde plaats met achterstand van een minuut zesendertig seconden op de beste geklasseerde renner.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 16