Van Duimen Imponeert op geleende banden jstase weer op oorlogspad ÜEU5M Henk Spoelstra over om kanotitels in te palmen 00K ST. LEGER PROOI VOOR DERBYWINNAAR Éhutter record met Isstok (4.95 m.) ft Raymakers beste ter in Benelux I teli „Frances Hope" op naar triple Kortsnoj gebeten hond in Rusland ZIJDELINGS LEIDSE COURANT -«coureur '^eek ^ondingen leïr Tijdens de i Ftilometer van Met- iin en wedstrijd voor °i*fn is gisteren de Slarc de Biollet om Ven gekomen. De ied( werd het slachtof- i een zeer gecom- 'in9d ongeval. <tra ht, I kruispunt in St. Donat at Vp Biollet de macht over van zijn motor kwijt. Hij et jgen een andere machi- de rijder er evenwel oolJe het evenwicht te be- iet )e Biollet botste daarna end Nederlander Loomans, ovj op de gevallen rijders 5te tie Belg Seret kon de op 5m 1 liggende coureurs niet rsrnntw'jken- Seret werd gewond, Pay moest Igebroken arm en een het ziekenhuis worden cht. Loomans leek aan- nk, licht gewond maar later libra breuk in de wervelko- T)- Hnstateerd. j^luk had fatale gevolgen art firc de Biollet. Hij werd Kucheidene breuken in ar- er Vjnen en ribben in eerl lis opgenomen, waar hij klankomst overleed. Vuur op en rook boven het circuit van Assen, nadat Johnny Cecotto onderuit was gegaan. De Venuzuelaan kwam met de schrik vrij. ASSEN De bijna 40.000 toeschouwers, die gisteren naar het circuit van Drenthe waren gekomen voor sensatie in de Grote Prijs in de 750 cc klasse, hebben waar voor hun geld gehad. Al in het begin van de eerste heat ging Johnny Cecotto bij het uitkomen van de bocht vlqkbij de hoofdtribune onderuit. Zijn ruim 20.000 gulden kostende Yamaha schuurde over het wegdek en vloog in brand. Cecotto kwam met de schrik vrij. Voor Wil Hartog, die op dat moment in vierde positie reed, had de val van de Venezolaan consequenties. Hoewel Hartog de vlammenzee wist te ontwijken, werd hij in het voorbijgaand geraakt door de afgerukte benzinetank. Met een voetblessure moest de Nederlander de strijd staken. Winnaar van de achtste race voor het wereldkampioen schap werd de Spanjaard Victor Palomo op Yamaha. De Spanjaard verzamelde evenveel punten als Boet van Duimen (Ned): zeven. Van Duimen moest genoe gen nemen met de tweede plaats omdat zijn totaaltijd over beide manches minder was dan die van Palomo. Van Duimen, die het Nederlands kampioenschap in de 500 cc had laten schieten om zich volledig op de wedstrijd van Assen te concentreren wekte op het vertrouwde circuit van Drenthe grote indruk. In de eerste manche werd hij tweede achter Phil Read en in de tweede rit eindigde als hij als vijfde. Van Duimen moest die tweede manche rijden op geleende regen banden. In de eerste race joeg Van Duimen ronden lang achter Read aan maar hij verloor op de Brit toen hij een stop moest maken om te tanken. Hoewel zijn mecaniciens binnen acht seconden de Yamaha van nieuwe brandstof hadden voorzien was Read niet meer in te halen. Palomo werd in de eerste manche derde en in de tweede rit vierde. MadORK Arthur Ashe, Adriano h1, Raul Ramirez en Corrado Ba- iutePerden ^'jderis het toernooi om derp Amerikaanse tenniskampioen- harten op Forest Hills uitgescha- de naam van de Roemeen l'j4stase werd ongetwijfeld het Jenoemd. Nastase voegde in de Hjicrrfgen de Westduitser Hans Jur- een nieuw hoofdstuk zijn zwartboek. de partij met 7—6, 46, 7—6 na en vierendertig minuten, maar na ligerde Pohmann zijn tegenstander de ■q schudden. Eerder had de Westduitser orly twaalfde game van de derde set tot aan\loe aanvallen van kramp gehad. Tenwijl i medisch werd verzorgd, deed Nastase na hoe zijn opponent kort daarvoor tod had geprobeerd verder te spelen, jstase de twaalfde game, na zesmaal deuce, ook nog verloor, was hij buiten zinnen. De Roemeen sloeg de bal keihard in de richting van de Engelse umpire George Armstrong, die al eerder tijdens de partij had getoond niet bij machte te zijn tegen Nastase op te treden. Nastase greep de tie break met 9—7. „Hij is een beest", zei Pohmann later. „Hij zou voor een jaar van toernooien moeten worden uitge sloten. In het restaurant had hij voor de wed strijd tegen me gezegd dat hij als Hitler met me zou spelen. Ik zei dat me dat niet zo'n gelukkige gedachte leek en ik werd nerveus omdat ik niet goed wist wat me te wachten stond." De president van de Amerikaanse tennisassocia- tie, Stan Malless, verklaarde later dat Nastase op zijn minst kans loopt een boete te krijgen, maar ook rekening dient te houden met een schorsing van drie weken. Eruit Joegoslavische Mima Jausovec met 6—3, 6—3. Elly Vessies (Ned) overleefde de tweede ronde niet. Zij verloor met 2—6, 64, 6—3 van de als twaalfde geplaatste FranQaise FranQoise Durr. Tom Okker ging in de derde ronde ten onder tegen de Amerikaan Brian Gottfried: Okker won eerder van de Joegoslaaf Nikola Spear en de Spanjaard Jose Higueras. Tine Zwaan lag er al in de eerste ronde uit: 4—6, 6—3, 6—4 tegen de Westduitse Iris Riedel. Björn Borg had moeite in de derde ronde overeind te blijven. De Zweed had al met grote inspanning de Chileen Jaime Fillol verslagen. Tegen John Lloyd (GB) werd het in de derde ronde 6—3, 6—3. De Rhodesier Dowdeswell versloeg in die ronde de Amerikaan Bob Lutz met 76, 62. Volgens de voorzitter van de Chileense tennis- bond Juan Carlos Esquep heeft de internationa le tennisfederatie Chili officieel aangewezen als Daviscupfinalist. nu Rusland heeft geweigerd tegen Chili aan te treden. Jurgen Pohman grijpt met een van pijn vertrokken gezicht naar zijn been. Kramp velde hem in zijn partij tegen Nastase. vei ICOLAASGA De in and woonachtige Spelstra is de nieuwe 'landse kano-kam- i de K1-klasse over 1000 meter. De 29- Fries, die nog steeds it voor de Hydronau- ten in Leeuwarden, was speciaal uit Stuttgart over gekomen om aan de wed strijden op de prachtige baan in Sint Nicolaasga deel te nemen. Zowel op de 500 als op de 1000 meter finishte hij met een bootlengte voorsprong. Niet de beide Montrealgangers Arend Bloem en Lo Jacobs waren zijn voornaamste belagers. Op de 500 meter bleef Sjef Rutte het dichtst in zijn nabijheid en op de 1000 meter bleef Ruud v.d. Doe hem op enige afstand volgen. meer heeft getraind, had zich een beter afscheid voorgesteld. Hij eindigde op de 500 meter als vijf de. Ook Lo Jacobs bleek met een geweldige inzinking te kampen te hebben. Op de 1000 meter kwam hij niet verder dan een zevende plaats. Ook in de K2-klasse was er voor de Montrealcombinatie geen eer weggelegd. Op de 500 meter moesten Bloem en Jacobs met een zevende plaats genoegen nemen. Op de 1000 meter werd het een derde plaats. Op beide afstanden ging de zege enigszins verrassend naar het veteranenkoppel Jan Hel der/Bas v.d. Ster. Toch was er voor Arend bloem op de valreep nog een gouden plak, want met het Zwetplasserstrio Jacobs-Keet- man-Knuppe eindigde hij voor de ploeg van De Trekvogels als eerste op de 500 meter in de K4-klasse, waarmee hij zijn totaal op 52 titels bracht in zijn kanocarrière. Bij de dames prolongeerde Ans Stormink-Vriend haar titel in de K1-klasse over 500 meter. Op deze afstand stelde Nel Broekstra-Spel- stra teleur door als vierde te eindi gen. In de K2-klasse echter nam zij met Ans Stormink op overtui gende wijze de titel van het duo Ineke Bakker/Marga Tollenaar over. ld nif Eltjo Schutter (Quick) heeft gisteren bij natio- oe^ietiekwedstrijden in Vugkt zijn Nederlands record «hoogspringen verbeterd en gebracht op 4,95 Schutter sprong vijf centimeter hoger dan op 22 nsenius bij de nationale kampioenschappen in Den te Ie •gistilutter, die nog steeds lichte hinder ondervindt van de enkelbles- 'king hij eind juni in Kopenhagen opliep, begon in Vught op een an 4.60 die hij in zijn eerste poging haalde. Daarna ging de centimeter hoger. De Nijmegenaar bedwong de hoogte in poging. Op 4.95 m slaagde hij met zijn eerste sprong, nkbfè probeerde Schutter alg eerste Nederlander over de vijf meter i. im Hij sprong drie keer 5.01 meter maar miste driemaal, zo ir Grebenjoek (Rusl) heeft in Talence (Zuid-Frankrijk) het Euro- 0 75-ord tienkamp verbeterd en gebracht op 8468 punten. De Rus, in'S0Ode Olympische Spelen in Montreal als negende eindigde met ehou 'ten, verbeterde het Europese record van zijn landgenoot Nikolai et veertien punten. B rige Engelsman Daley Thompson eindigde als vierde met 7906 een wereldrecord voor junioren. op de terreinen van stal „Zangersheide' gehouden, heeft een onverwachte winnaar gekregen, fmakers, een negentienjarige ruiter uit Asten (Noord- J, werd met de schimmel „King Rota" de eerste tyxkampioen. Hij liet gerenommeerde ruiters als Anton 'en Francois Mathy (België) achter zich. gifmakers, die na zaterdag de zesde plaats innam in het tussenklas- verwierf de titel doordat hij als enige in beide manches van ia( nd Prix-springconcours foutloos bleef. Anton Ebben completeer- Nederlandse succes met zijn tweede plaats. Ebben, die met Design" dicht bij de overwinning was, maakte gisteren in de manche van de Grand Prix een fout. Dit kostte hem de eerste Hoog spatten de kluiten aarde op als het veld in een gesloten formatie op de finish afkomt. Uiterst rechts de uiteindelijke winnaar Toni Treanor met Frances Hope. MOSKOU De Russische schaakbond heeft Viktor Kortsnoj, die in juli in Nederland politiek asiel vroeg, veroordeeld en hem zijn eretitels ontnomen.Dit stond in een artikel in het dagblad Sow- jetski Sport. Als reden gaf men op dat Kortsnoj een daad had verricht „onwaardig voor sportmensen uit de Sowjet Unie". In het artikel stond voorts dat de nationale bond erbij de wereldschaakbond (FIDE) op zal aandringen dat Ko/tsnoj voor het komende kandidatentoernooi om de wereldtitel wordt uitgesloten. Sowjetski Sport beschuldigt Kort snoj van het verraden van het moederland en verwerpt het argu ment van de 46-jarige grootmees ter dat het hem niet was toege staan zelf te kiezen in welke inter nationale toernooien hij wilde uit komen. Kortsnoj reisde herhaaldelijk naar diverse landen in de wereld en speelde de laatste jaren onder meer in Groot-Brittannië. de Ver enigde Staten, West-Duitsland, Frankrijk, Spanje en Joegoslavië", aldus het artikel, dat Kortsnoj er verder van beticht in 1974 ten oste van alles het wereldkampioen schap (tegen Karpov) te hebben willen veroveren en daarbij niet toegestane psychologische midde len zou hebben gebruikt. „Zijn ziekelijke eerzucht, tactloosheid en grenzeloze hoogmoed ten opzichte van zijn tegenstanders is alom be kend", zo schrijft Sowjetski Sport. (Van onze sportredactie) WASSENAAR Met groot vertoon van overmacht won „Frances Hope' met Toni Treanor gistermiddag op de Wassenaarse baan Duindigt de St. Leger, de laatste klassieker voor driejarigen in dit renseizoen. Geen moment is de overwinning van de derbywinnaar in gevaar geweest. Voor de hengst van trainer Ton Pije en eigenaar Van der Bos was dit de vijfde overwinning op rij. Voor de koers had trainer Pije al verteld dat het paard niet in de grote vorm was van de derby. „Ik werk met „Frances Hope" voor het kampioenschap van Nederland. Een triple (Derby, St. Leger, en Neder lands kampioenschap) is ons streven". Slechts zes paarden kwamen in de St. Leger aan de start. Amber en Sweet William lieten het op het laatste ogenblik afweten. Nan van de Buthe (derde in de derby) nam met Henk van der Kraats de leiding, met Rosa's Power en Frances Hope in tweede en derde positie. Over de 2900 meter kwamen de zes volbloeds in ganzemars de laatste bocht in. Frances Hope won zoals jockey Treanor dat wilde. Nan van de Buthe werd als verwacht tweede voor Prince Jack. De overwinning leverde de eigenaar bijna twintig mille op. Bij de renamatrices was het een uitstekende dag voor Marijke de Kat. Met het paard van trainer Hans Wolffers, Guiltless, zegevierde ze na een hard gevecht met de Duitse mej. Rabus (Angry Brigade). De dravers hadden hun hoofdnummer in de Bloisprijs, waarin zes sprinters aan de start verschenen. Speedy Volita zegevierde supertijd van 1.16.5. Pikeur Gerard Gommans kreeg van het draverijcomi' té honderd gulden boete omdat hij niet zijn plaats had ingenomen achter de startauto. Hij vertrok met een handicap van dertig meter. Snel was hij echter bij de paarden. Het had er toen alle schijn van dat Speedy vrij gemakkelijk zou gaan winnen, maar de laatste meters kwam Jan Wagenaar met Jonker Volann erg dicht bij. Jonker liet op de chronome ters een tijd afdrukken van 1.16.7. Joke werd derde voor Lido Buitenzorg. Belasting Teneinde zeker te zijn van een ferme winterstop ron dom de Kerstdagen - ook profvoetballers blijken dan behoefte te hebben aan een aantal ontspannende dagen - werd de oplossing gevonden twee weken op woensdagavond te spelen. In andere landen gebeurt dat al jaren, voor Neder land was het de eerste keer. Een onverdeeld suc ces is het niet geworden. Wel wat de publieke be langstelling betreft, want die viel, zelfs met „onmo gelijke" aanvangstijden als half zes en zes uur, best mee. Er is evenwel geble ken dat vooral de semi- profs niet bestand zijn te gen een belasting van vijf wedstrijden in twee we ken. Van die kant zal vol gend jaar dan ook protest klinken. Voorts is geble ken dat het hoog tijd wordt dat, zoals in Duits land, een eredivisieploeg verplicht wordt een lichtin stallatie aan te schaffen. Met mooi weer kan dat de publieke belangstelling sti muleren. Er komt dan ook eenvormigheid wat aan vangstijd aangaat. In een tijd waarin het toeschou wersaantal sterk blijkt te dalen, overbodige luxe. Geheim De KNVB stelt zich op het standpunt dat de bond best in staat is eigen rechtspraak uit te oefenen. Aan de kwaliteit van de strafcolleges behoeft niet te worden getwijfeld. Er zitten voldoende meesters in de rechten in. Een kwa lijke zaak blijft wel dat de hoge colleges er een soort Klu Klux Klan-bijeenkom- sten op na houden. Ze zijn niet openbaar, zoals re cent in het geval-RVC bleek. Bij hoge uitzonder ing en om te accepteren redenen zijn rechtszaken in het normale maatschap pelijk verkeer besloten. De KNVB heeft daarvoor min der reden. Eigen rechtps- raak is een goede zaak maar dan zonder gesloten deuren. Subsidie De gemeenteraad van Gro ningen heeft de knuppel in het hoenderhok ge gooid. Ook de plaatselijke FC Groningen kan niet zonder subsidie. De afge lopen week werd besloten dat de club voorlopig op drie jaar gemeentesteun kan rekenen, maar wel „aflopend". Elk jaar wordt het subsidiebedrag klei ner. De gemeenteraad is van mening dat bijdragen aan de (semi) beroeps- sport beperkt dienen te blijven tot het in gebruik geven van goede accom modaties. Zelfs aan de „historisch gegroeide uit zondering", waarmee sub sidie wordt bedoeld, willen b. en w. een einde maken. FC Groningen zal zelf voor een sluitende begroting moeten zorgen. De ge meente springt niet méér bij dan tot het vastgestel de subsidiebedrag. Het is een ontwikkeling die tot nadenken stemt. Betaald voetbal dreigt voor vele gemeenten een bodemlo ze put te worden. Aan de andere kant vormt het een brok passieve recreatie, die evenzeer recht op bij stand kan doen gelden als andere soorten passieve recreatie als daar zijn mu ziek, toneel, ballet e.d. Het is een oude strijdvraag want de sport is nog steeds van mening dat zij wordt ondergewaardeerd ten opzichte van die ande re soorten. Het betaald voetbal zal zich echter wel terdege moeten beraden over de wijze waarop de belangstelling weer kan worden gestimuleerd. Ta nend bezoek geeft de overheid een handvat om over te gaan tot maatrege len waarvan Groningen een voorbeeld is.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 11